ΦόρουμΣυχνές ΕρωτήσειςΑναζήτησηΟμάδες ΜελώνΕγγραφήΣύνδεση
Σημαντικά Θέματα
Πρόσφατα Θέματα
» Ποιά πράγματα σας ανάβουν?
από mistirius_boy 9/10/2017, 14:29

» Κάρμα ( Long Post)
από DiabolAkis 7/10/2017, 06:12

» Όταν είστε σε δημόσιους χώρους, τσεκάρετε (κρυφά ή φανερά) το φούσκωμα στο παντελόνι του άλλου;
από N.G95 6/10/2017, 23:53

» Αστείες εικόνες
από Dragneel 6/10/2017, 00:33

» Αγαπημένα ξένα τραγούδια
από Dragneel 6/10/2017, 00:17

» Καλωσόρισμα νέων μελών - Χαιρετισμοί
από Duality 3/10/2017, 04:45

» ... Στον ύπνο μου είδα...
από Dragneel 1/10/2017, 23:56

» Τηλεφωνικό σεξ
από phonesexchat 21/9/2017, 18:31

» γκει προτασεις γαμου...
από Dragneel 9/9/2017, 22:06

» Soundtracks
από Dragneel 4/9/2017, 22:29

» Αστεία video
από Duality 29/8/2017, 08:39

» Αν ήσουν...
από Duality 23/8/2017, 10:34

» Παιχνίδι ερωτήσεων
από Duality 23/8/2017, 08:58

» Διάφορα video
από Dragneel 19/8/2017, 14:47

» Οff-topic
από N.G95 14/8/2017, 18:15

» Πονηρές παραλίες στο Βόλο
από apeiros69 30/7/2017, 22:11

» O λεξάριθμος του ονόματος μας δείχνει τον χαρακτήρα μας.
από SavantBleu 29/7/2017, 23:03

» Νέο μέλος
από tenorman 14/7/2017, 21:15

» MBTI Personality Test
από makosdim 2/7/2017, 19:45

» Τεστ Διπολικης Διαταραχης
από makosdim 2/7/2017, 19:26

» Θα χασω τη σχεση μου απο μια μ*λ*κι*;
από Steven94 27/6/2017, 22:25

» Τι σκέφτεσαι αυτή τη στιγμή;
από Steven94 27/6/2017, 22:22

» Θέματα συζήτησης μεταξύ ενός straight και ενός gay.
από DiabolAkis 26/6/2017, 21:33

» Κοιτάτε το πέος του διπλανού σας στα ουρητήρια σε δημόσιους χώρους?
από Cookie 26/6/2017, 00:43

» Τι είμαι τελικά;
από Cookie 26/6/2017, 00:25

Σας προτείνουμε
Συζητήσεις για το φύλο, το σώμα, τις επιθυμίες
Κέντρο πρόληψης για τον HIV
Kοινότητα LGBTQ νέων
Κορυφαίοι συγγραφείς του μήνα
Dragneel

Duality

DiabolAkis

mistirius_boy

N.G95

Οκτώβριος 2017
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
ΗμερολόγιοΗμερολόγιο

Μοιραστείτε | 

Απιστία

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Συγχωρείτε την απιστία?
Ναι
8%
 8% [ 6 ]
Όχι
37%
 37% [ 26 ]
Εξαρτάται από την περίπτωση/τις συνθήκες
48%
 48% [ 34 ]
Δεν ξέρω
7%
 7% [ 5 ]
Σύνολο Ψήφων : 71

ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Origami
Forum Master
Forum Master

Φύλο : Άντρας
Περιοχή : Αθήνα
Αριθμός μηνυμάτων : 1971
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απιστία   31/10/2013, 19:27

Προσωπικά την απιστία δεν θα την συγχωρούσα με τίποτα. Ακόμα και αν με παρακαλούσε επί 1 χρόνο. Δεν θα το δεχτώ γιατί για να φτάσει σε τέτοιο σημείο ο άλλος σημαίνει ότι του λείπει κάτι. Αυτό το "κάτι" οφείλει να το συζητήσει και όχι να πάει αμέσως να δώσει το κορμί του αλλού και ύστερα να κάνει πως δεν συνέβη τίποτα.

Forum Master
Forum Master

Περιοχή : Θεσσαλονίκη
Αριθμός μηνυμάτων : 2329
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απιστία   31/10/2013, 21:18

Ποτέ! Ποτέ! Ποτέ! Ποτέ!
Καταλαβαίνω ότι για κάποια άτομα το σέξ είναι ένα εντελώς σαρκικό και ζωώδες ένστικτο.
Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν τα εκτιμώ ή δεν τα σέβομαι, αλλά καλά θα κάνουν να μείνουν μακριά από την ζωή μου, την ερωτική τουλάχιστον.

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απιστία   24/7/2014, 01:57

Φυσικά και συγχωρώ, γιατί κανείς δεν ανήκει σε κανέναν! Στις πρώτες εμπειρίες μου από σχέσεις, σοκαριζόμουν και μόνο στην ιδέα του κέρατου. Αλλά ας μην κοροιδευόμαστε η μονογαμία είναι μειοψηφία, μπορεί να υπάρχει αλλά είναι σπάνια. Για εμένα το σημαντικότερο είναι να είμαστε σε σχέσεις ειλικρίνειας, είτε αυτές είναι ανοιχτές, είτε συναισθηματικά μονογαμικές.

Όταν ερωτευθώ, η αλήθεια είναι οτι μένω εκεί, δεν ξενοκοιτώ, ούτε νιώθω την ανάγκη να με αγγίζει άλλος. Απο εμένα έχει το ελεύθερο να περνά όμορφα, αλλά η αλήθεια είναι οτι στην περίπτωση που κάποιος μου πουλά αποκλειστικότητα και είναι κτητικός μαζί μου και ανακαλύψω ένα κέρατο, με ξενερώνει, πέφτει στα μάτια μου. Παλιότερα στεναχωριόμουν, αλλά δεν υπάρχει νόημα, η ζωή δεν είναι παραμύθι, όσο και αν μου αρέσουν τα παραμύθια!

Αν και μου έχει τύχει μια φορά πριν χρόνια να είμαι ερωτευμένος (για διαφορετικούς λόγους) με δυο άτομα ταυτόχρονα, το ένα ήταν μια σχέση αλλά δεν κράτησε πάνω από δυο μήνες, το άλλο ένας ανεκπλήρωτος έρωτας. Οπότε κατά μια έννοια τον απατούσα τον σύντροφο μου σε εκείνη τη σχέση παρόλο που τον αγαπούσα.

Παρόλα αυτά ένα κοινό έχουν όλοι οι ερωτικοί μου σύντροφοι. Πρέπει να νιώσω άνετα, ασφάλεια και ότι μπορώ να επικοινωνήσω μαζί του. Αυτούς που ερωτεύομαι συνήθως στα μάτια μου έχουν κάτι το πολύ ξεχωριστό (το μυαλό τους; η προσωπικότητα τους; η δυναμική τους;).
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monster
Inactive Members

Περιοχή : city centre
Αριθμός μηνυμάτων : 15608
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απιστία   25/7/2014, 23:22

Genial έγραψε:
Ποτέ! Ποτέ! Ποτέ! Ποτέ!
Καταλαβαίνω ότι για κάποια άτομα το σέξ είναι ένα εντελώς σαρκικό και ζωώδες ένστικτο.
Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν τα εκτιμώ ή δεν τα σέβομαι, αλλά καλά θα κάνουν να μείνουν μακριά από την ζωή μου, την ερωτική τουλάχιστον.

Το σεξ δεν είναι ζωώδες ένστικτο γιατί είναι κάτι που γίνεται ενσυνείδητα. Το ζωώδες σεξ γινεται μόνο μεταξύ των ζώων την περίοδο της αναπαραγωγής τους (πλην δελφινιών που κάνουν σεξ και για ευχαριστηση). Και το να σεβόμαστε δε λέει κάτι, αν δεν κάνουμε πράξη αυτά που πιστεύουμε, σημαίνει ότι στην πραγματικότητα απλά δεν τα πιστεύουμε. Είναι για να καταλάβεις αυτό που λένε οι γονείς, δεν εχω πρόβλημα με τους γκέι αλλά μην είναι και το παιδί μου, που στην ουσία δεν το δέχονται.

Forum Master
Forum Master

Αριθμός μηνυμάτων : 2329
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απιστία   26/7/2014, 20:47

monster έγραψε:
Genial έγραψε:
Ποτέ! Ποτέ! Ποτέ! Ποτέ!

Το σεξ δεν είναι ζωώδες ένστικτο γιατί είναι κάτι που γίνεται ενσυνείδητα. Το ζωώδες σεξ γινεται μόνο μεταξύ των ζώων την περίοδο της αναπαραγωγής τους (πλην δελφινιών που κάνουν σεξ και για ευχαριστηση). Και το να σεβόμαστε δε λέει κάτι, αν δεν κάνουμε πράξη αυτά που πιστεύουμε, σημαίνει ότι στην πραγματικότητα απλά δεν τα πιστεύουμε. Είναι για να καταλάβεις αυτό που λένε οι γονείς, δεν εχω πρόβλημα με τους γκέι αλλά μην είναι και το παιδί μου, που στην ουσία δεν το δέχονται.
Έχεις απόλυτο δίκαιο.... μ' άφησες με το αγγούρι στο χέρι

Forum Εxperienced

Αριθμός μηνυμάτων : 503
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απιστία   29/7/2014, 02:34

Αν και έχω δει σχέση μετά από απιστία που πήγε καλά και άντεξε αρκετά στο χρόνο, πιστεύω κατά βάση ότι η απιστία είναι και η ταφόπλακα μιας σχέσης. Ίσως θα μπορούσε να επιβιώσει εάν το ευνοούν οι συνθήκες κάτω από τις οποίες έγινε. Εξαρτάται βέβαια από το τι εκλαμβάνει και κάποιος ως απιστία. Χμ, αυτό το θέμα με ενέπνευσε να δημιουργήσω ένα άλλο.  
Dragneel
Forum Cowboy
Forum Cowboy

Περιοχή : London
Αριθμός μηνυμάτων : 4621
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απιστία   30/7/2014, 01:12

Εγώ μάλλον θα διάλεγα το: "εξαρτάται από την περίπτωση/τις συνθήκες"...
Δεν την έχω βιώσει (απ'όσο ξέρω   ) και δεν έχω απιστήσει οπότε δεν μπορώ να ξέρω με σιγουριά τι θα έκανα σε μια τέτοια περίπτωση...
Στη δική μου περίπτωση αυτή τη στιγμή το θεωρώ σχεδόν αδύνατο να συμβεί το ένα από τα δύο (αν και πιο πολύ φοβάμαι τον εαυτό μου γιατί είμαι λίγο πιο επιρρεπής στους πειρασμούς)...
Ευτυχώς η φύση δεν με έκανε θεογκόμενο γιατί μπορεί να είχα πρόβλημα αν μου την έπεφταν με τα μπούνια... 

Forum Εxperienced
Forum Εxperienced

Αριθμός μηνυμάτων : 944
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απιστία   24/11/2015, 22:29

dragneel έγραψε:
Ευτυχώς η φύση δεν με έκανε θεογκόμενο γιατί μπορεί να είχα πρόβλημα αν μου την έπεφταν με τα μπούνια... 

Πάντως, επειδή και το κέρατο προέρχεται συνήθως από ανασφάλεια, όσο πιθανό είναι να απατήσει ένας θεογκόμενος, τόσο πιθανό είναι να απατήσει κάποιος ο οποίος δεν είναι θεογκόμενος αλλά αναζητάει διακαώς την επιβεβαίωση. 

Δε ξέρω αν κρίνονται όλα εκ του αποτελέσματος σε αυτές τις περιπτώσεις. Σημάδια δίνονται νομίζω. Το ζήτημα είναι να μη φοράμε παρωπίδες, να φιλτράρουμε κινήσεις και συμπεριφορές και να κινητοποιηθούμε αν νιώσουμε ότι υπάρχει πρόβλημα. Τα πράγματα στις σχέσεις, ειδικότερα στις μακροχρόνιες, δεν είναι πάντα ονειρικά. Πολλές φορές μπορεί να θεωρήσουμε δεδομένη την αγάπη και το ενδιαφέρον του συντρόφου μας και να τον παραμελήσουμε. Δεν είναι κακό να νιώθει κάποιος σιγουριά και ασφάλεια δίπλα σε έναν άνθρωπο, αλλά τι γίνεται αν αυτή η σιγουριά μεταφραστεί σε βόλεμα; 

Μπορεί και να τη συγχωρούσα, αν στον απολογισμό μου διέκρινα λάθη αλλά και μία ειλικρινή μεταμέλεια. Η εμπιστοσύνη σίγουρα παίρνει καιρό να αποκατασταθεί, ίσως τελικά να κλονιστεί ανεπανόρθωτα και δεν καταλήξει πουθενά, αλλά μερικά πράγματα αξίζει να τα προσπαθείς.

Σκέψεις σε εντελώς θεωρητικό επίπεδο γιατί δεν μου έχει τύχει - έτσι νομίζω δηλαδή -. 

Δεν έχει δάκρυα πια.
Κλαίνε όσοι στο βάθος ακόμη ελπίζουν.
Η πιο μεγάλη αρετή του ανθρώπου είναι να έχει καρδιά.
Μα η πιο μεγάλη ακόμα είναι όταν χρειάζεται να παραμερίζει την καρδιά του.
Kαι σμίγουν και χωρίζουν οι άνθρωποι και δεν παίρνει τίποτα ο ένας απ’ τον άλλον.
Phantasos
Moderator
Moderator

Περιοχή : Athens
Αριθμός μηνυμάτων : 1936
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απιστία   24/11/2015, 22:44

Αν όχι ως το τέλος, νομίζω πως θα το έβλεπα σαν την αρχή του τέλους. Και τι σήμερα, τι αύριο, τι τώρα...
'Ισως είμαι λίγο κάθετος περί αποκλειστικότητας μα και τί να κάνω που είμαι αυστηρούλι μωρέ μωρέ?

Forum Cowboy
Forum Cowboy

Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απιστία   24/11/2015, 22:48

For_My_Pain έγραψε:
dragneel έγραψε:

Πάντως, επειδή και το κέρατο προέρχεται συνήθως από ανασφάλεια, όσο πιθανό είναι να απατήσει ένας θεογκόμενος, τόσο πιθανό είναι να απατήσει κάποιος ο οποίος δεν είναι θεογκόμενος αλλά αναζητάει διακαώς την επιβεβαίωση. 

Δε ξέρω αν κρίνονται όλα εκ του αποτελέσματος σε αυτές τις περιπτώσεις. Σημάδια δίνονται νομίζω. Το ζήτημα είναι να μη φοράμε παρωπίδες, να φιλτράρουμε κινήσεις και συμπεριφορές και να κινητοποιηθούμε αν νιώσουμε ότι υπάρχει πρόβλημα. Τα πράγματα στις σχέσεις, ειδικότερα στις μακροχρόνιες, δεν είναι πάντα ονειρικά. Πολλές φορές μπορεί να θεωρήσουμε δεδομένη την αγάπη και το ενδιαφέρον του συντρόφου μας και να τον παραμελήσουμε. Δεν είναι κακό να νιώθει κάποιος σιγουριά και ασφάλεια δίπλα σε έναν άνθρωπο, αλλά τι γίνεται αν αυτή η σιγουριά μεταφραστεί σε βόλεμα; 

Μπορεί και να τη συγχωρούσα, αν στον απολογισμό μου διέκρινα λάθη αλλά και μία ειλικρινή μεταμέλεια. Η εμπιστοσύνη σίγουρα παίρνει καιρό να αποκατασταθεί, ίσως τελικά να κλονιστεί ανεπανόρθωτα και δεν καταλήξει πουθενά, αλλά μερικά πράγματα αξίζει να τα προσπαθείς.

Σκέψεις σε εντελώς θεωρητικό επίπεδο γιατί δεν μου έχει τύχει - έτσι νομίζω δηλαδή -. 
Μου αρέσει ο τρόπος σκέψης σου...

Σπόιλερ:

Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απιστία   24/11/2015, 22:50

Δεν θα μπορούσα να απιστήσω, αν το έκανα θα ένιωθα άθλια. Τώρα αν με απατούσε ο σύντροφος μου και ζητούσε να τον συγχωρήσω, θα το σκεφτόμουν πολύ και ίσως θα το έκανα
Pianist
Forum Master
Forum Master

Αριθμός μηνυμάτων : 1140

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απιστία   24/11/2015, 22:51

Ουτε εγώ την έχω βιώσει από οσο ξερω αλλά επειδή δεν βάζω το χέρι μου στη φωτιά για κανέναν, μπορεί να έχει συμβεί.
Εγω από την μεριά μου δεν έχω απιστήσει. Αλλά σε μια περίοδο που ένιωθα τελείως παραμελημένος και το στανταράκι του άλλου, ανταποκρίθηκα σε ένα φλερτ. Όχι ότι έγινε κάτι ουσιαστικό αλλά θα μπορούσε να γίνει. Βέβαια μετά, από τις τύψεις ακόμα και για αυτό δεν άντεξα να μην το πω. Έγινε ένας μεγάλος χαμός αλλά ξεπεράστηκε. 
Εγώ επειδή ξέρω πάνω κάτω τον εαυτό μου, αν βιώσω την απιστία μετά θα το σκέφτομαι όσο και να λέω πως το έχω συγχωρήσει. Οπότε θα διαλυθεί η σχέση. Μπορεί και να αντιδράσω διαφορετικά βέβαια δεν ξέρω.
Dragneel
Forum Cowboy
Forum Cowboy

Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απιστία   24/11/2015, 22:58

Ανταποκρίθηκες σε ένα φλερτ; ΝΤΡΟΠΗ ΣΟΥ...
Βασικά πως το εννοείς; Έπεσε κανά φιλί ή απλά φλερτ; Γιατί αν σου έκανε σκηνή ολόκληρη μόνο γι'αυτό...τι να πω...

Forum Master
Forum Master

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απιστία   24/11/2015, 23:01

Ναι μου εκανε σκηνη ολοκληρη μονο για αυτό   ενας ανθρωπος που οπως μου ειπε στη συνεχεια δεν ηταν πλεον ερωτευμενος μαζι μου πολυ πριν γινει αυτο! Τι να πεις...
Dragneel
Forum Cowboy
Forum Cowboy

Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απιστία   24/11/2015, 23:02

Μακριά από drama queens...

Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απιστία   24/11/2015, 23:04

Γι αυτό ακόμη και όταν είσαι σε σχέση πρέπει να διεκδικείς τον άνθρωπο που είστε μαζί και να σε διεκδικεί και αυτός. Εμένα πάλι μου έτυχε πολύ πρόσφατα να μου την πέσει άτομο που είναι σε σχέση  Αλλά του έβαλα φρένο... και το να είσαι τρίτο πρόσωπο είναι εξίσου άσχημο
Peiraiotaki
Forum Εxperienced
Forum Εxperienced

Περιοχή : κοντά στα αστέρια
Αριθμός μηνυμάτων : 673
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απιστία   25/11/2015, 02:09

ειμαι καλος ανθρωπος και κατα βάθος κυρια με Κ ...απλα θα εδειχνα πως δεν ειμαι κατινα και θα τον αφηνα να παει να ζησει ομορφα με οποιον αλλον διαλεξε 

η αληθεια : 

Σπόιλερ:

Forum Baby
Forum Baby

Περιοχή : Creta Herakleion
Αριθμός μηνυμάτων : 94
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απιστία   25/11/2015, 02:49

Τι σημασία έχει αν θα τον συγχωρούσα η όχι μπορεις να ζεις με την έμμονη ισως ιδεα ότι καποια στιγμή θα την ξανακάνει την μαλακία ; προσωπικά δεν θα μπορούσα να δεχτώ μια τέτοια κατάσταση και απλά θα το τερμάτιζα ειρηνικά και με ψηλα το κεφάλι! 'ασε που για να φτάσει σε αυτό το σημειο πάει να πεί ότι η σχέση από πλευράς του ειχε ήδη λήξει οποτε τι να συγχωρήσεις ; Είναι αξιοπρέπεια να το τερματίσεις .

Forum God
Forum God

Περιοχή : stonecity
Αριθμός μηνυμάτων : 10213
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απιστία   25/11/2015, 03:09

Forum God

Αριθμός μηνυμάτων : 6018
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απιστία   25/11/2015, 11:32

Peiraiotaki έγραψε:
ειμαι καλος ανθρωπος και κατα βάθος κυρια με Κ ...απλα θα εδειχνα πως δεν ειμαι κατινα και θα τον αφηνα να παει να ζησει ομορφα με οποιον αλλον διαλεξε 

η αληθεια : 

Σπόιλερ:

Σε βρίσκω πολύ χαλαρό ... 

Moderator

Περιοχή : Thessaloniki
Αριθμός μηνυμάτων : 3575
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απιστία   25/11/2015, 14:39

Το επομενο δευτερολεπτο που θα το ελεγε τα μουτρα του θα συναντουσαν το πατωμα. 
Απλα, δημοκρατικα και πολυ πολυ ευγενικα! 

Duality
Administrator
Administrator

Αριθμός μηνυμάτων : 4759
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απιστία   29/11/2015, 05:11

Κάτι που κάνω και μου αρέσει είναι να προσπαθώ πάντα να κατανοώ. Προτιμώ την ειλικρίνεια από το να καταπιεστεί ο οποιοσδήποτε για οποιοδήποτε θέμα. Αν είχε τέτοια ανάγκη να απιστήσει προτιμώ να την ξέρω για να την επεξεργαστούμε και να δούμε πού μας πάει, παρά να περιπλέκεται χωρίς νόημα η κατάσταση. Προφανώς και το ιδανικό είναι κάποιος με τον οποίο έχετε συμφωνήσει αποκλειστική σχέση να θέλει να είναι μόνο με σένα. Αλλά δε θεωρώ πως ο ορισμός αυτός της σχέσης καθιερώνει την υποχρέωση κάποιου να μην κάνει κάτι με άλλον. Ξεκάθαρα υπάρχει η ευθύνη της σχέσης, αλλά δε βλέπω υποχρέωση. Από τη στιγμή που δεχόμαστε τα συναισθήματα στο παιχνίδι, που εκεί βασίζεται ο έρωτας, δεν μπορούμε να τα αντιμετωπίσουμε με μηχανιστική λογική και ο άλλος ξαφνικά να χάνει την ελευθερία του. Το καλύτερο που μπορούμε να περιμένουμε είναι να μας ανοιχτεί για τις σκέψεις, τα συναισθήματα και τις πράξεις του. Μπορεί π.χ. να σκεφτεί ότι θέλει να κάνει κάτι και να τον προβληματίζει τι μπορεί να σημαίνει (αν θέλει ακόμη τη σχέση ή όχι), ή μπορεί να κάνει κάτι παρορμητικά και να μη θέλει να του κοστίσει τη σχέση. Είναι άραγε προτιμότερο να μας θεωρεί αυστηρούς κριτές και να μη μας πει τίποτα και να ψαχνόμαστε ή μήπως ο άνθρωπος που εμπιστεύεσαι και αποκαλείς σύντροφο δεν πρέπει ποτέ να είναι αυστηρός κριτής που στερεί εκβιαστικά την αγάπη; Είναι άλλο πράγμα να πληγωθώ αν απατηθώ και να το εκφράσω για να ακουστώ και άλλο να το έχω αποφασισμένο εκ των προτέρων ότι θα γίνω ένα τέρας σε τέτοια περίπτωση, για να μάθουν να μην το κάνουν. Γιατί να χρειαζόμαστε κάτι τέτοιο; Μήπως μπορούμε να ψάξουμε τι νεύρο χτυπάει μέσα μας; Εκτός και αν εξαρχής ψωνίσαμε αγρίμι. Δεν ξέρω πόσο καλλιεργημένους ανθρώπους συναντάει ο καθένας και πόσο ο ίδιος θεωρεί ότι αξίζει να τους δεσμεύσει για να τους χαίρεται. Εννοείται ότι όταν αποφασίζουμε αποκλειστική σχέση δε θα δεχτούμε να μας απατήσει ο άλλος για το τίποτα, αλλά νομίζω πως η κάθε περίπτωση είναι σημαντικό να αναγνωρίζεται για τις ιδιαιτερότητές της.

Ίσως, αν κάθε στιγμή φανταζόμασταν έναν καθρέφτη απέναντί μας, να κάναμε πιο αντικειμενικά καλές επιλογές.
Pianist
Forum Master
Forum Master

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απιστία   29/11/2015, 15:16

Duality έγραψε:
Κάτι που κάνω και μου αρέσει είναι να προσπαθώ πάντα να κατανοώ. Προτιμώ την ειλικρίνεια από το να καταπιεστεί ο οποιοσδήποτε για οποιοδήποτε θέμα. Αν είχε τέτοια ανάγκη να απιστήσει προτιμώ να την ξέρω για να την επεξεργαστούμε και να δούμε πού μας πάει, παρά να περιπλέκεται χωρίς νόημα η κατάσταση. Προφανώς και το ιδανικό είναι κάποιος με τον οποίο έχετε συμφωνήσει αποκλειστική σχέση να θέλει να είναι μόνο με σένα. Αλλά δε θεωρώ πως ο ορισμός αυτός της σχέσης καθιερώνει την υποχρέωση κάποιου να μην κάνει κάτι με άλλον. Ξεκάθαρα υπάρχει η ευθύνη της σχέσης, αλλά δε βλέπω υποχρέωση. Από τη στιγμή που δεχόμαστε τα συναισθήματα στο παιχνίδι, που εκεί βασίζεται ο έρωτας, δεν μπορούμε να τα αντιμετωπίσουμε με μηχανιστική λογική και ο άλλος ξαφνικά να χάνει την ελευθερία του. Το καλύτερο που μπορούμε να περιμένουμε είναι να μας ανοιχτεί για τις σκέψεις, τα συναισθήματα και τις πράξεις του. Μπορεί π.χ. να σκεφτεί ότι θέλει να κάνει κάτι και να τον προβληματίζει τι μπορεί να σημαίνει (αν θέλει ακόμη τη σχέση ή όχι), ή μπορεί να κάνει κάτι παρορμητικά και να μη θέλει να του κοστίσει τη σχέση. Είναι άραγε προτιμότερο να μας θεωρεί αυστηρούς κριτές και να μη μας πει τίποτα και να ψαχνόμαστε ή μήπως ο άνθρωπος που εμπιστεύεσαι και αποκαλείς σύντροφο δεν πρέπει ποτέ να είναι αυστηρός κριτής που στερεί εκβιαστικά την αγάπη; Είναι άλλο πράγμα να πληγωθώ αν απατηθώ και να το εκφράσω για να ακουστώ και άλλο να το έχω αποφασισμένο εκ των προτέρων ότι θα γίνω ένα τέρας σε τέτοια περίπτωση, για να μάθουν να μην το κάνουν. Γιατί να χρειαζόμαστε κάτι τέτοιο; Μήπως μπορούμε να ψάξουμε τι νεύρο χτυπάει μέσα μας; Εκτός και αν εξαρχής ψωνίσαμε αγρίμι. Δεν ξέρω πόσο καλλιεργημένους ανθρώπους συναντάει ο καθένας και πόσο ο ίδιος θεωρεί ότι αξίζει να τους δεσμεύσει για να τους χαίρεται. Εννοείται ότι όταν αποφασίζουμε αποκλειστική σχέση δε θα δεχτούμε να μας απατήσει ο άλλος για το τίποτα, αλλά νομίζω πως η κάθε περίπτωση είναι σημαντικό να αναγνωρίζεται για τις ιδιαιτερότητές της.
Ό,τι καλύτερο έχω διαβάσει επί του θέματος...
Steven94
Forum God
Forum God

Περιοχή : Athens
Αριθμός μηνυμάτων : 5755

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απιστία   29/11/2015, 22:43

Δεν μου έχει συμβεί,αν έκανα κάτι τέτοιο όμως δεν θα μπορούσα να κοιτάξω τον άλλο στα μάτια....
limbofaller_1997
Forum Newbie
Forum Newbie

Περιοχή : Υμηττός
Αριθμός μηνυμάτων : 5

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Απιστία   15/2/2016, 12:30

Την έχω ζήσει και δεν υπήρξε χειρότερη φαση στην προσωπική ζωή... Συγχώρεσα την απιστία και έκανα τα πάντα και εγώ και το άλλο άτομο να την κρατήσουμε, αλλά την έληξα εγώ επειδη δεν ήμουν καλά...

Απιστία
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 5 από 6Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: Προσωπικά Θέματα :: Σχέσεις, Σεξ & Σεξουαλικότητα-
Μετάβαση σε: