ΦόρουμΣυχνές ΕρωτήσειςΑναζήτησηΟμάδες ΜελώνΕγγραφήΣύνδεση
Σημαντικά Θέματα
Πρόσφατα Θέματα
» ... Στον ύπνο μου είδα...
από Kwstasthessaloniki Σήμερα στις 21:49

» Ρόλος στο σεξ
από Kwstasthessaloniki Σήμερα στις 21:36

» Ποιά πράγματα σας ανάβουν?
από mistirius_boy 9/10/2017, 14:29

» Κάρμα ( Long Post)
από DiabolAkis 7/10/2017, 06:12

» Όταν είστε σε δημόσιους χώρους, τσεκάρετε (κρυφά ή φανερά) το φούσκωμα στο παντελόνι του άλλου;
από N.G95 6/10/2017, 23:53

» Αστείες εικόνες
από Dragneel 6/10/2017, 00:33

» Αγαπημένα ξένα τραγούδια
από Dragneel 6/10/2017, 00:17

» Καλωσόρισμα νέων μελών - Χαιρετισμοί
από Duality 3/10/2017, 04:45

» Τηλεφωνικό σεξ
από phonesexchat 21/9/2017, 18:31

» γκει προτασεις γαμου...
από Dragneel 9/9/2017, 22:06

» Soundtracks
από Dragneel 4/9/2017, 22:29

» Αστεία video
από Duality 29/8/2017, 08:39

» Αν ήσουν...
από Duality 23/8/2017, 10:34

» Παιχνίδι ερωτήσεων
από Duality 23/8/2017, 08:58

» Διάφορα video
από Dragneel 19/8/2017, 14:47

» Οff-topic
από N.G95 14/8/2017, 18:15

» Πονηρές παραλίες στο Βόλο
από apeiros69 30/7/2017, 22:11

» O λεξάριθμος του ονόματος μας δείχνει τον χαρακτήρα μας.
από SavantBleu 29/7/2017, 23:03

» Νέο μέλος
από tenorman 14/7/2017, 21:15

» MBTI Personality Test
από makosdim 2/7/2017, 19:45

» Τεστ Διπολικης Διαταραχης
από makosdim 2/7/2017, 19:26

» Θα χασω τη σχεση μου απο μια μ*λ*κι*;
από Steven94 27/6/2017, 22:25

» Τι σκέφτεσαι αυτή τη στιγμή;
από Steven94 27/6/2017, 22:22

» Θέματα συζήτησης μεταξύ ενός straight και ενός gay.
από DiabolAkis 26/6/2017, 21:33

» Κοιτάτε το πέος του διπλανού σας στα ουρητήρια σε δημόσιους χώρους?
από Cookie 26/6/2017, 00:43

Σας προτείνουμε
Συζητήσεις για το φύλο, το σώμα, τις επιθυμίες
Κέντρο πρόληψης για τον HIV
Kοινότητα LGBTQ νέων
Κορυφαίοι συγγραφείς του μήνα
Dragneel

Duality

Kwstasthessaloniki

DiabolAkis

mistirius_boy

N.G95

Οκτώβριος 2017
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
ΗμερολόγιοΗμερολόγιο

Μοιραστείτε | 

Athens Pride

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Συμμετέχετε/Θα συμμετείχατε αν είχατε την δυνατότητα;
Ναι
56%
 56% [ 24 ]
Όχι
23%
 23% [ 10 ]
Δεν ξέρω
21%
 21% [ 9 ]
Σύνολο Ψήφων : 43

ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Swimmer
Forum Master
Forum Master

Φύλο : Άντρας
Περιοχή : Athens
Αριθμός μηνυμάτων : 1940
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Athens Pride   19/4/2013, 13:42

Να που βρέθηκε και ένας να με περιγράψει ως στενόμυαλο! Θα το σημειώσω στο ημερολόγιό μου αυτό!

Εμένα δε με ενοχλεί κανένας! Δε με αντιπροσωπεύουν πχ οι φωτό του Αλεχάνδρο, αλλά δε με ενοχλούν. Δε νομίζω ότι είμαι κλειστόμυαλος σε αυτό το θέμα. Οι στενοί μου φίλοι ξέρουν πολύ καλά! Η άποψή μου έχει βάση την κοινωνία που ζω και όχι το τί μου αρέσει εμένα και τι όχι. Αλλοίμονο αν είχα πρόβλημα με τους τρανς ή τους θυληπρεπείς, που έχω αναφέρει έτσι κι αλλιώς σε άλλο θέμα ότι δεν έχω κανένα πρόβλημα να έχω φίλους τέτοια άτομα, ασχέτως με το τι θα σκεφτεί ο κόσμος για μένα.

Forum God

Αριθμός μηνυμάτων : 4373
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Athens Pride   19/4/2013, 13:54

Swimmer έγραψε:
Να που βρέθηκε και ένας να με περιγράψει ως στενόμυαλο! Θα το σημειώσω στο ημερολόγιό μου αυτό!

Εμένα δε με ενοχλεί κανένας! Δε με αντιπροσωπεύουν πχ οι φωτό του Αλεχάνδρο, αλλά δε με ενοχλούν. Δε νομίζω ότι είμαι κλειστόμυαλος σε αυτό το θέμα. Οι στενοί μου φίλοι ξέρουν πολύ καλά! Η άποψή μου έχει βάση την κοινωνία που ζω και όχι το τί μου αρέσει εμένα και τι όχι. Αλλοίμονο αν είχα πρόβλημα με τους τρανς ή τους θυληπρεπείς, που έχω αναφέρει έτσι κι αλλιώς σε άλλο θέμα ότι δεν έχω κανένα πρόβλημα να έχω φίλους τέτοια άτομα, ασχέτως με το τι θα σκεφτεί ο κόσμος για μένα.

Δεν έχεις πιάσει όμως την λογική του Pride...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Swimmer
Forum Master
Forum Master

Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Athens Pride   19/4/2013, 13:56

KostasMp28 έγραψε:

Ενώ η κοινωνία που ζούμε, ε;

Forum God

Περιοχή : Θεσσαλονικάρααααααααααα~~ :3
Αριθμός μηνυμάτων : 3440

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Athens Pride   19/4/2013, 13:57

υπεροχα, τοτε εκτος απο τα μικρα βηματα που κανουμε καθημερινα εμεις, οντας ανοιχτοι στους ανθρωπους μας, πρεπει να εχουμε και μεγαλυτερα βηματα.
οπως τον παρανομο γαμο. οπως τα pride.
η κοινωνια δεν θελει να αλλαξει. ετσι ειναι οι ανθρωποι, φοβουνται την αλλαγη, και αν περιμενεις να αλλαξει σιγα σιγα θα παρει αιωνες.
καμια φορα το ξαφνικο κ το υπερβολικο, σε βοηθαει να κερδισεις εστω το κατι λιγοτερο.

και νταξει στην τελικη δεν βγαινουμε και γυμνοι στον δρομο ^^

And I don't believe in anything that makes you wanna save me."
KostasMp28
Forum God
Forum God

Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Athens Pride   19/4/2013, 13:59

Swimmer έγραψε:
KostasMp28 έγραψε:

Ενώ η κοινωνία που ζούμε, ε;

Επειδή η κοινωνία μας είναι έτσι πρέπει να είμαστε σε μία γωνία κρυμμένοι και να κάνουμε μισό βήμα την πενταετία, όπως για την κοινωνία είναι ανεκτό, όπως για την κοινωνία είναι πρέπον?
Swimmer
Forum Master
Forum Master

Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Athens Pride   19/4/2013, 14:12

Μα γιατί το "μεγάλο βήμα" για την αλλαγή θα πρέπει να είναι πάντα το κραυγαλέο; Θεωρείτε δηλαδή εσείς από την εμπειρία σας μέχρι τώρα, ότι ο μέσος Έλληνας είναι έτοιμος να αποδεχθεί το τόσο διαφορετικό; Εδώ έχω ακούσει πολλούς που δεν θέλουν να πάνε π.χ. να δούνε τον Ζαχαράτο, αποκαλώντας τον με διάφορα κοσμητικά επίθετα! Ανεξάρτητα αν κάνει πολύ καλά τη δουλειά του, είναι ταλαντούχος κτλ, πολλοί είναι προκατειλημένοι απέναντί του. Αυτό που βλέπω πάντα μετά από κάθε Pride είναι το κράξιμο από τα κανάλια και διάφορους "διανοούμενους" και θρήσκους. Κανένας δεν παίρνει στα σοβαρά τον θεσμό, κανένας δεν θα επικεντρωθεί στην ουσία του (εννοώντας μια μεγάλη μερίδα του κόσμου και τα ΜΜΕ). Δεν πιστεύω ότι η κοινωνία μας δεν μπορεί να αλλάξει. Απλά είναι ιδιόμορφη, πολύ συντηρητική και πρέπει ό,τι μήνυμα πρέπει να περαστεί να γίνει με ηπιότερους τρόπους!

Forum God

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Athens Pride   19/4/2013, 14:22

διαφωνω. η κοινωνια μας δεν ειναι ΠΟΛΥ συντηρητικη.
ειμαστε κολλημενοι ναι, αλλα γενικα πιστευω οτι μπορουν να ανοιξουν τα ματια μας και ευκολα.

στην τελικη αν αυτο που χρειαζεται ειναι να περαστει ενα μηνυμα με ηπιοτερους τροπους, γιατι δεν βγαινουμε ολοι να πουμε στους φιλους, συγγενεις, γνωστους οτι ειμαστε γκει?
δεν χρειαζεται να απαντησεις φυσικα, γιατι η απαντηση ειναι οτι ειμαστε χεστηδες. βολεψακηδες.
ως ενα σημειο το καταλαβαινω. καταλαβαινω να εχεις θεμα να το πεις αμεσως π.χ στους γονεις σου(αλλα κ εκει ως ενα σημειο..), αλλα κατα τ'αλλα ειναι αδικαιολογητο κατ'εμε.
ολα ειναι φθηνες δικαιολογιες.

αλλα φυσικα ειμαστε Ελληνες, και δυστυχως πλεον το κυριοτερο χαρακτηριστικο ενος Ελληνα ειναι να μην θελει να χαλασει τη ζαχαρενια του - οσο μπορει θα βολευεται.

γιαυτο λοιπον, τους λιγους και τολμηρους, που εχουν τα αρχιδια να κανουν ακομα και τοσο μεγαλες κινησεις, εγω τους θαυμαζω και τους ευχαριστω.
τεσπα, σορρυ για τον τονο, αλλα εκνευριζομαι με τετοια θεματα. καλη συνεχεια.

Swimmer
Forum Master
Forum Master

Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Athens Pride   19/4/2013, 14:39

Το 'βολεψάκιας' σε αυτή τη περίπτωση, δε καταλαβαίνω πως το εννοείς. Εντάξει, διαφωνούμε εδώ, αλλά πραγματικά πιστεύεις ότι είμαι ένας ομοφυλόφιλος βολεμένος ως τι, συναισθηματικά; Ψυχολογικά; Επειδή υποτίθεται ότι κρύβομαι; Ότι έχω μια εικονική ζωή απλά και μόνο για να είμαι 'εντάξει' απέναντι στη στενόμυαλη οικογένειά μου και την κοινωνία; Κάνεις λάθος αν εννοείς εμένα προσωπικά στις απαντήσεις σου. Δε σε παρεξηγώ βέβαια ούτε θίγομαι από τον τόνο σου, γιατί δεν με ξέρεις προσωπικά. Οι απόψεις είναι για να λέγονται και να συζητιούνται!

Forum God

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Athens Pride   19/4/2013, 14:58

οχι εσυ. δεν σε ξερω προσωπικα και δε θαλεγα κατι τετοιο. μιλαω για τους περισσοτερους γκει στην Ελλαδα. βολεμενοι απο την αποψη οτι δεν θελω να προκαλεσω δυσκολιες στη ζωη μου και θα κανω κρυφα πραγματα οσο με παιρνει.

registered
Forum Εxperienced
Forum Εxperienced

Περιοχή : Κάπου εδώ γύρω...
Αριθμός μηνυμάτων : 688
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Athens Pride   19/4/2013, 15:25

@Panos Με το pride όμως οι βολεμένοι δεν συμμετέχουν γιατί "το pride είναι για τις ξεφωνημένες με τα φτερά και τα πούπουλα"
Οι "ξεφωνημένες" προσπαθούν να βγάλουν μόνες τους το φίδι από την τρύπα (να διεκδικήσουν τα αυτονόητα δηλαδή και εν μέρη τα καταφέρνουν και μπράβο τους! )
Όμως τελικά το σύνολο της κοινωνίας συνεχίζει τους gay ως ξεφωνημένες με πούπουλα και όχι ως ισάξιους συνανθρώπους της.

Όμως έτσι δεν γίνεται δουλειά,δεν γίνεται μόνο ένα 20-25% των gay να διεκδικεί τα δικαιωματά του και το υπόλοιπο 75 να είναι βολεμένο και να μη συμμετέχει...
Για αυτό ίσως θα είχε μεγαλύτερη επιτυχία κάποια εκδήλωση πιο ήπιων τόνων ωστέ να συγκεντρώσει περισσότερο gay κόσμο για να έχει μεγαλύτερη βαρύτητα αλλά και για να μην δώσουμε ακόμα μια ευκαιρία στην υπόλοιπη κοινωνία να πει "βγήκαν οι τρελές πάλι στους δρόμους" και να αγνοήσουν τα αιτηματά μας...
pseudonym
Forum Beginner
Forum Beginner

Περιοχή : Hellas
Αριθμός μηνυμάτων : 122

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Athens Pride   19/4/2013, 15:55

Δεν λέει κάτι δύσκολο ο Swimmer. Νομίζω ο σκεπτικισμός του έχει να κάνει με την αποτελεσματικότητα του pride και της κάθε πρωτοβουλίας γενικότερα. Αν πιστεύει κάποιος ότι το pride είναι τέλειο και δεν σηκώνει βελτίωση, όσον αφορά συγκεκριμένους στόχους (την κατανόηση και την αποδοχή της ομοφυλοφιλίας για παράδειγμα), τότε πάσο. Αν πάλι σηκώνει βελτίωση, τι θα το έκανε αποτελεσματικότερο; Τι κόβει πόντους;

Κατά τα άλλα, ο πρώτος αβόλευτος ας μας λιθοβολήσει έμας τους βολεμένους. Ίσως, βέβαια, ο αβόλευτος που είχε τα αρχίδια και δεν κρύβεται πλεόν, να ήταν εκ των πραγμάτων βολεμένος σε άλλους τομείς που αναγκάζουν καποιον τρίτο, που δεν ήταν εκ των πραγμάτων βολεμένος σε αυτούς, να κρύβεται. Ένα είδος βολέματος, για παράδειγμα, είναι το να εκνευρίζεσαι με τέτοιες συζητήσεις και να δείχνεις με το δάχτυλο όσους μέχρι τώρα, για χ,ψ λόγους που εσύ αγνοείς, δεν είχαν τα αρχίδια να φανερωθούν. Είναι πάντα πιο εύκολο να τραβάς διαχωριστικές γραμμές από το να μπαίνεις στον κόπο να πλησιάσεις κάποιον, γιατί το δεύτερο απαιτεί συναισθηματική έκθεση και αυτή απαιτεί ψυχολογικό ξεβόλεμα. Είναι πιο εύκολο να διαπιστώνεις απουσία αρχιδιών και να γίνεσαι ταύρος με αυτό, από το να δουλέψεις με τον άλλο ώστε να μεγαλώσει κι αυτός ένα ζευγάρι αρχίδια.

Επίσης, η κοινωνία δεν είναι ένα ομοιογενές πράγμα. Η αθήνα δεν είναι ίδια με τη θεσσαλονίκη και η θεσσαλονίκη δεν είναι ίδια με το διδυμότειχο. Ίσως φαντάζουν φθηνές δικαιολογίες όλα αυτά σε κάποιους, αλλά το διαφορετικό (ό,τι και αν είναι αυτό) φαντάζει πάντα ως κάτι μη αφθεντικό και ανάξιο να ασχοληθείς μαζί του. Μέχρι να κοιτάξεις στον καθρέφτη και να δεις το διαφορετικό, τουλάχιστον.
Panos_thess
Forum God
Forum God

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Athens Pride   19/4/2013, 16:12

χαχα, υποθετω οτι μου αξιζε αυτο για τον τονο που ειχα στα ποστ μου, αλλα μην γελιεσαι δεν ειναι οτι κρινω τους περισσοτερους ανθρωπους, απλα υπαρχουν συγκεκριμενα πραγματα που με εκνευριζουν.
π.χ αυτο που με εκνευριζει απιστευτα ειναι αυτοι οι βολεμενοι που κρινουν τους φανερους. δλδ οχι μονο τα ατομα αυτα δουλευουν για το κοινο καλο των γκει, αλλα να δεχονται και κριτικη και απο ατομα που ειναι βαθια στην ντουλαπα και δεν εχουν σκοπο να αλλαξουν τπτ? λολ δλδ.

φυσικα και δεν ειναι τελειο το pride. αλλα σιγουρα ειναι καλυτερο απο το τιποτα. προσωπικα δεν με ενοχλει κατι σε αυτο, μιας και το βλεπω απλα ως μια γιορτη υπερηφανειας.

σε πληροφορω ειμαι πολυ πιο συζητησιμος απο κοντα, απλα δεν θελω οταν ειμαι εκνευρισμενος να μιλαω με καποιον που δεν ξερω γιατι μπορει να ξεσπασω απλα πανω του κ ειναι βλακεια μου αυτο.
φυσικα κ υπαρχουν λογοι να μην το πεις, οπως το να εισαι σε ενα χωριο που προφανως ειναι πιο κολλημενα τα μυαλα, αλλα ειδικα οταν εισαι σε μια πολη οπως η θεσσαλονικη ή η αθηνα?... ποσες δικαιολογιες μπορει να βρει καποιος για να μην ζησει ανοιχτα ως γκει? και επαναλαμβανω. ως ενα σημειο το καταλαβαινω(π.χ για γονεις) αλλα στους φιλους σου? ειναι απλα κριμα.

αν ολοι ειμασταν πιο ανοιχτοι, θα ηταν πολυ πιο ευκολο να μας αποδεχτει η κοινωνια μας.

Elementstv
Forum God
Forum God

Αριθμός μηνυμάτων : 4423
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Athens Pride   19/4/2013, 16:13

Παιδιά αυτά τα επιχειρήματα είναι ήδη λίγο πολύ χιλιοειπωμένα!

Απλά για όσους έχουν υπάρξει εθελοντές και όχι μόνο τη μέρα του Pride, αλλά για όλο το εξάμηνο προετοιμασίας του και έχουν δει πόσο δουλειά έχει, φαίνεται αστείο να κριτικάρουν κάποιοι που δεν κάνουν τίποτα, έτσι από τη βολή του καναπέ τους. Αν θέλετε, οργανώστε δικές σας δράσεις, ή πηγαίνετε εθελοντές στο Pride και προσπαθήστε να το αλλάξετε εκ των έσω.

Γνώμη μου είναι πως έχουμε ένα από τα πιο ετεροκανονικά pride που γίνονται παντού.

Επίσης κάποιος που λέει ότι "αποδέχομαι τους γκέι, εκτός από αυτούς που είναι πολύ θηλυπρεπείς γιατί δεν τους θεωρώ αξιοπρεπείς", ΔΕΝ ΑΠΟΔΕΧΕΤΑΙ τους γκέι.

Και υπάρχουν γκέι οργανώσεις για νέους ανθρώπους με πιο ακτιβιστικό χαρακτήρα, με συλλογικό χαρακτήρα που αγωνίζονται και εκείνοι για κάτι καλύτερο.

Αν θέλεις να αγωνιστείς, θα αγωνιστείς. Όλα τ' άλλα είναι δικαιολογίες....

Forum Beginner
Forum Beginner

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Athens Pride   19/4/2013, 16:34

Panos_thess έγραψε:
χαχα, υποθετω οτι μου αξιζε αυτο για τον τονο που ειχα στα ποστ μου, αλλα μην γελιεσαι δεν ειναι οτι κρινω τους περισσοτερους ανθρωπους, απλα υπαρχουν συγκεκριμενα πραγματα που με εκνευριζουν.
π.χ αυτο που με εκνευριζει απιστευτα ειναι αυτοι οι βολεμενοι που κρινουν τους φανερους. δλδ οχι μονο τα ατομα αυτα δουλευουν για το κοινο καλο των γκει, αλλα να δεχονται και κριτικη και απο ατομα που ειναι βαθια στην ντουλαπα και δεν εχουν σκοπο να αλλαξουν τπτ? λολ δλδ.

φυσικα και δεν ειναι τελειο το pride. αλλα σιγουρα ειναι καλυτερο απο το τιποτα. προσωπικα δεν με ενοχλει κατι σε αυτο, μιας και το βλεπω απλα ως μια γιορτη υπερηφανειας.

σε πληροφορω ειμαι πολυ πιο συζητησιμος απο κοντα, απλα δεν θελω οταν ειμαι εκνευρισμενος να μιλαω με καποιον που δεν ξερω γιατι μπορει να ξεσπασω απλα πανω του κ ειναι βλακεια μου αυτο.
φυσικα κ υπαρχουν λογοι να μην το πεις, οπως το να εισαι σε ενα χωριο που προφανως ειναι πιο κολλημενα τα μυαλα, αλλα ειδικα οταν εισαι σε μια πολη οπως η θεσσαλονικη ή η αθηνα?... ποσες δικαιολογιες μπορει να βρει καποιος για να μην ζησει ανοιχτα ως γκει? και επαναλαμβανω. ως ενα σημειο το καταλαβαινω(π.χ για γονεις) αλλα στους φιλους σου? ειναι απλα κριμα.

αν ολοι ειμασταν πιο ανοιχτοι, θα ηταν πολυ πιο ευκολο να μας αποδεχτει η κοινωνια μας.

φυσικός είναι ο εκνευρισμός, σε όλους υπάρχει, απλώς είναι καλό να μην είναι το μόνο που υπάρχει. η κρίση, όταν γίνεται με κακή συνείδηση, είναι αναποτελεσματική είτε έρχεται από βολεμένους είτε από αβόλευτους. ίσως να μην έχουν τα ίδια ελαφρυντικά οι μεν με τους δε, αλλά, εν τέλει, είναι το ίδιο αναποτελεσματικοί. το ξέρω ότι είσαι πιο συζητήσιμος από κοντά, όλοι κρίνουμε ευκολότερα όταν δεν έχουμε μπροστά μας αυτόν που κρίνουμε, ώστε να αντιληφθούμε ότι μπορεί είτε να πληγώσουμε είτε να πληγωθούμε. προσωπικά μπορώ να σκεφτώ διάφορα πράγματα που θα έκαναν κάποιον δυστακτικό στο να φανερωθεί, ακόμη και στη νέα υόρκη να είναι. δεν έχει ιδιαίτερο νόημα το να αναφερθώ σε αυτά πάντως. εφόσον είσαι στη θεσσαλονική, μπορείς, έστω από περιέργεια, να ρωτήσεις κάποιον, αν τύχει και τον/την συναντήσεις.
Panos_thess
Forum God
Forum God

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Athens Pride   19/4/2013, 16:39

φυσικα και εχω συναντησει ατομα που δεν το εχουν πει.. και φιλοι μου κιολας.
δικαιωμα τους να μην το πουν φυσικα, γιατι ισως περα απο καθε δικαιολογια, απλα να μην ειναι ετοιμοι να αντιμετωπισουν τις συνεπειες που ισως θα εχουν.

το οτι ειναι πιο "κρυφοι" απο μενα, δεν επηρεαζει τον τροπο που τους βλεπω καθημερινα, αλλα αν για παραδειγμα ακουσω σχολια οτι το pride ειναι υπερβολικο και υπαρχουν πιο σωστοι τροποι να περασεις ενα μηνυμα, φυσικα και θα τους θεσω ως ζητημα οτι ξερεις τουλαχιστον αυτοι οι ανθρωποι που κανουν το pride προσπαθουν για το καλο ολων μας. εμεις τι κανουμε?

pseudonym
Forum Beginner
Forum Beginner

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Athens Pride   19/4/2013, 16:56

Panos_thess έγραψε:
το οτι ειναι πιο "κρυφοι" απο μενα, δεν επηρεαζει τον τροπο που τους βλεπω καθημερινα, αλλα αν για παραδειγμα ακουσω σχολια οτι το pride ειναι υπερβολικο και υπαρχουν πιο σωστοι τροποι να περασεις ενα μηνυμα, φυσικα και θα τους θεσω ως ζητημα οτι ξερεις τουλαχιστον αυτοι οι ανθρωποι που κανουν το pride προσπαθουν για το καλο ολων μας. εμεις τι κανουμε?

Γι' αυτό μίλησα για καλή και κακή συνείδηση όσον αφορά στην κρίση που κάνει κάποιος. Το ότι αυτός ο κάποιος δεν έχει φανερωθεί, δε συνεπαγέται πως είναι λάθος στην κρίση του όσον αφορά στην αποτελεσματικότητα μιας τακτικής.* Ούτε πως η κρίση αυτή έχει επικριτικό χαρακτήρα και ως στόχο τα πρόσωπα που το διοργανώνουν. Μπορεί κάλλιστα να είναι μια διαπίστωση, που ίσως και να φανεί χρήσιμη. Ίσως, εν τέλει, αυτός που το λέει να θέλει να φανεί χρήσιμος με αυτόν τον τρόπο και όχι επικρικτικός. Συνήθως δεν είναι δύσκολο να καταλάβεις ποιο από τα δυο είναι το κίνητρο κάποιου.

*Για να στο πω και διαφορετικά, δεν είναι παράξενο κάποιος να είναι άριστος γνώστης πολεμικών τακτικών χωρίς να έχει βρεθεί ούτε μια φορά σε πεδίο μάχης. Μάλλον ο κανόνας είναι. Χωρίς βέβαια να συνεπάγεται πως όποιος δεν έχει βρεθεί σε πεδίο μάχης είναι και γνώστης των τακτικών.
Panos_thess
Forum God
Forum God

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Athens Pride   19/4/2013, 17:27

δεν καταλαβαινω καν την αντιστοιχια. ^^
αλλα επισης ξερω οτι πραξη > θεωρια.
ειναι πολυ ευκολο να βγαζουμε θεωριες για το τι θα ηταν καλο κτλ κτλ οταν ειμαστε εξω απο το χορο, αλλα ειναι πιο δυσκολο να κανουμε πραξεις.

οσον αφορα την κριση καποιου που δεν ειναι out, φυσικα κ θα μπορουσε να ειναι σωστη.
ομως πως μπορει στην ουσια καποιος που πιθανον να εχει κομπλεξ που ουτε καν διακρινει στον εαυτο του, να ειναι σωστος κριτης?
και ας μην κρυβομαστε πισω απο το δαχτυλο μας. το να πεις οτι το pride ειναι πανηγυρι και εχει σουργελα δεν ειναι σχολιο για να φανεις χρησιμος.

ή π.χ γιατι ας πουμε καποιος να πει "δεν πρεπει να βγαινουμε μασκαρεμενοι γιατι τα καναλια διαστρεβλωνουν την εικονα μας" και να μην πει "δεν πρεπει τα καναλια να διαστρεβλωνουν την εικονα μας"?
πρεπει να μαθουμε που πρεπει να κανουμε μπροστα και που να κοντοστεκομαστε για να μην μας παρεξηγουν. και νομιζω την μια-δυο μερες που γινεται το Pride, δεν εγινε κατι αν υπαρχουν μασκαρεμενοι αντρες και γυναικες. σιγα τ'αυγα δλδ..

pseudonym
Forum Beginner
Forum Beginner

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Athens Pride   19/4/2013, 18:01

Panos_thess έγραψε:
δεν καταλαβαινω καν την αντιστοιχια. ^^
αλλα επισης ξερω οτι πραξη > θεωρια.
ειναι πολυ ευκολο να βγαζουμε θεωριες για το τι θα ηταν καλο κτλ κτλ οταν ειμαστε εξω απο το χορο, αλλα ειναι πιο δυσκολο να κανουμε πραξεις.

Και το ότι η πράξη είναι ανώτερη της θεωρίας, θεωρία είναι. Εγώ πιστεύω πως η μία συμπληρώνει την άλλη, ακόμη και στις περιπτώσεις που άλλος έχει την θεωρία και άλλος την κάνει πράξη. Εύκολο είναι και το να απορρίπτουμε μια γνώμη/πρόταση/θεωρία χωρίς να την εξετάσουμε. Τέλος πάντων, μάλλον θα αρχίσουμε να κάνουμε κύκλους χωρίς λόγο από εδώ και πέρα.

Panos_thess έγραψε:
οσον αφορα την κριση καποιου που δεν ειναι out, φυσικα κ θα μπορουσε να ειναι σωστη.
ομως πως μπορει στην ουσια καποιος που πιθανον να εχει κομπλεξ που ουτε καν διακρινει στον εαυτο του, να ειναι σωστος κριτης?

Γιατί δεν είναι ο μόνος βολεμένος συμπλεγματικός. Για την ακρίβεια, όλοι είμαστε. Αν αυτό μας κάνει όλους ανάξιους κριτικής σκέψης, πάσο.

Panos_thess έγραψε:
και ας μην κρυβομαστε πισω απο το δαχτυλο μας. το να πεις οτι το pride ειναι πανηγυρι και εχει σουργελα δεν ειναι σχολιο για να φανεις χρησιμος.

Σύμφωνοι. Αναφερόμαι σε απόψεις όπως του Swimmer, ωστόσο.

Panos_thess έγραψε:
ή π.χ γιατι ας πουμε καποιος να πει "δεν πρεπει να βγαινουμε μασκαρεμενοι γιατι τα καναλια διαστρεβλωνουν την εικονα μας" και να μην πει "δεν πρεπει τα καναλια να διαστρεβλωνουν την εικονα μας"?
πρεπει να μαθουμε που πρεπει να κανουμε μπροστα και που να κοντοστεκομαστε για να μην μας παρεξηγουν. και νομιζω την μια-δυο μερες που γινεται το Pride, δεν εγινε κατι αν υπαρχουν μασκαρεμενοι αντρες και γυναικες. σιγα τ'αυγα δλδ..

Μπορούμε απλώς να το κάνουμε πιο δύσκολο για τα κανάλια να διαστρεβλώσουν την εικόνα (ό,τι κι αν σημαίνει αυτό). Υποθέτω πως για να γίνει αυτό, δεν είναι αναγκαστικό να λείψει η μασκαράτα. Μπορεί με κάποιον τρόπο να επιδιωχθεί να μην παρουσιαστεί αυτή ως το κεντρικό (ή μοναδικό) τεκτενόμενο της συνάντησης.
monster
Inactive Members

Περιοχή : city centre
Αριθμός μηνυμάτων : 15608
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Athens Pride   19/4/2013, 20:21

Η αντίληψη ότι το pride είναι γεμάτο από ανθρώπους με "φτερά και πούπουλα" είναι τελείως ανυπόστατη! Δείχνει κατ'εμέ αφενός την άγνοια εκείνου που το πιστεύει και δεύτερο το γεγονός ότι η "κατάσταση" αυτή έχει περάσει αφιλτράριστη στο μυαλό του και έχει εγκατασταθεί στερεοτυπικά όπως ορισμένοι προσπαθούν να του την περάσουν (ΜΜΕ, αρκετοί αντι-γκει listestyle people κλπ)!

Κι ακόμα χειρότερα, το να χρησιμοποιείς ως επιχείρημα κατά του pride τα φτερά και πούπουλα σε καθιστά αυτόματα ρατσιστή, ομοφοβικό. Γιατί; Γιατί μπαίνεις στη διαδικασία συγκρίσεων αντρας/γυναικα, αρρεν/θηλυπρεπής και ανάγεις την αρρενωπότητα (έναντι κάθε τινος θηλυπρεπούς/θηλυκού) σε αξία! Κι αν αυτό δεν είναι ο ορισμός της ομοφοβίας, τότε τι είναι; Έτσι, η ιδεολογική σου βάση αποκτά συγκεκριμένους χρωματισμούς, συγκεκριμένη ταυτότητα και με βάση την ιδεολογία σου αυτή προχωράς στην άσκηση κριτικής.

Κι αν δεν μπορεις να δεχτείς τα φτερά και τα πούπουλα, πως μετά περιμένεις να δεχτούν οι στρ8 εσένα; Να σε δεχτούν επειδή είσαι αρρενωπός; Επειδή η αρρενωπότητα σημαίνει αξιοπρέπεια; Κουνια που σε κούναγε,αν πιστεύεις κατι τέτοιο! (το β' πρόσωπο δε χρησιμοποιείται ειδικά για κάποιον αλλά γενικα!)

Forum Beginner
Forum Beginner

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Athens Pride   19/4/2013, 21:39

Γενικά, λοιπόν, κάθε σεξουαλική συμπεριφορά που ανάγεται σε ταυτότητα, είτε αυτή είναι στρέητ είτε γκέι είτε οτιδήποτε άλλο, δημιουργεί δίπολα, χρωματισμούς και κανονικότητες. Εφόσον ταμπελονώμαστε πάντως και για την πολιτική ορθότητα του πράγματος, δεν θα έπρεπε ο τίτλος να είναι LGBTQQIAAP pride;
KostasMp28
Forum God
Forum God

Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Athens Pride   19/4/2013, 23:32

monster έγραψε:
Η αντίληψη ότι το pride είναι γεμάτο από ανθρώπους με "φτερά και πούπουλα" είναι τελείως ανυπόστατη! Δείχνει κατ'εμέ αφενός την άγνοια εκείνου που το πιστεύει και δεύτερο το γεγονός ότι η "κατάσταση" αυτή έχει περάσει αφιλτράριστη στο μυαλό του και έχει εγκατασταθεί στερεοτυπικά όπως ορισμένοι προσπαθούν να του την περάσουν (ΜΜΕ, αρκετοί αντι-γκει listestyle people κλπ)!

Κι ακόμα χειρότερα, το να χρησιμοποιείς ως επιχείρημα κατά του pride τα φτερά και πούπουλα σε καθιστά αυτόματα ρατσιστή, ομοφοβικό. Γιατί; Γιατί μπαίνεις στη διαδικασία συγκρίσεων αντρας/γυναικα, αρρεν/θηλυπρεπής και ανάγεις την αρρενωπότητα (έναντι κάθε τινος θηλυπρεπούς/θηλυκού) σε αξία! Κι αν αυτό δεν είναι ο ορισμός της ομοφοβίας, τότε τι είναι; Έτσι, η ιδεολογική σου βάση αποκτά συγκεκριμένους χρωματισμούς, συγκεκριμένη ταυτότητα και με βάση την ιδεολογία σου αυτή προχωράς στην άσκηση κριτικής.

Κι αν δεν μπορεις να δεχτείς τα φτερά και τα πούπουλα, πως μετά περιμένεις να δεχτούν οι στρ8 εσένα; Να σε δεχτούν επειδή είσαι αρρενωπός; Επειδή η αρρενωπότητα σημαίνει αξιοπρέπεια; Κουνια που σε κούναγε,αν πιστεύεις κατι τέτοιο! (το β' πρόσωπο δε χρησιμοποιείται ειδικά για κάποιον αλλά γενικα!)

Και δεν ήθελα με τίποτα να μπω στην διαδικασία να απαντήσω, είσαι ακριβώς στην σκέψη μου!!!
KostasMp28
Forum God
Forum God

Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Athens Pride   19/4/2013, 23:33

pseudonym έγραψε:
Εφόσον ταμπελονώμαστε πάντως και για την πολιτική ορθότητα του πράγματος, δεν θα έπρεπε ο τίτλος να είναι LGBTQQIAAP pride;

Να ένας ωραίος τίτλος...
Η ονομασία λοιπόν είναι το θέμα μας?
xrhstospecialis
Forum Regular
Forum Regular

Περιοχή : θεσσαλονικη
Αριθμός μηνυμάτων : 436
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Athens Pride   20/4/2013, 00:09

o ερωτας ακα panos_thess kala ta leei ~
pseudonym
Forum Beginner
Forum Beginner

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Athens Pride   20/4/2013, 00:27

KostasMp28 έγραψε:
pseudonym έγραψε:
Εφόσον ταμπελονώμαστε πάντως και για την πολιτική ορθότητα του πράγματος, δεν θα έπρεπε ο τίτλος να είναι LGBTQQIAAP pride;

Να ένας ωραίος τίτλος...
Η ονομασία λοιπόν είναι το θέμα μας?

Και αυτή, μεταξύ άλλων.
Swimmer
Forum Master
Forum Master

Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Athens Pride   20/4/2013, 00:50

monster έγραψε:

Προσωπικά, δεν εννούσα αυτό με τις απόψεις μου πάντως. Δεν ισσοπέδωσα τα πάντα. Αλλοίμονο αν είμαστε και ρατιστές μεταξύ μας! Ήμαρτον δηλαδή... αδίκως προσπαθούσα να εξηγήσω τι εννοώ, σίγουρα ο γραπτός λόγος παρεξηγείται, αλλά δεν ήξερα ότι δεν είναι και κατανοητός...

Athens Pride
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 6Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: Θεματικές Ενότητες :: Κοινωνία-
Μετάβαση σε: