ΦόρουμΣυχνές ΕρωτήσειςΑναζήτησηΟμάδες ΜελώνΕγγραφήΣύνδεση
Σημαντικά Θέματα
Πρόσφατα Θέματα
» ... Στον ύπνο μου είδα...
από Kwstasthessaloniki 21/10/2017, 21:49

» Ρόλος στο σεξ
από Kwstasthessaloniki 21/10/2017, 21:36

» Ποιά πράγματα σας ανάβουν?
από mistirius_boy 9/10/2017, 14:29

» Κάρμα ( Long Post)
από DiabolAkis 7/10/2017, 06:12

» Όταν είστε σε δημόσιους χώρους, τσεκάρετε (κρυφά ή φανερά) το φούσκωμα στο παντελόνι του άλλου;
από N.G95 6/10/2017, 23:53

» Αστείες εικόνες
από Dragneel 6/10/2017, 00:33

» Αγαπημένα ξένα τραγούδια
από Dragneel 6/10/2017, 00:17

» Καλωσόρισμα νέων μελών - Χαιρετισμοί
από Duality 3/10/2017, 04:45

» Τηλεφωνικό σεξ
από phonesexchat 21/9/2017, 18:31

» γκει προτασεις γαμου...
από Dragneel 9/9/2017, 22:06

» Soundtracks
από Dragneel 4/9/2017, 22:29

» Αστεία video
από Duality 29/8/2017, 08:39

» Αν ήσουν...
από Duality 23/8/2017, 10:34

» Παιχνίδι ερωτήσεων
από Duality 23/8/2017, 08:58

» Διάφορα video
από Dragneel 19/8/2017, 14:47

» Οff-topic
από N.G95 14/8/2017, 18:15

» Πονηρές παραλίες στο Βόλο
από apeiros69 30/7/2017, 22:11

» O λεξάριθμος του ονόματος μας δείχνει τον χαρακτήρα μας.
από SavantBleu 29/7/2017, 23:03

» Νέο μέλος
από tenorman 14/7/2017, 21:15

» MBTI Personality Test
από makosdim 2/7/2017, 19:45

» Τεστ Διπολικης Διαταραχης
από makosdim 2/7/2017, 19:26

» Θα χασω τη σχεση μου απο μια μ*λ*κι*;
από Steven94 27/6/2017, 22:25

» Τι σκέφτεσαι αυτή τη στιγμή;
από Steven94 27/6/2017, 22:22

» Θέματα συζήτησης μεταξύ ενός straight και ενός gay.
από DiabolAkis 26/6/2017, 21:33

» Κοιτάτε το πέος του διπλανού σας στα ουρητήρια σε δημόσιους χώρους?
από Cookie 26/6/2017, 00:43

Σας προτείνουμε
Συζητήσεις για το φύλο, το σώμα, τις επιθυμίες
Κέντρο πρόληψης για τον HIV
Kοινότητα LGBTQ νέων
Κορυφαίοι συγγραφείς του μήνα
Dragneel

Duality

Kwstasthessaloniki

DiabolAkis

mistirius_boy

N.G95

Οκτώβριος 2017
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
ΗμερολόγιοΗμερολόγιο

Μοιραστείτε | 

Σεξουαλικος Προσανατολισμος

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
SexoualkiDiastrofi
Forum Newbie
Forum Newbie

Φύλο : Άντρας
Περιοχή : Athens
Αριθμός μηνυμάτων : 1

ΔημοσίευσηΘέμα: Σεξουαλικος Προσανατολισμος   13/6/2013, 10:17

Γεια σας παιδια..Με λενε Φωτη, και σε λιγο καιρο κλεινω τα 20.Τους τελευταιους 2-3 μηνες με καταδιωκουν συνεχως ομοφυλοφυλικες φαντασιωσεις και αναγκες.Νιωθω μια περιεργη διεγερση αναμεσα στον πρωκτο και και στο πεος μου.Εχω την εντυπωση οτι ο σεξουαλικος μου προσαναλοτισμος αλλαζει.Γενικα παντα μου αρεζαν οι κοπελες. Στο γυμνασιο ειχα μια κοπελιτσα κατα την τριτη γυμνασιου καναμε κατι φασεις(πολυ καυλα) αλλα μετα τπτ το ιδαιτερο.ΔΛΔ δεν ειχα γκομενες γυμνασιο -λυκειο.Θυμαμαι ημουν πολυ αισθηματιας ερωτευομουν με τα μουτρα ενιωθα πολυ εντονα πραγματα.Παρολα αυτα τωρα εχω κανει σεξ με 4 κοπελες μια εκ των οποιων ειχαμε σχεση για ενα χρονο,μεχρι προτινος.Αλλα την χωρισα γιατι νομιζα οτι μου πετουσε υπονοουμενα οτι ειμαι γκει.Εξωτερικα ειμαι αρρενωπος αλλα δεν θεωρω οτι εχω καμια θηλυπρεπεια η οτιδηποτε.Να αναφερω οτι στο παρελθον κατα την εφηβεια στα 15 ειχα τοτε καποιες τετοιες φαντασιωσεις αλλα ισως για μια μερα,δλδ εξαλειφθηκαν την ιδια μερα κατι το πολυ προσωρινο..Σκεφτομαι για τον εαυτο μου τι θα ηθελα απο τη ζωη μου αν θα ηθελα να ειμαι με εναν αντρα ή μια γυναικα.Δεν μπορω να με φανταστω να φιλαω αντρα.Μου φαινεται αντιαισθητικο για μενα χωρις να ειμαι ρατσιστης για τους γκει.Θελω μια γυναικα διπλα μου!.Αλλα ειναι αυτες οι παραξενες καυλες που με εχουν πιασει τωρα τελευταια και πραγματικα δεν ξερω τι να κανω.Νιωθω οτι εχω πεσει σε καταθλιψη.Εχω κλειστει στο σπιτι εδω και καιρο και εχω απομακρυνθει απο τη σχολη μου απο φιλους και απο οικογενεια.Επισης αυτο που παρατηρω στον εαυτο μου ειναι οτι εχω γινει πολυ οξυθυμος.Σε αυτη τη φαση που ειμαι πειραματιζομαι με τον εαυτο μου σεξουαλικα,μονος μου.Οσον αφορα τι τσοντες βλεπω, και απο ετεροφυλοφιλικες και ομοφυλοφυλικες και τρανς και λεσβιες.Εν ολοιγις βλεπω τα παντα ..Αυτο που θελω και να καταληξω ειναι οτι παρολο που ειχα καποιες ομοφυλοφιλικες φαντασιωσεις στην εφηβεια οι οποιες ειναι ελαχιστες και μετρημενες σε μια παλαμη..τωρα που γινομαι 20 γιατι με εχει πιασει αυτη η ταση?Ειναι κατι περιοδικο που θα φυγει ή πλεον μου αρεσει κατι αλλο?Ευχαριστω πολυ..Περιμενω απαντησεις!!Καλη συνεχεια
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
different
Forum Beginner
Forum Beginner

Περιοχή : Αττική
Αριθμός μηνυμάτων : 165
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σεξουαλικος Προσανατολισμος   13/6/2013, 11:00

Πειραματίσου έχοντας ανοιχτό μυαλό και μη σε νοιάζει.Αποδέξου τον εαυτό σου όπως και να είσαι.Προσωπικά πιστεύω ότι είσαι bi.Είχα ακριβώς την ίδια εξέλιξη με εσένα μόνο που εγώ γεννήθηκα gay.Δηλαδή νόμιζα ότι είμαι ομοφυλόφιλος,όμως όσο μεγαλώνω μου βγαίνει περισσότερο αμφιφιλόφιλος.Βασικά ερεθίζομαι πολύ ειδικά με λεσβιακά,αμφι,ομο,ή και ετερο-φυλόφιλες τσόντες :Ρ Τα πάντα.Αυτό με το οτι σου φαινεται αντιαισθητικό το φιλί ανάμεσα σε γκέι,ίσως είναι λόγω έμφυτων προκαταλήψεων που έχεις από τη παιδική σου ηλικία.Γι αυτό λεω προσπάθησε να σκεφτείς ελεύθερα και πειραματίσου.Επίσης μη σκοτίζεσαι και πολύ,κι εγώ ακόμα δεν έχω ανακαλύψει τον εαυτό μου και έχω απορίες,άλλα ότι είναι να γίνει,θα γίνει.Καλούς πειραματισμούς! 
Huntington
Forum Regular
Forum Regular

Αριθμός μηνυμάτων : 435
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σεξουαλικος Προσανατολισμος   13/6/2013, 12:44

Η Σεξουαλικότητα του ανθρώπου είναι πολύπλοκη και σίγουρα δεν είναι άσπρο-μαύρο. Στην πλειονότητα των περιπτώσεων είναι αποχρώσεις του γκρι - απλα για λόγους κοινωνικούς και ανασφάλειας των ανθρώπων έχουν απλουστευθεί και τεθεί σε straight/bi/gay. Σου προτείνω να μην μπεις στον κόπο να προσπαθήσεις να βάλεις τον εαυτό σου σε ένα καλούπι απο τα παραπάνω, γιατί μόνο δυσφορία θα σου φέρει με τα ερωτηματικά και τις αμφιβολίες που θα σου γεννόνται. Εν ολίγοις, αυτά που νοιώθεις μπορεί να σου φαίνονται ξένα προς τον εαυτό σου, αλλά σίγουρα δεν σε βοηθάει να αγχώνεσαι. Απλά παρακολούθα που θα σε οδηγήσουν χωρίς αγχος ^^.
different
Forum Beginner
Forum Beginner

Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σεξουαλικος Προσανατολισμος   13/6/2013, 13:02

^ Έχω ανεβάσει και στο φόρουμ ομιλία μια γυναίκας που πρακτικά το επέδειξε αυτό που λες.Ότι η ισχυρή πλειοψηφία των ανθρώπων είναι ανάμεσα στο γκρί.Έχουμε διαβαθμίσεις gay-ness,straight-ness.Και μάλιστα μου αρέσει και πολύ η ιδέα.Μου μοιάζει πρώτον λογικό και 2ον όμορφο.Επίσης πιστεύω ότι το σεξ είναι μέσο επικοινωνίας των ανθρώπων μεταξύ τους,οπότε το βρίσκω και φυσιολογικό να εκδηλώνονται ομοφυλοφιλικές σεξουαλικές συμπεριφορές ανάμεσα στους ανθρώπους.Για μένα όσο φυσιολογικό είναι το ετεροφυλοφιλικό σεξ,άλλα όσο είναι το ομοφυλοφιλικό.Πιστεύω ότι αν σκεφτούμε απελευθερωμένοι από τα κοινωνικά πρέπει και τα ταμπού,τότε το σεξ και η σεξουαλικότητα αποκτούν διαφορετική έννοια και υπόσταση.
monster
Inactive Members

Περιοχή : city centre
Αριθμός μηνυμάτων : 15608
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σεξουαλικος Προσανατολισμος   13/6/2013, 19:21

Καλωσήρθες.. Ρίξε μια ματιά στο παρακάτω άρθρο από το wikipedia

Εσωτερικευμένη ομοφοβία
Η εσωτερικευμένη ομοφοβία (ή εγωδυστονική ομοφοβία) είναι τα αρνητικά συναισθήματα που τρέφει κάποιος για τον ίδιο του τον εαυτό επειδή είναι ομοφυλόφιλος.[5][6] Ο συγκεκριμένος όρος έχει δεχτεί επικρίσεις επειδή η ύπαρξη αρνητικής στάσης δεν συνεπάγεται απαραίτητα φοβία· για τον λόγο αυτό, προτιμάται ο όρος «εσωτερικευμένος στιγματισμός».[5] Η εσωτερικευμένη ομοφοβία προκαλεί σοβαρή σύγκρουση με τον σεξουαλικό προσανατολισμό του ατόμου ή αποδοκιμασία του.
H εσωτερικευμένη ομοφοβία μπορεί να οδηγήσει σε ακραία απώθηση (καταπίεση) της ομοφυλοφιλικής επιθυμίας.[7] Σε άλλες περιπτώσεις, παρατηρείται μια εσωτερική σύγκρουση, που διαρκεί κάποια περίοδο κατά την οποία οι βαθιά ριζωμένες θρησκευτικές ή κοινωνικές πεποιθήσεις αντιπαρατίθενται με τις ισχυρές ερωτικές και συναισθηματικές επιθυμίες. Η εν λόγω αναντιστοιχία συχνά προκαλεί κλινική κατάθλιψη, ενώ, μεταξύ άλλων, σε αυτό το φαινόμενο αποδίδεται τα ασυνήθιστα υψηλά ποσοστά αυτοκτονιών στους γκέι εφήβους (έως και 30% των μη ετεροφυλόφιλων εφήβων κάνουν απόπειρα αυτοκτονίας).[8] Η ψυχοθεραπεία, όπως η υποστηρικτική ψυχοθεραπεία για γκέι, λεσβίες και αμφισεξουαλικούς, καθώς και η συμμετοχή σε ομάδες υποστήριξης και αυτογνωσίας με άλλα γκέι άτομα μπορεί να συμβάλει στη μείωση ή εξάλειψη της εσωτερικής σύγκρουσης ανάμεσα στη θρησκευτική και τη σεξουαλική ταυτότητα του ατόμου.[5]
Ο όρος εσωτερικευμένη ομοφοβία ορισμένες φορές χρησιμοποιείται για να υποδηλώσει τις ενσυνείδητες ή ασυνείδητες συμπεριφορές που έχει ένα άτομο επειδή αισθάνεται την ανάγκη να προωθήσει ή να συμμορφωθεί τις προσδοκίες και τις επιταγές της ετεροκανονικότητας και του ετεροσεξισμού. Σε τέτοιες περιπτώσεις ενίοτε εμφανίζεται ακραία απώθηση και άρνηση της ερωτικής επιθυμίας σε συνδυασμό με εξωτερική επίδειξη ετεροκανονικής συμπεριφοράς, η οποία αποσκοπεί αφενός μεν στο να δείχνει το άτομο «φυσιολογικό» και «αποδεκτό», αφετέρου δε στο να νιώσει το ίδιο έτσι. Η εσωτερικευμένη ομοφοβία μπορεί επίσης να συμπεριλαμβάνει λιγότερο εμφανείς συμπεριφορές, όπως το να προβαίνει κάποιος σε εικασίες όσον αφορά το φύλο του ερωτικού συντρόφου των άλλων ή όσον αφορά τους ρόλους των φύλων.
Ορισμένοι αποδίδουν αυτόν τον όρο και σε άτομα της ΛΟΑΤ κοινότητας, τα οποία υποστηρίζουν «συμβιβαστικές» στάσεις, όπως λόγου χάρη εκείνους που θεωρούν το σύμφωνο συμβίωσης αποδεκτή εναλλακτική λύση στους γάμους μεταξύ ομόφυλων ζευγαριών. Υπάρχει επίσης η άποψη ότι ορισμένοι ή οι περισσότεροι άνθρωποι που είναι ομοφοβικοί έχουν στην πραγματικότητα καταπιέσει τη δική τους ομοφυλοφιλία. Το 1996, σε μια ελεγχόμενη μελέτη του Πανεπιστημίου της Γεωργίας των ΗΠΑ, σε 64 ετεροφυλόφιλου άντρες (οι μισοί εκ των οποίων αυτοπροσδιορίστηκαν ως ετεροφυλόφιλοι και δήλωσαν ότι ήταν ομοφοβικοί βάσει της εμπειρίας τους), διαπιστώθηκε ότι οι άντρες που αξιολογήθηκαν ως πιο ομοφοβικοί (με βάση την Κλίμακα Ομοφοβίας)[9] ήταν πολύ πιθανότερο να διεγερθούν σεξουαλικά (με μέτρηση της στυτικής διέγερσης), όταν έβλεπαν ομοερωτικές εικόνες σε σύγκριση με τους μη-ομοφοβικούς άντρες.[7]

Έχει επεξεργασθεί από τον/την monster στις 13/6/2013, 19:37, 1 φορά
Huntington
Forum Regular
Forum Regular

Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σεξουαλικος Προσανατολισμος   13/6/2013, 19:30

Ωραία τα λες diff :). Σαν έννοια και υπόσταση πράγματι δεν διαφέρουν. Παρολαυτά η (σωματική)ασυμβατότητα που δημιουργείται σε σεξ μεταξύ 2 αντρών (π.χ. πρωκτικό, στοματικο κτλ.) και σε σεξ μεταξύ 2 γυναικών αποτελούν σαφές επιχείρημα για το "αφύσικο" αυτών των πράξεων, συν οτι δεν αποτελούν τελεολογικές πράξεις (διαιώνιση).
 Αυτά ανεξάρτητα αν συμφωνώ ή όχι μαζί τους, είναι τα πιο συχνά επιχειρήματα που ακούγονται για το πόσο "φυσιολογικό" είναι το σεξ μεταξύ ίδιου φύλου.
????????
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σεξουαλικος Προσανατολισμος   13/6/2013, 19:58

Ε ναι, αλλα τα συγκεκριμενα επιχειρηματα μπαζουν λιγο. Με την ιδια λογικη ανωμαλια ειναι και ο αυνανισμος αφου αποκλειεται να βγει παιδακι αργοτερα ... 

Ασε που οι str8 κανουν και πρωκτικο και στοματικο και ευτυχως δεν γεννοβολουν τοσο συχνα οσο πηδιουνται!
different
Forum Beginner
Forum Beginner

Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σεξουαλικος Προσανατολισμος   13/6/2013, 22:15

Huntington έγραψε:
Ωραία τα λες diff :). Σαν έννοια και υπόσταση πράγματι δεν διαφέρουν. Παρολαυτά η (σωματική)ασυμβατότητα που δημιουργείται σε σεξ μεταξύ 2 αντρών (π.χ. πρωκτικό, στοματικο κτλ.) και σε σεξ μεταξύ 2 γυναικών αποτελούν σαφές επιχείρημα για το "αφύσικο" αυτών των πράξεων, συν οτι δεν αποτελούν τελεολογικές πράξεις (διαιώνιση).
 Αυτά ανεξάρτητα αν συμφωνώ ή όχι μαζί τους, είναι τα πιο συχνά επιχειρήματα που ακούγονται για το πόσο "φυσιολογικό" είναι το σεξ μεταξύ ίδιου φύλου.

Στο μυαλό μου έχουν διαμορφωθεί τα πράγματα κάπως έτσι μετά από πολλές σκέψεις:
Τα 2 φύλα είναι απαραίτητα στη φύση για την αναπαραγωγή.Οι άνθρωποι είναι πλασμένοι έτσι που ο άντρας να κάνει σεξ με τη γυναίκα και να διαιωνίζει ζωή.Καλά μέχρι εδώ.Το σεξ μεταξύ του ίδιου φύλου είναι αφύσικο.Δεν υπάρχει λόγος ύπαρξης.

Έρχεται όμως η εξέλιξη,και το ανθρωποειδές γίνεται homo sapiens.Ο εγκέφαλος αναπτύσσεται,όπως και τα κέντρα ομιλίας και επικοινωνίας.Σταδιακά η επικοινωνία ανάμεσα στους ανθρώπους γίνεται όλο και πιο περίπλοκη,όλο και πιο ουσιώδης και παίρνει όλο και περισσότερες μορφές.Το ίδιο μπορεί να παρατηρηθεί και στα ζώα.Πολλές φορές ένας σκύλος μπορεί να χρησιμοποιήσει τη κίνηση της σεξουαλικής επαφής πάνω σε ένα άλλο σκύλο,περνώντας του έτσι το μήνυμα της υποτακτικότητας απέναντί του.Δεν έχετε δει σκυλί που δεν είναι ερεθισμένο να καβαλά άλλο;

Είχα δει σε ντοκιμαντέρ νομίζω,ότι αυτή η συμπεριφορά δηλώνει κυριαρχικότητα.Δείχνει ότι το κυρίαρχο σκυλί έχει το δικαίωμα να δυεισδήσει(είναι τόσο λάθος ορθογραφικά που μου βγάζει άλλη λέξη ο διορθωτής xD ) μέσα σου.Δηλαδή είσαι υπο του.Έχει κυριαρχία επάνω σου.Βλέποντας λοιπόν τέτοιες συμπεριφορές στα σκυλιά,μπορεί να καταλάβει κανείς πόσο πιο περίπλοκα είναι τα πράγματα για τους ανθρώπους.Κατά την άποψή μου λοιπόν,το ομοφυλοφιλικό σεξ,και η ανάγκη για αυτό βασίζεται σε ψυχολογικές επιρροές και υποσυνείδητες ανάγκες που εκδηλώνονται μέσω της σεξουαλικότητας.Δηλαδή το σεξ,ανεξάρτητα με το φύλο,είναι μέσο επικοινωνίας των σύγχρονων ανθρώπων.Είναι κάτι πολύ πιο πολύπλοκο από το προσφέρουμε ηδονή ο ένας στον άλλον.

Συνεπώς,το συμπέρασμα για μένα είναι ότι το σεξ αποτελεί μέσο επικοινωνίας και είναι παράλογο κατά τη γνώμη μου να μην υφίστανται ανάμεσα στον καθένα μας.Δηλαδή για μένα,και μπορεί να είμαι και λάθος,το σεξ αποτελεί αναπόσπαστο κομμάτι των διαθέσιμων μέσων επικοινωνίας των ανθρώπων.Και το σεξ μπορεί να μην έχει τη μορφή της δυείσδησης,λέγοντας σεξ εννοώ κάθε επαφή με τον άνθρωπο που θεωρείται σεξουαλικού τύπου.
monster
Inactive Members

Περιοχή : city centre
Αριθμός μηνυμάτων : 15608
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σεξουαλικος Προσανατολισμος   14/6/2013, 00:00

Πέρα απ το θεμα της φυσικότητας...

Αν ήταν αφύσικο το σεξ μεταξύ ανθρώπων του ίδιου φύλου, λαμβάνοντας πχ υπόψιν το αντρικό σεξ, δε θα υπήρχε υποδοχή που προκαλεί οργασμό ουτε και ο προστάτης που ειναι απ τις κυρίαρχες ερωτογενείς ζώνες του ανθρώπου (το αντίστοιχο στις γυναίκες βρίσκεται έξω αι μπροστά). Όποτε ααυτό για το "αφύσικο" δεν μπορώ να το δεχτώ

Ενδιαφερον έχει η άποψη περί κυριαρχίας αλλά χρειάζεται να διαβάσω περισσότερα :D

Forum Beginner
Forum Beginner

Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σεξουαλικος Προσανατολισμος   14/6/2013, 00:26

^ να προσθέσω ότι ο πρωκτός είναι γεμάτος νευρικές απολήξεις κάτι που μεγιστοποιεί τον ερεθισμό.
Ακόμα και ένας στρέιτ αν αφήσει τα ταμπού πίσω και πειραματιστεί μόνος του θα το διαπιστώσει.
Huntington
Forum Regular
Forum Regular

Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σεξουαλικος Προσανατολισμος   14/6/2013, 00:46

Το τι είναι φυσικό ή οχι δυσκολα καθορίζεται. Εννοώ μπορείς να το δεις απο πολλές σκοπιές ^_^. Απο βιολογική σκοπιά δεν νομίζω πως τείνει προς το φυσικό, ανεξάρτητα αν είναι ευρέως αποδεκτή πράξη και στους str8 και στους gay.
Σίγουρα βρίσκεται κοντά στο προστάτη και έχει και πλούσια νεύρωση. Αλλά αυτή η τυχαιότητα δεν σημαίνει οτι εξελικτικά "φτιάχθηκαν" για σεξ. Απλά είναι μια τυχαία, βολική "συνέπεια". Επιπλεόν εκτος του οτι λείπει η φυσική λίπανση καλύπτεται απο λεπτή κυτταρική στιβάδα και το κάνει ευάλωτο σε σχάσεις, σε αντίθεση π.χ. με τον κόλπο που έχει πολλά στρόματα ανθεκτικών κυττάρων.
different
Forum Beginner
Forum Beginner

Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σεξουαλικος Προσανατολισμος   14/6/2013, 00:54

Φυσικό λαμβάνοντας υπόψιν τη βιολογία χωρίς το περιβάλλον και τις συνθήκες δράσεις της βιολογίας δεν είναι.Δηλαδή στην αναπαραγωγή δεν εξυπηρετεί τίποτα.
Άλλα αν λάβουμε υπόψιν το περιβάλλον και τις συνθήκες,και θέλω να εισάγω την επικοινωνία στο παιχνίδι,που είναι ο πυρήνας της ανθρώπινης ύπαρξης,τότε πιστεύω ότι είναι πολύ λεπτές οι έννοιες ανάμεσα στο φυσικό και το αφύσικο.Και είναι γνωστό ότι πλέον η βιολογία,ακόμα και η έκφραση γονιδίων όχι απλώς επηρεάζεται από το περιβάλλον και τις συνθήκες,άλλα καθορίζεται εν μέρει από αυτό!
Αν θέλετε παραπομπή έχω, ενός επιστήμονα ερευνητή από το Harvard νομίζω όπου το εξηγεί.Είναι και στο Zeitgeist το τελευταίο.
Huntington
Forum Regular
Forum Regular

Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σεξουαλικος Προσανατολισμος   14/6/2013, 01:48

Δεν το λέω μόνο απο πλευράς διαιώνισης όμως. Ναι συμφωνώ οτι "αφύσικο" είναι όρος σχετικός και ποικοίλει όπως λες και 'σύ ;).
????????
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σεξουαλικος Προσανατολισμος   14/6/2013, 04:48

Εμμ, κατα την γνωμη μου παντα.

Ο σκυλος, η κινηση της σεξουαλικοτητας που αναπαραγουν (κατα εμας), και η υποταγη- κυριαρχικoτητα δεν εχουν καμια σχεση. 

Κατ'αρχας η σεξουαλικοτητα (Το συνολο των ρολων και τον ταυτοτητων, ο αυτοπροσδιορισμος κτλ) δεν βρισκεται εξω απο το ιστορικο πεδιο, και αρα δεν εχει καμια -μα καμια- υποσταση στα ζωα. 

Οταν παρατηρουμε εναν σκυλο να καβαλαει εναν αλλο σκυλο νοηματοδοτουμε  αυτοματα με ενα Χ τροπο την εικονα. Αλλα αυτο ειναι το νοημα που εχουμε νοηματοδοτησει εμεις πανω στην συγκεκριμενη εικονα. Ο σκυλος παιζει να εχει τελειως διαφορετικη αποψη για το τι κανει εκεινη τι στιγμη. Της περισσοτερες φορες προσπαθουμε να προσεγγισουμε -επεξηγησουμε- της συμπεριφορες των ζωων με τα ανθρωποκεντρικα -κοινωνικος κατασκευασμενα- εργαλεια μας. 

Στην περιπτωση της διεισδυσης, της υποταγης, και του "υπο" λογου χαρη, ο κοινος αυτοματισμος και η συσχετιση που που εχουν αυτες οι λεξεις μεταξυ τους ειναι παραγωγο του λογου της νεωτερικης βιοπολιτικης του σωματος. Και δεν εχουν μια α-πριορι υπαρξη εξω απο της δομες της ανθρωπινης κοινωνιας και του ιστορικου πεδιου.
different
Forum Beginner
Forum Beginner

Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σεξουαλικος Προσανατολισμος   14/6/2013, 10:35

Το ότι ο σκύλος καβαλάει,και αυτό δηλώνει υποταγή ανάμεσα στο άλλο ζώο είναι μηχανισμός της φύσης.Τα A males κάθε αγέλης έχουν το δικαίωμα να ζευγαρώνουν με όλες τις θηλυκές της αγέλης και συνήθως δεν γίνεται τα άλλα αρσενικά να ζευγαρώσουν με τις θηλυκές,δε τις αφήνει ο κυρίαρχος της αγέλης.Επίσης,ψάχνοντας παλιότερα επειδή είχα έντονο ενδιαφέρον για την κυνολογία,και μέσω ντοκιμαντέρ κτλ είδα εκπαιδευτές να συνδέουν τη συμπεριφορά αυτή με την κυριαρχικότητα,και πιστεύω συνδέεται με το πρώτο μου επιχείρημα,ότι δηλαδή A male=επιβήτορας της αγέλης=κυριαρχικός χαρακτήρας,που σημαίνει ότι έμμεσα,καβαλώντας τον άλλο σκύλο ο αρσενικός-κυριαρχικός σκύλος περνάει τη μήνυμα της κυριαρχίας επάνω στο άλλο ζώο.Συμφωνώ ότι δεν το μεταφράζει όπως εμείς.Απλώς χρησιμοποιεί διαθέσιμα επικοινωνιακά μέσα της φύσης του ώστε να υποδηλώσει την κυριαρχία του.Ένα από αυτά είναι και το καβάλιμα.Μπορεί να είμαι και λάθος.
????????
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σεξουαλικος Προσανατολισμος   14/6/2013, 12:22

Οκ ναι. Το θεμα δεν ειναι τωρα να ανοιξουμε κουβεντα περι ζωολογιας, Ετσι και αλλιως τα παραδειγματα που μπορουμε να βρουμε στην φυση περιλβανουν ενα τεραστιο φασμα συμπεριφορων. 

Ομως, ασχετα με το τι σημαινει το καβαλημα στο κωδικα επικοινωνιας των σκυλων που δεν ειναι και το θεμα μας στην τελικη. Η σεξουαλικοτητα ως συστημα δεν εχει καποια σχεση με αυτο. Ασχετα με το τι νομιζουμε, η σεξουαλικοτητα δεν ειναι η πραξη αυτη καθε αυτη. Ειναι το συνολο της προσωπικης ταυτοτητας του υποκειμενου, των συμπεριφορων, των νοηματων, των ρολων, κτλ. Ως εκ του καθοριζεται απο τον πολιτισμικο-κοινωνικο παραγοντα και της αντιστοιχες ερμηνειες. Δεν υπαρχουν στη φυση.

Π.χ. Η σεξουαλικη πραξη -διεισδυση- η σχεση της διεισδυσης και της υποταγης, η διχοτομηση παθητικου-ενεργητικου και ο αυτοματισμος που γεννανε αυτες οι εννοιες, η ακομα κοινωνικες εννοιες του αρσενικου και του θηλυκου ως σχεση βρισκονται μεσα στης ανθρωπινες πολιτισμικο-κοινωνικες δομες, ασχετα αν απο τον 19 αιωνα της φυσικοποιουμε και της αναγουμε στην φυση.
Huntington
Forum Regular
Forum Regular

Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σεξουαλικος Προσανατολισμος   14/6/2013, 13:42

Εν τω μεταξύ, μόλις τώρα παρατήρησα το username του op. 

Σεξουαλικος Προσανατολισμος
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: Προσωπικά Θέματα :: Σχέσεις, Σεξ & Σεξουαλικότητα-
Μετάβαση σε: