ΦόρουμΣυχνές ΕρωτήσειςΑναζήτησηΟμάδες ΜελώνΕγγραφήΣύνδεση
Σημαντικά Θέματα
Πρόσφατα Θέματα
» ... Στον ύπνο μου είδα...
από Kwstasthessaloniki Χθες στις 21:49

» Ρόλος στο σεξ
από Kwstasthessaloniki Χθες στις 21:36

» Ποιά πράγματα σας ανάβουν?
από mistirius_boy 9/10/2017, 14:29

» Κάρμα ( Long Post)
από DiabolAkis 7/10/2017, 06:12

» Όταν είστε σε δημόσιους χώρους, τσεκάρετε (κρυφά ή φανερά) το φούσκωμα στο παντελόνι του άλλου;
από N.G95 6/10/2017, 23:53

» Αστείες εικόνες
από Dragneel 6/10/2017, 00:33

» Αγαπημένα ξένα τραγούδια
από Dragneel 6/10/2017, 00:17

» Καλωσόρισμα νέων μελών - Χαιρετισμοί
από Duality 3/10/2017, 04:45

» Τηλεφωνικό σεξ
από phonesexchat 21/9/2017, 18:31

» γκει προτασεις γαμου...
από Dragneel 9/9/2017, 22:06

» Soundtracks
από Dragneel 4/9/2017, 22:29

» Αστεία video
από Duality 29/8/2017, 08:39

» Αν ήσουν...
από Duality 23/8/2017, 10:34

» Παιχνίδι ερωτήσεων
από Duality 23/8/2017, 08:58

» Διάφορα video
από Dragneel 19/8/2017, 14:47

» Οff-topic
από N.G95 14/8/2017, 18:15

» Πονηρές παραλίες στο Βόλο
από apeiros69 30/7/2017, 22:11

» O λεξάριθμος του ονόματος μας δείχνει τον χαρακτήρα μας.
από SavantBleu 29/7/2017, 23:03

» Νέο μέλος
από tenorman 14/7/2017, 21:15

» MBTI Personality Test
από makosdim 2/7/2017, 19:45

» Τεστ Διπολικης Διαταραχης
από makosdim 2/7/2017, 19:26

» Θα χασω τη σχεση μου απο μια μ*λ*κι*;
από Steven94 27/6/2017, 22:25

» Τι σκέφτεσαι αυτή τη στιγμή;
από Steven94 27/6/2017, 22:22

» Θέματα συζήτησης μεταξύ ενός straight και ενός gay.
από DiabolAkis 26/6/2017, 21:33

» Κοιτάτε το πέος του διπλανού σας στα ουρητήρια σε δημόσιους χώρους?
από Cookie 26/6/2017, 00:43

Σας προτείνουμε
Συζητήσεις για το φύλο, το σώμα, τις επιθυμίες
Κέντρο πρόληψης για τον HIV
Kοινότητα LGBTQ νέων
Κορυφαίοι συγγραφείς του μήνα
Dragneel

Duality

Kwstasthessaloniki

DiabolAkis

mistirius_boy

N.G95

Οκτώβριος 2017
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
ΗμερολόγιοΗμερολόγιο

Μοιραστείτε | 

Στοματικό...πες μου ότι είναι ασφαλές!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
????????
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Στοματικό...πες μου ότι είναι ασφαλές!   11/6/2012, 04:12

H ζωή είναι όντως πολύτιμη για να την ρισκάρεις για μια στιγμή ευχαρίστησης.. Θυμάμαι ένας παλιός μου δεσμός ήθελε να κάνουμε έρωτα χωρίς προφύλαξη... Αυτό το θέμα ξεκαθαρίστηκε επί τόπου (κι ας είμασταν "αλαφιασμένοι"!)..
Τα αντίδοτα κατά του ιού πιστεύω ότι υπάρχουν αλλά για κάποιο λόγο δεν έχουν έρθει στην επιφάνεια ακόμα...
Ίσως με την ύπαρξη φαρμάκου να ισοπεδωθεί κάθε μέτρο και φραγμός στις ερωτικές πράξεις... :/
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
celestial
Forum God
Forum God

Φύλο : Άντρας
Περιοχή : stonecity
Αριθμός μηνυμάτων : 10213
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Στοματικό...πες μου ότι είναι ασφαλές!   11/6/2012, 04:14

και εγώ αυτής της άποψης ήμουν αλλά το προφυλακτικό για τους ομοφυλόφιλους είναι must ανεξαρτήτως εμπιστοσύνης. το πρωκτικό φέρνει σε επαφή πέος και την κοιλότητα όπου καταλήγουν τα κόπρανα. μπορείς να κολλήσεις ηπατίτιδα ή κάποιο άλλο μικρόβιο.

Forum God

Περιοχή : Στην 28η διάσταση
Αριθμός μηνυμάτων : 8383
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Στοματικό...πες μου ότι είναι ασφαλές!   11/6/2012, 04:15

Έχουν βγει από όσο έχω διαβάσει αλλά περιμένουν αποτελέσματα για 10 χρόνια για τυχόν παρενέργειες, ξέσπασμα του ιού αργότερα και είναι στην διαδικασία πειράματος.
Σίγουρα όταν επισημοποιηθεί (πως το λέω το "όταν"...) θα ανακουφιστεί πάρα πολύς κόσμος.

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Στοματικό...πες μου ότι είναι ασφαλές!   11/6/2012, 04:19

Συμφωνώ με όσα λέτε.. :)
Μακάρι να γίνει κάτι σύντομα...
Πρόσφατα είχα διαβάσει ένα καινούργιο άρθρο για πειραματικές διαδικασίες και ήταν όλοι αισιόδοξοι.. Οψόμεθα λοιπόν....
????????
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Στοματικό...πες μου ότι είναι ασφαλές!   20/11/2012, 19:35

Διαβαζοντας σχεδον ολα τα posts αυτου του θεματος......εγω προσωπικα δυσκολευομαι να κανω στοματικο σε ατομο που δεν εμπιστευομαι.....Προτιμώ τις περιπτύξεις που απαιτούν τη χρήση προφυλακτικού....Απο αυτα που εχω δει σε ερευνες,πλεον οι οροθετικοι μπορουν να ζησουν και μεχρι τα βαθιά τους γεράματα....το θεμα το οποιο διακυβευεται ειναι η ποιοτητα ζωης τους μεχρι και το τελος,μετα απο σκληρες αγωγες!
Vampire
Forum God
Forum God

Περιοχή : Θεσσαλονίκη
Αριθμός μηνυμάτων : 6018
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Στοματικό...πες μου ότι είναι ασφαλές!   20/11/2012, 20:39

φαντάζεσε να κάνεις πίπα με προφυλακτικό , και να το καταπιείς ??

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Στοματικό...πες μου ότι είναι ασφαλές!   20/11/2012, 20:41

Vampire έγραψε:

Αυτές οι άκυρες καφρίλες που πετάς ρε Vampire, με κάνουν να πεθαίνω στο γέλιο !
Vampire
Forum God
Forum God

Αριθμός μηνυμάτων : 6018
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Στοματικό...πες μου ότι είναι ασφαλές!   20/11/2012, 20:49

άσε να πετάξουμε καμιά μαλακία γιατί.....

Forum Εxperienced

Περιοχή : Λατρεμένη Αθήνα!
Αριθμός μηνυμάτων : 835
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Στοματικό...πες μου ότι είναι ασφαλές!   20/11/2012, 23:40

Vampire έγραψε:

EvilAngel
Forum Master
Forum Master

Περιοχή : κάπου !!
Αριθμός μηνυμάτων : 1684
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Στοματικό...πες μου ότι είναι ασφαλές!   12/11/2016, 22:53

έψαχνα στη google για πληροφοριες σχετικα με το συγκεκριμενο θεμα αλλα κ γενικοτερα με τους κινδυνους που ελλοχευουν απο τις διαφορες τακτικες που ακολουθει ο περισσοτερος κοσμος πανω στο σεξ, κ βρεθηκα εδω!! χαχα διαβασα ολα τα ποστ του συγκεκριμενου θρεντ...πραγματικα το θεμα της ασφαλειας κ της επικινδυνοτητας πανω στο ερωτικο παιχνιδι ειναι κατι που με απασχολει εντονα!!θα θελατε να μοιραστειτε τη γνωμη σας οι πιο εμπειροι...προβληματιζεστε σχετικα με ολο αυτα?η το παιρνετε πιο αψηφιστα?γενικα πως λειτουργειτε οταν τεινετε να ερθετε σε ερωτικη επαφη με καποιον αλλο ανθρωπο?επιλεγετε ως συντροφους αγνωστους της μιας βραδιας?αν το κανετε προβαινεται ευκολα σε στοματικο π.χ.?δε σας τρομαζει, μολονοτι τα ποσοστα των οποιων ερευνων παρουσιαζουν μειωμενο το ποσοστο προσληψης καποιου ιου μεσω του στοματικου, ωστοσο ομως υπαρκτο?κανετε συχνα εξετασεις για hiv κ μολυνσεις?η το αμελειτε?εχετε σκεφτει να κανετε τα εμβολια για τις ηπατητιδες A+B?πως αντιδρατε απεναντι σε ενα ατομο που σας λεει οτι ακολουθει ασφαλες σεξ αλλα με πολλους παρτενερ κ με το οποιο σκοπευετε να συνευρεθειτε? για πειτε ρε guys!!
EatPrayLove89
Forum Master
Forum Master

Αριθμός μηνυμάτων : 1630

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Στοματικό...πες μου ότι είναι ασφαλές!   13/11/2016, 00:29

Κοιτα, αψηφιστα οχι, αλλα ουτε κ πιπα με προφ. να στο θεσω ετσι. Γενικα, αν βρεθω με αγνωστο θα κανω οτι κ καλα θαυμαζω το οργανο ενω στην ουσια το τσεκαρω για ανωμαλιες. Παντα ρωταω αν ειναι υγιης, η απαντηση ειναι παντα ναι, αλλα καταλαβαινεις αν ο αλλος κομπλαρει να το πει γρηγορα κ επιπλεον η ευθυνη ειναι δικη του εξ ολοκληρου γρ σε αλη περιπτωση θα ελεγε "δε ρωτησες κ εσυ". Ναι μπορει ν υπαρχουν κ τετοιοι. 
Εγω κανω σχετικα συχνα τεςτ, προχθες εκανα βασικα, παρολο που δεν ειχα ιδιαιτερη κινητικοτητα κ δεν εκανα κατι επιφοβο. Για ηπατιτιδες νομιζω εχουμε κανει ως παιδια, οχι;
Επισης, αν ο αλλος σου λεει κατι τετοιο, ζητα εξετασεις. Εγω αυτο θα εκανα. Βεβαια οι περισσοτεροι εχουν αντιστοιχη πορεια, αλλα αφου σου το λεει, ενα παραπανω να λαβεις τα μετρα σου. Δυστυχως ειναι ενα ηλιθιο κ σκοτεινο μονοπατι οι ξεπετες και δεν υπαρχει κατι το ρομαντικο σ αυτες, οποτε πρεπει να ξερεις τι θελεις κ να σαι συνειδητοποιημενος σχετικα με τις προσδοκιες σου απο μια εφημερη γνωριμια. 
Κ κατι τελευταιο, να διαλεγεις ασχημους. Δεν μπορει να χουν κανει κ τα αμετρητα! Το τελευταιο εντελως αστειο φυσικα! Χαχαχαχαχα 

Forum Master

Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Στοματικό...πες μου ότι είναι ασφαλές!   13/11/2016, 01:16

μ΄αρέσει αυτό που λες για το τσεκάρισμα!!χαχα βέβαια μια αρρώστια δν εχει παντα σημαδια η αργει ακομα να εκδηλωθει...οποτε το να το περιεργαζεσαι η ακομα κ να ρωτας ευθεως καποιον αν ειναι υγιης δε σημαινει κατι...γιατι πολυ απλα μπορει κ ιδιος να μην ξερει οτι εχει κολλησει...για την ηπατητιδα διαβασα σε προηγουμενο ποστ οτι η ισχυς των εμβολιων ειναι παροδικη κ οτι θα πρεπει να επαναλαμβανονται καθε 4-5 χρονια...ισως να ναι κ λαθος η να μην το διαβασα καλα...
χαχα πλακα πλακα τ τελευταιο δε νομιζει πως ισχυει...ολοι βρισκουν καποιον/ους!!

Where there is desire
There is gonna be a flame
Where there is a flame
Someone's bound to get burned
But just because it burns
Doesn't mean you're gonna die

You've gotta get up and try, and try, and try
Gotta get up and try, and try, and try
You gotta get up and try, and try, and try... 

N.G95
Moderator
Moderator

Περιοχή : Thessaloniki
Αριθμός μηνυμάτων : 3575
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Στοματικό...πες μου ότι είναι ασφαλές!   13/11/2016, 01:31

Συμφωνω με τον Evilangel και πραγματικα απο τοτε που ξεκινησα να τα σκεφτομαι ''σοβαρα'' ολα αυτα η ιδεα του σεξ με τρομαζει και την εχω αποθησει απο το μυαλο μου εξ'ολοκληρου... (Μεγαλη κουβεντα αλλα ετσι ειναι).

Ειχε παιχτει το καλοκαιρακι με αξιολογο και σοβαρο (απ'οσο τον εκοβα) ανθρωπο απο γυμναστηριο Εγινε το λαθος και τελειωσε στο στομα μου.

Εναν μηνα ετρεμα οτι μου κολλησε τον hiv, ενω το παιδι εμοιαζε σοβαρο, ηρεμο κλπ... Εχω εξεταστει για ολες τις φορες παρα αυτης της συνευρεσης (και θελω να το κανω καποια στιγμη για να εχω το κεφαλι μου ησυχο...ελπιζω δηλαδη  ). Απλα και μονο η ιδεα του ιου μετα απο τοσα ντοκιμαντερ και ενημερωση απο πολλους φορεις, στο τελος πραγματικα το νιωθεις σαν τον αντιχριστο και το φοβασαι (εγω τουλαχιστον)

Εκ τοτε τα σκεφτομαι ολα αυτα στον υπερθετικο βαθμο και προτιμω να μην κανω σεξ παρα μονο με ανθρωπο τον οποιον α) θα εχω στειλει για εξετασεις για να ειμαι σιγουρος πως λεει την αληθεια, β) θα γνωριζω και θα βρισκομαστε σε σχεση η εστω θα βγαινουμε για καποιον καιρο γ) για να ακολουθησουν τα πρωτα δυο χρειαζεται πρωτα να ξεπερασω και λιγα ψυχολογικουλια οπως βλεπετε    .

Δεν εχει να κανει με το οτι θεωρω τους ανθρωπους κακους η τους βλεπω απαραιτητα καχυποπτα... Απλα πολλα ατομα της ηλικιας μας (ειδικα) νομιζω πως δρουν ''απερισκεπτα'', ποσο μαλλον πανω στην ωρα της συνουσιας (και βαζω και τον εαυτο μου μεσα   )

EvilAngel
Forum Master
Forum Master

Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Στοματικό...πες μου ότι είναι ασφαλές!   13/11/2016, 02:45

συμμεριζομαι τα οσα λες n.g..κ γι αυτο αλλωστε επανεφερα κ το θεμα στην επιφανεια, μαςκ καλα ολα τα αλλα που κουβεντιαζουμε, αλλα που κ που οφειλουμε να προβληματιζομαστε κ ανταλασσουμε αποψεις κ για πιο ουσιωδη θεματα!ποσω μαλλον οταν εχουν να κανουν με τη ζωη μας την ιδια!!! δηλαδη εσυ οσες φορες εχεις κανει κατι ερωτικο, εν συνεχεια εξεταζοσουν?πρεπει να περνανε κ καποιες εβδομαδες για να μπορεις να κανεις τις εξετασεις αυτες?σωστα?μην ανησυχεις..κ φω τις ιδιες φοβιες διατηρω!  ακουω για αρρωστιες κ για hiv κ μουδιαζω συγκορμος στην κυριολεξια!!δν υπαρχει μεγαλυτερη μαλακια για την καυλα μιας στιγμης να πληρωνεις μια ζωη...αυτο δε σημαινει οτι πρεπει να γινομαστε υποχονδριοι σαφως, αλλα οταν βλεπεις ποση απερισκεψια υπαρχει κ ποση επιπολαιοτητα απο την πλειονοτητα, τρεμει το φιλοκαρδι σου...εγω δν θα θελα να κολλησω ουτε επιχειλιο ερπητα να φανταστεις...  τεσπα, παιδια να προσεχετε γενικα...να σας αγαπατε πρωτα κ μετα να σας "ικανοποιειτε"!!

Where there is desire
Where there is a flame

EatPrayLove89
Forum Master
Forum Master

Αριθμός μηνυμάτων : 1630

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Στοματικό...πες μου ότι είναι ασφαλές!   13/11/2016, 11:23

Απλα παιδια μου νταξει, δεν κολλαει τοσο ευκολα. ΝΓ, η πιθανοτητα να κολλησεις απο στοματικο ειναι 0-0.04%, δλδ μηδενικη σχεδον. Σε καταλαβαινω μεν γιατι εχει τυχει κ εγω να φρικαρω πολυ ασχημα, αλλα αν ηταν ετσι, ολοι θα ειχαμε hiv. Βλεπω σε amateur τσοντες τι κανει ο κοσμος και σκεφτομαι οτι ειναι λογικο να κολλησουν κατι. Ακαποτο σεξ αρχικα, που ειναι το πιο επιφοβο, και σχετικα. Οπως και να χει ομως, φυσικα η καλυτερη λυση ειναι να μην εισαι απο δω κ απο κει, αλλα εστω να χεις ενα φακ μπαντι που σαι αν οχι σχεσουλα!

Forum Cowboy

Περιοχή : London
Αριθμός μηνυμάτων : 4621
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Στοματικό...πες μου ότι είναι ασφαλές!   13/11/2016, 12:10

Μπράβο σου πρώτα απ'όλα EvilAngel που προβληματίζεσαι αλλά προσπάθησε να μη μεγαλοποιείς αυτούς τους κινδύνους και να απολαμβάνεις εν τέλει και το σεξ που όταν γίνεται με τον κατάλληλο άνθρωπο είναι απίστευτα τέλειο!!!! (κι ας μην είναι απαραίτητα η σχέση σου)

Προσωπικά αν έχω πληγή στα ούλα ή στα χείλη (έστω και μικρή) ή χειρότερα αν ο άλλος έχει στην περιοχή του πέους δεν θα του έκανα στοματικό για κανένα λόγο. Ένας λόγος παραπάνω για να προσέχουμε την στοματική υγιεινή!
Επίσης το θέμα της κατάπωσης δεν με απασχολεί γιατί πολύ απλά...   

Πλέον που δεν είμαι σχέση, κάνω εξετάσεις ανά τρίμηνο για όλα τα ΣΜΝ. Είναι εύκολες, γρήγορες, δεν κοστίζουν τίποτα (εδώ τουλάχιστον) και μπορείς να έχεις αποτελέσματα και την ίδια μέρα. Επίσης κάνω εμβόλια για Hepatitis B γιατί είναι τσάμπα και στις πρώτες εξετάσεις βρήκαν ότι δεν έχω ανοσία που σημαίνει ότι δεν είχα εμβολιαστεί πρόσφατα.

Αν για τον οποιοδήποτε λόγο σπάσει το προφυλακτικό ή κάνεις χωρίς προφυλακτικό και δεν γνωρίζεις ή δεν εμπιστεύεσαι τον παρτενέρ, υπάρχει θεραπεία που παίρνεις για ένα χρονικό διάστημα και πρέπει να την ξεκινήσεις ΑΜΕΣΑ και εμποδίζει σε πολύ μεγάλο ποσοστό τον HIV...
Ψάξε PEP (post-exposure prophylaxis)
Επίσης υπάρχει διαφορετικό χρονικό διάστημα ανίχνευσης ενός ΣΜΝ και σχετίζεται και με το είδος της εξέτασης που σου παρέχουν. Μπορεί να είναι 2 βδομάδες, 4 βδομάδες ή περισσότερο...

Επειδή δεν ξέρω τι επιλογές υπάρχουν για την εξέταση στην Ελλάδα, θα έλεγα να δεις που κάνουν τέτοιες εξετάσεις, τι είδους εξετάσεις κάνουν, το ελάχιστο χρονικό διάστημα που δίνουν για την ανίχνευση του κάθε ΣΜΝ και αν (και πόσο) κοστίζουν.

Μην ξεχνάμε ότι δεν υπάρχει μόνο ο HIV, υπάρχουν και άλλα ΣΜΝ. Το λέω γιατί υπάρχει και το PrEP (Pre-exposure prophylaxis-ψάξε το αν δεν το έχεις ακούσει) και μπορεί να υποστηρίξουν ότι η πιθανότητα μόλυνσης είναι ανύπαρκτη. Όντως η πιθανότητα μόλυνσης HIV είναι πολύ μικρή αν το παίρνουν όσο συχνά πρέπει ή αν το παίρνουν γενικά. Αλλά σαφώς δεν είναι μηδενική η πιθανότητα και το κυριότερο είναι ότι υπάρχουν και άλλα ΣΜΝ εκτός του HIV.

Εν κατακλείδι, θα έλεγα ότι αν δεν είσαι/είστε σε σχέση και περιστασιακά κάνετε σεξ, να κάνετε πάντα με προφυλάξεις, να προσπαθείτε με πλάγιο τρόπο να αποσπάτε πληφορορίες για τον άλλο ή έστω να τον ψυχολογείτε (εντάξει δεν είναι βάσιμο κριτήριο αλλά είναι κάτι) και να εξετάζεστε τακτικά (ανάλογα με τη συχνότητα των συνευρέσεων). Να αγνοείτε αυτούς που λένε ότι κάνουν αυτή την PrEP θεραπεία για τους λόγους που εξήγησα. Κάντε στοματικό αλλά να μην έχει κανείς από τους 2 πληγές και έχετε πάντα υπόψη ότι υπάρχει ένας απειροελάχιστος κίνδυνος. Αν κάτι πάει στραβά υπάρχει και το PEP!

Να μην υπερβάλουμε με τους κινδύνους γιατί αν είμαστε προσεκτικοί δεν θα έχουμε απαραίτητα πρόβλημα. Το σεξ είναι (ή θα έπρεπε να είναι) μέρος της ζωής όλων μας και αν το κάνουμε σωστά θα το απολαμβάνουμε χωρίς φόβο. Προσωπικά όσο ήμουν σε σχέση δεν είχα ενημερωθεί ποτέ σε βάθος για όλα αυτά. Δυστυχώς στα γεράματα και πλέον single έκανα μια μεγάλη βλακεία και έχασα τον ύπνο μου για ένα μήνα μέχρι να κάνω την πρώτη εξέταση (ευτυχώς τον ξαναβρήκα μετά  ). Οπότε απολαύστε το σεξ και πάρτε προφυλάξεις. Είναι ΑΠΛΟ!

N.G95 εξετάσου για να ανακουφιστείς επιτέλους!  
Έγινα Duality πάλι...(αλλά τουλάχιστον σε θρεντ για ΣΜΝ και όχι για τα όνειρα της γειτόνισσας...oops  )

Moderator
Moderator

Περιοχή : Thessaloniki
Αριθμός μηνυμάτων : 3575
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Στοματικό...πες μου ότι είναι ασφαλές!   13/11/2016, 14:48

Dragneel έγραψε:
Μπράβο σου πρώτα απ'όλα EvilAngel που προβληματίζεσαι αλλά προσπάθησε να μη μεγαλοποιείς αυτούς τους κινδύνους και να απολαμβάνεις εν τέλει και το σεξ που όταν γίνεται με τον κατάλληλο άνθρωπο είναι απίστευτα τέλειο!!!! (κι ας μην είναι απαραίτητα η σχέση σου)

Προσωπικά αν έχω πληγή στα ούλα ή στα χείλη (έστω και μικρή) ή χειρότερα αν ο άλλος έχει στην περιοχή του πέους δεν θα του έκανα στοματικό για κανένα λόγο. Ένας λόγος παραπάνω για να προσέχουμε την στοματική υγιεινή!
Επίσης το θέμα της κατάπωσης δεν με απασχολεί γιατί πολύ απλά...   

Πλέον που δεν είμαι σχέση, κάνω εξετάσεις ανά τρίμηνο για όλα τα ΣΜΝ. Είναι εύκολες, γρήγορες, δεν κοστίζουν τίποτα (εδώ τουλάχιστον) και μπορείς να έχεις αποτελέσματα και την ίδια μέρα. Επίσης κάνω εμβόλια για Hepatitis B γιατί είναι τσάμπα και στις πρώτες εξετάσεις βρήκαν ότι δεν έχω ανοσία που σημαίνει ότι δεν είχα εμβολιαστεί πρόσφατα.

Αν για τον οποιοδήποτε λόγο σπάσει το προφυλακτικό ή κάνεις χωρίς προφυλακτικό και δεν γνωρίζεις ή δεν εμπιστεύεσαι τον παρτενέρ, υπάρχει θεραπεία που παίρνεις για ένα χρονικό διάστημα και πρέπει να την ξεκινήσεις ΑΜΕΣΑ και εμποδίζει σε πολύ μεγάλο ποσοστό τον HIV...
Ψάξε PEP (post-exposure prophylaxis)
Επίσης υπάρχει διαφορετικό χρονικό διάστημα ανίχνευσης ενός ΣΜΝ και σχετίζεται και με το είδος της εξέτασης που σου παρέχουν. Μπορεί να είναι 2 βδομάδες, 4 βδομάδες ή περισσότερο...

Επειδή δεν ξέρω τι επιλογές υπάρχουν για την εξέταση στην Ελλάδα, θα έλεγα να δεις που κάνουν τέτοιες εξετάσεις, τι είδους εξετάσεις κάνουν, το ελάχιστο χρονικό διάστημα που δίνουν για την ανίχνευση του κάθε ΣΜΝ και αν (και πόσο) κοστίζουν.

Μην ξεχνάμε ότι δεν υπάρχει μόνο ο HIV, υπάρχουν και άλλα ΣΜΝ. Το λέω γιατί υπάρχει και το PrEP (Pre-exposure prophylaxis-ψάξε το αν δεν το έχεις ακούσει) και μπορεί να υποστηρίξουν ότι η πιθανότητα μόλυνσης είναι ανύπαρκτη. Όντως η πιθανότητα μόλυνσης HIV είναι πολύ μικρή αν το παίρνουν όσο συχνά πρέπει ή αν το παίρνουν γενικά. Αλλά σαφώς δεν είναι μηδενική η πιθανότητα και το κυριότερο είναι ότι υπάρχουν και άλλα ΣΜΝ εκτός του HIV.

Εν κατακλείδι, θα έλεγα ότι αν δεν είσαι/είστε σε σχέση και περιστασιακά κάνετε σεξ, να κάνετε πάντα με προφυλάξεις, να προσπαθείτε με πλάγιο τρόπο να αποσπάτε πληφορορίες για τον άλλο ή έστω να τον ψυχολογείτε (εντάξει δεν είναι βάσιμο κριτήριο αλλά είναι κάτι) και να εξετάζεστε τακτικά (ανάλογα με τη συχνότητα των συνευρέσεων). Να αγνοείτε αυτούς που λένε ότι κάνουν αυτή την PrEP θεραπεία για τους λόγους που εξήγησα. Κάντε στοματικό αλλά να μην έχει κανείς από τους 2 πληγές και έχετε πάντα υπόψη ότι υπάρχει ένας απειροελάχιστος κίνδυνος. Αν κάτι πάει στραβά υπάρχει και το PEP!

Να μην υπερβάλουμε με τους κινδύνους γιατί αν είμαστε προσεκτικοί δεν θα έχουμε απαραίτητα πρόβλημα. Το σεξ είναι (ή θα έπρεπε να είναι) μέρος της ζωής όλων μας και αν το κάνουμε σωστά θα το απολαμβάνουμε χωρίς φόβο. Προσωπικά όσο ήμουν σε σχέση δεν είχα ενημερωθεί ποτέ σε βάθος για όλα αυτά. Δυστυχώς στα γεράματα και πλέον single έκανα μια μεγάλη βλακεία και έχασα τον ύπνο μου για ένα μήνα μέχρι να κάνω την πρώτη εξέταση (ευτυχώς τον ξαναβρήκα μετά  ). Οπότε απολαύστε το σεξ και πάρτε προφυλάξεις. Είναι ΑΠΛΟ!

N.G95 εξετάσου για να ανακουφιστείς επιτέλους!  
Έγινα Duality πάλι...(αλλά τουλάχιστον σε θρεντ για ΣΜΝ και όχι για τα όνειρα της γειτόνισσας...oops  )

Ουαου!
Ολα αυτα που εψαξα και διαβασα μεσα σε εναν μηνα τα συνοψισες σε ενα duality like post. Ευγε! 

Το OCD μου και η πετρια που με δερνει ειναι το προβλημα drag, δε θα ανακουφιστω απαραιτητα κανοντας το τεστ.  Εχω πεισει τον εαυτο μου πλεον οτι μαλλον ειναι απιθανο να κολλησα κατι απο τον συγκεκριμενο.

@Evil μου δεν πηγαινα την επομενη μερα για εξετασεις προφανως, γνωριζω για το παραθυρακι χρονου που εχει ο hiv η αλλα σμν μεχρι να αρχιζουν να φαινονται στον οργανισμο.

Lasher_
Forum Master
Forum Master

Περιοχή : In Tuomas' embrace
Αριθμός μηνυμάτων : 1070
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Στοματικό...πες μου ότι είναι ασφαλές!   13/11/2016, 22:35

Μα τί ωραία που τα λες dragneelακο.

Γενικά

1. Ενημερωνόμαστε σωστά
2. Προσέχουμε
3.Απολαμβάνουμε με ασφάλεια
4. Ελεγχόμαστε τακτικά. 

Forum Master

Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Στοματικό...πες μου ότι είναι ασφαλές!   13/11/2016, 23:32

όντως, έτσι όπως τα λέει ο Drag!!απλώς η ενημέρωση, διαπιστώνω, πως είναι ανύπαρκτη στο 99% των περιπτώσεων...μακάρι να ξεπερνούσαμε άλλο ένα ταμπού ως κοινωνία κ να εντάσσαμε τη σεξουάλική αγωγή στα σχολεία!!έλεος την πουτάνα μου...2016 έχουμε!!

Where there is desire
Where there is a flame

Στοματικό...πες μου ότι είναι ασφαλές!
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 4 από 4Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: Προσωπικά Θέματα :: Σχέσεις, Σεξ & Σεξουαλικότητα-
Μετάβαση σε: