ΦόρουμΣυχνές ΕρωτήσειςΑναζήτησηΟμάδες ΜελώνΕγγραφήΣύνδεση
Σημαντικά Θέματα
Πρόσφατα Θέματα
» Αγαπημένα ξένα τραγούδια
από ForeverAloneGuy Χθες στις 23:24

» Οff-topic
από ForeverAloneGuy Χθες στις 22:39

» Αύριο...
από James_ Χθες στις 21:49

» Αν ήσουν...
από James_ Χθες στις 21:46

» Τι νιώθεις αυτή τη στιγμή?
από James_ Χθες στις 21:45

» Απαντήστε μόνο με μια ερώτηση
από Steven94 29/9/2014, 23:13

» Τι θα έκανεs αν...
από Steven94 29/9/2014, 23:12

» Παιχνίδι συνειρμών
από DiabolAkis 29/9/2014, 21:57

» Αγαπημένα Live Performances
από ForeverAloneGuy 29/9/2014, 02:14

» Διάφορα άρθρα
από James_ 29/9/2014, 00:32

» Ο από πάνω μου έχει/είναι
από Treebeard 28/9/2014, 21:11

» 10η εντολή/ Κόκκινος Κύκλος
από Lasher_ 28/9/2014, 21:05

» Comfort Zone
από Treebeard 28/9/2014, 20:56

» Η δικη μας ιστορια
από dragneel 28/9/2014, 17:32

» Εικόνες γεμάτες νόημα
από James_ 28/9/2014, 15:29

» Σήμερα...
από James_ 28/9/2014, 14:19

» Παιχνίδι ερωτήσεων
από Steven94 28/9/2014, 03:02

» Κανένα καλό βιβλίο ξερετε?
από celestial 28/9/2014, 02:41

» Αστείες εικόνες
από DiabolAkis 27/9/2014, 22:55

» britney spears
από DiabolAkis 27/9/2014, 22:16

» Παιχνίδι ερωτήσεων (shocking version)
από DiabolAkis 27/9/2014, 18:15

» Παιχνίδι με gifs
από DiabolAkis 27/9/2014, 18:13

» Kι εγώ...
από DiabolAkis 27/9/2014, 18:09

» βαθμολογήστε το άβαταρ του από πάνω
από DiabolAkis 27/9/2014, 17:59

» Διάσημοι (και όχι μόνο) που μας ... ανεβάζουν
από DiabolAkis 27/9/2014, 16:18

Σας προτείνουμε
Συζητήσεις για το φύλο, το σώμα, τις επιθυμίες
Κέντρο πρόληψης για τον HIV
Kοινότητα LGBTQ νέων
Top posters
monster

Anakin

Score

toutifrutti

celestial

Momoka

Vampire

Treebeard

MR Pe Pe

Toruk

Οκτώβριος 2014
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
ΗμερολόγιοΗμερολόγιο
Share | 

Tι σημαινει να εισαι ανθρωπος....

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Go down 
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Next
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Elementstv
Forum God
Forum God

Φύλο: Άντρας
Περιοχή: Athens
Αριθμός μηνυμάτων: 4196
Διάθεση:

ΔημοσίευσηΘέμα: Tι σημαινει να εισαι ανθρωπος....   9/12/2009, 22:12

Τι σημαινει να εισαι ανθρωπος? Τι ειναι για σας ο ορισμος της ανθρωπινης υποστασης? Αν μπορειτε δωστε και παραδειγματα απο τη ζωη σας...

Για μενα το να εισαι ανθρωπος, σημαινει να μπορεις να συνδεθεις με εναν αλλο ανθρωπο, και να νιωσεις οτι ενιωσε.Ειναι η ανωτερη μορφη υπαρξης που εχω νιωσει. Και κατι τετοιο εζησα προσφατα και περιεγραψα στο blog μου:

Υπαρχει ενα μαθημα στη σχολη που το παρακολουθω φανατικα διοτι η καθηγητρια ειναι απλα απιστευτος ανθρωπος, και το κανει να ειναι το πιο ενδιαφερον μαθημα του κοσμου. Κανουμε σκετς, ασκησεις, μιλαμε μπροστα στην ταξη, και προσπαθουμε γενικα να εκθετουμε τον ευαλωτο εαυτο μας μπροστα σε κοινο ωστε να αναπτυξουμε αυτοπεποιθηση. Ειναι καλυτερο και απο θεατρο. Ναι σου λεω! Διοτι στο θεατρο ναι μεν εισαι μπροστα σε κοινο αλλα παιζεις ενα ρολο, ενω στο μαθημα αυτο, ειμαστε ο εαυτος μας!

Για να μην τα πολυλογω, μας ειπε η καθηγητρια να σκεφτουμε μια αρνητικη εμπειρια που ειχαμε απο κατι που μας εκανε ο καθηγητης μας στο γυμνασιο/λυκειο και νιωσαμε ασχημα. Σηκωνοταν οποιο παιδι ηθελε επαιρνε το μικροφωνο και ελεγε την εμπειρια του. Σχεδον ολοι ανεφεραν απλα περιπτωσεις οπου ο καθηγητης τους αδικησε σε ενα βαθμο, ή δεν τους συμπαθουσε κτλ . Σηκωσα και γω το χερι μου για να πω τη δικη μου εμπειρια. Αρχισα να εξιστορω πως στη 3η γυμνασιου, οταν καναμε προβες για παρελαση δυο τραμπουκοι με κοροιδευαν λογω του οτι ειμαι γκει(Περιττο να πω οτι ενω πριν ολοι μιλουσαν μεταξυ τους, καρφωθηκαν πανω μου με προσοχη).Και οταν πιαστηκαμε στα χερια και μας χωρισε ο γυμναστης και του ειπα για ποιο λογο με κοροιδευαν, δεν μιλησε, γελασε ειρωνικα, και απλα μου ειπε να μην ξαναγινει. Περιεγραψα ποσο ασχημα ενιωσα, με την σταση του καθηγητη που ουσιαστικη επικροτουσε την συμπεριφορα τους.

Οταν αφησα το μικροφωνο, 3-4 χερια σηκωθηκαν για να μιλησουν. Η καθηγητρια εδωσε το μικροφωνο σε μια πολυ ομορφη κοπελα, η οποια παιρνοντας θαρρος απο την ιστορια μου, ειπε για το πως την κοροιδευαν λογω του οτι παλαιοτερα ηταν πιο παχουλη. Καθως τα εξιστορουσε βουρκωσε λιγο, και γυρισε και με κοιταξε. Και τοτε ειχα μια απο τις καλυτερες στιγμες της μεχρι τωρα ζωης μου. Διοτι συνδεθηκαμε. Ως ενας ανθρωπος προς ενα αλλο. Και το καταλαβαμε και οι 2. Ηταν μια απο τις καλυτερες στιγμες, ηταν η ουσια του τι σημαινει να εισαι ανθρωπος, διοτι οταν τα ματια μας ενωθηκαν, για αυτη τη στιγμη, ηταν σαν να μου ελεγε "Με καταλαβαινεις?" και σαν να της απαντουσα "Οτι ναι σε καταλαβαινω, καταλαβαινω το πονο σου"! Ακομη και τωρα βουρκωνω οταν το σκεφτομαι, δεν υπαρχουν λογια να το περιγραψω. Αυτο σημαινει να εισαι ανθρωπος, για μενα, οταν κοιτας στα ματια ενος ανθρωπου και του λες οτι ναι σε καταλαβαινω, σε νιωθω, σε συμπονω....

http://elementstv.blogspot.com/2009/12/blog-post_03.html

Aκομη και τωρα νιωθω οτι το κειμενο ειναι ελλιπες να περιγραψει τη στιγμη, αλλα και τωρα δεν μπορω να σκεφτω κατι καλυτερο να γραψω...

Forum Εxperienced
Forum Εxperienced

Αριθμός μηνυμάτων: 849

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Tι σημαινει να εισαι ανθρωπος....   9/12/2009, 22:18

Σε θαυμάζω, απλά....

Δεν έχω ξανασυναντήσει άνθρωπο σαν και σένα, ειλικρινά!
Επιστροφή στην κορυφή Go down
Shakespeare
Forum God
Forum God

Αριθμός μηνυμάτων: 4438
Διάθεση:

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Tι σημαινει να εισαι ανθρωπος....   9/12/2009, 22:21

ανθρωπος σημαινει να μπορεις να δινεις αγαπη απλοχερα χωρις να περιμενεις ανταλλαγμα
Elementstv
Forum God
Forum God

Διάθεση:

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Tι σημαινει να εισαι ανθρωπος....   9/12/2009, 22:21

:redface

Αλλα περα απο τις σεμνοτυφιες ουτε και γω εχω συναντησει αλλο ατομο στην ηλικια μου σαν και μενα...

Νομιζω οτι ετσι γιατρευω δικα μου κομπλεξ, δικες μου ανασφαλειες, και δικες μου ελλειψεις... Αλλα απο το να τις καλυπτω με καταστροφικο τροπο καλυτερα να τις καλυπτω ετσι...

Forum God
Forum God

Διάθεση:

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Tι σημαινει να εισαι ανθρωπος....   9/12/2009, 22:25

Shakespeare έγραψε:
ανθρωπος σημαινει να μπορεις να δινεις αγαπη απλοχερα χωρις να περιμενεις ανταλλαγμα

:yes: :yes: :yes: :yes: :yes:

Δεν ξερω αν γινεται να δωσεις αγαπη χωρις να εχεις ανταλλαγμα, αλλα μπορει απλα να ειναι εσωτερικο το ανταλλαγμα δηλαδη να νιωθεις καλα με τον εαυτο σου, και αυτο δωρο ειναι...

Forum God
Forum God

Διάθεση:

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Tι σημαινει να εισαι ανθρωπος....   9/12/2009, 22:30

φυσικα και μπορεις, αρκει να πατησεις κατω το εγω σου, πραγμα εξαιρετικα δυσκολο στις μερες μας. και δεν το κανεις για τον εαυτο σου, αλλα για τους αλλους.. αυτο σημαινει να εισαι ανθρωπος.

εγω ποτε θα σε γνωρισω για να αποκτησω αποψη elements?
Elementstv
Forum God
Forum God

Διάθεση:

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Tι σημαινει να εισαι ανθρωπος....   9/12/2009, 22:32

Καλα μην νομιζεις οτι με εχουν γνωρισει και πολλοι! Με τους μισους, τη μια κατι τυχαινει σε μενα τη μια σ'αυτους. Αν παρω το θαρρος και ερθω σε μια απο τις συναντησεις του φορουμ, θα τα πουμε εκει λογικα!

Υ.Γ. Mην κοιτας, με τον Πανο ειμαστε συμμαθητες απο παλια!

Forum God
Forum God

Διάθεση:

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Tι σημαινει να εισαι ανθρωπος....   9/12/2009, 22:34

Και για να επσιτρεψω στο θεμα, οχι εγω νομιζω οτι για τον εαυτο μου το κανω...

Forum God
Forum God

Διάθεση:

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Tι σημαινει να εισαι ανθρωπος....   9/12/2009, 22:39

http://rapidshare.comrapidshare.com/files/281542508/Oprah_Elie_Wiesel_-The_Holocaust.avi

http://rapidshare.comrapidshare.com/files/281537358/Every_Person_Matters.avi

Kaι βεβαια αυτα τα 2 βιντεακια εχουν 2 πολυ σημαντικα μηνυματα, τα εχω ξαναβαλει αλλου, οποιος ενδιαφερεται ας τα κατεβασει πιο πολυ στους καινουργιους απευθυνομαι...

Ειδικα το 2ο ειναι το αγαπημενο μου....

Και υποψιν εκανα πολυ κοπο για να τα μεταφρασω!!!

Forum God
Forum God

Διάθεση:

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Tι σημαινει να εισαι ανθρωπος....   9/12/2009, 23:17

Elementstv έγραψε:
http://rapidshare.comrapidshare.com/files/281542508/Oprah_Elie_Wiesel_-The_Holocaust.avi

http://rapidshare.comrapidshare.com/files/281537358/Every_Person_Matters.avi

Kaι βεβαια αυτα τα 2 βιντεακια εχουν 2 πολυ σημαντικα μηνυματα, τα εχω ξαναβαλει αλλου, οποιος ενδιαφερεται ας τα κατεβασει πιο πολυ στους καινουργιους απευθυνομαι...

Ειδικα το 2ο ειναι το αγαπημενο μου....

Και υποψιν εκανα πολυ κοπο για να τα μεταφρασω!!!
:yes: :yes: :yes:

Tι σημαινει να εισαι ανθρωπος....

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 2Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Next

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 ::  :: -