ΦόρουμΣυχνές ΕρωτήσειςΑναζήτησηΟμάδες ΜελώνΕγγραφήΣύνδεση
Σημαντικά Θέματα
Πρόσφατα Θέματα
» Διάφορα άρθρα
από Dragneel Σήμερα στις 01:16

» Τι νιώθεις αυτή τη στιγμή;
από Froyo Σήμερα στις 01:12

» Αγαπημένα ξένα τραγούδια
από Lasher_ Χθες στις 17:08

» Ποια ειναι η γνωμη σας για τους gay εθνικιστες?
από DiabolAkis Χθες στις 15:21

» Αφιερώσεις σε μέλη του forum...
από Duality 22/7/2016, 19:00

» Διάφορα video
από Dragneel 17/7/2016, 18:39

» Διάσημοι (και όχι μόνο) που μας ... ανεβάζουν
από Dragneel 17/7/2016, 17:47

» 3 Μήνες.......για μυθηστόρημα.....
από DiabolAkis 14/7/2016, 23:22

» Αστείες εικόνες
από DiabolAkis 14/7/2016, 20:46

» Οff-topic
από Phantasos 14/7/2016, 01:31

» Χρειάζομαι συμβουλές για γνωριμίες εκτός των γνωστών chat-rooms
από celestial 5/7/2016, 02:27

» Τι σκέφτεσαι αυτή τη στιγμή;
από Steven94 4/7/2016, 02:20

» Παιχνίδι ερωτήσεων (shocking version)
από DiabolAkis 2/7/2016, 23:42

» Αστεία video
από Duality 2/7/2016, 13:07

» Τι σας ελκύει στον άλλον/άλλη;
από newincome 2/7/2016, 08:29

» Ποιες σειρές, reality, εκπομπές, show κλπ. βλέπετε;
από newincome 2/7/2016, 08:22

» Αγαπημένα Live Performances
από Επισκέπτης 29/6/2016, 22:01

» Πότε καταλάβατε ότι είστε gay ;
από Duality 29/6/2016, 19:40

» Trance μουσική
από N.G95 26/6/2016, 05:37

» Διαγωνισμός Φωτογραφίας Ιουνίου 2016
από Phantasos 23/6/2016, 18:44

» Εικόνες γεμάτες νόημα
από Dragneel 22/6/2016, 01:09

» Μέλλον στην Ελλάδα
από b0y 20/6/2016, 19:42

» Φεστιβαλ Υπερηφανειας στη Πατρα
από Duality 20/6/2016, 01:14

» Tι κάνεις αυτή την στιγμή;
από Phantasos 18/6/2016, 20:00

» ... Στον ύπνο μου είδα...
από Duality 17/6/2016, 16:19

Σας προτείνουμε
Συζητήσεις για το φύλο, το σώμα, τις επιθυμίες
Κέντρο πρόληψης για τον HIV
Kοινότητα LGBTQ νέων
Κορυφαίοι συγγραφείς του μήνα
Phantasos

Duality

Froyo

Dragneel

celestial

N.G95

DiabolAkis

Aeon

Lasher_

newincome

Ιούλιος 2016
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
ΗμερολόγιοΗμερολόγιο

Μοιραστείτε | 

ομώνυμα ή ετερώνυμα?

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
baZZ
Forum Master
Forum Master

Φύλο : Άντρας
Περιοχή : Αθήνα
Αριθμός μηνυμάτων : 2975

ΔημοσίευσηΘέμα: ομώνυμα ή ετερώνυμα?   10/7/2010, 17:49

Με αφορμή κάτι που είπε ο τζώνυ στο οφ τόπικ ας πούμε και εδώ πέρα την άποψή μας

Πιστεύετε ότι δύο άνθρωποι έλκονται περισσότερο όταν έχουν διαφορετικό ή παρόμοιο χαρακτήρα?
Πρέπει δύο άνθρωποι να μοιράζονται οπωσδήποτε κοινά χαρακτηριστικά-εμπειρίες για να χτίσουν μια σχέση?
Ή όλα είναι θέμα χημείας, δηλαδή κάλλιστα μπορούν να ταιριάξουν δύο διαφορετικοί ή δύο εντελώς όμοιοι άνθρωποι?
Πιστεύετε ότι υπάρχει διαφορά στο πόσο μοιάζουν δύο άνθρωποι ανάλογα με το αν μιλάμε για φιλική ή για αισθηματική σχέση?
Εσείς θα κάνατε-έχετε κάνει σχέση με κάποιον εντελώς όμοιο-διαφορετικό από εσάς?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ομώνυμα ή ετερώνυμα?   10/7/2010, 18:03

είναι όλα θέμα χημείας! τέλος.

παρ'ολα αυτά :

καταρχήν, να αναφέρω ότι άνθρωποι με κοινό χαρακτήρα δεν υπάρχουν. έχουμε όλοι διαφορετικούς χαρακτήρες. απλώς κάποιες πτυχές του χαρακτήρα μας ταιριάζουν. είναι υγιές πιστεύω δύο άνθρωποι να μην έχουν πολλά κοινά χαρακτηριστικά. θα λείπει το πάθος και η ένταση στη σχέση. φανταστείτε πχ δύο άτομα που είναι αθεράπευτα ρομαντικοί και αγκαλίτσες. πολύ ατονία θα πέσει. ενώ άμα ο ένας είναι πιο κυανοπάγωνας και ο άλλος πιο ευαίσθητος θα υπάρχει σασπένς... θα κάνουν έρωτα, θα κάνουν και πιο "βρώμικα" πράγματα! γενικότερα, είναι ωραίο να έχεις διαφορετικό χαρακτήρα με τον άλλον γιατί μαθαίνεις πράγματα!

για να κρατηθεί μία σχέση πρέπει να υπάρχει μία διαφορετικότητα...
τα ετερώνυμα έλκονται λένε... δεν θα συμφωνήσω, δεν θα διαφωνήσω... κλίνω λίγο περισσότερο στο ότι λέει αλήθειες η φράση...

θεωρώ πως ναι, ελκόμαστε από διαφορετικούς χαρακτήρες. εγώ έχω αρχίσει να το παρατηρώ στον εαυτό μου! γενικά, όταν ο άλλος έχει διαφορετικό χαρακτήρα σε ιντριγκάρει αρκετά...

τα παραπάνω όμως παραμένουν θεωρητικά... ο καιρός θα δείξει τί πραγματικά συμβαίνει!
????????
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ομώνυμα ή ετερώνυμα?   10/7/2010, 18:31

Χρειαζονται οπωσδηποτε κοινα σημεια και ειναι πολλα πραγματα εξισου οπωσδηποτε θεμα χημειας. Αντιφατικες προσωπικοτητες νομιζω οτι μονο στα εργα μπορουν να συνυπαρξουν σε μια σχεση. Καποτε αυτη η διαλυεται. Αλλα μιλαω για αντιφατικες και οχι διαφορετικες απλα!
Shakespeare
Forum God
Forum God

Αριθμός μηνυμάτων : 4437
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ομώνυμα ή ετερώνυμα?   10/7/2010, 20:31

Δεν θα μπορουσα να απαντησω ασπρο ή μαυρο σε τετοιες ερωτησεις. Υπαρχει και το γκρι!
Προσωπικα με τραβανε πολυ χαρακτηριστικα στην προσωπικοτητα του αλλου που διαφερουν απο τη δικη μου. Συνηθως δηλαδη θα "κολλησω" με κατι που εγω δεν εχω. και νομιζω ειναι λογικο. πιο ευκολα θα σε ενθουσιασει κατι που θεωρεις οτι δεν εχεις ο ιδιος.
και ειναι ωραιο να υπαρχουν διαφορες ωστε να συμπληρωνει ο ενας τον αλλο, να διευρυνονται οι οριζοντες κλπ κλπ. μπουρου μπουρου..
Κακα τα ψεματα ομως αν δεν υπαρχουν κοινες συνιστωσες ειναι πολυ δυσκολο να επιτευχθει μια υγειης σχεση κατα τη γνωμη μου. θα πρεπει να υπαρχουν πολλες κοινες πτυχες και ενδιαφεροντα ωστε να μπορεις να νιωσεις και οικεια με τον αλλο, αφου η σχεση κατα καποιο τροπο ειναι και το "σπιτι" μας.

Forum Master
Forum Master

Περιοχή : ΑΘΗΝΑ
Αριθμός μηνυμάτων : 2430
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ομώνυμα ή ετερώνυμα?   10/7/2010, 21:57

λενε οτι τα ετερωνυμα ελκονται,κατα καποιο τροπο ισως μας εξιταρει περισσοτερο ενας διαφορετικος χαρακτηρας απο τον δικο μας αλλα δεν ξερω ποσο διαρκεια θα εχει μια τετοια σχεση
Kostas_92
Forum Εxperienced
Forum Εxperienced

Αριθμός μηνυμάτων : 552
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ομώνυμα ή ετερώνυμα?   22/11/2011, 00:12

baZZ έγραψε:
Με αφορμή κάτι που είπε ο τζώνυ στο οφ τόπικ ας πούμε και εδώ πέρα την άποψή μας

Πιστεύετε ότι δύο άνθρωποι έλκονται περισσότερο όταν έχουν διαφορετικό ή παρόμοιο χαρακτήρα?
Πρέπει δύο άνθρωποι να μοιράζονται οπωσδήποτε κοινά χαρακτηριστικά-εμπειρίες για να χτίσουν μια σχέση?
Ή όλα είναι θέμα χημείας, δηλαδή κάλλιστα μπορούν να ταιριάξουν δύο διαφορετικοί ή δύο εντελώς όμοιοι άνθρωποι?
Πιστεύετε ότι υπάρχει διαφορά στο πόσο μοιάζουν δύο άνθρωποι ανάλογα με το αν μιλάμε για φιλική ή για αισθηματική σχέση?
Εσείς θα κάνατε-έχετε κάνει σχέση με κάποιον εντελώς όμοιο-διαφορετικό από εσάς?
Κρίνοντας από την δική μου εμπειρία, καθώς έχω κάνει σχέση με άνθρωπο με τον οποίο δεν είχαμε πολλά κοινά σημεία, μπορώ να πω ότι πράγματι τα ετερώνυμα έλκονται, αλλά όχι για πολύ. Τα πράγματα μπορεί στην αρχή να φαίνονται ωραία, όμως για να καταφέρουν δύο διαφορετικοί άνθρωποι να είναι μαζί, θα πρέπει να κάνουν αμοιβαίες υποχωρήσεις και να προσπαθεί ο ένας να μπει στον ''κόσμο'' του άλλου κι όχι να προσπαθεί να τον φέρει με τα ''νερά'' του. Όποιος από τους δύο δεν έχει την διάθεση να γνωρίσει και να αποδεχτεί τον ''κόσμο'' του άλλου, τότε η σχέση είναι καταδικασμένη σε αποτυχία.
Προσωπικά με ελκύουν άτομα που δεν έχουν τον ίδο απολύτως χαρακτήρα με εμένα, εξάλλου μια σχέση που και οι δύο θα είχαν τον ίδιο χαρακτήρα θα ήταν βαρετή κατά την άποψή μου. Ενώ, μέσα από έναν άνθρωπο διαφορετικό, έχεις την δυνατότητα να μάθεις πράγματα από αυτόν και να βελτιωθείς σαν άτομο.
????????
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ομώνυμα ή ετερώνυμα?   22/11/2011, 02:01

Kostas_92 έγραψε:
Τα πράγματα μπορεί στην αρχή να φαίνονται ωραία, όμως για να καταφέρουν δύο διαφορετικοί άνθρωποι να είναι μαζί, θα πρέπει να κάνουν αμοιβαίες υποχωρήσεις και να προσπαθεί ο ένας να μπει στον ''κόσμο'' του άλλου κι όχι να προσπαθεί να τον φέρει με τα ''νερά'' του. Όποιος από τους δύο δεν έχει την διάθεση να γνωρίσει και να αποδεχτεί τον ''κόσμο'' του άλλου, τότε η σχέση είναι καταδικασμένη σε αποτυχία.
Οι υποχωρησεις πιστευω οτι χρειαζονται σε ολες τις σχεσεις. Οσο παρομοιοι ή εντελως διαφορετικοι κι αν ειναι δυο ανθρωποι, υποχωρησεις θα χρειαστουν να γινουν και θα γινουν για να δουλεψει η σχεση. Αυτο εξαλλου βασιζεται πιστευω στην επιθυμια καποιου να διατηρησει τη σχεση του. Οσον αφορα το να προσπαθει να φερει ο ενας τον αλλον με τα νερα του, ο σεβασμος του διαφορετικου απο εμας ειναι αναγκαιος σε ολες τις ανθρωπινες σχεσεις.

Οπως ειχα γραψει και παραπανω, τα ετερωνυμα μονο σε ταινιες συνυπαρχουν! Χρειαζονται οπωσδηποτε κοινα σημεια και το σημαντικοτερο, κοινη επιθυμια να μαθει ο ενας τον αλλον. Ωστοσο, για τους απλα διαφορετικους ανθρωπους ή με διαφορετικα στοιχεια ειναι αλλη υποθεση, Εκει πιστευω το οτι ο ενας θα μαθει απο τον αλλο ειναι και θα γνωρισει το χαρακτηρα του ειναι πολυ καλο!
dim_thess
Forum Master
Forum Master

Περιοχή : Salonika!!!
Αριθμός μηνυμάτων : 1934
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ομώνυμα ή ετερώνυμα?   22/11/2011, 02:10

τα ετερωνυμα ελκονται ελκονται ελκονται και τελος μετα.. δεν μπορουν να κανουν τιποτα αλλο..

ριξτε μια ματια στο ατομο !! τα ηλεκτρονια φλερταρουν με τα πρωτονια του πυρηνα μια ζωη.. και δεν κανουν τιποτα αλλο.. πλησιαζουν απομακρυνονται πλησιαζουν απομακρυνονται.. εε το ιδιο και στις σχεσεις μας λοιπον
Treebeard
Forum God
Forum God

Περιοχή : Mέση-Γη , Πέρα-Γη , Δώθε-Γη
Αριθμός μηνυμάτων : 6134
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ομώνυμα ή ετερώνυμα?   22/11/2011, 02:21

Πολύ πετυχημένο παράδειγμα dim_thess Όντως θεωρώ οτι εκ διαμέτρου αντίθετοι άνθρωποι δεν μπορούν να κάνουν σχέση αν δεν υπάρχουν αρκετά κοινά σημεία , κοινά γούστα και κοινές πεποιθήσεις για την ζωή.

Κατ'εμέ η σχέση ,αν δεν έχει επικοινωνία και όταν λέω επικοινωνία εννοώ να ρέει αβίαστα ο λόγος χωρίς αλλόκοτες σιωπές, είναι πολύ δύσκολη...

Βέβαια θα πει κανείς αν είσαι ερωτευμένος? Οκ...σκέψου τι προτιμάς....Μία σχέση με ένα άτομο που θα τσακώνεστε για το παραμικρό και δεν θα μπορείτε να βρείτε κοινή συνιστώσα ή κάτι πιο ταιριαστό ?

Μια ποικιλία είναι καλή αλλά στο τέλος οι υπερβολικά μεγάλες "αποστάσεις" κάνουν περισσότερο κακό παρά καλό...Τhat's my 2 cents on the matter

toutifrutti
Forum God
Forum God

Περιοχή : Venus
Αριθμός μηνυμάτων : 6896
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ομώνυμα ή ετερώνυμα?   22/11/2011, 02:25

προτιμω μια σχεση με εντασεις παρα μια 'τελεια' σχεση που κι οι 2 θα θελουμε τα ιδια πραγματα κλπ κλπ
????????
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ομώνυμα ή ετερώνυμα?   22/11/2011, 02:28

Phoebus έγραψε:
Βέβαια θα πει κανείς αν είσαι ερωτευμένος? Οκ...σκέψου τι προτιμάς....Μία σχέση με ένα άτομο που θα τσακώνεστε για το παραμικρό και δεν θα μπορείτε να βρείτε κοινή συνιστώσα ή κάτι πιο ταιριαστό ?
Γιατι ομως να υπαρχει τοση ενταση μεσα σε μια σχεση, ωστε να μαλωνεις και για τα μικροπραγματα?! Ισως κατι τη γνωμη και απο οσα ειχα δει και στους γονεις μου τον τελευταιο καιρο, μαλωνεις με τα μικροπραγματα γιατι δε μιλας για τα σημαντικα θεματα!

Παντως, και αστρολογικα να το παρουμε (dim_thess μην πεις κιχ το παραδειγμα σου υποστηριζω), δυο αντιθετα/πολικα ατομα μπορει να νιωσουν μεγαλη ελξη, αλλα χωρις καταλληλες αλλες συναστριακες προυποθεσεις, η ελξη η μεγαλη θα μεταμορφωθει γρηγορα σε απωθηση!
dim_thess
Forum Master
Forum Master

Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ομώνυμα ή ετερώνυμα?   22/11/2011, 02:29

Phoebus έγραψε:
Πολύ πετυχημένο παράδειγμα dim_thess Όντως θεωρώ οτι εκ διαμέτρου αντίθετοι άνθρωποι δεν μπορούν να κάνουν σχέση αν δεν υπάρχουν αρκετά κοινά σημεία , κοινά γούστα και κοινές πεποιθήσεις για την ζωή.

Κατ'εμέ η σχέση ,αν δεν έχει επικοινωνία και όταν λέω επικοινωνία εννοώ να ρέει αβίαστα ο λόγος χωρίς αλλόκοτες σιωπές, είναι πολύ δύσκολη...

Μια ποικιλία είναι καλή αλλά στο τέλος οι υπερβολικά μεγάλες "αποστάσεις" κάνουν περισσότερο κακό παρά καλό...Τhat's my 2 cents on the matter

ΠΦΦ πετυχες ακριβως οτι σκεφτομουν επι του θεματος.. ειδικα εκει που αναφερεις και τον ερωτα.. στην τελευταια μου σχεση ημουν ετσι.. ερωτευμενος μεν αλλα απο την αλλη τοσο "ετερωνυμα" που εχασα την ηρεμια μου // κουραστικα τοσο πολυ ψυχολογικα που ειπα ακριβως το εξης: δεν με νοιαζει να υπαρχει ενδιαφερον μεσο διαφορετικοτητας.. ας ειμαστε ιδιοι ωστε να συννενουμαστε σαν ανθρωποι και οχι σαν ζωα και ας κατανταει βαρετο καποιες φορες.

ωραια η διαφορετικοτητα των ετερωνυμων αλλα φερνει ακροτητες..η ολα η τιποτα.. και οκ δεν παιζει αυτο!!
dim_thess
Forum Master
Forum Master

Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ομώνυμα ή ετερώνυμα?   22/11/2011, 02:31

Star Seeker έγραψε:

Παντως, και αστρολογικα να το παρουμε (dim_thess μην πεις κιχ το παραδειγμα σου υποστηριζω), δυο αντιθετα/πολικα ατομα μπορει να νιωσουν μεγαλη ελξη, αλλα χωρις καταλληλες αλλες συναστριακες προυποθεσεις, η ελξη η μεγαλη θα μεταμορφωθει γρηγορα σε απωθηση!

χαχαχαχα οκ απλα μπορεις να μην χρησιμοποιεις τον ορο ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΚΑ??? βιαζετε που βιαζετε εσεις οι αστρολογοι την αστρονομια δεν ειναι αναγκη να κανετε το ιδιο και με την πυρηνικη φυσικη (ακους εκει πολικα ατομα)
Treebeard
Forum God
Forum God

Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ομώνυμα ή ετερώνυμα?   22/11/2011, 02:34

Αν ο ένας ή ο άλλος νιώθει οτι φθείρεται και αυτό δεν λύνεται εύκολα τότε η κατάσταση τα λέει όλα...

Anakin
Forum God
Forum God

Περιοχή : Στην 28η διάσταση
Αριθμός μηνυμάτων : 8383
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ομώνυμα ή ετερώνυμα?   22/11/2011, 02:34

Έχω συνυπάρξει σε σχέσεις (κοπέλες) διαφορετικές μαζί μου (μέχρι ένα όριο όμως) και μπορώ να πω πως είχαμε τρελή χημεία. Από την άλλη, να είμαι τόσο ίδιος με τον σύντροφό μου, μου φαντάζει μάλλον βαρετό και προβλέψιμο και δεν ξέρω τι κατάληξη θα έχει στο τέλος.

Πολύ μου άρεσε το post του dim_thess-Phoebus (χωρίς να εννοώ ότι συμφωνώ μαζί σου )!

Έχει επεξεργασθεί από τον/την Anakin στις 22/11/2011, 02:40, 1 φορά
Treebeard
Forum God
Forum God

Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ομώνυμα ή ετερώνυμα?   22/11/2011, 02:35

Star Seeker έγραψε:
Phoebus έγραψε:
Γιατι ομως να υπαρχει τοση ενταση μεσα σε μια σχεση, ωστε να μαλωνεις και για τα μικροπραγματα?! Ισως κατι τη γνωμη και απο οσα ειχα δει και στους γονεις μου τον τελευταιο καιρο, μαλωνεις με τα μικροπραγματα γιατι δε μιλας για τα σημαντικα θεματα!

Aν δεν υπάρχει επικοινωνία Σταρ και τα πιο απλά πράγματα που φαντάζουν αυτονόητα γίνονται δυσθεώρητα...

????????
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ομώνυμα ή ετερώνυμα?   22/11/2011, 03:01

Phoebus έγραψε:
Aν δεν υπάρχει επικοινωνία Σταρ και τα πιο απλά πράγματα που φαντάζουν αυτονόητα γίνονται δυσθεώρητα...
Συμφωνω! Η επικοινωνια μεσα στη σχεση ειναι απο τα πιο σημαντικα πραγματα! Αλλα γιατι να μην υπαρχει?! Εγκειται πιστευω αρκετα στη θεληση των ανθρωπων να διατηρουν αυτο που εχουν, αν και αρκετες φορες παιζει ρολο η ιδιοσυγκρασια του καθενος.
dim_thess
Forum Master
Forum Master

Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ομώνυμα ή ετερώνυμα?   22/11/2011, 03:07

Star Seeker έγραψε:
Phoebus έγραψε:
Συμφωνω! Η επικοινωνια μεσα στη σχεση ειναι απο τα πιο σημαντικα πραγματα! Αλλα γιατι να μην υπαρχει?! Εγκειται πιστευω αρκετα στη θεληση των ανθρωπων να διατηρουν αυτο που εχουν, αν και αρκετες φορες παιζει ρολο η ιδιοσυγκρασια του καθενος.

μπα εδω θα διαφωνησω με το πρωτο που ειπες.. δεν ειναι παντα θεμα θελησης αλλα τυχαινει να ειναι και θεμα πραγματικοτητας.. θελω να πω με καποιον μπορει να μην μπορεις απλα να συννενοηθεις καθολου ακομα και αν τον θελεις τρελα! ειναι μετα θεμα χαρακτηρα να πεις τον θελω τρελα καθομαι και υπομενω η φευγω για το καλο μου (μας).. οχι θεμα ερωτα!

Έχει επεξεργασθεί από τον/την dim_thess στις 22/11/2011, 03:17, 1 φορά
Treebeard
Forum God
Forum God

Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ομώνυμα ή ετερώνυμα?   22/11/2011, 03:09

Εδώ με κάλυψες εσύ υπέροχα

????????
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ομώνυμα ή ετερώνυμα?   22/11/2011, 03:20

dim_thess έγραψε:
μπα εδω θα διαφωνησω με το πρωτο που ειπες.. δεν ειναι παντα θεμα θελησης αλλα τυχαινει να ειναι και θεμα πραγματικοτητας.. θελω να πω με καποιον μπορει να μην μπορεις απολα να συννενοηθεις καθολου ακομα και αν τον θελεις τρελα! ειναι μετα θεμα χαρακτηρα να πεις τον θελω τρελα καθομαι και υπομενω η φευγω για το καλο μου (μας).. οχι θεμα ερωτα!
Nαι ειναι αναλογασ το χαρακτηρα, αλλα ο χαρακτηρας ειναι αυτος που καθοριζει και το κατα ποσον και ο αλλος εχει τη διαθεση να συμβιβαστει ή να ακουσει! Θα μου πεις βεβαια οτι μπορει ο αλλος να μην μπορει αλλιως επειδη δεν εχει μαθει κι αλλιως, μιας και ετσι ειναι ο χαρακτηρας του! Σιγουρα υπαρχουν πολλοι που απεχουν αρκετα νοοτροπιακα και ειναι αδυνατη η συζητηση, αλλα η θεληση μπορει πιστευω να καταφερει πολλα. Αλλα απαιτειται κι απο τις δυο πλευρες!
dim_thess
Forum Master
Forum Master

Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ομώνυμα ή ετερώνυμα?   22/11/2011, 03:22

ναι ετσι οπως το θετεις οκ! απλα ειναι πολλοι παραγοντες.. αυτο που διαφωνουσα δηλαδη εγω (οχι με σενα προσωπικα ) ειναι αποψεις του στυλ.. τον θελω με θελει ολα λυμενα! μονο θεληση δεν αρκει.. αλλα οπως ειπες ειναι κατι το βασικο ..
Treebeard
Forum God
Forum God

Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ομώνυμα ή ετερώνυμα?   22/11/2011, 03:36

Θέληση : αναγκαία μα μη επαρκής.

dim_thess
Forum Master
Forum Master

Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ομώνυμα ή ετερώνυμα?   22/11/2011, 03:41

Phoebus έγραψε:
Θέληση : αναγκαία μα μη επαρκής.

πολλοι θα το λεγαν απαισιοδοξο μηνυμα αλλα εγω το λεω ρεαλιστικο χαχα
Treebeard
Forum God
Forum God

Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ομώνυμα ή ετερώνυμα?   22/11/2011, 03:48

Ρεαλισμός > Ιδεαλισμός....Τουλάχιστον οι Διεθνείς Σχέσεις σε αυτό συνηγορούν...

Kostas_92
Forum Εxperienced
Forum Εxperienced

Αριθμός μηνυμάτων : 552
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ομώνυμα ή ετερώνυμα?   22/11/2011, 04:15

Μου φαίνεται περίεργο πάντως πώς γίνεται δύο άνθρωποι που πραγματικά θέλει ο ένας τον άλλον να μην μπορούν να ξεπεράσουν τα εμπόδια. Αλήθεια, μπορούν να είναι τόσο ανυπέρβλητα; Μήπως, δεν είναι τόσο ανυπέρβλητα, αλλά τα κάνουμε εμείς να είναι;
Θέληση, δεν είναι μόνο το ''σε γουστάρω με γουστάρεις'' αυτό από μόνο του δεν αρκεί, θέληση είναι να προσπαθείς να βελτιώνεις συνεχώς τις συνθήκες της σχέσης σου, να μην επαναπαύεσαι. Μια σχέση για να επιβιώσει θέλει συνεχή προσπάθεια και από τις δύο πλευρές. Προσωπικά έχω μεγάλη πίστη στη δύναμη της θέλησης και θεωρώ ότι πολλά από τα εμπόδια δεν μπορούν να λυθούν μέσα σε μια σχέση, γιατί πολύ απλά τα είδαμε, ''τρομάξαμε'' και, αντί να τα βάλουμε κάτω και να τα λύσουμε, τα αφήνουμε να γιγαντόνονται. Και όταν φτάσει η κατάσταση στο ''κόκκινο'' τότε έρχεται η λύση της σχέσης.
Μήπως, τελικά, δεν φταίνε τόσο οι διαφορές που υπάρχουν μεταξύ δύο συντρόφων, αλλά το ότι δεν πλησιάστηκαν ίσως όσο θα έρπεπε ώστε να γνωριστούν πραγματικά, μέχρι που έφτασε η στιγμή που αισθάνθηκαν σαν δύο ξένοι χωρίς να γνωρίζουν πραγματικά τις επιθυμίες και ανάγκες του άλλου;
Πράγματι, οι παντελώς διαφορετικοί άνθρωποι είναι δύσκολο να βρουν την χρυσή τομή, όμως μου φαίνεται πολύ ακραία περίπτωση. Η εύκολη οδός είναι να τα σηκώνεις τα χέρια ψηλά, η δύσκολη είναι να παλεύεις.

ομώνυμα ή ετερώνυμα?
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 3Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: Προσωπικά Θέματα :: Σχέσεις, Σεξ & Σεξουαλικότητα-
Μετάβαση σε: