ΦόρουμΣυχνές ΕρωτήσειςΑναζήτησηΟμάδες ΜελώνΕγγραφήΣύνδεση
Σημαντικά Θέματα
Πρόσφατα Θέματα
» ... Στον ύπνο μου είδα...
από Kwstasthessaloniki 21/10/2017, 21:49

» Ρόλος στο σεξ
από Kwstasthessaloniki 21/10/2017, 21:36

» Ποιά πράγματα σας ανάβουν?
από mistirius_boy 9/10/2017, 14:29

» Κάρμα ( Long Post)
από DiabolAkis 7/10/2017, 06:12

» Όταν είστε σε δημόσιους χώρους, τσεκάρετε (κρυφά ή φανερά) το φούσκωμα στο παντελόνι του άλλου;
από N.G95 6/10/2017, 23:53

» Αστείες εικόνες
από Dragneel 6/10/2017, 00:33

» Αγαπημένα ξένα τραγούδια
από Dragneel 6/10/2017, 00:17

» Καλωσόρισμα νέων μελών - Χαιρετισμοί
από Duality 3/10/2017, 04:45

» Τηλεφωνικό σεξ
από phonesexchat 21/9/2017, 18:31

» γκει προτασεις γαμου...
από Dragneel 9/9/2017, 22:06

» Soundtracks
από Dragneel 4/9/2017, 22:29

» Αστεία video
από Duality 29/8/2017, 08:39

» Αν ήσουν...
από Duality 23/8/2017, 10:34

» Παιχνίδι ερωτήσεων
από Duality 23/8/2017, 08:58

» Διάφορα video
από Dragneel 19/8/2017, 14:47

» Οff-topic
από N.G95 14/8/2017, 18:15

» Πονηρές παραλίες στο Βόλο
από apeiros69 30/7/2017, 22:11

» O λεξάριθμος του ονόματος μας δείχνει τον χαρακτήρα μας.
από SavantBleu 29/7/2017, 23:03

» Νέο μέλος
από tenorman 14/7/2017, 21:15

» MBTI Personality Test
από makosdim 2/7/2017, 19:45

» Τεστ Διπολικης Διαταραχης
από makosdim 2/7/2017, 19:26

» Θα χασω τη σχεση μου απο μια μ*λ*κι*;
από Steven94 27/6/2017, 22:25

» Τι σκέφτεσαι αυτή τη στιγμή;
από Steven94 27/6/2017, 22:22

» Θέματα συζήτησης μεταξύ ενός straight και ενός gay.
από DiabolAkis 26/6/2017, 21:33

» Κοιτάτε το πέος του διπλανού σας στα ουρητήρια σε δημόσιους χώρους?
από Cookie 26/6/2017, 00:43

Σας προτείνουμε
Συζητήσεις για το φύλο, το σώμα, τις επιθυμίες
Κέντρο πρόληψης για τον HIV
Kοινότητα LGBTQ νέων
Κορυφαίοι συγγραφείς του μήνα
Dragneel

Duality

Kwstasthessaloniki

DiabolAkis

mistirius_boy

N.G95

Οκτώβριος 2017
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
ΗμερολόγιοΗμερολόγιο

Δημοσίευση νέας Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.ΕνότηταΜοιραστείτε | 

Απιστία

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Συγχωρείτε την απιστία?
Ναι
8%
 8% [ 6 ]
Όχι
37%
 37% [ 26 ]
Εξαρτάται από την περίπτωση/τις συνθήκες
48%
 48% [ 34 ]
Δεν ξέρω
7%
 7% [ 5 ]
Σύνολο Ψήφων : 71

ΣυγγραφέαςΜήνυμα
????????
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απιστία   17/12/2011, 17:02

Εννοεί ότι όποιος κάνει σχέση με τον Trust δεν φοβάται τέτοια πράγματα.Απλά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Panos_thess
Forum God
Forum God

Φύλο : Άντρας
Περιοχή : Θεσσαλονικάρααααααααααα~~ :3
Αριθμός μηνυμάτων : 3440

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απιστία   17/12/2011, 18:44

Παράθεση :
Μα αν έχεις σοβαρή σχέση και αγαπάς κάποιον και παραστρατήσεις μια δυο φορές γιατί να τον χωρίσεις? Επειδή έκανες σεξ με κάποιον? Σημαίνει ότι τον αγαπάς λιγότερο? Χαζό δεν είναι

χαζο ειναι να λες οτι αγαπας καποιον που κερατωνεις. αμα τον αγαπας δεν εχεις καμια αναγκη να πας με αλλον. σου φτανει. Δεν μπορω πια που ολοι και καλα 'αγαπαμε'..

κ ακομα κ αν σου ερθει η επιθυμια, την καταπιεζεις. πρεπει να κανουμε κ καποιες 'θυσιες' για τους ανθρωπους που αγαπαμε.

πολυ υπουλο πραγμα η απιστια. αμα εχεις τα @@ συζητησε με τον αλλο οτι εχεις αναγκη(λολ) να πας κ με καποιον αλλο. ή οτι το εκανες ηδη.

προσωπικα, αν ερχοταν κ μου ελεγε οτι ξες πηγα με αλλον, ισως να τον συγχωρουσα. αλλα αν το μαθαινα καταλαθος, θα ετρωγε τρελο Χ.

And I don't believe in anything that makes you wanna save me."
celestial
Forum God
Forum God

Περιοχή : stonecity
Αριθμός μηνυμάτων : 10213
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απιστία   17/12/2011, 19:13

και εγώ συμφωνώ με τον πάνο. όταν αγαπάς κάποιον και είσαι μαζί του, είσαι επειδή αυτός ο άνθρωπος σε γεμίζει και δεν έχεις ανάγκη κάτι άλλο. σίγουρα θα περάσεις και άσχημες στιγμές με τον άνθρωπο που αγαπάς κάποια στιγμή αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι έχεις το δικαίωμα να παραστρατήσεις. όταν αγαπάς κάποιον, σημαίνει ότι τον σέβεσαι, τον εκτιμάς και τον θαυμάζεις. πως είναι δυνατόν να αγαπάς κάποιον όταν καταπατάς τη δέσμευσή σου προς αυτόν? δεν θα θίξω καν το θέμα: κερατώνω επειδή μου κάθονται και έχω πέραση ή επειδή ήταν πολύ γκόμενος ο άλλος και δεν μπορούσα να αντισταθώ..

επίσης, βρίσκω τη λέξη "παραστρατώ" πολύ αθώα και ακατάλληλη για την προκειμένη περίπτωση.

Forum God

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απιστία   17/12/2011, 19:20

Παράθεση :
επίσης, βρίσκω τη λέξη "παραστρατώ" πολύ αθώα και ακατάλληλη για την προκειμένη περίπτωση.

indeed. παραστρατεις απο μια διαιτα αν φας γλυκο. :) μαλλον δεν ειναι το ιδιο.

????????
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απιστία   18/12/2011, 05:34

Panos_thess έγραψε:
Παράθεση :
Μα αν έχεις σοβαρή σχέση και αγαπάς κάποιον και παραστρατήσεις μια δυο φορές γιατί να τον χωρίσεις? Επειδή έκανες σεξ με κάποιον? Σημαίνει ότι τον αγαπάς λιγότερο? Χαζό δεν είναι

χαζο ειναι να λες οτι αγαπας καποιον που κερατωνεις. αμα τον αγαπας δεν εχεις καμια αναγκη να πας με αλλον. σου φτανει. Δεν μπορω πια που ολοι και καλα 'αγαπαμε'..

κ ακομα κ αν σου ερθει η επιθυμια, την καταπιεζεις. πρεπει να κανουμε κ καποιες 'θυσιες' για τους ανθρωπους που αγαπαμε.
Συμφωνω απολυτα!!
Elementstv
Forum God
Forum God

Περιοχή : Athens
Αριθμός μηνυμάτων : 4423
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απιστία   18/12/2011, 10:10

Εγώ παλιά δεν θα την συγχωρούσα,, αλλά το τελευταίο χρόνο έχω ψιλοαλλάξει άποψη. Πιστεύω ότι ένας άντρας(και μια γυναίκα αλλά ο άντρας περισσότερο) είναι δύσκολο να είναι μονογαμικός. Μου φαίνεται πολύ βάρβαρο. Εγώ αν ένιωθα ότι με αγαπάει και μου δίνει αυτά που θέλω, δεν θα με ένοιαζε αν μια φορά στο τόσο είχε και καμμια περιπετειούλα, όπως το ίδιο και γώ εννοείται. Αλλά αν χανότανε το συναίσθημα και ο σεβασμός από μια σχέση, ναι αυτά θα με πείραζαν. Α επίσης να μην μου κουβαλούσε καμμιά αρρώστια, αυτό δεν θα'θελα.

Forum God
Forum God

Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απιστία   18/12/2011, 12:42

ρε παιδιά από τη φύση, ούτε ο άντρας, ούτε η γυναίκα είναι μονογαμικά όντα. αυτό είναι επιλογή. επίσης, πως είναι δυνατόν, να συνεχίσει να υπάρχει συναίσθημα και σεβασμός σε μία σχέση όταν πας με άλλον ενώ είσαι δεσμευμένος? τη βρίσκω πολύ αντιφατική αυτή τη θεώρηση από πολλές απόψεις.. τεσπα, ας πούμε ότι είναι βάρβαρο για έναν άντρα να είναι μονογαμικός. ας υπόθεσουμε ότι σε ένα ζευγάρι του ενός συντρόφου του είναι πολύ δύσκολο να συγκρατηθεί και που και που όταν το θέλει μπορεί να έχει μια περιπετειούλα. ας υποθέσουμε, τώρα, ότι ο άλλος είναι ακριβώς της αντίθετης θεώρησης. αυτοί οι 2 άνθρωποι πως θα τα βρουν? πως αγαπάνε και σέβονται ο ένας τον άλλον, όταν η νοοτροπία και η κοσμοθωρία τους είναι αντίθετη?
ο ένας θα πληγώνεται που το ταίρι του δεν βρίσκει την πληρότητα μαζί του και αναζητεί και άλλες εμπειρίες μόνο και μόνο επειδή δεν μπορεί να κάνει κράτη στις ορμές του και ο άλλος θα νιώθει πίεση και θα πνίγεται επειδή σύμφωνα με τα δικά του δεδομένα μπορεί να αγαπάει τη σχέση του αλλά δεν αντέχει στην ιδέα του ενός συντρόφου για το υπόλοιπο της ζωής του διότι αυτό θα είναι απλά κάτι που πάει αντίθετα στη φύση του.
προσωπικά, αυτή την αγάπη την βρίσκω ανώριμη και λειψή. γνωρίζω άνθρωπο που είναι έτσι και επειδή τον ξέρω πολύ καλά από κάθε άποψη μπορώ με σιγουριά να πω ότι ο μόνος λόγος που το κάνει αυτό είναι επειδή έχει πολλές ανασφάλειες και κόμπλεξ και θέλει να επιβεβαιώνεται μέσα από τις σεξουαλικές του εμπειρίες. στα δικά μου μάτια αυτό συνεπάγεται αδυναμία χαρακτήρα. δεν είναι θέμα φύσης.. αν ήταν δεν θα είχε φτάσει το ανθρώπινο γένος στο πολιτιστικό στάδιο που βρισκόμαστε. ακόμα θα κυνηγούσαμε ζώα και θα συλλέγαμε καρπούς και θα τρώγαμε στις δύσκολες στιγμές ο ένας τον άλλον κυριολεκτικά. είμαστε εδώ που είμαστε διότι είμαστε έλλογα ζώα και ως εκ τούτου μπορούμε να κάνουμε επιλογές που πηγαίνουν αντίθετα σε αυτό που μας επιτάσσουν τα γονίδιά μας.
τεσπα, μακρυγόρησα. ο συγκεκριμένος άνθρωπος λέει στην κοπέλα του ότι την αγαπάει και είναι το λιμάνι του και η μοναδική γυναίκα της ζωής του και και και (και τα εννοεί.. ) και από την άλλη όπου μπορεί να βάλει το πουλί του το βάζει. και η κοπέλα δεν το ξέρει καν.. οι πράξεις του αναιρούν τα λόγια του. αν αυτό είναι αγάπη προτιμώ να μην αγαπήσω ποτέ.

(και μον μου πείτε ότι είναι διαφορετικό για τους στρειτ.. μπορεί ως ομοφυλόφιλοι να δεχόμαστε ακόμα και υποσυνείδητα διαφορετικές κοινωνικές πιέσεις, αλλά όλοι άνθρωποι είμαστε και βράζουμε στο ίδιο τσουβάλι στο συγκεκριμένο θέμα)

Forum God

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απιστία   18/12/2011, 18:48

elements αλλο να συνεννοηθεις με τον αλλο, οτι δεν εχεις προβλημα να πηγαινετε με τριτα ατομα, και αλλο το κερατο. η απιστια γινεται πισω απο την πλατη σου.

αυτο ειναι που με πειραζει κυριως προσωπικα. να λεμε άλλα και άλλα να κανουμε. αν ηθελα θα εκανα απο την αρχη μια ανοιχτη σχεση.

people89
Forum Beginner
Forum Beginner

Αριθμός μηνυμάτων : 228

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απιστία   15/2/2012, 23:16

http://www.avmag.gr/archives/15370

Γενικά…
‘’Η μονογαμία απαιτεί ιδιοφυΐα ‘’, είχε πει ο Warren Beatty . Και δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω με κανένα άλλο γνωμικό περισσότερο . Βλέπετε ο άνθρωπος αν και από την φύση του είναι πολυγαμικό ον επέλεξε την μονογαμία σαν στάση ζωής , οπότε πως αλλιώς να χαρακτηρίσεις ένα πλάσμα που τάσσεται υπέρ της λογικής και εναντίον της φύσης πέρα από δυναμικό και έξυπνο ? Με την ίδια βάση , το άτομο που παραδίδεται στα πάθη του και κανιβαλλίζει τις ανθρώπινες σχέσεις θα μπορούσε να περιγραφεί στοχευόμενα ως αδύναμο και μη ορθά σκεπτόμενο .Έτσι; Θα μπορούσα να τελειώσω το θέμα εδώ μιας και όλη η ουσία της απιστίας κρύβεται μέσα σε αυτή την παράγραφο αλλά το θέμα έχει περισσότερα κεφάλαια και από την Βίβλο !
Ακούς καθημερινά πως ακόμα ένα ζευγάρι χώρισε λόγω ύπαρξης τρίτου ατόμου στην σχέση και πλέον το ακούς τόσο συχνά στην τηλεόραση , στο οικογενειακό και φιλικό σου περιβάλλον που λες ‘’ Απιστία ; Νέος κανόνας της σχέσης φίλε ‘’ . Μην ψαρώνεις , δεν ισχύει το ότι στις μέρες συμβαίνει συχνότερα αλλά μάλλον δημιουργείται αυτή η εντύπωση εξαιτίας του ότι συζητιέται πιο ανοικτά πλέον κάνοντας το θέμα να αντιμετωπίζεται λιγότερο ως ταμπού από το γενικό σύνολο. Δυστυχώς πάντα γινόταν !
Λένε ότι όταν κάποιος απιστεί, συνήθως το κάνει για επιβεβαίωση της ταυτότητας του, ανδρισμού του. Νιώθει ότι αυτή η σεξουαλική του επιβεβαίωση θα τονώσει την αυτοπεποίθηση του, θα του ανεβάσει τη λίμπιντο. Άλλοι ωθούνται στην απιστία γιατί φοβούνται την δέσμευση σε μια σχέση. Με το να απιστούν, θεωρούν ότι δεν ανήκουν πουθενά, ότι συνεχίζουν να διατηρούν την αυτονομία τους. Ένας άλλος λόγος, είναι ότι με το να απιστούν αποκτούν εμπειρίες…. ψάχνουν το διαφορετικό, αυτό που νομίζουν ότι δεν μπορεί να τους δώσει ο σύντροφός τους. Θέλουν να νιώσουν επιθυμητοί, να κάνουν πράγματα που ποτέ δεν θα τολμούσαν με τον σύντροφό τους. Να ζήσουν μια περιπέτεια που θα τους βγάλει από την καθημερινή τους ρουτίνα . Θα ήταν χρήσιμο επίσης σε αυτό το σημείο να αναφερθούμε και στο γνωστό θέμα της αυτό-εκτίμησης, καθώς η έλλειψή της συχνά ωθεί κάποια άτομα στην συνεχή σύναψη ερωτικών σχέσεων ως μέσω αυτό-προσδιορισμού αλλά και ως μέσο τόνωσης της αίσθησης της προσωπικής τους αξίας.
Στατιστικά όμως πρέπει να γνωρίζεις πως οι παράλληλες σχέσεις τις περισσότερες φορές δεν επιβιώνουν όταν γίνουν επίσημες. Αυτό συχνά σχετίζεται με την τάση που έχουν οι άνθρωποι να μυθοποιούν τα πρόσωπα με τα οποία σχετίζονται, στην προκειμένη περίπτωση, συντρόφους νόμιμους ή παράνομους. Κάποτε, μοιραία, έρχεται η στιγμή που οι περιστάσεις αναγκάζουν να δούμε τους ανθρώπους στην πραγματική τους διάσταση. Κι έτσι ενώ αρχικά επιφορτίζουμε τους συντρόφους με ένα σωρό προσδοκίες που δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα, στην πορεία διαπιστώνουμε πως ότι γυαλίζει δεν είναι χρυσός. Κάποιοι σε αυτή την φάση αναζητούν τον «χρυσό» στον τρίτο άνθρωπο. Από την άλλη όταν η κρυφή, παράνομη σχέση γίνει φανερή, χάνει την αίγλη της, την έξαψη της περιπέτειας και μαζί χάνει την λάμψη του και ο άνθρωπος με τον οποίο διεπράχθη η απιστία. Και έτσι φτάνεις στο σημείο για ένα ψέμα να χάσεις κάτι τόσο δύσκολο όπως η αληθινή αγάπη και η συντροφικότητα για κάτι τόσο εύκολο όπως το σεξ .
Πιο ξεκάθαρα….
Οι δικαιολογίες που μπορείς να ακούσεις από εκείνον ποικίλουν . ‘’ Ήμουν μεθυσμένος , είχαμε τόσο καιρό να κάνουμε έρωτα και αυτός με προκαλούσε , μόλις είχαμε τσακωθεί και πάνω στα νεύρα μου παρεκτράπηκα ‘’ . Και πάντα ακολουθεί το κλασσικό ‘’ Το έχω μετανιώσει , δεν θέλω να σε χάσω ‘’ . Να σας κάνω ελεύθερη μετάφραση ? ‘’ Γ**** , το χάρηκα και τώρα σαν γνήσιος εγωιστής που θέλω και ‘’την πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο’’ θέλω να με συγχωρήσεις για να συνεχίσω να έχω την ασφάλεια και όλα τα καλά που μια σχέση μπορεί να σου προσφέρει σε αντίθεση με το one-night stand .Πως πρέπει να αντιδράσεις ? Καταλαβαίνεις πως τόσο καιρό τα είχες με ένα αδύναμο άτομο , χαίρεσαι που έστω και καθυστερημένα κατάλαβες πόσο ακατάλληλος ήταν για εσένα και προχωράς μπροστά έχοντας αποκομίσει μια εμπειρία πολύτιμη για το μέλλον σου. Τι θα κάνεις τελικά ? Ακόμα και αν δεν έφταιγες θα αρχίζεις να νιώθεις ενοχές , οι ανασφάλειες για τις επιδόσεις σου στο κρεβάτι , για την εξωτερική σου εμφάνιση και για το πόσο ενδιαφέρον τελικά τύπος είσαι θα σε κλείσουν στον εαυτό σου ρωτώντας το σύμπαν τι λάθος έκανες. Μ.r διάβασες τις προηγούμενες παραγράφους ? Είδες να ευθύνεσαι κάπου εσύ ? Η απιστία είναι η εύκολη λύση απόδρασης από τα προβλήματα μιας σχέσης . Το ότι επέλεξε το κέρατο από τον χωρισμό δεν συνέβη επειδή είναι ξεχωριστός ενώ εσύ φλώρος αλλά σαφώς επειδή είχες την ωριμότητα που απουσίαζε από εκείνον ώστε να διαχειριστείς διαφορετικά τις ορμές που και εσύ ενδεχομένως είχες .
Έχω να σας δώσω μια συμβουλή και θέλω να δώσετε βάση ! Σε καταστάσεις που κάποιος νιώθει ότι τον έχουν εξαπατήσει και έχει πληγωθεί, η προτεραιότητα του πρέπει να είναι η επιβίωση της ψυχολογικής του ισσοροπίας. Πιθανόν την στιγμή που θα το μάθεις να μην είσαι σε θέση να αντιδράσεις όπως πρέπει , θες να καυγαδίσεις έντονα και να τον στείλεις στα επείγοντα (το καταλαβαίνω ,όλοι μας άλλωστε ) αλλά δεν υπάρχει μεγαλύτερη ικανοποίηση από το να το να τον κάνεις να νιώσει αυτό που ένιωσες και αυτό είναι τσεκαρισμένο ! Η εκδίκηση είναι ένα πιάτο που τρώγεται κρύο άλλωστε, συμφωνείς; Οπότε στάσου στα πόδια σου και πάρε μια βαθιά ανάσα . Χαλάρωσες ; Αν δεν ξέρει πως γνωρίζεις για το παραπτωματάκι του, μην το αποκαλύψεις ποτέ ! Ρίξε του στάχτη στα μάτια και μην αλλάξεις την συμπεριφορά σου απέναντι του , βρες κάποιον να σε ελκύει και προσκάλεσε τον σπίτι, αφού με κάποιον τρόπο στήσεις μια τυχαία επίσκεψη του πρώην σου ( ναι , ανήκει στους πρώην πλέον ) . Έρχεται ,και φυσικά σας πιάνει σε ερωτικά τετατέτ . Κάνεις τον έκπληκτο και αφού φύγει ο ‘’ προσκεκλημένος’’ σου ξεδιπλώνεις το υποκριτικό σου ταλέντο .’’Μωρό μου συγνώμη , νιώθω απαίσια που τους τελευταίους 4 μήνες (ψέμα) κάνω κάτι τέτοιο .Δεν με αναγνωρίζω’’ . Τον κάνεις να νιώθει χαζός που δεν καταλάβαινε τι συμβαίνει τόσο καιρό πίσω από την πλάτη του , έχεις πληγώσει τον εγωισμό του και όταν φύγει παρότι θα σε πάρουν τα ζουμιά, για την δραματική κατάληξη σας , έχεις καταφέρει να μειώσεις την μελλοντική σου κατάθλιψη στο μισό χρονικό διάστημα οπότε …. Συγχαρητήρια !
celestial
Forum God
Forum God

Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απιστία   15/2/2012, 23:38

το άρθρο κυλούσε μια χαρά μέχρι την τελευταία παράγραφο.. αν ο άλλος είναι αδύναμος επειδή σε κεράτωσε, τότε εσύ που ήξερες, υποκρίθηκες και του έκανες το ίδιο πως θα έπρεπε να λέγεσαι..? αυτός που θέλει να πάρει εκδίκηση και ενδίδει σε αυτή του την επιθυμία είναι το ίδιο αδύναμος, αν όχι χειρότερος κατ εμέ. δεν βλέπω ίχνος αξιοπρέπειας σε αυτή τη λογική.

Forum Beginner

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απιστία   15/2/2012, 23:41

Συμφωνώ με τα λεγόμενα σου , όμως αντικειμενικά κάποιος που γίνεται θύμα της αδυναμίας του άλλου κατ'επέκταση πληγώνεται ο εγωισμός του και για ένα χρονικό διάστημα γεμίζει ανασφάλειες . Γιατί να μην κάνει κάτι να μειώσει όλο αυτό ? Μπορεί όντως να μην άλλαζε κάτι αλλά τουλάχιστον θα κάνεις κάτι που θα του δώσει ένα μάθημα για την συνέχεια του... εμένα τουλάχιστον θα με έκανε να νιώσω καλύτερα
celestial
Forum God
Forum God

Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απιστία   15/2/2012, 23:49

οι ανασφάλειες μέσα στη ζωή είναι. και εκτός από αυτό, όπου υπάρχει χώρος ανασφάλεια αυτό συνεπάγεται και ότι κάποιο λάκκο έχει η φάβα. δεν έχω νιώσει ποτέ ανασφάλεια για το ότι δεν ήμουν αρκετός σε κάποιον τομέα, αν εγώ ήμουν ικανοποιημένος από τον εαυτό μου με ό,τι έχω δώσει στον άλλο σε αυτό τον τομέα. και το πόσο ανασφαλής θα νιώσεις μετά από ένα τέτοιο σκηνικό εξαρτάται από πολλές παράμετρους. όσο για το ότι η εκδίκηση φέρνει μία κάποια ανακούφιση στον εγωϊσμό μας, όπως είπα και παραπάνω διαφωνώ. εκείνη τη στιγμή ναι, θα φέρει κάποια. μακροπρόθεσμα, όμως, μόνο απογοήτευση πιστεύω θα φέρει γιατί στην ουσία έπραξες και έπεσες πιο χαμηλά από τον άλλον. έτσι το βλέπω τουλάχιστον εγώ από τη σκοπιά μου και βάσει του χαρακτήρα που έχω. δεν θα μπορούσα ποτέ να το κάνω αυτό γιατί μετά δεν θα μπορούσα να κοιτάξω τον εαυτό μου στον καθρέφτη.

Forum Beginner

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απιστία   15/2/2012, 23:54

Αναλόγως πόσο καλά τα έχεις με τον εαυτό σου αντιδράς . Αν το σκεφτείς όμως το όλο σκηνικό είναι ψεύτικο , στην ουσία δεν έχεις κάνει κάτι απλά κάνεις τον άλλον να πιστεύει πως έχεις κάνει οπότε γιατί να ντρέπεσαι ? Δεν μπορείς φίλε μου να διαφωνήσεις τουλάχιστον ότι το θέμα της απιστίας έχει γίνει ανεξέλεγκτο και επιτέλους δεν πρέπει να το περνάμε έτσι . Δεν γίνεται όποιος θέλει να πληγώνει τον άλλον για μια στιγμή καύλας του...
celestial
Forum God
Forum God

Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απιστία   16/2/2012, 00:14

δεν διαφωνώ καθόλου με το τελευταίο. όσο για το πρώτο, όπως σου είπα δεν θα ένιωθα καλά με τον εαυτό μου που μπήκα στη διαδικασία να πω ένα ψέμα που θα έλεγα όταν ήμουν έφηβος και πιο ανώριμος. και μπορεί εγώ να μην νιώθω άσχημα επειδή θα ξέρω ότι δεν έκανα τπτ αλλά εκείνος δεν θα το ξέρει. άρα θα το πιο πιθανό είναι να το κουτσομπολέψει και να δώσει δικαιώματα σε τρίτους να με σχολιάζουν. και όλα αυτά επειδή απλά ήθελα να του δώσω ένα μάθημα. γι αυτό.. απλά, λιτά κι απέριττα... "χαίρεται", "γιατί?","ξέρεις, στο καλό και να μας γράφεις."

Forum Beginner

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απιστία   16/2/2012, 13:10

ΜΜΜ Τρίτα πρόσωπα ? δεν νομίζω να σε ενδιέφεραν αν γινόταν κάτι τέτοιο...
celestial
Forum God
Forum God

Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απιστία   16/2/2012, 17:59

να πω ένα ψέμα για να πάρω εκδίκηση και να δώσω δικαίωμα στο μαλάκα να με συζητάει σε γνωστούς και αγνώστους και να λέει πόσο καθίκι ήμουν τη στιγμή που αυτός έκανε την πουστιά.. δεν το νομίζω..

Forum God

Περιοχή : Venus
Αριθμός μηνυμάτων : 7354
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απιστία   17/2/2012, 08:32

H αποψη μου για την απιστια ειναι οτι θα αποδεχομουν το ατομο το οποιο με απατησε αν το ειχε κανει μονο μια φορα κι αναλογως την κατασταση που ηταν οταν το εκανε κι επισης εαν εγω με το τροπο μου του εδωσα κινητρο να κανει τετοιο...αλλα δεν νομιζω να τον συγχωρουσα,απλα θα του εδινα μια 2η ευκαιρια..τωρα εγω οσο ξεπεταγμενο κι αν ειμαι(που ειμαι) δεν νομιζω να εφτανα ποτε σε τετοια φαση..του να απατησω το συντροφο μου..κι ο πιο ηλιθιος να ητανε θα τον χωριζα κι μετα θα εκανα οτι εκανα,πανω απο ολα αξιοπρεπεια κι σεβασμος αλλα ποτε δεν ξερεις!! μπορει να ερθουμε κι σε φαση που να ειμαστε ερωτευμενοι με 2 προσωπα κι να μην αντεχουμε στο πειρασμο κι να απαταμε τον εναν με τον αλλο...αθελα μας ομως..
celestial
Forum God
Forum God

Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απιστία   17/2/2012, 12:04

δεν υπάρχει άθελα σε τέτοιες περιπτώσεις.

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απιστία   17/2/2012, 14:07

Touti Frutti έγραψε:
μπορει να ερθουμε κι σε φαση που να ειμαστε ερωτευμενοι με 2 προσωπα κι να μην αντεχουμε στο πειρασμο κι να απαταμε τον εναν με τον αλλο...αθελα μας ομως..

Προφανώς αν φτάσετε σε αυτή τη φάση, το πιο φρόνιμο είναι να χωρίσετε.
Αντιλαμβάνομαι την απιστία σαν προδοσία. Ακόμη κι αν τον συγχωρήσω, η σχέση δε θα είναι ποτέ η ίδια γιατί η εμπιστοσύνη μου θα έχει κλονιστεί ανεπανόρθωτα.
????????
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απιστία   17/2/2012, 15:36

Αν μπει το κερατο συνήθως ο χωρισμός είναι μονοδρομος
σπανιως μπορει να αλλαξει η πορεια της σχεσης μετα απ αυτο
????????
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απιστία   17/2/2012, 23:45

Η καλυτερη εκδικηση ειναι να δειξεις στον αλλον ποσο λιγος ηταν και ποσο πλεον λιγη επιδραση εχει πανω σου, που καποτε ηταν ο κοσμος σου! Ο ξεπεσμος του με λιγα λογια. Με το να κανεις το ιδιο, περα απο το οτι πεφτεις στο επιπεδο του, μακροπροσθεσμα δε θα σε κανει να νιωσεις καλα. Το θυμα που γινεται θυτης, προσωρινα μονο θα νιωσει καλα. Πιστευω οτι χειροτερο πραγμα απο την αλλοτριωση και το να χασεις τον εαυτο σου μεσα απο μια τετοια εμπειρια δεν υπαρχει. Αυτο ειναι και το στοιχημα και το ζητουμενο. Να πεσεις, να συνελθεις και να βρεις το δρομο σου αντι να τον χασεις! Τιμωρεις ετσι και τον αλλον! Κατα τα αλλα το να τον τιμωρησεις αλλιως δεν αλλαζει αυτο που επαθες ο ιδιος. Μπαινεις μονο σε φαυλο κυκλο. Και απαξ και να φυγει, τι νοημα εχει το πως ειναι και το πως οχι?! Στο κατω κατω το κακο που εκανε που οφειλεται στο μυαλο του θα το βρει μπροστα του καθως θα το ξανακανει!
Οδυσσέας
Forum God
Forum God

Περιοχή : Πειραιάς
Αριθμός μηνυμάτων : 3195
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απιστία   18/2/2012, 23:21

Όλα στη ζωή εξαρτώνται απο διάφορους παράγοντες που επηρεάζουν-κυκλώνουν ένα συμβάν.
Το ίδιο ισχύει και για την απιστία.
Προσωπικά δεν είμαι διατεθιμένος να συγχωρήσω ένα τέτοιο γεγονός.
Όμως έχω πιάσει τον εαυτό μου περισσότερο ευάλωτο σε σκέψεις συγχώρεσης.
Κανείς δεν είναι τέλειος.

Forum God
Forum God

Περιοχή : Athens
Αριθμός μηνυμάτων : 4373
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απιστία   10/3/2013, 23:27

Εξαρτάται από τι σχέση έχεις και σε ποια φάση είναι.
ForeverAloneGuy
Forum Master
Forum Master

Περιοχή : Thessaloniki
Αριθμός μηνυμάτων : 1527
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απιστία   30/10/2013, 23:13

Οχι δεν θα την συγχωρουσα.

Forum Master
Forum Master

Περιοχή : Kalos
Αριθμός μηνυμάτων : 2680
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απιστία   31/10/2013, 00:21

Δεν ξερω τελικα. Ειμαι με τις μερες μου σε αυτο το θεμα. Σημερα θα την συγχωρησω, αυριο οχι

Απιστία
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 4 από 6Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: Προσωπικά Θέματα :: Σχέσεις, Σεξ & Σεξουαλικότητα-
Δημοσίευση νέας Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.ΕνότηταΜετάβαση σε: