ΦόρουμΣυχνές ΕρωτήσειςΑναζήτησηΟμάδες ΜελώνΕγγραφήΣύνδεση
Σημαντικά Θέματα
Πρόσφατα Θέματα
» ... Στον ύπνο μου είδα...
από Kwstasthessaloniki Χθες στις 21:49

» Ρόλος στο σεξ
από Kwstasthessaloniki Χθες στις 21:36

» Ποιά πράγματα σας ανάβουν?
από mistirius_boy 9/10/2017, 14:29

» Κάρμα ( Long Post)
από DiabolAkis 7/10/2017, 06:12

» Όταν είστε σε δημόσιους χώρους, τσεκάρετε (κρυφά ή φανερά) το φούσκωμα στο παντελόνι του άλλου;
από N.G95 6/10/2017, 23:53

» Αστείες εικόνες
από Dragneel 6/10/2017, 00:33

» Αγαπημένα ξένα τραγούδια
από Dragneel 6/10/2017, 00:17

» Καλωσόρισμα νέων μελών - Χαιρετισμοί
από Duality 3/10/2017, 04:45

» Τηλεφωνικό σεξ
από phonesexchat 21/9/2017, 18:31

» γκει προτασεις γαμου...
από Dragneel 9/9/2017, 22:06

» Soundtracks
από Dragneel 4/9/2017, 22:29

» Αστεία video
από Duality 29/8/2017, 08:39

» Αν ήσουν...
από Duality 23/8/2017, 10:34

» Παιχνίδι ερωτήσεων
από Duality 23/8/2017, 08:58

» Διάφορα video
από Dragneel 19/8/2017, 14:47

» Οff-topic
από N.G95 14/8/2017, 18:15

» Πονηρές παραλίες στο Βόλο
από apeiros69 30/7/2017, 22:11

» O λεξάριθμος του ονόματος μας δείχνει τον χαρακτήρα μας.
από SavantBleu 29/7/2017, 23:03

» Νέο μέλος
από tenorman 14/7/2017, 21:15

» MBTI Personality Test
από makosdim 2/7/2017, 19:45

» Τεστ Διπολικης Διαταραχης
από makosdim 2/7/2017, 19:26

» Θα χασω τη σχεση μου απο μια μ*λ*κι*;
από Steven94 27/6/2017, 22:25

» Τι σκέφτεσαι αυτή τη στιγμή;
από Steven94 27/6/2017, 22:22

» Θέματα συζήτησης μεταξύ ενός straight και ενός gay.
από DiabolAkis 26/6/2017, 21:33

» Κοιτάτε το πέος του διπλανού σας στα ουρητήρια σε δημόσιους χώρους?
από Cookie 26/6/2017, 00:43

Σας προτείνουμε
Συζητήσεις για το φύλο, το σώμα, τις επιθυμίες
Κέντρο πρόληψης για τον HIV
Kοινότητα LGBTQ νέων
Κορυφαίοι συγγραφείς του μήνα
Dragneel

Duality

Kwstasthessaloniki

DiabolAkis

mistirius_boy

N.G95

Οκτώβριος 2017
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
ΗμερολόγιοΗμερολόγιο

Μοιραστείτε | 

Είναι όσοι αξίζουν δύσκολοι;

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Duality
Administrator
Administrator

Φύλο : Άντρας
Περιοχή : Αθήνα
Αριθμός μηνυμάτων : 4759
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Είναι όσοι αξίζουν δύσκολοι;   13/2/2014, 00:08

Είδα αυτό και, αν και το έχω δει και στο παρελθόν, πρώτη φορά κάθισα να το σκεφτώ. Αναρωτιέμαι αν έχει δίκιο.

“If she's amazing, she won't be easy. If she's easy, she won't be amazing. If she's worth it, you won't give up. If you give up, you're not worthy. ... Truth is, everybody is going to hurt you; you just gotta find the ones worth suffering for.”

― Bob Marley

Σκέφτομαι: Γιατί ένας άνθρωπος που αξίζει να μην είναι και εύκολος; Πρέπει να είναι δύσκολος και να σου το βγάλει ξινό; Ή μήπως δεν εννοεί αυτό; Μήπως το πάω κατά κάποιο τρόπο σε θέματα ευγένειας ενώ αυτός εννοεί πως κάποιος με ψυχικό πλούτο ικανοποιείται και πιο δύσκολα; Δηλαδή ανάλογα με το πώς σου συμπεριφέρεται (αδιάφορα/απρόβλεπτα/πολύ θερμά) δε σημαίνει και πως τον κέρδισες. Αλλά και πάλι, ο ψυχικός πλούτος δεν είναι να καταλαβαίνεις ότι τα μικρά πράγματα έχουν σημασία; Ένας άνθρωπος που αξίζει (πού άρα έχει να προσφέρει χαρά και αγάπη κλπ) τι ακριβώς αξίζει ο ίδιος; Τι ακριβώς να ψάχνει για να ικανοποιηθεί; Αν θεωρήσουμε ότι σε επίπεδο ψυχής αναζητά τα όμοια, είναι η χαρά και η αγάπη πράγματα δύσκολα που δεν μπορούν να τα προσφέρουν όλοι; Εν τέλει υπάρχουν άνθρωποι φοβεροί και άλλοι μη φοβεροί; Πέρα από περιπτώσεις που έχουν χάσει πολύ το δρόμο τους όλοι οι άνθρωποι δεν μπορούν να προσφέρουν τα παραπάνω;

Ποιες οι σκέψεις σας πάνω σε αυτό το θέμα; Δεν ξέρω από πού μπορείτε να πιαστείτε, γιατί κι εγώ μπερδεύτηκα. Μάλλον ξεκινήστε από κάποια αρχή πάντως.  

Ίσως, αν κάθε στιγμή φανταζόμασταν έναν καθρέφτη απέναντί μας, να κάναμε πιο αντικειμενικά καλές επιλογές.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Dragneel
Forum Cowboy
Forum Cowboy

Περιοχή : London
Αριθμός μηνυμάτων : 4621
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Είναι όσοι αξίζουν δύσκολοι;   13/2/2014, 02:00

Ένας άνθρωπος που αξίζει, θα κοιτάζει όντως τα "μικρά" πράγματα που θεωρεί ότι έχουν πραγματικά σημασία…Αυτό σημαίνει ότι δεν θα κοιτάει το περίβλημα και την επιφάνεια αλλά θα ψάχνει εκεί που οι άλλοι συνήθως δεν ψάχνουν ή δεν τους ενδιαφέρει να ψάχνουν  ή δεν ξέρουν να ψάχνουν.

Το ίδιο όμως θα περιμένει και θα "απαιτεί" από τους άλλους που σημαίνει ότι θα απογοητεύεται με οτιδήποτε λιγότερο.
Με αυτή την έννοια δεν θα είναι εύκολος, όχι επειδή δεν θα είναι ευγενικός αλλά επειδή τα πράγματα που αυτός θεωρεί στοιχειώδη (τα μικρά πράγματα) πρέπει να τα επιθυμείς κι εσύ, διαφορετικά δεν θα μπορέσεις ποτέ να τον ικανοποιήσεις (αλλά ούτε κι αυτός εσένα).

Μάλλον με αυτούς τους ανθρώπους πρέπει να αφιερώσεις χρόνο και να έχεις όρεξη να τους ανακαλύψεις γιατί συνήθως είναι κάτι παραπάνω από αυτό που δείχνουν. Αν μπορείς να διακρίνεις ότι έχουν κάτι παραπάνω τότε πρέπει να προσπαθήσεις και να ψάξεις ώστε να τα βγάλεις στην επιφάνεια αλλά αν δεν το βλέπεις τότε μάλλον δεν σου αξίζει αυτός ο άνθρωπος…

Τουλάχιστον εγώ έτσι το αντιλαμβάνομαι… 

Forum Newbie
Forum Newbie

Περιοχή : Λάρισα
Αριθμός μηνυμάτων : 17
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Είναι όσοι αξίζουν δύσκολοι;   13/2/2014, 13:37

εγω παλι που το εχω δει πολλες φορες το συγκεκριμενο πολλυ απλα πιστευω εννοει οτι οπως απλα το λεει θα γνωρισεις πολλα ατομα στη ζωη και πραγματικα ολοι θα σε πληγωσουν το θεμα ειναι να βρεις τα ατομα που αξιζουν τον "πονο" που πρεπει να υπομεινεις ....το συγκεκριμενο κουοτεσιον δεν εχει να κανει με ερωτικο περιεχομενο ... μπορεις πολλυ απλα να το κοιταξεις απο πολλες οπτικες γωνιες...

Origami
Forum Master
Forum Master

Αριθμός μηνυμάτων : 1971
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Είναι όσοι αξίζουν δύσκολοι;   13/2/2014, 13:54

Για κάποιο περίεργο λόγο, μόλις διάβασα αυτό που είπε ο Bob, Μου ήρθε η Monroe στο μυαλό   

Αυτό που είπε, δεν είναι απόλυτο πιστεύω. Το να είσαι εύκολος δεν σημαίνει αναγκαστικά ότι δεν είσαι και ενδιαφέρον άνθρωπος (και το αντίθετο). Δεν πιστεύω ότι οι ενδιαφέρον άνθρωποι είναι λίγοι. Όλοι μας έχουμε κάτι να δείξουμε απλά δείχνουμε στον καθένα που γνωρίζουμε κάτι άλλο, κάτι διαφορετικό. Είναι δύσκολο να βρεθεί ο ένας που θα σε κάνει να εκφραστείς απόλυτα (να δώσεις όλο σου το είναι). Δεν μπορείς όμως, αφού προσφέρεις κάποια πράγματα (όπως φροντίδα, αγάπη, μικρές χειρονομίες που αξίζουν) να επιδιώκεις το ίδιο και από τον άλλον (είναι αυτό που προανέφερα)... έτσι, οι περισσότεροι νομίζοντας ότι θα πάρουν αυτά που προσφέρουν τελικά πληγώνονται... νομίζω εδώ πάει το "προτιμάς να αγαπάς ή να σε αγαπάνε".

Με προβλημάτισε αυτό το θέμα γιατί σε αυτή την παγίδα έχω πέσει και εγώ  

Administrator
Administrator

Αριθμός μηνυμάτων : 4759
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Είναι όσοι αξίζουν δύσκολοι;   13/2/2014, 16:36

Obito-kun έγραψε:
το συγκεκριμενο κουοτεσιον δεν εχει να κανει με ερωτικο περιεχομενο ... μπορεις πολλυ απλα να το κοιταξεις απο πολλες οπτικες γωνιες...
Βέβαια λέει "she". Δεν είπε γενικά οι άνθρωποι. Μιλάει σαν ετεροφυλόφιλος άνδρας για τη γυναίκα σύντροφο. Αλλά ναι, και εγώ πιστεύω ότι, αν ισχύει, ισχύει και πιο γενικά, πέρα από τον περιορισμό του έρωτα. Εξάλλου κι εγώ δεν μίλησα αποκλειστικά για τον έρωτα. Μίλησα για συναισθήματα αγάπης και χαράς που υπάρχουν σε όλες τις ανθρώπινες σχέσεις.
Origami έγραψε:
Για κάποιο περίεργο λόγο, μόλις διάβασα αυτό που είπε ο Bob, Μου ήρθε η Monroe στο μυαλό   
"I'm selfish, impatient, and a little insecure. I make mistakes, I'm out of control, and at times hard to handle. But if you can't handle me at my worst, then you sure as hell don't deserve me at my best." Ίσως με αυτό να σου ήρθαν κοινά σημεία.

Ίσως, αν κάθε στιγμή φανταζόμασταν έναν καθρέφτη απέναντί μας, να κάναμε πιο αντικειμενικά καλές επιλογές.
Steven94
Forum God
Forum God

Περιοχή : Athens
Αριθμός μηνυμάτων : 5755

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Είναι όσοι αξίζουν δύσκολοι;   14/2/2014, 20:35

δεν ξέρω αν συμφωνώ ή όχι....κατ' εμέ κάθε θέμα αν το σκέφτεσαι συνεχώς αποκτά νέες πτυχές...πρώτον υπάρχουν άνθρωποι που όσο και αν προσπαθείς δεν ''αξίζουν'' αλλά όχι με την έννοια την κυριολεκτική(γιατί όλοι οι άνθρωποι αξίζουν)αλλά με την έννοια ότι ίσως δεν σε θέλουν στη ζωή τους,δεν ενδιαφέρονται,δεν υπάρχει χημεία και δεύτερον οι άνθρωποι που αξίζει να προσπαθείς περισσότερο γιατί έχουν κάτι που σε κεντρίζει,κάτι που σε κάνει να ξεχνάς πόσο έχεις προσπαθήσει και απλά να αρχίζεις από την αρχή...σαν να γράφεις σε μία νέα σελίδα....κάπως έτσι αν το αναλύσω περισσότερο το θέμα θα αποκτήσει νέες πτυχές.....
Treebeard
Forum God
Forum God

Περιοχή : Mέση-Γη , Πέρα-Γη , Δώθε-Γη
Αριθμός μηνυμάτων : 6251
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Είναι όσοι αξίζουν δύσκολοι;   17/2/2014, 16:53

Εγώ άλλο γνωμικό ξέρω...Όποιος αγαπάει , παιδεύει
Steven94
Forum God
Forum God

Περιοχή : Athens
Αριθμός μηνυμάτων : 5755

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Είναι όσοι αξίζουν δύσκολοι;   17/2/2014, 16:55

είναι καλό να παιδεύεις κάποιον με οποιοδήποτε τρόπο όμως? 
Treebeard
Forum God
Forum God

Περιοχή : Mέση-Γη , Πέρα-Γη , Δώθε-Γη
Αριθμός μηνυμάτων : 6251
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Είναι όσοι αξίζουν δύσκολοι;   17/2/2014, 16:57

Απλά συμβαίνει....Δεν το ακολουθώ εγώ σαν τρόπο ζωής πάντως....Συνήθως το έλεγε η μητέρα μου όποτε μου έσπαγε τα νεύρα  
Επισκέπτης
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Είναι όσοι αξίζουν δύσκολοι;   24/7/2014, 01:53

Είναι εντελώς ανεξάρτητα για εμένα το αν αξίζει κάποιος και το αν είναι δύσκολος!

Είναι όσοι αξίζουν δύσκολοι;
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: Προσωπικά Θέματα :: Σχέσεις, Σεξ & Σεξουαλικότητα-
Μετάβαση σε: