ΦόρουμΣυχνές ΕρωτήσειςΑναζήτησηΟμάδες ΜελώνΕγγραφήΣύνδεση
Σημαντικά Θέματα
Πρόσφατα Θέματα
» ... Στον ύπνο μου είδα...
από billakos21 Χθες στις 20:40

» Ποιά πράγματα σας ανάβουν?
από billakos21 Χθες στις 00:52

» Καλωσόρισμα νέων μελών - Χαιρετισμοί
από Kwstasthessaloniki 25/9/2017, 17:05

» Όταν είστε σε δημόσιους χώρους, τσεκάρετε (κρυφά ή φανερά) το φούσκωμα στο παντελόνι του άλλου;
από billakos21 24/9/2017, 22:11

» Αστείες εικόνες
από DiabolAkis 23/9/2017, 23:22

» Τηλεφωνικό σεξ
από phonesexchat 21/9/2017, 18:31

» γκει προτασεις γαμου...
από Dragneel 9/9/2017, 22:06

» Soundtracks
από Dragneel 4/9/2017, 22:29

» Αστεία video
από Duality 29/8/2017, 08:39

» Αγαπημένα ξένα τραγούδια
από DiabolAkis 27/8/2017, 15:29

» Αν ήσουν...
από Duality 23/8/2017, 10:34

» Παιχνίδι ερωτήσεων
από Duality 23/8/2017, 08:58

» Διάφορα video
από Dragneel 19/8/2017, 14:47

» Οff-topic
από N.G95 14/8/2017, 18:15

» Πονηρές παραλίες στο Βόλο
από apeiros69 30/7/2017, 22:11

» O λεξάριθμος του ονόματος μας δείχνει τον χαρακτήρα μας.
από SavantBleu 29/7/2017, 23:03

» Νέο μέλος
από tenorman 14/7/2017, 21:15

» MBTI Personality Test
από makosdim 2/7/2017, 19:45

» Τεστ Διπολικης Διαταραχης
από makosdim 2/7/2017, 19:26

» Θα χασω τη σχεση μου απο μια μ*λ*κι*;
από Steven94 27/6/2017, 22:25

» Τι σκέφτεσαι αυτή τη στιγμή;
από Steven94 27/6/2017, 22:22

» Θέματα συζήτησης μεταξύ ενός straight και ενός gay.
από DiabolAkis 26/6/2017, 21:33

» Κοιτάτε το πέος του διπλανού σας στα ουρητήρια σε δημόσιους χώρους?
από Cookie 26/6/2017, 00:43

» Τι είμαι τελικά;
από Cookie 26/6/2017, 00:25

» Τι νιώθεις αυτή τη στιγμή;
από Phantasos 24/6/2017, 00:27

Σας προτείνουμε
Συζητήσεις για το φύλο, το σώμα, τις επιθυμίες
Κέντρο πρόληψης για τον HIV
Kοινότητα LGBTQ νέων
Κορυφαίοι συγγραφείς του μήνα
billakos21

Dragneel

DiabolAkis

Kwstasthessaloniki

phonesexchat

Entity

Σεπτέμβριος 2017
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
ΗμερολόγιοΗμερολόγιο

Μοιραστείτε | 

Έκτρωση: Μιά άλλη ονομασία για το φόνο ή λύση απόγνωσης;

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Οδυσσέας
Forum God
Forum God

Φύλο : Άντρας
Περιοχή : Πειραιάς
Αριθμός μηνυμάτων : 3195
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Έκτρωση: Μιά άλλη ονομασία για το φόνο ή λύση απόγνωσης;   8/3/2012, 02:19

Σύμφωνα με δηλώσεις της κας.Αναστασίας Παπαδοπούλου (κοινωνική λειτουργός για το Σύλλογο Προστασίας Αγέννητου Παιδιού "Η Αγκαλιά") στον Ελεύθερο Τύπο [2010], οι αμβλώσεις κάθε χρόνο στην Ελλάδα φτάνουν στις 70.000 περίπου, από τις
οποίες οι περισσότερες σημειώνονται σε ηλικίες 18-30 ετών.
Στα παραπάνω στατιστικά δε συμπεριλαμβάνονται οι γυναίκες κάτω των 18 ετών, καθώς και οι αμβλώσεις που γίνονται σε ιδιωτικές κλινικές.

Σύμφωνα με τελευταίες μελέτες, ο αριθμός των εκτρώσεων στην Ελλάδα ξεπερνά τις 250.000 ετησίως, κάνοντας τη χώρα μας πρώτη στην Ευρώπη και τρίτη στον κόσμο.
Σύμφωνα με το Ινστιτούτο Ψυχικής και Σεξουαλικής Υγείας, οι 40.000 απο αυτές γίνονται απο γυναίκες κάτω των 18 ετών.

Τι γνώμη έχετε για τις εκτρώσεις;
Είναι ζήτημα προσωπικά ηθικό ή και αντικειμενικά διφορούμενο;
Τι πιστεύετε πως οδηγεί στην αύξηση των αμβλώσεων και ποιός είναι ο ρόλος τους στη σύγχρονη κοινωνία;
Είναι τελικά η έκτρωση μιά άλλη ονομασία για το φόνο ή μήπως θα έπρεπε να δούμε τα πράγματα πιο ρεαλιστικά;

Forum Baby
Forum Baby

Περιοχή : thessaloniki
Αριθμός μηνυμάτων : 78
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Έκτρωση: Μιά άλλη ονομασία για το φόνο ή λύση απόγνωσης;   8/3/2012, 02:24

Είμαι λίγο κάθετος σε αυτό το θέμα..το θεωρώ φόνο από την στιγμή που σκοτώνεις μια αθώα ψυχή που είναι μέσα σου...
Επίσης πιστεύω πως το 90& των γυναικών που το έχουν κάνει κάποια στιγμή θα το μετανιώσουν στην ζωή τους γιατί θα έχουν τύψεις, σκοτώνεις ένα κομμάτι του εαυτού σου!

Forum Regular
Forum Regular

Περιοχή : Athens
Αριθμός μηνυμάτων : 357
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Έκτρωση: Μιά άλλη ονομασία για το φόνο ή λύση απόγνωσης;   8/3/2012, 02:55

john@kos έγραψε:
Είμαι λίγο κάθετος σε αυτό το θέμα..
Να προσπαθεις παντα να εισαι πιο αντικειμενικος σε τετοια αμιφλεγομενα θεματα .Φυσικα σεβομαι την αποψη σου αλλα στο συγκεκριμενο θεμα ειναι -νομιζω λιγο πιο πολύπλοκο
Πιστευω πως οι εκτρωσεις ειναι πολλες φορες αναγκαιες οταν γινονται κατω απο καθορισμένες συνθηκες
Δηλαδη οταν μια κοπελα μενει εγκυος στα 16 της(ειτε απο δικια της επιλογη ειτε οχι) και δεν νιωθει ετοιμη να γινει μητερα- μια εννοια πολυ πιο σοβαρη απ οτι τα περισσοτερα κοριτσια στην εφηβεια και ενηλικίωση αντιλανβανονται -τοτε η ανεπιθύμητη γεννηση ενος μωρου μπορει να καταληξει καταστροφικη και για την νεα μητερα και για το νεογέννητο αφου η κοπελα θα αναγκαστει να ωριμασει πολυ πιο γρηγορα και να θυσιασει πλείστες εμπειριες που θα τις δινονταν σε αλλη περιπτωση και παρολλα αυτα να μην μπορεσει να ανταπεξελθει στις αναγκες που χρειαζεται ενα μωρο ,ενα παιδι και αργοτερα ενας εφηβος(και αναγκες αυτες μορει να ειναι ειτε σωματικες ειτε ψυχολογικες) δημιουργοντας ετσι πολυ δυσμενεις συνθηκες και για το νεογεννητο.Υ παρχει βεβαια και η λυση της υιοθεσιας αλλα τουλαχιστον απ οσο ξερω ειναι πολυ δυσκολο να αποχωρηστει μια μανα το παιδι της μετα την πρωτη αγκαλια στο μαιευτηριο,τωρα δεν γνωριζω παραπανω.
Οσον αφορα τις εκτρωσεις που γινονται απο κοπελες στα 25 και ανω τοτε οι ιδεες μου αλλαζουν και συμφωνω με τον john@kos αφου οι γυναικες τοτε ειναι ικανες να μεγαλωσουν (η πλειοψηφια τουλαχιστον) ενα παιδι και αν οχι τοτε εχουν χρεος να προστατεύονται και να αποφυγουν μια ανεπιθύμητη εγκυμοσυνη
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
john@kos
Forum Baby
Forum Baby

Περιοχή : thessaloniki
Αριθμός μηνυμάτων : 78
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Έκτρωση: Μιά άλλη ονομασία για το φόνο ή λύση απόγνωσης;   8/3/2012, 04:18

Vasilis1992 έγραψε:
john@kos έγραψε:
Είμαι λίγο κάθετος σε αυτό το θέμα..
Να προσπαθεις παντα να εισαι πιο αντικειμενικος σε τετοια αμιφλεγομενα θεματα .Φυσικα σεβομαι την αποψη σου αλλα στο συγκεκριμενο θεμα ειναι -νομιζω λιγο πιο πολύπλοκο

To ξέρω ότι είμαι απόλυτος σε αυτό το θέμα και δεν μπορώ να το δω αλλιώς.... είναι φόνος για μένα!
Τώρα γενικά το θέμα έχει πολύ συζήτηση

Forum God
Forum God

Περιοχή : stonecity
Αριθμός μηνυμάτων : 10213
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Έκτρωση: Μιά άλλη ονομασία για το φόνο ή λύση απόγνωσης;   8/3/2012, 04:25

το θέμα αυτό είναι πολυδιάστατο. δεν θα κρίνω αν είναι φόνος ή όχι από τη στιγμή που δεν είμαι γυναίκα και δεν θα χρειαστεί ποτέ να πάρω μία τέτοια απόφαση ζωής. είναι εύκολο να κρίνεις όταν είσαι έξω από τον χορό. σε όσους το θεωρούν φόνο έχω να πω ότι φόνος είναι και το να μεγαλώνεις ένα παιδί χωρίς να μπορείς να του προσφέρεις τα βασικά ή να του μεταφέρεις όλα τα κόμπλεξ και τα απωθημένα σου και, γενικότερα, τα ψυχολογικά που απόκτησες επειδή το έκανες σε νεαρή ηλικία ή, τελοσπάντων, επειδή η γυναίκα δεν ήταν έτοιμη να γίνει μητέρα. αν με στεναχωρεί κάτι στην όλη διαδικασία είναι το ότι το έμβρυο από ένα χρονικό διάστημα και μετά έχει πλήρη καρδιακή λειτουργία κι αισθάνεται τα πάντα. άρα νιώθει πόνο όταν το σκοτώνει ο γιατρός. έτσι φαντάζομαι τουλάχιστον.. μπορεί και να κάνω και λάθος. και πάλι ,όμως, προτιμώ ένα κορίτσι 19 χρονών να το ρίξει παρά να το μεγαλώσει και να το καταστρέψει αργότερα σαν άνθρωπο. το ιδανικό θα ήταν όλοι να παίρναμε προφυλάξεις για να αποφεύγαμε τέτοιους είδους περιστατικά και διαδικασίες. αλλά....

όπως και να χει, η μεγαλύτερη τιμωρία για την γυναίκα που το έριξε είναι το ότι θα θυμάται σε όλη της τη ζωή το ότι κάποτε υπήρξε αρκετά ανεύθυνη ώστε να μείνει έγκυος και έπειτα, προκειμένου να διορθώσει το σφάλμα της, να πάρει τη ζωή που άρχισε να δημιουργείται μέσα της.

Forum God

Περιοχή : Θεσσαλονίκη
Αριθμός μηνυμάτων : 6018
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Έκτρωση: Μιά άλλη ονομασία για το φόνο ή λύση απόγνωσης;   8/3/2012, 10:23

john@kos έγραψε:
Είμαι λίγο κάθετος σε αυτό το θέμα..το θεωρώ φόνο από την στιγμή που σκοτώνεις μια αθώα ψυχή που είναι μέσα σου...
συμφωνω !
Σε αυτο το θεμα, δεν το σκευτομαι δευτερη φορα...
Δεν εχουμε το δικαιωμα να αφεραισουμε ζωη.Ειναι σαν να σκοτονουμε καποιον.ΑΠο τι στιγμη που μια γιναικα εχει ενα παιδι στα σπλαχνα της, θα πρεπει να ααναλαβει της ευθυνες της , οπως και ο μπαμπας .anybody maybe, can it were, in this position.In position of baby......
Νομιζω πως ολοι θελουμε να ζησουμε , ανεξαιρετως πως εχουν τα πραγματα , οταν ερθουμε στη ζωη..Δυσκολιες υπαρχουν , η ζωη δεν ειναι μονο μελι γαλα.Εξαλου , μπορεις να βρεις τα σκουρα και στην συνεχεια της πορειας τηης ζωης σου.
unagi
Forum Εxperienced
Forum Εxperienced

Περιοχή : sweden
Αριθμός μηνυμάτων : 768

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Έκτρωση: Μιά άλλη ονομασία για το φόνο ή λύση απόγνωσης;   8/3/2012, 12:19

Tο αν είναι η έκτρωση φόνος ή όχι δεν μπορώ να το ορίσω, εξάλλου είναι κάτι που συμβαίνει και φυσικά (αποβολή) από παθολογικά αίτια.
Άμα φόνο ορίσουμε την πράξη του να σκοτώσεις κάποιον άνθρωπο τότε η έκτρωση δικαιολογείτε, καθώς το έμβρυο δεν είναι ολοκληρωμένο βιολογικά ως άνθρωπος, μέχρι κάποιο μήνα.
Η άποψη μου είναι υπάρχουν πολλές περιπτώσεις που η γυναίκα θα αναγκαστεί να κάνει την έκτρωση, πχ εγκυμοσύνη από βιασμό/αιμομιξία, και δεν είναι κάτι που θα το πάρουν απόφαση χωρίς ψυχολογικό κόστος οι περισσότερες γυναίκες. Τώρα το να κάνει έκτρωση επειδή νιώθει ότι δεν είναι έτοιμη να κάνει παιδί ενώ οι συνθήκες σύλληψης ήταν φυσιολογικές , σε αυτήν την περίπτωση έχω ενδοιασμούς.

make use of beer."
-Henry Miller
monster
Inactive Members

Περιοχή : city centre
Αριθμός μηνυμάτων : 15608
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Έκτρωση: Μιά άλλη ονομασία για το φόνο ή λύση απόγνωσης;   8/3/2012, 13:32

Από το να μεγαλώσει ένα παιδί χωρίς ουσιαστική οικογένεια ή σε κάποιο ίδρυμα ή από μητέρα που η ίδια είναι ακόμη παιδί ή από γονείς που δεν έχουν την οικονομική δυνατότητα να το στηρίξουν ή τα μυαλά να το μεγαλώσουν αξιοπρεπώς, θεωρώ ότι η έκτρωση είναι μια κάποια λύση.

Και για να προχωρήσει ένας άνθρωπος σε μια τέτοια λύση, σίγουρα οι λόγοι που τον οδηγούν εκεί θα είναι σημαντικοί.

Εξάλλου, στη ζωή έχω μάθει ότι έξω από το χορό όλοι μπορούμε να έχουμε την καλύτερη άποψη... σημασία έχει τι κάνεις όταν βρεθείς σε παρόμοια θέση.

Forum God
Forum God

Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Έκτρωση: Μιά άλλη ονομασία για το φόνο ή λύση απόγνωσης;   8/3/2012, 13:35

monster έγραψε:
Από το να μεγαλώσει ένα παιδί χωρίς ουσιαστική οικογένεια ή σε κάποιο ίδρυμα ή από μητέρα που η ίδια είναι ακόμη παιδί ή από γονείς που δεν έχουν την οικονομική δυνατότητα να το στηρίξουν ή τα μυαλά να το μεγαλώσουν αξιοπρεπώς, θεωρώ ότι η έκτρωση είναι μια κάποια λύση.

Και για να προχωρήσει ένας άνθρωπος σε μια τέτοια λύση, σίγουρα οι λόγοι που τον οδηγούν εκεί θα είναι σημαντικοί.

ναι ομως , καποια στιγμη , μπορει γιαυτο το παιδι που θα μεγαλωσει , να φτιαξουν τα πραγματα....δεν μπορει να ειναι χαλια συνεχεια.
εντιτ :Πιστευω πως καλυτερα ειναι να κρατησεις στη ζωη ενα παιδι, και να του
δωσεις την ευκαιρια να ζησει, και ας αντιμεοτπισει στην αρχη δυσκολιες ,
παρα να μην ζησει καθολου.
Hobitakos
Forum Master
Forum Master

Περιοχή : Athens City Centre
Αριθμός μηνυμάτων : 1919
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Έκτρωση: Μιά άλλη ονομασία για το φόνο ή λύση απόγνωσης;   8/3/2012, 13:55

monster έγραψε:

Εξάλλου, στη ζωή έχω μάθει ότι έξω από το χορό όλοι μπορούμε να έχουμε την καλύτερη άποψη... σημασία έχει τι κάνεις όταν βρεθείς σε παρόμοια θέση.

Συμφωνώ απόλυτα με τον Vampire! Και από την άλλη, στην τελική, η γυναίκα να έκλεινε τα πόδια της... Υπάρχουν άνθρωποι, που παρακαλάνε να κάνουν έστω ένα παιδάκι, και άλλοι που κάνουν, πάνε και τα ρίχνουν... Για εμένα, η έκτρωση πρέπει να εφαρμόζεται, για σοβαρούς ιατρικούς λόγους και μόνο.

Inactive Members

Περιοχή : city centre
Αριθμός μηνυμάτων : 15608
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Έκτρωση: Μιά άλλη ονομασία για το φόνο ή λύση απόγνωσης;   8/3/2012, 14:19

monster έγραψε:

Forum God
Forum God

Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Έκτρωση: Μιά άλλη ονομασία για το φόνο ή λύση απόγνωσης;   8/3/2012, 14:45

ρε παιδιά προτιμάτε δηλαδή να μεγαλώσει μία γυναίκα ένα παιδί όταν δεν έχει να του προσφέρει τα απολύτως στοιχειώδη και αναγκαία για να ζήσει. ή όταν η ίδια δεν θέλει καθόλου αυτό το παιδί..? και στις δύο περιπτώσεις το παιδί θα υποφέρει μελλοντικά. ειδικά, στη δεύτερη περίπτωση, και κατά τη διάρκεια της κύησης, και κατά την ανατροφή του η μητέρα όλα τα ψυχολογικά που έχει θα τα προβάλλει στο παιδί της. θα το κατηγορεί ότι της κατέστρεψε τη ζωή. ίσως, και να του το χτυπάει. και ότι θυσίασε τα πάντα για να μην το σκοτώσει. τα ψυχολογικά προβλήματα που έχει σήμερα ο κόσμος δεν οφείλονται τόσο στην κρίση, στην ανεργία, στην διαφθορά και και και.. τα περισσότερα από την οικογένεια. δεν είναι λίγοι οι γονείς που σκοτώνουν τα παιδιά τους μέρα με την μέρα ασκώντας τους απίστευτη ψυχολογική βία. όσο για το να μην άνοιγαν τα πόδια τους.. εε τι να κάνουμε? όλοι κάνουμε μαλακίες στην ζωή μας. δεν είμαστε τέλειοι. απλά κάποιες μαλακίες τις πληρώνουμε πολύ ακριβά. το ίδιο πράγμα συμβαίνει και με την οδήγηση. τόσοι πεθαίνουν καθημερινά στους δρόμους επειδή υπάρχουν άνθρωποι απρόσεκτοι ή που τη δεδομένη χρονική στιγμή ήταν αφηρημένοι ή που δεν το έχουν γενικότερα και και και. τι σημαίνει αυτό..? ότι δεν θα έπρεπε να πιάσουν τιμόνι? συμβαίνουν αυτά.

για μένα οι ψυχολογικοί λόγοι είναι το ίδιο σημαντικοί με τους ιατρικούς. o unagi έθεσε ένα ωραίο παράδειγμα. αν προκύψει παιδί από βιασμό? στις πιο πολλές περιπτώσεις η μάνα αντιλαμβάνεται το παιδί ως μίασμα.. δεν πρόκειται ποτέ να το αγαπήσει πραγματικά γιατί πάντα θα της θυμίζει αυτό το βίωμα. είναι πολύ περίπλοκα τα πράγματα..

επαναλαμβάνω ότι καταλαβαίνω τι εννοείτε και ως ένα βαθμό συμφωνώ μαζί σας. αλλά δεν μπορούμε να είμαστε απόλυτοι για πράγματα που δεν μας έχουν συμβεί και που δεν πρόκειται ποτέ να μας συμβούν.

Forum God

Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Έκτρωση: Μιά άλλη ονομασία για το φόνο ή λύση απόγνωσης;   8/3/2012, 14:50

Προσωπικά ρίχνω μεγάλο μερίδιο ευθύνης στη σημερινή κοινωνία που -μέσω διαφόρων τρόπων- έχει περάσει το μοντέλο της νεαρής γυναίκας ως ένα κομμάτι κρέας.
Η μόδα και η μουσική βιομηχανία ακολουθούν, προβάλλοντας το σεξ σαν κάτι που μπορεί να γίνει ανά πάσα στιγμή με τον οποιοδήποτε, χωρίς απολύτως καμμία συνέπεια.
Το ίντερνετ επίσης παίζει τεράστιο ρόλο.
Έρευνες δείχνουν πως πλέον οι ηλικίες των παιδιών που εκτίθενται σε περιεχόμενο σκληρού πορνό είναι εξαιρετικά μικρές.
Στη συνείδηση του παιδιού το σεξ δε περνά μόνο σαν κάτι απενοχοποιημένο (σωστά ενδεχομένως) αλλά και ως κάτι που μπορεί να γίνει τόσο απλά, όσο όταν τρώει τηγανητές πατάτες.
Ο προσεκτικός γονέας όμως έχει το μεγαλύτερο μερίδιο ευθύνης, καθώς είναι υποχρεωμένος να διδάξει στο παιδί του τους κινδύνους του ελεύθερου έρωτα.

Forum God
Forum God

Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Έκτρωση: Μιά άλλη ονομασία για το φόνο ή λύση απόγνωσης;   8/3/2012, 14:52

celestial ,Ο καθε ανθρωπος εχει δικαιωμα στη ζωη.Eναι σαν να ερχομαι και να σε σκοτωνω χωρις να σε ρωτησω αν θελεις να ζησεις ..

Forum God

Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Έκτρωση: Μιά άλλη ονομασία για το φόνο ή λύση απόγνωσης;   8/3/2012, 14:59

δεν αντιλέγω vampire αλλά το να έρθει στη ζωή ένας άνθρωπος και να είναι καταδικασμένος.. εδώ έχω τις ενστάσεις μου.. και δεν εννοώ παιδιά που γεννιούνται σε φτωχές οικογένειες και δεν μπορούν να τα στείλουν αγγλικά.. έχω στο μυαλό μου προβλήματα που εμείς δεν μπορούμε καν να τα αντιληφθούμε.. θεωρούμε πολλά πράγματα ως δεδομένα εμείς που έχουμε μία στέγη πάνω από το κεφάλι μας και ένα πιάτο φαί. επίσης, γνωρίζω παιδί που τα έχει κυριολεκτικά χάσει και ο λόγος είναι η ίδια του η μάνα. το έχει κυριολεκτικά καταστρέψει. εγώ που είμαι στην απέξω.. πραγματικά θα προτιμούσα να το είχε ρίξει όταν ήταν ακόμα στη μήτρα της.. το παιδί αυτό δεν ζει και θα είναι σαν φυτό για όλη του τη ζωή.. και το χειρότερο είναι ότι δεν το ξέρει.. ίσως αυτό να είναι το μόνο ευτύχημα.

@οδυσσέας: καλά.. μην πιάσουμε την κονωνία και τα μηνύματα και τα στερεότυπα και τις αντιλήψεις που περνά συνειδητά και μη.. και πάει στο διάολο εμείς τα αντιλαμβανόμαστε τις περισσότερες φορές καθώς και τις επιδράσεις τους.. ένα παιδί ηλικίας δημοτικού.. ακόμα και τα κινούμενα σχέδια που βλέπουν τώρα είναι μέσα στη βία! φαντάσου τι ζημιά γίνεται στον τομέα τις σεξουαλικής διαπαιδαγώγησης.. θα συμφωνήσω πάντως ότι ο γονιός παίζει τον βασικότερο ρόλο σε όλα.

Forum God

Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Έκτρωση: Μιά άλλη ονομασία για το φόνο ή λύση απόγνωσης;   8/3/2012, 15:00

celestial έγραψε:
@οδυσσέας: καλά.. μην πιάσουμε την κονωνία και τα μηνύματα και τα στερεότυπα και τις αντιλήψεις που περνά συνειδητά και μη..
Μα απο εκεί δε ξεκινούν όλα;

Forum God
Forum God

Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Έκτρωση: Μιά άλλη ονομασία για το φόνο ή λύση απόγνωσης;   8/3/2012, 15:06

celestial έγραψε:
δεν αντιλέγω vampire αλλά το να έρθει στη ζωή ένας άνθρωπος και να είναι καταδικασμένος.. εδώ έχω τις ενστάσεις μου.. και δεν εννοώ παιδιά που γεννιούνται σε φτωχές οικογένειες και δεν μπορούν να τα στείλουν αγγλικά.. έχω στο μυαλό μου προβλήματα που εμείς δεν μπορούμε καν να τα αντιληφθούμε.. θεωρούμε πολλά πράγματα ως δεδομένα εμείς που έχουμε μία στέγη πάνω από το κεφάλι μας και ένα πιάτο φαί. επίσης, γνωρίζω παιδί που τα έχει κυριολεκτικά χάσει και ο λόγος είναι η ίδια του η μάνα. το έχει κυριολεκτικά καταστρέψει. εγώ που είμαι στην απέξω.. πραγματικά θα προτιμούσα να το είχε ρίξει όταν ήταν ακόμα στη μήτρα της.. το παιδί αυτό δεν ζει και θα είναι σαν φυτό για όλη του τη ζωή.. και το χειρότερο είναι ότι δεν το ξέρει.. ίσως αυτό να είναι το μόνο ευτύχημα.

all we have problems, και πρεπει να τα αντιμετοπιζουμε..Εγω απο μικρος στα νοσοκομεια ειμουν, τι επρεπε να με σκοτωσουν?τοσα παιδια βλεπω γυρο μου , με συνδρομο down καθηστερημενα ,αναπειρα..και ομως τα μεγαλωνουν, γιατι ολοι εχουμε δικαιωμα στη ζωη ...
Απο την στιγμη ,που ερχετε ενα παιδι στον κοσμο, ειτε το θελεις , ειτε δεν το θελεις , πρεπει να αναλαβεις τις ευθυνες σου .Ετσι πιστευω πως ειναι το σωστο.Κανεις δεν ειναι καταδικασμενος, παντα υπαρχει ελπιδα, να αλλαξουν τα πραγματα.

Forum God

Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Έκτρωση: Μιά άλλη ονομασία για το φόνο ή λύση απόγνωσης;   8/3/2012, 15:09

Vampire έγραψε:
παντα υπαρχει ελπιδα, να αλλαξουν τα πραγματα.
Η ελπίδα πεθαίνει τελευταία.
Τι γίνεται όμως όταν -αντικειμενικά- τα πράγματα δε μπορούν να αλλάξουν έτσι εύκολα;
Στην Κίνα οι εκτρώσεις αγγίζουν το διάστημα.
Εκεί τίθεται θέμα επιβίωσης, μιας και η υπεργεννητικότητα είναι σοβαρό πρόβλημα.

Forum God
Forum God

Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Έκτρωση: Μιά άλλη ονομασία για το φόνο ή λύση απόγνωσης;   8/3/2012, 15:10

δεν διαφωνώ vampire. απλά, δεν είμαι απόλυτος σε αυτή την άποψη. πολλοί οι παράγοντες ακι πολλές οι συγκυρίες που θα καθορίσουν τις εκάστοτε επιλογές.

Οδυσσέας έγραψε:
celestial έγραψε:
@οδυσσέας: καλά.. μην πιάσουμε την κονωνία και τα μηνύματα και τα στερεότυπα και τις αντιλήψεις που περνά συνειδητά και μη..

την κοινωνία, όμως, την συγκροτούμε εμείς οι μονάδες. όταν αποδίδουμε τις ευθύνες στην κοινωνία, ουσιαστικά, αποδίδουμε τις ευθύνες ο καθένας στον εαυτό μας ατομικά. για κάποιο λόγο, όμως, όταν χρησιμοποιούμε τη λέξη κοινωνία, τις περισσότερες φορές νιώθω ότι δεν την αντιλαμβανόμαστε ως το οργανικό σύνολό μας αλλά ως ένα ξένο σώμα το οποίο υπάρχει ξέχωρα από εμάς. για μένα κοινωνία= όλοι οι άνθρωποι αλλά και κοινωνία=εγώ. όλα και όλοι έχουμε τη ευθύνη. όλοι και όλα αλληλοτροφοδοτούμε ο ένας τον άλλο. ένας φαύλος κύκλος.. εμείς εκπέμπουμε τα μηνύματα, η κοινωνία ως συλλογικό ον τα φιλτράρει και τα μετασχηματίζει και, τέλος, τα επανεκπέμπει πίσω σε μας.. κάπως έτσι το βλέπω.

Forum Master

Περιοχή : centre of the earth
Αριθμός μηνυμάτων : 2507
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Έκτρωση: Μιά άλλη ονομασία για το φόνο ή λύση απόγνωσης;   8/3/2012, 15:28

celestial έγραψε:
δεν διαφωνώ vampire. απλά, δεν είμαι απόλυτος σε αυτή την άποψη. πολλοί οι παράγοντες ακι πολλές οι συγκυρίες που θα καθορίσουν τις εκάστοτε επιλογές.

Οδυσσέας έγραψε:
celestial έγραψε:

την κοινωνία, όμως, την συγκροτούμε εμείς οι μονάδες. όταν αποδίδουμε τις ευθύνες στην κοινωνία, ουσιαστικά, αποδίδουμε τις ευθύνες ο καθένας στον εαυτό μας ατομικά. για κάποιο λόγο, όμως, όταν χρησιμοποιούμε τη λέξη κοινωνία, τις περισσότερες φορές νιώθω ότι δεν την αντιλαμβανόμαστε ως το οργανικό σύνολό μας αλλά ως ένα ξένο σώμα το οποίο υπάρχει ξέχωρα από εμάς. για μένα κοινωνία= όλοι οι άνθρωποι αλλά και κοινωνία=εγώ. όλα και όλοι έχουμε τη ευθύνη. όλοι και όλα αλληλοτροφοδοτούμε ο ένας τον άλλο. ένας φαύλος κύκλος.. εμείς εκπέμπουμε τα μηνύματα, η κοινωνία ως συλλογικό ον τα φιλτράρει και τα μετασχηματίζει και, τέλος, τα επανεκπέμπει πίσω σε μας.. κάπως έτσι το βλέπω.

διαβάζω με ενδιαφέρον την προσέγγισή σου σε σχέση με την κοινωνία celestial
όσο για την έκτρωση είναι ένα θέμα ευαίσθητο και πρέπει να συγκρατηθούμε λίγο από το να κάνουμε
ελαφρές δηλώσεις με στόμφο...

Υποθέτω δεν είναι μια ευχάριστη κατάσταση ούτε για εκείνες που την επιδιώκουν ούτε για την "κοινωνία" που την υφίσταται. Υπάρχουν όμως διακριτές περιπτώσεις οι οποίες την καθιστούν νόμιμη και αποδεκτή αν και όχι θεμιτή ή "καλή". Με μια πρόχειρη έρευνα, τέτοιες περιπτώσεις είναι όταν πχ ελλοχεύει κίνδυνος της ζωής ή σωματικής/ψυχικής υγείας της μητέρας ή του εμβρύου, για κοινωνικο-οικονομικούς λόγους ή σε περίπτωση που το παιδί είναι αποτέλεσμα βιασμού. Σε καμιά από τις παραπάνω περιπτώσεις δε νομίζω πως υπάρχει κάποιος που θα σηκώσει το δάχτυλο και θα πει στη μητέρα (και δευτερογενώς στο παιδί) να υποστεί τις συνέπειες και να φέρει το παιδί στον κόσμο με όποιο κόστος...

Forum Master
Forum Master

Περιοχή : bikini bottom (and not lame xania)
Αριθμός μηνυμάτων : 1663

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Έκτρωση: Μιά άλλη ονομασία για το φόνο ή λύση απόγνωσης;   9/3/2012, 13:16

Χαλόου φόρουμ , καιρό έχω νάρθω τι με κάνετε?

στο θέμα μας λοιπόν!

Είστε φυτοφάγοι? Όχι! Ούτε εγώ είμαι! Αυτό σημαίνει ότι συμμετέχω στην δολοφονία ενός ζώου την εβδομάδα για να ταιστώ. Αν όλοι ήμασταν φυτοφάγοι, δεν θα πέθαιναν τόσα ζώα, για την ακρίβεια δεν θα είχαν δημιουργηθεί καν. Όμως το κρέας έχει ωραία γεύση, οπότε δεν πειράζει που πεθαίνουν τόσα ζώα.

Κατά βάθος δεν μας ενδιαφέρουν τα όντα με την νοημοσύνη αγελάδας και κάτω. Αν ήταν πιθίκια, ίσως να σηκώναμε το μικρό μας δακτυλάκι για να βοηθήσουμε, αλλά όταν πρόκειται για φόνο ζώων, καθόμαστε και δεν μας επηρεάζει επειδή είναι βολικό.

Η έκτρωση είναι φόνος. Με τον ίδιο τρόπο που το να τρως κρεας είναι φόνος. Και νομίζω ότι το βρέφος στον πέμπτο μήνα δεν έχει νοητικές ικανότητες μεγαλύτερες από αυτές μιας ενήλικης αγελάδας...

Ο θρησκευτικός μας εδώ πήγε να την γλιτώσει, λέγοντας ότι το βρέφος είναι "εν δυνάμει" άνθρωπος. Ναι, αλλά στην ηθική δεν αναγνωρίζεις δικαιώματα σε κάποιο ον επειδή κάποτε ίσως τα δικαιούται. Δεν δίνουμε άδεια σε μια γυναίκα επειδή σε δέκα χρόνια θα γίνει έγκυος. Ούτε δίνουμε σε κάποιον αναπηρική άδεια επειδή μπορεί να πάθει ατύχημα. Το εν δυνάμει σημαίνει ότι δεν είναι. Το βρέφος δεν είναι κάτι παραπάνω από την αγελάδα. Απλά στον ανθρωποκεντρικό κόσμο που ζούμε το βλέπουμε έτσι...

Επομένως η έκτρωση είναι λογική επιλογή, αν η βλάβη στην ψυχολογία του γονιού είναι μικρότερη από τις επιπτώσεις που η γέννηση θα φέρει στο παιδί αλλά και στους γονείς (όπως όταν η μητέρα είναι μια 23χρονη μεταπτυχιακή φοιτήτρια που έκανε όνειρα για την ζωή και που δεν έχει την οικονομική δυνατότητα να στηρίξει ένα παιδί)...

Φυσικά το παραπάνω ισχύει μόνο εφόσον το να τρώμε ζώα θεωρείται ηθικό. Αν είναι ηθικά επιτρεπτό το να βελτιώνουμε την ποιότητα της ζωής μας με τον θάνατο κατώτερων νοητικά ζώων, τότε είναι ηθικό για μένα να γίνεται και η έκτρωση. Διότι το βρέφος δεν έχει παραπάνω δικαιώματα στην ζωή από μια αγελάδα. Η θα προστατέψουμε και τα δύο, ή κανένα!

Και αυτό πιστεύω εγώ για την έκτρωση. Εξαρτάται από την γενικότερη μας άποψη περί αξίας της ζωής για οποιοδήποτε συνειδητό ον.

Forum Baby
Forum Baby

Φύλο : Θηλυκό
Περιοχή : Crete
Αριθμός μηνυμάτων : 61
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Έκτρωση: Μιά άλλη ονομασία για το φόνο ή λύση απόγνωσης;   9/3/2012, 18:35

Πρόσφατα ανακάλυψα πως θέλω πολύ να κάνω ένα παιδάκι...τρυφερούλι και ζουμπουρλούδικο να το μεγαλώσω και να δω το θαυμα μπροστά μου....ωστόσο δεν είναι ο αυτοσκοπός μου...ο αυτοσκοπός μου είναι να βρώ εκείνον που θα με εμπνευσει να κάνω αυτό το βήμα.
Επίσης νομίζω ότι μια γυναίκα έχει το δικαίωμα επιλογής τι να κάνει με το σώμα της, αν και η διαδικασία αυτή, λένε όσες τουλαχιστον έχουν την ανάλογη ευαισθησία, ότι είναι μια τραυματική για το σώμα και τον ψυχισμό εμπειρία...Υπάρχουν βέβαια και κάτι αναίσθητες που το χουν βρει παιχνίδι, ή άντρες που δεν αναλαμβάνουν τις ευθύνες τους. Αν λοιπόν οι συνθήκες δεν είναι ευνοικές και παραμυθένιες να μεγαλώσει ο πρίγκιπακος ή η πριγκιπισσούλα, τότε...πρέπει μια κοπέλα να ακολουθήσει την καρδούλα της..με ευθύνη. Αλλωστε στο μέλλον ρε παιδιά μπορεί να γίνει και για σας πιο ευκολη η υιοθεσία και να μπορείτε να χαρίσετε σε πολλά παιδάκια ένα ευτυχισμένο σπιτικό που οι συνθήκες τους αρνήθηκαν. Για όλα υπάρχει λόγος και χώρος στη ζωή...
Panos_thess
Forum God
Forum God

Περιοχή : Θεσσαλονικάρααααααααααα~~ :3
Αριθμός μηνυμάτων : 3440

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Έκτρωση: Μιά άλλη ονομασία για το φόνο ή λύση απόγνωσης;   9/3/2012, 20:17

Vampire έγραψε:
celestial ,Ο καθε ανθρωπος εχει δικαιωμα στη ζωη.Eναι σαν να ερχομαι και να σε σκοτωνω χωρις να σε ρωτησω αν θελεις να ζησεις ..
ποσο διαφωνω με αυτη τη λογικη. αν ειναι να αποφασισει καποιος για το συγκεκριμενο θεμα ειναι αυστηρα οι γονεις. κ για να μην πω κατα ενα περισσοτερο μεριδιο η κοπελα που εχει μεινει εγκυος αθελα της.

καταλαβαινω λιιιιγο την λογικη οτι "χανεται" μια ζωη. αλλα απο την αλλη το να μην εχεις τα εφοδια να μεγαλωνεις ενα παιδι και παρολαυτα να καταστρεψεις δυο και τρεις ζωες εμμεσα(του παιδιου κ των γονιων που δεν θα μπορουν να το μεγαλωσουν) μου φαινεται χειροτερο.

και στην τελικη δεν βλεπω κανεναν να μην τραβαει μλκια ποτε, επειδη καταστρεφει εν δυναμει ζωες. η εκτρωση δεν ειναι φονος. προσωπικα πιστευω οτι σωζει ζωες απο ενα κακο μελλον.

And I don't believe in anything that makes you wanna save me."
Vampire
Forum God
Forum God

Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Έκτρωση: Μιά άλλη ονομασία για το φόνο ή λύση απόγνωσης;   9/3/2012, 21:31

Eνταξη , δεν μπορει συνεχεια να ειναι ολα χαλια......Δεν λεω μπορει να υπαρχουν δισκολιες στην αρχη, αλλα καλυτερα να γεννηθεις, να περασεις δυσκολιες , και να ζησεις , παρα να μη ζησεις καθολου....Δυσκολιες παντα υπαρχουν...Και απο την στιγμη που δεν μπορεις να το φροντισεις, εφοσον εχεις κανει την κουτσουκελα σου, και φερνεις ενα παιδι στον κοσμο, πρεπει να παρεις σωστες αποφασεις, ακομη και να το στηλεις σε υδριμα, αν δεν μπορεις να του παρεχεις ολα τα αγαθα.Ναι προτιμω να μεγαλωσω σε υδριμα, παρα να μην ζησω καθολου...Για μενα ειναι φονος..Και ας μην εχουμε λεφτα, και ας μην εχουμε τιποτα, δεν εχουμε το δικαιωμα να αφαιρεσουμε κανενος τη ζωη...Ουτε εμενα θα μου αρεσε , οταν ειμουν στην κοιλια της μανας μου, να εκανε η μανα μ εκτρωση, και πιστευω πως κανεις απο εδω μεσα δεν θα το ηθελε..

Forum God

Περιοχή : Θεσσαλονικάρααααααααααα~~ :3
Αριθμός μηνυμάτων : 3440

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Έκτρωση: Μιά άλλη ονομασία για το φόνο ή λύση απόγνωσης;   12/3/2012, 22:03

δεν νομιζω να μου εκανε κ πολυ διαφορά σε εκεινο το σταδιο. δεν θα'χα ζησει κ τπτ. δεν ξερω, μου φαινεται πολυ πρακτικο(ειδικα οπως προαναφερθηκε σε περιπτωσεις βιασμου).

φυσικα δεν ειναι κ για πλακα. το να κανεις εκτρωση φανταζομαι φερει μεγαλο ψυχικο βαρος στην μανα. αλλα κ παλι πιστευω οτι για καποιους ανθρωπους ειναι σωτηρια.

And I don't believe in anything that makes you wanna save me."

Έκτρωση: Μιά άλλη ονομασία για το φόνο ή λύση απόγνωσης;
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 2Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: Συζητήσεις γενικού περιεχομένου :: Θεωρητικές Αναζητήσεις-
Μετάβαση σε: