ΦόρουμΣυχνές ΕρωτήσειςΑναζήτησηΟμάδες ΜελώνΕγγραφήΣύνδεση
Σημαντικά Θέματα
Πρόσφατα Θέματα
» ... Στον ύπνο μου είδα...
από Kwstasthessaloniki Χθες στις 21:49

» Ρόλος στο σεξ
από Kwstasthessaloniki Χθες στις 21:36

» Ποιά πράγματα σας ανάβουν?
από mistirius_boy 9/10/2017, 14:29

» Κάρμα ( Long Post)
από DiabolAkis 7/10/2017, 06:12

» Όταν είστε σε δημόσιους χώρους, τσεκάρετε (κρυφά ή φανερά) το φούσκωμα στο παντελόνι του άλλου;
από N.G95 6/10/2017, 23:53

» Αστείες εικόνες
από Dragneel 6/10/2017, 00:33

» Αγαπημένα ξένα τραγούδια
από Dragneel 6/10/2017, 00:17

» Καλωσόρισμα νέων μελών - Χαιρετισμοί
από Duality 3/10/2017, 04:45

» Τηλεφωνικό σεξ
από phonesexchat 21/9/2017, 18:31

» γκει προτασεις γαμου...
από Dragneel 9/9/2017, 22:06

» Soundtracks
από Dragneel 4/9/2017, 22:29

» Αστεία video
από Duality 29/8/2017, 08:39

» Αν ήσουν...
από Duality 23/8/2017, 10:34

» Παιχνίδι ερωτήσεων
από Duality 23/8/2017, 08:58

» Διάφορα video
από Dragneel 19/8/2017, 14:47

» Οff-topic
από N.G95 14/8/2017, 18:15

» Πονηρές παραλίες στο Βόλο
από apeiros69 30/7/2017, 22:11

» O λεξάριθμος του ονόματος μας δείχνει τον χαρακτήρα μας.
από SavantBleu 29/7/2017, 23:03

» Νέο μέλος
από tenorman 14/7/2017, 21:15

» MBTI Personality Test
από makosdim 2/7/2017, 19:45

» Τεστ Διπολικης Διαταραχης
από makosdim 2/7/2017, 19:26

» Θα χασω τη σχεση μου απο μια μ*λ*κι*;
από Steven94 27/6/2017, 22:25

» Τι σκέφτεσαι αυτή τη στιγμή;
από Steven94 27/6/2017, 22:22

» Θέματα συζήτησης μεταξύ ενός straight και ενός gay.
από DiabolAkis 26/6/2017, 21:33

» Κοιτάτε το πέος του διπλανού σας στα ουρητήρια σε δημόσιους χώρους?
από Cookie 26/6/2017, 00:43

Σας προτείνουμε
Συζητήσεις για το φύλο, το σώμα, τις επιθυμίες
Κέντρο πρόληψης για τον HIV
Kοινότητα LGBTQ νέων
Κορυφαίοι συγγραφείς του μήνα
Dragneel

Duality

Kwstasthessaloniki

DiabolAkis

mistirius_boy

N.G95

Οκτώβριος 2017
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
ΗμερολόγιοΗμερολόγιο

Μοιραστείτε | 

Φιλική σχέση μεταξύ ενός str8 και ενός gay!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Μπορεί να υπάρξει ουσιαστική σχέση μεταξύ gay και str8 του ίδιου φύλου;
Ναι
63%
 63% [ 19 ]
Ναι αλλά υπό προϋποθέσεις
30%
 30% [ 9 ]
Όχι
0%
 0% [ 0 ]
Δεν είμαι σίγουρος
7%
 7% [ 2 ]
Σύνολο Ψήφων : 30

ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Dragneel
Forum Cowboy
Forum Cowboy

Φύλο : Άντρας
Περιοχή : London
Αριθμός μηνυμάτων : 4621
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Φιλική σχέση μεταξύ ενός str8 και ενός gay!   10/9/2015, 17:27

Με αφορμή την εμπειρία μου τον τελευταίο χρόνο με έναν str8, σκέφτηκα να ανοίξω αυτό το θέμα για να ακούσω τη γνώμη σας και τις εμπειρίες σας.

Ποτέ δεν προσπάθησα να κάνω διάκριση μεταξύ των str8 και gay φίλων μου και προσπαθούσα να εστιάζω περισσότερο στην προσωπική μας σχέση παρά στις σεξουαλικές προτιμήσεις μας. Παρόλα αυτά πάντα αισθανόμουν ότι υπήρχε ένα μεγαλύτερο χάσμα με τους str8. Ίσως εγώ δεν αισθάνομαι άνετα να ανοιχτώ και να δεθώ και κατά συνέπεια μπλοκάρω τις σχέσεις μας ή ίσως αυτοί κρατάνε μια απόσταση ασυνείδητα ή συνειδητά.

Τον τελευταίο χρόνο γνώρισα από κοινές παρέες τον X ο οποίος είναι str8 και πολύ cool και ακομπλεξάριστος. Ήταν προφανές από την αρχή ότι υπάρχει χημεία μεταξύ μας και αισθανόμουν άνετα δίπλα του να είμαι ο εαυτός μου 100%. Δεν είπα ποτέ ευθέως ότι είμαι gay γιατί δεν μου αρέσει να μοστράρω μια ταμπέλα συνέχεια πάνω από το κεφάλι μου αλλά δεν το έκρυψα κιόλας. Μάλιστα χρησιμοποιούσε το laptop μου και είδε στο ιστορικό και το gay-gr.org αλλά απλά κάναμε πλάκα γι'αυτό χωρίς να γίνει θέμα.

Μια μέρα που μαζευτήκαμε στο σπίτι μια φίλης μας, παίζαμε, είδαμε ταινία, πίναμε και περάσαμε πολύ ωραία. Επίσης κοιμηθήκαμε όλοι εκεί γιατί ήταν ήδη αργά και εμείς πολύ μεθυσμένοι ώστε να πάμε σπίτια μας. Την άλλη μέρα, εντελώς φυσικά, ξύπνησε και ξάπλωσε δίπλα μου και τον πήρα αγκαλιά και κοιμήθηκε εκεί για το επόμενο μισάωρο. Γενικά όποτε με βλέπει μου πιάνει το χέρι, με αγκαλιάζει, μου φτιάχνει το μπουφάν αν δεν είναι καλά κουμπωμένο κλπ. Πράγματα που εγώ δεν τα κάνω ποτέ με κανέναν γιατί δεν παίρνω ποτέ τόσο θάρρος αν δεν μου το δώσουν. Ειδικά με str8 δεν είχα ποτέ μια τέτοια φιλική σχέση. Βασικά ούτε με gay φίλο μου. Ο ίδιος βέβαια όπως είπα είναι πολύ cool και άνετος με την προσωπικότητα και τα συναισθήματά του. Δεν ντρέπεται να παραδεχτεί ότι είναι ευαίσθητος και κλαίει εύκολα. Κάποιοι συνάδελφοί του μάλιστα τον πειράζανε επειδή είπε πως έκλαιγε όταν χώρισε με την κοπέλα του.

Πιστεύετε ότι μπορεί να υπάρξει πραγματική και ακομπλεξάριστη φιλία μεταξύ ενός γκέι και ένος str8 του ίδιου φύλου;

Μήπως η σεξουαλικές προτιμήσεις εν τέλει θα μπουν στη μέση και θα το χαλάσουν;

Αισθάνεστε ότι έχετε ουσιαστικές και ειλικρινείς σχέσεις με str8;

Πως είναι οι σχέσεις σας με αυτούς;

Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φιλική σχέση μεταξύ ενός str8 και ενός gay!   10/9/2015, 18:11

Πολύ ενδιαφέρουσα η εμπειρία σου dragneel
Λοιπόν εγώ έχω μόνο str8 φίλους και φίλες, θα έλεγα ότι είναι αρκετά άτομα. Είμαι χαρούμενος διότι πρόκειται για άτομα που έχουμε πραγματικό δέσιμο και αρκετά χρόνια φιλία. Βέβαια 3-4 άτομα είναι αυτά που είμαστε πιο κοντά. Δυστυχώς όμως δεν έχω βρει την δύναμη σε κανέναν να μιλήσω για την σεξουαλικότητα μου. Μίλησα μια φορά σε μια φίλη για εμένα προσπαθώντας να υπερασπιστώ τον lgbtqi+ πληθυσμό και δεν μου βγήκε σε καλό όπως ξέρετε. Μου είναι βασανιστικό να αγνοούν κάτι τόσο σημαντικό για εμένα αυτά τα άτομα τα οποία πραγματικά αγαπάω και έχουμε τόσο στενή φιλία. Ειδικά ο επί 10 χρόνια κολλητός μου θα ήθελα να ξέρει για εμένα. Ωστόσο λόγω και της προηγούμενης αρνητικής εμπειρίας, λόγω του γεγονότος ότι βρισκόμαστε στην επαρχία και φυσικά του φόβου για άσχημη αντίδραση ή απόρριψη, προς το παρόν επιφυλάσσομαι να τους μιλήσω. Μακάρι να καταλάβουν όταν μπω στην διαδικασία να τους εξηγήσω. Προσωπικά όλοι οι str8 φίλοι μου μου είναι ερωτικά παντελώς αδιάφοροι, δεν θα έμπαινα ποτέ στη διαδικασία να τους προσεγγίσω με άλλη διάθεση πέρα από την φιλική. Θα με πληγώσει πολύ η πιθανή απόρριψη τους. Έχω αποφασίσει να τους μιλήσω μετά από κάποια χρόνια, αφού θα έχουμε τελειώσει τις σπουδές και θα είναι μεγαλύτεροι, χωρίς όμως να σημαίνει ότι μέχρι τότε θα κρύβομαι. Θέλω απλώς να είμαι πιο σίγουρος ότι θα καταλάβουν την αξία που έχουν στην ζωή μου και ότι τους επέλεξα επειδή τους θέλω για φίλους μου και για τίποτα άλλο. 
Και η απάντηση μου είναι ναι, οι σχέσεις μας μπορεί να είναι ουσιαστικές και ειλικρινείς
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
MichAng
Forum Beginner
Forum Beginner

Περιοχή : Thessaloniki
Αριθμός μηνυμάτων : 161
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φιλική σχέση μεταξύ ενός str8 και ενός gay!   10/9/2015, 20:06

Όντως πολύ ωραία αφορμή για να ανοίξεις αυτό το θέμα που πιστεύω πως όλους μας μας έχει απασχολήσει κατά διαστήματα!! Πιστεύω ότι είναι δυνατόν να έχεις μια καλή φιλία με straight, αρκεί να νιώσεις άνετα μαζί του και να μην σου δίνει την αίσθηση ότι ναι μεν είναι εντάξει με αυτό που είσαι αλλά είτε λόγω στερεοτυπων είτε λόγω συνήθειας ενδομυχα να το κατακρίνει.. Και φυσικά να μην υπάρχει ερωτική έλξη πράγμα που ισχύει και για τους gay φίλους! Αν δεν υπάρχει το κατάλληλο κλίμα τότε για εμένα ούτε η επικοινωνία είναι πολύ εύκολη και νιώθω άβολα!  Βέβαια dragneel έτσι όπως περιεγραψες την κατάσταση εγώ πιθανότατα θα άρχιζα να αισθάνομαι πράγματα αν μου άρεσε έστω και λίγο!  Όλους μου τους φίλους τους αγαπώ αλλά πολλά πολλά μόνο με τις φίλες μου μπορώ..

Moderator

Αριθμός μηνυμάτων : 3575
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φιλική σχέση μεταξύ ενός str8 και ενός gay!   10/9/2015, 20:14

Εχω αρκετους στρ8 φιλους...
Ποτε δεν ειχα προβλημα μαζι τους και θα κανα οτι θα κανα μαζι τους και εαν ημουν στρ8.
Αυτο με ελαχιστες εξαιρεσεις που οι ιδιοι μου φερονταν διαφορετικα απ οτι τους αλλους και εγω το λαμβανα αλλιως..Αλλα αυτο και σε μικροτερη ηλικια που δεν μπορουσα να δω ορισμενα πραγματα ξεκαθαρα...

Ισως να το θεωρω δεδομενο οτι τα παω καλα με στρ8 φιλους μου λογω ορισμενων εντονων ''ανδροπρεπων'' χαρακτηριστικων μοθ.

Dragneel
Forum Cowboy
Forum Cowboy

Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φιλική σχέση μεταξύ ενός str8 και ενός gay!   10/9/2015, 20:26

@Johnprog Πιστεύω ότι στον επί 10 χρόνια κολλητό σου θα μπορούσες άνετα να μιλήσεις και πριν τελειώσεις τις σπουδές. Δεν νομίζω ότι χρειάζονται άλλα 2-3 χρόνια για να καταλάβει την αξία που έχει ήδη στη ζωή σου.

@MichAng Ερωτικά δεν μου είναι εντελώς αδιάφορος αλλά δεν με ελκύει κιόλας ιδιαίτερα. Πιστεύω ότι αυτή η συμπεριφορά του με έβαλε στη διαδικασία να σκεφτώ πως θα ήταν αν είχαμε ερωτική σχέση. Νομίζω δεν είναι τόσο εύκολο να την πατήσω...

@N.G95 Τι εννοείς με την τελευταία πρόταση; Ποια είναι τα ανδροπρεπή χαρακτηριστικά που βοηθούν ώστε να έχεις καλύτερη σχέση με τους str8 φίλους; Τουλάχιστον στη δική σου περίπτωση.

Moderator
Moderator

Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φιλική σχέση μεταξύ ενός str8 και ενός gay!   10/9/2015, 20:33

dragneel έγραψε:
@Johnprog Πιστεύω ότι στον επί 10 χρόνια κολλητό σου θα μπορούσες άνετα να μιλήσεις και πριν τελειώσεις τις σπουδές. Δεν νομίζω ότι χρειάζονται άλλα 2-3 χρόνια για να καταλάβει την αξία που έχει ήδη στη ζωή σου.

@MichAng Ερωτικά δεν μου είναι εντελώς αδιάφορος αλλά δεν με ελκύει κιόλας ιδιαίτερα. Πιστεύω ότι αυτή η συμπεριφορά του με έβαλε στη διαδικασία να σκεφτώ πως θα ήταν αν είχαμε ερωτική σχέση. Νομίζω δεν είναι τόσο εύκολο να την πατήσω...

@N.G95 Τι εννοείς με την τελευταία πρόταση; Ποια είναι τα ανδροπρεπή χαρακτηριστικά που βοηθούν ώστε να έχεις καλύτερη σχέση με τους str8 φίλους; Τουλάχιστον στη δική σου περίπτωση.
Εχω τρελα με τα αμαξια πχ.
Η μπορω να γινω καφρος στο επιπεδο που θα ηταν δυο στρ8 αντρες μεταξυ τους.
Γενικα υπαρχουν αρκετα κοινα μεταξυ εμου και των στρ8 φιλων μου. Δεν μπορω να το εξηγησω ακριβως, ειναι πιο πολυ ''ταιριασμα ιδεολογιων γενικοτερα'' παρα μικρα πραγματα ξεχωριστα.
Ας πουμε πως οταν θελω γινομαι ντιβα και οποτε θελω η σεξουαλικοτητα μου ''χανεται'' και φαινομαι στρ8 καγκουρας  κατα μια εννοια...

Λειτουργω λιγο σαν χαμελεοντας στην ζωη μου και προσαρμοζομαι σε καταστασεις ευκολα

Έχει επεξεργασθεί από τον/την N.G95 στις 11/9/2015, 22:26, 1 φορά
MichAng
Forum Beginner
Forum Beginner

Αριθμός μηνυμάτων : 161
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φιλική σχέση μεταξύ ενός str8 και ενός gay!   10/9/2015, 21:01

dragneel έγραψε:

Προφανώς είναι και στον άνθρωπο το πως θα το πάρει.. Όσους φίλους straight είχα τόσα χρόνια δεν τους είχα δει ερωτικά ακόμα και όταν κάναμε για πλάκα μαλακιες.. Αλλά τότε ήμουν in denial οπότε δεν ξέρω κατά πόσο ελεύθερο είχα αφήσει τον εαυτό μου!  Θα ήθελα να έχω κάποιο straight αγόρι πολύ κοντά μου αλλά φοβάμαι ότι θα μετουσιωθει σε κάτι άλλο αφού με ελκύουν οι πιο ανδροπρεπεις και όσο να ναι είμαι επιρρεπης    Όσο για τον john πιστεύω πως ο χρόνος έχει δείξει τι ποιότητας ανθρώπους έχεις επιλέξει να έχεις δίπλα σου! Και γω στην επαρχία μεγάλωσα και μίλησα σε κάποια φιλικά πρόσωπα και παρόλο που τους απομακρυνα φέτος το καλοκαίρι ούτε έγινε θέμα στην επαρχία ούτε τίποτα! Ούτως ή άλλως σε αγαπάνε ήδη και πάνω κάτω τις απόψεις τους τις ξέρεις οπότε καλό σε εσένα θα κάνεις ( Με επιφύλαξη στα λέω αυτά γιατί δεν γνωριζόμαστε προσωπικά και δεν έχω εικόνα πάντως εμένα μου βγήκε σε καλό κι ας το ρίσκαρα λίγο)

Forum Cowboy

Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φιλική σχέση μεταξύ ενός str8 και ενός gay!   10/9/2015, 21:09

N.G95 έγραψε:
dragneel έγραψε:

Γενικα υπαρχουν αρκετα κοινα μεταξυ εμου και των στρ8 φιλων μου. Δεν μπορω να το εξηγησω ακριβως, ειναι πιο πολυ ''ταιριασμα ιδεολογιων γενικοτερα'' παρα μικρα πραγματα ξεχωριστα.
Ας πουμε πως οταν θελω γινομαι ντιβα και οποτε θελω η σεξουαλικοτητα μου ''χανεται'' και φαινομαι στρ8 καγκουρας  κατα μια εννοια...

Λειτουργω λιγο σαν ιγκουανα στην ζωη μου και προσαρμοζομαι σε καταστασεις ευκολα
Χαίρομαι που το ανέφερες γιατί το σκεφτόμουν αρκετά αυτό. Είναι βασικό για να ξεκινήσεις μια φιλική σχέση να υπάρχουν κάποια κοινά ενδιαφέροντα. Το ποδόσφαιρο και οι γκόμενες (πχ) είναι δύο παραδείγματα όπου αρκετοί str8 σπάνε τον πάγο και αρχίζουν και έρχονται πιο κοντά.
Βέβαια δεν είναι όλοι ίδιοι και δεν μπορούμε να τους βάλουμε όλους στο ίδιο καλούπι αλλά είναι απίστευτο το ποσοστό αυτών που ζουν για το ποδόσφαιρο. Με όποιον str8 ξεκίνησα κουβέντα και με ρώτησε με το καλημέρα σας τι ομάδα είμαι, δεν κολλήσαμε ποτέ. Εντελώς συμπτωματικά...  Και δεν μπορώ να πω ότι με χάλασε κιόλας...

Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φιλική σχέση μεταξύ ενός str8 και ενός gay!   10/9/2015, 21:36

Εγώ μεγάλωσα στην Επαρχία και σπουδάζω και πάλι Επαρχία. Είναι θέμα ανθρώπων. Δεν μπορώ να πω ότι έχω συναντήσει κάποιο gay friendly άτομο. Αν τελικά τους μιλήσω, και ειδικά στον πιο κολλητό μου, και με αποδεχτούν θα το κάνουν κρίνοντας εμένα σαν άτομο και όχι αποδεχόμενοι την σεξουαλικότητα μου. Και ομολογώ πως δεν θα με ενοχλήσει γιατί καταλαβαίνω την ιδιαιτερότητα της κατάστασης. Το ξέρω ότι οι φίλοι μου εκτιμούν τον johnprog και την στάση ζωής που διαθέτω, όπως κι εγώ από την πλευρά μου τους εκτιμώ και ταιριάζω πολύ μαζί τους. Προσωπικά δεν μπήκα ποτέ στην διαδικασία να ακολουθήσω κάποια gay ή str8 κουλτούρα. Στοιχεία και από τις δύο συνθέτουν την προσωπικότητα και τις ιδέες μου. Δηλαδή ξέρουν ότι ασχολούμαι με το ποδόσφαιρο("str8") αλλά μπορεί να ασχοληθώ και με την Eurovision("gay"). Ναι ίσως βοήθησε και στην περίπτωση μου αυτό που είπε ο άλλος mod σας περί ανδροπρέπειας, παρόλο που θεωρώ άστοχη την κατηγοριοποίηση μεταξύ str8 και gay ενδιαφερόντων καθώς νομίζω ότι κανένας δεν ανήκει εντελώς στη μία ή στην άλλη κατηγορία. Συγκεκριμένα, ίσως και να έχω περισσότερα "αντρικά" ενδιαφέροντα και "αντρική" συμπεριφορά από τους str8 φίλους μου, αλλά είναι κάτι που δεν με απασχολεί διότι είμαι της άποψης ότι οι έννοιες αρρενωπότητα/θηλυπρέπεια και σεξουαλικότητα κακώς συγχέονται
Επισκέπτης
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φιλική σχέση μεταξύ ενός str8 και ενός gay!   10/9/2015, 21:45

Πιστεύω πως υπάρχουν πολλοί ανοιχτόμυαλοι και cool str8 που δεν θα είχαν κάποιο πρόβλημα να έχουν φίλους gay και να κάνουν παρέα μαζί τους (εφόσον δεν προσπαθήσεις να τους βιάσεις....ας πούμε :p ) και να συμπεριφέρονται και με αυτόν τον τρόπο όπως λέει και ο dragneel στο περιστατικό με τον φίλο του....μπορώ να πω πως έχω ένα κολλητό str8 ο οποίος έχει τέτοια συμπεριφορά όπως ο φίλος του dragneel όσο φορά την εκδήλωση "στοργής", ενδιαφέροντος και αγάπης, αν και δεν έχει ιδέα πως είμαι gay-bi. Ωστόσο, εγώ προσωπικά τα πάω σκατά με τα συναισθήματά μου και μπορεί εύκολα να μετατραπεί η φιλία που έχω με κάποιον σε ερωτικό ενδιαφέρον (άμα μου κάνει εντύπωση σαν άτομο).....όπως έγινε και με ένα φίλο μου από τη παρέα μου εδώ που σπουδάζω, το οποίο άτομο είναι ο πρώτος φίλος που έκανα και δεν μπορώ να πω πως είχα ερωτικό ενδιαφέρον γι αυτόν.....πράγμα που άλλαξε τον τελευταίο χρόνο και τώρα την έχω πατήσει αρκετά άσχημα μαζί του μπορώ να πω.....αλλά τζάμπα η όλη ταλαιπωρία γιατί είναι str8.
Onehalf
Forum Beginner
Forum Beginner

Περιοχή : Downtown
Αριθμός μηνυμάτων : 205
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φιλική σχέση μεταξύ ενός str8 και ενός gay!   10/9/2015, 22:41

Οι ηλικίες 17-18 με 22-23 οπου ένας gay-bi θέλει να εκφράσει τι νιώθει κ πως αισθάνεται σε φίλους του straight είναι σχετικά δύσκολες..
Βράζει πολύ το αίμα,μαγκια,ανωριμοτητα συνήθως οδηγούν σε λάθος αποφάσεις..

Σίγουρα δεν είναι ο κανόνας αλλά συνήθως απο ενα σημείο κ μετα οι άνθρωποι γίνονται πιο ανοιχτομυαλοι κυρίως γιατί γνωρίζουν καλυτερα τον εαυτό τους κ αυτό συμβαίνει απο μια ηλικία κ μετα.

Οι φιλοι έχουν κ καλά κ "άσχημα",όλοι μας πρεπει επιλεγουμε τα καλά κ τα αλλά να τα αφήνουμε στην άκρη αρκεί βεβαια να μην μας επηρεάζουν αμεσα..

Αρα οι φιλοι που με ξέρουν,έχουν αφήσει στην άκρη αυτό που ίσως δεν τους αρέσει σε εμένα κ κρατούν τα καλα όπως ακριβως κάνω κ εγώ..

..διαφορετικά δεν είναι φιλοι

Forum Cowboy

Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φιλική σχέση μεταξύ ενός str8 και ενός gay!   10/9/2015, 23:32

Onehalf έγραψε:
Οι ηλικίες 17-18 με 22-23 οπου ένας gay-bi θέλει να εκφράσει τι νιώθει κ πως αισθάνεται σε φίλους του straight είναι σχετικά δύσκολες..
Βράζει πολύ το αίμα,μαγκια,ανωριμοτητα συνήθως οδηγούν σε λάθος αποφάσεις..

Σίγουρα δεν είναι ο κανόνας αλλά συνήθως απο ενα σημείο κ μετα οι άνθρωποι γίνονται πιο ανοιχτομυαλοι κυρίως γιατί γνωρίζουν καλυτερα τον εαυτό τους κ αυτό συμβαίνει απο μια ηλικία κ μετα.

Οι φιλοι έχουν κ καλά κ "άσχημα",όλοι μας πρεπει επιλεγουμε τα καλά κ τα αλλά να τα αφήνουμε στην άκρη αρκεί βεβαια να μην μας επηρεάζουν αμεσα..

Αρα οι φιλοι που με ξέρουν,έχουν αφήσει στην άκρη αυτό που ίσως δεν τους αρέσει σε εμένα κ κρατούν τα καλα όπως ακριβως κάνω κ εγώ..

..διαφορετικά δεν είναι φιλοι

Όσο περισσότερους ανθρώπους γνωρίζω τόσο πιο προφανές γίνεται αυτό που είπες. Μπορούμε είτε να μένουμε στις διαφορές είτε να εστιάζουμε στα κοινά μας.
Καμιά φορά βέβαια όταν οι διαφορές είναι περισσότερες και θεμελιώδεις, ακόμα και η συνύπαρξη είναι δύσκολη.

Σε σχέση με κάτι που είπε ο johnprog:
Αν τελικά τους μιλήσω, και ειδικά στον πιο κολλητό μου, και με αποδεχτούν θα το κάνουν κρίνοντας εμένα σαν άτομο και όχι αποδεχόμενοι την σεξουαλικότητα μου. Και ομολογώ πως δεν θα με ενοχλήσει γιατί καταλαβαίνω την ιδιαιτερότητα της κατάστασης.

Προσωπικά δεν θα μπορούσα να κρατήσω σαν φίλους κάποιους που απλά ανέχονται τη σεξουαλικότητά μου. Ακόμα και κάποια απλά καθημερινά πράγματα μπορεί να γίνουν ανυπόφορα με αυτό τον τρόπο. Πχ περπατάμε στο δρόμο και περνάει δίπλα μας γκέι ζευγάρι. Αν ο φίλος μου τους στραβοκοιτάει ή ακόμη κι αν δεν το δείχνει κι εγώ ξέρω ότι σιχαίνεται αυτή την εικόνα, (παρόλο που γνωρίζει ότι κι εγώ είμαι γκέι) τότε δεν θα μπορούσα ποτέ να αισθανθώ άνετα μαζί του γνωρίζοντας ότι μπορεί να με κατακρίνει ακόμα κι όταν κοιτάξω έναν άντρα στο δρόμο.

Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φιλική σχέση μεταξύ ενός str8 και ενός gay!   10/9/2015, 23:40

Σε αυτή την περίπτωση θα αντιδρούσα, όπως έχω ήδη κάνει. Το να κοίταζε στραβά ένα gay ζευγάρι ή το να με κατέκρινε αν με έβλεπε να κοιτάζω κάποιον ισοδυναμεί με μη αποδοχή. Εννοούσα περισσότερο ότι δεν νομίζω να μπω στην διαδικασία να τους μιλήσω για την ερωτική μου ζωή. Θα το έκανα μόνο αν είμαι τελείως σίγουρος για τις αντιδράσεις τους. Νομίζω είναι θέμα χαρακτήρα και αντίδρασης που θα έχει ο καθένας. Είναι πολλοί παράγοντες στη μέση, μην ξεχνάμε ότι όλα όσα λέω προς το παρόν είναι υποθετικά και δεν ξέρω τι θα συμβεί στη δική μου περίπτωση, πάντως ποτέ δεν θα δεχόμουν προσβολή για εμένα και τους ομοίους μου
Onehalf
Forum Beginner
Forum Beginner

Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φιλική σχέση μεταξύ ενός str8 και ενός gay!   10/9/2015, 23:52

Νομιζω πως απο την στιγμη που τον ξέρεις θα εχεις δει σημάδια στο εαν θα αποδεχτεί κατι τετοιο η όχι.

Εαν όχι τοτε john ειλικρινά δεν μας υποχρεώνει κανεις να είμαστε σε φιλική σχέση με ανθρώπους που δεν μας ταιριάζουν,δεν είναι φιλοι μας κ να μην στενοχωριεσαι γιαυτό.

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φιλική σχέση μεταξύ ενός str8 και ενός gay!   10/9/2015, 23:59

Onehalf έγραψε:
Νομιζω πως απο την στιγμη που τον ξέρεις θα εχεις δει σημάδια στο εαν θα αποδεχτεί κατι τετοιο η όχι.

Εαν όχι τοτε john ειλικρινά δεν μας υποχρεώνει κανεις να είμαστε σε φιλική σχέση με ανθρώπους που δεν μας ταιριάζουν,δεν είναι φιλοι μας κ να μην στενοχωριεσαι γιαυτό.

Θα έλεγα ότι του είναι απλώς αδιάφοροι, ούτε τους μισεί ούτε είναι gay friendly σε καμία περίπτωση. Να σου πω όμως την αλήθεια θα του δώσω χρόνο και δεύτερη ευκαιρία σε περίπτωση που δεν με αποδεχτεί εξ αρχής αυτός ή κάποιος άλλος στον οποίο επιλέξω να μιλήσω. Διότι ακόμη κι εγώ έκανα 6-7 χρόνια περίπου για να πάψω να εθελοτυφλώ και να αποδεχτώ τον εαυτό μου και καταλαβαίνω ότι δεν είναι απλό. Αρκεί βέβαια να αντιληφθώ ότι έχει την διάθεση να με δεχτεί και με αυτό μου το κομμάτι.
Πρόσφατα είχαμε μια άσχετη συζήτηση με τον κολλητό μου και κάποια στιγμή μου λέει: "Πιστεύω ότι αν όχι για πάντα θα είμαστε κολλητοί για πολλά χρόνια". Του απαντάω "Μακάρι!". Μου λέει "Τι, θα με ξεχάσεις ρε;". "Όχι του λέω, εσύ μπορεί να μη με θες πλέον για φίλο σου". Δεν είπαμε τίποτα άλλο διότι δεν ήμασταν μόνοι, πάντως ήμουνα πολύ κοντά στο να του το πω...
DiabolAkis
Forum God
Forum God

Περιοχή : Πάτρα
Αριθμός μηνυμάτων : 4746
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φιλική σχέση μεταξύ ενός str8 και ενός gay!   11/9/2015, 00:03

Ειλικρινα δεν νομιζω οτι η σεξουαλικοτητα επιρρεαζει αυτο που ονομαζουμε φιλια.
Ειναι να εχεις χημεια με τον αλλον ανθρωπο και ολα τα αλλα ειναι δευτερευοντα.
Τωρα αν ο αλλος ειναι τοσο στενομυαλος ωστε να μην σε δεχθει επειδη εισαι γκεη, νομιζω τοτε δεν αξιζει να ειναι φιλος σου. Αν και κατι τετοια πραγματα φαινονται με την πρωτη!

Onehalf
Forum Beginner
Forum Beginner

Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φιλική σχέση μεταξύ ενός str8 και ενός gay!   11/9/2015, 00:20

Mωρε πολλοί επηρεάζονται δυστυχως(η ευτυχως) αλλά συνήθως όπως σωστα ειπές σε μερικές περιπτώσεις αυτά φαινονται γρήγορα.

Καλό βράδυ στα κουκλακια ολα,έχω πολύ πρωινό ξύπνημα..

Forum God

Περιοχή : Πάτρα
Αριθμός μηνυμάτων : 4746
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φιλική σχέση μεταξύ ενός str8 και ενός gay!   11/9/2015, 00:22

Onehalf έγραψε:

Καλό βράδυ στα κουκλακια ολα,έχω πολύ πρωινό ξύπνημα..
Goodnight my lover!
Goodnight my friend!!!

N.G95
Moderator
Moderator

Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φιλική σχέση μεταξύ ενός str8 και ενός gay!   11/9/2015, 00:46

dragneel έγραψε:
N.G95 έγραψε:
dragneel έγραψε:

Λειτουργω λιγο σαν ιγκουανα στην ζωη μου και προσαρμοζομαι σε καταστασεις ευκολα
Χαίρομαι που το ανέφερες γιατί το σκεφτόμουν αρκετά αυτό. Είναι βασικό για να ξεκινήσεις μια φιλική σχέση να υπάρχουν κάποια κοινά ενδιαφέροντα. Το ποδόσφαιρο και οι γκόμενες (πχ) είναι δύο παραδείγματα όπου αρκετοί str8 σπάνε τον πάγο και αρχίζουν και έρχονται πιο κοντά.
Βέβαια δεν είναι όλοι ίδιοι και δεν μπορούμε να τους βάλουμε όλους στο ίδιο καλούπι αλλά είναι απίστευτο το ποσοστό αυτών που ζουν για το ποδόσφαιρο. Με όποιον str8 ξεκίνησα κουβέντα και με ρώτησε με το καλημέρα σας τι ομάδα είμαι, δεν κολλήσαμε ποτέ. Εντελώς συμπτωματικά...  Και δεν μπορώ να πω ότι με χάλασε κιόλας...
Πραγματικα νομιζω δεν ειναι θεμα σεξουαλικοτητας οι φιλιες σε τοσο μεγαλο βαθμο οσο θεμα ιδιοσυγκρασιας...
Α, και συμφωνω αρκετα αν οχι εντελως με τον onehalf 

celestial
Forum God
Forum God

Περιοχή : stonecity
Αριθμός μηνυμάτων : 10213
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φιλική σχέση μεταξύ ενός str8 και ενός gay!   11/9/2015, 04:08

N.G95 έγραψε:

νικο μου η καφριλα και η καγκουρια δεν ειναι χαρακτηριστικα των στρεητ ανθρωπων αλλα των ανθρωπων γενικοτερα.

ντραγκ φυσικα και ειναι δυνατον. θα ηταν παραλογο το να πει καποιος οτι δεν ειναι δυνατον κατι τετοιο. ειναι το ιδιο χαζο με την ατακα που πετουν οι στρεητ αντρες οτι δεν μπορει να υπαρξει φιλια μεταξυ αντρα και γυναικας. αν εκτιμας, σεβεσαι, συμπαθεις, αγαπας καποιον φυσικα και θα του κρατησεις το χερι, φυσικα και θα του κουμπωσεις το μπουφαν, φυσικα και πολλα αλλα πραγματα. αν δεν τα κανεις αυτα οταν νοιαζεσαι καποιον, τοτε ποτε? εγω, παντως με ολους τους ανθρωπους που αγαπω ανεξαρτητως σεξουαλικου προσανατολισμου ετσι ειμαι.

Moderator

Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φιλική σχέση μεταξύ ενός str8 και ενός gay!   11/9/2015, 04:17

celestial έγραψε:
N.G95 έγραψε:

νικο μου η καφριλα και η καγκουρια δεν ειναι χαρακτηριστικα των στρεητ ανθρωπων αλλα των ανθρωπων γενικοτερα.

ντραγκ φυσικα και ειναι δυνατον. θα ηταν παραλογο το να πει καποιος οτι δεν ειναι δυνατον κατι τετοιο. ειναι το ιδιο χαζο με την ατακα που πετουν οι στρεητ αντρες οτι δεν μπορει να υπαρξει φιλια μεταξυ αντρα και γυναικας. αν εκτιμας, σεβεσαι, συμπαθεις, αγαπας καποιον φυσικα και θα του κρατησεις το χερι, φυσικα και θα του κουμπωσεις το μπουφαν, φυσικα και πολλα αλλα πραγματα. αν δεν τα κανεις αυτα οταν νοιαζεσαι καποιον, τοτε ποτε? εγω, παντως με ολους τους ανθρωπους που αγαπω ανεξαρτητως σεξουαλικου προσανατολισμου ετσι ειμαι.
Νομιζω καταλαβες πως το εννοουσα.
Υπαρχει σε ολους αλλα παντα υπαρχει ενας κωδικας που ξεχωριζει την μια απο την αλλη.
Ειναι σιγουρα εν τελει στον χαρακτηρα αλλα εχω την εντυπωση πως αλλες μ@λ@κιες θα κανει η πλειοψηφια των γκει ανθρωπων με τον γκει κολλητο τους και αντιστοιχα ενας στρ8 αντρας με εναν στρ8 αντρα. 
Δεν αποκλειω το πως δυο γκει κολλητοι θα κανουν παντιλικια με ενα αμαξι και θα σπανε πλακα (παραδειγμα), ουτε το πως δυο στρ8 φιλοι δεν θα βαλουν κραγιον και θα δουλευονται.
Επισης δεν αποκλειω πως θα δω κι αλλα πραγματα στην ζωη μου και μπορει σε καποια φαση να αναδομηθει η παρουσα αποψη. 

Επιμενω παντως οσο αναφορα την λειτουργικοτητα μου. 

Επισκέπτης
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φιλική σχέση μεταξύ ενός str8 και ενός gay!   11/9/2015, 04:21

Ταυτίστηκα celestial, είμαι ακριβώς της ίδιας άποψης και λογικής. Προσωπικά μπορώ να πω ότι είμαι "ερωτευμένος" με τους φίλους και τις φίλες μου και είναι κάτι που ξέρουν και μου αναγνωρίζουν και εκείνοι. Ελπίζω να συνεχίσουν να το πιστεύουν και να μην το παρεξηγήσουν όταν τους μιλήσω ανοιχτά για εμένα
Treebeard
Forum God
Forum God

Περιοχή : Mέση-Γη , Πέρα-Γη , Δώθε-Γη
Αριθμός μηνυμάτων : 6251
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φιλική σχέση μεταξύ ενός str8 και ενός gay!   11/9/2015, 08:53

Λατρεύω τους στρέιτ φίλους μου ειδικά όταν τους παρενοχλώ για πλάκα
newincome
Forum Master
Forum Master

Περιοχή : salonica
Αριθμός μηνυμάτων : 1540
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φιλική σχέση μεταξύ ενός str8 και ενός gay!   11/9/2015, 08:55

Σίγουρα πιστεύω ότι μπορεί να υπάρξει φιλία και το έχω δει (από έξω πάντα).                            
Τώρα πόσα μπορούν να ειπωθούν σε μια τέτοια φιλία και πως μπορεί να καταλάβει ο ένας τον άλλο δεν το γνωρίζω και μου φαίνεται δύσκολο αλλά φαντάζομαι ότι η αγάπη και ο ΣΕΒΑΣΜΟΣ μπορούν να ξεπεράσουν τα πάντα. Φυσικά μια τέτοια φιλία προϋποθέτει άτομα χωρίς κόμπλεξ κτλπ.

Phantasos
Moderator
Moderator

Περιοχή : Athens
Αριθμός μηνυμάτων : 1936
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Φιλική σχέση μεταξύ ενός str8 και ενός gay!   11/9/2015, 18:16

Πάντοτε η οποιαδήποτε ουσιαστική φιλία απαιτεί να ικανοποιούνται κάποιες προϋποθέσεις.
Συμφωνώ με αρκετές από τις προηγούμενες απαντήσεις ως προς αυτό.

Φιλική σχέση μεταξύ ενός str8 και ενός gay!
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 2Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: Προσωπικά Θέματα :: Σχέσεις, Σεξ & Σεξουαλικότητα-
Μετάβαση σε: