ΦόρουμΣυχνές ΕρωτήσειςΑναζήτησηΟμάδες ΜελώνΕγγραφήΣύνδεση
Σημαντικά Θέματα
Πρόσφατα Θέματα
» ... Στον ύπνο μου είδα...
από billakos21 Χθες στις 20:40

» Ποιά πράγματα σας ανάβουν?
από billakos21 Χθες στις 00:52

» Καλωσόρισμα νέων μελών - Χαιρετισμοί
από Kwstasthessaloniki 25/9/2017, 17:05

» Όταν είστε σε δημόσιους χώρους, τσεκάρετε (κρυφά ή φανερά) το φούσκωμα στο παντελόνι του άλλου;
από billakos21 24/9/2017, 22:11

» Αστείες εικόνες
από DiabolAkis 23/9/2017, 23:22

» Τηλεφωνικό σεξ
από phonesexchat 21/9/2017, 18:31

» γκει προτασεις γαμου...
από Dragneel 9/9/2017, 22:06

» Soundtracks
από Dragneel 4/9/2017, 22:29

» Αστεία video
από Duality 29/8/2017, 08:39

» Αγαπημένα ξένα τραγούδια
από DiabolAkis 27/8/2017, 15:29

» Αν ήσουν...
από Duality 23/8/2017, 10:34

» Παιχνίδι ερωτήσεων
από Duality 23/8/2017, 08:58

» Διάφορα video
από Dragneel 19/8/2017, 14:47

» Οff-topic
από N.G95 14/8/2017, 18:15

» Πονηρές παραλίες στο Βόλο
από apeiros69 30/7/2017, 22:11

» O λεξάριθμος του ονόματος μας δείχνει τον χαρακτήρα μας.
από SavantBleu 29/7/2017, 23:03

» Νέο μέλος
από tenorman 14/7/2017, 21:15

» MBTI Personality Test
από makosdim 2/7/2017, 19:45

» Τεστ Διπολικης Διαταραχης
από makosdim 2/7/2017, 19:26

» Θα χασω τη σχεση μου απο μια μ*λ*κι*;
από Steven94 27/6/2017, 22:25

» Τι σκέφτεσαι αυτή τη στιγμή;
από Steven94 27/6/2017, 22:22

» Θέματα συζήτησης μεταξύ ενός straight και ενός gay.
από DiabolAkis 26/6/2017, 21:33

» Κοιτάτε το πέος του διπλανού σας στα ουρητήρια σε δημόσιους χώρους?
από Cookie 26/6/2017, 00:43

» Τι είμαι τελικά;
από Cookie 26/6/2017, 00:25

» Τι νιώθεις αυτή τη στιγμή;
από Phantasos 24/6/2017, 00:27

Σας προτείνουμε
Συζητήσεις για το φύλο, το σώμα, τις επιθυμίες
Κέντρο πρόληψης για τον HIV
Kοινότητα LGBTQ νέων
Κορυφαίοι συγγραφείς του μήνα
billakos21

Dragneel

DiabolAkis

Kwstasthessaloniki

phonesexchat

Entity

Σεπτέμβριος 2017
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
ΗμερολόγιοΗμερολόγιο

Μοιραστείτε | 

Η δυσκολία τού να είσαι Αλβανός και γκέι

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
monster
Inactive Members

Φύλο : Άντρας
Περιοχή : city centre
Αριθμός μηνυμάτων : 15608
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Η δυσκολία τού να είσαι Αλβανός και γκέι   7/10/2013, 23:05

Γεννήθηκα στην Κορυτσά. Πήγα στην Ελλάδα οκτώ χρονώ, το 1996, και μεγάλωσα στην Κατερίνη, σ’ ένα περίεργο περιβάλλον. Από τη μια διακρίσεις για το ότι ήμουν Αλβανός, από την άλλη διακρίσεις για τη σεξουαλική μου ταυτότητα. Κυρίως στο σχολείο αυτά. Στα 16 μου έκανα δειλά δειλά τις πρώτες επαφές με γκέι άτομα. Στα 17 άρχισα να βγαίνω στη Θεσσαλονίκη, στα γκέι μπαρ. Θυμάμαι πρώτη φορά είχα πάει στο Bigaroon και στο Wager, που έχει πια κλείσει. Αξέχαστες βραδιές, πολύ γέλιο και κέφι.

Κανένας Αλβανός στην Ελλάδα δεν λέει ότι είναι Αλβανός, και ειδικά οι γκέι. Οι περισσότεροι πιστεύουν ότι δεν θα τους αποδεχτούν αν πουν ότι είναι Αλβανοί, με αποτέλεσμα να παρουσιάζονται σαν Ιταλοί ή άλλες εθνικότητες. Μια φορά, αντιμετώπισα κι εγώ διακρίσεις από άλλους γκέι όταν είπα από πού είμαι. Από τότε δεν ξαναείπα ότι είμαι Αλβανός, όταν με ρωτούσαν. Δεν με ρωτούσαν και συνέχεια βέβαια.

Εδωσα πανελλήνιες στην Ελλάδα, πέρασα σε σχολή οικονομικών, αλλά δεν μου άρεσε. Επέστρεψα στα Τίρανα και σπούδασα οδοντιατρική. Στα Τίρανα, έπρεπε να ξεκινήσω από την αρχή. Δεν ήξερα ούτε ένα γκέι άτομο. Αρχισα να γνωρίζω κόσμο στην αρχή από το Ιντερνετ και μετά από φίλους.

Η γκέι κοινότητα της Αλβανίας έχει πάρει τα πάνω της και προσπαθεί να κάνει κινήσεις ώστε να πιέσει να δοθούν λύσεις στα προβλήματά μας, που είναι πολλά. Πρώτα θέλουμε να καταλάβουν ότι υπάρχουμε κι εμείς. Εδώ νομίζουν ότι οι γκέι είναι εξωγήινοι. Οι παλιότεροι έχουν μείνει στη δικτατορία του Χότζα, όπου η ομοφυλοφιλία ήταν νομικά κολάσιμη. Και οι νεότεροι, μέχρι πριν από κάποια χρόνια, δεν είχαν ακούσει καν τη λέξη γκέι. Χρησιμοποιούν την αντίστοιχη λέξη «πούστης» στα αλβανικά, που προέρχεται από μια ελληνική λέξη: pederast.

Στην επαρχία η κατάσταση είναι πολύ δύσκολη. Οι γκέι δεν εκφράζονται, δεν έχουν πολλές επαφές με άλλους γκέι, νιώθουν πολύ καταπιεσμένοι και πολλές φορές πέφτουν θύματα κακοποίησης. Στα Τίρανα τα πράγματα είναι καλύτερα. Υπάρχουν οργανώσεις, βρίσκεις παρέες, φίλους, σεξ και γενικότερα μπορείς να εκφράσεις αυτό που είσαι. Υπάρχουν άτομα που είναι χρόνια μαζί, αλλά σε μικρό ποσοστό και μακριά από τα μάτια του κόσμου. Τον τελευταίο καιρό, η νέα γενιά ψάχνει κάτι σταθερό, όχι απλά μια βραδιά σεξ.

Γενικότερα, οι γκέι Αλβανοί λατρεύουν την Ελλάδα. Είναι ενημερωμένοι για την ελευθερία που υπάρχει στην γκέι ζωή, ως προς τα γκέι μπαρ, το πράιντ, τα γκέι σινεμά.

Ρ. (Αλβανία)

[Αποσπάσματα από παλαιότερη συνέντευξη του Ρ. στο γκέι διαδικτυακό περιοδικό 10% (www.10percent.gr)]

Πηγή: efsyn.gr

Forum God
Forum God

Περιοχή : Αθήνα
Αριθμός μηνυμάτων : 7121
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η δυσκολία τού να είσαι Αλβανός και γκέι   8/10/2013, 14:25

monster έγραψε:
Κανένας Αλβανός στην Ελλάδα δεν λέει ότι είναι Αλβανός, και ειδικά οι γκέι. Οι περισσότεροι πιστεύουν ότι δεν θα τους αποδεχτούν αν πουν ότι είναι Αλβανοί, με αποτέλεσμα να παρουσιάζονται σαν Ιταλοί ή άλλες εθνικότητες.
Γιατί εγώ νομίζω, από προφίλ κτλ που βλέπω, ότι οι Αλβανοί έχουν μεγάλο σουξέ στους gay Έλληνες;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Huntington
Forum Regular
Forum Regular

Περιοχή : Athens
Αριθμός μηνυμάτων : 435
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η δυσκολία τού να είσαι Αλβανός και γκέι   8/10/2013, 14:44

Ως ένα βαθμό έχουν αφομοιωθεί οι Αλβανοί. Άλλοι έχουν γυρίσει στη χώρα τους. Ίσως πριν μια δεκαετία να ήταν πράγματι πιο δύσκολα.
sincero
Forum Baby
Forum Baby

Περιοχή : Θεσσαλονίκη
Αριθμός μηνυμάτων : 83
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η δυσκολία τού να είσαι Αλβανός και γκέι   4/1/2014, 18:29

Παιδεραστές ε; Γελοίος χαρακτηρισμός...

Forum Baby
Forum Baby

Περιοχή : Peiraias
Αριθμός μηνυμάτων : 43
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η δυσκολία τού να είσαι Αλβανός και γκέι   24/1/2016, 21:48

Είμαστε και εμείς πίσω αλλά αυτοί είναι σε χειρότερη φάση το τι τραβάνε εκεί τα lgbt άτομα και ειδικά οι τρανς δεν συγκρίνεται έβλεπα αυτό το μινι ντοκιμαντέρ απο το vice http://www.vice.com/gr/video/gay-albania-video-part1

Μέχρι τα μέσα της δεκαετίας του ΄90 στην Αλβανία, αν ήσουν φανερά gay πήγαινες φυλακή. Αυτό δεν ισχύει πια, ωστόσο πολλά ομοφυλόφιλα άτομα σήμερα αντιμετωπίζουν το ρατσισμό και καμιά φορά τη βία, ακόμα και μέσα στο ίδιο τους το σπίτι.
Μέσα σε δύσκολες συνθήκες, τα τελευταία 5 χρόνια ένα δυναμικό LGBTQ κίνημα έχει κατορθώσει να συσπειρωθεί και να σημειώσει κάποιες σημαντικές για τα δεδομένα της χώρας νίκες, ενάντια στις διακρίσεις. Η δημιουργία της «Streha», ενός ξενώνα σε μυστική τοποθεσία στα Τίρανα, που προσφέρει καταφύγιο σε νέα gay άτομα που έχουν δεχτεί βίαιες επιθέσεις ακόμα και από τους ίδιους τους γονείς τους, είναι ένα από τα πιο σημαντικά βήματα που έχει καταφέρει 
Hyacinthus
Forum Beginner
Forum Beginner

Αριθμός μηνυμάτων : 155
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η δυσκολία τού να είσαι Αλβανός και γκέι   24/1/2016, 22:02

Peponi έγραψε:
Είμαστε και εμείς πίσω αλλά αυτοί είναι σε χειρότερη φάση το τι τραβάνε εκεί τα lgbt άτομα και ειδικά οι τρανς δεν συγκρίνεται έβλεπα αυτό το μινι ντοκιμαντέρ απο το vice http://www.vice.com/gr/video/gay-albania-video-part1

Μέχρι τα μέσα της δεκαετίας του ΄90 στην Αλβανία, αν ήσουν φανερά gay πήγαινες φυλακή. Αυτό δεν ισχύει πια, ωστόσο πολλά ομοφυλόφιλα άτομα σήμερα αντιμετωπίζουν το ρατσισμό και καμιά φορά τη βία, ακόμα και μέσα στο ίδιο τους το σπίτι.
Μέσα σε δύσκολες συνθήκες, τα τελευταία 5 χρόνια ένα δυναμικό LGBTQ κίνημα έχει κατορθώσει να συσπειρωθεί και να σημειώσει κάποιες σημαντικές για τα δεδομένα της χώρας νίκες, ενάντια στις διακρίσεις. Η δημιουργία της «Streha», ενός ξενώνα σε μυστική τοποθεσία στα Τίρανα, που προσφέρει καταφύγιο σε νέα gay άτομα που έχουν δεχτεί βίαιες επιθέσεις ακόμα και από τους ίδιους τους γονείς τους, είναι ένα από τα πιο σημαντικά βήματα που έχει καταφέρει
δεν μπορείς να φανταστείς πόσο με συγκινεί το ενδιαφέρον σου για τέτοια θέματα! κι επειδή δεν είναι δεδομένο, μπράβο σου που αφιέρωσες χρόνο για ένα ντοκιμαντέρ που αφορά την lgbt κοινότητα μιας άλλης χώρας. 

υγ : ελπίζω να έχεις δει το XENIA ...

Forum Baby

Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η δυσκολία τού να είσαι Αλβανός και γκέι   24/1/2016, 22:13

Το έχω δει ναι. Νομίζω οτι η κοινοτητα παγκόσμια πρέπει να αρχίσει να αντιδρά συντεταγμένα βλέπεις τι γίνεται στην Ανατολή και στη Ρωσία
Hyacinthus
Forum Beginner
Forum Beginner

Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η δυσκολία τού να είσαι Αλβανός και γκέι   24/1/2016, 22:19

Peponi έγραψε:
Το έχω δει ναι. Νομίζω οτι η κοινοτητα παγκόσμια πρέπει να αρχίσει να αντιδρά συντεταγμένα βλέπεις τι γίνεται στην Ανατολή και στη Ρωσία
αυτό που κάνει η Ρωσία, και δυστυχώς ακολουθούν και άλλα κράτη, είναι ότι βάζουν την ομοφυλοφιλία στη σκακιέρα των πολιτιστικών διαφορών-αξιών, και ακόμη χειρότερα μιλάνε για προπαγάνδα ανάγοντας το θέμα σε επίπεδο κυριαρχίας. δηλαδή αν συνεχιστεί αυτό θα έχει οριστεί το θέμα της ομοφυλοφιλίας ως ένα στοιχείο ιδεολογικό , όπως ήταν ο κομμουνισμός, και θα διώκονται οι άνθρωποι όχι ως "αφύσικοι" αλλά ως πολιτικοί αντιφρονούντες και μάλιστα με την κατηγορία της προδοσίας.

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η δυσκολία τού να είσαι Αλβανός και γκέι   24/1/2016, 22:25

Hyacinthus έγραψε:
Peponi έγραψε:
αυτό που κάνει η Ρωσία, και δυστυχώς ακολουθούν και άλλα κράτη, είναι ότι βάζουν την ομοφυλοφιλία στη σκακιέρα των πολιτιστικών διαφορών-αξιών, και ακόμη χειρότερα μιλάνε για προπαγάνδα ανάγοντας το θέμα σε επίπεδο κυριαρχίας. δηλαδή αν συνεχιστεί αυτό θα έχει οριστεί το θέμα της ομοφυλοφιλίας ως ένα στοιχείο ιδεολογικό , όπως ήταν ο κομμουνισμός, και θα διώκονται οι άνθρωποι όχι ως "αφύσικοι" αλλά ως πολιτικοί αντιφρονούντες και μάλιστα με την κατηγορία της προδοσίας.
Πολύ σωστή ανάλυση. Αυτό επιδιώκεται από συγκεκριμένες πολιτικές παρατάξεις και εντός του χώρου της ΕΕ, ειδικά στις νότιες χώρες. Δεν εισχωρεί κανείς στο κυρίως ζήτημα που έχει να κάνει με τα δικαιώματα των lgbtqi+ ομάδων αλλά στις πολιτικές αντιλήψεις που πιστεύουν ότι πρεσβεύει ο καθένας από αυτούς (π.χ. αναρχία, νεοφιλελευθερισμός κλπ)
Peponi
Forum Baby
Forum Baby

Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η δυσκολία τού να είσαι Αλβανός και γκέι   24/1/2016, 22:32

Πολύ επικίνδυνο παιχνίδι αποπροσανατολισμού, αλλα νομίζω οτι σε αυτό εμμεσα φταίνε και αρκετές απο τις lbt+ οργανώσεις διότι δεν υπάρχει μια παγκόσμια συνεννόηση έστω των ανεπτυγμένων χωρών πάνω στα δικαιώματα μας.
Hyacinthus
Forum Beginner
Forum Beginner

Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η δυσκολία τού να είσαι Αλβανός και γκέι   24/1/2016, 22:36

JohnProg έγραψε:
Hyacinthus έγραψε:
Peponi έγραψε:
Πολύ σωστή ανάλυση. Αυτό επιδιώκεται από συγκεκριμένες πολιτικές παρατάξεις και εντός του χώρου της ΕΕ, ειδικά στις νότιες χώρες. Δεν εισχωρεί κανείς στο κυρίως ζήτημα που έχει να κάνει με τα δικαιώματα των lgbtqi+ ομάδων αλλά στις πολιτικές αντιλήψεις που πιστεύουν ότι πρεσβεύει ο καθένας από αυτούς (π.χ. αναρχία, νεοφιλελευθερισμός κλπ)
το καλό είναι ότι εντός ευρωζώνης , υπάρχει κι ένα ευρωπαικό σύνταγμα που κατοχυρώνει την ισότητα των πολιτών των κρατών μελών. αργά ή γρήγορα κάθε κράτος που είναι μέλος προχωράει προς την αφομοίωσή του. επίσης κανένα από αυτά τα κράτη δεν έχουν τη δύναμη να ορίσουν αντίπαλο πολιτικό δέος στην αμερικάνικη ηγεμονία, όχι μόνο ιδεολογικά αλλά και πολιτιστικά. η ρωσία γνωρίζει ότι για να είσαι υπερδύναμη στον πλανήτη γη πρέπει να είσαι και πολιτιστικά υπερδύναμη. και νομίζω το πως διαχειρίζεται το θεμα της ομοφυλοφιλίας είναι ενδεικτικό των ηγεμονικών της προθέσεων, αλλά ίσως και κορυφή ενός παγόβουνου που δεν έχουμε δει ακόμα.

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Η δυσκολία τού να είσαι Αλβανός και γκέι   25/1/2016, 00:11

Είμαστε προστατευμένοι μεν νομικά, από την άλλη όμως οι πολιτικές τάσεις που ασπάζονται την ομοφοβία έχουν με το μέρος τους σημαντική μερίδα της κοινής γνώμης, αλλά ακόμη και εκεί ομολογώ ότι υπάρχει πρόοδος. Δεν ξέρω τι γίνεται με τις lgbtqi+ οργανώσεις, αλλά σίγουρα χρειάζεται μια κοινή γραμμή και μια συνεννόηση σε πανευρωπαϊκό επίπεδο

Η δυσκολία τού να είσαι Αλβανός και γκέι
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: Θεματικές Ενότητες :: Κοινωνία-
Μετάβαση σε: