ΦόρουμΣυχνές ΕρωτήσειςΑναζήτησηΟμάδες ΜελώνΕγγραφήΣύνδεση
Σημαντικά Θέματα
Πρόσφατα Θέματα
» ... Στον ύπνο μου είδα...
από Kwstasthessaloniki 21/10/2017, 21:49

» Ρόλος στο σεξ
από Kwstasthessaloniki 21/10/2017, 21:36

» Ποιά πράγματα σας ανάβουν?
από mistirius_boy 9/10/2017, 14:29

» Κάρμα ( Long Post)
από DiabolAkis 7/10/2017, 06:12

» Όταν είστε σε δημόσιους χώρους, τσεκάρετε (κρυφά ή φανερά) το φούσκωμα στο παντελόνι του άλλου;
από N.G95 6/10/2017, 23:53

» Αστείες εικόνες
από Dragneel 6/10/2017, 00:33

» Αγαπημένα ξένα τραγούδια
από Dragneel 6/10/2017, 00:17

» Καλωσόρισμα νέων μελών - Χαιρετισμοί
από Duality 3/10/2017, 04:45

» Τηλεφωνικό σεξ
από phonesexchat 21/9/2017, 18:31

» γκει προτασεις γαμου...
από Dragneel 9/9/2017, 22:06

» Soundtracks
από Dragneel 4/9/2017, 22:29

» Αστεία video
από Duality 29/8/2017, 08:39

» Αν ήσουν...
από Duality 23/8/2017, 10:34

» Παιχνίδι ερωτήσεων
από Duality 23/8/2017, 08:58

» Διάφορα video
από Dragneel 19/8/2017, 14:47

» Οff-topic
από N.G95 14/8/2017, 18:15

» Πονηρές παραλίες στο Βόλο
από apeiros69 30/7/2017, 22:11

» O λεξάριθμος του ονόματος μας δείχνει τον χαρακτήρα μας.
από SavantBleu 29/7/2017, 23:03

» Νέο μέλος
από tenorman 14/7/2017, 21:15

» MBTI Personality Test
από makosdim 2/7/2017, 19:45

» Τεστ Διπολικης Διαταραχης
από makosdim 2/7/2017, 19:26

» Θα χασω τη σχεση μου απο μια μ*λ*κι*;
από Steven94 27/6/2017, 22:25

» Τι σκέφτεσαι αυτή τη στιγμή;
από Steven94 27/6/2017, 22:22

» Θέματα συζήτησης μεταξύ ενός straight και ενός gay.
από DiabolAkis 26/6/2017, 21:33

» Κοιτάτε το πέος του διπλανού σας στα ουρητήρια σε δημόσιους χώρους?
από Cookie 26/6/2017, 00:43

Σας προτείνουμε
Συζητήσεις για το φύλο, το σώμα, τις επιθυμίες
Κέντρο πρόληψης για τον HIV
Kοινότητα LGBTQ νέων
Κορυφαίοι συγγραφείς του μήνα
Dragneel

Duality

Kwstasthessaloniki

DiabolAkis

mistirius_boy

N.G95

Οκτώβριος 2017
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
ΗμερολόγιοΗμερολόγιο

Μοιραστείτε | 

Τοξικές σχέσεις

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
bee_Chania
Forum Newbie
Forum Newbie

Φύλο : Άντρας
Περιοχή : Chania
Αριθμός μηνυμάτων : 14

ΔημοσίευσηΘέμα: Τοξικές σχέσεις    7/6/2014, 14:07

Καλησπέρα καλησπέρα   

καταρχήν να πω ότι  δεν είμαι καλός στον γραπτό λόγο !  

Πήρα την απόφαση να ανοίξω ενα θέμα που σίγουρα πόλους από εμάς μας κάψει . Πολλες φόρες δεν είναι που έχετε γνωρίσει ενα άτομο που σαν έκανε το κλικ και μετά απο την τριβή των πρώτων ήμερων καταλαβαίνατε οτι κάτι δεν παει καλα ? χτυπάνε τα καμπανάκια ? λειτουργεί τελικα η αυτοάμυνα μας ή απλα θελουμε και εθελοτυφλούμε για τους δικούς μας λόγους ?

Ξέρετε ειναι αυτο που λέμε ''ο έρωτας τυφλώνει''.
  Το να ειχε ο σύντροφος προβλήματα ειναι απολυτά φυσιολογικό , και όπως έχουμε αλώστε ολοι μας, το θεμα ειναι οτι πολλα απο τα προβλήματα αυτα όμως εν δύναμη αρχίζουν να επηρεάζουν και εμας , 'η αφήνουμε να μας παρασύρουν... και τελικά εγκλωβιζομαστε σε μια σχεση ''τοξική'' που αντί να μας παει μπροστά μας περνει πρως τα πισω... Θα ξανα πω οτι ναι πρεπει να είμαστε διπλα στον σύντροφο μας και αυτο ειναι το νοημα σε μια σχέση οπως και το συμπληρώνει ο ενας τον αλλον.Πιστεύω οτι πρέπει να βάζουμε κάποια όρια για το δικό μας καλό όπως και των γυρω μας που θέλοντας και μη τους επηρεάζουμε με την κατάσταση μας. 

θα αναφερθώ σε μια προσωπική μου ιστορία , γνώρισα κάποτε ενα παιδί , αξιόλογο , και ειχε το πακέτο ας πουμε... και προχώρησε η γνωριμία . Περνώντας οι μερες άρχισα να νιώθω ανάμικτα συναισθήματα , από την μια ενα ενθουσιασμό , απο την άλλη κατι με έβαζε σε σκέψεις .. ηταν η έκφραση του προσώπου του ? τα λεγόμενα του  που πολλές φόρες είχαν μια ασυναρτησία ? 

To make the long story short , μου αποκάλυψε οτι ειχε παλαιότερα μια κρίση , επισκεπτόταν ψυχίατρο , και έπασχε απο μιας μορφής σχιζοφρενίας ... έπαιρνε τα χαπάκια του φυσικά , ειχε επίγνωση και επισκεπτόταν μια φορά τον μηνα τον γιατρό του , είχε την δουλειά του και ολα έμοιαζαν καλά , όποτε λιγο το έθαψα ... λάθος μέγα λάθος ... μετα απο καιρο άρχισα να καταλαβαίνω οτι με παρασύρει ολο αυτο πισω , δεν είχα την ορεξη το κεφι , την ζωντάνια , τις ιδέες που ειχα πριν , είχα πολλές φόρες κανει κουβέντα μαζι του σχετικά με τις απαισιόδοξες ιδέες του , και οτι πρέπει να πάρει την ζωή στα χερια του , να κανει αλλαγες , να μην ειναι τοσο παθητικος... αλλα μάταια ... με τον καιρο διοτι ηταν λεπτό το θέμα αρχισα να αραιώνω τις συναντήσεις μας και φυσικά τις σεξουαλικές επαφές μας , μην τα πολυλογώ κατάφερα να αφήσω αυτη την ιστορία πισω μου με ενα πιο αργο τροπο παρα να το κοψω μαχαίρι διοτι δεν ηθελα να τον επηρεάσει πολυ... τωρα δεν μιλάμε και δεν βρισκόμαστε και μπορώ να πω οτι αρχίζω και βρίσκω παλι τον παλιό εαυτο μου... 

Οποτε παιδια το υποσυνείδητο και το ένστικτο σας πρεπει να το λαμβάνετε υπόψιν , μην αφήνεται το συναίσθημα να σας παρασύρει σε άρρωστες καταστάσεις. 

Θα χαρώ πολύ να γράψετε και εσεις κάποιες απο τις εμπειρίες σας..  
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Dragneel
Forum Cowboy
Forum Cowboy

Περιοχή : London
Αριθμός μηνυμάτων : 4621
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τοξικές σχέσεις    7/6/2014, 15:11

Τι σχέση είχε η σχιζοφρένειά του με το γεγονός ότι ήταν απαισιόδοξος, χωρίς στόχους και αναποφάσιστος σαν άνθρωπος?
Γενικά συμφωνώ με όσα έχεις γράψει...Δεν είχα βέβαια ποτέ τέτοια εμπειρία με σχέση αλλά κατά καιρούς ορισμένοι φίλοι μου είχαν τέτοια στοιχεία στον χαρακτήρα τους και η αλήθεια είναι ότι σε τρενάρουν σε όλους τους τομείς της ζωής...
Εγώ δηλαδή λειτουργούσα ευεργετικά απέναντί τους γιατί πάντα είχα στόχους, ανησυχίες και δεν επαναπαυόμουν αλλά αυτοί ήταν το αντίθετο ακριβώς και λειτουργούσαν αναλγητικά απέναντί μου...
Σε αυτές τις περιπτώσεις ο ένας βγαίνει πάντα χαμένος...Καλό είναι να έχεις δίπλα σου ανθρώπους με αντίστοιχη αντίληψη για τη ζωή ώστε ο ένας  να κινητοποιεί τον άλλο...
Οι "παθητικοί" άνθρωποι επίσης καλό είναι να έχουν ένα τέτοιο περιβάλλον αν θέλουν τελικά να αλλάξουν τρόπο σκέψης αλλά υπάρχει πάντα ο κίνδυνος να ασκούν οι ίδιοι στους φίλους τους κακή επιρροή...

Forum Newbie
Forum Newbie

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τοξικές σχέσεις    7/6/2014, 19:17

Εχει μεγάλη σχεση η εν λόγω πάθηση με ολα τα αλλα που αναφέρω , συνήθως οι περισσότεροι πάσχουν απο κατάθλιψη και επίσης ειναι διπολικοι .

Όσο αναφορά τώρα αυτο που μου λες σε καταλαβαίνω απόλυτα είχα και εχω γύρω μου άτομα τα οποία έχουν άλλες αντιλήψεις , ειναι πιο νωχελικά και απαισιόδοξα , αλλα ναι όπως και εσυ κάποτε προσπαθούσα να τους περάσω κάποια πραγματα , ίσως υποσυνείδητα προσπαθούσα να προβάλω σε αυτούς τις δικές μου αντιλήψεις , πλέον εχω καταλάβει οτι δεν εχει νόημα ... Απλα τους κρατάω σε μια απόσταση και δεν αφήνω τον εαυτό μου να επηρεάζεται απο την ψυχολογία τους , πραγματα ανθρώπους και καταστάσεις που μας στρεσαρουν ας προσπαθήσουμε να τα αποφεύγουμε για το καλο και το δικών μας αλλα και των γύρω μας
Origami
Forum Master
Forum Master

Περιοχή : Αθήνα
Αριθμός μηνυμάτων : 1971
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τοξικές σχέσεις    8/6/2014, 01:25

bee_Chania έγραψε:
Οποτε παιδια το υποσυνείδητο και το ένστικτο σας πρεπει να το λαμβάνετε υπόψιν , μην αφήνεται το συναίσθημα να σας παρασύρει σε άρρωστες καταστάσεις.

Τι γίνεται όμως με τους ανθρώπους που πράττουν περισσότερο με το συναίσθημα? (πχ εγώ... δεν ακούω καθόλου τι λέει το κεφάλι μου και περισσότερες φορές κάνω χαζομάρες μόνο και μόνο επειδή το νιώθω και δεν καταπιέζω τα συναισθήματα μου) Καταλήγουν σε άρρωστες καταστάσεις και μετά χτυπάνε το κεφάλι τους? αν είσαι ερωτευμένος με τον άλλον εθελοτυφλείς (αυτό που είπες παραπάνω).

Forum Εxperienced
Forum Εxperienced

Περιοχή : Αθήνα
Αριθμός μηνυμάτων : 503
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τοξικές σχέσεις    8/6/2014, 04:07

Ορθά έπραξες και απομακρύνθηκες, εφόσον η ψυχολογική του κατάσταση κλόνιζε τη σχέση σας και δεν μπορούσατε να θέσετε από κοινού στόχους. Φυσικά και θα σταθείς στον σύντροφο σε οποιαδήποτε δυσκολία, αλλά εν προκειμένω η ψυχοσύνθεσή του ήταν τέτοια που κατέστησε την κατάσταση μη αναστρέψιμη. Γενικότερα για το θέμα που ανοίγεις, με βάση τα όσα παρατηρώ, εγώ θα έλεγα ότι οι άνθρωποι συχνά επιλέγουν να δημιουργήσουν μια προβληματική σχέση παρασυρμένοι από το συναίσθημα και έχοντας την ελπίδα ότι τα πράγμα θα αλλάξουν. Ωστόσο, το ένστικτο και η λογική συνήθως δικαιώνονται...
Treebeard
Forum God
Forum God

Περιοχή : Mέση-Γη , Πέρα-Γη , Δώθε-Γη
Αριθμός μηνυμάτων : 6251
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τοξικές σχέσεις    8/6/2014, 17:16

Έχω μπει σε τέτοια σχέση με παιδί που αντιμετώπιζε σοβαρά ψυχολογικά προβλήματα και έχριζε άμεσης ψυχιατρικής παρακολούθησης ωστόσο αρνιόταν κατηγορηματικά την βοήθεια κάποιου ειδικού...Η σχέση ήταν αδύνατο να κρατήσει μιας και δεν είχε πρωτίστως ο ίδιος την θέληση να βοηθήσει τον εαυτό του τότε. Τώρα από όσο ξέρω είναι καλύτερα, δόξα τω θεώ. Ήταν καλό παιδί αλλά δύσκολο. 

Έχω επίσης μπει σε σχέση με παιδί το οποίο στην πορεία αποκάλυψε οτι πηγαίνει στον ψυχολόγο εδώ και κάτι χρόνια γιατί έχει "κρίσεις θυμού" τις οποίες εκδήλωσε επίσης στην πορεία...Αυτό το παιδί δεν  ήταν  καλό και μπορώ να επιβεβαιώσω οτι έγινε χειρότερα γιατί ο χαρακτήρας του ήταν βαθιά προβληματικός. Αλαζονικός , εγωκεντρικός και ηδονιστής με διάφορα συμπλέγματα ανωτερότητας....

Και για να μην βγαίνουμε και υπεράνω ή οτιδήποτε , έχω υπάρξει τοξικός  και εγώ θαρρώ στο παρελθόν. Λόγω προβλημάτων υγείας είχα υποπέσει σε μια μετρίας βαρύτητας κατάθλιψη η οποία επηρέαζε αρκετά το ταίρι  μου τότε ώστε να δημιουργεί  τριβές στην σχέση μας. Συμβουλή μου είναι όταν δεν είμαστε καλά ψυχολογικά να απευθυνόμαστε σε κάποιον ειδικό για βοήθεια και όχι να μπλέκουμε άλλα άτομα δημιουργώντας περίπλοκες και ανούσιες καταστάσεις...Αυτά.
bee_Chania
Forum Newbie
Forum Newbie

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τοξικές σχέσεις    9/6/2014, 22:55

Origami : καλησπέρα , ναι οταν εισαι φρέσκος ( καλή ώρα εσυ ) λόγω κυρίως εμπειριών σε διαπροσωπικές σχέσεις και κατα συνέπεια ερωτικών ... Που φυσικό ειναι μικρότερη ηλικία να ειναι λιγότερες , αλλα και λόγω γενικα πορείας ζωής του κάθε ατόμου , ειναι να βλέπεις τα πραγματα πιο ρομαντικά ( καλή ώρα εγω πριν 5 χρόνια ) . Είχα κοντά μου άτομα τα οποία μου δίνανε συμβουλές και οχι υποδεικνύοντας μου τι να κάνω , αλλα εγω έκανα οτι δεν ακούω , και ας ήξερα μέσα μου το σωστό . Δυστυχώς ή ευτυχώς τα βιώματα ειναι αυτά που με έκαναν να βλέπω τα πραγματα οχι τόσο ρομαντικά αλλα να εχω και μια συναίσθηση του που βρίσκομαι και τι πράττω ... Θα ηταν ευχής έργο να μπορεί κάποιος να σου διοχετεύει εμπειρία αλλα απο οτι φενεται στην ζωη πρέπει να πάθεις για να μάθεις.

Caliginosus : εχεις απόλυτο δίκαιο ... Ένας απο αυτός ήμουν εγω ;-) πίστεψα στο ´η αγαπη ολα τα γιατρεύει ( σενάριο ταινίας )

Treebeard : καλησπέρα :) μάλλον το εχεις και εσυ να τραβάς το Δαφνί κοντά σου ε ; Χεχε ( πλακίτσα )
Καλα έκανες και έπραξες , η σχεση αποτελείται απο 2 συμβαλλόμενους , δες το σαν ενα ζωντανό οργανισμό που αναπτύσσεται , οταν όμως κάποια απο τα όργανα του χαλάσουν ας πούμε , η ζημιά δεν θα περιοριστεί εκεί .. Αν δεν θεραπευτούν ή αφαιρεθουν , ειναι φυσικό επόμενο να πάρει η μπάλα και τα υγιή ;) οπότε ορθά έπραξες ... Δεν πρέπει να κοιτάμε πισω , δεν φταίμε εμείς πάντα οταν νοσεί κατι .
Treebeard
Forum God
Forum God

Περιοχή : Mέση-Γη , Πέρα-Γη , Δώθε-Γη
Αριθμός μηνυμάτων : 6251
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τοξικές σχέσεις    11/6/2014, 05:23

Παλαιότερα ίσως και να το είχα...Πλέον δεν ισχύει αυτό μιας και προσέχω πάρα πολύ με το ποια άτομα αφήνω κοντά μου. Μάλλον έμαθα
James_
Forum Master
Forum Master

Περιοχή : Kalos
Αριθμός μηνυμάτων : 2680
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τοξικές σχέσεις    19/6/2014, 02:20

Μείνετε μακρυά από ανθρώπους με σοβαρά ψυχολογικά προβλήματα... (Εκτός και αν είναι γονείς - αδέρφια φυσικά). Μην το κάνετε αυτό στον εαυτό σας. 

Μπορεί να ακούγομαι κακός, αλλά προσωπικές εμπειρίες μου έχουν δείξει ότι δεν κάνω λάθος...
Lelikos
Forum Master
Forum Master

Περιοχή : Αθήνα, Άλιμος
Αριθμός μηνυμάτων : 1066
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τοξικές σχέσεις    19/6/2014, 06:14

Ήμουν σε μια τέτοια σχέση.. έφυγα στους 3 μήνες γιατί ένιωθα περισσότερο δυστυχισμένος παρά χαρούμενος για το μεγαλύτερο μέρος της σχέσης. Είχε τα θετικά της, αλλά ο ζυγός έκλεινε πολύ έντονα προς την μεριά των αρνητικών. Ήταν μια σχέση εκρηκτική θα έλεγα, αλλά στο τέλος τα πυροτεχνήματα έπεσαν κ με έκαψαν. Stay away από τέτοιες σχέσεις, δεν αξίζουν το κλάμα κ τις στεναχώριες που προκαλούν!  

Τοξικές σχέσεις
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: Προσωπικά Θέματα :: Σχέσεις, Σεξ & Σεξουαλικότητα-
Μετάβαση σε: