ΦόρουμΣυχνές ΕρωτήσειςΑναζήτησηΟμάδες ΜελώνΕγγραφήΣύνδεση
Σημαντικά Θέματα
Πρόσφατα Θέματα
» ... Στον ύπνο μου είδα...
από Kwstasthessaloniki Χθες στις 21:49

» Ρόλος στο σεξ
από Kwstasthessaloniki Χθες στις 21:36

» Ποιά πράγματα σας ανάβουν?
από mistirius_boy 9/10/2017, 14:29

» Κάρμα ( Long Post)
από DiabolAkis 7/10/2017, 06:12

» Όταν είστε σε δημόσιους χώρους, τσεκάρετε (κρυφά ή φανερά) το φούσκωμα στο παντελόνι του άλλου;
από N.G95 6/10/2017, 23:53

» Αστείες εικόνες
από Dragneel 6/10/2017, 00:33

» Αγαπημένα ξένα τραγούδια
από Dragneel 6/10/2017, 00:17

» Καλωσόρισμα νέων μελών - Χαιρετισμοί
από Duality 3/10/2017, 04:45

» Τηλεφωνικό σεξ
από phonesexchat 21/9/2017, 18:31

» γκει προτασεις γαμου...
από Dragneel 9/9/2017, 22:06

» Soundtracks
από Dragneel 4/9/2017, 22:29

» Αστεία video
από Duality 29/8/2017, 08:39

» Αν ήσουν...
από Duality 23/8/2017, 10:34

» Παιχνίδι ερωτήσεων
από Duality 23/8/2017, 08:58

» Διάφορα video
από Dragneel 19/8/2017, 14:47

» Οff-topic
από N.G95 14/8/2017, 18:15

» Πονηρές παραλίες στο Βόλο
από apeiros69 30/7/2017, 22:11

» O λεξάριθμος του ονόματος μας δείχνει τον χαρακτήρα μας.
από SavantBleu 29/7/2017, 23:03

» Νέο μέλος
από tenorman 14/7/2017, 21:15

» MBTI Personality Test
από makosdim 2/7/2017, 19:45

» Τεστ Διπολικης Διαταραχης
από makosdim 2/7/2017, 19:26

» Θα χασω τη σχεση μου απο μια μ*λ*κι*;
από Steven94 27/6/2017, 22:25

» Τι σκέφτεσαι αυτή τη στιγμή;
από Steven94 27/6/2017, 22:22

» Θέματα συζήτησης μεταξύ ενός straight και ενός gay.
από DiabolAkis 26/6/2017, 21:33

» Κοιτάτε το πέος του διπλανού σας στα ουρητήρια σε δημόσιους χώρους?
από Cookie 26/6/2017, 00:43

Σας προτείνουμε
Συζητήσεις για το φύλο, το σώμα, τις επιθυμίες
Κέντρο πρόληψης για τον HIV
Kοινότητα LGBTQ νέων
Κορυφαίοι συγγραφείς του μήνα
Dragneel

Duality

Kwstasthessaloniki

DiabolAkis

mistirius_boy

N.G95

Οκτώβριος 2017
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
ΗμερολόγιοΗμερολόγιο

Μοιραστείτε | 

ομώνυμα ή ετερώνυμα?

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Treebeard
Forum God
Forum God

Φύλο : Άντρας
Περιοχή : Mέση-Γη , Πέρα-Γη , Δώθε-Γη
Αριθμός μηνυμάτων : 6251
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ομώνυμα ή ετερώνυμα?   22/11/2011, 04:34

Kostas_92 έγραψε:
Μου φαίνεται περίεργο πάντως πώς γίνεται δύο άνθρωποι που πραγματικά θέλει ο ένας τον άλλον να μην μπορούν να ξεπεράσουν τα εμπόδια. Αλήθεια, μπορούν να είναι τόσο ανυπέρβλητα;
Θέληση, δεν είναι μόνο το ''σε γουστάρω με γουστάρεις'' αυτό από μόνο του δεν αρκεί, θέληση είναι να προσπαθείς να βελτιώνεις συνεχώς τις συνθήκες της σχέσης σου, να μην επαναπαύεσαι. Μια σχέση για να επιβιώσει θέλει συνεχή προσπάθεια και από τις δύο πλευρές. Προσωπικά έχω μεγάλη πίστη στη δύναμη της θέλησης και θεωρώ ότι πολλά από τα εμπόδια δεν μπορούν να λυθούν μέσα σε μια σχέση, γιατί πολύ απλά τα είδαμε, ''τρομάξαμε'' και, αντί να τα βάλουμε κάτω και να τα λύσουμε, τα αφήνουμε να γιγαντόνονται. Και όταν φτάσει η κατάσταση στο ''κόκκινο'' τότε έρχεται η λύση της σχέσης.
Μήπως, τελικά, δεν φταίνε τόσο οι διαφορές που υπάρχουν μεταξύ δύο συντρόφων, αλλά το ότι δεν πλησιάστηκαν ίσως όσο θα έπρεπε ώστε να γνωριστούν πραγματικά, μέχρι που έφτασε η στιγμή που αισθάνθηκαν σαν δύο ξένοι χωρίς να γνωρίζουν πραγματικά τις επιθυμίες και ανάγκες του άλλου;
Πράγματι, οι παντελώς διαφορετικοί άνθρωποι είναι δύσκολο να βρουν την χρυσή τομή, όμως μου φαίνεται πολύ ακραία περίπτωση. Η εύκολη οδός είναι να τα σηκώνεις τα χέρια ψηλά, η δύσκολη είναι να παλεύεις.

Είμαι αγαπησιάρης μεν αλλά πάνω από όλα ρεαλιστής. Η θέληση σαν όλα τα πράγματα έχει τα όρια της.
Αν υπάρχουν αγεφύρωτες διαφορές , κάτι σαν -χάσματα γενεών- νομίζεις η θέληση θα κρατήσει την σχέση σταθερή ?
Πόσα αγαπημένα ζευγάρια έχουμε δει που χωρίσαν μετέπειτα επειδή ανακάλυψαν οτι "δεν ταιριάζουν και τόσο τελικά?"
Αν δεν υπάρχουν κοινά σημεία πλεύσης θα σου κάνει καθόλου καλό αν βλέπεις ρομαντικά τον άλλο? Όχι.

Και δεν θεωρώ πλέον οτι πρέπει να αλλάζουμε πολύ ώστε να ανταποκριθούμε στις ανάγκες του άλλου γιατί μετά αυτό που προκύπτει δεν είναι εξ ιδίας θέλησης αλλά κάτι τεχνητό και βεβιασμένο.Μικρές υποχωρήσεις ωστόσο πολλές φορές απαιτούνται.. Επίσης υπάρχουν πολλές απρόβλεπτες δυσκολίες...

Ο καθένας κρίνει με τις εμπειρίες του αλλά μερικές φορές ίσως να χρειάζονται περισσότερες για να έχουμε μια πιο ολοκληρωμένη άποψη...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτης
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ομώνυμα ή ετερώνυμα?   22/11/2011, 05:26

Phoebus έγραψε:
Kostas_92 έγραψε:
Μου φαίνεται περίεργο πάντως πώς γίνεται δύο άνθρωποι που πραγματικά θέλει ο ένας τον άλλον να μην μπορούν να ξεπεράσουν τα εμπόδια. Αλήθεια, μπορούν να είναι τόσο ανυπέρβλητα;
Θέληση, δεν είναι μόνο το ''σε γουστάρω με γουστάρεις'' αυτό από μόνο του δεν αρκεί, θέληση είναι να προσπαθείς να βελτιώνεις συνεχώς τις συνθήκες της σχέσης σου, να μην επαναπαύεσαι. Μια σχέση για να επιβιώσει θέλει συνεχή προσπάθεια και από τις δύο πλευρές. Προσωπικά έχω μεγάλη πίστη στη δύναμη της θέλησης και θεωρώ ότι πολλά από τα εμπόδια δεν μπορούν να λυθούν μέσα σε μια σχέση, γιατί πολύ απλά τα είδαμε, ''τρομάξαμε'' και, αντί να τα βάλουμε κάτω και να τα λύσουμε, τα αφήνουμε να γιγαντόνονται. Και όταν φτάσει η κατάσταση στο ''κόκκινο'' τότε έρχεται η λύση της σχέσης.
Μήπως, τελικά, δεν φταίνε τόσο οι διαφορές που υπάρχουν μεταξύ δύο συντρόφων, αλλά το ότι δεν πλησιάστηκαν ίσως όσο θα έπρεπε ώστε να γνωριστούν πραγματικά, μέχρι που έφτασε η στιγμή που αισθάνθηκαν σαν δύο ξένοι χωρίς να γνωρίζουν πραγματικά τις επιθυμίες και ανάγκες του άλλου;
Πράγματι, οι παντελώς διαφορετικοί άνθρωποι είναι δύσκολο να βρουν την χρυσή τομή, όμως μου φαίνεται πολύ ακραία περίπτωση. Η εύκολη οδός είναι να τα σηκώνεις τα χέρια ψηλά, η δύσκολη είναι να παλεύεις.

Είμαι αγαπησιάρης μεν αλλά πάνω από όλα ρεαλιστής. Η θέληση σαν όλα τα πράγματα έχει τα όρια της.
Αν υπάρχουν αγεφύρωτες διαφορές , κάτι σαν -χάσματα γενεών- νομίζεις η θέληση θα κρατήσει την σχέση σταθερή ?
Πόσα αγαπημένα ζευγάρια έχουμε δει που χωρίσαν μετέπειτα επειδή ανακάλυψαν οτι "δεν ταιριάζουν και τόσο τελικά?"
Αν δεν υπάρχουν κοινά σημεία πλεύσης θα σου κάνει καθόλου καλό αν βλέπεις ρομαντικά τον άλλο? Όχι.

Και δεν θεωρώ πλέον οτι πρέπει να αλλάζουμε πολύ ώστε να ανταποκριθούμε στις ανάγκες του άλλου γιατί μετά αυτό που προκύπτει δεν είναι εξ ιδίας θέλησης αλλά κάτι τεχνητό και βεβιασμένο.Μικρές υποχωρήσεις ωστόσο πολλές φορές απαιτούνται.. Επίσης υπάρχουν πολλές απρόβλεπτες δυσκολίες...

Ο καθένας κρίνει με τις εμπειρίες του αλλά μερικές φορές ίσως να χρειάζονται περισσότερες για να έχουμε μια πιο ολοκληρωμένη άποψη...
Το τέλος της σχέσης δεν θα πρέπει να έρχεται βεβιασμένα: ''α, είμαστε διαφορετικοί, χωρίζουμε''.
Απαιτείται πρωτίστως υπομονή, επιμονή, διαλλακτικότητα και στωικότητα στα εμπόδια προκειμένου να γεφυρώσουμε τα ριμάδια τα χάσματα.
Αν γίνουν τα παραπάνω, αλλά πάλι δεεεεν, τότε, ναι, ας δωθεί το λυτρωτικό τέλος. Πόσοι όμως έχουν το κουράγιο για κάτι τέτοιο και δεν παρατάνε τις προσπάθειες με την πρώτη δυσκολία ή μέχρι που να βρεθεί στον δρόμο τους κάτι καλύτερο; Χμμ, αν η απάντηση στην ερώτηση είναι ''πολλοί'', τότε δεν μιλάμε για ερωτευμένος ανθρώπους.
Χωρίζουν τα αγαπημένα (;) ζευγάρια, γιατί είναι ερωτευμένα και επαναπαύονται. Όταν είσαι ερωτευμένος, όλα τα βλέπεις μαγικά, επικοινωνείς με τον άλλον χωρίς να μιλάς πολύ, όταν αναπόφευκτα σβήσει με τον καιρό ο έρωτας αυτός όμως, εκεί θα φανεί πόση προσπάθεια έκαναν κατά το ''διάστημα με τα ροζ συννεφάκια'' ώστε να καταλάβει ο ένας τον άλλον, γιατί αν υπάρξει πρόβλημα αφότου σβήσει ο έρωτας, τότε μάλλον δεν έμαθαν ποτέ να επικοινωνούν μεταξύ τους ώστε να γεφυρώσουν τα ματαξύ τους χάσματα. Νομίζεις ότι έτσι στα ξαφνικά έρχεται η κρίση στην σχέση και κατ' επέκταση το τέλος; Αλήθεια, έτσι στα ξαφνικά ανακαλύπτεις ότι δεν ταιριάζεις με τον άλλον; Ασφαλώς και όχι. Απλώς, κάτι από την αρχή γινόταν στραβά, αλλά για τον έναν ή τον άλλο λόγο το αγνοούσαν. Ό,τι αγνοούμε όμως, μετά είναι πιο δύσκολο να το λύσουμε όταν βγει στην επιφάνεια. Γιατί, κάπου, κάποτε θα βγει. Επιβιώνουν οι σχέσεις που ναι μεν είναι ερωτευμένοι/αγαπημένοι και οι ΔΥΟ, αλλά έχουν μάτια ανοιχτά ώστε να ξέρουν που βαδίζουν και προσπαθώντας να μαθαίνουν συνεχώς τον αλλον ώστε να ξέρει ο ένας τι θέλει ο άλλος.
Όταν δύο άνθρωποι κάνουν υποχωρήσεις, πρέπει το μαύρο και το άσπρο να γίνουν γκρι, όχι το μαύρο άσπρο ή το αντίστροφο. Κάτι τέτοιο είναι ουτοπικό αφού κανένας μας δεν μπορεί να αλλάξει ριζικά. Και βεβαίως το μεγαλύτερο λάθος είναι η πασίγνωστη φράση ''θα τον κάνω να αλλάξει''. Έναν άνθρωπο τον αγαπάς για αυτό που είναι, όχι για αυτό που θα ήθελες να είναι.
Οι αναπόφευκτες και απρόβλεπτες δυσκολίες που μας φέρνει η ζωή, δείχνουν με τον καλύτερο τρόπο αν η σχέση είχε πράγματι στέρεες βάσεις. Υπάρχουν σχέσεις που χαλάνε με την πρώτη δυσκολία και άλλες που αντέχουν τα πάντα. Τυχαίο; Δε νομίζω.
Treebeard
Forum God
Forum God

Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ομώνυμα ή ετερώνυμα?   22/11/2011, 06:03

Μα μιλάμε για την περίπτωση που έχεις ήδη προσπαθήσει και βλέπεις οτι πάλι δεν γίνεται....Μια σχέση Κώστα δεν πρέπει να είναι καταπίεση...Και αυτό που περιγράφεις σαν καταπίεση ακούγεται....Δεν ταιριάζουμε , δεν πειράζει , θα καταπιέσουμε τους εαυτούς μας να αλλάξουμε συνήθειες , απόψεις , τρόπους διασκέδασης ,χίλια δυο , να γίνουμε κάποιοι άλλοι ξένοι...

Ε λοιπόν πες οτι το έκανες....Στοιχεία όμως του χαρακτήρα τα οποία είναι ασύμβατα πως τα αλλάζεις ? Και στο τέλος τέλος γιατί να τα αλλάξεις?

Λες ο έρωτας τυφλώνει και όταν φεύγει αποκαλύπτονται οι αδυναμίες....Σίγουρα...Όμως θεωρώ οτι μερικά ζευγάρια έχουν εκ φύσεως πολύ περισσότερες ευκαιρίες να ταιριάξουν από κάποια άλλα...Μην μπερδεύεις το Πρέπει με το Είναι....Αυτά που λες είναι πραγματι όμορφα αλλά η πραγμάτικοτητα δεν είναι πάντα όμορφη!

Πράγματα που για κάποιον είναι ασήμαντα μπορεί για τον άλλον να σημαίνουν τα πάντα...

Ένα Παράδειγμα :Το να υπάρχει αμοιβαία κατανόηση είναι το πιο σημαντικό για μένα σε μία σχέση...Να ξέρεις τι σκέφτεται ο άλλος πριν το διατυπώσει και αυτό που θα διατυπώσει να μπορείς να το ερμηνεύσεις σωστά και τούμπαλιν....Αν δεν υπάρχει αυτό από εκεί ξεκινάνε οι ασυνεννοησίες και οι καυγάδες και οι διαπληκτισμοί...Όσο και αν αγαπάς κάποιον έχεις και έχω όρια και φθειρόμαστε και είναι λογικό.

Παρόλα αυτά μπορεί ο τάδε να θεωρεί πιο σημαντικό το σεξ και να μη δίνει τόση προσοχή στα υπόλοιπα ...Εδώ παρατηρείται μία διάσταση απόψεων η οποία είναι αρκετή για να καθορίσει το μέλλον της σχέσης...Δεν νομίζεις?
dim_thess
Forum Master
Forum Master

Περιοχή : Salonika!!!
Αριθμός μηνυμάτων : 1934
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ομώνυμα ή ετερώνυμα?   22/11/2011, 10:44

AAXX παιδια εχω να σχολιασω τοοοοσα πολλαα σε αυτα που ειπατε και οι δυο αλλα εχω σχολη απο το λιγο που διαβασε και απο τους δυο εχετε διαφορες! εχω σχολια για ολα... μετα το βραδυ ισως!

θα θεσω μονο το εξης ερωτημα..

αν τυχον καποιον τον θες παααρα πολυ και εκεινος εσενα! αλλα απο την πρωτη μερα γνωριμιας σας η σχεση ειναι αγωνας και τιποτα αλλο.. τι κανεις?? σιγουρα ως ενα βαθμο η σχεση ειναι αγωνας.. αλλα καποιες στιγμες χρειαζεται και η ηρεμια ησυχια ασφαλεια και επικοινωνια! οχι μονο τρεχω και δεν φτανω... τοτε λοιπον τι κανεις?? γιατι το να μεινεις και να ξεπερασεις τα εμποδια θα σε εξουθενωσει και σιγουρα θα εμφανιστουν κι αλλα.. και απο την αλλη το να τα παρατησεις δεν σημαινει οτι καταθετεις τα οπλα ευκολα.. και για να μην κρυβομαι επειδη και εγω (οπως και εσεις λογικα) μιλαω απο εμπερια στο θεμα "ετερωνυμα".. θα το θεσω σαν προσωπικο παραδειγμα γιατι με τις γενικευσεις μπορει να σας μπερδεψω.. 4 μηνες προσπαθουσα και καθε μερα εδινα ολη μου την προσπαθια.. αρα δεν μπορειτε να πειτε οτι τα παρατησα ευκολα.. αλλα εφτασε η στιγμη που ειχα κουραστει ψυχολογικα και δεν εβλεπα και φως στο τουνελ ,. ηθελα να μεινει στη ζωη μου αλλα δεν γινοταν αλλο.. το "θελω" υπηρχε αλλα το αδιεξοδο ηταν εκει! λογω διαφορετικοτητας υποθετω ..

πφφ και πρεπει να φυγω!! τα λεμεε χαχα
????????
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ομώνυμα ή ετερώνυμα?   22/11/2011, 15:31

Γραψατε πολλα οντως και ειναι δυσκολο να σχολιαστουν ολα!

Η κατανοηση παιζει καταλυτικο ρολο σε μια σχεση και κατανοηση λεμε να θελει πραγματικα ο ενας να συνυπαρξει με τον αλλον, να τον καταλαβει και κυριως να τον αποδεχτει! Τα πιο πολλα προβληματα ξεκινανε απο το οτι ο ενας θετει απαραβιαστο χωρο και δεν κανει καμια υποχωρηση πισω απο αυτον και θελει να ερχεται ο αλλος μονο στα μετρα του. Η προσπαθεια κοινως να αφομοιωσει τον αλλον που αγαπα και οχι να συνυπαρξει με διαφορετικους ορους μαζι του. Επειδη δεν μπορει να ξεπεραστει πολλες φορες αυτο το ανυπερβλητο "εγω", ναυαγουν οι σχεσεις και δεν αρκει η αγαπη, αν και αγαπη σημαινει να καταλυεται το εγω για το εμεις.

Επισης, δεν υπαρχει λογος σε μια σχεση να τονιζονται ολες οι μικρολεπτομερειες και να γινονται καβγαδες για το πιο μικρο. Υπαρχει παντοτε η δυνατοτητα του "ξεπερνω μονος μου", ωστε να αποφευγονται μικροτριβες για ασημαντες αφορμες. Και κυριως ειναι αναγκαιο να βλεπει κανεις και την οπτικη του αλλου, οσο δυσκολο κι αν ειναι αυτο.

Ομως πολλες φορες συμβαινει ειτε καποιος να μην ειναι σε θεση γενικως να κανει την υποχωρηση ειτε να μην ειναι σε διαθεση λογω προσωπικων συγκαιριων ειτε απλα να ειναι σε πλεονεκτικη θεση και να το εκμεταλλευεται. Το σιγουρο παντως ειναι οτι οταν εκλειπει και η ηρεμια (αλλο ενταση και παθος) η σχεση οδηγειται σε εξοδο απο το παραθυρο. Πολλες φορες οι ανθρωποι τοσα μπορουν και τοσα κανουν, αλλες τοσα θελουν να μπορεσουν. Το αποτελεσμα ειναι το ιδιο! Τα ετερωνυμα στη ζωη ειναι πολυ δυσκολο να συνυπαρξουν και να αλληλοσυμπληρωθουν, αν δεν το θελουν ολοτελα!

Edit: Αλληλοσυμπληρωθουν, οχι αφομοιωθουν! wnk

Έχει επεξεργασθεί από τον/την Star Seeker στις 22/11/2011, 18:45, 2 φορές συνολικά
Treebeard
Forum God
Forum God

Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ομώνυμα ή ετερώνυμα?   22/11/2011, 18:42

Star Seeker έγραψε:
Τα ετερωνυμα στη ζωη ειναι πολυ δυσκολο να συνυπαρξουν και να αλληλοσυμπληρωθουν, αν δεν το θελουν ολοτελα!

Και ακόμα και να το θέλουν αν υπάρχουν πραγματικά μεγάλες διαφορές είναι κάτι πολύ πολύ δύσκολο, όχι ακατόρθωτο οκ, αλλά πολύ δύσκολο
michaelrey23
Forum Regular
Forum Regular

Περιοχή : Athens, Greeze
Αριθμός μηνυμάτων : 341

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ομώνυμα ή ετερώνυμα?   28/11/2011, 01:33

Η έλξη είναι θέμα χημείας και μόνο...
και είναι αποδεδειγμένο άπειρες φορές, γιατί επιλέγουμε να μην το δούμε είναι άλλο θέμα.

Αναφέρω το παραπάνω, για το μοναδικό λόγο της ύπαρξης εκατοντάδων ζευγαριών, που είτε ως άγνωστος προς αυτούς, είτε κοντινός φίλος βλέπεις ότι αν και δεν έχουν τίποτα μα τίποτα κοινό ταιριάζουν απόλυτα και περνάνε υπέροχα στη σχέση τους.

Τα κοινά γνωρίσματα που υπάρχουν εκαττέρωθεν της σχέσης, υπάρχουν μόνο και μόνο για να μας διευκολύνουν στο δέσιμο μεταξύ μας....
Πιο απλά...θέλω να πω, ότι τα κοινά στοιχεία που υπάρχουν στον υποψήφιο εραστή μας είναι τα δομικά στοιχεία μιας σχέσης, πάνω από τα οποία θα καταπιαστούμε για να δημιούργησουμε τα πρώτα κοινά σημεία μιας σχέσης....

Η σχέση και ο έρωτας έχει να κάνει με την ικανότητα να γνωρίζεις να λαμβάνεις και να απολαμβάνεις συναίσθημα, και αυτό σε όλους τους ανθρώπους λειτουργεί ομοίως...

Δεν έχει να κάνει με το αν ο άλλος έχει πτυχείο chef και εσύ στην παλαιοντολογία...ούτε αν ο άλλος είναι αθλητικός -αν και όταν γυμνάζεται κάποιος, έχει μεγάλη πιθανότητα να αναπτύξει ναρκισισμό και να ψάχνει "όμοιο" του- και ο άλλος είναι λεπτός ή με λίγα περιττά κιλά...

Έχει επεξεργασθεί από τον/την michaelrey23 στις 28/11/2011, 13:30, 2 φορές συνολικά
Anakin
Forum God
Forum God

Περιοχή : Στην 28η διάσταση
Αριθμός μηνυμάτων : 8383
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ομώνυμα ή ετερώνυμα?   28/11/2011, 03:03

michaelrey23 έγραψε:
ούτε αν ο άλλος είναι αθλητικός -αν και όταν γυμνάζεται κάποιος, έχει μεγάλη πιθανότητα να αναπτύξει ναρκισισμό και να ψάχνει "όμοιο" του- και ο άλλος είναι λεπτός ή με λίγα περιττά κιλά...

Γενικά συμφωνώ με όσα είπες!

Περιοχή : city centre
Αριθμός μηνυμάτων : 15608
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ομώνυμα ή ετερώνυμα?   28/12/2011, 10:30

Περίπλοκο θέμα, όπου μια θεώρηση υπέρ ή κατά των ομωνύμων/ετερωνύμων μόνο μονομερής θα μπορούσε να χαρακτηριστεί.

Δεν θα απαντήσω με μεμονωμένα παραδείγματα μιας και αποτελούν προσωπικές/υποκειμενικές κρίσεις και εκτιμήσεις αλλά με μια αναλογία που θα καλύψει το εύρος των απαντήσεων όντας αφηρημένη έννοια. Το δέσιμο λοιπόν δύο ανθρώπων είναι για μένα όπως τα κομμάτια ενός παζλ.

Προκειμένου να ολοκληρωθεί θα πρέπει να το ένα κομμάτι να "δένει"/"κουμπώνει" με το άλλο. Δύο ίδια κομμάτια δεν πρόκειται ποτέ να κολλήσουν μεταξύ τους επειδή πάντα κάποιο θα πρέπει να βάζει την υποδοχή και κάποιο άλλο τη στήριξη (ακούστηκε κάπως αυτό ).

Παρ'ολα αυτά, έστω και αν τα κομμάτια κουμπώνουν μεταξύ τους λόγω της διαφορετικότητάς τους, συμπληρώνοντας το ένα το άλλο, η συνολική εικόνα του παζλ θα πρέπει να είναι αρμονική. Εννοώ ότι όλα τα κομμάτια θα πρέπει να ανήκουν στο ίδιο παζλ καθώς δε δύναται να έχεις κομμάτια που απεικονίζουν το διάστημα λόγου χάρη και άλλα που απεικονίζουν τη θάλασσα. Το αποτέλεσμα ενός τέτοιου παζλ οπτικά δε θα είναι αναμενόμενο έστω κι αν τα κομμάτια έχει τύχει να είναι σωστά τοποθετημένα (συμπληρώνοντας το ένα το άλλο).

Κομμάτια λοιπόν του ίδιου παζλ κουμπωμένα σωστά μεταξύ τους μας δίνουν το συνολικό απότέλεσμα. Έτσι είναι τα παζλ, μια αρμονική εικόνα με μια υποθάλπτουσα διαφορετικότητα.

Κι όλα αυτά, για να τοποθετηθώ ότι κατ'εμέ χρειαζόμαστε λίγο απ όλα (ομώνυμα και ετερόνυμα) για να δέσουμε

Forum God
Forum God

Περιοχή : stonecity
Αριθμός μηνυμάτων : 10213
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ομώνυμα ή ετερώνυμα?   28/12/2011, 15:16

έχω να δηλώσω ότι καύλωσα από την ανάλυση του τέρατος

επίσης, σε αυτό το ζήτημα έχει τοποθετηθεί ενδελεχώς μία πολύ γνωστή επιστήμονας στην ελληνική χερσόνησο και η άποψή της θεωρείται η πλέον παραδεκτή

Σπόιλερ:

Forum God

Περιοχή : Athens
Αριθμός μηνυμάτων : 4373
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ομώνυμα ή ετερώνυμα?   10/3/2013, 23:33

Η εμπειρία μου μου έχει πει πως τα ομώνυμα διαρκούν καλύτερα στον χρόνο, αλλά έχουν λιγότερες πιθανότητες να φτάσουν την κορύφωση των ετερώνυμων. Είναι κάπως σαν το τζάκι!
????????
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ομώνυμα ή ετερώνυμα?   11/3/2013, 00:02

KostasMp28 έγραψε:
Η εμπειρία μου μου έχει πει πως τα ομώνυμα διαρκούν καλύτερα στον χρόνο, αλλά έχουν λιγότερες πιθανότητες να φτάσουν την κορύφωση των ετερώνυμων. Είναι κάπως σαν το τζάκι!
Απλα και το θεμα με τα ετερωνυμα ειναι οτι η πολλη συγκρουση σπαει καποια στιγμη τα πραγματα! ΕΙναι πιστευω απαραιτητη και η ηρεμια στη σχεση, χωρις να σημαινει ελλειψη παθους φυσικα!
KostasMp28
Forum God
Forum God

Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ομώνυμα ή ετερώνυμα?   11/3/2013, 00:08

Μα τίποτα δεν είναι προδιαγεγραμμένο έτσι κι αλλιώς... Μιλώ με βάση τις πιθανότητες.
Στην σχέση που είμαι τώρα ισχύουν τα ομώνυμα με διάθεση ετερώνυμων σε πολλά σημεία!
????????
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ομώνυμα ή ετερώνυμα?   11/3/2013, 00:13

KostasMp28 έγραψε:
Μα τίποτα δεν είναι προδιαγεγραμμένο έτσι κι αλλιώς... Μιλώ με βάση τις πιθανότητες.
Στην σχέση που είμαι τώρα ισχύουν τα ομώνυμα με διάθεση ετερώνυμων σε πολλά σημεία!
Οχι, δεν ανεφερα κατι απολυτο! Βασει των πιθανοτητων εξεφραψα κι εγω αποψη!
KostasMp28
Forum God
Forum God

Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ομώνυμα ή ετερώνυμα?   11/3/2013, 00:14

Πάντως νομίζω πως πλέον μία σχέση/επαφή με κάτι εντελώς ετερώνυμο δεν με ελκύει σαν ιδέα ούτε στο ελάχιστο.
Τέλος τα πολλά πειράματα.
newincome
Forum Master
Forum Master

Περιοχή : salonica
Αριθμός μηνυμάτων : 1540
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ομώνυμα ή ετερώνυμα?   11/3/2013, 19:42

Δεν έχει σημασία γιατί σε βάθος χρόνου θα γίνεται σίγουρα ομώνυμα σε μεγάλο βαθμό.

KostasMp28
Forum God
Forum God

Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ομώνυμα ή ετερώνυμα?   11/3/2013, 22:13

Δεν συμβαίνει συχνά αυτό.
????????
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ομώνυμα ή ετερώνυμα?   11/3/2013, 22:27

Σίγουρα είναι πολύ σημαντική η ηρεμία σε μία σχέση, παρ'όλα αυτά η ένταση που μπορεί να δημιουργείται λόγω διαφορετικών αντιλήψεων και φιλοσοφίας ζωής σου δίνει την ευκαιρία να εξερευνήσεις, να μάθεις και να βαδίσεις σε νέα μονοπάτια.

Αλλά ένα αγεφύρωτο χάσμα κουράζει, ταλαιπωρεί και αποξενώνει εφόσον δεν γίνουν κινήσεις συμβιβασμού και απουσιάσει η συζήτηση.

Επειδή όμως, δεν ερωτευόμαστε με βάση τη λογική μας, το μόνο που μένει είναι να υπάρχει η απαραίτητη διάθεση για άμβλυνση των αντιθέσεων και κατανόηση των αναγκών και της κοσμοθεωρίας του άλλου. Και εφόσον η διάθεση είναι αμφίδρομη, δεν μιλάμε πλέον για ομώνυμα ή ετερώνυμα αλλά για δύο ανθρώπους που θέλουν να είναι μαζί και, ως εκ τούτου, να δουλέψουν για να βρουν μια κοινή γραμμή πλεύσης.
????????
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ομώνυμα ή ετερώνυμα?   11/3/2013, 22:51

κάτι στη μέση προτιμώ
KostasMp28
Forum God
Forum God

Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ομώνυμα ή ετερώνυμα?   12/3/2013, 13:08

4806 έγραψε:
Σίγουρα είναι πολύ σημαντική η ηρεμία σε μία σχέση, παρ'όλα αυτά η ένταση που μπορεί να δημιουργείται λόγω διαφορετικών αντιλήψεων και φιλοσοφίας ζωής σου δίνει την ευκαιρία να εξερευνήσεις, να μάθεις και να βαδίσεις σε νέα μονοπάτια.

Αλλά ένα αγεφύρωτο χάσμα κουράζει, ταλαιπωρεί και αποξενώνει εφόσον δεν γίνουν κινήσεις συμβιβασμού και απουσιάσει η συζήτηση.

Επειδή όμως, δεν ερωτευόμαστε με βάση τη λογική μας, το μόνο που μένει είναι να υπάρχει η απαραίτητη διάθεση για άμβλυνση των αντιθέσεων και κατανόηση των αναγκών και της κοσμοθεωρίας του άλλου. Και εφόσον η διάθεση είναι αμφίδρομη, δεν μιλάμε πλέον για ομώνυμα ή ετερώνυμα αλλά για δύο ανθρώπους που θέλουν να είναι μαζί και, ως εκ τούτου, να δουλέψουν για να βρουν μια κοινή γραμμή πλεύσης.

Συμφωνώ απόλυτα!! Πάνω απ'όλα να υπάρχει διάθεση από τους ανθρώπους!
KostasMp28
Forum God
Forum God

Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ομώνυμα ή ετερώνυμα?   12/3/2013, 13:08

scratch έγραψε:
κάτι στη μέση προτιμώ

Δηλαδή?
????????
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ομώνυμα ή ετερώνυμα?   12/3/2013, 13:28

δηλαδη δυο πορτοκαλια μαζι δε μας κανουν φρουτοσαλατα
ενα σαγκουινι με ενα πορτοκαλι ομως??
δλδ να εχουμε αρκετα κοινα αλλα να μην ειμαστε τελειως ιδιοι
ουτε τελειως διαφορετικοι πρεπει να μαστε γιατι θα ερχομαστε σε κοντρα
αντε στην αρχη θα ναι ωραια η ενταση αλλα μετα θα τον κυνηγάς με το κουζινομαχαιρο
KostasMp28
Forum God
Forum God

Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ομώνυμα ή ετερώνυμα?   12/3/2013, 13:35

scratch έγραψε:
δηλαδη δυο πορτοκαλια μαζι δε μας κανουν φρουτοσαλατα
ενα σαγκουινι με ενα πορτοκαλι ομως??
δλδ να εχουμε αρκετα κοινα αλλα να μην ειμαστε τελειως ιδιοι
ουτε τελειως διαφορετικοι πρεπει να μαστε γιατι θα ερχομαστε σε κοντρα
αντε στην αρχη θα ναι ωραια η ενταση αλλα μετα θα τον κυνηγάς με το κουζινομαχαιρο

Τώρα το κατάλαβα καλά!!
Προσωπικά έχω καταλήξει στο συμπέρασμα πως κάτι πιο κοντά σε εμένα μου ταιριάζει πολύ περισσότερο... Ωραίο το διαφορετικό, αλλά με έχει κουράσει!
Panos_thess
Forum God
Forum God

Περιοχή : Θεσσαλονικάρααααααααααα~~ :3
Αριθμός μηνυμάτων : 3440

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ομώνυμα ή ετερώνυμα?   12/3/2013, 19:58

τα βρηκατε εσεις οι δυο βλεπω :)

And I don't believe in anything that makes you wanna save me."
Alejandro23
Forum Master
Forum Master

Αριθμός μηνυμάτων : 1313
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ομώνυμα ή ετερώνυμα?   12/3/2013, 21:41

Κάπου στη μέση ο ένας να συμπληρώνει τον άλλο αν είμαστε σχετικά πανομοιότυποι δεν θα υπαρχει κ μεγάλο ενδιαφέρον απο ενα σημείο και μετα και ξεκινάει η φορά(συμφορά ?) αν και στην αρχή είναι πολύ βολικό και για τους δύο,σαν να μπαίνεις σπίτι σου νιώθεις ανετα σε ενα γνώριμο μέρος,ενώ αν ο άλλος έχει τα σημεία του που διαφέρουν λιγάκι...ή να το θέσω αλλίως με χαρά(και λίγη επιφύλαξη εννοείτε)θα εξερευνούσα ενα καινούργιο σπίτι.

ομώνυμα ή ετερώνυμα?
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 3Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: Προσωπικά Θέματα :: Σχέσεις, Σεξ & Σεξουαλικότητα-
Μετάβαση σε: