ΦόρουμΣυχνές ΕρωτήσειςΑναζήτησηΟμάδες ΜελώνΕγγραφήΣύνδεση
Σημαντικά Θέματα
Πρόσφατα Θέματα
» ... Στον ύπνο μου είδα...
από Kwstasthessaloniki Χθες στις 21:49

» Ρόλος στο σεξ
από Kwstasthessaloniki Χθες στις 21:36

» Ποιά πράγματα σας ανάβουν?
από mistirius_boy 9/10/2017, 14:29

» Κάρμα ( Long Post)
από DiabolAkis 7/10/2017, 06:12

» Όταν είστε σε δημόσιους χώρους, τσεκάρετε (κρυφά ή φανερά) το φούσκωμα στο παντελόνι του άλλου;
από N.G95 6/10/2017, 23:53

» Αστείες εικόνες
από Dragneel 6/10/2017, 00:33

» Αγαπημένα ξένα τραγούδια
από Dragneel 6/10/2017, 00:17

» Καλωσόρισμα νέων μελών - Χαιρετισμοί
από Duality 3/10/2017, 04:45

» Τηλεφωνικό σεξ
από phonesexchat 21/9/2017, 18:31

» γκει προτασεις γαμου...
από Dragneel 9/9/2017, 22:06

» Soundtracks
από Dragneel 4/9/2017, 22:29

» Αστεία video
από Duality 29/8/2017, 08:39

» Αν ήσουν...
από Duality 23/8/2017, 10:34

» Παιχνίδι ερωτήσεων
από Duality 23/8/2017, 08:58

» Διάφορα video
από Dragneel 19/8/2017, 14:47

» Οff-topic
από N.G95 14/8/2017, 18:15

» Πονηρές παραλίες στο Βόλο
από apeiros69 30/7/2017, 22:11

» O λεξάριθμος του ονόματος μας δείχνει τον χαρακτήρα μας.
από SavantBleu 29/7/2017, 23:03

» Νέο μέλος
από tenorman 14/7/2017, 21:15

» MBTI Personality Test
από makosdim 2/7/2017, 19:45

» Τεστ Διπολικης Διαταραχης
από makosdim 2/7/2017, 19:26

» Θα χασω τη σχεση μου απο μια μ*λ*κι*;
από Steven94 27/6/2017, 22:25

» Τι σκέφτεσαι αυτή τη στιγμή;
από Steven94 27/6/2017, 22:22

» Θέματα συζήτησης μεταξύ ενός straight και ενός gay.
από DiabolAkis 26/6/2017, 21:33

» Κοιτάτε το πέος του διπλανού σας στα ουρητήρια σε δημόσιους χώρους?
από Cookie 26/6/2017, 00:43

Σας προτείνουμε
Συζητήσεις για το φύλο, το σώμα, τις επιθυμίες
Κέντρο πρόληψης για τον HIV
Kοινότητα LGBTQ νέων
Κορυφαίοι συγγραφείς του μήνα
Dragneel

Duality

Kwstasthessaloniki

DiabolAkis

mistirius_boy

N.G95

Οκτώβριος 2017
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
ΗμερολόγιοΗμερολόγιο

Μοιραστείτε | 

Νέοι vs Νεότεροι

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
scratch
Forum Newbie
Forum Newbie

Φύλο : Άντρας
Περιοχή : Athens
Αριθμός μηνυμάτων : 22

ΔημοσίευσηΘέμα: Νέοι vs Νεότεροι   7/11/2014, 22:21

Σύμφωνα με στατιστικές μια γυναίκα γεννάει το πρώτο της παιδί σε ηλικία 25 ετών. Ανά 25 χρόνια αλλάζει και η γενιά. Στην Ελλάδα το χουμε στα 28 πάνω κάτω, αλλά εγώ και πάλι έχω την απορία.
Γιατί στα 25 δε μπορώ να συνεννοηθώ με παιδιά ηλικίας 18-24. Έχω τσακωθεί εγώ με τα νεανικά κοινά ή όντως διαφέρουμε τόσο πολύ.
Π.χ.: Έχω διαπιστώσει ότι ειδικά στα 18-22 τα παιδιά δεν έχουν καν το θάρρος της γνώμης τους. Δεν έχουν ιδέα τι θα πει ντομπροσύνη και μπερδεύουν τον ενθουσιασμό με το κόλλημα και την κολιτσίδα. 
Σκέφτομαι τι έκανα εγώ στην αντίστοιχη ηλικία και δε βλέπω κοινά σημεία. 
Είχα παραπάνω τσαγανό και γενικά δεν κώλωνα πουθενά. Ήμουν πάντα άμεσος και ευθύς σε αυτά που ήθελα να πω. Δεν το σκεφτόμουν 2η φορά.
Τώρα παρατηρώ το αντίθετο. Και το παρατηρώ συνέχεια.

Στο γκομενικό κομμάτι, δε το συζητώ καν. Καμία επαφή.

Το χετε δει; Υπάρχει όντως διαφορά ασχέτως αν είστε από τη μια ή την άλλη πλευρά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Treebeard
Forum God
Forum God

Περιοχή : Mέση-Γη , Πέρα-Γη , Δώθε-Γη
Αριθμός μηνυμάτων : 6251
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέοι vs Νεότεροι   7/11/2014, 23:12

Εγώ θα έλεγα οτι αυτή η εγκράτεια είναι προιόν συνειδητής σκέψης και οτι αποτελεί σημάδι ωρίμανσης των γενεών. Προσωπικά είμαι πολύ ικανοποιημένος από τη σοβαρότητα με την οποία αντιμετωπίζουν τα πράγματα. Αντίθετα , αρκετοί 25+ που γνωρίζω βρίσκονται σε μια κατάσταση δεύτερης εφηβείας , βιώνουν μια μίνι κρίση ηλικίας και φέρονται αρκετά ανώριμα. Τα πάντα έχουν δύο όψεις.
Dragneel
Forum Cowboy
Forum Cowboy

Περιοχή : London
Αριθμός μηνυμάτων : 4621
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέοι vs Νεότεροι   8/11/2014, 01:31

Τείνω να συμφωνήσω με τον treebeard. Νομίζω ότι οι νεότεροι αντιμετωπίζουν πολλές καταστάσεις πιο ώριμα από τους νέους, τουλάχιστον σε σύγκριση με τους νέους όταν ήταν νεότεροι. Νομίζω ότι οφείλεται στο γεγονός ότι μπήκαν σε μια κοινωνία πιο έτοιμη (αναφέρομαι στους gay συγκεκριμένα) γιατί όντως πιστεύω ότι μια 5ετία-7ετία κάνει διαφορά.
Αυτό που ίσως εκλαμβάνεις ως μη ντομπροσύνη είναι η τάση να σκέφτονται 2 φορές και να επαληθεύουν πριν εκφράσουν μια άποψη ή να την εδραιώνουν καλύτερα. Αυτό για μένα είναι ένδειξη ώριμης σκέψης.
Βέβαια κάθε χαρακτήρας είναι διαφορετικός και δεν ξέρω αν μπορώ να τους χωρίσω τόσο εύκολα σε 2 κατηγορίες...

Forum Εxperienced
Forum Εxperienced

Περιοχή : κοντά στα αστέρια
Αριθμός μηνυμάτων : 673
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέοι vs Νεότεροι   8/11/2014, 01:58

συγγνώμη ρε παιδιά αλλα εγω που είμαι ηλικιακά στο μέσον αυτών των δυο ηλικιών βλέπω οτι οι μικρότεροι μου άλλα λένε και άλλα κάνουνε...δεν είναι δεύτερη σκέψη παιδιά ...ΕΛΛΕΙΨΗ κριτικής σκέψης είναι επειδή ουτε αυτά δεν γνωρίζουν τι θέλουν (παντα μιλαω για το μεγαλύτερο ποσοστό και οχι καθολικά)...επειδή το σεξουαλικό κομμάτι το έχουν λύσει (βλεπε σαουνες πιάτσες σταθεροποίηση του θεσμού sex friend που 4-6χρονια πριν δεν υπήρχε τόσο...το λεω εκ πειρας ) αναζητούν συνέχεια την τέλεια σχέση που ποτε δεν την βρίσκουν και αυτο τους κάνει να είναι συνέχεια σε μια αναζήτηση χωρίς να δινουν ευκαιρίες στον άλλον...επίσης επειδή βρίσκουν ευκολα σεξ και υπάρχει επιβεβαίωση γίνονται αρκετά εγωιστές στο θέμα της απορριψης και γι αυτό καταληγουμε να μην ανοίγονται και να λένε οτι σκεφτονται...για να μην μιλησω για τον ερωτα ...είναι ερωτευμένοι καθε δυο εβδομαδες (μου θυμιζουν εμενα ) αλλά τουλάχιστον λίγα χρονια πιο πριν υπήρχαν και μερικά ζευγάρια που πραγματικά κρατούσαν...τωρα αντε βρες 21 χρονών παιδιά και να σου λένε οτι εχουν 3 χρονια σχεση...εγω προσωπικα εχω μεγαλο γκει κυκλο και ξερω μολις δυο οταν μερικά χρονια πριν ου ερχονταν στο μυαλο τουλαχιστον δεκα....

απο την άλλη οι μεγάλυτεροι μου (με τους οποιους δεν μπορω να πω περασα και με αυτους υπεροχα να ναι καλα τα παιδια) δεν θα πω πολλα γιατι χωρίζονται σε δυο κατηγόριες

1) εχουν σχεση :είναι τα παιδια που ανέφερα και προηγουμενος(αυτά που τοτε ήταν 21χρονων) τα οποια είναι μια χαρά έχουν προχωρίσει παρακάτω(ακομη και αν χωρισαν) και κάνουν την ζωη τους τα παιδια (αντε και εγω κουμπάρα)
2)δεν εχουν σχέση : οι οποιοι κάνουν όπως ακριβώς και οι νεότεροι

θα μου πείτε τωρα οτι η σχέση (είτε έχει κάνει καποιος είτε οχι) διαμορφώνει την ιδεολογία-ψυχολογία-συμπεριφορα του...σαφως και ΝΑΙ ...αν στην πιο πραγματική και ουσιαστική του επικοινωνία νεοι και νεοτεροι έχουν αυτές τις τάσεις (έλλειψη διεκδίκησης ,εγωισμός,αποχή συναισθήματων και προσπάθειας απόκτησης αυτών) αυτο καθρεφτίζει και τις υπολοιπες σχέσεις τους (απλα ορισμένοι τις κρύβουν καλύτερα και άλλοι λιγότερο)
Dragneel
Forum Cowboy
Forum Cowboy

Περιοχή : London
Αριθμός μηνυμάτων : 4621
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέοι vs Νεότεροι   8/11/2014, 02:05

Υπάρχει όντως και αυτή η μερίδα των gay που αναφέρεις asteroskoni και είναι και αρκετά μεγάλη...Στο φόρουμ νομίζω γνώρισα και αρκετούς που ανήκουν στην πιο ώριμη κατηγορία. Τελικά απ'όλα έχει ο μπαξές...

p.s. Δηλαδή τελικά θα τους χώριζες στους έχοντες και μη έχοντες σχέση? Κι αν οι έχοντες σχέση χωρίσουν? Αλλάζουν χαρακτήρα και μεταπηδούν στην άλλη κατηγορία? 

Forum God
Forum God

Περιοχή : Mέση-Γη , Πέρα-Γη , Δώθε-Γη
Αριθμός μηνυμάτων : 6251
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέοι vs Νεότεροι   8/11/2014, 02:58

Είναι στερεοτυπικότατη η συζήτηση , το καταλαβαίνετε. Επίσης ωραιοποιώντας το παρελθόν μας δεν κερδίζουμε κάτι...Στο συγκεκριμένο σάιτ μιας και προφίλ σε ρομέο , γκρντρ κλπ δεν έχω , είμαι απόλυτα ικανοποιημένος από το πώς διαχειρίζονται τα πράγματα οι τωρινοί πχ 18 χρονοι σε σχέση πχ με μένα τότε που δεν ήξερα που πάνε τα τέσσερα. Δείχνουν λιγότερο αφελείς κ περισσότεροι συνειδητοποιημένοι γύρω τους για αυτό και έχουν υψηλότερες προσδοκίες εξού και δεν κάνουν τόσο πράγματα από απελπισία ή επειδή φοβούνται οτι θα μείνουν στο ράφι. Είμαι υπέρ του να μπορεί ο καθένας να επιλέγει τι θέλει και όχι να το επιβάλλουν οι συνθήκες. Όσο για τους σχεσάκηδες δεν εξαφανίστηκαν δα. Ίσως απλά γίναν πιο επιλεκτικοί από εμάς στην ηλικία τους..Ας μην είμαστε απόλυτοι , η απολυτότητα δεν ευνοεί το διάλογο εξάλλου...
Caliginosus
Forum Εxperienced
Forum Εxperienced

Περιοχή : Αθήνα
Αριθμός μηνυμάτων : 503
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέοι vs Νεότεροι   8/11/2014, 06:02

Το μόνο που έχω να πω εγώ είναι ότι η ωριμότητα δεν συνάδει με την ηλικία. Με το να μιλάτε με μόνο κριτήριο την ηλικία απλά κρίνετε επιφανειακά και βάζετε κόσμο στο ίδιο τσουβάλι. Επίσης, αναφέρεστε σε διαφορές ηλικίας τύπου 22-25 λες και συγκρίνετε 35άρη με 18άρη.
scratch
Forum Newbie
Forum Newbie

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέοι vs Νεότεροι   8/11/2014, 15:28

Αρχικά μη βαράτε. 
Μιλάμε για το πως το βλέπετε εσείς είτε είστε από τη μια πλευρά είτε είστε από την άλλη.
Π.χ. εγώ είπα τι βλέπω στα 25 και πως θυμάμαι τον εαυτό μου τότε. Δεν είπα ότι ήμουν ή είμαι τέλειος 
Ούτε επίσης μίλησα για sites. Μίλησα γενικά
Και τα στερεότυπα μικρότεροι μου φίλοι είναι για να διαλύονται μέσω της κουβέντας, οπότε αν το καταφέρουμε μπράβο μας.
Αυτό για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις

Όσο για την ωριμότητα κατά ένα μέρος ναι συνάδει και με την ηλικία.
Δεν περιμένω από ένα μέσο 18χρονο που ακόμα συντηρείτε από τους γονείς και σκέφτεται τις "ποτάρες" να αντιμετωπίσει την δική μου κρίση λόγω της πίεσης της δουλειάς με επιτυχία.
Και δεν τ' αδικώ γιατί είναι λογικό.
Ο χρόνος φέρνει πείρα καλώς ή κακώς
Επιμένω στο γεγονός που βλέπω γύρω μου. Ότι οι νεότεροι άνθρωποι δεν έχουν το θάρρος της γνώμης τους, στα απλά ζητήματα. Πόσο μάλλον στα σημαντικά και αυτό με θλίβει γιατί αν εγώ κάθομαι στον καναπέ μου και εσύ δε μιλάς, τότε ποιος θα κάνει τη διαφορά;
echo
Forum Beginner
Forum Beginner

Περιοχή : Echo Land
Αριθμός μηνυμάτων : 220
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέοι vs Νεότεροι   8/11/2014, 18:13

@Scratch
αυτό που αναφέρεις, δηλαδή το milestone πχ κάτω των 23 και άνω των 23 έχει να κάνει συνήθως με μεταβατικές φάσεις του ατόμου. Για παράδειγμα μέχρι τα 22 - 23 είσαι φοιτητής, τελειώνεις το στρατό κλπ, οπότε έχεις μία συγκεκριμένη ιδιοσυγκρασία (αυτή του προστατευόμενου μέλους δηλαδή).

Μετά τα 23 συνήθως ψάχνεις να βρεις δουλειά, οπότε αρχίζει να αλλάζει και ο τρόπος με τον οποίο σκέφτεσαι τον κόσμο.
Caliginosus
Forum Εxperienced
Forum Εxperienced

Περιοχή : Αθήνα
Αριθμός μηνυμάτων : 503
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέοι vs Νεότεροι   8/11/2014, 20:22

@Scratch
Θάρρος της γνώμης σε ό,τι αφορά τι; Το θάρρος ή η δειλία αντίστοιχα περισσότερο στοιχεία της προσωπικότητας είναι, οπότε δεν καταλαβαίνω πώς εμπλέκεται η ηλικία σε καθοριστικό βαθμό.
Επιπροσθέτως, υπάρχουν αρκετοί 20χρονοι με στόχους, που γνωρίζουν καλά τι θέλουν στη ζωή τους και αυτό διεκδικούν, ενώ παράλληλα υπάρχουν επιφανειακοί 25χρονοι που αναγκάζονται από τις συνθήκες να βρουν και εργασία. Η εργασία όμως τους προσγειώνει μερικώς στην πραγματικότητα, δεν τους προσθέτει ούτε κρίση ούτε μυαλό.
scratch
Forum Newbie
Forum Newbie

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέοι vs Νεότεροι   8/11/2014, 22:48

Το να χεις το θάρρος της γνώμη σου δεν περιορίζεται στο αν θα πεις στο γκόμενο σου ότι θες να χωρίσετε ή αν θα πεις στη μάνα σου "όχι, θα γίνω μπαλαρίνα κι άμα σ αρέσει"
Είναι κάτι το οποίο είτε το χεις και το εξελίσσεις είτε όχι 
Και αυτό είναι που έχω παρατηρήσει 
Η δουλειά παιδιά μου είναι πολύ σημαντικός παράγοντας ωρίμανσης
Είναι τουλάχιστον 8 ώρες της ημέρα σου και αναγκάζεσαι να μαθαίνεις την εγκράτεια χωρίς όμως να υποβιβάζεσαι ή νιώθεις ότι σε εκμεταλεύονται.

Όσον αφορά την ηλικία καλώς ή κακώς παίζει ρόλο. Κατά μέσο όρο δε μπορεί να συγκριθεί ο 19χρονος με τον 25χρονο και ο 25χρονος με τον 30χρονο

Δεν έχουν ζήσει τα ίδια πράγματα γιατί εκ των πραγμάτων οι πρώτοι 2 δεν πρόλαβαν

Από κει και πέρα, δέχομαι τη διαφωνία σας
Για παράδειγμα δεν έχω πετύχει άτομο ηλικίας 18-22 τον τελευταίο χρόνο που
α) στη δουλειά που κάνω, που δεν "ψωνίστηκε", αλλά με τα χρόνια οι περισσότεροι συνήλθαν
β) στα ερωτικά που είναι ξεκάθαροι. Π.χ: Τη μία μέρα είναι τρελαμένοι και ξαφνικά χάνονται από το χάρτη. Δεκτόν αλλά όχι ντόμπρο

Δεν περιμένω να δω άτομα που θα τεκμηριώνουν τις απόψεις του με μαθηματικές πράξεις αλλά έστω να τολμούν να πουν αυτό που θέλουν/σκέφτονται και όχι να χρησιμοποιούν πλάγιες μεθόδους. Κάτι που δε θυμάμαι να κανα εγώ ή φίλοι μου στη δική τους ηλικία. Ήμασταν μακράν πιο αυθόρμητοι και ντόμπροι με όποιες συνέπειες είχε αυτό (και για να μην παρεξηγηθώ δεν είπα ότι αυτό ήταν καλό ή κακό)

Αν θεωρείται ότι οι 25+ έχουν άλλα ελαττώματα, πείτε τα ελεύθερα. Στην τελική άνοιξα ένα θέμα για ελεύθερη συζήτηση που αφορά τις διαφορές που χουμε οι 2 ηλικίες και θέλω να καταλάβω πως σκέφτεται κάποιος μικρότερος μου.
Elementstv
Forum God
Forum God

Αριθμός μηνυμάτων : 4423
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέοι vs Νεότεροι   9/11/2014, 04:28

@Scratch: Αυτό που αναφέρεις για τα παιδιά 18-22 στη δουλειά που κάνεις, αν σου είναι εύκολο πες κάτι πιο συγκεκριμένο. Εννοείς την εξουσία που έχουν και ψωνίζονται ή κάτι άλλο? Και όντως αργότερα συνέρχονται. Μ'ενδιαφέρει το θέμα αν μπορείς να πεις δυο λόγια.

Από κει και πέρα και γω πιστεύω πως με τα χρόνια έρχεται η ωριμότητα, όχι ότι δεν υπάρχουν άτομα διαφορετικών ταχυτήτων σε κάθε ηλικία. 

Εγώ αυτό που θα λεγα πιο πολύ είναι πως όσο μεγαλώνουμε γινόμαστε λίιιιιγο πιο ταπεινοί γιατί έχουμε φάει περισσότερα χαστούκια, και ντάξει αναγκαζόμαστε και να εργαστούμε κτλ. 

Από την άλλη, στα 18 μας, έχουμε την ψευδαίσθηση ότι μπορούμε να καταφέρουμε τα πάντα, οπότε ψωνιζόμαστε λίγο.

Forum Newbie
Forum Newbie

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέοι vs Νεότεροι   9/11/2014, 17:13

Μετά από μια 5ετια συμφωνούμε
Πρέπει να το γιορτάσουμε
Elements όταν έχεις το μέλι στα χέρια σου θα το γλύψεις, το ζήτημα είναι να μην πέσεις με τα μούτρα μέσα. Και εκεί παίζει η αυτοκριτική και η εγκράτεια του καθενός. Συνήθως δεν το κάνουν, αρκούνται σε λίγη γλύκα
echo
Forum Beginner
Forum Beginner

Περιοχή : Echo Land
Αριθμός μηνυμάτων : 220
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέοι vs Νεότεροι   9/11/2014, 22:02

Εγώ πάντως δεν κατάλαβα καν το thread που ξεκινάει και που πάει, πράγμα που σημαίνει ότι βρισκόμαστε στο σωστό δρόμο

Νέοι vs Νεότεροι
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: Προσωπικά Θέματα :: Σχέσεις, Σεξ & Σεξουαλικότητα-
Μετάβαση σε: