ΦόρουμΣυχνές ΕρωτήσειςΑναζήτησηΟμάδες ΜελώνΕγγραφήΣύνδεση
Σημαντικά Θέματα
Πρόσφατα Θέματα
» ... Στον ύπνο μου είδα...
από Kwstasthessaloniki Χθες στις 21:49

» Ρόλος στο σεξ
από Kwstasthessaloniki Χθες στις 21:36

» Ποιά πράγματα σας ανάβουν?
από mistirius_boy 9/10/2017, 14:29

» Κάρμα ( Long Post)
από DiabolAkis 7/10/2017, 06:12

» Όταν είστε σε δημόσιους χώρους, τσεκάρετε (κρυφά ή φανερά) το φούσκωμα στο παντελόνι του άλλου;
από N.G95 6/10/2017, 23:53

» Αστείες εικόνες
από Dragneel 6/10/2017, 00:33

» Αγαπημένα ξένα τραγούδια
από Dragneel 6/10/2017, 00:17

» Καλωσόρισμα νέων μελών - Χαιρετισμοί
από Duality 3/10/2017, 04:45

» Τηλεφωνικό σεξ
από phonesexchat 21/9/2017, 18:31

» γκει προτασεις γαμου...
από Dragneel 9/9/2017, 22:06

» Soundtracks
από Dragneel 4/9/2017, 22:29

» Αστεία video
από Duality 29/8/2017, 08:39

» Αν ήσουν...
από Duality 23/8/2017, 10:34

» Παιχνίδι ερωτήσεων
από Duality 23/8/2017, 08:58

» Διάφορα video
από Dragneel 19/8/2017, 14:47

» Οff-topic
από N.G95 14/8/2017, 18:15

» Πονηρές παραλίες στο Βόλο
από apeiros69 30/7/2017, 22:11

» O λεξάριθμος του ονόματος μας δείχνει τον χαρακτήρα μας.
από SavantBleu 29/7/2017, 23:03

» Νέο μέλος
από tenorman 14/7/2017, 21:15

» MBTI Personality Test
από makosdim 2/7/2017, 19:45

» Τεστ Διπολικης Διαταραχης
από makosdim 2/7/2017, 19:26

» Θα χασω τη σχεση μου απο μια μ*λ*κι*;
από Steven94 27/6/2017, 22:25

» Τι σκέφτεσαι αυτή τη στιγμή;
από Steven94 27/6/2017, 22:22

» Θέματα συζήτησης μεταξύ ενός straight και ενός gay.
από DiabolAkis 26/6/2017, 21:33

» Κοιτάτε το πέος του διπλανού σας στα ουρητήρια σε δημόσιους χώρους?
από Cookie 26/6/2017, 00:43

Σας προτείνουμε
Συζητήσεις για το φύλο, το σώμα, τις επιθυμίες
Κέντρο πρόληψης για τον HIV
Kοινότητα LGBTQ νέων
Κορυφαίοι συγγραφείς του μήνα
Dragneel

Duality

Kwstasthessaloniki

DiabolAkis

mistirius_boy

N.G95

Οκτώβριος 2017
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
ΗμερολόγιοΗμερολόγιο

Μοιραστείτε | 

Ποιον θα χαρακτήριζες "Σεξουαλικά ανώμαλο" ;

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3, 4  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Ex admin
Inactive Members

Φύλο : Άντρας
Περιοχή : somewhere
Αριθμός μηνυμάτων : 2040
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Ποιον θα χαρακτήριζες "Σεξουαλικά ανώμαλο" ;   28/12/2009, 00:29

Που λέτε συζητούσα με ένα φίλο μου αυτό το θέμα και καταλήξαμε ότι τα πράγματα είναι πολύ σχετικά.

Ο str8 που κάνει το σύνηθες σεξ θα χαρακτηρίσει ανώμαλο τον str8 που χρησιμοποιεί μαστίγια.
O str8 που χρησιμοποιεί μαστίγια θα πει ανώμαλο τον gay.
Ο gay που κάνει το σύνηθες σεξ θα πει ανώμαλο τον gay που χρησιμοποιεί μαστίγια.
Ο gay που χρησιμοποιεί μαστίγια θα πει ανώμαλο τον gay που πίνει το κάτουρο του άλλου.
Αυτός που πίνει το κάτουρο θα πει ανώμαλο αυτόν που θέλει να πηγαίνει με 8χρονα.
Αυτός που πάει με 8χρονα θα πει ανώμαλο αυτόν που πάει με ζώα.
Αυτός που πάει με ζώα θα πει ανώμαλο αυτόν που πάει με νεκρούς.

Tι γίνεται τελικά?Ποιος είναι ο ανώμαλος και ποιος δεν είναι?Τι όρια βάζετε εσείς για να χαρακτηρίσετε κάτι ως ανώμαλο?Αν εσείς πχ θεωρείτε ανώμαλο τον gay που ερεθίζεται μόνο με χειροπέδες γιατί και ο str8 να μην χαρακτηρίσει ανώμαλο τον gay που διεγείρεται με το αντρικό χάδι?

Τα δικά μου όρια ως προς το "φυσιολογικό" του πράγματος σταματούν έως και τους gay που χρησιμοποιούν χειροπέδες και μαστίγια για να ερεθιστούν.Δεν κατανοώ το πως ερεθίζονται με αυτό το πράγμα αλλά τουλάχιστον μπορώ να δω ένα clip με τέτοιο περιεχόμενο χωρίς να αηδιάσω.Από κει και πέρα τους κοπρολάγνους,τους νεκρόφιλους,αυτούς που γλύφουν πέη αλόγων κι αυτούς που πάνε με 8χρονα τους θεωρώ πραγματικά ανώμαλους.Κάνω αυτό που κάνουν πολλοί ρατσιστές str8 απέναντι στους gay αλλά ρε παιδιά δεν υπάρχουν και όρια στο σεξ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
8anos
Forum God
Forum God

Περιοχή : Αθήνα
Αριθμός μηνυμάτων : 3576
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιον θα χαρακτήριζες "Σεξουαλικά ανώμαλο" ;   28/12/2009, 00:38

Θα συμφωνήσω με την άποψή σου. Παντού πρέπει να υπάρχουν όρια. Για μένα ανωμαλία είναι όταν στην πράξη των δύο παρεμβαίνει και κάτι τρίτο, είναι ένα ντίλντο για παράδειγμα, είτε ένας τρίτος άνθρωπος. Επίσης θα χαρακτήριζα ανώμαλους τους παιδόφιλους, νεκρόφιλους, κτηνοβάτες, σαδο/μαζοχιστές (αλλά φυσικά δεν εννοώ τη σφαλιαρίτσα ή το χαστουκάκι, έλεος!), και από κει και πέρα κάθε είδους διαστροφή.

Forum Master
Forum Master

Περιοχή : ΑΘΗΝΑ
Αριθμός μηνυμάτων : 2430
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιον θα χαρακτήριζες "Σεξουαλικά ανώμαλο" ;   28/12/2009, 00:45

πολλα απο αυτα που ειπες με αηδιαζουν , αλλα στο σεξ τιποτα δεν ειναι ανωμαλο οταν γινεται με την θεληση των ατομων που συμμετεχουν εξαιρουνται οι κατηγοριες των παιδοφιλων, κτηνοβατων και των νεκροφιλων

Έχει επεξεργασθεί από τον/την middle east στις 28/12/2009, 00:50, 1 φορά
8anos
Forum God
Forum God

Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιον θα χαρακτήριζες "Σεξουαλικά ανώμαλο" ;   28/12/2009, 00:49

έχεις δίκιο έτσι όπως το τοποθετείς. ξεχάσαμε και τους βιασμούς! αυτοί κι αν είναι ανωμαλία! Και η πουρολαγνία!

Forum Εxperienced
Forum Εxperienced

Περιοχή : Athens
Αριθμός μηνυμάτων : 648
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιον θα χαρακτήριζες "Σεξουαλικά ανώμαλο" ;   28/12/2009, 11:47

8anos έγραψε:
έχεις δίκιο έτσι όπως το τοποθετείς. ξεχάσαμε και τους βιασμούς! αυτοί κι αν είναι ανωμαλία!
Εμένα μου αρέσει το ερωτικό παιχνίδι να είμαι ο βιαστής και ο άλλος το θύμα που και καλά δεν θέλει. Έχω κάνει "εικονικό βιασμό" με το αγόρι μου και ήταν τέλειο!
Ianos
Forum God
Forum God

Αριθμός μηνυμάτων : 3383
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιον θα χαρακτήριζες "Σεξουαλικά ανώμαλο" ;   28/12/2009, 12:39

Για μένα το πιο σωστό όριο είναι το νομικό όριο. Δεν είναι τίποτε ανώμαλο όταν γίνεται με τη συναίνεση των συμμετεχόντων, εφόσον οι συμμετέχοντες έχουν συναίνεση... (δεν είναι παιδιά, ζώα, ασθενείς σε κωματώδη κατάσταση, κλπ.)
Ianos
Forum God
Forum God

Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιον θα χαρακτήριζες "Σεξουαλικά ανώμαλο" ;   28/12/2009, 12:41

Βέβαια, αυτό πάει ανάλογα και τη νομοθεσία του κράτους. Υπάρχουν κράτη που καταδικαζουν ακόμη και τη συμβατική σεξουαλική πράξη.
8anos
Forum God
Forum God

Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιον θα χαρακτήριζες "Σεξουαλικά ανώμαλο" ;   28/12/2009, 17:05

askimoulis έγραψε:
Εμένα μου αρέσει το ερωτικό παιχνίδι να είμαι ο βιαστής και ο άλλος το θύμα που και καλά δεν θέλει. Έχω κάνει "εικονικό βιασμό" με το αγόρι μου και ήταν τέλειο!
Ναι ρε συ, εννοείται αυτό. Εννοούσα όταν πχ βιάζουν κοπέλες ή και αγόρια παρά τη θέλησή τους..
Ianos έγραψε:
Υπάρχουν κράτη που καταδικαζουν ακόμη και τη συμβατική σεξουαλική πράξη.
τι εννοείς "συμβατική"?

Forum God
Forum God

Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιον θα χαρακτήριζες "Σεξουαλικά ανώμαλο" ;   28/12/2009, 17:40

Εννοώ τη "συνηθισμένη- συχνότερη", κατά προσέγγιση..
monster
Inactive Members

Περιοχή : city centre
Αριθμός μηνυμάτων : 15608
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιον θα χαρακτήριζες "Σεξουαλικά ανώμαλο" ;   29/12/2009, 00:24

Άλλο διαστροφή άλλο ''ανωμαλία'' ρε παιδιά!
η ανωμαλία είναι κάτι πέρα απ το συνηθισμένο (κάτουρα και τέτοια) που και οι 2 (ή περισσότεροι )επιθυμούν να πραγματοποιηθεί.
η διαστροφή προκαλεί κακό στον άλλο (στο ζωάκι, στο παιδάκι, στην κοπελίτσα που τη βιάζουν, ακόμα και στο πτωμάτακι!)

Forum Master
Forum Master

Περιοχή : Salonika!!!
Αριθμός μηνυμάτων : 1934
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιον θα χαρακτήριζες "Σεξουαλικά ανώμαλο" ;   29/12/2009, 00:26

Παράθεση :
ακόμα και στο πτωμάτακι

πωπω.....εχεις τρελη φαντασια εσυ :shock: :shock:
Shakespeare
Forum God
Forum God

Αριθμός μηνυμάτων : 4437
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιον θα χαρακτήριζες "Σεξουαλικά ανώμαλο" ;   29/12/2009, 00:31

εγω σεξουαλικα ανωμαλο θα χαρακτηριζα τον κερμιτ τον βατραχο. η συντροφος του ανηκει σε αλλο ειδος, ζυγιζει μερικες εκατονταδες κιλα παραπανω απο εκεινον, ειναι ασχημη και εχει αντρικη φωνη.
????????
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιον θα χαρακτήριζες "Σεξουαλικά ανώμαλο" ;   24/7/2010, 05:13

με σοκαρεται! παιδια το "σεξουαλικα ανωμαλο" ειναι μια φραση που θα επρεπε να μας κανει να πεφτουμε στο πατωμα απο τα γελια...δεν υπαρχει!!!
τιποτα δεν εινα "ανωμαλο" ολα ειναι κομματια της επιθυμιας του ανθρωπου, και πρεπει να ειναι σεβαστα. ειτε ειναι ο σαδομαζοχισμος, ειτε τα φετιχ η το ο,τι τελος παντων. αν κατι εσενα δεν σου αρεσει, απλα μην το κανεις. δεν μπορεις να χαρακτηριζεις μια μορφη σεξουαλικοτητας ανωμαλη ετσι απλα, επειδη δεν συμβαδιζει με τα δικα σου εγωιστικα αισθητικα κριτηρια. ασε δηλαδη που τι ειναι το ανωμαλο? αυτο που δεν ειναι φυσικο? και ποιος θα ορισει τι ειναι "φυσικο" και τι οχι. η φυση? οι κοινωνια? ο θεος? και ποιοι ειναι ολοι αυτοι που θα οριοθετησουν το δικο σου επιτρεπτω οριο ηδονων και εμπειριων...?
ο καθενας θα πρεπει να ορισει για τον εαυτο του το ειδος, την "ποιοτητα", και την ποσοτητα των ηδονων που χριαζεται ωστε να βρισκεται με μια συναισθηματικη και σωματικη ισορροπια. τα υποιλοιπα ειναι ηθικη και κανονικοποιημενη σεξουαλικοτητα.

το μονο πραγμα το οποιο ειναι καταπτυστο, ειναι η βιασμοι. και οταν λεω βιασμο αναφερομαι στο να μην υπαρχη η πληρης συναινεση των 2,5,15 ανθρωπον που θα βρεθουνε σε μια σεξουαλικη πραξη (οποιαδηποτε πραξη). απο την στιγμη που καποιος καταλαβαινει τι κανει και εχει γνωση και επιλογη...δεν υπαρχοι κανενα θεμα...απλα κανει την καυλα του!

επισης οταν λεω βιασμοι αναφερομαι στον καθε ειδους βιασμο. δηλαδη δεν βλεπω ηθικη διαφορα στο να βιασεις μια ενηλικη γυναικα η ανδρα η ενα παιδι ακομα και ενα ζωο.

αλλα κλεινωντας να πω ο,τι ο κοσμος μας ειναι μια κολαση απο ηδονες!!!!
Maked
Forum God
Forum God

Περιοχή : thessaloniki
Αριθμός μηνυμάτων : 3075

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιον θα χαρακτήριζες "Σεξουαλικά ανώμαλο" ;   24/7/2010, 09:44

Αχ αυτο το ακουω πολλες φορες. Αλλα δεν ξερω αν οντως ισχυει.
Δεν ειναι λογικο εντελως να συγκρινεις την σεξουαλικη ορεξη με οποιαδηποτε αλλη ορεξη και μαλιστα να λες οτι το αποτελεσμα, η λειτουργια τους και το κινητρο τους ειναι το ιδιο απλοικο.
Μπορει να εχω ορεξη για ενα αγορι και για μια ομελετα αλλα αυτο δε σημαινει οτι αντιμετωπιζω την ομελετα με τον ιδιο τροπο. Και αυτος ο διαφορετικος τροπος που τα αντιμετωπιζω ειναι που θετουν καποια ορια.
Για παραδειγμα, δεν αντιμετωπιζω την ομελετα με κτητικοτητα, ουτε θελω να με ερεθιζεται και αυτη απο εμενα, ουτε διακρινω καμια ουσιαστικη διαφορα μεταξυ των διαφορετικων ομελετων που εχω φαι ουτε μπορω να εχω βαθυτερα συναισθηματα ή να παιξω μαζι τηςκαθως την τρωω. Σαφως ομως το ιδιο δεν συμβαινει και με την ''ορεξη μου'' για εναν ανθρωπο, ολα ειναι αντιθετα απο την ομελετα μαλιστα.
Ειναι πολυ πιο συνθετο πραγμα η σεξουαλικοτητα απο αλλες ορεξεις. Γι αυτο νομιζω πως ειναι λογικο να εχει και διαφορετικα ορια.
Βεβαια υπαρχει και το αντιεπιχειρημα σε ολα αυτα. Οτι ειναι ολα ενας τροπος σκεψης. Φαινεται λογικο αλλα δεν γνωριζω τι ισχυει. Οπως και να εχει, αυτα που ειπα ειναι δεδομενα.

monster έγραψε:
Άλλο διαστροφή άλλο ''ανωμαλία'' ρε παιδιά!
η ανωμαλία είναι κάτι πέρα απ το συνηθισμένο (κάτουρα και τέτοια) που και οι 2 (ή περισσότεροι )επιθυμούν να πραγματοποιηθεί.
η διαστροφή προκαλεί κακό στον άλλο (στο ζωάκι, στο παιδάκι, στην κοπελίτσα που τη βιάζουν, ακόμα και στο πτωμάτακι!)
Δλδ συγγνωμη, ενα πτωματακι τι κακο μπορει να παθει?
Panos_thess
Forum God
Forum God

Περιοχή : Θεσσαλονικάρααααααααααα~~ :3
Αριθμός μηνυμάτων : 3440

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιον θα χαρακτήριζες "Σεξουαλικά ανώμαλο" ;   24/7/2010, 11:04

Παράθεση :
Δλδ συγγνωμη, ενα πτωματακι τι κακο μπορει να παθει?
χαχααχααχχα :) θεεεααααα~ : D

εγω βλεπω με κακο ματι κοπρολαγνεια και υπερβολικο σαδομαζοχισμο(σε φαση αιματα κτλ).
Επισης ανθρωπους που ζηταν απο τους γκομενους/ες να παριστανουν τον νεκρο.

και νεκροφιλια, παιδοφιλια,κτηνοβασια, βιασμο προφανως τα βρισκω απανθρωπα. δλδ κατι παει στραβα εκει μεσα(στο κεφαλι) για να κανουν αυτα.

And I don't believe in anything that makes you wanna save me."
Phoenix
Forum Regular
Forum Regular

Περιοχή : Αθηνα
Αριθμός μηνυμάτων : 479

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιον θα χαρακτήριζες "Σεξουαλικά ανώμαλο" ;   24/7/2010, 11:10

Για μενα παλι βαζω σ αυτη την κατηγορια μονο τον βιασμο, την παιδεραστεια, την κτηνοβασικα κ την νεκροφιλια

Οσο για τα υπολοιπα kinky ας πουμε ισως να μην εκανα εγω καποια η ολα απο αυτα δεν εχει σημασια αλλα εφοσον ειναι κατι με ο οποιο συμφωνουνε δυο οι περισσοτερα ατομα δεν μπορω να το χαρακτηρισω ετσι...

Και εχω σκεφτει κ πολλες φορες οτι αμα μπουμε στη διαδικασια να λεμε ανωμαλο καποιον που ειναι μεσα στο sm, μετα ας πουμε δεν δινει δικαιωμα κατα καποιο τροπο κ σ ολους τους αλλους που λενε γενικα για την ομοφυφιλια?

δε θελει λογο η ζωη για να πειστει πως δεν μπορει
...χωρις εσενα

Κρατα τα ενθυμια σου
ολα τα φαντασματα σου
οσα εκανα για σενα
σου τ αφηνω χαρισμα σου
για... θυμησου
????????
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιον θα χαρακτήριζες "Σεξουαλικά ανώμαλο" ;   24/7/2010, 13:06

συμφωνω με τον φοινικα αλλα εγω θα βαλω και την γεροντοφιλια!!!
Maked
Forum God
Forum God

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιον θα χαρακτήριζες "Σεξουαλικά ανώμαλο" ;   24/7/2010, 13:29

Phoenix έγραψε:
Για μενα παλι βαζω σ αυτη την κατηγορια μονο τον βιασμο, την παιδεραστεια, την κτηνοβασικα κ την νεκροφιλια

Οσο για τα υπολοιπα kinky ας πουμε ισως να μην εκανα εγω καποια η ολα απο αυτα δεν εχει σημασια αλλα εφοσον ειναι κατι με ο οποιο συμφωνουνε δυο οι περισσοτερα ατομα δεν μπορω να το χαρακτηρισω ετσι...

Και εχω σκεφτει κ πολλες φορες οτι αμα μπουμε στη διαδικασια να λεμε ανωμαλο καποιον που ειναι μεσα στο sm, μετα ας πουμε δεν δινει δικαιωμα κατα καποιο τροπο κ σ ολους τους αλλους που λενε γενικα για την ομοφυφιλια?
Οχι βεβαια, απο ολοκληρη την επιχειρηματολογια ολων αυτων που υποστηριζουν οτι υπαρχουν ανωμαλοι και σεξουαλικες διαστροφες δεν πηγαζει τιποτα τετοιο για τους ομοφυλοφιλους. Βεβαια, παρα πολλοι θεωρουν τους ομοφυλοφιλους ανωμαλους αλλα αυτο ειναι κομπλεξ και οχι λογικη διαδικασια σκεψης.
????????
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιον θα χαρακτήριζες "Σεξουαλικά ανώμαλο" ;   24/7/2010, 14:52

ωραια, ποια ειναι η "λογικη" διαδικασια σκεψεις που οριοθετη μια συμπεριφορα εως "ανώμαλη"
περα απο τους βιασμους, που εκει δεν υπαρχει απλα συναινεση, και αρα προβλημα...
αν εγω και 7 φιλοι μου θελουμε να κανουμε BDSM session και γουσταρουμε αιματα, και αφου εχουμε κατανοηση ολες της παραμετρους των πραξεων μας, εως υπεθευνη ανθρωποι, και προς τον εαυτο μας,και τους γυρω γυρω μας, ειμαστε ανωμαλοι επειδη καποιος σοκαρετε? και δεν το θεωρει λογο πολιτισμικων συνθηκων νορμαλ....δεν νομιζω.

και γιατι αν εγω βγω και πω ο,τι η ομοφυλοφιλοι ειναι ανωμαλοι εχω κομπλεξ, ενω αμα πω ο,τι το piss, και το bdsm ειναι ανωμαλο. δεν εχω κομπλεξ, απλα υγιη σεξουαλικοτητα και λογικο ποιντ οφ βιου του κοσμου???
παντως για να μην κρυβομαστε πισω απο το δαχτυλο μας, ειναι η ιδια παραγογη λογου...
Maked
Forum God
Forum God

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιον θα χαρακτήριζες "Σεξουαλικά ανώμαλο" ;   24/7/2010, 15:18

Sinister έγραψε:
ωραια, ποια ειναι η "λογικη" διαδικασια σκεψεις που οριοθετη μια συμπεριφορα εως "ανώμαλη"
περα απο τους βιασμους, που εκει δεν υπαρχει απλα συναινεση, και αρα προβλημα...
αν εγω και 7 φιλοι μου θελουμε να κανουμε BDSM session και γουσταρουμε αιματα, και αφου εχουμε κατανοηση ολες της παραμετρους των πραξεων μας, εως υπεθευνη ανθρωποι, και προς τον εαυτο μας,και τους γυρω γυρω μας, ειμαστε ανωμαλοι επειδη καποιος σοκαρετε? και δεν το θεωρει λογο πολιτισμικων συνθηκων νορμαλ....δεν νομιζω.
Εγω δεν μπορω να σου πω με σιγουρια ειτε οτι ειναι ανωμαλια αυτο που λες ή οτι δεν ειναι ανωμαλια (ή διαστροφη). Και το γαμωτο ειναι πως δεν ξερω και πως να το προσεγγισω για να καταληξω σε ενα συμπερασμα.

Παντως ενα πραγμα που μου ερχεται στο μυαλο ειναι πως ειναι παραλογο να θες να πληγωσεις τον εαυτο σου με οποιοσηποτε τροπο. Αμα θες κανε BDSM εχεις την απολυτη ελευθερια δε θα σου πω τιποτα, παντως μη μου πεις οτι δεν τρεχει ουτε γατα ουτε ζημια. Ουτε μπορω να καταλαβω πως γινεται να εχει καποιος πληρη επιγνωση αυτου που κανει και να πειραματιζεται με πολλα βλαβερα πραγματα (και μαλιστα που οι συνεπειες τους ειναι αμεσες) οπως τα ναρκωτικα, ο (ακραιος) μαζοχισμος κτλπ.

Αλλα και παλι, μπορει καποιος να γυρισει και να μου πει ''εγω δεν εκτιμω τη λογικη, τη διαυγεια του πνευματος, την μακροζωια (μιας και μισω τη ζωη μου), την υγεια....''. Τοτε πραγματικα οτι λεω δεν εχει πρακτικη αξια γι αυτον. Ειναι ενα δικο μου συστημα σκεψης. Δεν ξερω πραγματικα τι να απαντησω και τι ειναι ορθοτερο (αν ειναι κατι).

Το μονο που ισως μπορω να πω ειναι οτι το να μην εκτιμας την υγεια, τη διαυγεια, τη μακροζωια κτλπ ειναι κατι ακραια μη πρακτικο ανεκαθεν στις ανθρωπινες κοινωνιες. Δεν εχει νοημα κατι τετοιο. Ή τουλαχιστον εχει περισσοτερο νοημα να τα προτιμας. Ισως να ειναι και λιγο θεμα ρεαλισμου.

Τωρα, αυτο που λες εσυ ειναι πως εφοσον ολοι οι εμπλεκομενοι συμφωνουν σε μια πραξη, οποια κι αν ειναι αυτη, τοτε αυτη η πραξη δεν εχει καποιο ηθικο κολλημα, σωστα?
Αυτο ειναι ενα ποιντ, αλλα δεν ξερω κατα ποσο μπορει να ειναι ανθρωπινο και επιτρεπτο.
Αμα εγω επιλεξω να με κανω ανθρωποθυσια στους σατανιστες, ειναι κατι αποδεκτο και φυσιολογικο? Κατι για το οποιο ο καθενας πρεπει να πει ''μπραβο καλα εκανες''?
Αμα ενα παιδακι 14 χρονων συμφωνησει (το παραδεχτει δηλαδη το ιδιο) οτι θελει να κανει σεξ με εναν 35αρη, ειναι κατι εντελως φυσιολογικο? (Εδω νομιζω πω ο 35αρης ερχεται προ των ευθυνων του γιατι ενας 14αρης κανει πολλες μαλακιες. Ασε που υπαρχει και η αποπλανηση, γι αυτο υπαρχουν τα ορια, για να προστατευθουν ολοι.)
Οι μαζικες αυτοκτονιες ειναι κατι λογικο και φυσιολογικο που ανα παση στιγμη μπορει να γινει και ο καθενας θα επρεπε να αδιαφορισει ή και να χειροκροτησει κιολας επειδη οι ανθρωποι απλα εφαρμοσαν την απολυτη ελευθερια τους και την απολυτη απουσια του παραλογου και της ανωμαλιας?
Και οι ανθρωποι που ειναι ψυχικα ασθενεις? Τι γινεται με αυτους? Μαριονετες θα γινουν οι καημενοι.

Δεν ξερω, ισως θα μπορουσε να ειναι αποδεκτος ενας τετοιος ορισμος. Μπορει να γινει ομως σε μια κοινωνια σαν τι δικη μας? Δεν εννοω επειδη εχουμε κομπλεξ, αλλα επειδη σταματει την προοδο (εννοωντας και την υλικη και την συναισθηματικη ταυτοχρονα). Και σε πολλες περιπτωσεις ειναι ασαφες.

Τωρα, οσο αφορα την λογικη οριοθετηση. Οπως ειπα δεν εχω δωσει ακομα απντηση. Σαφως και μπορει να ειναι ενα ζητημα λιγο πολυ υποκειμενικο.
Ομως, αν καποια πραγματα σε μια κοινωνια που ζουμε μπορει να δημιουργησουν εντονο προβλημα, τοτε καλα δεν κανουμε και τα χρηζουμε μη αποδεκτα?
Θελω να πω δηλαδη οτι μαλλον και οι συνθηκες ειναι αυτες που πρεπει να λαμβανονται υπ οψιν στο τι ειναι επιτρεπτο ή οχι.
Στην τελικη εχουμε και τους νομοθετες... Α μα πια... Αυτοι κατι θα ξερουν για τη δουλεια τους.

Sinister έγραψε:

και γιατι αν εγω βγω και πω ο,τι η ομοφυλοφιλοι ειναι ανωμαλοι εχω κομπλεξ, ενω αμα πω ο,τι το piss, και το bdsm ειναι ανωμαλο. δεν εχω κομπλεξ, απλα υγιη σεξουαλικοτητα και λογικο ποιντ οφ βιου του κοσμου???
παντως για να μην κρυβομαστε πισω απο το δαχτυλο μας, ειναι η ιδια παραγογη λογου...
Γι αυτο:
Maked έγραψε:
Αχ αυτο το ακουω πολλες φορες. Αλλα δεν ξερω αν οντως ισχυει.
Δεν ειναι λογικο εντελως να συγκρινεις την σεξουαλικη ορεξη με οποιαδηποτε αλλη ορεξη και μαλιστα να λες οτι το αποτελεσμα, η λειτουργια τους και το κινητρο τους ειναι το ιδιο απλοικο.
Μπορει να εχω ορεξη για ενα αγορι και για μια ομελετα αλλα αυτο δε σημαινει οτι αντιμετωπιζω την ομελετα με τον ιδιο τροπο. Και αυτος ο διαφορετικος τροπος που τα αντιμετωπιζω ειναι που θετουν καποια ορια.
Για παραδειγμα, δεν αντιμετωπιζω την ομελετα με κτητικοτητα, ουτε θελω να με ερεθιζεται και αυτη απο εμενα, ουτε διακρινω καμια ουσιαστικη διαφορα μεταξυ των διαφορετικων ομελετων που εχω φαι ουτε μπορω να εχω βαθυτερα συναισθηματα ή να παιξω μαζι τηςκαθως την τρωω. Σαφως ομως το ιδιο δεν συμβαινει και με την ''ορεξη μου'' για εναν ανθρωπο, ολα ειναι αντιθετα απο την ομελετα μαλιστα.
Ειναι πολυ πιο συνθετο πραγμα η σεξουαλικοτητα απο αλλες ορεξεις. Γι αυτο νομιζω πως ειναι λογικο να εχει και διαφορετικα ορια.
Βεβαια υπαρχει και το αντιεπιχειρημα σε ολα αυτα. Οτι ειναι ολα ενας τροπος σκεψης. Φαινεται λογικο αλλα δεν γνωριζω τι ισχυει. Οπως και να εχει, αυτα που ειπα ειναι δεδομενα.
Ο μονος τροπος να πεις εναν gay ανωμαλο ειναι να υποθεσεις οτι η μονη σεξουαλικη επαφη που ειναι φυσιολογικη ειναι αυτη που εχει ως σκοπο την αναπαραγωγη των ειδων (ανθρωπων στην προκειμενη) δηλαδη μεταξυ αρσενικου και θυληκου μονο. Αλλα αυτο δεν ειναι και τοσο λογικο εφοσον δεν ειναι μονο αυτος ο σκοπος της σεξουλικοτητας ουτε καν στη φυση (στα ζωα), ποσο μαλλον σε ενα πιο πολυπλοκο ειδος οπως οι ανθρωποι.
Δεν μπορεις να πεις εναν gay ανωμαλο, πως να το κανουμε. Σαφως και ειναι ιδια παραγωγη λογου, βασικα ολη η σκεψη βασιζεται στις ιδιες αρχες. Αλλαζει το περιεχομενο ομως.
monster
Inactive Members

Περιοχή : city centre
Αριθμός μηνυμάτων : 15608
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιον θα χαρακτήριζες "Σεξουαλικά ανώμαλο" ;   24/7/2010, 15:35

Sinister έγραψε:

lol
Είναι όντως λεπτό ζήτημα και θα προσπαθήσω να το εξηγήσω βήμα βήμα ελπίζοντας να γίνω κατανοητός...

Αρχικά, γνωρίζω ότι σας ακούγεται κάπως η λέξη "ανωμαλία" και είναι απόλυτα λογικό. Η λέξη έχει φορτιστεί αρνητικά, προκαλεί αρνητικούς συνειρμούς στα μυαλά μας.

Έπειτα επειδή το θέμα μας έχει να κάνει με τον ορισμό της λέξης "ανωμαλία", τι είναι ανώμαλο, ποιος το ορίζει κλπ, αυτό που κάνουμε είναι να ανατρέξουμε στο... λεξικό!
Η λέξη υπάρχει στη γλώσσα μας άρα χρησιμοποιείται για κάποιο λόγο. Είναι είναι πολύ απλό να οριστεί αρκεί να έχεις υπόψιν σου τις οπτικές γωνίες από τις οποιες την εξετάζεις. Μια οπτική γωνία στην οποία θα στηριχθείς για να ορίσεις την ανωμαλία είναι οι προσωπικές εμπειρίες/η ηθική του καθενός ενώ μια άλλη είναι οι κοινωνικές νόρμες και αξίες μιας περιοχής/εποχής. Υπάρχει και μια τρίτη, περισσότερο αντικειμενική ή όπως λέει το λέξικό: One way of defining abnormality is statistical deviation, deviating from the usual or typical δηλαδή ότι ανωμαλία είναι οτιδήποτε παρατηρείται ότι συμβαίνει με μικρή συχνότητα, το όχι τόσο σύνηθες, αυτό που δε συμβαίνει συχνά. Με βάση δηλαδή τον ορισμό η αιμομιξία για παράδειγμα είναι ανωμαλία γιατί δεν παρατηρείται τόσο συχνά... Αυτά με το τυπικό του θέματος.

Εν προκειμένω, αν εξετάσετε τον όρο από την πλευρά της ηθικής του ατόμου, άλλους θα τους πειράξει μια τέτοια λέξη και άλλους όχι, επειδή ακριβώς εξαρτάται από τα ίδια τα πιστεύω του καθένα, που είναι τόσο ξεχωριστά όσος ο αριθμός των ανθρώπων.

Η γλώσσα που χρησιμοποιούμε για να μιλήσουμε για κάτι αντιπροσωπεύει και περιγράφει την καθημερινή μας εμπειρία. Η περιγραφή όμως αυτή, μπορεί να μην είναι πάντοτε μονάχα αντικειμενική (=απλή απεικόνιση της πραγματικότητας) αλλά μπορεί να περικλείει μέσα της στίγματα που προκαλούν συναισθήματα, σχόλια και κριτικές!

Ως ομοφυλόφιλοι, δε θέλουμε να μας χαρακτηρίζουν "ανωμαλους" γι αυτο και οι οργανώσεις διεκδίκησαν άλλο όρο με λιγότερο αρνητική χροιά όπως "διαφορετικούς". Και πολύ καλά έκαναν βασικά!

Ελπίζω να σας κατατώπησα γιατί υπάρχουν τόσες πολλές γνώμες για την ανωμαλία, τόσες αντιδράσεις και τόσες απορίες.

Forum God
Forum God

Αριθμός μηνυμάτων : 4437
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιον θα χαρακτήριζες "Σεξουαλικά ανώμαλο" ;   24/7/2010, 15:58

Συμφωνω με τον monster περι ορισμου της ανωμαλιας
Το τι ειναι ομαλο και τι ανωμαλο βασικα ειναι λιγο πολυ υποκειμενικα. Αυτο που για μενα ειναι ανωμαλο για σενα δεν ειναι. Και νομιζω οτι η ερωτηση αυτου του τοπικ εκει αποσκοπει, στο να πει ο καθενας την προσωπικη του αποψη. αυτο δεν σημαινει οτι υπαρχει μια καθολικη και αδιαπραγματευτη αληθεια επι του θεματος.
Προσωπικα ανωμαλο θεωρω σιγουρα οτιδηποτε γινεται χωρις τη συναινεση ολων οσων συμμετεχουν. και για μενα αυτο ειναι αδιαπραγματευτο. απο εκει και περα και την αιμομιξια, και την αποπλανηση ανηλικου απο καποιον γηραιοτερο ακομα κι αν γινεται με τη συνεναιση του πρωτου.. κ.α.

Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιον θα χαρακτήριζες "Σεξουαλικά ανώμαλο" ;   24/7/2010, 16:05

χμμ? πραγματικα δεν ξερω σε τι να πρωτο απαντησω γιατι διαφωνω συνολικα με την δομη της σκεψεις σου..
στα γρηγορα να σου πω τα εξης: οχι δεν ειναι καθολου παραλογο να πληγωσεις τον εαυτο σου. συνεχως των πληγωνεις. εχει μιλησει εκτενως η ψυχολογια, και η ψυχιατρικη. οποιος καταλαβε καταλαβε...και δεν αναφερομαι σε σωματικο επιπεδο.
για τα βλαβερα πραγματα τωρα...θελεις να σου θυμισω βλαβερα πραγματα που κανουμε και δεν υπαρχει και κανενα θεμα γιατι ειναι κοινωνικα απενοχοποιημενα. εχουμε και λεμε ακτινοβολια κινητης τηλεφωνιας, καπνιζουμε, πινουμε, τρωμε τοξικα κρεατα, πινουμε φαρμακα που δεν εχουν καν περαση τους απαραιτητους ελεγχους κλπ κλπ....και αυτα εχουν πολυ πιο βλαβερες συνεπειες στον ανθρωπο και μαλιστα στο συνολο του...και καποιοι αλλη δουλευουν σε οικοδομες και σκοτωνονται σε "εργασιακα ατυχηματα" για 30 εωρο. αλλα μοκο, αλλα φυσικα στο bdsm παιζει η ηθικη, στα αλλα μια χαρα!

και κλεινωντας να πω οτι αυτα που λες για μακρωζοοια και διαυγεια και μισως για την ζωη, οριοθετουν ανθρωπους με την ταμπελα του μη "υγιους υποκειμενου" οποτε εγω δεν θα μπω στην σηζητηση.
Υ.Γ. μιας και το εφιξες, η Σατανιστες δεν κανουν θυσιες.

η εννοια της ανωμαλιας ειναι μια ανθρωπινοι κατασκευει που μεταλασεται και επαναπροσδιοριζεται μεσα στους αιωνες, οι αιμομιξια ηταν μια χαρα πραγμα για τους αρχαιους αιγυπτιους ας πουμε.
????????
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιον θα χαρακτήριζες "Σεξουαλικά ανώμαλο" ;   24/7/2010, 16:06

οπότε η ανωμαλία δεν μπορεί να οριστεί, ακριβώς επειδή φέρει στοιχεία υποκειμενικότητας.
για μένα ανωμαλία είναι η παιδοφιλία και η κτηνοβασία, τα οποία καταδικάζονται και νομικά.

το να θεωρώ ανωμαλία την ουρολαγνεία, τα σοδομαζοχιστικά ή το fisting είναι εν μέρει άστοχο ακριβώς επειδή τα κρίνω με βάση τα δικά μου γούστα.

????????
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ποιον θα χαρακτήριζες "Σεξουαλικά ανώμαλο" ;   24/7/2010, 16:29

οχι, η ανωμαλια μπορει να οριστει μεσω των εργαλειων πειθαρχησις, διαφορων κοινωνικων πολιτισμικων σχεσεων, καθως και απο την παραγωγη λογων "αληθειας", και μετα-φυσικης της εκαστοτε κοινωνιας και ιστορικου χρονου/τοπου
αλλα φυσικα δεν υφισταται στην πραγματικοτητα, παρα μονο εως σημειο οριοθετησης της ανθρωπινης συμπεριφορας. κατω απο συγκριμενα κανονικοποιημενα πλαισια. και αργοτερα περναει στη εγωιστικη "και καλα" προσωπικη αισθητικη του υποκειμενου που αφομοιωνει και "φυσικοποιη" της συγκεκριμενες παραδοχες λογου.

Ποιον θα χαρακτήριζες "Σεξουαλικά ανώμαλο" ;
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 4Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3, 4  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: Προσωπικά Θέματα :: Σχέσεις, Σεξ & Σεξουαλικότητα-
Μετάβαση σε: