ΦόρουμΣυχνές ΕρωτήσειςΑναζήτησηΟμάδες ΜελώνΕγγραφήΣύνδεση
Σημαντικά Θέματα
Πρόσφατα Θέματα
» ... Στον ύπνο μου είδα...
από Kwstasthessaloniki 21/10/2017, 21:49

» Ρόλος στο σεξ
από Kwstasthessaloniki 21/10/2017, 21:36

» Ποιά πράγματα σας ανάβουν?
από mistirius_boy 9/10/2017, 14:29

» Κάρμα ( Long Post)
από DiabolAkis 7/10/2017, 06:12

» Όταν είστε σε δημόσιους χώρους, τσεκάρετε (κρυφά ή φανερά) το φούσκωμα στο παντελόνι του άλλου;
από N.G95 6/10/2017, 23:53

» Αστείες εικόνες
από Dragneel 6/10/2017, 00:33

» Αγαπημένα ξένα τραγούδια
από Dragneel 6/10/2017, 00:17

» Καλωσόρισμα νέων μελών - Χαιρετισμοί
από Duality 3/10/2017, 04:45

» Τηλεφωνικό σεξ
από phonesexchat 21/9/2017, 18:31

» γκει προτασεις γαμου...
από Dragneel 9/9/2017, 22:06

» Soundtracks
από Dragneel 4/9/2017, 22:29

» Αστεία video
από Duality 29/8/2017, 08:39

» Αν ήσουν...
από Duality 23/8/2017, 10:34

» Παιχνίδι ερωτήσεων
από Duality 23/8/2017, 08:58

» Διάφορα video
από Dragneel 19/8/2017, 14:47

» Οff-topic
από N.G95 14/8/2017, 18:15

» Πονηρές παραλίες στο Βόλο
από apeiros69 30/7/2017, 22:11

» O λεξάριθμος του ονόματος μας δείχνει τον χαρακτήρα μας.
από SavantBleu 29/7/2017, 23:03

» Νέο μέλος
από tenorman 14/7/2017, 21:15

» MBTI Personality Test
από makosdim 2/7/2017, 19:45

» Τεστ Διπολικης Διαταραχης
από makosdim 2/7/2017, 19:26

» Θα χασω τη σχεση μου απο μια μ*λ*κι*;
από Steven94 27/6/2017, 22:25

» Τι σκέφτεσαι αυτή τη στιγμή;
από Steven94 27/6/2017, 22:22

» Θέματα συζήτησης μεταξύ ενός straight και ενός gay.
από DiabolAkis 26/6/2017, 21:33

» Κοιτάτε το πέος του διπλανού σας στα ουρητήρια σε δημόσιους χώρους?
από Cookie 26/6/2017, 00:43

Σας προτείνουμε
Συζητήσεις για το φύλο, το σώμα, τις επιθυμίες
Κέντρο πρόληψης για τον HIV
Kοινότητα LGBTQ νέων
Κορυφαίοι συγγραφείς του μήνα
Dragneel

Duality

Kwstasthessaloniki

DiabolAkis

mistirius_boy

N.G95

Οκτώβριος 2017
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
ΗμερολόγιοΗμερολόγιο

Μοιραστείτε | 

Ανάγκη για σχέση

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
????????
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ανάγκη για σχέση   11/6/2012, 16:21

celestial έγραψε:
δεν είμαι από τους ανθρώπους που θέλουν συνεχώς να είναι σε σχέση λόγω ανασφάλειας ή άλλων θεμάτων. για να μπω σε αυτό το τρυπάκι πρέπει ο άλλος να μου κάνει το κλικ. και δεν εννοώ τον κεραυνοβόλο έρωτα αλλά το να μου εξιτάρει την επιθυμία να τον γνωρίσω καλύτερα και, φυσικά, να με ελκύει ερωτικά. βέβαια, όλα αυτά εξαρτώνται από πολλούς παράγοντες και συγκυρίες. από το πως είσαι την περίοδο που γνωρίζεις κάποιον σε κάθε τομέα της ζωής σου και, φυσικά, από τις περιστάσεις κάτω από τις οποίες έγινε η γνωριμία.

από εκεί και πέρα δεν νομίζω να υπάρχει άνθρωπος που να μην θέλει να είναι σε σχέση ή να διατείνεται ότι δεν έχει ανάγκη από σχέση. είμαστε κοινωνικά όντα και ως εκ τούτου έχουμε από τη φύση μας την ανάγκη να μοιραζόμαστε τη ζωή μας με ανθρώπους ανεξαρτήτως του ρόλου που παίζουν σε αυτή. ένας άνθρωπος όσο πετυχημένος κι αν είναι, όσο γαμάτους φίλους κι αν έχει, όσο κι αν αγαπάει τον εαυτό του, αδιαμφισβήτητα κάποια στιγμή θα νιώθει ότι κάτι του λείπει. όλοι ξέρουμε τι είναι αυτό. αντιθέτως, όταν ένας άνθρωπος είναι καλά στον ερωτικό τομέα, τα προβλήματα στους άλλους τομείς μετριάζονται πολύ και, συνήθως, όλα τα αντιμετωπίζει πολύ πιο αισιόδοξα απ ότι σε αντίθετη περίπτωση.

Σπόιλερ:

όσο για το τι σημαίνει σχέση για μένα, δεν θα καταθέσω τις απόψεις μου γιατί θα χρειαστεί να γράψω έκθεση ιδεών. θα αρκεστώ μόνο στο ότι, αρκεί να υπάρχει έρωτας και πραγματική αγάπη. ο έρωτας, βέβαια, πάει κι έρχεται, αν και είναι στο χέρι μας να τον κρατάμε αναμμένο! η αληθινή αγάπη, όμως, είναι το κλειδί..

Σπόιλερ:

Με κάλυψες απόλυτα κι εμένα... Soulmate έχεις καταντήσει...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
angel!!
Forum Εxperienced
Forum Εxperienced

Φύλο : Άντρας
Περιοχή : yperperan...
Αριθμός μηνυμάτων : 882
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ανάγκη για σχέση   26/6/2012, 23:35

πιστευω πως η πλειονοτητα καποια στιγμη στην ζωη της ειχε αναγκη σχεσης ερωτικης ή αλλης φυσεως ...
προσ το παρον εχω αναγκη να μετουσιωσω την μοναξια -που ορισμενεσ φορεσ με καταλαμβανει -στην βιωση της μοναχικοτητας κινουμενος προσ μια εσωτερικη ισορροπια
οταν γινει αυτο τοτε θα ειμαι ετοιμος και για μια σχεση (οχι απο αναγκη,και οχι ετσι οπως προσδιοριζεται απο την μαζα)

εξαλλου οταν νιωθεις μονος και ο συντροφος σου το ιδιο και σε συγκερασμο με τις σεξουαλικες ορμες κανετε μια σχεση ,δεν ειναι λιγο ουτοπικο και παραδοξο?
μια μοναξια + μια μοναξια =δυο μοναξιες ,και οχι εξαλειψη αυτης οπως θελουμε να πιστευουμε (για λογους που δεν χρησζουν αναλυσεως τωρα)...

Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ανάγκη για σχέση   11/7/2012, 20:00

Christakos έγραψε:
Ρε δεν ξέρω ΠΩΣ να ψάξω.
Κοίτα, η πρώτη μου σχέση (και μοναδική) ήταν με τον μέχρι τότε κολλητό μου.
Οπότε ουσιαστικά "ήρθε και με βρήκε", for sure δεν ήταν πρίγκιπας η ο τέλειος.

Όχι, δεν συχνάζω σε μέρη με πολλούς bi,gay.
Γκάζι πάω πολύ συχνά αλλά όχι στα gay bar & στο escape!

Σιγά.Στο πανεπιστήμιό μου, δεν είναι τόσο πολλοί. Ελάχιστοι βασικά!
Είμαι πολύ ανοιχτό άτομο και κοινωνικό.
Απλά, δεν είμαι απελευθερωμένος με όλο αυτό.

Μόνο με βλέμματα.Η ότι του μιλάω συνέχεια. Μόνο αυτό.

Εχει δικιο ο Lelikos για το οτι χρειαζεταθι να κυνηγας την τυχη σου για να σε βρει κι αυτη, αλλα οχι με οποιονδηποτε τροπο. Γιατι μπορει να δρασει αντιθετο η υπερβολικη επιθυμια και να τρομαζει καποιον που τωρα γνωριζει τον αλλον. Αυτο βεβαια παντα στην αρχη, γιατι γνωριζοντας καποιον, ξεπερνας ολα αυτα τα θεματα, αλλα η αρχη ειναι σημαντικη για τη συνεχεια. Γενικως, με θεληση και προσπαθεια, τα πραγματα ερχονται απο μονα τους και πολλες φορες εντελως απροσμενα!
????????
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ανάγκη για σχέση   11/7/2012, 20:10

Από τη μια είναι κάπως δύσκολο να είσαι πάντα χωρίς σχέση... Από την άλλη όταν είσαι συνεχώς στην ανάγκη της σχέσης ψάχνεις σχέση εξάρτησης, κάτι που δεν θα χαρακτήριζα ουσιαστικό... Για τα περί κυνηγιού, κρυφτού και τύχης εγώ λέω απλά ότι αν κάποιος σου κεντρίσει το ενδιαφέρον του μιλάς και τον γνωρίζεις. Από τη γνωριμία θα καταλάβεις αν θα δικαιωθεί ή όχι αυτό το ενδιαφέρον.
Christakos
Forum Regular
Forum Regular

Περιοχή : Αθήνα
Αριθμός μηνυμάτων : 323
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ανάγκη για σχέση   11/7/2012, 20:15

Είναι πολύ στη θεωρία όλα αυτά.
Τόσους έχω γνωρίσει....

« Cogito ergo sum = Σκέφτομαι άρα υπάρχω » René Descartes.
????????
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ανάγκη για σχέση   11/7/2012, 20:27

Λυπάμαι που δεν βοήθησα και σου φαίνονται ότι ανήκουν στη σφαίρα της θεωρίας. Εμένα πάντως, ακόμα κι αν δεν κάνω ποτέ σχέση, με βοηθά αυτός ο τρόπος σκέψης και πιστεύω ότι έτσι αποφεύγεις τις σχέσεις εξάρτησης- κυριαρχίας και είσαι πιο ελεύθερος- που για εμένα είναι ένα σημαντικό ζητούμενο.
Christakos
Forum Regular
Forum Regular

Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ανάγκη για σχέση   11/7/2012, 20:29

Δεν είναι ότι θέλω να εξαρτηθώ σε κάποιον.
Θέλω να αγαπήσω και να αγαπηθώ.
Να έχω το αγόρι μου και αυτός εμένα.
Πως να στο πω...

????????
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ανάγκη για σχέση   11/7/2012, 20:33

Διαφωνώ λίγο στο ρήμα "έχω"...
Κι εγώ το λαχταρώ αυτό (λαχτάρα θα το έλεγα), μιας και δεν είχα ποτέ μια τέτοια σχέση μέχρι τώρα- χωρίς να σημαίνει ότι δεν έχω ερωτευθεί (έχω και πολύ μάλιστα).
Christakos
Forum Regular
Forum Regular

Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ανάγκη για σχέση   11/7/2012, 20:34

Απλά θέλω να σου πω ότι δε θέλω να πέσω σε κάποιον με τα μούτρα.

????????
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ανάγκη για σχέση   11/7/2012, 20:37

Καλό αυτό. Δεν θα είχε και νόημα κατά τη γνώμη μου...
Christakos
Forum Regular
Forum Regular

Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ανάγκη για σχέση   11/7/2012, 20:39

Επειδή έχω κάνει σχέση με αγόρι (πριν 2 χρόνια βέβαια) , μου λείπει όλο αυτό.
Θέλω να ξαναερωτευτώ

Αλλά ξέρεις...είχε γίνει τόσο μαγικά που δεν ξερωω....

Έχει επεξεργασθεί από τον/την Christakos στις 11/7/2012, 20:40, 1 φορά
????????
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ανάγκη για σχέση   11/7/2012, 20:39

Christakos έγραψε:
Βασικα, μην αγχεσαι! Δεν υπαρχει σ αυτα τα θεματα καλο ή κακο! Θα κανεις αυτο που νιωσεις εσυ οτι ειναι καλυτερο! Κι αν αυτο που κανει και τους δυο σε μια σχεση ευτυχισμενους ειναι η εξαρτηση, τι καλυτερο?!
Προσωπικα, οσο δεν κουραζει τον αλλον, αυτο με τα μουτρα ωραιο ειναι! ΔΙατηρεις την προσωπικοτητα και την ατομικοτητα σου, αλλα ζεις πλεον εχοντας στην καρδια σου καποιον ακομα ανθρωπο! Και ενεργεις οπως σε κανει να νιωθεις πιο ωραια!
Christakos
Forum Regular
Forum Regular

Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ανάγκη για σχέση   11/7/2012, 20:41

Star Seeker έγραψε:
Christakos έγραψε:
Βασικα, μην αγχεσαι! Δεν υπαρχει σ αυτα τα θεματα καλο ή κακο! Θα κανεις αυτο που νιωσεις εσυ οτι ειναι καλυτερο! Κι αν αυτο που κανει και τους δυο σε μια σχεση ευτυχισμενους ειναι η εξαρτηση, τι καλυτερο?!
Προσωπικα, οσο δεν κουραζει τον αλλον, αυτο με τα μουτρα ωραιο ειναι! ΔΙατηρεις την προσωπικοτητα και την ατομικοτητα σου, αλλα ζεις πλεον εχοντας στην καρδια σου καποιον ακομα ανθρωπο! Και ενεργεις οπως σε κανει να νιωθεις πιο ωραια!

Τα λες τόσο ωραία....απλά αυτό μπορεί να φέρει τη σχέση σε άλλα επίπεδα (ως προς το χειρότερο). Καλό είναι να κρατιούνται οι ισορροπίες αλλά οι εκπλήξεις είναι πάντα καλοδεχούμενες!
????????
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ανάγκη για σχέση   11/7/2012, 20:46

Οι σχέσεις εξάρτησης- κυριαρχίας δεν θεωρώ ότι είναι σχέσεις ουσιαστικές και ελεύθερες. Σε μια σχέση πρέπει να προστατεύεις και την ελευθερία του άλλου, αν τον αγαπάς αληθινά.
????????
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ανάγκη για σχέση   11/7/2012, 20:48

Christakos έγραψε:
Επειδή έχω κάνει σχέση με αγόρι (πριν 2 χρόνια βέβαια) , μου λείπει όλο αυτό.
Θέλω να ξαναερωτευτώ
Love just happens! Και οπως λεει και η Χαρουλα, σε βρισκει οπου και να σαι!
????????
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ανάγκη για σχέση   11/7/2012, 20:48

Και φυσικά να γίνεστε και οι δύο καλύτεροι άνθρωποι με τη σχέση (και μαζί και ξεχωριστά). Αν απλά εξαρτάσαι από τον άλλο αυτό δεν γίνεται...
????????
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ανάγκη για σχέση   11/7/2012, 20:50

Christakos έγραψε:
Star Seeker έγραψε:
Christakos έγραψε:

Τα λες τόσο ωραία....απλά αυτό μπορεί να φέρει τη σχέση σε άλλα επίπεδα (ως προς το χειρότερο). Καλό είναι να κρατιούνται οι ισορροπίες αλλά οι εκπλήξεις είναι πάντα καλοδεχούμενες!
Μπορει ομως να σε απογειωσει κιολας! wnk Roller coaster παραδεισος-κολαση!
Ειναι καλο να δινεις σε καποιον την ψυχη σου, αλλα οι ισορροπιες επιβαλλονται. Το ποιες ομως θα ειναι καθε φορα αυτες, ειναι αναλογα με τη σχεση.
Τωρα σχεσεις με παιχνιδια κυριαρχιες, μου μοιαζουν λιγο αρρωστημενες! Οπως και οταν εξαρτασαι απο τον αλλον για να καλυψεις δικες σου ανασφαλειες και φοβιες ή επειδη δε θες με τιποτα να μεινεις μονος!!
Christakos
Forum Regular
Forum Regular

Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ανάγκη για σχέση   11/7/2012, 20:52

Συμφωνώ απολυτα!

????????
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ανάγκη για σχέση   11/7/2012, 20:55

Εγώ πάντως διαφωνώ με το roller coaster... Για μένα αυτό δεν είναι αγάπη...
????????
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ανάγκη για σχέση   11/7/2012, 20:57

Δεν παραπέμπει σε ισορροπίες...
????????
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ανάγκη για σχέση   11/7/2012, 21:04

cygnus olor έγραψε:
Εγώ πάντως διαφωνώ με το roller coaster... Για μένα αυτό δεν είναι αγάπη...
Ξεχασα να πατησω το enter για αλλαγη προτασης!
Το πολυ παθος και γενικα τα παθη, δεν πρεπει να ειναι δαιμονοποιημενα! Σε φερνουν σε μπελαδες και φερνουν δυσκολιες στη ζωη, αλλα σε κανουν να νιωθεις και πολυ ζωντανος!
Γενικα, πιστευω οτι ο καθενας πρεπει να ειναι μια αυτοτελης προσωπικοτητα που να συμπορευεται και να συνυπαρχει με τον αλλο, αλλα δεν ειναι ο ερωτας μια ψυχικη ενωση και ενωση γενικως?! Διατηρησει την ολοτητα σου, αλλα ενωνεσαι και με τον αλλον! Και κακα τα ψεματα, ναι μεν δεν ειναι σωστο και υγιες και απο ερωτικης αποψης να ζουμε για καποιον και να ειμαστε απολυτα εξαρτημενοι απο αυτον (για την ακριβεια ειναι λαθος), αλλα απο την αλλη με το να εισαι με τον αλλον αυτοματα παυεις σε πολλα πραγματα να λογιζεις με το "εγω" μονο. Αποχτας καποιον βαθμο εξαρτησης αναλογα με τη σχεση και τον ανθρωπο. Και μονο το οτι σου λειπει και οτι το αποζητας και γνεικως οτι εχει αλλη δυναμη πανω σου δειχνει εξαρτηση. Υπαρχει απλα η υγιης και η νοσηρη!
????????
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ανάγκη για σχέση   11/7/2012, 21:14

Δεν θα το ονόμαζα εξάρτηση ούτε την πρότερη κατάσταση εγωισμό (να λογίζεις με το εγώ σου δηλ.). Και γενικώς πάλι θα διαφωνήσω, αλλά εντάξει, υποθέτω είναι θέμα τρόπου σκέψης και έκφρασης.
Treebeard
Forum God
Forum God

Περιοχή : Mέση-Γη , Πέρα-Γη , Δώθε-Γη
Αριθμός μηνυμάτων : 6251
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ανάγκη για σχέση   11/7/2012, 21:16

Δεν νομίζω οτι στέκει να κατηγοριοποιούμε τις σχέσεις. Κάθε σχέση είναι μοναδική μιας και αυγκροτείται από άτομα μοναδικά.
????????
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ανάγκη για σχέση   11/7/2012, 21:22

cygnus olor έγραψε:
Δεν θα το ονόμαζα εξάρτηση ούτε την πρότερη κατάσταση εγωισμό (να λογίζεις με το εγώ σου δηλ.). Και γενικώς πάλι θα διαφωνήσω, αλλά εντάξει, υποθέτω είναι θέμα τρόπου σκέψης και έκφρασης.
Δεν εθεσα θεμα εγωισμου! Εξαλλου η αγαπη μας για τους αλλους περναει μεσα απο την αγαπη μας για τον εαυτο μας! Οπως και οφειλουμε να αγαπαμε τον εαυτο μας, καθως πώς αλλιως θα μπορεσει να το κανει και καποιος αλλος?! Αλλο ομως σεβομαι και φροντιζω τον εαυτο μου και αλλον τον βαζω πανω απο ολα κλπ κλπ κλπ, αλλα ανοιγουμε τελειως αλλο κεφαλαιο. Παντως οπου μπαινει ο εγωισμος λενε οτι η αγαπη το σκαει απο το παραθυρο. Και ως εγωισμο ειπα τι δεν εννοω.
????????
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ανάγκη για σχέση   11/7/2012, 21:23

Ναι, εννοείται ότι υπάρχουν τόσες σχέσεις όσες μπορούν να αναπτυχθούν ανάμεσα σε όλους τους ανθρώπους. Ωστόσο υπάρχουν σχέσεις εξάρτησης- κυριαρχίας, το βλέπουμε καθημερινά όταν πχ κάποιος γείτονας δέρνει την κοπέλα του κι αυτή το υπομένει γιατί τον .... αγαπάει ή όταν ένας φίλος μας ζηλεύει παθολογικά τον γκόμενό του ή δεν τον αφήνει να αναπνεύσει... Όπως λέει και ένας αγαπημένος μου ποιητής: Όταν δύο άνθρωποι εγκαταλείπουν τους εαυτούς τους για να πλησιάσουν ο ένας τον άλλο τότε εγκαταλείπονται και οι δυο.

Ανάγκη για σχέση
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 3Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: Προσωπικά Θέματα :: Σχέσεις, Σεξ & Σεξουαλικότητα-
Μετάβαση σε: