ΦόρουμΣυχνές ΕρωτήσειςΑναζήτησηΟμάδες ΜελώνΕγγραφήΣύνδεση
Σημαντικά Θέματα
Πρόσφατα Θέματα
» ... Στον ύπνο μου είδα...
από Kwstasthessaloniki 21/10/2017, 21:49

» Ρόλος στο σεξ
από Kwstasthessaloniki 21/10/2017, 21:36

» Ποιά πράγματα σας ανάβουν?
από mistirius_boy 9/10/2017, 14:29

» Κάρμα ( Long Post)
από DiabolAkis 7/10/2017, 06:12

» Όταν είστε σε δημόσιους χώρους, τσεκάρετε (κρυφά ή φανερά) το φούσκωμα στο παντελόνι του άλλου;
από N.G95 6/10/2017, 23:53

» Αστείες εικόνες
από Dragneel 6/10/2017, 00:33

» Αγαπημένα ξένα τραγούδια
από Dragneel 6/10/2017, 00:17

» Καλωσόρισμα νέων μελών - Χαιρετισμοί
από Duality 3/10/2017, 04:45

» Τηλεφωνικό σεξ
από phonesexchat 21/9/2017, 18:31

» γκει προτασεις γαμου...
από Dragneel 9/9/2017, 22:06

» Soundtracks
από Dragneel 4/9/2017, 22:29

» Αστεία video
από Duality 29/8/2017, 08:39

» Αν ήσουν...
από Duality 23/8/2017, 10:34

» Παιχνίδι ερωτήσεων
από Duality 23/8/2017, 08:58

» Διάφορα video
από Dragneel 19/8/2017, 14:47

» Οff-topic
από N.G95 14/8/2017, 18:15

» Πονηρές παραλίες στο Βόλο
από apeiros69 30/7/2017, 22:11

» O λεξάριθμος του ονόματος μας δείχνει τον χαρακτήρα μας.
από SavantBleu 29/7/2017, 23:03

» Νέο μέλος
από tenorman 14/7/2017, 21:15

» MBTI Personality Test
από makosdim 2/7/2017, 19:45

» Τεστ Διπολικης Διαταραχης
από makosdim 2/7/2017, 19:26

» Θα χασω τη σχεση μου απο μια μ*λ*κι*;
από Steven94 27/6/2017, 22:25

» Τι σκέφτεσαι αυτή τη στιγμή;
από Steven94 27/6/2017, 22:22

» Θέματα συζήτησης μεταξύ ενός straight και ενός gay.
από DiabolAkis 26/6/2017, 21:33

» Κοιτάτε το πέος του διπλανού σας στα ουρητήρια σε δημόσιους χώρους?
από Cookie 26/6/2017, 00:43

Σας προτείνουμε
Συζητήσεις για το φύλο, το σώμα, τις επιθυμίες
Κέντρο πρόληψης για τον HIV
Kοινότητα LGBTQ νέων
Κορυφαίοι συγγραφείς του μήνα
Dragneel

Duality

Kwstasthessaloniki

DiabolAkis

mistirius_boy

N.G95

Οκτώβριος 2017
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
ΗμερολόγιοΗμερολόγιο

Μοιραστείτε | 

Όρια πελώρια

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Duality
Administrator
Administrator

Φύλο : Άντρας
Περιοχή : Αθήνα
Αριθμός μηνυμάτων : 4759
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Όρια πελώρια   20/11/2015, 17:52

Phantasos έγραψε:
Χτες το απόγευμα περίμενα λεωφορείο και μια περαστική κοπέρα μου λέει: να σου πω κάτι? κοιτάς αλλού αλλά κοίτα και από κει πόσο όμορφα είναι. 
Μου έδειξε τον ουρανό προς το ηλιοβασίλεμα. Συμφώνησα μαζί της χαμογελαστά και μετά έφυγε.
Δεν ξέρω αν και τί ωραία τρέλα κουβαλούσε, αλλά με συγκίνησε, με έβαλε σε σκέψεις και μου έφτιαξε τη διάθεση - ακόμη και τώρα που το σκέφτομαι. Aww, δεν ήξερα ότι γίνονται και τέτοια irl.
Ωωωωωωωωωωωω!!!!!!     Αφορμή για θέμα!  

Κι όμως έχω κάτι τέτοιες φίλες. Υπάρχουν τέτοια άτομα, και νιώθω πως προσθέτουν σ' αυτή τη ζωή...

Χθες σκεφτόμουν τις μέρες μου στη σχολή όλα τα χρόνια που πήγαινα (τώρα απλώς δεν πάω   ) και θυμήθηκα μία δική μου περίπτωση σε ένα λεωφορείο. Εγώ δεν ξεκινάω ποτέ κουβέντα με αγνώστους, αλλά ήταν μια κοπέλα δίπλα μου που φαινόταν πολύ ανοιχτή, οπότε είχα κι εγώ διαφορετική στάση. Μου άνοιξε κουβέντα γρήγορα και αρχίσαμε να μιλάμε με απίστευτη οικειότητα. Δε θυμάμαι να είπαμε κάτι τρομερό αλλά ένιωθα τελείως ο εαυτός μου. Θυμάμαι μόνο ότι λέγαμε για ένα πάρτι που είχε πάει την προηγούμενη μέρα και για τις φίλες της και τα παπούτσια της, κάτι τέτοια.   Μπήκαμε και στο μετρό μαζί ώσπου την αποχαιρέτησα. Της είπα ότι χάρηκα που τη γνώρισα και το εννοούσα. Τόσο γλυκό και αστείο, δεν ξέρω! Εκτός προγράμματος και μη αναμενόμενο αλλά τόσο πολύ φυσικό!

Μήπως τα όρια που νομίζω ότι αναγνωρίζω είναι πρακτικά τείχη; Υπάρχουν και άτομα που είναι ανοιχτά και στο σεξ με κάποιον που μόλις γνώρισαν, ενώ εγώ προσπαθώ να είμαι πολύ διακριτικός και να μην ενοχλήσω κλπ κλπ. Σίγουρα δε θέλω να γίνω παρεμβατικός στις ζωές των άλλων, αλλά θα ήθελα να υπάρχει αυτή η μαγεία του απρόσμενου. Εσείς τι έχετε δει από άλλους και πώς συμπεριφέρεστε οι ίδιοι;

Ίσως, αν κάθε στιγμή φανταζόμασταν έναν καθρέφτη απέναντί μας, να κάναμε πιο αντικειμενικά καλές επιλογές.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Phantasos
Moderator
Moderator

Περιοχή : Athens
Αριθμός μηνυμάτων : 1936
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Όρια πελώρια   20/11/2015, 18:06

Γενικά, όπως φάνηκε και από το ποστ μου, δεν είχα ποτέ εμπειρία όμοια με αυτή. Με έβαλε σε σκέψεις. Και σίγουρα άλλαξε τη γνώμη μου για την αντιμετώπιση απέναντι στο απρόσμενο και αυθόρμητο που δεν ξεπερνά τα όριά μου.
Αν και διεύρυνε μερικώς τα δικά μου όρια σε αυτό, νομίζω πως τα προσωπικά επιβεβλημένα όριά μου είναι διαφορετικά και πιο κλειστά από αυτά που μπορώ να έχω ως αποδέκτης από τους έξω.
Γενικά κάνω προσπάθειες να ξεφεύγω από αυτά, αλλά δεν νομίζω ότι είναι αυθόρμητο, καθώς έχει να κάνει με το πόσο άνετα νιώθω ΉΔΗ με κάποιον.
Ωραίο θρεντ Ντουο!

Moderator
Moderator

Περιοχή : Athens
Αριθμός μηνυμάτων : 1936
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Όρια πελώρια   20/11/2015, 18:14

αν θέλεις κανε edit to κοπέΡα στο quote του ποστ σου και μετά κάνε και delete στο παρόν ποστ

Forum Cowboy
Forum Cowboy

Περιοχή : London
Αριθμός μηνυμάτων : 4621
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Όρια πελώρια   20/11/2015, 19:45

Πολύ θα ήθελα να ήμουν σαν αυτή την κοπέλα αλλά είμαι τόσο awkward που δεν θα μπορούσα ποτέ να κάνω μια τέτοια αυθόρμητη συζήτηση στο δρόμο. Και να μου έπιαναν την κουβέντα είτε θα έλεγα τη μεγαλύτερη κρυάδα στον κόσμο ή θα έκοβα την κουβέντα στη μέση λέγοντας κάτι ουδέτερο...
Πφφφ...απελπισία...

Forum God
Forum God

Περιοχή : Θεσσαλονίκη
Αριθμός μηνυμάτων : 6018
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Όρια πελώρια   20/11/2015, 20:10

dragneel έγραψε:
Πολύ θα ήθελα να ήμουν σαν αυτή την κοπέλα αλλά είμαι τόσο awkward που δεν θα μπορούσα ποτέ να κάνω μια τέτοια αυθόρμητη συζήτηση στο δρόμο. Και να μου έπιαναν την κουβέντα είτε θα έλεγα τη μεγαλύτερη κρυάδα στον κόσμο ή θα έκοβα την κουβέντα στη μέση λέγοντας κάτι ουδέτερο...
Πφφφ...απελπισία...

έλα βρε ο καθένας αξίζει για αυτό που είναι ..
Εγώ σκάω απλά ένα χαμόγελο και τέλος .Γενικά δεν το  αναπτύσσω  καθόλου , είμαι και λίγο ντροπαλός 

Forum Εxperienced

Αριθμός μηνυμάτων : 944
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Όρια πελώρια   20/11/2015, 20:31

Πριν δύο μήνες, είχε έρθει στη δουλειά μου, μία κοπέλα, στα 30 της, ήταν ένα ράκος.
Είχε χωρίσει πρόσφατα και ήθελε να διευθετήσει κάποιες εκκρεμότητες.

Καθίσαμε, άρχισε να μου εξηγεί, λύγισε όμως και έβαλε τα κλάματα. Μου ήταν ιδιαιτέρως συμπαθής και προσεγγίσιμη σαν χαρακτήρας, οπότε της έκανα έναν καφέ μέχρι να ηρεμήσει, της πρότεινα να καπνίσει αν θέλει και άρχισε να ξεδιπλώνεται όλη η αλήθεια της με έναν από τους πιο σπαρακτικούς τρόπους που έχω βιώσει. Ήθελε απλώς κάποιον να την ακούσει. Και ξέρετε, ο εντελώς άγνωστος, καμιά φορά είναι αυτό που χρειαζόμαστε σε κάτι τέτοιες περιπτώσεις. Για κανένα 2ωρο είχαμε κλειστεί και συζητούσαμε. Είπε όσα είχε ανάγκη να πει, και άκουσε από εμένα αυτά που είχε ανάγκη να ακούσει. 

Πιστεύω λοιπόν, ότι τα όρια είναι όντως πελώρια. Όπως και τα χέρια του ανθρώπου να αγκαλιάσουν έναν άγνωστο προς αυτούς, χρησιμοποιώντας έστω τις λέξεις. Αυτό που κρατάω μετά από αυτό είναι ότι σημασία έχει να παραμένουμε άνθρωποι όπως επίσης και το ότι την ανθρωπιά μας, μπορεί να την πυροδοτήσει ο οποιοσδήποτε.

Δεν έχει δάκρυα πια.
Κλαίνε όσοι στο βάθος ακόμη ελπίζουν.
Η πιο μεγάλη αρετή του ανθρώπου είναι να έχει καρδιά.
Μα η πιο μεγάλη ακόμα είναι όταν χρειάζεται να παραμερίζει την καρδιά του.
Kαι σμίγουν και χωρίζουν οι άνθρωποι και δεν παίρνει τίποτα ο ένας απ’ τον άλλον.
Dragneel
Forum Cowboy
Forum Cowboy

Περιοχή : London
Αριθμός μηνυμάτων : 4621
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Όρια πελώρια   20/11/2015, 21:30

Μπράβο σου For_My_Pain. Δεν υπάρχουν πολλοί τέτοιοι άνθρωποι. Αυτό που έκανες ήταν πολύ ανθρώπινο!
Ήταν βέβαια και επικίνδυνο. Ποτέ δεν ξέρεις ποιος τρελός θα σου κατσικωθεί...

Forum Beginner
Forum Beginner

Περιοχή : Thessaloniki
Αριθμός μηνυμάτων : 161
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Όρια πελώρια   21/11/2015, 15:47

Eίναι θέμα οπτικής γωνίας !Δεν ξέρεις αυτός ο άνθρωπος που βλέπεις πως έχει διαμορφωθεί και πώς θα εξελιχθεί , ένα στιγμιότυπο της ζωής του βλέπεις χωρίς να έχεις ένα πριν και ένα μετά να σκεφτείς! Δεν το έχω επιχειρήσει να μιλήσω σε κάποιον που θα δω τυχαία στον δρόμο ούτε το έχω δεχτεί και να οδήγησε κάπου! Ίσως φοβάμαι να το κάνω γιατί για έμενα θα είναι πολύ πρωτόγωρο και ο άλλος να πάρει λάθος εντυπώσεις.. Ωστόσο,  η ανάγκη για μια τέτοια αλληλεπίδραση μου έχει βγει στο παρελθόν και την έχω καταπνίξει λόγω φόβου και ντροπής!

Forum God

Περιοχή : Mέση-Γη , Πέρα-Γη , Δώθε-Γη
Αριθμός μηνυμάτων : 6251
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Όρια πελώρια   21/11/2015, 19:13

Το έχω κάνει πολλές φορές. Η επικοινωνία είναι το πιο όμορφο πράγμα. Με χαμόγελο κ φιλική διάθεση όλοι ανοίγονται 
N.G95
Moderator
Moderator

Περιοχή : Thessaloniki
Αριθμός μηνυμάτων : 3575
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Όρια πελώρια   21/11/2015, 19:45

Ο Νικος δεν εχει ορια οπως εχω πει πολλακις εδω μεσα.

Γενικοτερα ειμαι αρκετα απροσδιοριστος σαν ανθρωπος επιφανειακα. Κοιταω αδιαφορα και κοβω σχεδον επιθετικα επιφανειακους διαλογους. Εκεινη την στιγμη πολυ απλα εξεταζω τα ατομα που εχω γυρω μου και βλεπω πως αντιδρανε σε διαφορα ερεθισματα για να δω εαν αξιζει να ασχοληθω. Αυτο κρινει και το εαν θα ειμαι ομιλητικος και ανοιχτος απεναντι σε καποιον η οχι. 

Μου εχει τυχει να ειμαι σε σταση λεωφορειου 4:00 το χαραμα να με ρωταει μια γλυκια κοπελα σε ποση ωρα θα ερθει το λεωφορειο και καθως απανταω, να παρακολουθω οτι εχει ενεργεια και ομορφη διαθεση και να την πιανω εγω ο ιδιος την συζητηση και να μιλαμε κανα 20 λεπτο. (Ηθελα να ζητησω και τηλεφωνο αλλα ειχα σχεση τοτε  ).

Εχει τυχει αντιθετα ομως να βλεπω στον δρομο η σε καποιον χωρο η/και να μου γνωριζουν τον χ ανθρωπο και επειδη δεν μ'αρεσει ο τροπος του (να απανταει χυδαια και υβριστικα, να κανει επιδειξη, να μειωνει τον κοσμο γυρω του κλπ κλπ), εκει εαν προσπαθει να μου πιασει κουβεντα τον γειωνω με ιδιαιτερη αλαζονεια και απαθεια. Δεν θα ξεχασω ποτε εναν κουλ τυπο που μου ειχε γινει κολλιτσιδα μια βραδια και με ρωτουσε γιατι δεν χορευα και τι εχω και πως ολα ειναι μεσα στην ζωη και αντε να σηκωθω να χορεψω να ξεχαστω και οχι να πιανει την κουβεντα σε δυο φιλες μου και να τους την πεφτει ενω η μια ειχε σχεση και το ηξερε (!!!!) και ενω απλα δεν μ'αρεσε η μουσικη και του το εξηγουσα στην αρχη, εν τελει κατεληξε στο τελος της βραδιας να περπαταει μονος του πισω πισω μακρια απο τους υπολοιπους γιατι τον εκανα να νιωθει απαισια. Ξεκαθαρα η αντιδραση μου ηταν υπερβολικη αλλα το ιδιο ξεκαθαρα βγηκα εκτος εαυτου οταν καθε 10 λεπτα ερχοταν να μου μιλησει μονο και μονο για να το κανει, λες και μου την επεφτε ενιωθα.

Οσο αναφορα τα υπολοιπα θεματα πραγματικα δεν ξερω τι να περιμενω απο τον εαυτο μου.

Επισκέπτης
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Όρια πελώρια   21/11/2015, 20:37

Κι εγώ το έχω κάνει αρκετές φορές. Πάντα ακούω το ένστικτο μου σε αυτές τις περιπτώσεις, όταν λοιπόν καταλάβω ότι το συγκεκριμένο άτομο έχει μια θετική αύρα, θα μιλήσω
Pianist
Forum Master
Forum Master

Αριθμός μηνυμάτων : 1140

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Όρια πελώρια   22/11/2015, 02:57

Και εμένα μου έχει τύχει σε λεωφορείο να μου πιάσουν την συζήτηση άκυρες κοπέλες και ήταν όντως πολύ γλυκές και κάναμε ωραίες συζητησεις. Εγω δεν το έχω κάνει ίσως είμαι πιο ντροπαλός. Αλλα δεν θα απορρίψω κάποιον που θα μου μιλήσει εφόσον νιώθει εκείνος την ανάγκη της επικοινωνίας για τον οποιοδήποτε λόγο.
celestial
Forum God
Forum God

Περιοχή : stonecity
Αριθμός μηνυμάτων : 10213
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Όρια πελώρια   22/11/2015, 03:55

καθομαι και διαβαζω τοση ωρα τα ποστς και λεω.. μα τι σκατα λενε..? δεν βλεπουν οτι ειναι οφ τοπικ ολα αυτα? μετα βλεπω και συντονιστη να δημοσιευει και λεω νταξει, χαζεψες! κατι υπαρχει στη σημειολογια του τιτλου που δεν εχεις πιασει. και εστιαζοντας με τα ματια, διαβαζω αυτο που οντως γραφει.

και δεν ηταν ορκα πελωρια..

Forum Master

Περιοχή : Βόρειες Επαρχίες
Αριθμός μηνυμάτων : 1547
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Όρια πελώρια   23/11/2015, 00:33

celestial έγραψε:
καθομαι και διαβαζω τοση ωρα τα ποστς και λεω.. μα τι σκατα λενε..? δεν βλεπουν οτι ειναι οφ τοπικ ολα αυτα? μετα βλεπω και συντονιστη να δημοσιευει και λεω νταξει, χαζεψες! κατι υπαρχει στη σημειολογια του τιτλου που δεν εχεις πιασει. και εστιαζοντας με τα ματια, διαβαζω αυτο που οντως γραφει.

~Work hard, party harder.
Duality
Administrator
Administrator

Αριθμός μηνυμάτων : 4759
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Όρια πελώρια   23/11/2015, 00:50

celestial έγραψε:

Kyogre! Κεραυνό!

Ίσως, αν κάθε στιγμή φανταζόμασταν έναν καθρέφτη απέναντί μας, να κάναμε πιο αντικειμενικά καλές επιλογές.
Ianos
Forum God
Forum God

Αριθμός μηνυμάτων : 3383
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Όρια πελώρια   23/11/2015, 21:54

Πόσα τείχη υψώνουμε συχνά... τείχη τα οποία υψώνουμε γιατί δε μπορούμε να αφήσουμε ελύθερο τον εαυτό μας να κατανοήσει και να απολαύσει τα χίλια χρώματα της διαφορετικότητας...

δάκρυα, από ξεφτίλες και στριμώγματα."
ΜΑΛΒΙΝΑ ΚΑΡΑΛΗ

Όρια πελώρια
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: Θεματικές Ενότητες :: Κοινωνία-
Μετάβαση σε: