ΦόρουμΣυχνές ΕρωτήσειςΑναζήτησηΟμάδες ΜελώνΕγγραφήΣύνδεση
Σημαντικά Θέματα
Πρόσφατα Θέματα
» ... Στον ύπνο μου είδα...
από billakos21 Χθες στις 20:40

» Ποιά πράγματα σας ανάβουν?
από billakos21 Χθες στις 00:52

» Καλωσόρισμα νέων μελών - Χαιρετισμοί
από Kwstasthessaloniki 25/9/2017, 17:05

» Όταν είστε σε δημόσιους χώρους, τσεκάρετε (κρυφά ή φανερά) το φούσκωμα στο παντελόνι του άλλου;
από billakos21 24/9/2017, 22:11

» Αστείες εικόνες
από DiabolAkis 23/9/2017, 23:22

» Τηλεφωνικό σεξ
από phonesexchat 21/9/2017, 18:31

» γκει προτασεις γαμου...
από Dragneel 9/9/2017, 22:06

» Soundtracks
από Dragneel 4/9/2017, 22:29

» Αστεία video
από Duality 29/8/2017, 08:39

» Αγαπημένα ξένα τραγούδια
από DiabolAkis 27/8/2017, 15:29

» Αν ήσουν...
από Duality 23/8/2017, 10:34

» Παιχνίδι ερωτήσεων
από Duality 23/8/2017, 08:58

» Διάφορα video
από Dragneel 19/8/2017, 14:47

» Οff-topic
από N.G95 14/8/2017, 18:15

» Πονηρές παραλίες στο Βόλο
από apeiros69 30/7/2017, 22:11

» O λεξάριθμος του ονόματος μας δείχνει τον χαρακτήρα μας.
από SavantBleu 29/7/2017, 23:03

» Νέο μέλος
από tenorman 14/7/2017, 21:15

» MBTI Personality Test
από makosdim 2/7/2017, 19:45

» Τεστ Διπολικης Διαταραχης
από makosdim 2/7/2017, 19:26

» Θα χασω τη σχεση μου απο μια μ*λ*κι*;
από Steven94 27/6/2017, 22:25

» Τι σκέφτεσαι αυτή τη στιγμή;
από Steven94 27/6/2017, 22:22

» Θέματα συζήτησης μεταξύ ενός straight και ενός gay.
από DiabolAkis 26/6/2017, 21:33

» Κοιτάτε το πέος του διπλανού σας στα ουρητήρια σε δημόσιους χώρους?
από Cookie 26/6/2017, 00:43

» Τι είμαι τελικά;
από Cookie 26/6/2017, 00:25

» Τι νιώθεις αυτή τη στιγμή;
από Phantasos 24/6/2017, 00:27

Σας προτείνουμε
Συζητήσεις για το φύλο, το σώμα, τις επιθυμίες
Κέντρο πρόληψης για τον HIV
Kοινότητα LGBTQ νέων
Κορυφαίοι συγγραφείς του μήνα
billakos21

Dragneel

DiabolAkis

Kwstasthessaloniki

phonesexchat

Entity

Σεπτέμβριος 2017
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
ΗμερολόγιοΗμερολόγιο

Μοιραστείτε | 

Θρησκεία

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
JudasIscariot
Forum Master
Forum Master

Φύλο : Άντρας
Περιοχή : bikini bottom (and not lame xania)
Αριθμός μηνυμάτων : 1663

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Θρησκεία   26/7/2010, 18:33

σόρρυ που άργησα να απαντήσω γενικά...Διακοπές βλέπεται, και μόνο ένα από τα λίγα μέρη που ξέρω έχουν ιντερνετ...

Η παλαιά διαθήκη είναι ένα ηθικό έκτρωμα. Αλίμονο αν έπαιρνε κανείς την ηθική του από αυτήν.

Το ξέρατε ότι οι κόρες του Λωτ συνουσιάστηκαν μαζί του όταν αυτός ήταν μεθυσμένος? Ξέρατε ότι σε μια παρόμοια ιστορία με του Λωτ, ένας άνθρωπος που φιλοξενούσε έναν ιερέα προσέφερε την παλλακίδα του ιερέα και την κόρη του για βιασμό από σοδομιστές ώστε να την γλιτώσει ο ιερέας? (σε αντίθεση με την ιστορία του λωτ που οι άγγελοι πολέμησαν τους σοδομίτες, την παλλακίδα την πήραν και την βίασαν για τα καλά, μετά δε την τεμάχισε αν θυμάμαι καλά ο ιερέας και έστειλε κομμάτια της στις 12 φυλές Ισραηλιτών) - και αν τολμά κανείς να αμφισβητήσει θα σας βρω και τα περάσματα που αναφέρονται αυτά...

Άλλωστε υποσυνείδητη η αίσθηση της ηθικής (ξέρω έρευνες που βρήκαν κάτι τέτοιο) είναι κάτι πολύ έντονο που υπάρχει στους ανθρώπους ανεξάρτητα θρησκευτικών και πολιτισμικών παρελθόντων. Αν ο χριστιανισμός έφερε κάτι αυτό δεν ήταν η ηθική. Αν θέλετε να πείτε ότι έφερε την μουσική, πάλι λάθος θα κάνατε, διότι όπως ο καφές γλυκός (που αν δεν κάνω λάθος θα έχει πάρει και την ιστορία της μουσικής σαν μάθημα) θα μπορέσει να σας εξηγήσει γιατί η θρησκεία αυτή εμπόδισε την μουσική...

Οπότε καλό δεν κάνει (ηθική δεν φέρνει), μουσική εμποδίζει, επιστήμη εμποδίζει, οδηγεί σε εξτρεμισμούς (ούτε ένας άθεος δεν μιλάει για σκότωμα των γιατρών που κάνουν εκτρώσεις...Ούτε ένας...), σπέρνει διχόνεια με τα διδάγματα της βίβλου (που αλλωστε από το 50% του εκλογικού σώματος των αμερικάνων ερμηνεύεται και κυριολεκτικά...και άρα είναι καταστροφικά για πιστούς και μη πιστούς) και έχει και άλλα αρνητικά τα οποία μόνο ο hitchens μπορεί να αναλύσει ικανοποιητικά (βιβλίο του: god is not great!)

Ο χριστιανισμός γενικά δεν είναι ένα καλαθάκι να μαζεύουμε ότι κερασάκι μας φαίνεται καλό και να υπερασπιζόμαστε αυτό.. Χριστιανισμός είναι αυτό που έχει ως ιερά βιβλία την καινή και παλαιά διαθήκη. Αφού οποιοσδήποτε ηθικολόγος της εποχής μας θα τα κατέκρινε από ηθικής πλευράς, αναρωτιέμαι πως γίνεται να θεωρούνται βάσεις για ένα μικρό παιδί...Πραγματικά όμως!

Inactive Members

Περιοχή : city centre
Αριθμός μηνυμάτων : 15608
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Θρησκεία   26/7/2010, 20:10

Ρε Sinister το θεό σου δεν έχεις!

Αρχικά να δηλώσω αθεος/άπιστος, ούτε καν αγνωστικής. Aπλά δε θέλω να ισοπεδώνω τα πάντα και από κάθε πράγμα κρατάω ότι μ αρέσει.

Ποιος λέει την αλήθεια σ αυτόν το κόσμο, οι θεολογικές πηγές (που νομίζω είναι φανερό πως όχι), οι ιστορικές πηγές (που αμφισβητείς την αντικειμενικότητά τους), εσύ (που κι εσύ μια πηγη είσαι αντικειμενική ή όχι δεν γνωρίζω);

Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Θρησκεία   26/7/2010, 20:35

προφανος και δεν εχω τον θεο μου! μακρια απο μενα αυτο το πραγμα!
αμφισβητω "ιστορικες πηγες" που επηρεαζονται απο την θεολογια, και τους χριστοηθης μελετητες. απο'κει και μετα ολα ειναι πιθανα....
εγω καταφερα να ειμαι αντικειμενικος γιατι δεν διακατεχομαι απο χριστιανικα φαντασματα.
αλλα ειμαι ενας ανθρωπος που εχω μελετηση και μελεταω τον χριστιανισμο ακομα, περισοτερο και απο τους ιδιους τους χριστιανους. και απο θεολογικη σκοπια! και εχω κριση και γνωση επι του θεματος.
δεν ισοπεδωσα τιποτα. απλα ο χριστος, ο μεσσιας, που σταυροθηκε, ο απεσταλεμενος απο τον γιαχβε που διδαξε την αγαπη (τρομαρα του) και ειρθε να σωση τον κοσμο απο τον αρχεγονο εχθρο δεν υπηρξε! (ουτε καν εως φιλοσοφος)
τωρα αν καποιος δεν συμφωνει και καλα κανει δηλαδη ας πει τον λογο! οχουυυυ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
dim_thess
Forum Master
Forum Master

Περιοχή : Salonika!!!
Αριθμός μηνυμάτων : 1934
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Θρησκεία   26/7/2010, 21:44

μαρεσε η συζητηση σας....στο θεμα το χριστου μεσσια η οπως αλλιως θελετε..ειμαι και εγω τησ αποψης οτι δεν μπορει να ηταν υπαρκτο προσωπο...αρχικα σιγουρα οχι ενα ατομο με υπερδυναμεις και γιος θεου που ηρθε να μας σωσει...και επισης δεν ξερω κατα ποσο ειναι υπαρκτο και σαν προσωπο..ειδικα αυτο που αναφερθηκαι για τις καταγραφες των ρωμαιων στις οποιες δεν υπαρχει....νομιζω οτι ειναι πολυ παραξενο!!
θυμαμαι παντως που απο το δημοτικο κιολας ρωτουσα τους γονεις μου "που ξερουμε πως υπαρχει και πως αναστηθηκε κλπ"
και εδω που τα λεμε...η ιστορια με λιγο ψαξιμο, μπαζει απο παντου..κακα τα ψεματα!!
οσο για την παλαια διαθηκη...σωστα την αποκαλεσε ο judas εκτρωμα ηθικο...εχω διαβασει και εγω κατι πραγματα...ααν βρω οτιδηποτε θα το ποσταρω εδω!

αυτο που μου τη δινει πιο πολυ για το θεο ειναι η κλασικη φραση των πιστων και θεολογων "το σχεδιο του θεου για τη σωτηρια του κοσμου"
τι να πρωτοσχολιασω σαυτη τη φραση??

για το σχεδιο?? ποιο σχεδιο τελικα?? σχεδιο ακουω και σχεδιο δεν βλεπω...
για τη σωτησια?? ποια σωτηρια?? οοεεοο?? απο ποιον?
οσο για το θεο...ουδεν σχολιο!!
JudasIscariot
Forum Master
Forum Master

Περιοχή : bikini bottom (and not lame xania)
Αριθμός μηνυμάτων : 1663

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Θρησκεία   26/7/2010, 22:37

xaxaxaxaxaxa....επίσης σε οφφ τοπικ...γαμάτη εικόνα...

Inactive Members

Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Θρησκεία   14/8/2010, 08:06

Επαναφέρω το θέμα με πηγές..

"Τέσσερις μη Χριστιανοί ιστορικοί του 1ου και 2ου αιώνα, κάνουν αναφορά στον Ιησού Χριστό -ο Ιώσηπος, ο Τάκιτος, ο Σουητώνιος και ο Πλίνιος ο Νεότερος. Οι αναφορές αυτές αφορούν κυρίως τους πρώτους Χριστιανούς και όχι την ύπαρξη του Ιησού, ενώ καμία από αυτές δεν είναι σύγχρονη ή αυτόπτης. Η πλέον σημαντική αναφορά θεωρείται αυτή του Ιωσήπου, η οποία προέρχεται από το Ιουδαϊκό περιβάλλον και είναι η πλησιέστερη χρονικά από το θάνατο του Ιησού (γεννήθηκε μόλις μερικά χρόνια μετά, το 37 Κ.Ε., και συνέγραψε περί το 93-94 Κ.Ε.). Η γνησιότητα της αναφοράς του ακόμα και σήμερα αμφισβητείται από μέρος των ιστορικών[9], αν και η πλέον κοινή γνώμη ανάμεσα στους μελετητές είναι πως ο Ιώσηπος στο εν λόγω κείμενο έγραψε κάτι σχετικό για τον Ιησού, αλλά το κείμενό του παραμορφώθηκε τόσο από παρεμβολές χριστιανών που δεν μπορούμε να το αποκαταστήσουμε αξιόπιστα"

"Από τα προαναφερόμενα συνάγεται ότι δεν υπήρξε ο Ιησούς ως φυσικό πρόσωπο; Φυσικά και όχι, δεδομένου ότι υπήρξαν εκατοντάδες χιλιάδες και εκατομμύρια άλλοι άνθρωποι στον τότε γνωστό κόσμο, για τους οποίους σε καμιά ιστορική πηγή δεν αναφέρεται οτιδήποτε. Πολύ πιθανό είναι λοιπόν ότι ο Ιησούς υπήρξε μεν ως φυσικό πρόσωπο, αλλά τίποτα από αυτά που μεγαλοποιούν τα ευαγγέλια δεν ευσταθεί, οπότε δεν θα έδωσε και καμιά αφορμή, με συζητήσεις περί το άτομό του, με μαζικές συναθροίσεις προσώπων, με θαύματα κλπ. κλπ., ώστε να αναφερθούν σ' αυτόν οι Ιστορικοί της εποχής."

Περισσότερα στα

- http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%99%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%81%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1_%CF%84%CE%BF%CF%85_%CE%99%CE%B7%CF%83%CE%BF%CF%8D
- http://www.focusmag.gr/articles/view-article.rx?oid=701
- http://newsgroups.derkeiler.com/Archive/Soc/soc.culture.greek/2009-04/msg00235.html
- http://paraportal.gr/index.php/the-j-files-h

Αυτό που κρατάω εγώ είναι ότι αδιαφιλονίκητες αποδείξεις για την ύπαρξή του δεν μπορούν να υπάρξουν -αλλά ούτε και για την μη-ύπαρξή του. Kαι να υπήρξε όμως -ως ιστορικό πρόσωπο πάντα- δε σημαίνει ότι έκανε όλα όσα ισχυρίζεται η εκκλησία.

Έχει επεξεργασθεί από τον/την monster στις 14/8/2010, 14:02, 1 φορά
kafes_glykos
Forum Master
Forum Master

Περιοχή : Γκάζι
Αριθμός μηνυμάτων : 1044

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Θρησκεία   14/8/2010, 09:34

monster έγραψε:
αδιαφιλονίκητες αποδείξεις για την ύπαρξή του δεν μπορούν να υπάρξουν -αλλά ούτε και για την μη-ύπαρξή του.

Όπως και για τα Βριλ ένα πράγμα...

Forum God
Forum God

Περιοχή : Athens
Αριθμός μηνυμάτων : 4423
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Θρησκεία   14/8/2010, 12:08

Παντως μου κανει αρκετη εντυπωση π ακομη κ σημερα πολλα ατομα πιστευουν εστω κ απο σποντα Πχ ο αδερφος μου, μπορει να μην ειναι θρησκος, αλλα θα παει στην εκκλησια, Πασχα, Χριστουγεννα, το θεωρει κακο να μην γινει. Οπως κ οταν πεθανει καποιος τοτε ολοι μεμιας εχουν αναγκη να πιστεψουν. Νομιζω ομως οτι ο θεος απλα ειναι δημιουργημα του ανθρωπινου μυαλου.

Ισως γιατι μας τρομαζει να αισθανθουμε οτι η ζωη ειναι τυχαια, κ οτι ισως τελικα τπτ να μην εχει νοημα.

Forum Master
Forum Master

Περιοχή : Αθήνα
Αριθμός μηνυμάτων : 2975

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Θρησκεία   14/8/2010, 13:23

καμία μα καμία θρησκεία κατά την γνώμη μου δεν προσεγγίζει ούτε στο απειροελάχιστο την αλήθεια γι'αυτόν τον κόσμο, βγάζει μάτι η ανθρωποκεντρικότητά τους και το κατά πόσο είναι κομμένες και ραμμένες στα ανθρώπινα δεδομένα-πράγματα, και έτσι για μένα χάνουν κάθε ίχνος αυθεντίας. Η μόνη χρησιμότητα των θρησκειών για μένα είναι κάποια πρακτικά διδάγματα ηθικής.
Από κει και πέρα εγώ πηγαίνω στην εκκλησία το πάσχα όχι τόσο επειδή πιστεύω ότι θα πέσει κεραυνός από τον θεούλη στο σπίτι μου όσο για λόγους παράδοσης και εθιμοτυπίας, όπως στολίζουμε το δέντρο στο σπίτι για παράδειγμα τα χριστούγεννα η κόβουμε την βασιλόπιτα. Πολλοί λίγοι εξάλλου από μας εδώ μέσα ανταλλάσσουν δώρα, ευχές κτλ σε χριστούγεννα-πάσχα επειδή όντως πιστεύουν στην γένεση του κυρίου ή πόσο μάλλον στην ανάσταση του.

Όσο για την ύπαρξη θεού καθ'εαυτή , μάλλον κλίνω προς τον αγνωστικισμό, αλλά δεν με χαρακτηρίζω αγνωστικιστή γιατί για εμένα υπάρχει κάτι το ανώτερο και ασύλληπτο εκεί έξω το οποίο συγκρατεί τον κόσμο (σε καμμία περίπτωση βέβαια, ό,τι και να ναι αυτό, δεν δίνει δεκάρα για αγάπες,φιλευσπλαχνίες και τις λοιπές βλακείες των θεολόγων), και το οποίο δεν είναι δυνατόν να εξηγηθεί με νόμους της φυσικής. Η πεποίθηση ότι η επιστήμη μπορεί να εξηγήσει τα πάντα προσωπικά μου φαίνεται απίστευτα αλαζονική και ανθρωποκεντρική, όποια και να είναι η αλήθεια γι'αυτόν τον κόσμο για μένα βρίσκεται παντελώς έξω από τα ανθρώπινα δεδομένα και τις ικανότητες της ανθρώπινης αντίληψης. Για μένα αυτή η αλήθεια ας πούμε πως είναι Θεός, είναι μια περίεργη προσέγγιση άλλα κάπως έτσι το βλέπω. (όταν λέω αλήθεια εννοώ κυρίως το πώς δημιουργήθηκε ο κόσμος, το γιατί, το από ποιον, το πότε, το τελικό αίτιο της δημιουργίας κτλ κτλ.). Δεν λέω ότι αυτή η αλήθεια υφίσταται ντε και καλά, ίσως και όλα να είναι πράγματι τυχαία εν τέλει.
????????
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Θρησκεία   14/8/2010, 16:20

αγαπητε Mr Monster!! κατα'αρχην, δεν μας ενδιαφερει αν υπηρξε ενας τυχαιος ιησους καπου καποτε...αλλα αν υπηρξε ο βιβλικος χριστος (ο Εωσφορος χριστος) εστω και σε φιλοσοφικο επιπεδο.

σε αυτα που γραφεις τωρα. 42 ιστορικοι ζουσαν την περιοδο που θεωρητικα εζησε ο Ναζωραιος...και απο τους 42 εχουμε μονο 3 αναφορες. (την αναφορα του Πλινιου, δεν την παιρνει κανεις στα σοβαρα, μην με πιστεψεις ψαξτο!)
η αναφορα του Ιωσηπου ειναι μονο μια προταση (ενω γενικα Ιωσηπος ειναι περιγραφικοτατος!) και ειναι σιγουρο ο,τι αποτελει μεταγενεστερή παρεμβαση απο ολους τους ιστορικους που δεν φοβουνται ο,τι θα πανε στη κολαση!!!
στο Τακιτο επισης, γιατι περιεχει ιστορικες ανακρίβειες περι Πιλατου, και χριστου.

και ο Σουητωνιος αναφερεται σε καποιον Chrestus !!!

δεν καταλαβαινω γιατι καποιος να προσπαθει να αποδειξη κατι το οποιο δεν αποδεικνυεται!!!!!
δεν διαβασα της πηγες που δινεις...αλλα η συγκεκριμενη προταση "Από τα προαναφερόμενα συνάγεται ότι δεν υπήρξε ο Ιησούς ως φυσικό πρόσωπο; Φυσικά και όχι, δεδομένου ότι υπήρξαν εκατοντάδες χιλιάδες και εκατομμύρια άλλοι άνθρωποι στον τότε γνωστό κόσμο, για τους οποίους σε καμιά ιστορική πηγή δεν αναφέρεται οτιδήποτε." με εκανε να πεσω στο πατωμα απο τα γελια !! .η ιστορια ειναι επιστημη!! τι επιχειρημα ειναι αυτο!!
και ξαναλεω, ο,τι η κουβεντα γινεται για τον χριστο, ακομα και αν ΔΕΝ δεχομαστε την "θειική" φυση του, πρεπει με καποιο τροπο να τεκμηριωνη τα χαρακτηριστικα του.
αλλιως οκ! υπηρχε και ο Κοναν ο βαρβαρος! καποιος καπου καποτε θα υπηρχε ιστορικα που να ταιριαζει με την περσονα του!!
monster
Inactive Members

Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Θρησκεία   14/8/2010, 16:33

Ε ρε συ άμα διάβαζες τις πηγές που ανέφερα, θα διαπίστωνες ότι στη πλειοψηφία τους τίθενται κατά της ιστορικής του ύπαρξης.

Οι 2 παραγραφούλες που έβαλα είναι οι 2 απόψεις περί ιστορικής ύπαρξης του Ιησού παρμένες από τις πηγές που παρέθεσα: η πρώτη σχεδόν απορρίπτει την ύπαρξη του και η δεύτερη σχεδόν τη δέχεται.

Forum Baby
Forum Baby

Περιοχή : thessaloniki
Αριθμός μηνυμάτων : 51

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Θρησκεία   5/9/2010, 22:35

Οποιος θελει να μαθει περισσοτερα για το θεμα και τα παραμυθια που μας ταιζουν οι θρησκευτικοι ταλιμπαν,ας μπει στο μπλογκ pare dose.Προσωπικα απεχω απο οτιδηποτε εκκλησιαστικο.Μονο το γεγονος οτι μας θεωρουν "μιασματα" μου αρκει.
Απο την αλλη βεβαια ασκουν απιστευτη εξουσια σε εκατομμυρια ελληνες.
Ελπιζω καποτε να ξυπνησουν και να μαθουν τα εγκληματα της εκκλησιας απεναντι στους ελληνες προγονους μας(την περιοδο του σκοτεινου "βυζαντιου") που τους αποκαλουσαν Εθνικους και Ρωμιους και τους επεβελαν με αιμα και βια το εκτρωμα του χριστιανισμου..
Vampire
Forum God
Forum God

Περιοχή : Θεσσαλονίκη
Αριθμός μηνυμάτων : 6018
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Θρησκεία   12/4/2012, 17:03

Προσωπικα, θελω να πω οτι ειμαι Αθρησκος.Ναι πιστευω στο θεο,η μια ανωτατη υπαρξη, οπως θελετε πειτε το,αλλα δεν πιστευω, στην θρησκεια.Υπαρχουν πολλες θρησκειες, που ολοι ισχυριζοντε οτι ειναι η αληθεια .Αντε τι να πιστεψεις εσυ τωρα..
Μου ειναι αδιανοητο να πιστεψω σε κατι που δεν <<στεκει>> καλα.Αν καποιος εχει διαβασει, την αγια γραφη, θα εβρισκε 1000000 αντιφασεις, πραγματα π δεν στεκουν,..Το μονο που δινει η θρησκεια, ειναι καταπιεση, και μια ελπιδα.
Υποψιαζομε, πως οι περισσοτεροι <<Θρησκοι>> , ειναι θρησκοι, επηδη φοβουντε μην πανε στην κολαση, αν δεν εκτελουν, τις εντολες που λεει ενα βιβλιο, που στο κατω κατω το εγραψαν ΑΝΘΡΩΠΟΙ.

Forum Εxperienced

Περιοχή : στην κοσμαρα μου..
Αριθμός μηνυμάτων : 521

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Θρησκεία   14/4/2012, 13:32

η θρησκεια ουτως η άλλως παρουσιαζει το σεξ σαν κατι βρωμικο σε καθε του μορφη..εδώ θεώρει βρωμικο τον αυνανισμο..
θεωρω οτι αυτα γραφτηκαν συμφωνα με τις αναγκες της τοτε εποχης..(ποιος ξερει τι γινοταν τοτε) και γιαυτο προσπαθησαν να συγκρατησουν τον κοσμο..
εγω και πιστευω και κανω οτι κανω απο την στιγμη που δεν πειραζω κανενα ουτε καν κανω κακο στον εαυτο μου απεναντιας κανω χαρουμενους αλλους ανθρωπους ποιο το προβλημα??

Vampire
Forum God
Forum God

Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Θρησκεία   3/5/2012, 09:44

crazyboy88 έγραψε:
η θρησκεια ουτως η άλλως παρουσιαζει το σεξ σαν κατι βρωμικο σε καθε του μορφη..εδώ θεώρει βρωμικο τον αυνανισμο..
θεωρω οτι αυτα γραφτηκαν συμφωνα με τις αναγκες της τοτε εποχης..(ποιος ξερει τι γινοταν τοτε) και γιαυτο προσπαθησαν να συγκρατησουν τον κοσμο..
εγω και πιστευω και κανω οτι κανω απο την στιγμη που δεν πειραζω κανενα ουτε καν κανω κακο στον εαυτο μου απεναντιας κανω χαρουμενους αλλους ανθρωπους ποιο το προβλημα??
Το προβλημα ειναι μεσα στο κεφαλι τους

Δειτε λιγο αυτο το ντικιμαντερ απο τον Richard Dawkins,

(εχει και αλλα παρτ )

Forum God

Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Θρησκεία   3/5/2012, 16:47

δειτε και αυτο http://vardakas.gr/?cat=4

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Θρησκεία   11/6/2012, 03:52

Χμμμ... Ίσως ένας μεγάλος rival για την ομοφυλοφιλία...
Προσωπικά, πιστεύω στην θρησκεία μας.. Πιστεύω ότι είμαστε δημιουργήματα καθ'εικόνα και καθ'ομείωσην του Θεού οπότε δεν γίνεται να υπάρχει λάθος στον τομέα μας..
Εξάλλου είναι πολύ ασήμαντος παράγοντας για να κρίνει την ζωή κάποιου...
Εγώ πιστεύω με έναν δικό μου τρόπο, πιστεύω στην ανώτερη δύναμη, πιστεύω ότι μας αγαπάει όλους το ίδιο ανεξαρτήτως χρώματος, σεξουαλικότητας κλπ κλπ!
Οι στενόμυαλοι της εποχής τότε ευθύνονται για την σημερινή κατάσταση, την μη αποδοχή δηλαδή!
Για να μην μακρυγορώ, η θρησκεία έπρεπε/πρέπει να πρεσβεύει την αγκαλιά όλων κι όχι επιλεκτικά...
angel!!
Forum Εxperienced
Forum Εxperienced

Περιοχή : yperperan...
Αριθμός μηνυμάτων : 882
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Θρησκεία   11/6/2012, 12:14

TerraLuna έγραψε:
Χμμμ... Ίσως ένας μεγάλος rival για την ομοφυλοφιλία...
Προσωπικά, πιστεύω στην θρησκεία μας.. Πιστεύω ότι είμαστε δημιουργήματα καθ'εικόνα και καθ'ομείωσην του Θεού οπότε δεν γίνεται να υπάρχει λάθος στον τομέα μας..
Εξάλλου είναι πολύ ασήμαντος παράγοντας για να κρίνει την ζωή κάποιου...
Εγώ πιστεύω με έναν δικό μου τρόπο, πιστεύω στην ανώτερη δύναμη, πιστεύω ότι μας αγαπάει όλους το ίδιο ανεξαρτήτως χρώματος, σεξουαλικότητας κλπ κλπ!
Οι στενόμυαλοι της εποχής τότε ευθύνονται για την σημερινή κατάσταση, την μη αποδοχή δηλαδή!
Για να μην μακρυγορώ, η θρησκεία έπρεπε/πρέπει να πρεσβεύει την αγκαλιά όλων κι όχι επιλεκτικά...

χμ χμ χμ ..... θεμα μεγιστο ,πολυποικιλο και πολυδιαστατο οπου η ημιμαθεια (μου)ως χειροτερα της αμαθειας ,ως λεγεται,δεν μου επετρεπε να κανω αναφορα ,συγκρισεις και να θετω αμφιβολλιες "επι παντος επιστητου"...
Παραυτα οντας χριστιανος (εκουσια ) και το δογμα ορθοδοξος(εκουσια) ,ας μου επιτραπει να σου υπενθυμισω terraluna οτι:

η θρησκεια που επισημα αναφερερται στο συναταγμα της ελλαδας ειναι ο του ορθοδοξου δογματος χριστιανισμος ,αυτο δεν σημαινει οτι ειναι θρησκεια Μας...

Κανεις αναφορα στα του αυτου δογματος ως φιλα προσκειμενος σε αυτο αρα θα επρεπε να γνωριζεις οτι ειμαστε μονον κατ'εικονα Θεου ,επλασθημεν δε,και καθ'ομοιωσιν οπου μετα την πτωση αφαιρεθηκε (οχι ως τιμωρια ,αλλα ως αυτο που διαλεχθηκε,ητοι η αρνηση στο θειο θελημα και η "υπακοη" στο ιδιον θελημα με την βρωση του απαγορευμενου καρπου )και μαζι με αυτο ηλθε ο,τι συνεπαγεται αρνηση Θεου ...ητοι ,φθορα και θανατος...

... ο καθεις νοημων και σωφρων κρινει πραξεις και οχι ατομα
και σαφως πρωτιστως κρινει τα του εαυτου του ...τα κριτηρια για την κριση εκαστου ,σαφως και δημιουργουνται απο τα πιστευω του σε μια κοσμοθεωρια ,φιλοσοφια,ιδεολογια,καιιιιι θρησκεια αφου αυτα νοηματωδοτουν την ζωη του

γραφεις οτι πιστευεις με εναν δικο σου τροπο .....αρα καταριπτεις τον ορθοδοξο τροπο που συμβαινει στην "θρησκεια μας"οπως χαρακτηριστικα γραφεις οτι πιστευεις ....

τελος αν παρατηρησεις καλυτερα ολη η ζωη του χριστιανου (οχι του φαινομενικα χριστιανου)αναφερεται στην αγαπη ,αγαπη προς την Παναγαπη ,ητοι τον Θεο ,αγαπη προς τα δημιουργηματα Αυτου ...αγαπη χωρις ερωτηματικα χωρις προσμονη
αναταποδωσης .....

αυτα προσ υπενθυμιση ορισμενων πραγματων που μπερδευουν και αλλοιωνουν το ορθοοδοξο δογμα

Forum God
Forum God

Περιοχή : thessaloniki
Αριθμός μηνυμάτων : 3075

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Θρησκεία   11/6/2012, 13:15

Αμα υπαρχει αυτος ο θεος οπως περιγραφεται απο το Χριστιανισμο, εγω ειμαι γαλοπουλα.

Δεν καταλαβαινω γιατι να θελουμε να γινουμε ''αποδεκτοι'' απο κατι τυπους θρησκολυπτους, ετοιμους να ασπαστουν οποιδηποτε δογμα τους κανει να ξεφευγουν απο τις ανασφαλειες τους και τις αδυναμιες τους.
????????
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Θρησκεία   11/6/2012, 13:40

Κύριε Άγγελε.. ^^
Αυτό που λέω, πίστη με τον δικό μου τρόπο, είναι αυτό ακριβώς που λες κι εσύ.. Δεν εστερνίζομαι απόλυτα όλες τις πεποιθήσεις.. Μόνο συγκεκριμένες που μου είναι απόλυτα λογικές και φυσιολογικές...
Και πάλι, κι ας είμαστε μόνο καθ'εικόναν του Κυρίου.. Αυτό σημαίνει ότι μας έπλασε με τα δικά του standar. Και δεν μιλάμε για εξωτερική εμφάνιση αλλά για όλα τα στοιχεία που μας απαρτίζουν (προσωπικότητα, συμπεριφορές κλπ.)!!
Γενικά συμφωνούμε αλλά το θέμα μπορεί να πάρει τις άπειρες διαστάσεις και να μην τελειώσουμε ποτέ...
Ευχαριστώ για την γνώμη σου πάντως. :)
angel!!
Forum Εxperienced
Forum Εxperienced

Περιοχή : yperperan...
Αριθμός μηνυμάτων : 882
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Θρησκεία   11/6/2012, 14:31

TerraLuna έγραψε:
Κύριε Άγγελε.. ^^
Αυτό που λέω, πίστη με τον δικό μου τρόπο, είναι αυτό ακριβώς που λες κι εσύ.. Δεν εστερνίζομαι απόλυτα όλες τις πεποιθήσεις.. Μόνο συγκεκριμένες που μου είναι απόλυτα λογικές και φυσιολογικές...
Και πάλι, κι ας είμαστε μόνο καθ'εικόναν του Κυρίου.. Αυτό σημαίνει ότι μας έπλασε με τα δικά του standar. Και δεν μιλάμε για εξωτερική εμφάνιση αλλά για όλα τα στοιχεία που μας απαρτίζουν (προσωπικότητα, συμπεριφορές κλπ.)!!
Γενικά συμφωνούμε αλλά το θέμα μπορεί να πάρει τις άπειρες διαστάσεις και να μην τελειώσουμε ποτέ...
Ευχαριστώ για την γνώμη σου πάντως. :)

πουθενα δεν αναφερω πιστη στα δικα μου μετρα και σταθμα προσδιοριζομενος ως ορθοδοξος ...κατι τετοιο δεν δυνανται να συμβει για προφανεις λογους ....
το λογικο και φυσιολογικο υποκειμενικως παντα προσεγγιζομενο σαφως διαφοροποιειται αρα μιλαμε για κατι παρεκλινων του ορθοδοξου δογματως (δογμα,σταθερες)αρα και αιρετικο...ητοι αναληθες και ψευδες (προς τα του ορθ.χριστιανισμου)

οσο για την των κατ'εικονα και καθ'ομοιωσιν ερμηνευτικη προσεγγιση,σου παραθετω ενα κειμενο απο το:www.xfd.gr

Αρχέγονη κατάσταση του ανθρώπου λέγεται η πρώτη πνευματική και ηθική
κατάσταση του πρώτου ανθρώπου, πριν παρακούσει στην εντολή του Θεού και
πέσει στην αμαρτία. Η Αγία Γραφή λέει, ότι όλα μεν τα όντα ο Θεός τα
δημιούργησε «καλά λίαν», για δε τον άνθρωπο εκφράζεται κατά τρόπο πολύ
υψηλό και μεγαλειώδη. Λέει, ότι, πριν αρχίσει ο Θεός να δημιουργεί τον
άνθρωπο, είπε· «ποιήσωμεν ἄνθρωπον κατ᾿ εἰκόνα ἡμετέραν καὶ καθ᾿
ὁμοίωσιν, καὶ ἀρχέτωσαν τῶν ἰχθύων τῆς θαλάσσης καὶ τῶν πετεινῶν τοῦ
οὐρανοῦ καὶ τῶν κτηνῶν καὶ πάσης τῆς γῆς καὶ πάντων τῶν ἑρπετῶν τῶν
ἑρπόντων ἐπὶ γῆς γῆς». Δηλαδή τον έκανε ένα μικρόθεο και τον κατέστησε
κύριο, βασιλέα και εξουσιαστή, κυρίαρχο και κυβερνήτη της γης. Του έδωσε
ύψιστα προνόμια και δικαιώματα επί της γης και επί όλων των όντων της
γης, σαν εκείνα που έχει ο ίδιος σε ολόκληρη την κτίση. Και στη συνέχεια
λέει· «καὶ ἐποίησεν ὁ Θεὸς τὸν ἄνθρωπον, κατ᾿ εἰκόνα Θεοῦ ἐποίησεν
αὐτόν» (Γεν. α’ 26, 27). «Κατ’ εικόνα», λοιπόν, και «καθ’ ομοίωση». Αυτή
είναι η αρχέγονη κατάσταση του ανθρώπου. Το «κατ’ εικόνα», πρώτον. Το
«καθ’ ομοίωση», ύστερο. Το «κατ’ εικόνα» η καταβολή, αυτό που έγινε και
έβαλε ο Θεός στον άνθρωπο. Το «καθ’ ομοίωση», το μέλλον, αυτό που θα
επιδίωκε και θα επιτύγχανε ο άνθρωπος στη ζωή του βάσει του «κατ’
εικόνα». Το «καθ’ ομοίωση» ο προορισμός του ανθρώπου, το «κατ’ εικόνα»
τα πνευματικά προσόντα και θεία κεφάλαια για να πετύχει ο άνθρωπος τον
προορισμό του. Ας τα μελετήσουμε καλύτερα τα δύο αυτά.

α) Τι είναι το «κατ’ εικόνα»;

Το «κατ’ εικόνα» δεν είναι βέβαια το σώμα του ανθρώπου, διότι ο Θεός,
ως Πνεύμα, είναι ασώματος και τελείως ξένος προς τα υλικά στοιχεία του
ανθρώπου, μολονότι και το σώμα του ανθρώπου το τίμησε ο Θεός. Δεν το
έπλασε σκυφτό, όπως τα σώματα των ζώων. Το έκανε όρθιο και προς τα πάνω,
τον ουρανό να είναι εστραμμένο. Γιατί αυτό; Για να εννοεί και τη θεία
του καταγωγή ο άνθρωπος και να κοιτάζει διαρκώς το κατοικητήριο του
Θεού. Του έδωσε δηλαδή στάση ηγεμονική και βασιλική, όπως αρμόζει στον
κύριο και βασιλέα των επιγείων, αφού κύριο της γης τον κατέστησε ο Θεός
τον άνθρωπο. Και επειδή το σώμα, ενωμένο με την ψυχή, εκτελεί τις βουλές
και τα προστάγματα της ψυχής, θεωρείται και «απείκασμα του κατ’
εικόνα», δηλαδή ομοίωμα της εικόνας ή μία «εικόνα της εικόνας», όπως
λέει ο άγιος Γρηγόριος Νύσσης. Γι’ αυτό και με ποιητική υπερβολή και
γλώσσα ο υμνωδός της Εκκλησίας, ο άγιος Ιωάννης ο Δαμασκηνός ταυτίζοντας
ψυχή και σώμα ψάλλει σε ένα τροπάριο της νεκρώσιμου Ακολουθίας· «Θρηνώ
και οδύρομαι, όταν εννοήσω τον θάνατον, και ίδω εν τοις τάφοις κειμένην
την κατ’ εικόνα Θεού πλασθείσαν ημίν ωραιότητα άμορφον, άδοξον, μη
έχουσαν είδος». Αλλ’ είπαμε, αυτό γίνεται «ποιητική αδεία» και το σώμα
δεν έχει πραγματική σχέση με το «κατ’ εικόνα». Το «κατ’ εικόνα»
αναφέρεται στην ψυχή, στο πνεύμα. Αφού ο Θεός είναι Πνεύμα, το άπειρο
και απόλυτο Πνεύμα, πνεύμα, ψυχή έδωσε και στον άνθρωπο, πνεύμα και
πνευματικά και ηθικά προσόντα και χαρίσματα, για να επιτύχει και με δική
του προσπάθεια το «καθ’ ομοίωση». Επομένως το «κατ’ εικόνα» είναι η
ψυχή, το πνεύμα του ανθρώπου, προικισμένη με νου, με σκέψη, με σοφία και
σύνεση, ώστε να διακρίνει το καλό από το κακό. Το «κατ’ εικόνα» είναι
το κυριαρχικό και αυτεξούσιο, η ελευθερία δηλονότι και εξουσία του
ανθρώπου να προτιμά και να πράττει το αγαθό, να αποφεύγει δε επιμελώς το
πονηρό. Είναι η κλίση και φορά του ανθρώπου προς το Θεό, ώστε όπως
είναι βγαλμένη από τα δημιουργικά χέρια του Θεού, απονήρευτη και άκακη
και αθώα, τον Θεό πάντοτε να σκέπτεται, το Θεό να αναζητεί και με σφοδρή
επιθυμία με το Θεό να θέλει να ζει, κάτω από του Θεού την παρουσία και
καθοδήγηση και εξουσία να μένει. Το «κατ’ εικόνα» είναι η φυσική κλίση
και προτίμηση του ανθρώπου προς την αρετή και αγιότητα, η αναμαρτησία
και ευθύτητα, την οποία ως σπέρμα και καταβολή είχε ο άνθρωπος κατά την
πρώτη του κατάσταση, για να προχωρήσει να την καλλιεργήσει, να την
αναπτύξει, να την καταστήσει ενεργητική και έμπρακτη στη ζωή του. Τη
θεωρητική έως τώρα αναμαρτησία και αρετή να την κάνει επάνω στα πράγματα
χειροπιαστή και θαυμαστή. Το «κατ’ εικόνα» ήταν το «καθ’ ομοίωση»
δυνάμει. Και το «καθ’ ομοίωση» το «κατ’ εικόνα» ενεργεία. Και αυτά
σημαίνουν, ότι μέσα στο «κατ’ εικόνα» σαν σπέρμα υπήρχε το «καθ’
ομοίωση». Και το «καθ’ ομοίωση», αυτό το σπέρμα αναπτυγμένο στο δένδρο
με πλούσιους καρπούς. Διότι·

β) Τι είναι και το «καθ’ ομοίωση»;

Προορισμός της επίγειας ζωής του ανθρώπου είναι η επιδίωξη και
κατόρθωση της αρετής, κάθε αρετής και αγιότητας. Με το να χρησιμοποιήσει
τις πνευματικές δωρεές και δυνάμεις και τις ηθικές χάρες που έβαλε ο
Θεός στον άνθρωπο, να προχωρήσει ο άνθρωπος από τη φυσική αγνότητα και
ηθική καθαρότητα, που βρίσκονται στο «κατ’ εικόνα», στην τελειότητα της
αρετής και να την καταστήσει υπερφυσική αγιότητα. Να γίνει και να
αποδειχθεί και στα πράγματα δίκαιος και άγιος, όπως είναι ο Θεός, που
τον έπλασε, άγιος και τέλειος στην αρετή και δικαιοσύνη. Και στη
συνέχεια αφού τέτοιος καταστεί, όμοιος προς το Θεό, όμοιος στην αρετή
και αγιότητα ο άνθρωπος, όπως είναι και ο πλαστουργός του Θεός, να
καταστεί όμοιος με το Θεό και στην αιώνια δόξα και μακαριότητα. Αγιότητα
και μακαριότητα στο Θεό συνυπάρχουν και η μία είναι συνέπεια της άλλης.
Έτσι και στον άνθρωπο. Κατά μίμηση στην αρετή, καθ’ ομοιότητα του Θεού
στη δόξα, να συνυπάρξουν σ’ αυτόν αγιότητα και μακαριότητα, η αρετή και
αγιότητα, που θα τις επιτύχει στην επίγεια ζωή. Η μακαριότητα θα υπάρχει
σε αυτό το βίο σε μικρό βαθμό. Στην άλλη ζωή θα φθάσει στο τέλειο: Ο
άνθρωπος άγιος και καθαρός στη γη με τον αγώνα του τον πνευματικό, θα
ανυψωθεί μετά τη ζωή αυτή στη βασιλεία του Θεού την ουράνια, όπου κατά
το λόγο του Κυρίου «οἱ δίκαιοι ἐκλάμψουσιν ὡς ὁ ἥλιος ἐν τῇ βασιλείᾳ τοῦ
πατρὸς αὐτῶν» (Ματθ. ιγ’ 43). Τούτο είναι και το «καθ’ ομοίωση».
Αγιότητα και Μακαριότητα.

Και η μεν Αγία Γραφή, για να δώσει να εννοήσουμε τη φυσική απλότητα
και αθωότητα των πρωτοπλάστων, εκτός από το «κατ’ εικόνα» μας λέει και
το ότι οι πρωτόπλαστοι ήταν και «οἱ δύο γυμνοί, ὅ τε Ἀδὰμ καὶ ἡ γυνὴ
αὐτοῦ, καὶ οὐκ ᾐσχύνοντο». Και δεν δοκίμαζαν ντροπή, παρότι ήταν γυμνοί,
διότι ήταν αναμάρτητοι και αθώοι (3).

Βέβαια δεν υπήρχε στον Αδάμ «μόνιμη και απαρτισμένη η αγιότητα. Ήταν
όμως η κατάσταση της αρχέγονης δικαιοσύνης του Αδάμ κατάσταση χάριτος,
στην οποία ο πρωτόπλαστος δεν είχε μεν ακόμη την αγιότητα
αποτετελεσμένη, ήταν όμως έκδηλα σε αυτόν τα σπέρματα της ομοίωσης προς
το θείο που έφερε δυνάμει» (Π. Ν. Τρεμπέλας) (4).

Forum Newbie
Forum Newbie

Περιοχή : The Eskimo Nebula
Αριθμός μηνυμάτων : 19
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Θρησκεία   13/6/2012, 17:50

Επίσης, θα έλεγα πως οτιδήποτε έχει να κάνει με το θεό, δεν μπορεί να είναι λογικό και φυσιολογικό. Εξ ορισμού είναι εκτός ανθρώπινης φύσης και φύσης γενικότερα. Είναι (σε περίπτωση που υπάρχει δηλαδή) πέρα και πάνω από αυτά.
unusual
Forum Beginner
Forum Beginner

Περιοχή : Αθηνα
Αριθμός μηνυμάτων : 108
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Θρησκεία   13/6/2012, 17:58

Εγω και μονο που ακουω τη λεξη θρησκεια μου αναβουν τα λαμπακια. Δεν εχω τιποτα περισσοτερο να πω...
boys
Forum Baby
Forum Baby

Περιοχή : αθηνα
Αριθμός μηνυμάτων : 67
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Θρησκεία   1/1/2013, 01:27

εγω προσωπικα πιστευω στον θεο και ιδιετερα στην μητερα του καθως και μια σε μια αγια εχω αδυναμια... αλλα πιστευω επισης οτι ο χριστος διδαξε την αγαπη, τον σεβασμο, την βοηθεια, η εκκλησια κυρητει το αντιθετο δηλαδη το μισος για τους ανθρωπους που κατα αυτην ειναι αμαρτωλοι. ο χριστος ποτε δεν ειπε αγαπησωμεν αλληλους, διωξτε ομοφυλοφιλους, αθεους, πορνες κ.τ ο ιδιος ο χριστος αλλα και η μητερα του δεν μιλησαν ποτε για την ομοφυλοφιλια αντιθετος βοηθησε πορνες και μοιχους, ο χριστος δεν ειναι τιμωρος η εκκλησια εχει βγαλει ενα λαθος προσωπο για εκεινον, ακομα και αν ειναι αμαρτια που δεν νομιζω, εκεινος πανω απο ολα ειπα μην κρινεται δια να μην κριθειτε. ο σημερινος κοσμος κανει τα ακρος αντιθετα και εχω την εντυποση οτι εκεινος τα βλεπει
michaelrey23
Forum Regular
Forum Regular

Περιοχή : Athens, Greeze
Αριθμός μηνυμάτων : 341

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Θρησκεία   9/1/2013, 11:44

Το θέμα θρησκεία είναι μεγάλη υπόθεση.
Συμμερίζονται τον χριστιανισμό μόνο γιατί υποτίθεται ότι είναι δόγμα αγάπης αλλά τίποτα παραπάνω. Προτιμώ την προγονολατρεία των Αρχαίων Ελλήνων γιατί είναι πιο ανθρωποκεντρική και βασίζεται στη προσωπική ανάπτυξη και εναρμόνιση.

Το θέμα της αρνητικής όψης της ομοφυλοφιλίας στις περισσότερες κοινωνίες έχει να κάνει περισσότερο με την εικόνα και τη θέση της γυναίκας παρά με την ίδια την πράξη.

Ο λόγος που οι περισσότερες κοινωνίες ήταν κατά των ομοφυλοφίλων είναι καθαρά λόγω του ότι έπαιρναν παθητικό ρόλο, τον ρόλο δηλαδή των γυναικών που στις τότε ανδροκρατούμενες κοινωνίες, τα θηλυκά δεν άξιζαν τίποτε παραπάνω από μέσο παραγωγής. Και έτσι ξεκίνησε ο πόλεμος, με τη σκέψη δηλαδή για ποιο λογο ένας άντρας επιθυμεί να ξεπέσει σε σκεύος λαγνείας.

Τώρα το θέμα είναι πώς φεύγουμε από αυτό το στάδιο?
Μόνο με μία ΝΕΑ ΤΑΞΗ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ....

Θρησκεία
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 5 από 7Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: Συζητήσεις γενικού περιεχομένου :: Θεωρητικές Αναζητήσεις-
Μετάβαση σε: