ΦόρουμΣυχνές ΕρωτήσειςΑναζήτησηΟμάδες ΜελώνΕγγραφήΣύνδεση
Σημαντικά Θέματα
Πρόσφατα Θέματα
» ... Στον ύπνο μου είδα...
από Kwstasthessaloniki Σήμερα στις 21:49

» Ρόλος στο σεξ
από Kwstasthessaloniki Σήμερα στις 21:36

» Ποιά πράγματα σας ανάβουν?
από mistirius_boy 9/10/2017, 14:29

» Κάρμα ( Long Post)
από DiabolAkis 7/10/2017, 06:12

» Όταν είστε σε δημόσιους χώρους, τσεκάρετε (κρυφά ή φανερά) το φούσκωμα στο παντελόνι του άλλου;
από N.G95 6/10/2017, 23:53

» Αστείες εικόνες
από Dragneel 6/10/2017, 00:33

» Αγαπημένα ξένα τραγούδια
από Dragneel 6/10/2017, 00:17

» Καλωσόρισμα νέων μελών - Χαιρετισμοί
από Duality 3/10/2017, 04:45

» Τηλεφωνικό σεξ
από phonesexchat 21/9/2017, 18:31

» γκει προτασεις γαμου...
από Dragneel 9/9/2017, 22:06

» Soundtracks
από Dragneel 4/9/2017, 22:29

» Αστεία video
από Duality 29/8/2017, 08:39

» Αν ήσουν...
από Duality 23/8/2017, 10:34

» Παιχνίδι ερωτήσεων
από Duality 23/8/2017, 08:58

» Διάφορα video
από Dragneel 19/8/2017, 14:47

» Οff-topic
από N.G95 14/8/2017, 18:15

» Πονηρές παραλίες στο Βόλο
από apeiros69 30/7/2017, 22:11

» O λεξάριθμος του ονόματος μας δείχνει τον χαρακτήρα μας.
από SavantBleu 29/7/2017, 23:03

» Νέο μέλος
από tenorman 14/7/2017, 21:15

» MBTI Personality Test
από makosdim 2/7/2017, 19:45

» Τεστ Διπολικης Διαταραχης
από makosdim 2/7/2017, 19:26

» Θα χασω τη σχεση μου απο μια μ*λ*κι*;
από Steven94 27/6/2017, 22:25

» Τι σκέφτεσαι αυτή τη στιγμή;
από Steven94 27/6/2017, 22:22

» Θέματα συζήτησης μεταξύ ενός straight και ενός gay.
από DiabolAkis 26/6/2017, 21:33

» Κοιτάτε το πέος του διπλανού σας στα ουρητήρια σε δημόσιους χώρους?
από Cookie 26/6/2017, 00:43

Σας προτείνουμε
Συζητήσεις για το φύλο, το σώμα, τις επιθυμίες
Κέντρο πρόληψης για τον HIV
Kοινότητα LGBTQ νέων
Κορυφαίοι συγγραφείς του μήνα
Dragneel

Duality

Kwstasthessaloniki

DiabolAkis

mistirius_boy

N.G95

Οκτώβριος 2017
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
ΗμερολόγιοΗμερολόγιο

Μοιραστείτε | 

Τα προβλήματα σε μια gay σχέση και το σεξ ανάμεσα σε 2 άνδρες!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Επισκέπτης
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Τα προβλήματα σε μια gay σχέση και το σεξ ανάμεσα σε 2 άνδρες!   27/7/2015, 17:43

-Τα πραγματικά προβλήματα στην σχέση μεταξύ δυο ανδρών-

Η σχέση ανάμεσα σε 2 ανδρες είναι μια περίπλοκη ουσιαστικά κατάσταση. 
Για αυτό το λόγο και όταν μια τέτοια σχέση διαρκεί στον χρόνο είναι αποτέλεσμα άψογης επικοινωνίας αλλα και υποχωρήσεων.

Ο ανδρας απο την φύση του είναι κυρίαρχος, έχει ηγετική μορφή είναι ανταγωνιστικός και συνήθως δεν αντέχει την κριτική απο άλλους άνδρες.
Οι συγκρούσεις είναι πάρα πολύ συχνές, και σχεδόν επεισοδιοφόρες.  Θα το παρομοίαζα με δυο κοκόρια στο ίδιο κοτέτσι.

Η επαγγελματική, οικονομική αλλα και μορφωτική υπόσταση του κάθε ενός σίγουρα διαφέρει και ίσως ενας απο τους δύο, συνήθως εκείνος που βρισκεται χαμηλότερα απο την επιφάνεια αντιδρά ανταγωνιστικά.

Στην προσπάθεια του λοιπόν να ξεπεράσει τον σύντροφό του χάνεται το νόημα.
Κρύβει πράγματα, λέει ψέματα και υπερβολές. Παριστάνει κάποιον άλλον για να ανταγωνιστεί τον δεσμό του.

Επίσης ένα πολύ σοβαρό πρόβλημα απαρτίζουν τα social media και η εμπιστοσύνη που αποπνέει ο κάθε ενας μας.
Όταν θέλει λοιπόν να ξεφύγει απο την βαρετή του σχέση, την αποδέχεται και βυθίζεται στο facebook.

Τα προβλήματα συνεχίζονται στο κρεββάτι. 
Ας μην γελιόμαστε. Το 90% των ανδρών που λένε οτι είναι vers (δηλ. σε μια ενδιάμεση θέση στο σεξ) κρατούν το μυαλό τους κλειστό, νιώθοντας μειονεκτικά για τον παθητικό ρόλο που τους αρέσει να απολαμβάνουν. 

Αυτό συμβαίνει γιατί στην πραγματικότητα μας έχουν ποτίσει στο μυαλό οτι ο ΠΟΥΣΤΗΣ είναι εκείνος που ΓΑΜΙΕΤΑΙ. 
Ενω ΑΝΤΡΑΣ είναι αυτός που ΓΑΜΑΕΙ.

Ετσι λοιπόν ο παθητικός (όχι πάντα αλλα τις περισσότερες φορές) νιώθει μειονεκτικά, ή θα φτάσει ακόμα να ζητήσει να λειτουργήσει και σαν ενεργητικός. Ετσι λοιπόν προκύπτει ο vers.

Ξεμπλέκοντας όμως τα πράγματα...

Οταν δυο ανδρες λοιπόν ξαπλώνουν στο ίδιο κρεββάτι... ειτε straight, είτε gay, είτε bi... δεν έχει καμμία σημασία. Ο καθένας το κάνει για τους δικους του λόγους. Νιωθει διαφορετικά συναισθήματα. Παρόλαυτα μιλάμε για ομοφυλοφιλική ένωση και αφορά και τους δυο.
Ο ενεργητικός και ο παθητικός είναι και οι δυο στην ίδια ακριβως κατάσταση με διαφορετικές όμως προθέσεις να διαχειριστεί την λίμπιντο του. 
Αν καταφέρει ενα ζευγαρι να λύσει αυτά τα λεπτά αλλά απλά προβλήματα μπορεί να πάει παρακάτω!

Το συμπέρασμα πάντως είναι οτι Οι openminded σχεσεις, απαιτούν openminded ανθρώπους.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Treebeard
Forum God
Forum God

Φύλο : Άντρας
Περιοχή : Mέση-Γη , Πέρα-Γη , Δώθε-Γη
Αριθμός μηνυμάτων : 6251
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τα προβλήματα σε μια gay σχέση και το σεξ ανάμεσα σε 2 άνδρες!   27/7/2015, 17:48

Brutal έχεις κάνει γκέι σχέση;

YΓ. Μην παρουσιάζεις τα λεγόμενα σου ως κάτι αντικειμενικό/αυθεντία , είναι υποκειμενικά όλα κοινώς η γνώμη σου..
Επισκέπτης
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τα προβλήματα σε μια gay σχέση και το σεξ ανάμεσα σε 2 άνδρες!   27/7/2015, 18:02

Treebeard έγραψε:
Brutal έχεις κάνει γκέι σχέση;

YΓ. Μην παρουσιάζεις τα λεγόμενα σου ως κάτι αντικειμενικό/αυθεντία , είναι υποκειμενικά όλα κοινώς η γνώμη σου..

Εχω κάνει αδερφέ μια, διήρκεσε 2 χρόνια. Σχέση μονο μια (sex αρκετό). Απο επιλογή μου δεν ξανα είχα gay σχεση.
Τωρα είμαστε σαν αδερφια.
Η Σοφία ξέρει για αυτην την σχέση, τον εχει γνωρίσει και είναι φιλος μας. Ξέρει οτι ποτε μα ποτε δεν θα ξαναπαίξει κατι μεταξύ μας.

Εγω την άποψη μου έγραψα μπορεί και όλα να είναι μαλακίες. Αλλα μπορεί και να είναι όλα correct μην ξεχνάς οτι αφήνω κι ενα μικρό ποσοστό απ' εξω:
Treebeard
Forum God
Forum God

Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τα προβλήματα σε μια gay σχέση και το σεξ ανάμεσα σε 2 άνδρες!   27/7/2015, 18:06

wnk  Να θυμάσαι , ο τρόπος με τον οποίο λέμε κάτι , τις περισσότερες φορές έχει μεγαλύτερη σημασία από το τι εντέλει λέμε...
Επισκέπτης
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τα προβλήματα σε μια gay σχέση και το σεξ ανάμεσα σε 2 άνδρες!   27/7/2015, 18:12

δεν νομιζω οτι είπα κατι κακο ουτε κατι που προσβάλει κάποιον
Treebeard
Forum God
Forum God

Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τα προβλήματα σε μια gay σχέση και το σεξ ανάμεσα σε 2 άνδρες!   27/7/2015, 18:15

Πρόσθεσε λέξεις στο λόγο σου όπως : νομίζω , πιστεύω , θαρρώ ,πιθανόν , ίσως , παίξε με πιθανότητες : συχνά , σπάνια αντί πάντα κ ποτέ κ οσο το δυνατόν απόφυγε το ρήμα "είναι". Έτσι θα φαίνεσαι πιο διαλλακτικός κ λιγότερο απόλυτος! Είμαστε φόρουμ βρε όχι μπλογκ...
Dragneel
Forum Cowboy
Forum Cowboy

Περιοχή : London
Αριθμός μηνυμάτων : 4621
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τα προβλήματα σε μια gay σχέση και το σεξ ανάμεσα σε 2 άνδρες!   27/7/2015, 19:03

Παράθεση :
Η σχέση ανάμεσα σε 2 ανδρες είναι μια περίπλοκη ουσιαστικά κατάσταση. 
Παράθεση :
Παράθεση :
Για αυτό το λόγο και όταν μια τέτοια σχέση διαρκεί στον χρόνο είναι αποτέλεσμα άψογης επικοινωνίας αλλα και υποχωρήσεων.
Όσο πιο ασύμβατοι είναι οι χαρακτήρες τόσο πιο περίπλοκη και η σχέση. Άσχετα αν είναι μεταξύ ανδρών ή μεταξύ γυναικών ή μεταξύ άνδρα και γυναίκας. Για το δεύτερο συμφωνώ απόλυτα.

Παράθεση :
Ο ανδρας απο την φύση του είναι κυρίαρχος, έχει ηγετική μορφή είναι ανταγωνιστικός και συνήθως δεν αντέχει την κριτική απο άλλους άνδρες.
Παράθεση :
Παράθεση :
Οι συγκρούσεις είναι πάρα πολύ συχνές, και σχεδόν επεισοδιοφόρες.  Θα το παρομοίαζα με δυο κοκόρια στο ίδιο κοτέτσι.
Ποιος καθορίζει τη φύση του άνδρα; Και ποιος είπε ότι όλοι οι άνδρες είναι καρμπόν. Ο κάθε άνθρωπος είναι μοναδικός ακόμα και όταν μοιάζει ότι εμπίπτει σε στερεότυπα.
Η παραπάνω περιγραφή γκεί ζευγαριού μου ακούγεται ΠΟΛΥ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ και δεν θα τη γενίκευα.

Παράθεση :
Η επαγγελματική, οικονομική αλλα και μορφωτική υπόσταση του κάθε ενός σίγουρα διαφέρει και ίσως ενας απο τους δύο, συνήθως εκείνος που βρισκεται χαμηλότερα απο την επιφάνεια αντιδρά ανταγωνιστικά.
Παράθεση :
Παράθεση :
Στην προσπάθεια του λοιπόν να ξεπεράσει τον σύντροφό του χάνεται το νόημα.
Παράθεση :
Κρύβει πράγματα, λέει ψέματα και υπερβολές. Παριστάνει κάποιον άλλον για να ανταγωνιστεί τον δεσμό του.
Ομοίως...

Παράθεση :
Επίσης ένα πολύ σοβαρό πρόβλημα απαρτίζουν τα social media και η εμπιστοσύνη που αποπνέει ο κάθε ενας μας.
Παράθεση :
Παράθεση :
Όταν θέλει λοιπόν να ξεφύγει απο την βαρετή του σχέση, την αποδέχεται και βυθίζεται στο facebook.
Η εμπιστοσύνη σε μια σχέση συμφωνώ ότι είναι ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ κομμάτι για τη βιωσιμότητά της.
Το δεύτερο περί βαρετής σχέσης και facebook δεν το καταλαβαίνω για να πω την αλήθεια.

Παράθεση :
Τα προβλήματα συνεχίζονται στο κρεββάτι. 
Παράθεση :
Παράθεση :
Ας μην γελιόμαστε. Το 90% των ανδρών που λένε οτι είναι vers (δηλ. σε μια ενδιάμεση θέση στο σεξ) κρατούν το μυαλό τους κλειστό, νιώθοντας μειονεκτικά για τον παθητικό ρόλο που τους αρέσει να απολαμβάνουν. 
Παράθεση :
Αυτό συμβαίνει γιατί στην πραγματικότητα μας έχουν ποτίσει στο μυαλό οτι ο ΠΟΥΣΤΗΣ είναι εκείνος που ΓΑΜΙΕΤΑΙ. 
Παράθεση :
Ενω ΑΝΤΡΑΣ είναι αυτός που ΓΑΜΑΕΙ.
Συμφωνώ απόλυτα...

Παράθεση :
Ετσι λοιπόν ο παθητικός (όχι πάντα αλλα τις περισσότερες φορές) νιώθει μειονεκτικά, ή θα φτάσει ακόμα να ζητήσει να λειτουργήσει και σαν ενεργητικός. Ετσι λοιπόν προκύπτει ο vers.
Όταν ένα ζευγάρι έχει ξεκινήσει τη σχέση τα περί btm, vers και top έχουν ήδη ξεκαθαριστεί. Αλλιώς καλό είναι να το πάρουν από την αρχή και να αρχίσουν να ξαναγνωρίζονται. 
Φυσικά ένας btm είναι πολύ πιθανό να πάρει τον ρόλο vers σε μια σχέση. Αν δεν μπορεί να κάνει μια υποχώρηση για την σχέση του με σκοπό να απολαμβάνουν και οι δύο το σεξ τότε η σχέση είναι καταδικασμένη.

Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τα προβλήματα σε μια gay σχέση και το σεξ ανάμεσα σε 2 άνδρες!   27/7/2015, 21:46

Δεν βλέπω κάποια διαφορά ανάμεσα στα προβλήματα της gay και της straight σχέσης. Brutal μάλλον έχεις υπερεκτιμήσει τα προβλήματα της gay σχέσης. Αυτό με τον ανταγωνισμό και την κυριαρχία μπορεί να υπάρχει και στα straight ζευγάρια, λίγες γυναίκες έχουν την τάση να ανταγωνίζονται; Διαφωνώ στο γεγονός ότι αυτός που είναι λιγότερο μορφωμένος και σε δυσχερέστερη επαγγελματική και οικονομική κατάσταση οπωσδήποτε θα προσπαθήσει να φανεί περισσότερο για να μην αισθάνεται μειονεκτικά έναντι του άλλου. Και τώρα περί σεξ, δεν νομίζω ότι κάποιος συνειδητοποιημένος γκέι νιώθει άσχημα για το γεγονός ότι είναι παθητικός, εξάλλου πρόκειται για θέμα του ίδιοε και του σύντροφου του. Και όντως μέσα στις σχέσεις υπάρχει το vers όχι όμως επειδή είναι κάτι σαν την εκδίκηση του παθητικού, απλά είναι ανάγκη και του παθητικού να ανταποδώσει, εξάλλου το καλύτερο στο ομοφυλοφιλικό σεξ είναι η ποικιλία και το γεγονός ότι αφού και οι δύο έχουν ματζαφλάρια (άκου λέξη που βρήκα, καημένη γλώσσα   ) μπορεί ο ένας να κάνει ότι και ο άλλος. Νομίζω πως έχεις πάρει με λίγο άσχημο μάτι τις γκέι σχέσεις, και μην ξεχνάς ότι όλα είναι θέμα ανθρώπου και του χαρακτήρα του wnk
Επισκέπτης
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τα προβλήματα σε μια gay σχέση και το σεξ ανάμεσα σε 2 άνδρες!   27/7/2015, 21:55

Παιδια ξαναλεω μετα απο τοσο ξυλο ..... ειναι η αποψη μου αυτο που εχω ζησει και αυτα που βλεπω να συμβαινουν τριγυρω....

Επισης μιλαω με ποσοστα.... δεν ειπα οτι ολες οι σχεσεις ειναι ετσι.
celestial
Forum God
Forum God

Περιοχή : stonecity
Αριθμός μηνυμάτων : 10213
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τα προβλήματα σε μια gay σχέση και το σεξ ανάμεσα σε 2 άνδρες!   28/7/2015, 01:06

η αποψη μου για τις σχεσεις ειναι η εξης. ειτε ειναι ομοφυλοφιλικες, ειτε στρειτ σε εσωτερικο επιπεδο ειναι το ιδιο και το αυτο. 2 διαφορετικοι ανθρωποι, με διαφορετικους χαρακτηρες και προσωπικοτητες, ο καθενας με το δικο του παρελθον και με βασει τα βιωματα του τη δικη του μοναδικη κοσμοθεωρια, χτιζουν ενα οικοδομημα που ακουει στο ονομα σχεση το οποιο ο καθενας λογω ολων των παραπανω λογων λογικα θα το εχει και αυτο στο μυαλο του με ενα συγκεκριμενο τροπο. οποτε αν εμενα ο συντροφος μου εχει κανει διδακτορικο και εγω ξεβουλωνω βοθρους, αν νιωθω ασχημα με αυτο το γεγονος αυτο θα οφειλεται στο οτι δεν τα εχω καλα με τον εαυτο μου. η αλλη περιπτωση ειναι να με υποβαθμιζει ο συντροφος μου. οπως και να χει, ειναι θεμα ανθρωπου και οχι θεμα σχεσης μεταξυ ανθρωπων ιδιου φυλου. εκει που δεχομαι οτι διαφερουν ειναι στην αντιμετωπιση απ την κοινωνια σε καποιες περιπτωσεις.

Forum Master

Περιοχή : Θεσσαλονίκη
Αριθμός μηνυμάτων : 2329
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τα προβλήματα σε μια gay σχέση και το σεξ ανάμεσα σε 2 άνδρες!   28/7/2015, 16:15

Μην βαράτε ρε παιδιά!! Πάντως στο κειμενάκι σου φαινόσουν σαν τον γαμιά που κράζει τους vers και τους btm....οπότε λογικό να στραφούν τα βέλη πάνω σου...και το nickname το κάνει ακόμη χειρότερο  (no offence) 

Tώρα εγώ που ήθελα να γράψω ακριβώς αυτά που έγραψε ο dragneel έχω κάποιο πρόβλημα;

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τα προβλήματα σε μια gay σχέση και το σεξ ανάμεσα σε 2 άνδρες!   28/7/2015, 16:17

Ρε δεν κράζω κανέναν εχω δει αντρες που τιμανε την λέξη να ειναι btm και κουλές να είναι tops

Eπισης αν το nick χαλαει τοσο ας το αλλαξουμε...
Genial
Forum Master
Forum Master

Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τα προβλήματα σε μια gay σχέση και το σεξ ανάμεσα σε 2 άνδρες!   28/7/2015, 16:21

Το nick μια χαρά είναι...αρκετά horny μπορώ να πω  

"τιμάνε παντελόνια", "κουλές" είναι συναισθηματικά φορτισμένες εκφράσεις/λέξεις. Να τις αποφεύγεις.

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τα προβλήματα σε μια gay σχέση και το σεξ ανάμεσα σε 2 άνδρες!   28/7/2015, 16:24

Ενταξει θα ακουσω την συμβουλή σου
Dragneel
Forum Cowboy
Forum Cowboy

Περιοχή : London
Αριθμός μηνυμάτων : 4621
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τα προβλήματα σε μια gay σχέση και το σεξ ανάμεσα σε 2 άνδρες!   28/7/2015, 17:07

Genial έγραψε:
Μην βαράτε ρε παιδιά!! Πάντως στο κειμενάκι σου φαινόσουν σαν τον γαμιά που κράζει τους vers και τους btm....οπότε λογικό να στραφούν τα βέλη πάνω σου...και το nickname το κάνει ακόμη χειρότερο  (no offence) 

Tώρα εγώ που ήθελα να γράψω ακριβώς αυτά που έγραψε ο dragneel έχω κάποιο πρόβλημα;
Πόσες προσβολές πια να αντέξω. Άνθρωπος είμαι...Πφφφ

Forum Master
Forum Master

Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τα προβλήματα σε μια gay σχέση και το σεξ ανάμεσα σε 2 άνδρες!   28/7/2015, 17:22

δεν ήταν προσβολή...ότι αντιγράφω τον κόσμο υπονόησα

Administrator

Περιοχή : Αθήνα
Αριθμός μηνυμάτων : 4759
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τα προβλήματα σε μια gay σχέση και το σεξ ανάμεσα σε 2 άνδρες!   28/7/2015, 18:07

johnprog έγραψε:
Διαφωνώ στο γεγονός ότι αυτός που είναι λιγότερο μορφωμένος και σε δυσχερέστερη επαγγελματική και οικονομική κατάσταση οπωσδήποτε θα προσπαθήσει να φανεί περισσότερο για να μην αισθάνεται μειονεκτικά έναντι του άλλου. 
Συμφωνώ που διαφωνείς ότι αυτό συμβαίνει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ. Πάντως πάνω σε αυτό έχει τύχει να διαβάσω έρευνα ψυχολογίας που έδειχνε ότι είναι αυξημένα τα ποσοστά απάτης στη σχέση από την πλευρά αυτού που έχει αυτά τα στοιχεία. Γενικά, όχι στους γκέι. Και είχα ξαφνιαστεί μάλιστα γιατί περίμενα ο "ισχυρός" να μη νοιάζεται και να απατά πιο εύκολα, αλλά τελικά είναι αυτό το αίσθημα κατωτερότητας που οδηγεί σε τέτοιες κινήσεις. Ή και σε άλλες ακόμη όπως να ξοδεύει κάποιος παραπάνω χρήματα και ας μην έχει, μόνο και μόνο για να συντηρήσει μια εικόνα και διάφορα άλλα.

brutal έγραψε:
Παιδια ξαναλεω μετα απο τοσο ξυλο ..... ειναι η αποψη μου αυτο που εχω ζησει και αυτα που βλεπω να συμβαινουν τριγυρω....

Επισης μιλαω με ποσοστα.... δεν ειπα οτι ολες οι σχεσεις ειναι ετσι.

Γενικά, brutal, και με ποσοστά να μιλάς, αυτά τα ποσοστά αναγκαστικά θα είναι λανθασμένα. Μόνο η ψυχολογία μπορεί με την στατιστική να βρει έγκυρο δείγμα για επιστημονικούς λόγους. Το δικό σου δείγμα δεν μπορεί να είναι καθόλου τυχαίο, γιατί είσαι αυτός που είσαι και καθορίζεις καθημερινά την εμπειρία σου με τις επιλογές σου.  Εννοείται όμως ότι χαίρομαι που γράφεις έστω αυτήν την εμπειρία σου, γιατί φόρουμ είμαστε και όχι επιστήμονες, και μην το βλέπεις ότι τα μέλη σου ρίχνουν ξύλο. Προσπαθούν απλώς να σε μεταφέρουν στη δική τους πραγματικότητα για να αποκτήσεις μια διαφορετική εμπειρική αλήθεια, αν τη θες κι εσύ.

Ίσως, αν κάθε στιγμή φανταζόμασταν έναν καθρέφτη απέναντί μας, να κάναμε πιο αντικειμενικά καλές επιλογές.
simhatz86
Forum Beginner
Forum Beginner

Αριθμός μηνυμάτων : 112
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τα προβλήματα σε μια gay σχέση και το σεξ ανάμεσα σε 2 άνδρες!   9/4/2016, 07:47

Προσωπικα δεν ειχα ποτε προβλημα ναι μεν οι προηγουμενες σχεσεις δεν κρατησαν πανω απο 7 μηνες , τωρα με αυτην που εχω σχεδον κλεινουμε 2 χρονια , ναι εχουμε περασει πολλες φουρτουνες απο την αρχη . Για το συντροφο μου ηταν κατι καινουργιο αυτο κ για μενα κατι που δεν περιμενα , ναι μεν μετα απο 2 μηνες σχεσης αποφασιφαμε να συγκατοικησουμε μαζι εξαιτιας του πατερα μου που με πεταξε απο το σπιτι.Αυτο πιστευω ηταν καλο στην σχεση μας γιατι μας γειωσε αμεσως κ βαλαμε καποια πραγματα στην θεση τους. Του εχω δωσει απεριοριστη υπομονη σαν ''πρωταρης'' σε σχεση αλλα κ στους δυο μας για την διαμονη σε μια κοινη στεγη . Τωρα οσο αφορα αν εχουμε προστριβες σε θεματα δουλειας , μορφωσης κ ολα αυτα , ειναι ΛΟΓΙΚΟ ... Σχεση κανεις , 2 διαφορετικα ατομα με την ιδια αγαπη ειναι αυτα.
Τι θα ηθελες ; να εισασταν ιδιοι σε ολα; 
Καλο ειναι να μην κρυβεις πραγματα απο το συντροφο σου κ να υπαρχει μια επικοινωνια μεταξυ σας .
Εμεις ειμασταν ξεκαθαροι απο την αρχη , ξερουμε ο ενας τον αλλον καλυτερα απο τις μανες μας μεχρι τωρα. Ασχετα που νιωθω σαν παντρεμενος οσο αφορα το κρεβατι αλλα κ αυτο μεσα στη ζωη ειναι.
Αυτα , ξερω σας κουρασα χεχεχε .

http://www.radio-kardioxtipi.gr/chat/

'' Arximandritis ''
For_My_Pain
Forum Εxperienced
Forum Εxperienced

Αριθμός μηνυμάτων : 944
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τα προβλήματα σε μια gay σχέση και το σεξ ανάμεσα σε 2 άνδρες!   13/4/2016, 20:59

brutal έγραψε:
Οταν δυο ανδρες λοιπόν ξαπλώνουν στο ίδιο κρεββάτι... ειτε straight, είτε gay, είτε bi... δεν έχει καμμία σημασία. Ο καθένας το κάνει για τους δικους του λόγους. Νιωθει διαφορετικά συναισθήματα. Παρόλαυτα μιλάμε για ομοφυλοφιλική ένωση και αφορά και τους δυο.
Ο ενεργητικός και ο παθητικός είναι και οι δυο στην ίδια ακριβως κατάσταση με διαφορετικές όμως προθέσεις να διαχειριστεί την λίμπιντο του. 
Αν καταφέρει ενα ζευγαρι να λύσει αυτά τα λεπτά αλλά απλά προβλήματα μπορεί να πάει παρακάτω!

Το συμπέρασμα πάντως είναι οτι Οι openminded σχεσεις, απαιτούν openminded ανθρώπους.

Συμφωνώ πολύ!

Ας μη ξεχνάμε επίσης ότι συνταγές για επιτυχημένες σχέσεις δεν υπάρχουν. Κάθε άνθρωπος ζει με βάση κάποιους κανόνες και θέλω και μία σχέση δε μπορεί να το αλλάξει αυτό ριζικά. Για εμένα δύο είναι τα μυστικά, ο σεβασμός και η αλήθεια. Ο έμπρακτος σεβασμός όμως και η καμιά φορά οδυνηρή αλήθεια την οποία πρέπει να πούμε στο εαυτό μας. Το σίγουρο είναι πάντως πως οι δυσλειτουργικές σχέσεις απαιτούν δυσλειτουργικούς ανθρώπους. Ίσως όμως και διαφορετικούς ανθρώπους. Το ερώτημα είναι αν μπορούν οι πολλές φορές χαώδεις διαφορές να αμβλυνθούν στο όνομα του έρωτα.

Δεν έχει δάκρυα πια.
Κλαίνε όσοι στο βάθος ακόμη ελπίζουν.
Η πιο μεγάλη αρετή του ανθρώπου είναι να έχει καρδιά.
Μα η πιο μεγάλη ακόμα είναι όταν χρειάζεται να παραμερίζει την καρδιά του.
Kαι σμίγουν και χωρίζουν οι άνθρωποι και δεν παίρνει τίποτα ο ένας απ’ τον άλλον.
Duality
Administrator
Administrator

Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τα προβλήματα σε μια gay σχέση και το σεξ ανάμεσα σε 2 άνδρες!   14/4/2016, 01:39

For_My_Pain έγραψε:

Το ερώτημα είναι αν μπορούν οι πολλές φορές χαώδεις διαφορές να αμβλυνθούν στο όνομα του έρωτα.
Σε αυτό παίζει ρόλο και η άποψη των ατόμων για τις διαφορές. Αν μέσα τους πιστεύουν ότι ο άλλος πρέπει να είναι ίδιος με αυτούς τότε τα πράγματα δυσκολεύουν. Γι' αυτό και συνήθως οι παρόμοιοι τα πάνε καλύτερα αλλά έχω συναντήσει και ανθρώπους που είναι διαφορετικοί και δεν το θεωρούν κάτι κακό. Στις υποθέσεις τους κάνουν έναν ιδιαίτερο καταμερισμό και θεωρούν πως ο ένας συμπληρώνει τον άλλο. Γενικά πάντως η αγάπη, είτε ερωτική είτε φιλική είτε οικογενειακή, θυμίζει στα άτομα γιατί υπάρχουν και γίνεται η προτεραιότητα. Οπότε θεωρητικά πολλά μπορούν να διορθωθούν. Ακόμη και δυσλειτουργίες που έχει ο καθένας ξεχωριστά, γιατί βρίσκει κίνητρο να τις αντιμετωπίσει. Αλλά τις περισσότερες φορές οι δυσλειτουργίες απλώς επιβαρύνουν και αφαιρούν από την όποια σχέση, γιατί τη στιγμή που υπάρχει έμφαση στις δυσλειτουργίες γίνεται κατά κάποιον τρόπο αναίρεση της αγάπης. Αν διατηρηθεί η αγάπη όμως η αλλαγή είναι πιο εύκολη.

Ίσως, αν κάθε στιγμή φανταζόμασταν έναν καθρέφτη απέναντί μας, να κάναμε πιο αντικειμενικά καλές επιλογές.
Score
Forum God
Forum God

Αριθμός μηνυμάτων : 7121
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τα προβλήματα σε μια gay σχέση και το σεξ ανάμεσα σε 2 άνδρες!   23/4/2016, 19:11

Duality έγραψε:
For_My_Pain έγραψε:
  Γι' αυτό και συνήθως οι παρόμοιοι τα πάνε καλύτερα αλλά έχω συναντήσει και ανθρώπους που είναι διαφορετικοί και δεν το θεωρούν κάτι κακό. Στις υποθέσεις τους κάνουν έναν ιδιαίτερο καταμερισμό και θεωρούν πως ο ένας συμπληρώνει τον άλλο.

Εγώ πάλι που έχω το εξής πρόβλημα;
Σεξουαλικά με έλκουν αυτοί που είναι το εντελώς αντίθετο από μένα σε όλα τα επίπεδα (χαρακτήρας, προσωπικότητα, ακόμα και μορφωτικό επίπεδο)*, αλλά πάλι δε θα μπορούσε πιστεύω να σταθεί μια σχέση με έναν τέτοιον άνθρωπο. Δε θα είχα τί να πω ή δε θα μπορούσα να τον "παρακολουθήσω".

*πχ.
κοινωνικός, δυναμικός, απλός, λαϊκός, καθόλου αγχώδης, πρακτικός, κτλ..
Duality
Administrator
Administrator

Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τα προβλήματα σε μια gay σχέση και το σεξ ανάμεσα σε 2 άνδρες!   24/4/2016, 04:00

Ίσως είναι κάτι που αναγνωρίζεις ως κοινωνικά αποδεκτό αλλά από το οποίο είχες διαφοροποιηθεί ο ίδιος αρκετά νωρίς, ή ίσως είναι και κάτι που αναγνωρίζεις και ως κοινωνικά μη αποδεκτό (π.χ. λαϊκός) και αυτό σου είναι παραδόξως ευχάριστο. Τα χαρακτηριστικά που ανέφερες αποδίδονται συχνά στο κοινωνικό φύλο του άντρα. Ίσως π.χ. εσύ δε νιώθεις άνετα να λες ωμά τη γνώμη σου ή να είσαι διεκδικητικός και σου φαίνεται ελκυστικό σε κάποιον άλλο. Ένα ισχυρό πρόσωπο είναι επιθυμητό σε εχθρικά περιβάλλοντα, ενώ ένα συγκαταβατικό είναι επιθυμητό για τη διατήρηση της ειρήνης. Με βάση αυτό ίσως εσωτερικά βιώνεις τον κόσμο ως κάτι επικίνδυνο και χρειάζεσαι από κάτι εξωτερικό την συναισθηματική και ίσως και πρακτική προστασία που νιώθεις να μην μπορείς να παρέχεις επαρκώς στον εαυτό σου.

Από την άλλη ίσως σου φαίνεται αταίριαστο πρακτικά γιατί μοιάζει παράλληλα σαν μια προδοσία του εαυτού σου. Πιθανώς να έχεις αποδεχτεί πως είσαι όπως είσαι παρά τις αδυναμίες που ίσως αναγνωρίζεις στην προσωπικότητά σου και δε θες να εγκαταλείψεις τις αξίες και τις ατομικές προτιμήσεις σου για να έχεις μια δοκιμή από αυτόν τον έρωτα. Η υποθετική σου διατύπωση μάλλον μου λέει πως δεν έχεις δοκιμάσει κάτι σοβαρό με άντρα που να σε ελκύει με τέτοιο τρόπο και το έχεις σκεφτεί μόνο στη φαντασία σου ως κακή ιδέα. Πιστεύω πως αν όντως δεν έχεις δοκιμάσει θα ήταν καλή ιδέα τουλάχιστον να το εξερευνήσεις και να βρεις κάποιον που να συνδυάζει και τις δύο πλευρές ή κάποιον που να είναι ακριβώς αυτό που θες έστω για να πεις ότι δέχτηκες και το κομμάτι σου που ζητά αυτό.

Score
Forum God
Forum God

Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τα προβλήματα σε μια gay σχέση και το σεξ ανάμεσα σε 2 άνδρες!   24/4/2016, 11:54

Αχ, τι ωραία που τα λες..

Παράθεση :
Με βάση αυτό ίσως εσωτερικά βιώνεις τον κόσμο ως κάτι επικίνδυνο και χρειάζεσαι από κάτι εξωτερικό την συναισθηματική και ίσως και πρακτική προστασία που νιώθεις να μην μπορείς να παρέχεις επαρκώς στον εαυτό σου.

Αυτό είναι αλήθεια..

Πολλά από τα χαρακτηριστικά βέβαια που με ελκύουν έχουν σχέση με την "κακή" σχέση που έχω εσωτερικά με τη μητέρα μου.
Απ'τη μια ψάχνω τον πολύ δυναμικό και δεσποτικό (που είναι αυτή) και απ'την άλλη θέλω τον λαϊκό, "αμόρφωτο", κάτι που η ίδια κατακρίνει και περιφρονεί, και μετράει την αξία των ανθρώπων με τα πτυχία και τη δουλειά (το οποίο με αηδιάζει).
Duality
Administrator
Administrator

Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τα προβλήματα σε μια gay σχέση και το σεξ ανάμεσα σε 2 άνδρες!   24/4/2016, 17:57

Ενδιαφέρον αυτό. Όταν σου απάντησα είχα καταλάβει πως υπάρχει μια αντίφαση, αλλά δεν μπορούσα να σκεφτώ στην προκειμένη ποια θα μπορούσε να είναι για σένα και αρκέστηκα στο "παραδόξως". Και μένα πάντως με προσελκύουν καμιά φορά παρόμοιοι τύποι με τους λαϊκούς ή "αμόρφωτους" που λες και 'συ και νιώθω ότι συμβαίνει πιο έντονα σε περιόδους που προσπαθώ πολύ να είναι όλα τέλεια και χάνω σταδιακά την ελευθερία μου κυνηγώντας κάτι αμφίβολης αξίας. Απλώς βλέπω κάποιους τελείως απλούς ανθρώπους που έχουν αυτοπεποίθηση ενώ κάποιοι άλλοι θα επιχειρηματολογούσαν πως δε θα έπρεπε να έχουν και νιώθω την τάση να κατευθυνθώ προς τα εκεί για να γίνουν ξανά τα πράγματα πιο απλά και για μένα.

Score
Forum God
Forum God

Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τα προβλήματα σε μια gay σχέση και το σεξ ανάμεσα σε 2 άνδρες!   24/4/2016, 18:43

Duality έγραψε:
 Απλώς βλέπω κάποιους τελείως απλούς ανθρώπους που έχουν αυτοπεποίθηση ενώ κάποιοι άλλοι θα επιχειρηματολογούσαν πως δε θα έπρεπε να έχουν
Πραγματικά.
Βλέπεις κάποιους χωρίς πτυχία, χωρίς διδακτορικά, χωρίς σπουδές, χωρίς λεφτά, χωρίς τίποτα, να έχουν μια τόσο μεγάλη αυτοπεποίθηση και αυτό είναι που με εξιτάρει γιατί φαίνεται αυτός ο άνθρωπος να έχει μεγάλη δυναμικότητα και να μην ενδιαφέρεται καθόλου για το "τι θα πουν οι άλλοι" (ή και απλώς να έχει βρει το πραγματικό νόημα στη ζωή)

Τα προβλήματα σε μια gay σχέση και το σεξ ανάμεσα σε 2 άνδρες!
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 2Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: Προσωπικά Θέματα :: Σχέσεις, Σεξ & Σεξουαλικότητα-
Μετάβαση σε: