ΦόρουμΣυχνές ΕρωτήσειςΑναζήτησηΟμάδες ΜελώνΕγγραφήΣύνδεση
Σημαντικά Θέματα
Πρόσφατα Θέματα
» ... Στον ύπνο μου είδα...
από Kwstasthessaloniki 21/10/2017, 21:49

» Ρόλος στο σεξ
από Kwstasthessaloniki 21/10/2017, 21:36

» Ποιά πράγματα σας ανάβουν?
από mistirius_boy 9/10/2017, 14:29

» Κάρμα ( Long Post)
από DiabolAkis 7/10/2017, 06:12

» Όταν είστε σε δημόσιους χώρους, τσεκάρετε (κρυφά ή φανερά) το φούσκωμα στο παντελόνι του άλλου;
από N.G95 6/10/2017, 23:53

» Αστείες εικόνες
από Dragneel 6/10/2017, 00:33

» Αγαπημένα ξένα τραγούδια
από Dragneel 6/10/2017, 00:17

» Καλωσόρισμα νέων μελών - Χαιρετισμοί
από Duality 3/10/2017, 04:45

» Τηλεφωνικό σεξ
από phonesexchat 21/9/2017, 18:31

» γκει προτασεις γαμου...
από Dragneel 9/9/2017, 22:06

» Soundtracks
από Dragneel 4/9/2017, 22:29

» Αστεία video
από Duality 29/8/2017, 08:39

» Αν ήσουν...
από Duality 23/8/2017, 10:34

» Παιχνίδι ερωτήσεων
από Duality 23/8/2017, 08:58

» Διάφορα video
από Dragneel 19/8/2017, 14:47

» Οff-topic
από N.G95 14/8/2017, 18:15

» Πονηρές παραλίες στο Βόλο
από apeiros69 30/7/2017, 22:11

» O λεξάριθμος του ονόματος μας δείχνει τον χαρακτήρα μας.
από SavantBleu 29/7/2017, 23:03

» Νέο μέλος
από tenorman 14/7/2017, 21:15

» MBTI Personality Test
από makosdim 2/7/2017, 19:45

» Τεστ Διπολικης Διαταραχης
από makosdim 2/7/2017, 19:26

» Θα χασω τη σχεση μου απο μια μ*λ*κι*;
από Steven94 27/6/2017, 22:25

» Τι σκέφτεσαι αυτή τη στιγμή;
από Steven94 27/6/2017, 22:22

» Θέματα συζήτησης μεταξύ ενός straight και ενός gay.
από DiabolAkis 26/6/2017, 21:33

» Κοιτάτε το πέος του διπλανού σας στα ουρητήρια σε δημόσιους χώρους?
από Cookie 26/6/2017, 00:43

Σας προτείνουμε
Συζητήσεις για το φύλο, το σώμα, τις επιθυμίες
Κέντρο πρόληψης για τον HIV
Kοινότητα LGBTQ νέων
Κορυφαίοι συγγραφείς του μήνα
Dragneel

Duality

Kwstasthessaloniki

DiabolAkis

mistirius_boy

N.G95

Οκτώβριος 2017
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
ΗμερολόγιοΗμερολόγιο

Μοιραστείτε | 

H αγάπη άργησε μια μέρα...

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
????????
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: H αγάπη άργησε μια μέρα...   30/8/2010, 19:47

Έχετε νιώσει ποτέ ότι ο φτερωτός θεός σας σνομπάρει, σας ξεχνάει, σας στερεί το πιο απλό και ταυτόχρονα το πιο περίπλοκο αίσθημα που μπορεί κάποιος άνθρωπος να αισθανθεί?
Πόσο σημαντικό είναι για σας να έχετε έναν άνθρωπο δίπλα σας?
Φοβάστε τη μοναξιά?

θέλω να πιστεύω ότι αργά ή γρήγορα ο έρωτας χτυπάει την πόρτα σε όλους μας. ύστερα από απογοητεύσεις, ξενέρωματα, πιέσεις να ερωτευτούμε κάποιον που δε θέλαμε, συμβιβασμούς, πολλά ραντεβού, χυλόπιτες και λοιπά, θα βρεθεί κάποιος που θα μας κάνει τη καρδιά να σκιρτίσει. κάποιος που θα αξίζει τη καρδιά μας. κάποιος που θα μας κάνει να διαπιστώσουμε ότι υπάρχει ένας άνθρωπος για μας. ότι ο μαλακομαγνήτης μας εγκατέλειψε προσωρινά.

κι αν τελικά το παραπάνω είναι μούφα και αδυναμία παραδοχής της αλήθειας ότι είναι πολύ δύσκολο να βρεθεί άνθρωπος για μας? αν τελικά ο έρωτας δεν τους βρίσκει όλους, όσο κι αν τον ψάχνουμε?( μήπως τελικά η Βίσση τραγουδάει π*π*ριές?).
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Cloud
Forum Master
Forum Master

Φύλο : Άντρας
Περιοχή : Χαλκίδα
Αριθμός μηνυμάτων : 1507

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: H αγάπη άργησε μια μέρα...   30/8/2010, 20:10

Μεγαλο κεφαλαιο ανοιγεις νουμερο....
Αυτοι που τον εχουν βρει τον ερωτα προφανως θα απαντησουν οτι ναι υπαρχει ελπιδα. Τωρα για μενα που δεν τον εχω βρει ακομη θα απαντησω οτι φυσικα υπαρχει καπου εκει εξω γιατι πολυ απλα αν απο τα 25 μου απογοητευτω στο θεμα ερωτα τοτε τελειωσα. Το να εχεις καποιον διπλα σου ειναι για μενα Νο1 προτεραιοτητα και αναγκη και κακα τα ψεμτα κολλητοι φιλοι και οικογενεια δεν μπορουν να καλυψουν αυτο το μεγαλο κενο που προκαλει η απουσια ενος ερωτικου συντροφου.
Για μας τους γκει το να βρουμε την σχεση και τον ερωτα τεινει καποιες φορες να γινεται πολυ δυσκολοτερο και πολυπλοκοτερο απο την αναζητηση των στρειτ ατομων. Καποιε φορες σκεφτομαι ποσοσ αβιαστα και ευκολα ερχεται ο ερωτας στα ατομα που με περιβαλλουν και απογοητευομαι που δεν συμβαινει το ιδιο αβιαστα και σε μενα και σκεφτομαι αν εγω κανει κατι λαθος και τι ειναι αυτο τελος παντων που κανω λαθος. Την απαντηση την εχω βρει μερικως μεχρι στιγμης.

Οπως και ν εχει δυσκολο για μερικους απο εμας- ευκολο για αλλους, ενα ειναι σιγουρο: ποτε δεν πρεπει να σταματαμε να αναζηταμε και να επειδιωκουμε τον ερωτα και την αναζητηση σχεσης γιατι αποτελει πιστευω θεμελιωδη κομματι της ευτυχιας μας
The Ex-Factor
Forum Beginner
Forum Beginner

Περιοχή : Thessaloniki
Αριθμός μηνυμάτων : 199

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: H αγάπη άργησε μια μέρα...   31/8/2010, 03:49

4806 έγραψε:
αν τελικά ο έρωτας δεν τους βρίσκει όλους, όσο κι αν τον ψάχνουμε?( μήπως τελικά η Βίσση τραγουδάει π*π*ριές?).

Ένας καθηγητής μου στο σχολείο μας είχε πει ότι το να βρει κανείς το ιδανικό του ταίρι ή το άλλο του μισό, πείτε το όπως θέλετε, και να ζήσει μαζί του τον απόλυτο έρωτα, ανήκει για τους περισσότερους στη ζώνη του ακατόρθωτου. Εγώ συμφωνώ αλλά συμπληρώνω ότι το να βρεις έναν άνθρωπο που να σε νοιάζεται και να σε αγαπάει και να τον νοιάζεσαι και να τον αγαπάς, δεν είναι και τόσο δύσκολο, ακόμη και στη μειονότητα των gay. Φτάνει να έχεις θέληση να δεχτείς και να συμβιβαστείς με τα ελαττώματα του άλλου (τώρα αν εσύ πας και τυχαίνεις σε άτομα με ένα σωρό ελαττώματα, μάλλον δικό σου το πρόβλημα) και το ίδιο να κάνει κι εκείνος με τα δικά σου ελαττώματα. Εδώ ακριβώς βρίσκεται και η ομορφιά μιας σχέσης, δηλαδή στο ότι τη "χτίζεις" σιγά-σιγά με κάποιους κόπους, ακόμη και θυσίες, αλλά όλα αυτά τα κάνεις με την ελπίδα και την προοπτική ότι η σχέση θα ευδοκιμήσει και θα έχεις για πολύ καιρό -αν όχι για πάντα- έναν άνθρωπο δίπλα σου... Επομένως, δεν πρέπει να είμαστε πλεονέκτες και λόγω ανυπομονησίας να αρνούμαστε να αναζητήσουμε και να παλέψουμε για κάτι που μπορεί και να μας αξίζει εν τέλει... Προσωπικά, έχω ακούσει gay άτομα να βρίσκουν τον άνθρωπο της ζωής τους στα 40 και στα 50 χωρίς να τους νοιάζει για τα χρόνια που έφυγαν, αλλά μόνο για αυτά που θα έρθουν...

Forum Master
Forum Master

Περιοχή : Downtown
Αριθμός μηνυμάτων : 2222

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: H αγάπη άργησε μια μέρα...   31/8/2010, 03:55

Βασικά, μπορώ πολλά να πω, τα περισσότερα αλληλοαναιρούμενα ίσως...

Μήπως τα πάντα καθυστερούν για όσους επιμένουν να πηγαίνουν με τον αραμπά και όχι με το μετρό;
Μήπως το μυαλό είναι ο ισχυρότερος μυς του σώματος;
Μήπως η ανάσα μας φτιάχτηκε για έναν και η ανάσα εκείνου του ενός για κάποιον άλλον;

Ας αφήσουμε τη ζωή να πάει και ας την κυνηγήσουμε επιτρέποντας στην καρδιά να σπάσει και καμιά φορά, επιτρέποντας στα μάτια να μας προδώσουν και καμιά φορά...

Elementstv
Forum God
Forum God

Περιοχή : Athens
Αριθμός μηνυμάτων : 4423
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: H αγάπη άργησε μια μέρα...   31/8/2010, 13:12

Δεν πιστευω στον απολυτο ερωτα. Πιστευω οτι μπορει να εχουμε πολλες αγαπες στη ζωη μας, αρκει να ειμαστε τυχεροι....

Εχω γνωρισει την αγαπη στην μορφη π ηθελα να τη γνωρισω, τελειωσε και εννοειται οτι ψαχνω. Για μενα σημασια εχει να εισαι καλα με τον εαυτο σου, γιατι τοτε ειτε εχεις σχεση ειτε οχι , εσυ εισαι καλα.

Ουτε μπορω να σκεφτομαι οτι οκ ας γνωρισω μια δυο φορες την αγαπη για 3-6 χρονια και μετα να ζω στην αναμνηση εκεινων των χρονων.....

Και ενταξει πιστευω οτι εχει να κανει και με τηγν ηλικια. Στα 20 μας, σιγουρα ο παθιοασμενος ερωτας, αυτο ςπ ειναι γραφτο να γινει, μας φαινεται κατι υπεροχο, αλλα οταν θα ερθουντ α 50, δνε νομιζω να ζουμε τονε ρωτα με το ιδιο παθος ή και να θελουμε να το ζησουμε δεν θα ειναι τοσο ευκολο.....

Forum Master
Forum Master

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: H αγάπη άργησε μια μέρα...   3/9/2010, 01:16

In-no-cent έγραψε:

Ένας καθηγητής μου στο σχολείο μας είχε πει ότι το να βρει κανείς το ιδανικό του ταίρι ή το άλλο του μισό, πείτε το όπως θέλετε, και να ζήσει μαζί του τον απόλυτο έρωτα, ανήκει για τους περισσότερους στη ζώνη του ακατόρθωτου[........] Εδώ ακριβώς βρίσκεται και η ομορφιά μιας σχέσης, δηλαδή στο ότι τη "χτίζεις" σιγά-σιγά με κάποιους κόπους, ακόμη και θυσίες, αλλά όλα αυτά τα κάνεις με την ελπίδα και την προοπτική ότι η σχέση θα ευδοκιμήσει και θα έχεις για πολύ καιρό -αν όχι για πάντα- έναν άνθρωπο δίπλα σου... Επομένως, δεν πρέπει να είμαστε πλεονέκτες και λόγω ανυπομονησίας να αρνούμαστε να αναζητήσουμε και να παλέψουμε για κάτι που μπορεί και να μας αξίζει εν τέλει...

Συμφωνω και εγω απολυτα με το ποστ σου. Ειναι οντως εξαιρετικα απιθανο να βρεις την αδελφη ψυχη σου και τον ιδανικο ερωτα. Απλα πρεπει να μαθεις να εκτιμας τους αλλους με τα ελλατωματα τους. Και γενικα οσο περναει ο καιρος σε μια σχεσ η τοσο πιο πολυ προσπαθεια θελει για να την διατηρησεις γιατι στην αρχη ειναι ολα μελι-γαλα. Και ολα αυτα τα ζευγαρια που βλεπουμε συνεχεια μαζι και αγαπημενα και ολοι τα θαυμαζουν και λενε οτι γενηθηκαν ο ενας για τον αλλον ειναι αυτα που εχουν κανει ταυτοχρονα και πολλες υποχωρησεις-αγωνα για να μεινουν μαζι.

In-no-cent έγραψε:
Προσωπικά, έχω ακούσει gay άτομα να βρίσκουν τον άνθρωπο της ζωής τους στα 40 και στα 50 χωρίς να τους νοιάζει για τα χρόνια που έφυγαν, αλλά μόνο για αυτά που θα έρθουν...

Αν οντως εχεις γνωρισει τετοια ατομα τοτε σιγουρα αποτελουν μια νοτα αισιοδοξιας για τους υπολοιπους
????????
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: H αγάπη άργησε μια μέρα...   3/9/2010, 03:25

Συμφωνω μ αυτα που ειπαν ο innocent και ο cloud! Οντως η αγαπη και η καλη σχεση στηριζεται στις αμοιβαιες υποχωρησεις που ειναι προιον της αμοιβαιας κατανοησης και της επιθυμιας να εισαι με τον αλλον! Αγαπη ετσι κι αλλιως λενε οτι ειναι η υπερβαση του εγωισμου περα απο ζαλη, οπως λεει η χαρουλα, και ολα τα υπολοιπα! Υποχωρεις γιατι σεβεσαι και κατανοεις τη διαφορετικοτητα και τις αναγκες του αλλου!
????????
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: H αγάπη άργησε μια μέρα...   3/9/2010, 08:28

συμφωνώ κι εγώ. όταν ερωτευτείς πολύ όμως, ούτε σαν υποχωρήσεις βλέπεις κάποιες πράξεις σου. φαίνονται τόσο επουσιώδη όλα όταν είσαι ερωτευμένος. οι σχέσεις θέλουν δουλειά και μόνο όταν δουλεύεις με ευχαρίστηση τη σχέση σου θα καρποφορήσει και δε θα χάσει την υπόστασή της.

σημασία έχει να νιώσεις τη μέθη που σου προκαλεί ο ανιδιοτελής έρωτας. από κει και πέρα όλα είναι λεπτομέρειες...
Toruk
Forum God
Forum God

Περιοχή : Αθήνα
Αριθμός μηνυμάτων : 4688
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: H αγάπη άργησε μια μέρα...   3/9/2010, 08:34

Συμφωνώ με όσα έχετε πει.. Και ειδικά όπως λέει και το Νούμερο, όταν είσαι ερωτευμένος, δεν τις βλέπεις σαν υποχωρήσεις, απλά σαν πράξεις ικανοποίησης του συντρόφου σου- και όχι μόνο....
Πάντως όσο δύσκολο κι αν είναι να βρεις τον έρωτα, ποτέ μα ποτέ δεν πρέπει να απελπιζόμαστε και να συνεχίσουμε να ψάχνουμε... Αυτά τα συναισθήματα, ο έρωτας, η αγάπη, είναι τα άτιμα τόσο μεθυστικά και όμορφα, που τόσα χρόνια προσμονής και γεμάτα απογοητεύσεις εξανεμίζονται με μιας μόλις αρχίζεις και τον ζεις...

Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: H αγάπη άργησε μια μέρα...   3/9/2010, 12:57

δεν φοβαμαι την μοναξια γιατι κ μονος μου εχω μαθει να περναω καλα αλλα σιγουρα προτιμω να ειμαι με εναν ανθρωπο διπλα μου και να του δινω χωρις να περειμενω κατι...αυτο δεν ειναι αγαπη αλλωστε?αλλα μου φενεται λιγο εγωιστικο οταν ακουω ειμαι σε σχεση δεν μπορω να ειμαι μονος μου... γιατι δηλαδη δεν μπορεις να εισαι?ολα αυτα ειναι ανασφαλειες του καθενος που δεν τα παει καλα με τον εαυτο του κ γι αυτο οταν ειναι μονος του δεν το αντεχει...
Cloud
Forum Master
Forum Master

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: H αγάπη άργησε μια μέρα...   4/9/2010, 20:13

peireotaki έγραψε:
αλλα μου φενεται λιγο εγωιστικο οταν ακουω ειμαι σε σχεση δεν μπορω να ειμαι μονος μου... γιατι δηλαδη δεν μπορεις να εισαι?ολα αυτα ειναι ανασφαλειες του καθενος που δεν τα παει καλα με τον εαυτο του κ γι αυτο οταν ειναι μονος του δεν το αντεχει...

Εξαρταται για ποσο καιρο θεωρουμε οτι ο αλλος δεν μπορει να μεινει μονος τους. Αν δεν μπορει να αντεξει μηνα χωρις να εχει καπιον διπλα του τοτε ναι και εγω θα τον ελεγα ανασφαλη. Αν μιλαμε ομως για ενα η δυο χρονια τοτε εκει δεν παιζει θεμα ανασφαλειας αλλα ελλειψης μια βασικης αναγκης- της συντροφικοτητας (καλα και του σεξ αλλα αυτο το βρισκεις πιο ευκολα). Οποτε δεν θα χαρακτηριζα την δευτερη περιπτωση ατομου ως ανασφαλη. Εγω απλα βλεπω την ερωτικη σχεση σαν κατι που καλυπτει μια βασικη μας αναγκη (οπως πχ. το φαγητο), μια αναγκη της οποιας ομως η μη καλυψη δειχνει τα αποτελεσματα της μακροπροσθεσμα.
Shakespeare
Forum God
Forum God

Αριθμός μηνυμάτων : 4437
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: H αγάπη άργησε μια μέρα...   5/9/2010, 19:18

Για μενα εχει νοημα να ειναι κανεις ανοιχτος στον ερωτα, οχι να τον ψαχνει. Στη δευτερη περιπτωση πολλες φορες ανασφαλεις(ή οχι) ανθρωποι αναζητουν απεγνωσμενα καποιον πανω στον οποιο θα προβαλλουν τις αναγκες τους. Δεν τους νοιαζει τοσο το ατομο με το οποιο θα εχουν σχεση, αλλα μονο και μονο το να εχουν σχεση, για να μην ειναι μονοι τους, για να μοιραζονται πραγματα με καποιον(και οχι με εκεινον). Πραγμα που το βρισκω πολυ εγωιστικο και ασχημο.

Forum God
Forum God

Περιοχή : Αθήνα
Αριθμός μηνυμάτων : 4685
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: H αγάπη άργησε μια μέρα...   5/9/2010, 21:56

Shakespeare έγραψε:
Για μενα εχει νοημα να ειναι κανεις ανοιχτος στον ερωτα, οχι να τον ψαχνει. Στη δευτερη περιπτωση πολλες φορες ανασφαλεις(ή οχι) ανθρωποι αναζητουν απεγνωσμενα καποιον πανω στον οποιο θα προβαλλουν τις αναγκες τους. Δεν τους νοιαζει τοσο το ατομο με το οποιο θα εχουν σχεση, αλλα μονο και μονο το να εχουν σχεση, για να μην ειναι μονοι τους, για να μοιραζονται πραγματα με καποιον(και οχι με εκεινον). Πραγμα που το βρισκω πολυ εγωιστικο και ασχημο.

Ναι, πολλοί ψάχνουν απεγνωσμένα για σχέση και τελικά ούτε που κοιτούν ποιον έχουν δίπλα τους.
Και το αστείο είναι ότι όταν περνούν από τη μια σχέση στην άλλη, επαναλαμβάνουν τελικά ακριβώς τα ίδια πράγματα, τις ίδιες συμπεριφορές, τα ίδια συναισθήματα.
Προσωπικά δεν έχω καταφέρει να μείνω μακριά από τον έρωτα παρά πολύ λίγους μήνες τα τελευταία χρόνια. Δεν το επεδίωξα σχεδόν πότε. Αυτό είναι τύχη και ατυχία. Κάποιες φορές είσαι γεμάτος, κάποιες αισθάνεσαι ότι χάνεις τον εαυτό σου, την ιδιωτικότητά σου.
Και θα συμφωνήσω με τον Σαιξπηρούλη ότι το να είσαι ανοιχτός στον έρωτα μετράει. Οι ερωτεύσιμοι και ερωτικοί άνθρωποι είναι τόσο μα τόσο γοητευτικοί ακόμη και για φιλία.

Κάθε τέλος μια αρχή το κατοικεί.

I'm not a saint. I'm a noise.

"Κι εγώ λέω, αν θέλεις ονόμασέ με ακόμη και κανάτα, μόνο μη με σπάσεις."
Levia8an
Forum Master
Forum Master

Περιοχή : Downtown
Αριθμός μηνυμάτων : 2222

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: H αγάπη άργησε μια μέρα...   5/9/2010, 21:59

MR Pe Pe έγραψε:

Και θα συμφωνήσω με τον Σαιξπηρούλη ότι το να είσαι ανοιχτός στον έρωτα μετράει. Οι ερωτεύσιμοι και ερωτικοί άνθρωποι είναι τόσο μα τόσο γοητευτικοί ακόμη και για φιλία.

Πολύ σωστά.

H αγάπη άργησε μια μέρα...
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: Προσωπικά Θέματα :: Σχέσεις, Σεξ & Σεξουαλικότητα-
Μετάβαση σε: