ΦόρουμΣυχνές ΕρωτήσειςΑναζήτησηΟμάδες ΜελώνΕγγραφήΣύνδεση
Σημαντικά Θέματα
Πρόσφατα Θέματα
» ... Στον ύπνο μου είδα...
από Kwstasthessaloniki Χθες στις 21:49

» Ρόλος στο σεξ
από Kwstasthessaloniki Χθες στις 21:36

» Ποιά πράγματα σας ανάβουν?
από mistirius_boy 9/10/2017, 14:29

» Κάρμα ( Long Post)
από DiabolAkis 7/10/2017, 06:12

» Όταν είστε σε δημόσιους χώρους, τσεκάρετε (κρυφά ή φανερά) το φούσκωμα στο παντελόνι του άλλου;
από N.G95 6/10/2017, 23:53

» Αστείες εικόνες
από Dragneel 6/10/2017, 00:33

» Αγαπημένα ξένα τραγούδια
από Dragneel 6/10/2017, 00:17

» Καλωσόρισμα νέων μελών - Χαιρετισμοί
από Duality 3/10/2017, 04:45

» Τηλεφωνικό σεξ
από phonesexchat 21/9/2017, 18:31

» γκει προτασεις γαμου...
από Dragneel 9/9/2017, 22:06

» Soundtracks
από Dragneel 4/9/2017, 22:29

» Αστεία video
από Duality 29/8/2017, 08:39

» Αν ήσουν...
από Duality 23/8/2017, 10:34

» Παιχνίδι ερωτήσεων
από Duality 23/8/2017, 08:58

» Διάφορα video
από Dragneel 19/8/2017, 14:47

» Οff-topic
από N.G95 14/8/2017, 18:15

» Πονηρές παραλίες στο Βόλο
από apeiros69 30/7/2017, 22:11

» O λεξάριθμος του ονόματος μας δείχνει τον χαρακτήρα μας.
από SavantBleu 29/7/2017, 23:03

» Νέο μέλος
από tenorman 14/7/2017, 21:15

» MBTI Personality Test
από makosdim 2/7/2017, 19:45

» Τεστ Διπολικης Διαταραχης
από makosdim 2/7/2017, 19:26

» Θα χασω τη σχεση μου απο μια μ*λ*κι*;
από Steven94 27/6/2017, 22:25

» Τι σκέφτεσαι αυτή τη στιγμή;
από Steven94 27/6/2017, 22:22

» Θέματα συζήτησης μεταξύ ενός straight και ενός gay.
από DiabolAkis 26/6/2017, 21:33

» Κοιτάτε το πέος του διπλανού σας στα ουρητήρια σε δημόσιους χώρους?
από Cookie 26/6/2017, 00:43

Σας προτείνουμε
Συζητήσεις για το φύλο, το σώμα, τις επιθυμίες
Κέντρο πρόληψης για τον HIV
Kοινότητα LGBTQ νέων
Κορυφαίοι συγγραφείς του μήνα
Dragneel

Duality

Kwstasthessaloniki

DiabolAkis

mistirius_boy

N.G95

Οκτώβριος 2017
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
ΗμερολόγιοΗμερολόγιο

Μοιραστείτε | 

Σεξ από το πρώτο ραντεβού ή όχι;

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 

Σεξ στο πρώτο ραντεβού:
Ναι
25%
 25% [ 4 ]
Όχι
38%
 38% [ 6 ]
Ίσως
25%
 25% [ 4 ]
Δεν ξέρω/ Δεν απαντώ
12%
 12% [ 2 ]
Σύνολο Ψήφων : 16

ΣυγγραφέαςΜήνυμα
monster
Inactive Members

Φύλο : Άντρας
Περιοχή : city centre
Αριθμός μηνυμάτων : 15608
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Σεξ από το πρώτο ραντεβού ή όχι;   26/9/2013, 18:21

Διίστανται οι απόψεις των ειδικών εδώ και χρόνια σχετικά με το αν η ερωτική επαφή από το πρώτο ραντεβού μπορεί να είναι καθοριστική για μια μετέπειτα σχέση ή όχι. Νεότερη έρευνα όμως δείχνει ότι η συνεύρεση «εξπρές» βλάπτει σοβαρά το μέλλον δύο ανθρώπων.
Σύμφωνα με μελέτη που δημοσιεύτηκε στο επιστημονικό έντυπο Journal of Sex Research
τo σεξ από το πρώτο ραντεβού βλάπτει μακροπρόθεσμα τη σχέση.
Η ίδια έρευνα απέδειξε πως μια στις τρεις γυναίκες (34%) λένε πως έκαναν σεξ μέσα σε ένα μήνα και ένα ποσοστό που αγγίζει το 13% μέσα σε 3 μήνες.
Το ποσοστό αυτών που κάνουν σεξ στο πρώτο ραντεβού δεν μεταβάλλεται σημαντικά ανά ηλικία. Και αυτό επειδή ένα 13% στις ηλικίες 20-24 κάνει σεξ από το πρώτο ραντεβού και ένα 11% στις ηλικίες 35-39.
Όμως το 48% των γυναικών παραδέχονται πως ντρέπονται να μιλούν γι’ αυτό. Αν και είναι ευκολότερο να μιλούν γι’ αυτό με φίλους, το 70% υπερβάλλει ή λέει ψέματα όταν το κάνει.
Η μελέτη στην οποία συμμετείχαν σχεδόν 11.000 άτομα που δεν είχαν παντρευτεί αλλά είχαν σταθερές ή σοβαρές σχέσεις, κλήθηκαν να βαθμολογήσουν την ικανοποίηση που ένιωθαν από τη σχέση τους, την ικανότητα επικοινωνίας με τον σύντροφο και την σταθερότητα της σχέσης (δηλαδή το πόσο συχνά πίστευαν ότι οι σχέση αντιμετώπιζε πρόβλημα).
Όσα ζευγάρια είχαν τουλάχιστον έναν χρόνο σχέσης και είχαν κάνει σεξ πριν ή εντός της πρώτης εβδομάδας της γνωριμίας τους, είχαν χαμηλότερα επίπεδα ικανοποίησης από τη σχέση, την επικοινωνία και τη σταθερότητα, συγκριτικά με τα ζευγάρια που είχαν αφήσει να περάσει κάποιο διάστημα μέχρι την πρώτη τους ερωτική επαφή ή που απείχαν από το σεξ.
Η μελέτη επαληθεύει τα συμπεράσματα έρευνας που είχε γίνει σε παντρεμένα ζευγάρια και είχε δείξει ότι όσο περισσότερο περιμένουν οι σύντροφοι για να κάνουν σεξ πρώτη φορά, τόσο υψηλότερη η ικανοποίηση από τον γάμο τους.
iatropedia.gr

---

Μπορείτε και να ψηφίσετε!

Administrator
Administrator

Περιοχή : Αθήνα
Αριθμός μηνυμάτων : 4759
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σεξ από το πρώτο ραντεβού ή όχι;   26/9/2013, 23:56

Θα έπρεπε να νιώσω σαν στο Before Sunrise για να γίνει. Οπότε μάλλον όχι.

Ίσως, αν κάθε στιγμή φανταζόμασταν έναν καθρέφτη απέναντί μας, να κάναμε πιο αντικειμενικά καλές επιλογές.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Dragneel
Forum Cowboy
Forum Cowboy

Περιοχή : London
Αριθμός μηνυμάτων : 4621
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σεξ από το πρώτο ραντεβού ή όχι;   27/9/2013, 00:26

Αν υπάρχει χημεία και το κατάλληλο κλίμα και πάει το θέμα εκεί τότε δεν βρίσκω το λόγο για να μην προχωρήσεις...Εγώ πάντως θα χτύπαγα το κεφάλι μου αν έχανα μια τέτοια ευκαιρία και ας λένε ότι θέλουν οι έρευνες...Οπότε από μένα, ίσως...

Forum Master
Forum Master

Περιοχή : Πειραιάς
Αριθμός μηνυμάτων : 1485

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σεξ από το πρώτο ραντεβού ή όχι;   4/10/2013, 03:44

Επειδή απο τον πρόλογο καταλαβαίνω πως μιλάμε για μια γνωριμία με την προοπτική σχέσης και όχι ως μια γνωριμία τύπου fuck buddy ψήφισα Όχι.Μου έχει τύχει να χαλάσει γνωριμία με αξιόλογα άτομα επειδή πάνω στην καύλα και στον ενθουσιασμό δεν δώσαμε ευκαιρία να ανακαλύψει ο ένας τον άλλον καλύτερα έστω με απλά πράγματα για αρχή.

Forum Εxperienced

Περιοχή : Αθηνα,Νικαια
Αριθμός μηνυμάτων : 704
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σεξ από το πρώτο ραντεβού ή όχι;   4/10/2013, 14:08

Χμμμμ πολυ ενδιαφερον θεμα τολμω να πω! Οταν μιλαμε για σεξ,εννοουμε ολοκληρωμενο?? Γιατι αν ειναι ετσι,τοτε σαφως και οχι.Η σχεση πρεπει να εχει μια εξελιξη και δν γινεται να την πας κατευθειαν στο Κ και οχι στο Α.Βεβαιως να μην ξεχναμε και το αλλο.Ενα βασικο στοιχειο της ερωτικης σχεσης ειναι και η σωματικη επαφη.Εαν δυο ανθρωποι δεν συνηθισουν σωματικα  ο ενας τον αλλον απο τις αρχες της γνωριμιας,τοτε δεν ξερω αν μπορει να καλλιεργηθει κατι ερωτικο μεταξυ τους.
Απο προσωπικη εμπερια θα πω οτι με τον πρων μου ειχαμε κανει οοολα τα προκαταρκτικα ηδη απο το πρωτο ραντεβου(ναι,βριστε με και λιθοβοληστε με οσο θελετε!) και τελικα η σχεση αυτη κρατησε μισο χρονο(δηλαδη ειχε μια αλφα διαρκεια).
Οποτε το δικο μου συμπερασμα,ειναι οχι στο σεξ,αλλα ναι στα προκαταρκτικα,με μια πααρα πολυ σημαντικη προυποθεση:να ξερεις οτι το ατομο αυτο δεν θα σε "προδωσει" ή αν μη τι αλλο,να εχεις ψυχολογησει πανω κατω τί ατομο ειναι,ωστε να ξερεις και τι περιπου να περιμενεις απ αυτον.
Ας μην τα βλεπουμε ολα στεγανοποιημενα και τυποποιημενα δηλαδη.Τα πραγματα ειναι πολυ σχετικα
monster
Inactive Members

Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σεξ από το πρώτο ραντεβού ή όχι;   4/10/2013, 14:22

Για μένα σε όσο πιο αρχικό στάδιο είμαι τόσο πιο ενδιαφέρον έχει το σεξ ενώ σε όσο πιο προχωρημένο στάδιο τόσο πιο βαρετό το βρίσκω. Γι αυτό κ δύσκολα ξαναπάω με κάποιον 2η, 3η,4η φορά... Βέβαια αν σου πάρει κάποιος τα μυαλά και 320000 φορές να το κάνω δε βαριέμαι. Πράγμα σπάνιο :p

Forum Cowboy
Forum Cowboy

Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σεξ από το πρώτο ραντεβού ή όχι;   4/10/2013, 16:20

monster έγραψε:
Για μένα σε όσο πιο αρχικό στάδιο είμαι τόσο πιο ενδιαφέρον έχει το σεξ ενώ σε όσο πιο προχωρημένο στάδιο τόσο πιο βαρετό το βρίσκω. Γι αυτό κ δύσκολα ξαναπάω με κάποιον 2η, 3η,4η φορά... Βέβαια αν σου πάρει κάποιος τα μυαλά και 320000 φορές να το κάνω δε βαριέμαι. Πράγμα σπάνιο :p
Τσούλεεεεε....τστστστστσ...χαχαχαχαχα
Λογικό αυτό που λέει ο monster πάντως...Όσο να ναι την πρώτη φορά είναι που ανακαλύπτεις τον άλλο, οπότε σίγουρα είναι 100 φορές πιο ενδιαφέρον...
Πάντως νομίζω δεν υπάρχουν κανόνες σε αυτό το θέμα. Κάθε άνθρωπος πάντα θα σου βγάζει κάτι διαφορετικό από οποιονδήποτε προηγούμενο. Γιατί δηλαδή να μην μπορείς να κάνεις σχέση με κάποιον αν το κάνατε στο πρώτο ραντεβού.
Kosth δηλαδή αν με τον πρώην σου είχατε ολοκληρώσει την πράξη και δεν είχατε μείνει μόνο στα προκαταρκτικά τι θα άλλαζε; 
Βασικά πολλά μπορεί να άλλαζαν (μπορώ να σκεφτώ άπειρους λόγους να στραβώσει η πρώτη φορά και να πέσει ξενέρα )  αλλά όχι απαραίτητα προς το χειρότερο...

Inactive Members

Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σεξ από το πρώτο ραντεβού ή όχι;   4/10/2013, 16:33

Είναι κ η κοινωνική ηθική dragneel καμία φορά που θέτει υποσυνείδητα ηθικούς φραγμους κ κατασκευάζει τον τρόπο που λειτουργούμε, σκεφτόμαστε, νιώθουμε, συμπεριφερόμαστε, επιθυμούμε κλπ

Forum Cowboy
Forum Cowboy

Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σεξ από το πρώτο ραντεβού ή όχι;   4/10/2013, 17:03

Παντού κανόνες ρε παιδί μου...Αν κάνεις το Α είσαι πόρνος, αν κάνεις το Β είσαι μυξοπαρθένα...Προκειμένου να παρουσιάσουμε ένα "τέλειο" προφίλ στους γύρω μας, βάζουμε τον εαυτό μας σε πλαίσια και κανόνες...Τελικά ζούμε για τη γνώμη των άλλων και όχι για μας. Επειδή οι άγραφοι κανόνες της κοινωνικής ηθικής λένε ότι δεν πρέπει να κάνεις σεξ στο πρώτο ραντεβού, καταπιέζουμε τις βασικές μας ανάγκες. Ποιο είναι τελικά το ουσιαστικό αποτέλεσμα; Χάνουμε πιθανώς μια αυθόρμητη, εκρηκτική στιγμή.
Από τη δική μου μικρή εμπειρία να πω ότι: μετά από πρώτο ραντεβού που κατέληξε εντελώς αυθόρμητα σε σεξ, δεν οδηγήθηκε μεν η κατάσταση σε σχέση αλλά εκείνη τη μέρα τη θυμάμαι ακόμα κι ας πέρασαν χρόνια. Σε άλλο πρώτο ραντεβού που επίσης κατέληξε αυθόρμητα σε σεξ, κατέληξα να έχω χρόνια σχέση. Οπότε ΟΛΑ παίζουν...

Forum God
Forum God

Περιοχή : Mέση-Γη , Πέρα-Γη , Δώθε-Γη
Αριθμός μηνυμάτων : 6251
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σεξ από το πρώτο ραντεβού ή όχι;   4/10/2013, 17:06

Εγώ να ρωτήσω κάτι άσχετο : Γιατί τόση εμμονή με το σεξ , τους πορνοσταρς κλπ κλπ αυτές τις μέρες στο φόρουμ?
Duality
Administrator
Administrator

Αριθμός μηνυμάτων : 4759
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σεξ από το πρώτο ραντεβού ή όχι;   4/10/2013, 17:21

Πάντως δεν πρόκειται μόνο για περιορισμούς της ηθικής. Κάποιοι απλώς δε νιώθουν έτοιμοι ή μπορεί να δένονται εύκολα και δε θέλουν να το διακινδυνεύσουν.
Phoebus έγραψε:
Εγώ να ρωτήσω κάτι άσχετο : Γιατί τόση εμμονή με το σεξ , τους πορνοσταρς κλπ κλπ αυτές τις μέρες στο φόρουμ?
ΣΕΞ, ΣΕΞ, ΣΕΞ!!!! 

Ίσως, αν κάθε στιγμή φανταζόμασταν έναν καθρέφτη απέναντί μας, να κάναμε πιο αντικειμενικά καλές επιλογές.
monster
Inactive Members

Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σεξ από το πρώτο ραντεβού ή όχι;   4/10/2013, 17:47

Phoebus έγραψε:
γιατί είναι hot topic

οριστε τόσα θέματα ανοιξα http://www.gay-gr.org/t3326-topic#277816  ξεκίνα να διαβάζεις και άσε εμάς να πουμε για  

Forum God
Forum God

Περιοχή : Mέση-Γη , Πέρα-Γη , Δώθε-Γη
Αριθμός μηνυμάτων : 6251
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σεξ από το πρώτο ραντεβού ή όχι;   4/10/2013, 17:58

Aυτό το emoticon αυτό συμβολίζει? Τι μαθαίνει κανείς! 
kosths
Forum Εxperienced
Forum Εxperienced

Περιοχή : Αθηνα,Νικαια
Αριθμός μηνυμάτων : 704
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σεξ από το πρώτο ραντεβού ή όχι;   4/10/2013, 19:12

Φοιβο,κανει κρυο και καιρος για δυο! Ο λαικος ποιητης δεν κανει ποτε λαθος! χαχαχα
Τωρα οσον αφορα στο θεμα μας,νομιζω κ εγω οτι ολα παιζουν.Κλινω προς αυτα που ειπα πριν βεβαιως για ενα και μονο λογο: νομιζω οτι για καποιους ανθρωπους ισχυει το οτι λαχταρουν πολυ εναν ανθρωπο μεχρι να τον "χαρουν".Μετα ισως θεωρουν οτι πηραν αυτο π ηθελαν,οποτε την κανουν.Βεβαια για αλλους δεν εχει καμια σημασια.Μεσα σε ολο αυτο βαλτε και την παραμετρο της ηθικης που ειπε ο μονστερ.Ειναι πολυ σημαντικο
Επισκέπτης
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σεξ από το πρώτο ραντεβού ή όχι;   4/10/2013, 21:50

σεξ απ'το πρώτο ραντεβού; απαπαπαπα
είμαι από πουριτανή οικογένεια εγώ.
ForeverAloneGuy
Forum Master
Forum Master

Περιοχή : Thessaloniki
Αριθμός μηνυμάτων : 1527
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σεξ από το πρώτο ραντεβού ή όχι;   1/11/2013, 00:08

Ε οχι κι απο το πρωτο ραντεβου...κατσε να περασουν 5-6-7 ραντεβου, να δουμε πως παει το πραγμα, μετα να περιμενουμε 6-7-8 μηνες να μαθουμε ο ενας τον αλλον και αφου κανουμε εξετασεις και ειμαστε και οι 2 οκ τοτε ναι...

Forum Master
Forum Master

Αριθμός μηνυμάτων : 1971
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σεξ από το πρώτο ραντεβού ή όχι;   1/11/2013, 16:24

Δεν είμαι υπέρ αλλά ούτε κατά. Μπορεί στο πρώτο ραντεβού να νιώσεις έλξη προς το άλλον (το ίδιο και αυτός) με αποτέλεσμα να βρεθείτε στο κρεβάτι. Δεν συμφωνώ στο ότι θα χαθεί η μαγεία και όλα τα σχετικά. Ναι, το σεξ είναι ένα μέσο για να εξερευνήσεις & να μάθεις τον άλλον αλλά δεν είναι μόνο αυτό. Σίγουρα από την πρώτη φορά δεν θα τον ανακαλύψεις εντελώς οπότε αυτό είναι ένας παράγοντας για να συνεχίσεις μαζί του (αν θες να το προχωρήσεις). Τώρα αν μου λες ότι εάν κάνεις σεξ από το πρώτο ραντεβού, χάνεις κάθε ενδιαφέρον για τον άλλον τότε θα σου πω όχι... δεν ψαχνόσουν για σχέση αλλά για σεξ.

Θέλω να καταλήξω στο ότι αν ενδιαφέρεσαι πραγματικά για τον άλλον το σεξ από το πρώτο ραντεβού δεν θα σε απομακρύνει.

Σεξ από το πρώτο ραντεβού ή όχι;
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: Προσωπικά Θέματα :: Σχέσεις, Σεξ & Σεξουαλικότητα-
Μετάβαση σε: