ΦόρουμΣυχνές ΕρωτήσειςΑναζήτησηΟμάδες ΜελώνΕγγραφήΣύνδεση
Σημαντικά Θέματα
Πρόσφατα Θέματα
» ... Στον ύπνο μου είδα...
από Kwstasthessaloniki Χθες στις 21:49

» Ρόλος στο σεξ
από Kwstasthessaloniki Χθες στις 21:36

» Ποιά πράγματα σας ανάβουν?
από mistirius_boy 9/10/2017, 14:29

» Κάρμα ( Long Post)
από DiabolAkis 7/10/2017, 06:12

» Όταν είστε σε δημόσιους χώρους, τσεκάρετε (κρυφά ή φανερά) το φούσκωμα στο παντελόνι του άλλου;
από N.G95 6/10/2017, 23:53

» Αστείες εικόνες
από Dragneel 6/10/2017, 00:33

» Αγαπημένα ξένα τραγούδια
από Dragneel 6/10/2017, 00:17

» Καλωσόρισμα νέων μελών - Χαιρετισμοί
από Duality 3/10/2017, 04:45

» Τηλεφωνικό σεξ
από phonesexchat 21/9/2017, 18:31

» γκει προτασεις γαμου...
από Dragneel 9/9/2017, 22:06

» Soundtracks
από Dragneel 4/9/2017, 22:29

» Αστεία video
από Duality 29/8/2017, 08:39

» Αν ήσουν...
από Duality 23/8/2017, 10:34

» Παιχνίδι ερωτήσεων
από Duality 23/8/2017, 08:58

» Διάφορα video
από Dragneel 19/8/2017, 14:47

» Οff-topic
από N.G95 14/8/2017, 18:15

» Πονηρές παραλίες στο Βόλο
από apeiros69 30/7/2017, 22:11

» O λεξάριθμος του ονόματος μας δείχνει τον χαρακτήρα μας.
από SavantBleu 29/7/2017, 23:03

» Νέο μέλος
από tenorman 14/7/2017, 21:15

» MBTI Personality Test
από makosdim 2/7/2017, 19:45

» Τεστ Διπολικης Διαταραχης
από makosdim 2/7/2017, 19:26

» Θα χασω τη σχεση μου απο μια μ*λ*κι*;
από Steven94 27/6/2017, 22:25

» Τι σκέφτεσαι αυτή τη στιγμή;
από Steven94 27/6/2017, 22:22

» Θέματα συζήτησης μεταξύ ενός straight και ενός gay.
από DiabolAkis 26/6/2017, 21:33

» Κοιτάτε το πέος του διπλανού σας στα ουρητήρια σε δημόσιους χώρους?
από Cookie 26/6/2017, 00:43

Σας προτείνουμε
Συζητήσεις για το φύλο, το σώμα, τις επιθυμίες
Κέντρο πρόληψης για τον HIV
Kοινότητα LGBTQ νέων
Κορυφαίοι συγγραφείς του μήνα
Dragneel

Duality

Kwstasthessaloniki

DiabolAkis

mistirius_boy

N.G95

Οκτώβριος 2017
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
ΗμερολόγιοΗμερολόγιο

Μοιραστείτε | 

Οι κοινωνικές προεκτάσεις των σεξουαλικών ρόλων

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
monster
Inactive Members

Φύλο : Άντρας
Περιοχή : city centre
Αριθμός μηνυμάτων : 15608
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Οι κοινωνικές προεκτάσεις των σεξουαλικών ρόλων   16/10/2011, 13:35

Διάβαζα ένα κείμενο από το wikipedia το οποίο και μετάφρασα στα πολύ γρήγορα. Ελπίζω να αποτελέσει αφορμή για περαιτέρω συζήτηση επί του θέματος. Όλοκληρο το κείμενο μπορείτε να το βρειτε: http://en.wikipedia.org/wiki/Top,_bottom_and_versatile . Όπου έχω βάλει ... σημαίνει πως δε θεώρησα σημαντικό να μεταφράσω. Μπορείτε να σχολιάσετε, να πείτε την άποψή σας ή να συνεχίσετε με δικά σας κείμενα.

Στην ανθρώπινη σεξουαλικότητα, οι όροι top,bottom and versatile περιγράφουν τους ρόλους κατά τη σεξουαλική επαφή, ιδιαίτερα μεταξύ των ομοφυλόφιλων και αμφιφυλόφιλων ανδρών. O top είναι το άτομο που διεισδύει, ο bottom είναι αυτός που δέχεται διείσδυση και ο versatile εμπλέκεται και στις δύο δραστηριότητες. Αυτοί οι όροι
μπορούν να αποτελέσουν στοιχεία της ταυτότητας του ατόμου που υποδηλώνουν συνήθως την προτίμησή του, αλλά θα μπορούσαν να περιγράψουν επίσης ευρύτερες κοινωνικές, ψυχολογικές, και /ή σεξουαλικές ταυτότητες.

Ο top είναι ένα άτομο που έχει τον διεισδυτικό ρόλο στη σεξουαλική επαφή, τις περισσότερες φορές με το πέος του κατά τη διάρκεια του πρωκτικού και στοματικού σεξ… Η λέξη top μπορεί να περιγράφει επίσης μια ευρύτερη
προσωπική ταυτότητα που συμπεριλαμβάνει τη δεσπόζουσα θέση (dominance) σε μια ρομαντική
και / ή σεξουαλική σχέση. Ωστόσο, αυτή η διάταξη δεν είναι αναγκαία
συνιστώσα της ύπαρξης των top.

Αρκετοί παραπλήσιοι όροι υπάρχουν. Ο total top είναι
αυτός που είναι αποκλειστικά ενεργητικός.
O power top είναι
εκείνος με μεγάλη δεξιοτεχνία και /
ή έντονη διάθεση για
ενεργητικό σεξ. O service top είναι αυτός που κάνει ενεργητικό σεξ υπό την καθοδήγηση ενός πρόθυμου παθητικού.
Ένας versatile top είναι
αυτός που προτιμά το ενεργητικό σεξ, αλλά περιστασιακά
λειτουργεί και ως πθητικός.

Οι όροι penetrative partner και giver
(δότης) είναι συνώνυμα του top που
δημιουργήθηκαν για να περιγράψουν την πράξη της διείσδυσης χωρίς
αυτό να υπονοει την υπαρξη σχέσεων εξουσίας μεταξύ των
συμμετεχόντων.

O bottom είναι κάποιος που δέχεται
διείσδυση κατά τη συνουσία, συνήθως μέσω του πρωκτού κατά τη διάρκεια του πρωκτικού σεξ ή κάποιος που είναι το λιγότερο
κυρίαρχο άτομο στη διαδικασία αυτή….
To bottom μπορεί να
περιγράψει επίσης ένα ευρύτερο
κοινωνικό πλαίσιο υποταγής (submission)
σε μια ρομαντική και
σεξουαλική σχέση, παρόλο που το στοιχείο αυτό δεν ισχύει για όλους τους ανθρώπους που προτιμούν τον παθητικό ρόλο.

Ένας power bottom είναι κάποιος που απολαμβάνει
έντονα να έχει το ρόλο του υποδοχέα.
Ένας versatile bottom είναι
αυτός που προτιμά τον παθητικό ρόλο, αλλά περιστασιακά λειτουργει και ως ενεργητικός. Οι όροι receiver (δέκτης)
ή receiver partner μπορεί να προτιμώνται από κάποιους, ή και oral tops (ενεργητικός στο
στοματικό) δηλαδή ​​άνδρες που παίρνουν
ενεργό ρόλο, όπως θα ήταν αναμενόμενο να έκαναν με μια γυναίκα ή αλλιώς oral bottoms (παθητικός στο στοματικό) που αποτελουν αντρες που
επιθυμούν στοματική διείσδυση σε στόμα και λαιμό, μέχρι
το σημείο του irrumatio (= πίεση του πέους στο στομα?) κατά καιρούς.

H λέξη Versatile,
επίσης γνωστό ως switching,
αναφέρεται σε ένα πρόσωπο το οποίο απολαμβάνει τον ενεργητικό και παθητικό ρόλο,
ή το να είναι κυρίαρχος και υποτακτικός, και μπορεί να εναλλάσσεται μεταξύ των
δύο σε σεξουαλικές καταστάσεις. … Και οι δύο συμμετέχοντες διεισδύουν ο ένας στον
άλλο και δέχονται επίσης διείσδυση.

Το versatility (ευελιξία?) είναι μια έννοια τρόπου ζωής. Οι περισσότεροι
άνδρες που έχουν σεξουαλικές σχέσεις με άνδρες δεν ταιριάζουν με τα γκέι
στερεότυπα. Δεν είναι ούτε θηλυπρεπείς, ούτε ανοιχτά γκέι. "Στις μεγάλες πόλεις στις Ηνωμένες
Πολιτείες, οι ομοφυλόφιλοι άνδρες αναμένεται κατά το μεγαλύτερο μέρος να είναι ενεργοπαθητικοί,
όχι μόνο σε επιπεδο ρόλων (ενεργητικοί vs παθητικοί) –αν υπάρχουν ρόλοι, αλλά
και όσον αφορά την επιλογή συγκεκριμένων πράξεων (π.χ., του στόματος, του
πρωκτού, αυνανιστική) ». Το versatility όμως δεν περιορίζεται στην απλές πράξεις του στόματος και
πρωκτική διείσδυση, αλλά επίσης περιλαμβάνει το διαχωρισμό των καθηκόντων και των
ευθυνών στη σχέση.

Το
αμοιβαίο σενάριο, όπου και οι 2 άνδρες διεισδύουν ο ένας στον άλλο, αποτελεί
συχνά μια έκφραση ισότητας. Εκείνο που καθορίζει το σενάριο αυτό μεταξύ των
άλλων, είναι και to versatility των εμπλεκόμενων ανδρών. To versatility είναι ένα μοναδικό και σημαντικό
χαρακτηριστικό του αντρικού πρωκτικού σεξ. Μερικοί άνδρες το θεωρούν ως
απελευθέρωση. (...) Το versatility γι αυτούς είναι σαν να
μιλούν δύο διαφορετικές γλώσσες. Απαιτεί ένα ιδιαίτερο είδος παιχνιδιού, δημιουργικότητας,
περιέργειας και συντονισμού.
-Steven G. Underwood, Οι ομοφυλόφιλοι άνδρες και
πρωκτικός ερωτισμός: tops bottoms και versatiles, Harrington Park Press 2003

Σύμφωνα με ορισμένους, το να ζεις ως ενεργητικοπαθητικός (versatile life style) συνεπάγεται κάποια
άνοιγμα σε νέα πράγματα και μια εναντίωση στις ετικέτες, τα στερεότυπα και τις
γενικεύσεις. Επομένως, η έννοια αυτή διαφέρει από τις ετεροφυλόφιλες σχέσεις στις
οποίες η σεξουαλική συμβατότητα δεν ξεκινά με το να μαντέψεις ποιος θα είναι
ενεργητικός ή παθητικός. Οι προσωπικές περιγραφές ανθρώπων που αναζητούν σεξ με
άλλους άνδρες μπορούν να αναφέρονται στους εαυτούς τους ως versatile top ή versatile bottom πέραν
των άλλων όρων που χρησιμοποιούνται συχνότερα…

Forum Beginner
Forum Beginner

Περιοχή : Στο κέντρο μου μασώντας φύλλα δάφνης...
Αριθμός μηνυμάτων : 217
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οι κοινωνικές προεκτάσεις των σεξουαλικών ρόλων   16/10/2011, 14:11

Πολύ ενδιαφέρον άρθρο. Δεν το ήξερα πως υπήρχαν τόσες υποκατηγορίες καθώς είχα εντοπίσει λιγότερες.

Σε αυτό που θα σταθώ είναι στην ταμπέλα γιατί το ακούω πολύ συχνά. Ταμπέλα πρώτα από όλα δεν είναι το να ξέρεις τι είσαι καθώς και το που φτάνεις αλλά και το τι θες. Ο κάθε άνθρωπος έχει τον δικό του χαρακτήρα και κάνει τις δικές του επιλογές με σεβασμό πάντα προς το κοινωνικό σύνολο και τους άλλους.

Ας φανταστούμε μια κοινωνία που να αποτελείται από ανθρώπους που δεν έχουν "ταμπέλες". Θα μπορούσε άραγε να σταθεί στα πόδια της; Προσωπικά έχω την αίσθηση πως όχι καθώς θα κυριαρχούσε η ανομία.

Τελειώνοντας στο παραπάνω θα πω πως ακόμα και μια πλήρως αταμπελοποίητη κοινωνία πάλι θα είχε ταμπέλα >> Πως δεν θέλει ταμπέλες δηλαδή.

Το βασικό είναι να προσπαθήσεις να τα βρεις με τον εαυτό σου. Να κάνεις ενεργοπαθητικό εν ολίγοις επειδή γουστάρεις να το κάνεις κι όχι ενάντια στη κοινωνία που διαμορφώνει ρόλους. Εμείς ορίζουμε τι είναι ταμπέλα και υπάρχουν λεπτές γραμμές που διαχωρίζουν την πραγματική ταμπέλα, τον χαρακτήρα του κάθε ανθρώπου, τους κανόνες συμπεριφοράς και τον σεβασμό προς τον συνάνθρωπο.

Όλα στον κόσμο γίνονται λογικά, σύμφωνα μ' έναν αυστηρό νόμο, αδιάφορα
αν δεν το αισθάνονται οι άνθρωποι. Ο λόγος είναι ο κοσμικός νόμος, η
δύναμη που βρίσκεται μέσα στα πράγματα. Το ανθρώπινο λογικό είναι ένα
κομμάτι, μια συνέπεια του κοσμικού λόγου. Παίρνοντας μέρος σ' αυτόν οι
άνθρωποι γίνονται λογικοί. Γι' αυτό ο Λόγος είναι κοινός και υποχρεωτικός για όλους,
μ' όλο που οι άνθρωποι φαντάζονται και συλλογιούνται και ενεργούν
ελεύθερα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
monster
Inactive Members

Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οι κοινωνικές προεκτάσεις των σεξουαλικών ρόλων   16/10/2011, 14:25

Έχουμε μιλήσει για τις ταμπέλες εδώ: http://www.gay-gr.org/t344-topic?highlight=%CF%84%CE%B1%CE%BC%CF%80%CE%AD%CE%BB%CE%B5%CF%82

Forum Beginner
Forum Beginner

Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οι κοινωνικές προεκτάσεις των σεξουαλικών ρόλων   16/10/2011, 14:32

Το άρθρο όμως αναφέρει ταμπέλες άρα χρειαζόταν και εδώ σχολιασμός. Επίσης βασίζεται το άρθρο έχει θέμα τους ρόλους που κάποιοι τους θεωρούν ταμπέλες.

άνθρωποι γίνονται λογικοί. Γι' αυτό ο Λόγος είναι κοινός και υποχρεωτικός για όλους,
ελεύθερα...
monster
Inactive Members

Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οι κοινωνικές προεκτάσεις των σεξουαλικών ρόλων   16/10/2011, 14:37

Ναι βρε δεν είπα να μη σχολιάσεις! Σε περίπτωση που ήθελες κάτι περισσότερο για ταμπέλες!

ΕΠί του θέματος... εντύπωση μου έκανε στο κείμενο η υποταγή που σχετίζεται με το παθητικό σεξ και η κυριαρχία με το ενεργητικό.

Επίσης, η σεξουαλική επιλογή versatile ως γενικότερη στάση ζωής

Περισσότερα εν καιρώ

Forum Beginner
Forum Beginner

Περιοχή : Balamb Garden
Αριθμός μηνυμάτων : 209
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οι κοινωνικές προεκτάσεις των σεξουαλικών ρόλων   16/10/2011, 14:37

Όντως πολύ κατατοπιστικό άρθρο. Έχω την αίσθηση, ωστόσο, πως είναι λίγο δύσχρηστοι όλοι αυτοί οι όροι στην καθημερινή εφαρμογή.

Όσο για τις ταμπέλες μπορούμε να το ξαναδούμε κάποια κάποια μέρα το θέμα. Θηρία της ψυχολογίας τσακώνονται γι'αυτό...

Forum Beginner
Forum Beginner

Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οι κοινωνικές προεκτάσεις των σεξουαλικών ρόλων   16/10/2011, 14:46

Monster έγραψε:

...ΕΠί του θέματος... εντύπωση μου έκανε στο κείμενο η υποταγή που σχετίζεται με το παθητικό σεξ και η κυριαρχία με το ενεργητικό.

Είναι λογικό όμως αν το σκεφτείς. Αφορά τον χαρακτήρα και την συμπεριφορά των ατόμων (και μη μου στείλεις το άλλο άρθρο που λέει για τους ρόλους και τους χαρακτήρες ).

ελεύθερα...
monster
Inactive Members

Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οι κοινωνικές προεκτάσεις των σεξουαλικών ρόλων   16/10/2011, 15:09

Εγώ δεν είμαι σίγουρος αν ο καθημερινός χαρακτήρας/συμπεριφορά του ατόμου συνδέεται απαραίτητα και με αυτά που κάνει στο κρέβατι.

Κάποιος στο κρεβάτι μπορεί να ειναι υποτακτικός αλλά στη ζωή του να μην συμπεριφέρεται έτσι. Όπως και το αντίστροφο.

Κι επίσης, δεν είμαι σίγουρος ότι το ενεργητικός σημαίνει απαραίτητα και δεσποτικός. Ένας παθητικός δεν γίνεται να είναι δεσποτικός ή ένας ενεργητικός υποτακτικος?

Είμαι σχεδόν βέβαιος ότι τα ετεροσεξιστικά πρότυπα επηρεάζουν σημαντικά την κατάσταση για την οποία μιλάμε.

Forum Beginner
Forum Beginner

Περιοχή : Balamb Garden
Αριθμός μηνυμάτων : 209
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οι κοινωνικές προεκτάσεις των σεξουαλικών ρόλων   16/10/2011, 15:23

Monster έγραψε:
Εγώ δεν είμαι σίγουρος αν ο καθημερινός χαρακτήρας/συμπεριφορά του ατόμου συνδέεται απαραίτητα και με αυτά που κάνει στο κρέβατι.

Κάποιος στο κρεβάτι μπορεί να ειναι υποτακτικός αλλά στη ζωή του να μην συμπεριφέρεται έτσι. Όπως και το αντίστροφο.

Κι επίσης, δεν είμαι σίγουρος ότι το ενεργητικός σημαίνει απαραίτητα και δεσποτικός. Ένας παθητικός δεν γίνεται να είναι δεσποτικός ή ένας ενεργητικός υποτακτικος?

Είμαι σχεδόν βέβαιος ότι τα ετεροσεξιστικά πρότυπα επηρεάζουν σημαντικά την κατάσταση για την οποία μιλάμε.

Speechless Ασε που και στα ετεροσεξιστικά πρότυπα, imo τις περισσότερες φορές δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Η συμπεριφορά υποχώρησης δεν σημαίνει και υποταγή (στο άλλο φύλο).

Forum Beginner
Forum Beginner

Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οι κοινωνικές προεκτάσεις των σεξουαλικών ρόλων   16/10/2011, 15:42

Monster έγραψε:

Χμμμ θέλει μεγάλη ανάλυση το συγκεκριμένο. Σίγουρα υπάρχουν γενικά κομμάτια του χαρακτήρα που συνδεόνται και με την σεξουαλική συμπεριφορά (αυτό εννοούσα πριν). Φυσικά και γίνεται το παραπάνω που αναφέρεις. Απλά θα πρέπει να καταλάβουμε πως οι χαρακτήρες είναι ένα πολυσύνθετο σύστημα.

Ένας χαρακτήρας διεκδικητικός και δεσποτικός στη ζωή θα μπορούσε να υπάρξει υποτακτικός στο σεξουαλικό κομμάτι. Είναι ένα σημάδι πως αυτό που ζητά είναι προστασία και αγάπη στο βάθος ίσως. Ας μην ξεχνάμε πως το ατσάλι δεν λυγίζει αλλά σπάζει!

Και τούμπαλιν ένας περισσότερο υποτακτικός χαρακτήρας στη ζωή θα μπορούσε να υπάρξει δεσποτικός γιατί ίσως ζητάει μια αναγνώριση.

Βεβαίως και θα μπορούσε και κάποιος να είναι Υποτακτικός ή δεσποτικός και στις δυο περιπτώσεις. Η σύνδεση του χαρακτήρα και της σεξουαλικής συμπεριφοράς είναι ιδιαίτερα λεπτή. Νομίζω όμως πως στο σεξουαλικό πέρα από τις στιγμές πάθους δείχνουμε κρυφά και πολλές πλευρές της καρδιάς μας εκείνες δηλαδή που δεν επιτρέπουμε με την συμπεριφορά μας στις απλές διαπροσωπικές σχέσεις να δουν οι άλλοι.

Η κοινωνία αλλά και το γονεϊκό περιβάλλον σίγουρα παίζουν ρόλο στην ανάπτυξη του ατόμου άρα κατ επέκταση και στη διαμόρφωση του χαρακτήρα του. Πάντα θα παίζει ρόλο και είναι λογικό γιατί υπάρχει η επικοινωνία. Από εκεί και πέρα η μαγεία κρύβεται σε εκείνους τους 2 ανθρώπους που θα καταφέρουν να κουμπώσουν τους χαρακτήρες τους σαν 2 συμπληρωματικά κομμάτια του παζλ. Όταν γίνει αυτό και ο ένας θα κυριαρχήσει πάνω στον άλλο και θα έχουν και αμοιβαία υποταγή! :D

Ακόμα και τα ετεροσεξιστικά πρότυπα να μην υπήρχαν για να μπορέσει να διατηρηθεί κάτι σε ισορροπία θα πρέπει να υπάρχει η διαφορετικότητα.

ελεύθερα...
monster
Inactive Members

Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οι κοινωνικές προεκτάσεις των σεξουαλικών ρόλων   16/10/2011, 22:04

Λίγα λόγια για τον ετεροσεξισμό για να μπορέσουμε να το συνδέσουμε και με τους ρόλους στο κρεβάτι.

The belief or assumption that heterosexual relationships and acts are "normal" is described — largely by the opponents of this viewpoint — as heterosexism or in queer theory, heteronormativity.
Gender identity and sexual orientation are two separate aspects of
individual identity, although they are often mistakenly conflated in the
media.[35]
Perhaps it is an attempt to reconcile this conflict that leads to a
common assumption that one same-sex partner assumes a pseudo-male gender
role and the other assumes a pseudo-female role....

The existence of these separate identities (dominant masculine vs. more
passive feminine), where present, can establish the dynamics of the
relationship, according to the heterosexual patterns; this is not always
the case, especially in relationships with less clearly defined
sexual/identity roles...

Κ κάτι εντελώς πληροφοριακό που βρήκα στο κείμενο :
Most of gay couples in real life are versatile....

http://en.wikipedia.org/wiki/Gender_role#Sexual_orientation

Forum God
Forum God

Περιοχή : Somewhere over the rainbow~
Αριθμός μηνυμάτων : 3346
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οι κοινωνικές προεκτάσεις των σεξουαλικών ρόλων   16/10/2011, 22:07

Monster έγραψε:
Gender identity and sexual orientation are two separate aspects of
individual identity, although they are often mistakenly conflated in the
media.
Perhaps it is an attempt to reconcile this conflict that leads to a
common assumption that one same-sex partner assumes a pseudo-male gender
role and the other assumes a pseudo-female role....
αυτο το κομματι τα λεει ολα βασικα
michaelrey23
Forum Regular
Forum Regular

Περιοχή : Athens, Greeze
Αριθμός μηνυμάτων : 341

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οι κοινωνικές προεκτάσεις των σεξουαλικών ρόλων   8/12/2011, 11:26

Ήθελα να τα αναφέρω κάπου όλα αυτά...συμφωνών απόλυτα με όσα λέει το εν λόγω άρθρο...

Με μία γρήγορη ματιά στα Site κοινωνικής συνεύρεσης θα δούμε ότι όντως πολύ top παρουσιάζουν απόλυτο και καθολικό χαρακτήρα και οι bottom έναν παθητικό χαρακτήρα...αν και αυτή τους παθητικότητα δεν έχει να κάνει με τη στάση ζωής του, γιατί πολλοί από αυτούς διαθέτουν καριέρες και πολλές επιτυχίες, αυτό που έχει διαπιστωθεί είναι δυσλειτουργία στο συναισθηματικό τομέα, ο οποίος ενσαρκώνεται ως υποταγή στο σεξ...

Συνήθως αυτοί που επιλέγουν να είναι top ή bottom μόνο, συνυπάρχουν σε κοινωνίες όπου η ομοφυλοφιλία δεν είναι αποδεκτή ακόμη και δημιουργούνται κάποιες κοινωνικές "ετικέτες" για να διασφαλίσει την "καθαρότητα" των αρσενικών...και εκεί γεννιούνται οι ανδροπρεπείς top και κατά μεγάλη πλειοψηφεία οι θυληπρεπείς bottom.

Σε άλλες περιοχές του πλανήτη όμως, όπως στη Νέα Υόρκη ή ακόμα και στο Baires που μου είναι πιο οικείο, βλέπεις πολλούς vers, που δεν το δηλώνουν για να κρύψουν τις ενοχές τους αλλά επειδή ενδίδουν χωρίς δεύτερη σκέψη στη πραγματική χαρά του να ικανοποιείς άλλον άντρα με οποιονδήποτε τρόπο...

Οι κοινωνικές προεκτάσεις των σεξουαλικών ρόλων
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: Προσωπικά Θέματα :: Σχέσεις, Σεξ & Σεξουαλικότητα-
Μετάβαση σε: