ΦόρουμΣυχνές ΕρωτήσειςΑναζήτησηΟμάδες ΜελώνΕγγραφήΣύνδεση
Σημαντικά Θέματα
Πρόσφατα Θέματα
» Ποιά πράγματα σας ανάβουν?
από mistirius_boy 9/10/2017, 14:29

» Κάρμα ( Long Post)
από DiabolAkis 7/10/2017, 06:12

» Όταν είστε σε δημόσιους χώρους, τσεκάρετε (κρυφά ή φανερά) το φούσκωμα στο παντελόνι του άλλου;
από N.G95 6/10/2017, 23:53

» Αστείες εικόνες
από Dragneel 6/10/2017, 00:33

» Αγαπημένα ξένα τραγούδια
από Dragneel 6/10/2017, 00:17

» Καλωσόρισμα νέων μελών - Χαιρετισμοί
από Duality 3/10/2017, 04:45

» ... Στον ύπνο μου είδα...
από Dragneel 1/10/2017, 23:56

» Τηλεφωνικό σεξ
από phonesexchat 21/9/2017, 18:31

» γκει προτασεις γαμου...
από Dragneel 9/9/2017, 22:06

» Soundtracks
από Dragneel 4/9/2017, 22:29

» Αστεία video
από Duality 29/8/2017, 08:39

» Αν ήσουν...
από Duality 23/8/2017, 10:34

» Παιχνίδι ερωτήσεων
από Duality 23/8/2017, 08:58

» Διάφορα video
από Dragneel 19/8/2017, 14:47

» Οff-topic
από N.G95 14/8/2017, 18:15

» Πονηρές παραλίες στο Βόλο
από apeiros69 30/7/2017, 22:11

» O λεξάριθμος του ονόματος μας δείχνει τον χαρακτήρα μας.
από SavantBleu 29/7/2017, 23:03

» Νέο μέλος
από tenorman 14/7/2017, 21:15

» MBTI Personality Test
από makosdim 2/7/2017, 19:45

» Τεστ Διπολικης Διαταραχης
από makosdim 2/7/2017, 19:26

» Θα χασω τη σχεση μου απο μια μ*λ*κι*;
από Steven94 27/6/2017, 22:25

» Τι σκέφτεσαι αυτή τη στιγμή;
από Steven94 27/6/2017, 22:22

» Θέματα συζήτησης μεταξύ ενός straight και ενός gay.
από DiabolAkis 26/6/2017, 21:33

» Κοιτάτε το πέος του διπλανού σας στα ουρητήρια σε δημόσιους χώρους?
από Cookie 26/6/2017, 00:43

» Τι είμαι τελικά;
από Cookie 26/6/2017, 00:25

Σας προτείνουμε
Συζητήσεις για το φύλο, το σώμα, τις επιθυμίες
Κέντρο πρόληψης για τον HIV
Kοινότητα LGBTQ νέων
Κορυφαίοι συγγραφείς του μήνα
Dragneel

Duality

DiabolAkis

mistirius_boy

N.G95

Οκτώβριος 2017
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
ΗμερολόγιοΗμερολόγιο

Μοιραστείτε | 

η πραγματικη εφηβεια

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
kosths
Forum Εxperienced
Forum Εxperienced

Φύλο : Άντρας
Περιοχή : Αθηνα,Νικαια
Αριθμός μηνυμάτων : 704
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: η πραγματικη εφηβεια   3/6/2011, 01:19

Καποτε μια καθηγητρια στη σχολη μας ειπε οτι η πραγματικη σας εφηβεια ειναι τωρα(δλδ στα 19 με 20-ποσο)
Η αληθεια ειναι οτι μολις το ακουσα ενοιωσα τεραστια εκπληξη που καποιος ειχε κανει την ιδια παραδοξη σκεψη με μενα.
Γιατι για μενα μπορω να πω με σιγουρια οτι αυτα τα χρονια ειναι απο συναισθηματικη αποψη παρα πολυ δυσκολα. Θεωρω οτι τωρα οντως ανακαλυπτω καλυτερα τον εαυτο μου. Γιατι γενικα στην εφηβεια ολα ηταν "στρωμενα". Καλος μαθητης,με καλες σχεσεις γενικως,ουτε οικογενειακα προβληματα ουτε τπτ. Και βεβαια μια ομοφυλοφιλια κλειδωμενη στο συρταρι. Μεχρι που η πρωτη εμπειρια μου ξεκλειδωσε ενα τεραστιο μερος της προσωπικοτητας μου και εθεσε πολλα νεα ερωτηματικα..
Ποια ειναι η αποψη σας για ολα αυτα? Εχει συμβει και σε σας κατι αναλογο? Πιστευετε οτι αυτα εχουν μια καποια βαση?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Axoua
Forum Εxperienced
Forum Εxperienced

Περιοχή : Edw, ekei
Αριθμός μηνυμάτων : 514
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: η πραγματικη εφηβεια   3/6/2011, 01:47

Πλάκα πλάκα, τώρα κι εγώ παρατηρώ μεγάλη αστάθεια στον εαυτό μου, συναισθηματική και λογική. Σίγουρα μεγαλύτερη από τα προηγούμενα χρόνια.
Αλλά γενικά η ενηλικίωση δεν φέρνει περισσότερες ευθύνες, περισσότερα ερεθίσματα και περισσότερους πειρασμούς;
Είναι λογικό να βλέπουμε τόσες δυσκολίες, αλλά αυτές τις βρίσκουν όλοι σε αυτή την φάση της ζωής τους, απλά άλλοι είναι καλύτερα προετοιμασμένοι λόγω έντονης εφηβείας... νομίζω

Forum Master

Περιοχή : Αθήνα
Αριθμός μηνυμάτων : 2975

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: η πραγματικη εφηβεια   3/6/2011, 01:49

kosths έγραψε:
Καποτε μια καθηγητρια στη σχολη μας ειπε οτι η πραγματικη σας εφηβεια ειναι τωρα(δλδ στα 19 με 20-ποσο)
Η αληθεια ειναι οτι μολις το ακουσα ενοιωσα τεραστια εκπληξη που καποιος ειχε κανει την ιδια παραδοξη σκεψη με μενα.
Γιατι για μενα μπορω να πω με σιγουρια οτι αυτα τα χρονια ειναι απο συναισθηματικη αποψη παρα πολυ δυσκολα. Θεωρω οτι τωρα οντως ανακαλυπτω καλυτερα τον εαυτο μου. Γιατι γενικα στην εφηβεια ολα ηταν "στρωμενα". Καλος μαθητης,με καλες σχεσεις γενικως,ουτε οικογενειακα προβληματα ουτε τπτ. Και βεβαια μια ομοφυλοφιλια κλειδωμενη στο συρταρι. Μεχρι που η πρωτη εμπειρια μου ξεκλειδωσε ενα τεραστιο μερος της προσωπικοτητας μου και εθεσε πολλα νεα ερωτηματικα..
Ποια ειναι η αποψη σας για ολα αυτα? Εχει συμβει και σε σας κατι αναλογο? Πιστευετε οτι αυτα εχουν μια καποια βαση?

Θα συμφωνήσω απολύτως σε αυτό που λες γενικά, κι εγώ την ίδια εμπειρία έχω, αν και φίλους προσπάθησα πολύ να βρω και να τους διατηρήσω...

Νομίζω πολλοί είναι οι γκέι που ζουν τώρα την εφηβεία τους! Το σχολείο δυστυχώς για τους γκέι μάλλον περιοριστικά λειτουργεί...
????????
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: η πραγματικη εφηβεια   3/6/2011, 02:18

Η εφηβεια στην πραγματικοτητα ειναι η προετοιμασια της διαμορφωσης! πιστευω πως το Πανεπιστημιο σε διαμορφωνει περισσοτερο απο καθε αλλο χωρο, καθως κιολας εκει εχεις το χρονο και το περιθωριο να αναπτυξεις την προσωπικοτητα σου. Σχεδον οσους φιλους μου θυμαμαι παρεμειναν κατα τη διαρκεια της εφηβειας και του σχολειου σχεδον αναλειωτοι, εμου συμπεριλαμβανομενου. Ωστοσο, μετα απο τα 2-3 πρωτα χρονια στο πανεπιστημιο κανενας δεν ηταν πλεον ο ιδιος! Τοτε εγινε ολες οι αλλαγες πουα θα επρεπε θεωρητικα να εχουν ηδη συντελεστει! Αυτο που λενε πως ιδιως στο πανεπιστημιο και γενικως μετα το σχολειο ενα απο τα σημαντικοτερα ειναι οτι εχεις τη δυνατοτητα για πρωτη φορα να αφιερωσεις πολυ χρονο στον εαυτο σου-και ως εκ τουτου να τον διαμορφωσεις-ειναι μεγαλη αληθεια!
Maked
Forum God
Forum God

Περιοχή : thessaloniki
Αριθμός μηνυμάτων : 3075

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: η πραγματικη εφηβεια   3/6/2011, 02:36

Δεν μπορω να καταλαβω αυτο που ελεγε η καθηγητρια. Η εφηβεια ειναι το και το, τελος, και συμβαινει νωρις. Το οτι ανακαλυπτουμε καποιες σημαντικες πτυχες του εαυτου μας μετα τα 18 τι σχεση εχει με την εφηβεια?
Αλλο το ενα και αλλο το αλλο.
monster
Inactive Members

Περιοχή : city centre
Αριθμός μηνυμάτων : 15608
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: η πραγματικη εφηβεια   3/6/2011, 02:38

Maked έγραψε:
Δεν μπορω να καταλαβω αυτο που ελεγε η καθηγητρια. Η εφηβεια ειναι το και το, τελος, και συμβαινει νωρις. Το οτι ανακαλυπτουμε καποιες σημαντικες πτυχες του εαυτου μας μετα τα 18 τι σχεση εχει με την εφηβεια?
Αλλο το ενα και αλλο το αλλο.

Απλά εννοεί πως κάποιες συμπεριφορές χαρακτηριστικές για την εφηβική ηλικία παρατηρούνται και αργότερα... Μεταφορικά "εφηβεία'' λοιπόν για να αναφερθεί στις συμπεριφορές αυτές

Forum God
Forum God

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: η πραγματικη εφηβεια   3/6/2011, 02:45

Για συμπεριφορες πολυ αμφιβαλω (δλδ οκ, ποιος 20χρονος μοιαζει με εναν 12χρονο???) στο σωμα ομως καποιες αλλαγες μπορει να κρατησουν μεχρι τα 20 ή και 21 ακομα (εγω ακομα βγαζω τριχες πχ, δλδ χεστε με, ποσες πια???).

Ειμαι σιγουρος πως η καθηγητρια ειναι φιλολογος.
monster
Inactive Members

Περιοχή : city centre
Αριθμός μηνυμάτων : 15608
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: η πραγματικη εφηβεια   3/6/2011, 02:46

Maked έγραψε:
Για συμπεριφορες πολυ αμφιβαλω (δλδ οκ, ποιος 20χρονος μοιαζει με εναν 12χρονο???) στο σωμα ομως καποιες αλλαγες μπορει να κρατησουν μεχρι τα 20 ή και 21 ακομα (εγω ακομα βγαζω τριχες πχ, δλδ χεστε με, ποσες πια???).

Ειμαι σιγουρος πως η καθηγητρια ειναι φιλολογος.

1 μόνο τυπικό χαρατηριστικό εφηβείας: αντίδραση

Forum God
Forum God

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: η πραγματικη εφηβεια   3/6/2011, 02:54

Ενας 12χρονος ''αντιδραει'' ετσι για πλακα και γιατι δεν ξερει τι αλλο να κανει, ενας 17χρονος το κανει γιατι εχει συγκεκριμενες αναγκες, ποσο μαλλον καποιος μεγαλυτερος που μπορει να μην ξερει τι του γινεται τελειως αλλα σιγουρα ξερει οτι 1+1=2 και κατευθυνει τον εαυτο του. Διαφερει και ο τροπος και η συχνοτητα και η ενταση αυτης της συμπεριφορας απο την εφηβεια στο κατι αλλο. Το βλεπω τοσο εντονα σε ξαδερφια μου και στο ωδειο. Κανει μπαμ για μενα, ειναι ο εφηβακος και ο νεαρος ενηλικας - αλλα ενηλικας -.
Τωρα, κατι ακομα. Καποιοι ανθρωποι παραμενουν για παντα αντιδραστικοι (βλ το σοι της μανας μου - και η μανα μου - ), δηλαδη βρισκονται σε μια κατασταση ατελειωτης εφηβειας?

Απλα θεωρω πως η εφηβεια ειναι μια συλλογη απο πραγματα και συγκεκριμενες συμπεριφορες, πολυ συγκεκριμενες. Η αντιδραση ας πουμε ειναι κατι υγιες, οχι ομως η σπασμωδικη αντιδραση του εφηβου.
Anakin
Forum God
Forum God

Περιοχή : Στην 28η διάσταση
Αριθμός μηνυμάτων : 8383
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: η πραγματικη εφηβεια   3/6/2011, 04:29

Πολύ ωραίο τόπικ kosths!

Λοιπόν, κι εγώ το συμπεραίνω αυτό. Στην δήθεν ηλικιακή εφηβεία μου (12-18) είχα αντιμετωπίσει πολύ ώριμα πολλά θέματα-προβλήματα. Όμως από τα 18 μέχρι τώρα στα 20, έχω περάσει πάρα πολλές φάσεις, συναισθηματικές φορτίσεις, σκαμπανεβάσματα ψυχολογίας, νιώθω παιδί και ανώριμος ώρες-ώρες κ.τ.λ.. Κι έχω πει πολλές φορές πως "περνάω ακόμα την εφηβεία μου".

Πολλές φορές με πιάνω να ονειροπολώ για χαζά πράγματα, πετάω φράσεις στους γονείς μου "όταν βρω δουλειά και ζήσω μόνος και και και", δεν έχω σταθερό πρόγραμμα κ.τ.λ.., με κάνουν να σκέπτομαι σαν έφηβος. Κι όμως, σε μικρότερη ηλικία ήμουν πολύ πιο ώριμος...

Οπότε ναι, κατ'εμέ η καθηγήτρια σου είναι σωστή.

Forum Εxperienced

Περιοχή : Αθηνα,Νικαια
Αριθμός μηνυμάτων : 704
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: η πραγματικη εφηβεια   3/6/2011, 17:31

παιδια συμφωνω κ εγω με ολους εκτος απ τον μακεντ.
ναι η καθηγητρια ηταν φιλολογος.
συμφωνω με τις απαντησεις του μονστερ προς τον μακεντ.
panoslaw
Forum Εxperienced
Forum Εxperienced

Αριθμός μηνυμάτων : 849

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: η πραγματικη εφηβεια   4/6/2011, 02:25

Συμφωνώ με maked, η εφηβεία είναι καθορισμένη. Συνεχώς ανακαλύπτεις τον εαυτό σου αυτό δεν ονομάζεται εφηβεία, εξέλιξη ονομάζεται.
nightmare_nick
Forum Regular
Forum Regular

Περιοχή : Athens
Αριθμός μηνυμάτων : 335
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: η πραγματικη εφηβεια   4/6/2011, 02:45

Maked έγραψε:
(εγω ακομα βγαζω τριχες πχ, δλδ χεστε με, ποσες πια???)

τελικα δεν ειμαι ο μονος με καθυστερημενη αναπτυξη....
τριχες στο στηθος ξεκινησαν στα 20!
και αν παρω παραδειγμα απο τη τριχοφυια του πατερα μου...εχω ακομα μελλον!!

Οσο για το γενικοτερο θεμα πιστευω οτι οντως σε μερικους ανθρωπους, λογω πιεσης κατα τη διαρκεια της κανονικης τους εφηβειας, τους βγαινουν τωρα συμπεριφορες καθυστερημενα ...

Dreaming through a dreamy dream
And the sky went from indigo to green...
Maked
Forum God
Forum God

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: η πραγματικη εφηβεια   4/6/2011, 02:48

Εμενα οι τριχες στο στηθος ξεκινησαν στα 14... καταλαβαινεις τωρα το ποιντ μου?

Αλλα μην φοβασαι, δεν παει απο πατερα σε γιο απαραιτητα, ο μπαμπας μου εχει θαμνο, εγω καπως λιγοτερο - οπως φαινεται - και κανενας στο σοι δεν ειχε τοση τριχα ομως οση ο μπαμπας μου... μυστηριο...! Η πονηρη γιαγια....
nightmare_nick
Forum Regular
Forum Regular

Περιοχή : Athens
Αριθμός μηνυμάτων : 335
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: η πραγματικη εφηβεια   4/6/2011, 02:50

Maked έγραψε:
Εμενα οι τριχες στο στηθος ξεκινησαν στα 14... καταλαβαινεις τωρα το ποιντ μου?

Αλλα μην φοβασαι, δεν παει απο πατερα σε γιο απαραιτητα, ο μπαμπας μου εχει θαμνο, εγω καπως λιγοτερο - οπως φαινεται - και κανενας στο σοι δεν ειχε τοση τριχα ομως οση ο μπαμπας μου... μυστηριο...! Η πονηρη γιαγια....

ΛΟΛ στη γιαγια!

εγω αν και απο τη μεση και κατω εβγαλα κανονικα τριχες, απο τη μεση και πανω πολυ αργα... δλδ στο προσωπο ακομα δεν εχω φουλ γενια ... τι να πω...

Dreaming through a dreamy dream
And the sky went from indigo to green...
toutifrutti
Forum God
Forum God

Περιοχή : Venus
Αριθμός μηνυμάτων : 7354
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: η πραγματικη εφηβεια   4/6/2011, 07:11

εγω παλι απο τα 13 εβγαζα τριχες παντου κ ειχα παθει φρικη..φορουσα συνεχεια ρουχα που να τις καλυπτουν...κ το τραγικοτερο? απο την δευτερα γυμνασιου ενωθηκαν τα φρυδια μου κ μια μερα που κοιταχτηκα στον καθρεφτη μονο τα κλαματα που δεν εβαλα...και απο τοτε τα βγαζω..αλλα τωρα οκ..εχουμε κανει ανακοχη με τις τριχες μου...αλλα το φρυδι,φρυδι(ακομη το βγαζω)
Vampire
Forum God
Forum God

Περιοχή : Θεσσαλονίκη
Αριθμός μηνυμάτων : 6018
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: η πραγματικη εφηβεια   4/6/2011, 11:48

!Δεν περνας αμεσως την περιοδο της εφηβιας.Απλα μενουν καποια στοιχεια πανω που με τον καιρο θα ωριμασεις ποιο πολυ και θα σκεφτεσαι αλλιως ,θα ενεργεις αλλιως και τα λοιπα.
Εφηβεία ονομάζεται η μεταβατική περίοδος στην ανάπτυξη του ανθρώπου, που μέσα από έντονες σωματικές, γνωστικές, συναισθηματικές και κοινωνικές αλλαγές μεταβαίνει από την παιδική ηλικία στην ώριμη ενήλικη ζωή. Απο ενα site το βρηκα.

Forum God

Περιοχή : Στην 28η διάσταση
Αριθμός μηνυμάτων : 8383
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: η πραγματικη εφηβεια   4/6/2011, 12:44

nightmare_nick έγραψε:
εγω αν και απο τη μεση και κατω εβγαλα κανονικα τριχες, απο τη μεση και πανω πολυ αργα... δλδ στο προσωπο ακομα δεν εχω φουλ γενια ... τι να πω...
Ακριβώς κι εγώ το ίδιο! άντε πια να βγάλω τρίχες στο στήθος!!!

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: η πραγματικη εφηβεια   4/6/2011, 13:08

Μπορουμε να μιλησουμε για εφηβεια ορμονικα πρωτα. Και μετα ψυχολογικα. Τα ψυχολογικα χαρακτηριστικα της εφηβειας ειναι αποτελεσμα της ορμονικης εκρηξης. Δεν ειναι ανεξηγητο. Απλα το πως θα διαχειριστεις αυτην την ορμονικη εμπειρια ειναι που δινει διαφορα αποτελεσματα ωριμοτητας ή που οδηγει 22χρονους σε συμπεριφορες που ομοιαζουν με τις αντιστοιχες εφηβικες.

η πραγματικη εφηβεια
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: Προσωπικά Θέματα :: Ατομικά Προβλήματα & Συμβουλές-
Μετάβαση σε: