ΦόρουμΣυχνές ΕρωτήσειςΑναζήτησηΟμάδες ΜελώνΕγγραφήΣύνδεση
Σημαντικά Θέματα
Πρόσφατα Θέματα
» Ποιά πράγματα σας ανάβουν?
από mistirius_boy 9/10/2017, 14:29

» Κάρμα ( Long Post)
από DiabolAkis 7/10/2017, 06:12

» Όταν είστε σε δημόσιους χώρους, τσεκάρετε (κρυφά ή φανερά) το φούσκωμα στο παντελόνι του άλλου;
από N.G95 6/10/2017, 23:53

» Αστείες εικόνες
από Dragneel 6/10/2017, 00:33

» Αγαπημένα ξένα τραγούδια
από Dragneel 6/10/2017, 00:17

» Καλωσόρισμα νέων μελών - Χαιρετισμοί
από Duality 3/10/2017, 04:45

» ... Στον ύπνο μου είδα...
από Dragneel 1/10/2017, 23:56

» Τηλεφωνικό σεξ
από phonesexchat 21/9/2017, 18:31

» γκει προτασεις γαμου...
από Dragneel 9/9/2017, 22:06

» Soundtracks
από Dragneel 4/9/2017, 22:29

» Αστεία video
από Duality 29/8/2017, 08:39

» Αν ήσουν...
από Duality 23/8/2017, 10:34

» Παιχνίδι ερωτήσεων
από Duality 23/8/2017, 08:58

» Διάφορα video
από Dragneel 19/8/2017, 14:47

» Οff-topic
από N.G95 14/8/2017, 18:15

» Πονηρές παραλίες στο Βόλο
από apeiros69 30/7/2017, 22:11

» O λεξάριθμος του ονόματος μας δείχνει τον χαρακτήρα μας.
από SavantBleu 29/7/2017, 23:03

» Νέο μέλος
από tenorman 14/7/2017, 21:15

» MBTI Personality Test
από makosdim 2/7/2017, 19:45

» Τεστ Διπολικης Διαταραχης
από makosdim 2/7/2017, 19:26

» Θα χασω τη σχεση μου απο μια μ*λ*κι*;
από Steven94 27/6/2017, 22:25

» Τι σκέφτεσαι αυτή τη στιγμή;
από Steven94 27/6/2017, 22:22

» Θέματα συζήτησης μεταξύ ενός straight και ενός gay.
από DiabolAkis 26/6/2017, 21:33

» Κοιτάτε το πέος του διπλανού σας στα ουρητήρια σε δημόσιους χώρους?
από Cookie 26/6/2017, 00:43

» Τι είμαι τελικά;
από Cookie 26/6/2017, 00:25

Σας προτείνουμε
Συζητήσεις για το φύλο, το σώμα, τις επιθυμίες
Κέντρο πρόληψης για τον HIV
Kοινότητα LGBTQ νέων
Κορυφαίοι συγγραφείς του μήνα
Dragneel

Duality

DiabolAkis

mistirius_boy

N.G95

Οκτώβριος 2017
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
ΗμερολόγιοΗμερολόγιο

Μοιραστείτε | 

Athens Pride

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Συμμετέχετε/Θα συμμετείχατε αν είχατε την δυνατότητα;
Ναι
56%
 56% [ 24 ]
Όχι
23%
 23% [ 10 ]
Δεν ξέρω
21%
 21% [ 9 ]
Σύνολο Ψήφων : 43

ΣυγγραφέαςΜήνυμα
registered
Forum Εxperienced
Forum Εxperienced

Φύλο : Άντρας
Περιοχή : Κάπου εδώ γύρω...
Αριθμός μηνυμάτων : 688
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Athens Pride   18/4/2013, 00:56

Ποιά η γνώμη σας για τις gay παρελάσεις;
Είναι απαραίτητες;
Πετυχαίνουν το σκοπό τους,οδηγούν την κοινωνία να μας αποδεχθεί;
Συμμετέχετε σε αυτές;

Προσωπικά όταν μου δοθεί η δυνατότητα θα συμμετέχω στο pride,παρ όλα αυτά το θεωρώ λίγο "άστοχο"...
Ο λόγος είναι οτί δεν καταφέρνει να συγκεντρώσει την πλειοψηφία των gay,ειδικά των αντρών και επίσης ο περισσότερος κόσμος ο οποίος είναι προκατελειμένος απέναντι σε οτιδήποτε "gay" αντιλαμβάνεται το pride ως το πανηγυράκι των πούστηδων...
Παρ όλα αυτά είναι απαραίτητο προς το παρόν γιατί τουλάχιστον δείχνει οτί υπάρχουμε και εμείς...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Athens Pride   18/4/2013, 00:59

Έχω υπάρξει και εθελοντής σε pride..
Είναι πολύ ωραία κίνηση αλλά ως γνωστόν το κάνουμε πανηγύρι κάθε φορά και φυσικά έχουν λόγο και τα media. :)
Θέλω και φέτος να γίνω εθελοντής αλλά δεν ξέρω το πρόγραμμα μου προς το καλοκαίρι.
Eπίσης δεν πρόλαβα και τις αιτήσεις οπότε μάλλον δε θα γίνω φέτος.

Αλλά θα πάω σίγουρα φέτος.
KostasMp28
Forum God
Forum God

Περιοχή : Athens
Αριθμός μηνυμάτων : 4373
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Athens Pride   18/4/2013, 01:03

registered έγραψε:
Ποιά η γνώμη σας για τις gay παρελάσεις;
Είναι απαραίτητες;
Πετυχαίνουν το σκοπό τους,οδηγούν την κοινωνία να μας αποδεχθεί;
Συμμετέχετε σε αυτές;

Προσωπικά όταν μου δοθεί η δυνατότητα θα συμμετέχω στο pride,παρ όλα αυτά το θεωρώ λίγο "άστοχο"...
Ο λόγος είναι οτί δεν καταφέρνει να συγκεντρώσει την πλειοψηφία των gay,ειδικά των αντρών και επίσης ο περισσότερος κόσμος ο οποίος είναι προκατελειμένος απέναντι σε οτιδήποτε "gay" αντιλαμβάνεται το pride ως το πανηγυράκι των πούστηδων...
Παρ όλα αυτά είναι απαραίτητο προς το παρόν γιατί τουλάχιστον δείχνει οτί υπάρχουμε και εμείς...

Αυτό που λες στην τελευταία πρόταση είναι το βασικότερο... Είμαστε περήφανοι που είμαστε gay, όπως κι αν είμαστε σαν άνθρωποι!
Πρέπει να καταλάβουμε πως δεν πρέπει να γίνουμε αυτό που θέλει η κοινωνία για να μας αποδεχτεί, αλλά να την αναγκάσουμε να μας αποδεχτεί όπως ακριβώς είμαστε εμείς, από την αρχή μέχρι το τέλος!
starlight24
Forum Master
Forum Master

Περιοχή : Βόρειες Επαρχίες
Αριθμός μηνυμάτων : 1547
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Athens Pride   18/4/2013, 01:12

Αν είχα την ευκαιρία θα πήγαινα και εγώ. Τουλάχιστον να δω από κοντά πως είναι σαν μια πρώτη επαφή και άποψη.

~Work hard, party harder.
KostasMp28
Forum God
Forum God

Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Athens Pride   18/4/2013, 01:13

Κοζάνη ε?
registered
Forum Εxperienced
Forum Εxperienced

Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Athens Pride   18/4/2013, 01:15

@KostasMp28
Περήφανοι είμαστε,αλλά ταυτόχρονα είμαστε και σε μια κοινωνία που μας υποτιμά και μας εξευτελίζει...μας αναγκάζει να ζούμε στην ντουλάπα γιατί αλλιώς στην καλύτερη να δεχθούμε υποτιμητικά σχόλια ενώ στην χειρότερη πέφτουμε θύματα ομοφοβικής βίας όπως ο σταφυλίδης...

Μήπως θα είχε μεγαλύτερο αποτέλεσμα κάποια άλλη περισσότερο "political correct" εκδήλωση η οποία όμως να είχε μεγαλύτερη μαζικότητα;
Swimmer
Forum Master
Forum Master

Αριθμός μηνυμάτων : 1940
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Athens Pride   18/4/2013, 01:18

Δεν ξέρω... εγώ πάλι είμαι 50/50. Θα ήθελα πολύ να πάω, αλλά δε με εκφράζει απόλυτα αυτό το πανηγύρι με τον τρόπο που γίνεται. Θα προτιμούσα να ήταν πιο 'κόσμιο' εδώ στην Ελλάδα, όπου ο κόσμος ακόμα δεν είναι καθόλου έτοιμος για τόσο 'προχωρημένες' καταστάσεις. Κατά τη γνώμη μου θα έπρεπε να επικεντρώνεται περισσότερο στα δικαιώματά μας, στην ισότητα, στην αναφορά των περιστατικών βίας και ρατσισμού, παρά στα queer show και αντίστοιχα με ημίγυμνους άνδρες που περισσότερο φαίνονται χυδαία και προκλητικά στους απ' έξω.

Forum God

Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Athens Pride   18/4/2013, 01:27

registered έγραψε:
@KostasMp28
Περήφανοι είμαστε,αλλά ταυτόχρονα είμαστε και σε μια κοινωνία που μας υποτιμά και μας εξευτελίζει...μας αναγκάζει να ζούμε στην ντουλάπα γιατί αλλιώς στην καλύτερη να δεχθούμε υποτιμητικά σχόλια ενώ στην χειρότερη πέφτουμε θύματα ομοφοβικής βίας όπως ο σταφυλίδης...

Μήπως θα είχε μεγαλύτερο αποτέλεσμα κάποια άλλη περισσότερο "political correct" εκδήλωση η οποία όμως να είχε μεγαλύτερη μαζικότητα;

Οπότε πρέπει να είμαστε πιο σοβαροί για να μας πάρουν σοβαρά?
Δεν διεκδικείται η ύπαρξή μας και οι επιλογές μας όσον αφορά τον τρόπο ζωής...
KostasMp28
Forum God
Forum God

Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Athens Pride   18/4/2013, 01:28

Swimmer έγραψε:
Δεν ξέρω... εγώ πάλι είμαι 50/50. Θα ήθελα πολύ να πάω, αλλά δε με εκφράζει απόλυτα αυτό το πανηγύρι με τον τρόπο που γίνεται. Θα προτιμούσα να ήταν πιο 'κόσμιο' εδώ στην Ελλάδα, όπου ο κόσμος ακόμα δεν είναι καθόλου έτοιμος για τόσο 'προχωρημένες' καταστάσεις. Κατά τη γνώμη μου θα έπρεπε να επικεντρώνεται περισσότερο στα δικαιώματά μας, στην ισότητα, στην αναφορά των περιστατικών βίας και ρατσισμού, παρά στα queer show και αντίστοιχα με ημίγυμνους άνδρες που περισσότερο φαίνονται χυδαία και προκλητικά στους απ' έξω.

Ξαναλέω πως η κοινωνία μας θέλει μαζεμένους, μη προκλητικούς και στο περιθώριο... Εμείς όμως είμαστε εδώ και δεν δεχόμαστε κανείς να μας υποβάλει το πως θα ζούμε την ζωή μας...
registered
Forum Εxperienced
Forum Εxperienced

Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Athens Pride   18/4/2013, 01:55

KostasMp28 έγραψε:

Οπότε πρέπει να είμαστε πιο σοβαροί για να μας πάρουν σοβαρά?
Δεν διεκδικείται η ύπαρξή μας και οι επιλογές μας όσον αφορά τον τρόπο ζωής...

Χμμ περίεργα το θέτεις το ερώτημα...
Εγώ αυτό που ξέρω είναι οτί στην κοινωνία που ζούμε (ασχέτως σεξουαλικού προσανατολισμού) δεν έχουμε μάθει να συμβιώνουμε αρμονικά αλλά περισσότερο έχουμε συνηθίσει να ανεχόμαστε ο ένας τον άλλο.

Εμείς ως gay τι θέλουμε να πετύχουμε,γιατί κατεβαίνουμε στην παρέλαση;
Κατεβαίνουμε γιατί προσπαθούμε να κάνουμε την κοινωνία να σέβεται την διαφορετικότητα σε όλες της τις εκφάνσεις,κατεβαίνουμε για να μπορούμε εμείς στα 80 μας να μπορούμε να κυκλοφορούμε με φτερά και πούπουλα στους δρόμους χωρίς να τρέχει μια;

Ή μήπως κατεβαίνουμε στο δρόμο για να δείξουμε οτί ναι υπάρχουμε και εμείς οι άντρες που αγαπάμε άντρες,για να μπορούμε να κυκλοφορούμε χεράκι χεράκι με το αίσθημα πρωτού γεράσουμε;

Εγώ πάντως για τον δεύτερο λόγο έχω πρόθεση να συμμετέχω στο pride ως gay εκδήλωση...
Όμως βλέπω οτί τελικά οι προθέσεις μου επισκιάζονται από τα φτερά και τα πούπουλα και πως ο στόχος που θέλω να πετύχω δεν επιτυγχάνεται στον βαθμό που επιθυμώ...

Alejandro23
Forum Master
Forum Master

Αριθμός μηνυμάτων : 1313
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Athens Pride   18/4/2013, 02:38

Swimmer έγραψε:

Αυτή είναι και η δική μου άποψη.
Δεν με εκφράζει(το μεγαλύτερο μέρος του)όλο αυτό το show γιατί είναι υπερβολικά κραυγαλέο,και αναμενόμενο να μην κερδίζει θετικές εντυπώσεις δεν γίνεται το Gαy pride στην Ελλάδα να μοιάζει περισσότερο με του San Fransisco ενώ απευθύνεται στο Ελληνικό κοινό,είναι απλά λάθος και πιστεύω οτι πιο πιθανό είναι να έχει αντίθετα αποτελέσματα από τα επιθυμητά.
Panos_thess
Forum God
Forum God

Περιοχή : Θεσσαλονικάρααααααααααα~~ :3
Αριθμός μηνυμάτων : 3440

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Athens Pride   18/4/2013, 03:33

οπως και να γινεται, ειναι καλο που υπαρχει. δινει ορατοτητα. εκτος απο την παρελαση, με τους ημιγυμνους τυπους υπαρχουν και αλλες πλευρες στο pride.

αλλωστε αν δεν ηταν τοσο κραυγαλεο, ισως να καταπνιγοταν κιολας.
ειναι μια γιορτη, και δεν καταλαβαινω γιατι γινεται τοσο θεμα με δηθεν "προκλητικες" εμφανισεις. μη χεσω. λες και δεν κυκλοφορουν ανθρωποι που ντυνονται ουτως η αλλως προκλητικα.
το μεγαλυτερο ποσοστο ειναι απλοι ανθρωποι, με τα ρουχαλακια τους και την καλη διαθεση και τα ολα τους.

And I don't believe in anything that makes you wanna save me."
Alejandro23
Forum Master
Forum Master

Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Athens Pride   18/4/2013, 03:39

Συγγνώμη αλλά βλέπεις συχνά τύπους με τα γυαλιστερά εσώρουχα τους και με πούπουλα να κυκλοφορούν στην καθημερινότητα να πηγαίνουν στην δουλειά τους κλπ κλπ ?
Αυτό θεωρώ υπερβολή και περιττό .
Στο οτι καλύτερα να υπάρχει από το τίποτα συμφωνώ σίγουρα.
Panos_thess
Forum God
Forum God

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Athens Pride   18/4/2013, 03:45

γιατι συγκρινεις το να πηγαινει καποιος στη δουλεια του με το να πηγαινει καποιος σε ενα μεγαλο παρτυ? εχω δει πολυ χειροτερα ντυμενους να πηγαινουν σε συναυλιες.

Alejandro23
Forum Master
Forum Master

Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Athens Pride   18/4/2013, 04:05

Στην συναυλία κανείς δεν επιζητά την αποδοχή κανενός και δεν είναι αυτός ο σκοπός της εκεί μου φαίνεται όταν πας όπως πας για να τιμήσεις τον/τους τραγουδιστές και για να ξεδώσεις μπορεί.
Τις "υπερβολές" τις αναπαράγουν τα μέσα και δημιουργούν πιο πολύ αποστροφή παρά αποδοχή.
Το gay pride απευθύνεται στους ομοφοβικούς και γενικά σε όσους έχουν θέμα/πρόβλημα με το όλο θέμα.
Αν κινούταν λιγο περισσότερο μεσα στα Ελληνικά δεδομένα,δηλαδη λιγο πιο χαμηλών τόνων,είμαι 100% σίγουρος οτι θα πήγαιναν πολύύύύ περισσότεροι.
KostasMp28
Forum God
Forum God

Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Athens Pride   18/4/2013, 10:33

Καθόμαστε και το συζητάμε λες και για να συμμετέχεις στο Pride πρέπει οπωσδήποτε να είσαι ντυμένος stripper!
Αρχικά το 95%, ειδικά στης Ελλάδας που το συζητάμε, είναι ντυμένοι κανονικά!
Πάρτι υπερηφάνειας και ελευθερίας είναι παρ'όλα αυτά. Ο σκοπός του δεν είναι η διεκδίκηση δικαιωμάτων όπως είπα και πριν, αλλά η απόδειξη ότι τα έχουμε!
monster
Inactive Members

Περιοχή : city centre
Αριθμός μηνυμάτων : 15608
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Athens Pride   18/4/2013, 11:08

Νιώθω ότι ζω σε μια κοινωνία όπου πρωταρχικό μέλημα της είναι να ασκήσει κριτική στον συνάνθρωπο και τον τρόπο δράσης του. Πρέπει να κατανοήσουμε ότι η μοναδικότητα και η διαφορετικότητα είναι αναπόσπαστα στοιχεία μιας συλλογικής οργάνωσης όπως η κοινωνία. Το να μάθεις να αποδέχεσαι και να δείχνεις τον δέοντα σεβασμό ακόμα και για κάτι που δεν σε αντιπροσωπεύει πλήρως επειδή εξ ορισμού δεν γίνεται να συμφωνούμε όλοι με όλους κκ όλα, απαιτεί ώριμη σκέψη, ανωτερότητα και ανοιχτούς οριζόντες πράγματα που εκτιμώ στον άλλον κ με ΚΑΝΟΥ. Να τον παραδέχομαι

Forum God
Forum God

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Athens Pride   18/4/2013, 12:26

Alejandro23 έγραψε:
Στην συναυλία κανείς δεν επιζητά την αποδοχή κανενός και δεν είναι αυτός ο σκοπός της εκεί μου φαίνεται όταν πας όπως πας για να τιμήσεις τον/τους τραγουδιστές και για να ξεδώσεις μπορεί.
Τις "υπερβολές" τις αναπαράγουν τα μέσα και δημιουργούν πιο πολύ αποστροφή παρά αποδοχή.
Το gay pride απευθύνεται στους ομοφοβικούς και γενικά σε όσους έχουν θέμα/πρόβλημα με το όλο θέμα.
Αν κινούταν λιγο περισσότερο μεσα στα Ελληνικά δεδομένα,δηλαδη λιγο πιο χαμηλών τόνων,είμαι 100% σίγουρος οτι θα πήγαιναν πολύύύύ περισσότεροι.
χαχαχαχα, στην Ελλαδα οι περισσοτεροι ειναι κοτες και δεν πηγαινουν. αν δεν το ελεγαν GAY pride, ισως να πηγαιναν περισσοτεροι.
το pride ειναι μια γιορτη, με παρτυ και συναυλιες και ολα. δεν υπαρχει λογος να πρεπει να ειναι βαρετο ή κατατονικο. σε ποσες βαρετες γιορτες πηγαινεις και το απολαμβανεις? αν ειναι να βαρεθω, θα παω σε εκκλησια.

το οτι τα media διαστρεβλωνουν την εικονα περισσοτερο(αν και νομιζω οτι δεν την διαστρεβλωνουν τα media,αλλα απλα οι κολλημενοι ανθρωποι απο μονοι τους), δε σημαινει οτι πρεπει να αλλαξει κατι. ειναι μια χαρα ετσι οπως ειναι. δλδ ειλικρινα, τι σου φαινεται παραλογο σε μια γιορτη που εχει αρματα και παρελαση και παρτυ?

Swimmer
Forum Master
Forum Master

Αριθμός μηνυμάτων : 1940
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Athens Pride   18/4/2013, 15:05

Η δική μου άποψη έχει να κάνει καθαρά για το πως γίνεται αυτή η εκδήλωση εδώ στην Ελλάδα. Σε άλλη χώρα δεν θα είχα κανένα πρόβλημα να βγω με κόκκινο speedo στους δρόμους κρατώντας τη σημαία μας.

Δεν πρέπει να κοιτάμε όμως πάντα το χαβαλέ, να περάσουμε ωραία, να κάνουμε σαματά, να τραβήξουμε πάνω μας τα βλέμματα με αυτόν τον τρόπο. Η ουσία του Gay Pride είναι για να μη βαρεθείς δηλαδή μόνο; Θεωρώ ότι η Ελληνική κοινωνία χρειάζεται πιο μικρά βήματα για να γίνει ποιο ανοιχτόμυαλη, ανεκτική και γεμάτη σεβασμό απέναντί μας. Θεωρώ με το να τους πασάρουμε έντονα το ένα άκρο από αυτό που χαρακτηρίζει την gay κοινότητα δεν είναι σωστό για την ώρα.

Forum Master

Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Athens Pride   18/4/2013, 21:10

Panos_thess έγραψε:
Alejandro23 έγραψε:
χαχαχαχα, στην Ελλαδα οι περισσοτεροι ειναι κοτες και δεν πηγαινουν. αν δεν το ελεγαν GAY pride, ισως να πηγαιναν περισσοτεροι.
το pride ειναι μια γιορτη, με παρτυ και συναυλιες και ολα. δεν υπαρχει λογος να πρεπει να ειναι βαρετο ή κατατονικο. σε ποσες βαρετες γιορτες πηγαινεις και το απολαμβανεις? αν ειναι να βαρεθω, θα παω σε εκκλησια.

το οτι τα media διαστρεβλωνουν την εικονα περισσοτερο(αν και νομιζω οτι δεν την διαστρεβλωνουν τα media,αλλα απλα οι κολλημενοι ανθρωποι απο μονοι τους), δε σημαινει οτι πρεπει να αλλαξει κατι. ειναι μια χαρα ετσι οπως ειναι. δλδ ειλικρινα, τι σου φαινεται παραλογο σε μια γιορτη που εχει αρματα και παρελαση και παρτυ?

Επίτρεψε μου να διαφωνήσω,δεν έχει σημασία η ονομασία του αλλά κάποιες παρουσίες του,όπως αυτή αν αυτο δεν ειναι υπερβολή και είναι συνηθισμένο ε εγώ είμαι σε λάθος πλανήτη,απλά.

Σπόιλερ:

άν έτσι πηγαίνουν οι άνθρωποι στα πάρτι και στις συναυλίες τι να πώ ας με πουν εμένα περίεργο .
Και υπογραμμίζω ξανά οτι δεν είναι ολοι ετσι βέβαια αλλά τέτοιου τύπου ακραίες εμφανίσεις μόνο καλό δεν κάνουν...
nickphs
Forum Beginner
Forum Beginner

Περιοχή : Πειραιάς
Αριθμός μηνυμάτων : 198
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Athens Pride   18/4/2013, 21:20

Γενικά το pride είναι μια αλήθεια πως έχει μια υπερβολή. Ωστόσο είναι μια υπενθύμηση πως υπάρχουμε και εμείς. Σίγουρα οι εικόνες με τα φτερά και τα γυαλιστερά δεν μας αντιπροσωπεύει όλους (ούτε εμένα προσωπικά), αλλά υπάρχει και αυτό μην γελιόμαστε. Anyway περσυ όταν πήγα είδα αξιόλογο κόσμο και νέα παιδιά με πραγματικές θέσεις επι των δικαιομάτων και πέρασα και καλά είχε την πλάκα του.

Forum God
Forum God

Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Athens Pride   18/4/2013, 23:15

Na έχει ο καθένας το δικαίωμα να είναι όπως θέλει... Γιατί πιανόμαστε από τις υπερβολές?
angel!!
Forum Εxperienced
Forum Εxperienced

Περιοχή : yperperan...
Αριθμός μηνυμάτων : 882
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Athens Pride   18/4/2013, 23:35

...το φεστιβαλ υπερηφανεις ...1ον δεν αφορα μονο ομοφυλλοφιλους, αλλα καθε ειδους ατομα διαφορετικης σεξουαλικης ταυτοτητας( εναντι των ετεροφυλλοφιλων )
2ον Αν κανουμε μια ιστορικη αναδρομη του θεσμουθα παρατηρησουμε οτι δεν προκειται για παρτυ ουτε για πανυγηρακι στην ουσια του ,αλλα για μια γιορτη αναδειξης της κουλτουρας μας(οποτε πως θες να ντυθει η τρανς κουκλιτσα μου???)
Επισης σκοπος του ειναι μεσω αυτης της κουλτουρας να εξωστρακιση καθε ειδους αρνητικεσ στασεις στην διαφορετικοτητα και στην σεξουαλικη διαφορετικοτητα ειδικως...
Προσωπικα ολο αυτο το τζερτζελο που δυστυχως γινεται στα φεστιβαλ μαλλον παρεκλινει του στοχου (τι σου κανει η καταπιεση....)
Τα (ανυπαρκτα) δικαιωματα μασ στην ομερτα της ομοφοβιας του ευρωπαικου ελλαδισταν σιγουρα δεν προκειται να αποκτηθουν με παρτυς και πανηγυρακια...
ο αγωνας για την εξαλειψη της ομοφοβιας δινεται καθημερινα μεσα απο την βιωτη και πολιτεια σου !!
αρα.....ναι στα φεστιβαλ υπερηφανειας ...οχι στα πανυγηρακια

Έχει επεξεργασθεί από τον/την angel!! στις 18/4/2013, 23:39, 2 φορές συνολικά
KostasMp28
Forum God
Forum God

Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Athens Pride   18/4/2013, 23:37

Το συμπέρασμά σου είναι λίγο ομιχλώδες...
Panos_thess
Forum God
Forum God

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Athens Pride   19/4/2013, 03:24

Παράθεση :
Θεωρώ ότι η Ελληνική κοινωνία χρειάζεται πιο μικρά βήματα για να γίνει
ποιο ανοιχτόμυαλη, ανεκτική και γεμάτη σεβασμό απέναντί μας.
ΕΛΠΙΖΩ αυτο να το λες ενω εισαι out ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ στους φιλους σου γιατι ειλικρινα θα βαλω τα γελια με το τι θεωρεις μικρα ή σωστα βηματα.

το gay pride ειναι φορος τιμης στα γεγονοτα του stonewall inn(google), και εκτος απο παρτυ προφανως εχει και αλλα σημεια, οπως ενημερωτικα stand και αλλα πραγματα που δεν ειναι μονο για διασκεδαση. οι φωτογραφιες που παρεθεσες δεν μου φαινονται περιεργες. τι δεν καταλαβαινετε τελος παντων οτι σε μια γιορτη/παρτυ καποιοι γουσταρουν να πανε μασκαρεμενοι?

τελος παντων για μενα εισαι απλα κλειστομυαλος(τουλαχιστον ετσι φαινεται σε εμενα απο αυτη τη συζητηση), και βλεπεις αυτο που ενοχλει εσενα, και οχι ολο τον κοσμο.

γιατι για σενα που ισως δεν φαινεσαι, αρκει να αποδεχτουν τους straight-looking γκει, αλλα μια τρανς, ενας πολυ θυληπρεπης γκει ή μια ανδροπρεπης λεσβια, χρειαζονται και αυτοι στηριξη, και ανηκουν και αυτοι στο pride.

Παράθεση :
Νιώθω ότι ζω σε μια κοινωνία όπου πρωταρχικό μέλημα της είναι να
ασκήσει κριτική στον συνάνθρωπο και τον τρόπο δράσης του.
btw,
well said τερας. αυτο με θλιβει στη χωρα μας.

Athens Pride
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 6Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: Θεματικές Ενότητες :: Κοινωνία-
Μετάβαση σε: