ΦόρουμΣυχνές ΕρωτήσειςΑναζήτησηΟμάδες ΜελώνΕγγραφήΣύνδεση
Σημαντικά Θέματα
Πρόσφατα Θέματα
» Ποιά πράγματα σας ανάβουν?
από mistirius_boy 9/10/2017, 14:29

» Κάρμα ( Long Post)
από DiabolAkis 7/10/2017, 06:12

» Όταν είστε σε δημόσιους χώρους, τσεκάρετε (κρυφά ή φανερά) το φούσκωμα στο παντελόνι του άλλου;
από N.G95 6/10/2017, 23:53

» Αστείες εικόνες
από Dragneel 6/10/2017, 00:33

» Αγαπημένα ξένα τραγούδια
από Dragneel 6/10/2017, 00:17

» Καλωσόρισμα νέων μελών - Χαιρετισμοί
από Duality 3/10/2017, 04:45

» ... Στον ύπνο μου είδα...
από Dragneel 1/10/2017, 23:56

» Τηλεφωνικό σεξ
από phonesexchat 21/9/2017, 18:31

» γκει προτασεις γαμου...
από Dragneel 9/9/2017, 22:06

» Soundtracks
από Dragneel 4/9/2017, 22:29

» Αστεία video
από Duality 29/8/2017, 08:39

» Αν ήσουν...
από Duality 23/8/2017, 10:34

» Παιχνίδι ερωτήσεων
από Duality 23/8/2017, 08:58

» Διάφορα video
από Dragneel 19/8/2017, 14:47

» Οff-topic
από N.G95 14/8/2017, 18:15

» Πονηρές παραλίες στο Βόλο
από apeiros69 30/7/2017, 22:11

» O λεξάριθμος του ονόματος μας δείχνει τον χαρακτήρα μας.
από SavantBleu 29/7/2017, 23:03

» Νέο μέλος
από tenorman 14/7/2017, 21:15

» MBTI Personality Test
από makosdim 2/7/2017, 19:45

» Τεστ Διπολικης Διαταραχης
από makosdim 2/7/2017, 19:26

» Θα χασω τη σχεση μου απο μια μ*λ*κι*;
από Steven94 27/6/2017, 22:25

» Τι σκέφτεσαι αυτή τη στιγμή;
από Steven94 27/6/2017, 22:22

» Θέματα συζήτησης μεταξύ ενός straight και ενός gay.
από DiabolAkis 26/6/2017, 21:33

» Κοιτάτε το πέος του διπλανού σας στα ουρητήρια σε δημόσιους χώρους?
από Cookie 26/6/2017, 00:43

» Τι είμαι τελικά;
από Cookie 26/6/2017, 00:25

Σας προτείνουμε
Συζητήσεις για το φύλο, το σώμα, τις επιθυμίες
Κέντρο πρόληψης για τον HIV
Kοινότητα LGBTQ νέων
Κορυφαίοι συγγραφείς του μήνα
Dragneel

Duality

DiabolAkis

mistirius_boy

N.G95

Οκτώβριος 2017
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
ΗμερολόγιοΗμερολόγιο

Μοιραστείτε | 

Μονογαμια σε σχεση

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
unusual
Forum Beginner
Forum Beginner

Φύλο : Άντρας
Περιοχή : Αθηνα
Αριθμός μηνυμάτων : 108
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Μονογαμια σε σχεση   12/6/2012, 12:55

Μιας και δεν βρηκα καποιο παρομοιο θεμα ειπα να φταξω εγω ενα.

Οπως λεει και ο τιτλος πιστευετε οτι σε μια μακροχρονια σχεση θα πρεπει να υπαρχει μονογαμια ή διαφοροποιηση του ερωτα και των συναισθηματων απο τη σαρκικη επιθυμια και την αναγκη για σεξ με περισσοτερους συντροφους;

Και αν συμφωνειται με το δευτερο τοτε θα πρεπει να υπαρχει ειλικρινεια απεναντι στο ετερον ημισυ ή να γινεται στα κρυφα;

Υ.Γ.: Μηπως μπορουν οι διαχειριστες να το κανουν και ψηφοφορια;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
celestial
Forum God
Forum God

Περιοχή : stonecity
Αριθμός μηνυμάτων : 10213
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μονογαμια σε σχεση   12/6/2012, 18:53

η πολυγαμία είναι στη φύση μας ενώ η μονογαμία είναι συνειδητή και ηθική επιλογή. εξαρτάται από μία πληθώρα παραγόντων το πως ένας άνθρωπος επιλέγει να διάγει τη ζωή του. έχω διαβάσει μελέτες που υποστηρίζουν ότι οι άνθρωποι που μένουν πιστοί στη δέσμευσή τους ανεξαρτήτως πειρασμών είναι και οι πιο υγιείς προσωπικότητες από την άποψη ότι τις περισσότερες φορές η απιστία είναι απόρροια χαμηλής αυτοεκτίμησης, ανασφαλειών, έλλειψης αυτοεκτίμησης κ.λπ.

από εκεί και πέρα ό,τι βολεύει τον καθένα αρκεί να υπάρχει mutual understanding και συναίνεση. από εκεί και πέρα πιστεύω ότι μία σχέση πρέπει να έχει ως θεμέλια την ειλικρίνεια και τον σεβασμό πάνω απ όλα και πρώτα απ όλα. με βάση αυτά τα δεδομένα, αν εκτιμάς τον άλλο πραγματικά, όταν θα γίνει η παρέκκλιση οφείλεις να τον ενημερώσεις εκτός κι αν έχει γίνει διαφορετικός διακανονισμός. θα μου πείς γιατί να τον κερατώσεις αφού τον εκτιμάς.. σωστός αλλά άνθρωποι είμαστε και σφάλματα πάντα θα κάνουμε.

Forum Εxperienced

Περιοχή : yperperan...
Αριθμός μηνυμάτων : 882
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μονογαμια σε σχεση   12/6/2012, 21:52

....στο θεμα με τιτλο "σεξουαλικες διαστροφες"οπου φιλοξενει δοκιμιο του ακαδημαικου κου Αλκη Γουναρη ,θεωρω οτι μπορουμε να αντλησουμε στοιχεια και να ερμηνευσουμε εν μερη(με βαση τον τροπο σκεψης και επιχειρηματολογιας) την μονογαμια ή μη σε μια σχεση (προσοχη ας δωθει πως οριζουμε την λεξη "σχεση" ....)

.... στο περι απορροιας χαμηλης ή ανυπαρκτης αυτοεκτιμησης, ανασφαλειων κλπ.που υπαρχουν (ωςαποτελεσματα μελετων) κατα τον celestial ως αιτια την πολυγαμικοτητας .....αν ανατρεξουμε σε φιλους της επικουρειας φιλοσοφιας θα διαπιστωσουμε οτι αυτο δεν ισχυει ή τουλαχιστον δεν υπαρχει ως κανων ...

τελος θα συμφωνησω με τον celestial ως προς την πληθωρα παραγοντων που συμβαλλουν στην νοηματοδωτηση της ζωης εκαστου και κατ επεκταση στην προσεγγιση της σεξουαλικοτητας τοσο σε εννοιολογικο οσο και σε πρακτικο επιπεδο......(ναι,υπαρχει οντως μεγαλη διαφορα μεταξυ πραξης και πεποιθησεων )

Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μονογαμια σε σχεση   12/6/2012, 21:56

Eγώ πιστεύω στην μονογαμία... Γι'αυτό και την εφαρμόζω!!
Βέβαια παίζουν κι άλλοι παράγοντες όπως αν είσαι ερωτευμένος με τον σύντροφό σου! Εκεί δεν έχεις μάτια για άλλον..
Αν ο άλλος δεν το πιστεύει, το δέχομαι!! Αρκεί να είναι ξεκάθαρος και να μην κοροϊδεύει!

Και να πω ότι ο Ουράνιος με κάλυψε πάλι απόλυτα καθώς κι ο Άγγελος!.. xD
unusual
Forum Beginner
Forum Beginner

Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μονογαμια σε σχεση   12/6/2012, 22:53

Παιδια εγω μιλαω για οταν εισαι με τον αλλο πολυ καιρο. Οσο ωραιος και να'ναι και οσο ερωτευμενος και να'σαι μετα απο αρκετο καιρο το σεξ και το παθος δεν ειναι οπως στην αρχη της σχεσης...
Οποτε το διλημμα ειναι το βουλωνεις και σκεφτεσαι ολα τα θετικα που λαμβανεις απ'αυτον τον ανθρωπο και τη σχεση ή δεν συμβιβαζεσαι καθολου και ψαχνεις για εντονοτερες σεξουαλικες εμπειριες;!

Έχει επεξεργασθεί από τον/την unusual στις 12/6/2012, 23:42, 1 φορά
Treebeard
Forum God
Forum God

Περιοχή : Mέση-Γη , Πέρα-Γη , Δώθε-Γη
Αριθμός μηνυμάτων : 6251
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μονογαμια σε σχεση   12/6/2012, 22:54

Σιγά την υπέρτατη ηδονή ρε λολ. Μιλάς λες και το σεξ είναι αυτοσκοπός!
????????
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μονογαμια σε σχεση   12/6/2012, 22:57

Σωστός ο αρχηγός...
Για μακροχρόνια κατάσταση δεν ξέρω... μέχρι 4μηνο έχω φτάσει...
unusual
Forum Beginner
Forum Beginner

Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μονογαμια σε σχεση   12/6/2012, 23:43

Phoebus έγραψε:
Σιγά την υπέρτατη ηδονή ρε λολ. Μιλάς λες και το σεξ είναι αυτοσκοπός!
Σορρυ ηταν λιγο τραβηγμενο γι'αυτο ειχα βαλει το θαυμαστικο...αλλα επειδη δεν εννοουσα αυτο το αλλαξα
Treebeard
Forum God
Forum God

Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μονογαμια σε σχεση   12/6/2012, 23:47

Νο harm done , man.
????????
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μονογαμια σε σχεση   12/6/2012, 23:56

unusual έγραψε:
Παιδια εγω μιλαω για οταν εισαι με τον αλλο πολυ καιρο. Οσο ωραιος και να'ναι και οσο ερωτευμενος και να'σαι μετα απο αρκετο καιρο το σεξ και το παθος δεν ειναι οπως στην αρχη της σχεσης...
Οποτε το διλημμα ειναι το βουλωνεις και σκεφτεσαι ολα τα θετικα που λαμβανεις απ'αυτον τον ανθρωπο και τη σχεση ή δεν συμβιβαζεσαι καθολου και ψαχνεις για εντονοτερες σεξουαλικες εμπειριες;!

θα το κοιταξουμε αγαπακο
celestial
Forum God
Forum God

Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μονογαμια σε σχεση   13/6/2012, 00:50

unusual έγραψε:
Παιδια εγω μιλαω για οταν εισαι με τον αλλο πολυ καιρο. Οσο ωραιος και να'ναι και οσο ερωτευμενος και να'σαι μετα απο αρκετο καιρο το σεξ και το παθος δεν ειναι οπως στην αρχη της σχεσης...!

η ουσία είναι να υπάρχει εξέλιξη σε μία σχέση. τα πράγματα αλλάζουν συνεχώς και αυτό ισχύει για τα πάντα. το ζητούμενο είναι να ανακαλύπτεις νέα πράγματα στην πορεία.
????????
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μονογαμια σε σχεση   13/6/2012, 00:51

Δεν χορταίνω να σε ακούω!! Βλέπω την φωνή μου από άλλο άτομο... xD
celestial
Forum God
Forum God

Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μονογαμια σε σχεση   13/6/2012, 01:02

άτσαααα

έχουμε και γκαστρίμυθο στο φόρουμ!

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μονογαμια σε σχεση   13/6/2012, 01:03

Χαχαχαχαχα!! I wish, but no...
????????
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μονογαμια σε σχεση   13/6/2012, 01:37

Είναι πιστεύω σημαντικό πράγμα η πίστη στη σχέση, χωρίς να σημαίνει ότι άλλα πράγματα που κάνουν άλλοι στις σχέσεις τους (εννοώ αμοιβαία πράγματα όχι κέρατο) τα θεωρώ αυτόματα προβληματικά ή ότι η σχέση τους είναι λιγότερο αληθινή. Απλά δεν είναι του γούστου, αλλά και της κατανόησης μου γενικότερα. Πιστεύω πάντως ως προς τα ερωτήματα που έθεσες ότι, αν παίζει το σεξ με ποικιλία τόσο σπουδαίο ρόλο για κάποιον που δεν αντέχει τη μονογαμία, καλό είναι να μην μπαίνει σε σχέσεις ή τουλάχιστον αβίαστα. Τώρα αν είναι πολύ καιρό μαζί, ακόμα χειρότερα. Αν πάλι έχουν σβήσει όσα κρατούσαν τον έναν από τους δυο με τον άλλον, ασυζητητί καλύτερα να τον χωρίσει και να είναι ειλικρινής και να αναζητήσει την ποικιλία στην εργένικη ζωή του!
????????
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μονογαμια σε σχεση   20/6/2012, 14:41

Ανακαλώ για κάτι που έχω πει (δεν ξέρω αν το είχα πει κι εδώ!)...
Όταν και τα 2 μέλη αποφασίζουν ότι είναι σε σχέση τότε θα ήθελα μονογαμία... Συνήθως υποστήριζα ότι αν ο άλλος κάνει κάτι με άλλον δεν θα με πείραζε....
Τώρα τελευταία, άρχισα να το ξανασκέφτομαι... Και συνειδητοποιώ ότι είμαι χειρότερος ζηλιάρης απ'ότι ήμουν...
????????
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μονογαμια σε σχεση   20/6/2012, 18:39

unusual έγραψε:
Οπως λεει και ο τιτλος πιστευετε οτι σε μια μακροχρονια σχεση θα πρεπει να υπαρχει μονογαμια ή διαφοροποιηση του ερωτα και των συναισθηματων απο τη σαρκικη επιθυμια και την αναγκη για σεξ με περισσοτερους συντροφους;

Σε μια μακροχρόνια σχέση αν το ένα ή το άλλος μέλος νιώσει τόσο έντονη την ανάγκη να απατήσει το σύντροφό του και το πράξει τότε η σχέση δεν έχει λόγο ύπαρξης.

Αν πάλι νιώσει έντονη την ανάγκη αλλά δεν προχωρήσει στην απάτη, τότε θα πρέπει να βρει τρόπο να ανανεώσει τη σεξουαλική του ζωή με το σύντροφό του ώστε να μη θεωρεί το σεξ μαζί του μία από τα ίδια.Αν δεν βρει τρόπο και αν η ανάγκη να απατήσει είναι τόσο έντονη ώστε να του δημιουργεί μεγάλη καταπίεση τότε η σχέση δεν αξίζει να συνεχίσει.

Σε πολλά ζευγάρια ο έρωτας με την πάροδο των χρόνων εξασθενεί όσο αφορά τη σεξουαλική έννοια του όρου.Από την άλλη με την πάροδο των χρόνων ανεβαίνει η αγάπη και είναι αυτή που τελικά κρατά γερές πολλές μακροχρόνιες σχέσεις όπου η σεξουαλική ζωή του ζευγαριού έχει εξασθενίσει.Σε εκείνο το σημείο ( αγάπη πάνω,σεξουαλικό πάθος κάτω) είναι που παίζει μεγάλο ρόλο το πόσο σημασία δίνει ο καθένας μας στη σεξουαλική του ζωή σε σχέση με το αίσθημα της αγάπης/ασφάλειας/οικειότητας που έχει χτιστεί μέσα στη μακροχρόνια σχέση του.Πολλά str8 ζευγάρια φτάνουν σε αυτό το σημείο και εκεί έρχεται η ώρα της κρίσης :

"Χωρίζω τον άνθρωπο μου που τον νοιάζομαι και με νοιάζεται όσο κανείς άλλος,που έχουμε ζήσει τόσα μα τόσα πολλά μαζί,προκειμένου να ανανεώσω την πεσμένη σεξουαλική μου ζωή η οποία επιδρά αρνητικά στη ψυχολογία μου

ή

συνεχίζω να είμαι μαζί του γιατί η ανανέωση της σεξουαλικής μου ζωής θα μου στερήσει όλα αυτά τα υπέροχα πράγματα που περιλαμβάνει η έννοια "ο άνθρωπός μου" ?"

Σημείωση : Οι κρίσεις στις μακροχρόνιες σχέσεις δεν αφορούν μόνο το παραπάνω δίλημμα αλλά και άλλα που όμως δεν έχουν να κάνουν με το παρόν θέμα.

Προσωπικά επειδή το σεξουαλικό κομμάτι δεν είναι το παν στη ζωή μου ( και δεν υπάρχει ο διαχωρισμός "καλώς ή κακώς" σε αυτό το θέμα ) το θεωρώ απίθανο να φτάσω ποτέ στο σημείο να χωρίσω τον άνθρωπό μου γι΄αυτό το θέμα.Ναι super νιώθω όταν εκτονώνονται οι σεξουαλικές μου ορέξεις αλλά 3 φορές πιο super νιώθω όταν μετά έχω στην αγκαλιά μου το αγόρι μου.Ποτέ δεν θα αφήσω την κ@υλα μου να μου στερήσει αυτό το υπέροχο συναίσθημα.

unusual έγραψε:
Και αν συμφωνειται με το δευτερο τοτε θα πρεπει να υπαρχει ειλικρινεια απεναντι στο ετερον ημισυ ή να γινεται στα κρυφα;

Εκείνος μπορεί να μη το μάθει ποτέ.Το θέμα είναι εσύ πως θα αισθάνεσαι όταν θα το έχεις κάνει και θα τον κοιτάς στα μάτια.Αν θα το παλεύεις τότε μακάρι να βρεις έναν αντίστοιχο σύντροφο που θα σου κάνει το ίδιο και θα την παλεύει μια χαρά και εκείνος όταν θα σε κοιτά στα μάτια.
Treebeard
Forum God
Forum God

Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μονογαμια σε σχεση   24/6/2012, 17:26

Ειλικρίνια πάνω από όλα. Το να ψαχνόμαστε και να κάνουμε πράγματα πίσω από την πλάτη του άλλου επειδή "βαρεθήκαμε" δεν τιμά ούτε εμάς ούτε τον σύντροφο μας. Είτε χωρίζεις είτε προσπαθείς να βελτιώσεις την σχέση σου με όποιον τρόπο θεωρείς εσύ σωστό.
Anakin
Forum God
Forum God

Περιοχή : Στην 28η διάσταση
Αριθμός μηνυμάτων : 8383
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μονογαμια σε σχεση   24/6/2012, 17:39

Phoebus έγραψε:
Ειλικρίνια πάνω από όλα. Το να ψαχνόμαστε και να κάνουμε πράγματα πίσω από την πλάτη του άλλου επειδή "βαρεθήκαμε" δεν τιμά ούτε εμάς ούτε τον σύντροφο μας. Είτε χωρίζεις είτε προσπαθείς να βελτιώσεις την σχέση σου με όποιον τρόπο θεωρείς εσύ σωστό.
Για αυτό σε πάω τόσο πολύ

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μονογαμια σε σχεση   24/6/2012, 17:40

Anakin έγραψε:
Phoebus έγραψε:
Για αυτό σε πάω τόσο πολύ

μου αρεσει που εισαι στην επικαιρότητα....+1 !!!
Treebeard
Forum God
Forum God

Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μονογαμια σε σχεση   24/6/2012, 18:00

Πάντα.

Άσχετο.....Anakin ωραίο signature
Anakin
Forum God
Forum God

Περιοχή : Στην 28η διάσταση
Αριθμός μηνυμάτων : 8383
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μονογαμια σε σχεση   24/6/2012, 18:06

Βρίσκεις;

Forum God

Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μονογαμια σε σχεση   24/6/2012, 18:41

Βρίσκω.
monster
Inactive Members

Περιοχή : city centre
Αριθμός μηνυμάτων : 15608
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μονογαμια σε σχεση   24/6/2012, 22:12

Προσωπική μου άποψη είναι ότι το σεξ είναι κάτι που χορταίνεται και για να το χορτάσεις θα πρέπει πρώτα να έχεις ζήσει τις εμπειρίες σου.
Σαφώς αυτό που λέω δεν αποτελεί κανόνα.

Μια σχέση απαιτεί απ τη μία ωριμότητα επιλογων και απ την άλλη το πόσο καλά γνωρίζεις τον εαυτό σου. Αν έχεις ξεκαθαρίσει μέσα σου τι ακριβώς ζητάς πρώτον απο τον εαυτό σου και δεύτερον από το συντροφό σου, νομίζω πως όλα τα άλλα λύνονται.

Forum God
Forum God

Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Μονογαμια σε σχεση   24/6/2012, 22:58

monster έγραψε:
Προσωπική μου άποψη είναι ότι το σεξ είναι κάτι που χορταίνεται..

Μονογαμια σε σχεση
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 2Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: Προσωπικά Θέματα :: Σχέσεις, Σεξ & Σεξουαλικότητα-
Μετάβαση σε: