ΦόρουμΣυχνές ΕρωτήσειςΑναζήτησηΟμάδες ΜελώνΕγγραφήΣύνδεση
Σημαντικά Θέματα
Πρόσφατα Θέματα
» ... Στον ύπνο μου είδα...
από Kwstasthessaloniki 21/10/2017, 21:49

» Ρόλος στο σεξ
από Kwstasthessaloniki 21/10/2017, 21:36

» Ποιά πράγματα σας ανάβουν?
από mistirius_boy 9/10/2017, 14:29

» Κάρμα ( Long Post)
από DiabolAkis 7/10/2017, 06:12

» Όταν είστε σε δημόσιους χώρους, τσεκάρετε (κρυφά ή φανερά) το φούσκωμα στο παντελόνι του άλλου;
από N.G95 6/10/2017, 23:53

» Αστείες εικόνες
από Dragneel 6/10/2017, 00:33

» Αγαπημένα ξένα τραγούδια
από Dragneel 6/10/2017, 00:17

» Καλωσόρισμα νέων μελών - Χαιρετισμοί
από Duality 3/10/2017, 04:45

» Τηλεφωνικό σεξ
από phonesexchat 21/9/2017, 18:31

» γκει προτασεις γαμου...
από Dragneel 9/9/2017, 22:06

» Soundtracks
από Dragneel 4/9/2017, 22:29

» Αστεία video
από Duality 29/8/2017, 08:39

» Αν ήσουν...
από Duality 23/8/2017, 10:34

» Παιχνίδι ερωτήσεων
από Duality 23/8/2017, 08:58

» Διάφορα video
από Dragneel 19/8/2017, 14:47

» Οff-topic
από N.G95 14/8/2017, 18:15

» Πονηρές παραλίες στο Βόλο
από apeiros69 30/7/2017, 22:11

» O λεξάριθμος του ονόματος μας δείχνει τον χαρακτήρα μας.
από SavantBleu 29/7/2017, 23:03

» Νέο μέλος
από tenorman 14/7/2017, 21:15

» MBTI Personality Test
από makosdim 2/7/2017, 19:45

» Τεστ Διπολικης Διαταραχης
από makosdim 2/7/2017, 19:26

» Θα χασω τη σχεση μου απο μια μ*λ*κι*;
από Steven94 27/6/2017, 22:25

» Τι σκέφτεσαι αυτή τη στιγμή;
από Steven94 27/6/2017, 22:22

» Θέματα συζήτησης μεταξύ ενός straight και ενός gay.
από DiabolAkis 26/6/2017, 21:33

» Κοιτάτε το πέος του διπλανού σας στα ουρητήρια σε δημόσιους χώρους?
από Cookie 26/6/2017, 00:43

Σας προτείνουμε
Συζητήσεις για το φύλο, το σώμα, τις επιθυμίες
Κέντρο πρόληψης για τον HIV
Kοινότητα LGBTQ νέων
Κορυφαίοι συγγραφείς του μήνα
Dragneel

Duality

Kwstasthessaloniki

DiabolAkis

mistirius_boy

N.G95

Οκτώβριος 2017
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
ΗμερολόγιοΗμερολόγιο

Μοιραστείτε | 

"Αισθηματίες ξεπετιάριδες"

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
monster
Inactive Members

Φύλο : Άντρας
Περιοχή : city centre
Αριθμός μηνυμάτων : 15608
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: "Αισθηματίες ξεπετιάριδες"   19/5/2010, 11:31

Πρίγκιπα +1 :yes:

Νικόλα μου όσο και να προσπαθείς να βάλεις τους ανθρώπους σε κουτάκια, πάντα θα βρίσκεσαι προ εκπλήξεως όταν διαπιστώνεις πόσο ρευστή είναι η ανθρώπινη ψυχοσύνθεση και πόσο εύκολα μεταβάλλεται :)
Και δεν το εννοώ από την πλευρά της σταθερότητας ή μη του χαρακτήρα αλλά από την έννοια της φυσιολογικής εξέλιξης/αλλαγής των πραγμάτων/ανθρώπων μέσα στο χρόνο.

Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: "Αισθηματίες ξεπετιάριδες"   19/5/2010, 11:45

Le_Petit_Prince έγραψε:
Νικολα δεν μετριεται η εμπειρια με τα χρόνια.....trust me

οσο παιρνανε τα χρονια ομως και εχοντας βιωσει περισσοτερα πραγματα μπορεις να δεις ορισμενα θεματα πιο σοφα και πιο ωριμα..

και το τετριμμενο οτι η ωριμοτητα εξαρταται απο το ατομο δεν θελω να το ακουσω.. οπως και να χει ο πιο ανωριμος 30αρης ειναι πιο ωριμος απο τον ωριμοτερο 20αρη... :)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monster
Inactive Members

Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: "Αισθηματίες ξεπετιάριδες"   19/5/2010, 11:47

Πίστεψε με ΔΕΝ ισχύει!
Υπάρχουν μεμονομένα θέματα που και οι ωριμότεροι κατα τα άλλα 30/40αριδες υστερούν σε σχέση με κάποιους 18αριδες!

Έχει επεξεργασθεί από τον/την monster στις 19/5/2010, 12:21, 1 φορά
Le Déchu Prince
Forum Master
Forum Master

Περιοχή : ειμαι νομας
Αριθμός μηνυμάτων : 2095
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: "Αισθηματίες ξεπετιάριδες"   19/5/2010, 12:00

νουμερο ποσο συγουρος εισαι οτι στην ηλικια σου εχεις περισσοτερες εμπειριες απο μενα οχι στα σεξουαλικα μόνο αλλα και σε ολους τους τομεις?.... η ωριμοτητα ερχαιτε απο τις εμπειριες και οι εμπειριες δεν ειναι αναλογες με τον αριθμο της ηλικιας......
εγω παντος νιωθω 70 χρονών δεν θελω αλλο να ζησω.. .κουραστηκα να ζω πραγματα! να περναει κοσμος! να ζω πραγματα.... δεν εχω κατι να κάνω στην ζωη μου που δεν εχω κάνει......και δεν ειναι συνηθες για εναν 23χρονο

Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: "Αισθηματίες ξεπετιάριδες"   19/5/2010, 13:33

μπορει να βαρεθηκες να ζεις γιατι εχεις ψυχολογικα προβληματα, οχι επειδη εχεις ζησει τοσα πραγματα που βαρεθηκες...

ο ανθρωπος δεν την χορταινει τη ζωη!

για μενα η εμπειρια ειναι αμεσα συνυφασμενη με την ηλικια. τελος.

τωρα μεμονωμενα περιστατικα δεν μου αρεσει να συγκρινω γιατι δεν βοηθανε και δεν ισχυουν!

το οτι εχεις ζησει περισσοτερα πραγματα απο εμενα δεν σημαινει οτι εχεις και μεγαλυτερη εμπειρια απο μενα... μπορει να μην εχω βιωσει τοσο εντονες καταστασεις οσο οι δικες σου, αλλα πιστεψε με 2-3 πραγματα "τρανταχτα" που μου συνεβησαν με εχουν φορτωσει με αρκετη εμπειρια. εξαρταται και απο τον τροπο που θα διαχειριστει καποιος ορισμενες καταστασεις και τι θα αποκωμισει απο αυτες σε τελικη αναλυση. ειναι δικο μας θεμα να αποκτησουμε εμπειριες και εμπεριστατωμενη αποψη.

Έχει επεξεργασθεί από τον/την 4806 στις 19/5/2010, 21:12, 1 φορά
Ex admin
Inactive Members

Περιοχή : somewhere
Αριθμός μηνυμάτων : 2040
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: "Αισθηματίες ξεπετιάριδες"   19/5/2010, 20:59

monster έγραψε:
Νικόλα μου όσο και να προσπαθείς να βάλεις τους ανθρώπους σε κουτάκια, πάντα θα βρίσκεσαι προ εκπλήξεως όταν διαπιστώνεις πόσο ρευστή είναι η ανθρώπινη ψυχοσύνθεση και πόσο εύκολα μεταβάλλεται :)
Και δεν το εννοώ από την πλευρά της σταθερότητας ή μη του χαρακτήρα αλλά από την έννοια της φυσιολογικής εξέλιξης/αλλαγής των πραγμάτων/ανθρώπων μέσα στο χρόνο.

Eντάξει Εlementstv

Μιας και ξανααφέρθηκες πάντως στα κουτάκια δεν μου έχεις απαντήσει ακόμα κι ανησυχώ....gay υπάρχουν ? Βάσει της άποψής σου περί κουτιών και ταμπελών δεν υπάρχουν.Εκτός αν πάλι για να σε βολέψει στα επιχειρήματα σου μου πεις "Α όχι το "GAY" δεν είναι ταμπέλα.Το "αισθηματίας" είναι.Το "θηλυπρεπής" είναι.Το "ξεπετιάρης" είναι.Το "gay" όμως όχι!" :D Ό,τι μας βολεύει δλδ

Όσο για το θέμα ηλικία & εμπειρίες σαφώς δεν αναφέρομαι σε σεξουαλικές εμπειρίες.Αναφέρομαι στον τρόπο που αντιλαμβάνεσαι τον κόσμο γύρω σου μέσα από το πέρασμα των χρόνων.Κι όσο κι αν υπάρχουν εξαιρέσεις συνήθως στις περισσότερες των περιπτώσεων ένας 22χρονος είναι πιο ώριμος από ένα 12χρονο και ένας 32χρονος πιο ώριμος από έναν 22χρονο.Δεν γίνεται να αποδέχεσαι ότι είσαι πιο ώριμος από τους περισσότερους 12χρονους αλλά από την άλλη να μην αποδέχεσαι ότι είσαι λιγότερο ώριμος από τους περισσότερους 32χρονους. ;) Βασικά πέφτετε στη λούμπα ( και γω το έκανα στα 22 και δεν βγάζω την ουρά μου απέξω ) του "πλέον είμαι ώριμος". Δεν είναι έτσι όμως παιδιά.Όσο ζεις μαθαίνεις.

Τέλοσπάντων ξεφύγαμε από το θέμα μας ! ΖΗΤΩ ΟΙ ΡΟΜΑΝΤΙΚΟΙ ΑΓΑΠΗΣΙΑΡΗΔΕΣ ΑΙΣΘΗΜΑΤΙΕΣ ! :hug:
monster
Inactive Members

Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: "Αισθηματίες ξεπετιάριδες"   19/5/2010, 21:11

Άλλα είναι άλλα δεν είναι τι να κάνουμε δηλαδη.
Εγώ δεν είπα ότι το γκέι δεν είναι ταμπέλα. Δεν είμαι κατά των ταμπελών σε πράγματα που είναι facts. Είμαι κατά σε πράγματα που ανεφέρονται στα συναισθήματα, ψυχοσύνθεση κλπ
Σου εξήγησα συγκεκριμένα γιατί το ξεπετιάριδες και μη δεν είναι κατ εμέ, γιατί εξαρτάται από τη φάση της ζωής στην οποία βρίσκεσαι... σήμερα μπορεί να είσαι, αύριο το πρωί όχι, ανάλογα με το πως νιώθεις!
Θηλυπρεπής ή είσαι ή δεν είσαι πχ, δεν το αμφισβήτησε κανείς αυτό.

Αυτά για την ιστορία και μόνο!

Forum Εxperienced
Forum Εxperienced

Αριθμός μηνυμάτων : 849

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: "Αισθηματίες ξεπετιάριδες"   19/5/2010, 21:27

@4806: :yes: :yes: :yes:

Συμφωνώ με Νικόλα στο ότι όσο μεγαλώνουμε έχουμε περισσότερη εμπειρία ΑΛΛΑ αυτό δεν μπορεί να είναι επιχείρημα για το δίκιο του καθενός. Άλλωστε οι νέοι πολλές φορές κουβαλούν ιδέες που οι μεγαλύτεροι δεν μπορούν να τις σκεφθούν
Maked
Forum God
Forum God

Περιοχή : thessaloniki
Αριθμός μηνυμάτων : 3075

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: "Αισθηματίες ξεπετιάριδες"   19/5/2010, 21:47

monster έγραψε:
Άλλα είναι άλλα δεν είναι τι να κάνουμε δηλαδη.
Εγώ δεν είπα ότι το γκέι δεν είναι ταμπέλα. Δεν είμαι κατά των ταμπελών σε πράγματα που είναι facts. Είμαι κατά σε πράγματα που ανεφέρονται στα συναισθήματα, ψυχοσύνθεση κλπ
Σου εξήγησα συγκεκριμένα γιατί το ξεπετιάριδες και μη δεν είναι κατ εμέ, γιατί εξαρτάται από τη φάση της ζωής στην οποία βρίσκεσαι... σήμερα μπορεί να είσαι, αύριο το πρωί όχι, ανάλογα με το πως νιώθεις!
Θηλυπρεπής ή είσαι ή δεν είσαι πχ, δεν το αμφισβήτησε κανείς αυτό.

Αυτά για την ιστορία και μόνο!
Αρα αν καταλαβα καλα, αυτο που ξεχωριζει τις ταμπελες μεταξυ τους ειναι οτι αλλες στεκουν ενω αλλες οχι.
Οτι το ''gay'' ειναι ταμπελα γιατι ειναι επιλογη συνειδητη ενω το ''θηλυπρεπης'' δεν ειναι γιατι το εχεις ή δεν ο εχεις.

Ποσο μπορει να ισχυει αυτο ομως αν σκεφτουμε πως για να γινεις θηλυπρεπεις πρεπει να το δεις, να το δοκιμασεις και να σου αρεσει οπως και για να γινεις gay πρεπει να το δεις, να το δοκιμασεις και να σου αρεσει?
Στην τελικη, τι ειναι αυτο που ξεχωριζει την ομοφιλοφυλια απο την θηλυπρεπεια? Δε μιλαω ποιοτικα, δε λεω δηλαδη οτι gay = θηλυπρεπης αντρας. Λεω πως και τα δυο ειναι χαρακτηριστηκα, ανοικουν στην ιδια οικογενεια και εχουν πηγες πηγες, το καθενα τις δικες του.
Cloud
Forum Master
Forum Master

Περιοχή : Χαλκίδα
Αριθμός μηνυμάτων : 1507

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: "Αισθηματίες ξεπετιάριδες"   19/5/2010, 21:50

Ναι αλλα σε ορισμενους τομεις καποιος νεοτερος μπορει να εχει πιο πολυ ωριμοτητα απο εναν μεγαλυτερο του μονο και μονο επειδη απεκτησε αρκετες εμπειριες. Εκει συμφωνω με την λογικη του πριγκηπα. Πχ εγω στο σεξουαλικο κομματι εχω τοσες λιγες εμπειριες που ακομα και ενας ξεπεταγμενος 19αρης παιζει να εχει κανει πιο πολλα απο μενα.

Βεβαια ο Νικολας αναφερεται στην συνολικη ωριμοτητα , στον τροπο δηλαδη που βλεπουμε και εξεταζουμε τα πραγματα οποτε εκει θα συμφωνησω οτι η ηλικια σε κανει σοφοτερο.

Νομιζω καθενας εχει τους τομεις του. Σε αλλα πραγματα ειμαστε πιο ωριμοι σε αλλα λιγοτερο λογω ελλειψεις εμπειριων.
Maked
Forum God
Forum God

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: "Αισθηματίες ξεπετιάριδες"   19/5/2010, 21:51

Ο Πλατωνας παντως δεν ηταν υποστηρικτης της ιδεας οτι γνωριζουμε κατι εφοσον το δοκιμασουμε πρωτα
(μουαχαχαχαχα)
monster
Inactive Members

Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: "Αισθηματίες ξεπετιάριδες"   19/5/2010, 21:55

Maked έγραψε:

Αρα αν καταλαβα καλα, αυτο που ξεχωριζει τις ταμπελες μεταξυ τους ειναι οτι αλλες στεκουν ενω αλλες οχι.
Οτι το ''gay'' ειναι ταμπελα γιατι ειναι επιλογη συνειδητη ενω το ''θηλυπρεπης'' δεν ειναι γιατι το εχεις ή δεν ο εχεις.
.

To θηλυπρεπής μπορεί να είναι ταμπέλα κατ εμέ γιατί δεν μπορείς αναγκαστικά να ανήκεις σε άλλη κατηγορία πχ αρρενωποί. Δε διάλεξες το να σπάει ο καρπός ή να κάνει κοκοράκια η φωνή, γεννήθηκες με τα τάδε χαρακτηριστικά.
Το γκέι δεν ξέρω, το αφήνω στη διακριτική ευχέρια του καθενός! Μπορεί κάποιος να νιώθει ότι είναι γκέι ή μετά να νιώθει ότι είναι μπάι εφόσον είναι με κοπέλα κλπ

Για τον εαυτό μου τουλάχιστον δεν αμφισβητώ την ταμπέλα γκέι :)

{Μη στεναχωριέστε για το off-topic στο θέμα, θα το φτιάξουμε}

Forum Master
Forum Master

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: "Αισθηματίες ξεπετιάριδες"   19/5/2010, 22:01

Παντως νομιζω οτι αυτα τα νεα γκρουπακια ειναι μια παρωδια των ταμπελων που συζητατε και με αυτην την εννοια τα θεωρω πολυ πετυχημενα.
φανταζεσαι καποιος να ειναι μια ζωη ελευθερος αισθηματιας ??? ε δεν γινεται καποτε θα παρει αλλη ταμπελιτσα!!!
monster
Inactive Members

Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: "Αισθηματίες ξεπετιάριδες"   19/5/2010, 22:04

Ευχαριστώ Cloud!
Για την πλάκα μας καλές είναι!

Forum God
Forum God

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: "Αισθηματίες ξεπετιάριδες"   19/5/2010, 22:10

monster έγραψε:
Maked έγραψε:

.

To θηλυπρεπής μπορεί να είναι ταμπέλα κατ εμέ γιατί δεν μπορείς αναγκαστικά να ανήκεις σε άλλη κατηγορία πχ αρρενωποί. Δε διάλεξες το να σπάει ο καρπός ή να κάνει κοκοράκια η φωνή, γεννήθηκες με τα τάδε χαρακτηριστικά.
Το γκέι δεν ξέρω, το αφήνω στη διακριτική ευχέρια του καθενός! Μπορεί κάποιος να νιώθει ότι είναι γκέι ή μετά να νιώθει ότι είναι μπάι εφόσον είναι με κοπέλα κλπ

Για τον εαυτό μου τουλάχιστον δεν αμφισβητώ την ταμπέλα γκέι :)

{Μη στεναχωριέστε για το off-topic στο θέμα, θα το φτιάξουμε}
Ναι βρε παιδι μου, αυτο ομως που δεν καταλαβαινω ειναι η ουσια που ξεχωριζει οτι με αυτο γεννηθηκες ενω το αλλο το διαλεξες. Περα απο τις λεξεις ''θηλυπρεπης'' και ''gay''.

Αν δηλαδη εγω, χωρις να εχω αποψη απλα για να δω την απαντηση σου, σου πω πως κανεις λαθος και κανεις δε γεννιεται με γονιδιο που λεει οτι ο καρπος του θα σπαει και κανει κοκορακια, τι θα μου πεις?
baZZ
Forum Master
Forum Master

Περιοχή : Αθήνα
Αριθμός μηνυμάτων : 2975

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: "Αισθηματίες ξεπετιάριδες"   20/5/2010, 11:04

διαλέγω κάτι σημαίνει: μπορώ να γίνω γκέι, μπορώ να γίνω στρέιτ, μπορώ να γίνω μπάι. Τι να διαλέξω??

εμένα προσωπικά τέτοια δυνατότητα δεν μου παρουσιάστηκε ποτέ, οπότε συμπεραίνω ότι το να είσαι γκέι είναι κατι με το οποίο έχεις γεννηθεί. Η ουσία που ξεχωρίζει δηλαδή τα δύο που λες είναι το να γεννηθείς κάτι δεν εξαρτάται από σένα, το να διαλέξεις κάτι εξαρτάται όμως.

Btw εξηγείστε κάποιος τι εννοείτε με την λέξη ταμπέλα. Είναι κάτι προσωρινό ή μόνιμο τελικά?? Γιατι το να είσαι γκέι δεν το θεωρώ ταμπέλα σε καμμιά περίπτωση (είναι μόνιμο,δεν μπορείς να το γυρίσεις σε str8, να μην σου αρέσουν τα αγόρια δηλαδή).
Cloud
Forum Master
Forum Master

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: "Αισθηματίες ξεπετιάριδες"   20/5/2010, 22:13

Ρε παιδια οντως και εγω δεν καταλαβα γιατι λετε οτι το να εισαι gay ειναι επιλογη η ταμπελα?
Αφου ετσι γεννηθηκαμε. Bazz με την λεξη ταμπελα εννοουμε οτι βαζουμε καποιον σε μια συγκεκριμενη κατηγορια αναλογα με καποια χαρακτηριστικα του. Πχ ολα αυτα τα γκρουπακια που δημιουργηθηκαν ειναι σαν ταμπελες αφου αντιπροσωπευουν διαφορετικους χαρακτηρες.

ελπιζω να σε καλυψα :)
JudasIscariot
Forum Master
Forum Master

Περιοχή : bikini bottom (and not lame xania)
Αριθμός μηνυμάτων : 1663

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: "Αισθηματίες ξεπετιάριδες"   20/5/2010, 23:31

Συνήθως έχω συνηθήσει να ακούω την ερώτηση από χριστιανούς οι οποίοι υποστηρίζουν την ελεύθερη βούληση του ανθρώπου. Φυσικά αυτό που εννοούνε δεν είναι να επιλέξεις ποιος σου αρέσει αλλά πως θα δράσεις με βάση το συναίσθημα αυτό (και σου προτείνουνε να συγκρατηθείς). Ε λοιπόν, ναι είναι επιλογή μου το τι είδους ζωή θα ζήσω...αν και όχι σε μεγάλο βαθμό( από την φύση τους οι άνθρωποι προτιμούν να ζουν με συγκεκριμμένους τρόπους και τους αρέσουν συγκεκριμμένα lifestyle). Αυτό που σίγουρα δεν ελέγχεται πάντως είναι τον ποιον ερωτευόμαστε...

Forum Master
Forum Master

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: "Αισθηματίες ξεπετιάριδες"   20/5/2010, 23:36

Παρολα αυτα δεν μπορεις να επιλεξεις να ζησεις μια στρειτ ζωη οταν εισαι gay.
Αυτο εννοεις στο ποστ σου?
JudasIscariot
Forum Master
Forum Master

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: "Αισθηματίες ξεπετιάριδες"   20/5/2010, 23:46

Ναι περίπου αυτό εννος. Όμως κάποιοι μπορούν και ζουν μια στρ8 ζωή αλλά λενε ψέματα στον εαυτό τους κάθε μέρα και ζούνε μέσα στην καταπίεση και στο άγχος (πχ παντρεμμένοι). ναι, δεν είναι υγιες κάτι τέτοιο. Και όσο για τις ταμπέλες. Είναι άσχημες διότι εστιάζουν σε συγκεκριμμένα πράγματα χωρίς να πρέπει. Πχ, δεν έχουμε ταμπέλα για κάποιον που του αρέσει να κάθεται σε σκαμπό. Αλλά για τους γκέι έχουμε. Ομως και πάλι, για τους στρ8 δεν έχουμε. Αυτό είναι το περίεργο. Κανείς δεν λέει "α ο τάδε είναι στρ8 διότι πήγε με την τάδε". Είναι το αυτονόητο. Αυτό είναι που κάνει νομίζω το γκέι ταμπέλα. Ότι επειδή δεν είναι αυτονόητο οι άνθρωποι το χρησιμοποιούν για να εστιάζουν σε συγκεκριμμένα χαρακτηριστικά κάποιου, στο πως διαφέρει, αντί να εστιάζουν γενικά στο άτομο. Οπότε και το γκέι ταμπέλα είναι, και το θυληπρεπής ταμπέλα είναι , και το ξεπετιάρης ταμπέλα είναι. Και ας είναι όλα αλήθεια...

Inactive Members

Περιοχή : somewhere
Αριθμός μηνυμάτων : 2040
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: "Αισθηματίες ξεπετιάριδες"   21/5/2010, 02:18

Για να βάλουμε τα πράγματα σε μια τάξη :

Ένας gay που δεν έχει πρόβλημα που είναι gay δεν θα ενοχληθεί αν τον αποκαλέσουν gay.
Αφού gay είναι.Τιμή του και καμάρι του.Γιατί να ενοχληθεί με μια λέξη που προσδιορίζει τη σεξουαλική του προτίμηση?Το ίδιο και ένας θηλυπρεπής που δεν έχει πρόβλημα με το ότι είναι θηλυπρεπής.Τιμή του και καμάρι του κι εκείνου.

Σαφώς επίσης βέβαια σε όλα υπάρχουν και υποκατηγορίες γιατί αλλιώς δεν θα μπορούσαμε να περιγράφουμε έναν χαρακτήρα ή μια συμπεριφορά.Σαφώς υπάρχει ο αρρενωπός gay.Σαφώς υπάρχει ο θηλυπρεπής gay.Σαφώς υπάρχει ο αιθηματίας gay.Σαφώς ο ξεπετιάρης gay.

Ta παραπάνω βέβαια δεν αναιρούν την περίπτωση πχ ένας αισθηματίας gay να φάει πχ ερωτική απογοήτευση και να το γυρίσει στις ξεπέτες.Ή αφού το γυρίσει στις ξεπέτες να γνωρίσει ένα παιδί που να το αγαπήσει και να τον ερωτευτεί τόσο ώστε να μη νιώθει την ανάγκη να κάνει ξεπέτες.

Άλλοι άνθρωποι είναι σταθερά αισθηματίες.Άλλοι σταθερά ξεπετιάρηδες κι άλλοι μεταβάλλουν τα θέλω τους ανάλογα των περιστάσεων μια δεδομένη χρονική περίοδο.Κανένα δεν είναι κακό.Άλλωστε το αγόρι μου με ενδιαφέρει το πως το βλέπει το πράγμα.Χέστηκα αν ο κολλητός μου γουστάρει να πηγαίνει κάθε μέρα με άλλον άντρα.Αφού αυτό τον ευχαριστεί καλά κάνει.Μπορεί να φοβάται τη δέσμευση,μπορεί να φοβάται να αγαπήσει και να την πατήσει,μπορεί να φτιάχνεται σεξουαλικά μόνο αν αλλάζει συντρόφους.

Όμως το να είσαι αισθηματίας και παράλληλα ξεπετιάρης τη δεδομένη χρονική στιγμή Χ δεν γίνεται.Είναι άτοπο.Δεν χρειάζεται καν να το συζητάμε.Όποιος το πιστεύει αυτό έχει μεγάλο μπέρδεμα και σύγχυση μέσα του.

Με άλλα λόγια αν φτιάχνατε ομάδα "Ξεπετιάρηδες Αισθηματίες" θα μου φαινόταν λογική μόνο αν άλλαζε ο τίτλος της σε "Άλλοτε ξεπετιάρηδες κι άλλοτε αισθηματίες".Αυτό ναι,μπορεί να σταθεί.

Για μένα τις κατηγορίες ανθρώπων με κοινά χαρακτηριστικά τις ονομάζουν "ταμπέλες" με την κακή έννοια όσοι πιστεύουν πως ο άλλος που τις χρησιμοποιεί,τις χρησιμοποιεί υπονοώντας κάτι άσχημο.Πχ ένας ξεπετιάρης αν ξέρει ότι εγώ δεν έχω πρόβλημα με τους ξεπετιάρηδες δεν θα ενοχληθεί αν τον αποκαλέσω ξεπετιάρη.Αντίθετα αν έχω θέμα με τους ξεπετιάρηδες θα ενοχληθεί γιατί θα νιώσει ότι τον μειώνω.

Επίσης υπάρχει και η περίπτωση αυτός που ενοχλείται από την κατηγοριοποίηση,να ενοχλείται γιατί ξέρει ότι ανήκει στη συγκεκριμένη κατηγορία και δεν νιώθει καλά εκείνος με την κατηγορία στην οποία ανήκει.

Τέλος υπάρχει η περίπτωση κάποιος να ενοχλείται από τις κατηγορίες γιατί νιώθει πως δεν ανήκει σε καμία.Ή ότι έχει χαρακτηριστικά από διάφορες.Προσωπικά δε λέω ότι δεν υπάρχουν τέτοιοι άνθρωποι.Κανένας μας δεν ανήκει αποκλειστικά κάπου.Όμως κάποια περισσότερα κοινά χαρακτηριστικά με διάφορες ομάδες έχει.Αν πχ γνωρίσω έναν gay που είναι θηλυπρεπής αλλά όχι έντονα και με ρωτήσει κάποιος αν το συγκεκριμένο παιδί έιναι θηλυπρεπής,δεν θα του πω "ναι είναι".Θα του πω ότι "έχει κάποια στοιχεία θηλυπρέπειας αλλά όχι έντονα".Τι?Να μην του απαντήσω καθόλου?Αφού αυτό τον ενδιαφέρει κι αφού θηλυπρεπείς υπάρχουν.Τι να κάνουμε δλδ.Ή να του απαντήσω "είναι άνθρωπος!" για να μη βάλω καμία ταμπέλα? Να καταργήσουμε κάθε χαρακτηρισμό δλδ.Να σταματήσουμε να περιγράφουμε.
baZZ
Forum Master
Forum Master

Περιοχή : Αθήνα
Αριθμός μηνυμάτων : 2975

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: "Αισθηματίες ξεπετιάριδες"   21/5/2010, 11:56

εγώ νομίζω πάντως πως ανήκω στις άλλοτε λυσσάρες άλλοτε αισθηματίες

:yes: :yes: :yes: :yes: για το ποστ!
Panos_thess
Forum God
Forum God

Περιοχή : Θεσσαλονικάρααααααααααα~~ :3
Αριθμός μηνυμάτων : 3440

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: "Αισθηματίες ξεπετιάριδες"   21/5/2010, 14:11

Καταρχας κανετε ενα μεγαλο λαθος. ΔΕΝ βαζουμε μονοι μας ταμπελες στους εαυτους μας, γιατι δεν εχει νοημα να τις βαζουμε εμεις.
Αν για παραδειγμα πω οτι ειμαι κουκλος, δεν εχει νοημα γιατι εγω μπορει να βαλω την ταμπελα "κουκλος" στον εαυτο μου, αλλα οι αλλοι να μου εχουν βαλει ταμπελα "το τερας της λιμνης".
Οι αλλοι τις βαζουν αναλογα τι βλεπουν. Π.χ δεν πα να χτυπιεται ο dim_thess οτι ειναι δεν ειναι λιγουρι? ΕΓΩ κ πολλοι αλλοι λενε οτι ειναι: Τσουπ. να η πολυποθητη ταμπελιτσα σας.
Ταμπελες μπορει να ειναι τα ΠΑΝΤΑ. ειτε ισχυουν ειτε οχι. Ουσιαστικα ειναι απλα προσδιορισμος του πως σε βλεπουν οι αλλοι.

Μα καλα ακομα με ταμπελες ασχολειστε?

And I don't believe in anything that makes you wanna save me."
monster
Inactive Members

Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: "Αισθηματίες ξεπετιάριδες"   21/5/2010, 15:25

Συμφωνώ Νικόλα σε πολλά!

Nikolas έγραψε:

Με άλλα λόγια αν φτιάχνατε ομάδα "Ξεπετιάρηδες Αισθηματίες" θα μου φαινόταν λογική μόνο αν άλλαζε ο τίτλος της σε "Άλλοτε ξεπετιάρηδες κι άλλοτε αισθηματίες".Αυτό ναι,μπορεί να σταθεί.

Ένας αισθηματίας δε γίνεται δηλαδή να κάνει ξεπέτες?

Έχει επεξεργασθεί από τον/την monster στις 21/5/2010, 19:06, 2 φορές συνολικά
JudasIscariot
Forum Master
Forum Master

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: "Αισθηματίες ξεπετιάριδες"   21/5/2010, 17:55

πάντως και σωστές να είναι οι ταμπέλες πειράζουν διότι όπως είπα εστιάζουν παρα πολυ σε μέρη της προσωπικότητας μας...

Ναι ίσως είμαι έξυπνος, αλλά αν κάθε φορά που πάω σε ένα τραπέζι μου λένε "α ο έξυπνος, έλα κάτσε εδω...έξυπνε" ...κτλπ ναι θα εκνευρίζομαι. Η όταν με γνωρίζουνε φίλοι μου σε άλλους φίλους τους με λένε "να σου γνωρίσω τον γκέι φίλο μου" ή "να σου γνωρίσω τον έξυπνο φίλο μου" ναι εξαιρετικά εκνευριστικό. Ισως είμαι , ίσως δεν είμαι, αλλά γιατί τόση αφοσίωση στην πλήρη ανάλυση του τι είμαι και τι δεν είμαι. Αμα πια! Ταμπέλες παντού σας λέω...(όχι δεν υποννοώ ότι είμαι έξυπνος..αν θέλετε βάλετε στην λέξη έξυπνος ότι θέλετε...βλάκας, πονηρός, ανώριμος, αισθηματίας κτλπ). επαναλαμβάνω, οι λέξεις πειράζουν διότι εστιάζουν σε μέρη του εαυτού μας και όχι στο όλον.

Πάντως ο πλάτωνας αναφερότανε στον σαρκικό έρωτα ώς κάτι άσχημο. Είναι ο άσχημος έρωτας η ξεπέτα. Και φυσικά όσοι πιστεύουνε ότι ερωτεύονται κάθε λίγο και λιγάκι μάλλον δεν μας τα λένε καλά. Από την άλλη, ανθρώπινη ανάγκη είναι επίσης, και δεν μπορούμε να αγνοούμε την θετική επίδραση της εμφάνισης στην σεξουαλική ευχαρίστηση... Αλλά το ιδανικό κάτι τέτοιο θα ήταν, να μην μας ενδιαφέρει η εξωτερική εμφάνιση του καθενός αλλά η εσωτερική και μόνο...

μακάρι να μου βγούν όλοι οι γκόμενοι κακάσχημοι να το εφαρμόσω κιόλας XD

"Αισθηματίες ξεπετιάριδες"
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 3Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: Προσωπικά Θέματα :: Σχέσεις, Σεξ & Σεξουαλικότητα-
Μετάβαση σε: