ΦόρουμΣυχνές ΕρωτήσειςΑναζήτησηΟμάδες ΜελώνΕγγραφήΣύνδεση
Σημαντικά Θέματα
Πρόσφατα Θέματα
» ... Στον ύπνο μου είδα...
από Kwstasthessaloniki Χθες στις 21:49

» Ρόλος στο σεξ
από Kwstasthessaloniki Χθες στις 21:36

» Ποιά πράγματα σας ανάβουν?
από mistirius_boy 9/10/2017, 14:29

» Κάρμα ( Long Post)
από DiabolAkis 7/10/2017, 06:12

» Όταν είστε σε δημόσιους χώρους, τσεκάρετε (κρυφά ή φανερά) το φούσκωμα στο παντελόνι του άλλου;
από N.G95 6/10/2017, 23:53

» Αστείες εικόνες
από Dragneel 6/10/2017, 00:33

» Αγαπημένα ξένα τραγούδια
από Dragneel 6/10/2017, 00:17

» Καλωσόρισμα νέων μελών - Χαιρετισμοί
από Duality 3/10/2017, 04:45

» Τηλεφωνικό σεξ
από phonesexchat 21/9/2017, 18:31

» γκει προτασεις γαμου...
από Dragneel 9/9/2017, 22:06

» Soundtracks
από Dragneel 4/9/2017, 22:29

» Αστεία video
από Duality 29/8/2017, 08:39

» Αν ήσουν...
από Duality 23/8/2017, 10:34

» Παιχνίδι ερωτήσεων
από Duality 23/8/2017, 08:58

» Διάφορα video
από Dragneel 19/8/2017, 14:47

» Οff-topic
από N.G95 14/8/2017, 18:15

» Πονηρές παραλίες στο Βόλο
από apeiros69 30/7/2017, 22:11

» O λεξάριθμος του ονόματος μας δείχνει τον χαρακτήρα μας.
από SavantBleu 29/7/2017, 23:03

» Νέο μέλος
από tenorman 14/7/2017, 21:15

» MBTI Personality Test
από makosdim 2/7/2017, 19:45

» Τεστ Διπολικης Διαταραχης
από makosdim 2/7/2017, 19:26

» Θα χασω τη σχεση μου απο μια μ*λ*κι*;
από Steven94 27/6/2017, 22:25

» Τι σκέφτεσαι αυτή τη στιγμή;
από Steven94 27/6/2017, 22:22

» Θέματα συζήτησης μεταξύ ενός straight και ενός gay.
από DiabolAkis 26/6/2017, 21:33

» Κοιτάτε το πέος του διπλανού σας στα ουρητήρια σε δημόσιους χώρους?
από Cookie 26/6/2017, 00:43

Σας προτείνουμε
Συζητήσεις για το φύλο, το σώμα, τις επιθυμίες
Κέντρο πρόληψης για τον HIV
Kοινότητα LGBTQ νέων
Κορυφαίοι συγγραφείς του μήνα
Dragneel

Duality

Kwstasthessaloniki

DiabolAkis

mistirius_boy

N.G95

Οκτώβριος 2017
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
ΗμερολόγιοΗμερολόγιο

Μοιραστείτε | 

Στοματικό...πες μου ότι είναι ασφαλές!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
monster
Inactive Members

Φύλο : Άντρας
Περιοχή : city centre
Αριθμός μηνυμάτων : 15608
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Στοματικό...πες μου ότι είναι ασφαλές!   30/9/2011, 02:46

Εμένα ως εγκεφαλικό τύπο δε με ενοχλεί. Η κατάσταση είναι που με φτιάχνει

Forum Master
Forum Master

Περιοχή : Downtown
Αριθμός μηνυμάτων : 2222

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Στοματικό...πες μου ότι είναι ασφαλές!   30/9/2011, 02:47

Εγκεφαλικός τύπος? Δηλαδή, Αρχηγέ, εσύ χύνεις από τη μύτη???

kosths
Forum Εxperienced
Forum Εxperienced

Περιοχή : Αθηνα,Νικαια
Αριθμός μηνυμάτων : 704
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Στοματικό...πες μου ότι είναι ασφαλές!   30/9/2011, 14:14

4806 έγραψε:
kosths έγραψε:
και για να απαβτησω κυριως στο νουμερο,τι παει να πει ο ενας γευεται λατεξ κ ο αλλος δεν καταλαβαινει τπτ? ναι οντως,ισχυουν αυτα αλλα μπορουν να αντισταθμιστουν με την υγεια μας? την ζωη μας στην ουσια! νομιζω πως οχι.

Τι πάει να πει βρε Κωστή? Αυτό που διαβάζεις. Ότι ο ένας γεύεται λατέξ και ο άλλος δεν καταλαβαίνει τίποτα !

Και με το σάλιο υπάρχουν απειροελάχιστες πιθανότητες να κολλήσει κάποιος AIDS. Οπότε καλύτερα να το κόψουμε το γλωσσόφιλο και να αρχίσουμε να τρίβουμε τις μύτες μας!

Όσο για την υγεία μας, όλοι νομίζω πως την αγαπάμε. Κι εγώ προσωπικά, κάνω κάθε 3 μήνες γενικές εξετάσεις αίματος και πρόσφατα έκανα και για αφροδίσια νοσήματα, παρά το γεγονός ότι έχω σταθερή σχέση εδώ και πολύ καιρό και δεν έχω κάνει ποτέ ελεύθερο έρωτα ! Οπότε, άσε τον κατηχισμό περί της φροντίδας του εαυτού μας για αλλού!

κατ αρχας οτι ο αλλος δεν νοιωθει τιποτα δεν ειναι και πολυ αληθεια. οτι μπορει να ειναι μειωμενη η απολαυση ναι,αλλα οχι οτι δεν νοιωθει τιποτα. διαφερει το ενα απο το αλλο.
δευτερον εσυ π εχεις σοβαρη σχεση καιρο λογικο ειναι να εχεις μια μεγαλυτερη εμπιστοσυνη και βεβαιοτητα ισως και απολυτα. επομενως εσυ δεν χρησιμοποιεις το προφυλακτικο στο στοματικο λογω αυτης της σιγουριας. καποιος ομως με πιο μικρες και ευκαιριακες αν θες επαφες? (που οπως εχω διαπιστωσει ισχυει για το μεγαλυτερο μερος της γκει κοινοτητας)
και τι παει να πει κανω τεστ? αμα κολησες αντε γεια μετα! (το προλαμβανειν ειναι καλυτερο του θεραπευειν κλπ κλπ)
και τριτον οι περιπτωσεις του να κολησεις aids απ το φιλι ειναι τοσο απειροελαχιστες π δεν αναφερεται καν στις διαφορες ιατρικες οδηγιες. ασε που στο φιλι δεν μπορεις να βαλεις προφυλακτικο!
και τελος δεν εχω σκοπο να κανω καμια κατηχηση ουτε ιεραποστολη. αποψεις μοιραζομαστε οι οποιες καλως κανουν και διαφερουν γιατι ετσι οδηγουμαστε στην πιο σωστη θεση,που δεν εχει να κανει ουτε με το ενα,ουτε με το αλλο ακρο
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Στοματικό...πες μου ότι είναι ασφαλές!   30/9/2011, 15:06

το καπνισμα σκοτωνει
το junk food σκοτωνει
το στοματικο σκοτωνει
το πισοκολλητό σκοτωνει
Σε αυτη τη χωρα δεν μας εχουν απολαυση για απολαυση!
JudasIscariot
Forum Master
Forum Master

Περιοχή : bikini bottom (and not lame xania)
Αριθμός μηνυμάτων : 1663

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Στοματικό...πες μου ότι είναι ασφαλές!   30/9/2011, 16:56

Θέλετε να μάθετε για το στοματικό και το AIDS??? Είχα δει μια πολύ καλή στατιστική..Υπομονή λίγο!!

Forum Master
Forum Master

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Στοματικό...πες μου ότι είναι ασφαλές!   30/9/2011, 16:59

Το βρήκα. Κάθε φορά που κάνεις απροστάτευτο στοματικό σεξ, έχεις μια στις 10.000 πιθανότητα να κολλήσεις τον ιο του AIDS, εφόσον είναι γνωστό ότι ο άλλος τον έχει.

Όταν κάνεις από την πίσω πόρτα, χωρίς προφυλακτικό, 50πλάσια πιθανότητα...

Οπότε όσο φοβάσαι να κάνεις πρωκτικό σεξ χωρίς προστασία, διαίρεσε τον φόβο σου με 50, και τόσο πρέπει να φοβάσαι το στοματικό χωρίς προστασία...

Forum Master
Forum Master

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Στοματικό...πες μου ότι είναι ασφαλές!   30/9/2011, 17:01

ενδεικτικά, η χρήση προφυλακτικού μειώνει κατά 80% την ετεροφυλοφιλική μετάδοση του ιού του AIDs. Οπότε καλύτερα απροστάτευτες blowjobs παρά anal με προφυλακτικό...

Forum Beginner
Forum Beginner

Περιοχή : Στο κέντρο μου μασώντας φύλλα δάφνης...
Αριθμός μηνυμάτων : 217
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Στοματικό...πες μου ότι είναι ασφαλές!   30/9/2011, 17:19

Νομίζω πως η ζωή είναι ήδη γεμάτη πολλά άγχη για να αγχωνόμαστε και γι αυτό. Άλλο οι σχετικές προφυλάξεις και άλλο όλο αυτό.

Με την ίδια λογική κάθε μέρα περνάμε ένα δρόμο άρα έχουμε πιθανότητες 1 στις 10.000 να μας κάνει πίτσα ένα αμάξι. Άρα πρέπει να τρέμουμε να περάσουμε τον δρόμο και να μένουμε σπίτι όλη μέρα. Επειδή όμως θα πάθουμε κατάθλιψη πρέπει να περιποιούμαστε τον εαυτό μας... Να μην ακούμε ραδιόφωνο καθώς κάνουμε μπάνιο όμως γιατί για σκεφτείτε αν γίνει σεισμός θα πέσει το ραδιόφωνο σε ένα ποσοστό (1%) και θα πάθετε ηλεκτροπληξία αν πάντα δεν γκρεμιστεί το ταβάνι να μας πλακώσει (μεγαλύτερο ποσοστό καθώς οι Έλληνες αρχιτέκτονες δεν έχτισαν αντισεισμικά κτίρια) πράγμα που σημαίνει πως καλύτερα να μην κάνουμε μπάνιο. Όμως ταβάνι έχει όλο το σπίτι άρα να μην κινούμαστε καν σε εσωτερικούς χώρους. Να κοιμόμαστε λοιπόν σε αντίσκηνα όπου έχουμε 0.1% πιθανότητες να μας δαγκώσει ποντίκι ή λυσασμένη γάτα. Ακόμα πιο τραγικά είναι τα αποτελέσματα αν περάσει τυφώνας καθώς μια πλημμύρα σε μεγάλο ποσοστό δημιουργεί καλές συνθήκες για την δημιουργία επιδημιών. Φροντίζουμε λοιπόν να πάμε κάπου που να μην βρέχει σττη Σαχάρα π.χ.. Εκεί όμως ο κίνδυνος να σε δαγκάσει σκαραβαίος δεν θα ναι 1% άσε που μπορεί να εμφανιστεί κάνα μυθολογικό τέρας και τότεεεεε;;; Αυτή δεν είναι ζωή. Κάθε μέρα παίζεις την ζωή σου κορώνα γράμματα.. πφφφ

Όλα στον κόσμο γίνονται λογικά, σύμφωνα μ' έναν αυστηρό νόμο, αδιάφορα
αν δεν το αισθάνονται οι άνθρωποι. Ο λόγος είναι ο κοσμικός νόμος, η
δύναμη που βρίσκεται μέσα στα πράγματα. Το ανθρώπινο λογικό είναι ένα
κομμάτι, μια συνέπεια του κοσμικού λόγου. Παίρνοντας μέρος σ' αυτόν οι
άνθρωποι γίνονται λογικοί. Γι' αυτό ο Λόγος είναι κοινός και υποχρεωτικός για όλους,
μ' όλο που οι άνθρωποι φαντάζονται και συλλογιούνται και ενεργούν
ελεύθερα...

Έχει επεξεργασθεί από τον/την Ωρίων στις 30/9/2011, 17:35, 1 φορά
Loup Garou
Forum God
Forum God

Περιοχή : Somewhere over the rainbow~
Αριθμός μηνυμάτων : 3346
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Στοματικό...πες μου ότι είναι ασφαλές!   30/9/2011, 17:35

και εκεί που κάθεσαι καλέ μπορεί να σου ρθει μια σφαίρα στο κεφάλι και να βλέπεις τα κυπαρσσια αναποδα!
θυμαμαι ειχε γινει πριν καιρο!
monster
Inactive Members

Περιοχή : city centre
Αριθμός μηνυμάτων : 15608
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Στοματικό...πες μου ότι είναι ασφαλές!   30/9/2011, 17:38

Κι ένας γυρνούσε στα χωράφια, τον πέρασαν για λαγό και τον σούταραν

Forum God
Forum God

Περιοχή : Somewhere over the rainbow~
Αριθμός μηνυμάτων : 3346
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Στοματικό...πες μου ότι είναι ασφαλές!   30/9/2011, 17:41

ενας ειχα διαβασει τον πετυχε ενα ντιλντο στο κεφαλι και νομιζω ή πηγε στο νοσοκομειο ή πεθανε!
Ωρίων
Forum Beginner
Forum Beginner

Περιοχή : Στο κέντρο μου μασώντας φύλλα δάφνης...
Αριθμός μηνυμάτων : 217
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Στοματικό...πες μου ότι είναι ασφαλές!   30/9/2011, 17:44

Παναγία μου κι είμαι και φυσιολάτρης. Ποτέ ξανά σε δάσος!! Μα να κινδυνεύεις και από ιό και από το να γίνεις μεσημεριανό;; απαπααααααα

Όλα στον κόσμο γίνονται λογικά, σύμφωνα μ' έναν αυστηρό νόμο, αδιάφορα
αν δεν το αισθάνονται οι άνθρωποι. Ο λόγος είναι ο κοσμικός νόμος, η
δύναμη που βρίσκεται μέσα στα πράγματα. Το ανθρώπινο λογικό είναι ένα
κομμάτι, μια συνέπεια του κοσμικού λόγου. Παίρνοντας μέρος σ' αυτόν οι
άνθρωποι γίνονται λογικοί. Γι' αυτό ο Λόγος είναι κοινός και υποχρεωτικός για όλους,
μ' όλο που οι άνθρωποι φαντάζονται και συλλογιούνται και ενεργούν
ελεύθερα...
JudasIscariot
Forum Master
Forum Master

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Στοματικό...πες μου ότι είναι ασφαλές!   30/9/2011, 18:50

Παιδιά, μην με χλευάζετε!!!! Το θέμα είναι σοβαρό! Απλά δεν πρέπει να κάνεις στοματικό σεξ πάνω από 9999 φορές!!!

Forum Regular
Forum Regular

Περιοχή : Athens, Greeze
Αριθμός μηνυμάτων : 341

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Στοματικό...πες μου ότι είναι ασφαλές!   8/12/2011, 11:32

Θα μπορούσα να γράφω επί ώρες για αυτό το θέμα αλλά για να μη μακρολογώ..
Έψαξα στο google να βρω ένα άρθρο που να καλύπτει όλα όσα ήθελα να πω με αρτιότατο τρόπο...

To βρήκα και στα ελληνικά για να μη σας δυσκολέψω πολύ >>> hiv.gr
Vampire
Forum God
Forum God

Περιοχή : Θεσσαλονίκη
Αριθμός μηνυμάτων : 6018
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Στοματικός έρωτας   8/12/2011, 18:22

Οι πίπες αρέσουν σε όλους και δεν χρειαζόμαστε στατιστικές για να μάθουμε ότι είναι η πιο συχνή μορφή σεξουαλικής επαφής ανάμεσα σε άντρες (και όχι μόνο, φυσικά). Συχνότερη από τον πρωκτικό έρωτα και σαφώς συχνότερη από τον αμοιβαίο αυνανισμό.

Ο πιο επικίνδυνος τρόπος για να κολλήσουμε HIV είναι κάνοντας πρωκτικό ή κολπικό έρωτα χωρίς προφυλακτικό (είτε ως ενεργητικοί, είτε ως παθητικοί!). Για τον αμοιβαίο αυνανισμό ξέρουμε ότι είναι ασφαλής. Με τις πίπες όμως τι γίνεται; Κινδυνεύουμε να κολλήσουμε HIV με τον στοματικό έρωτα, ναι ή όχι;
Τι κινδύνους κρύβει ο στοματικός έρωτας;

Ο στοματικός έρωτας αποτελεί πρακτική χαμηλού κινδύνου όσον αφορά τη μετάδοση του HIV. Παρόλα αυτά, ο κίνδυνος υπάρχει γιατί:

το στόμα καλύπτεται από βλεννογόνο, πολύ συχνά υπάρχουν πληγές ή αμυχές στο στόμα (από ουλίτιδα, μάσημα σκληρών τροφών, βούρτσισμα των δοντιών, χρήση οδοντικού νήματος, οδοντιατρικές θεραπείες κ.ά.),
ο HIV μπορεί να βρίσκεται στο σπέρμα ή στα κολπικά υγρά καθώς και στο αίμα της περιόδου.

Παίρνω ή μου παίρνουν πίπα. Υπάρχει διαφορά;

Αν σας πάρουν πίπα χωρίς προφυλακτικό δεν θα κολλήσετε HIV, αφού το σάλιο δεν περιέχει τον ιό σε τέτοια ποσότητα που να είναι επικίνδυνο.

Αν πάρετε σε κάποιον πίπα χωρίς προφυλακτικό κινδυνεύετε να κολλήσετε HIV; Συνήθως όχι.
Τι σημαίνει "συνήθως";

Ο ιός του HIV/AIDS βρίσκεται στο αίμα, στο σπέρμα αλλά και στο προσπερματικό υγρό ("ξεροχύσι"). Για να μολυνθεί κανείς, πρέπει ο ιός να μπει μέσα στο αίμα του από μια πύλη εισόδου, δηλαδή μια πληγή. Η επαφή μολυσμένου σωματικού υγρού με υγιές δέρμα δεν αποτελεί τρόπο μετάδοσης.

Το ιδανικό θα ήταν να υπήρχαν μελέτες που θα βάζουν ανθρώπους να παίρνουν πίπες ο ένας στον άλλο σε όλες τις δυνατές παραλλαγές (με πολύ προσπερματικό υγρό, με λίγο, με πληγές, χωρίς πληγές, με εκσπερμάτωση, κλπ), για να μελετήσουν το αν, πώς και υπό ποιες συνθήκες μεταδίδεται ο ιός HIV με το στοματικό έρωτα. Όμως τέτοιες μελέτες δεν υπάρχουν ούτε είναι δυνατόν να γίνουν.

Οι μόνες μελέτες που υπάρχουν είναι ό,τι βρήκαν οι επιστήμονες μελετώντας εκ των υστέρων περιπτώσεις ατόμων που κόλλησαν HIV. Πόσοι απ' αυτούς κόλλησαν από πρωκτική επαφή, πόσοι από πίπες, πόσοι από ενδοφλέβια χρήση ναρκωτικών.

[oral_sex_1.jpg] Από μελέτες που έχουν γίνει τα τελευταία χρόνια, τα ποσοστά μετάδοσης του ιού HIV από στοματικό έρωτα με εκσπερμάτωση κυμαίνονται από 0-8%, παρότι μερικές από αυτές τις μελέτες αμφισβητούνται ως προς την αξιοπιστία τους.

Φαίνεται λοιπόν ότι τα ποσοστά μετάδοσης του HIV μέσω στοματικού έρωτα χωρίς προφυλακτικό και με εκσπερμάτωση στο στόμα είναι μεν υπαρκτά, αλλά πολύ χαμηλά.
Πότε ο στοματικός έρωτας είναι περισσότερο επικίνδυνος;

Ο κίνδυνος μετάδοσης του HIV με τον στοματικό έρωτα είναι μεγαλύτερος αν εσείς ή ο σύντροφός σας έχετε μια σεξουαλικώς μεταδιδόμενη ασθένεια, όπως βλεννόρροια ή σύφιλη, και δεν παίρνετε θεραπευτική αγωγή. Είναι επίσης περισσότερο επικίνδυνος αν υπάρχουν ανοιχτές πληγές, έλκη ή αμυχές μέσα στη στοματική κοιλότητα, πονόλαιμος, αμυγδαλίτιδα ή ουλίτιδα.

Ένας άλλος παράγοντας επικινδυνότητας είναι η περιεκτικότητα του σπέρματος σε ιό HIV (δηλαδή πόσο υψηλό ή χαμηλό ιικό φορτίο έχει ο άλλος).
Αν ο άλλος έχει μη ανιχνεύσιμο ιικό φορτίο είναι ασφαλής, σωστά;

Όχι. Yψηλό ιικό φορτίο στο αίμα συνήθως σημαίνει υψηλό ιικό φορτίο και στο σπέρμα. Το αντίθετο όμως δεν ισχύει απαραίτητα: ακόμα και αν το ιικό φορτίο στο αίμα είναι μη ανιχνεύσιμο, μπορεί να μη συμβαίνει το ίδιο στο σπέρμα. Με άλλα λόγια, ο κίνδυνος είναι μικρότερος εάν ο άλλος έχει μη ανιχνεύσιμο ιικό φορτίο (στο αίμα) αλλά όχι ανύπαρκτος.
Πόσο επικίνδυνα είναι τα κολπικά υγρά;
Τα επίπεδα του HIV στα κολπικά υγρά ποικίλλουν. Είναι πιθανό να είναι υψηλότερα κατά τη διάρκεια του κύκλου της εμμηνόρροιας (περιόδου). Όταν τα κύτταρα που έχουν μολυνθεί με HIV αποσπώνται από τον τράχηλο της μήτρας είναι πιθανότερο να βρεθούν μέσα σε κολπικό υγρό, μαζί με αίμα. Ο στοματικός έρωτας προς τις γυναίκες είναι κατά συνέπεια περισσότερο επικίνδυνος κατά το διάστημα της εμμηνόρροιας.

Με λίγα λόγια, αν θέλετε να είστε 100% σίγουροι ότι δεν θα κολλήσετε, χρησιμοποιείστε προφυλακτικό.
Προφυλακτικό;

Πόσοι όμως από εμάς είμαστε διατεθειμένοι να παίρνουμε πίπα με προφυλακτικό; Και πόσοι τελικά το κάνουμε; Μήπως είναι ανεδαφικό να προτείνουμε πίπες με προφυλακτικό;

Η παγκόσμια εμπειρία αυτό ακριβώς έχει δείξει. Γι΄ αυτό σε πολλές χώρες οι εκστρατείες πρόληψης HIV έπαψαν να συνιστούν τη χρήση προφυλακτικού στον στοματικό και άρχισαν να δίνουν συμβουλές για τη μείωση του κινδύνου.

Η στρατηγική του harm reduction (μείωσης της βλάβης) αποδέχεται ότι ο στοματικός έρωτας χωρίς προφυλακτικό μπορεί να έχει κάποιο, χαμηλό, ρίσκο, αλλά, πρώτον, όλοι το κάνουν χωρίς και, δεύτερον, είναι πολύ πιο ασφαλής από τον πρωκτικό.
Πώς μειώνω τον κίνδυνο;

1. Πρώτο και σημαντικότερο, έχω υγιές στόμα. Δηλαδή, δεν έχω ουλίτιδα, άφθες ή πληγές για να μην αφήνω δίοδο στον HIV.

2. Δεν επιτρέπω να χύνουν στο στόμα μου.

3. Δεν βουρτσίζω τα δόντια μου δύο ώρες πριν πάρω πίπα για να μην προκλέσω έστω και μια μικρή πληγή.

4. Αν χύσουν μέσα στο στόμα μου, δεν έχει διαφορά αν τα φτύσω ή τα καταπιώ. Είναι εξίσου επικίνδυνο. Δεν κολλάμε στο στομάχι, αλλά στο στόμα· στο στομάχι υπάρχουν οξέα που σκοτώνουν τον ιό.

Βλεννόρροια & άλλα

Τα άλλα αφροδίσια νοσήματα κολλάνε πολύ πιο εύκολα από τον HIV. Το καλό είναι ότι τα περισσότερα θεραπεύονται χωρίς να δημιουργήσουν σοβαρά προβλήματα, αρκεί να τα προλάβετε νωρίς! Αν τα αφήσετε χωρίς θεραπεία, μπορούν να γίνουν πάρα πολύ επικίνδυνα.

Aν πάρετε πίπα χωρίς προφυλακτικό κινδυνεύετε να κολλήσετε βλεννόρροια, έρπητα, σύφιλη, ηπατίτιδα Β και HIV. Αν σας πάρουν πίπα χωρίς προφυλακτικό, κινδυνεύετε μεν λιγότερο, αλλά μπορεί να κολλήσετε έρπητα και βλεννόρροια (και σε εξαιρετικά σπάνιες περιπτώσεις σύφιλη).

Επειδή όμως ούτε αυτά είναι ικανά να μας σταματήσουν από το να παίρνουμε ή να μας παίρνουν πίπες (χωρίς προφυλακτικό), μόνο μία λύση υπάρχει:
Εξετάσεις!

Αν έχετε δραστήρια σεξουαλική ζωή, ανεξάρτητα από το αν είστε γκέι, λεσβία ή στρέιτ, είναι πάρα πολύ έξυπνο κάθε έξι μήνες να κάνετε μια εξέταση για όλα τα ΣΜΝ (Σεξουαλικώς Μεταδιδόμενα Νοσήματα). Σε περίπτωση που έχετε κολλήσει κάτι, θα πάρετε μια αγωγή και συνήθως θα γλυτώσετε χωρίς πολύ σοβαρούς μπελάδες. Επίσης εμβολιαστείτε για την ηπατίτιδα Β, που είναι αρκετά συχνή στη χώρα μας!
Στοματικός έρωτας προς άντρα:

Επειδή ο στοματικός έρωτας με προφυλακτικό κατά γενική ομολογία δεν είναι ό,τι καλύτερο, ας παίρνουμε τουλάχιστον την προφύλαξη να μην αφήνουμε τον άντρα να χύσει στο στόμα μας. Δεν υπάρχει διαφορά αν, σε περίπτωση που χύσει, φτύσουμε ή καταπιούμε το σπέρμα. Υπάρχει μάλιστα η σκέψη ότι καταπίνοντάς το πηγαίνει στο στομάχι, όπου ο ιός HIV αδρανοποιείται από τα οξέα, ενώ φτύνοντάς το περνά από τα ούλα, όπου πιθανόν να υπάρχουν μικροτραυματισμοί.

Αν χρησιμοποιήσετε προφυλακτικό, καλό θα είναι να μην έχει σπερματοκτόνο, γιατί αυτό μπορεί να προκαλέσει ερεθισμό στον βλεννογόνο του στόματος και να διευκολύνει τη μόλυνση. Ποτέ να μη χρησιμοποιείτε προφυλακτικό που ήδη χρησιμοποιήσατε για διείσδυση στον κόλπο ή στον πρωκτό.
Στοματικός έρωτας προς γυναίκα:

Μία ελάχιστα ελκυστική λύση για προστασία είναι να κόψουμε με ψαλίδι κατά μήκος ένα ανδρικό προφυλακτικό και να το χρησιμοποιήσουμε σαν φραγμό ανάμεσα στη γλώσσα μας και τα γεννητικά όργανα της γυναίκας.

Όπως και με το σπέρμα, αν δεν καταπίνει κανείς τα κολπικά υγρά τότε ο κίνδυνος είναι μικρός. Το αίμα της περιόδου πάντως είναι πολύ μολυσματικό αν η γυναίκα έχει μολυνθεί από HIV.
Το ρεζουμέ:

Αν δεν θέλετε χρησιμοποιείτε προφυλακτικό στις πίπες (και ποιος θέλει;), πρώτον μην αφήνετε να χύνουν μέσα στο στόμα σας, δεύτερον προσέχετε την υγιεινή του στόματός σας και τρίτον κάνετε εξετάσεις για ΣΜΝ κάθε έξι μήνες.
Σχετικές μελέτες

Στις ΗΠΑ βρέθηκε το 2000 ότι το 7,8% ανδρών που είχαν μολυνθεί από τον ΗIV, κατά πάσα πιθανότητα μολύνθηκε κάνοντας στοματικό έρωτα με άνδρες (1) Όμως έκτοτε η μελέτη αμφισβητήθηκε και έχει δεχτεί επικρίσεις για την αναξιοπιστία των αρχικών δεδομένων της.

Με βάση τα στοιχεία του, το Κέντρο Ελέγχου Λοιμώξεων της Αγγλίας υπολόγισε ότι το 1-3% των περιστατικών HIV το 2001 ενδέχεται να οφείλονται σε στοματικό έρωτα. Άλλες δύο μελέτες που ασχολούνται με το ίδιο θέμα ανεβάζουν τα ποσοστά σε 3-8%. (2, 3)

Μια ισπανική μελέτη (Ιούνιος 2002) παρακολούθησε 135 "οροασύμβατα" ετεροφυλόφιλα ζευγάρια (ο ένας μολυσμένος με HIV/AIDS, ο άλλος όχι) για διάστημα 10 ετών για να υπολογίσει σε τι ποσοστό μεταδιδόταν το HIV μέσω στοματικού έρωτα που γινόταν χωρίς προφυλακτικό με εκσπερμάτωση μέσα στο στόμα. Βρέθηκε ότι, παρά τη μεγάλη συχνότητα στοματικού έρωτα (19.000 περιστατικά) μέσα σε 10 χρόνια, δεν παρατηρήθηκε ούτε μία μετάδοση του ιού HIV με αυτό τον τρόπο. (4)

Σε μια αυστραλιανή μελέτη (1993-99) βρέθηκε ότι από 75 νεομολυνθέντες άνδρες, οι 5 ανέφεραν ότι μολύνθηκαν μέσω στοματικού σεξ χωρίς προφύλαξη. Επειδή όμως συνυπήρχαν και άλλοι επιβαρυντικοί παράγοντες, η μικρή αυτή μελέτη δεν μπόρεσε να καθορίσει τον κίνδυνο μετάδοσης του HIV από το στοματικό έρωτα. (5)

http://www.hiv.gr
crazyboy88
Forum Εxperienced
Forum Εxperienced

Περιοχή : στην κοσμαρα μου..
Αριθμός μηνυμάτων : 521

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Στοματικό...πες μου ότι είναι ασφαλές!   14/4/2012, 18:55

μια χαρα την εχουμε μην τν κοψουμε και αυτην...προσοχη θελει μονο!!

????????
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Στοματικό...πες μου ότι είναι ασφαλές!   15/4/2012, 19:52

Για να κολλησεις καποια σοβαρη ασθενεια απο το στοματικο πρεπει
-να χεις πληγες στο στομα ή ουλιτιδα
-προσπερματικα ή σπερμα να "χυθει"(δε θελω σχολια) μεσα στο στομα
αν υπαρξει καταποση και το σπερμα παει κατευθειαν στον οισοφαγο ειναι πιο δυσκολο να κολησεται καθως αυτο καταστρεφεται οταν φθασει στο στομαχι
tip: μην πλενετε το στομα με οδοντοβουρτσα πριν κανετε στοματικο(2-3 ωρες πριν)
crazyboy88
Forum Εxperienced
Forum Εxperienced

Περιοχή : στην κοσμαρα μου..
Αριθμός μηνυμάτων : 521

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Στοματικό...πες μου ότι είναι ασφαλές!   19/4/2012, 21:47

Oσο πιο πολλοί οι εραστές κι όσο συχνότερο το στοματικό σεξ, τόσο
μεγαλύτερη είναι και η πιθανότητα εμφάνισης καρκίνου στο λάρυγγα και όχι
μόνο σύμφωνα με τα νέοτερα εργαστηριακά ευρήματα έρευνας
του πανεπιστημίου του Ohio.

“Ένα άτομο που είχε έξι ή περισσότερους συντρόφους – με τους οποίους
είχε επαφή με στοματικό σεξ – έχει οχτώ φορές περισσότερες πιθανότητες
εμφάνισης σε σύγκριση με κάποιον που δεν είχε κάνει ποτέ” αναφέρει η Dr.
Maura Gillison.

Η Dr. Maura Gillison, του Πανεπιστημίου του Ohio, ανέφερε τα
ευρήματα της στην American Association for the Advancement of Science
σύμφωνα με τα οποία ο human papillomavirus (HPV) είναι πλέον η κύρια
αιτία πρόκλησης στοματοφαρρυγικού καρκίνου (67% σε ποσοστό εμφάνισης
όλων των αιτιών) και συνεπαγόμενα όσο περισσότερο στοματικό σεξ και όσοι
περισσότεροι σύντροφοι στη ζωή κάποιου, τόσο μεγαλύτερος ο κίνδυνος
εμφάνισης.

Το στοματικό σεξ ως σεξουαλική δραστηριότητα είναι ότι πιο δημοφιλές
στον κόσμο των νεαρών εραστών της Αμερικής. 'Ερευνες που έχουν προηγηθεί
για τη σεξουαλική συμπεριφορά των εφήβων δείχνουν ότι αγόρια και
κορίτσια στις ΗΠΑ θεωρούν το στοματικό σεξ απλό, εύκολο και αβλαβές. Το
χαρακτηρίζουν κοινωνικά αποδεκτό, χωρίς συνέπειες και πολύ λιγότερο
επικίνδυνο από την ολοκληρωμένη σεξουαλική επαφή.

"Οral sex is not a big deal" ,είναι η συνηθέστερη δήλωση επί του
θέματος μεταξύ μαθητών και φοιτητών σε σχολεία, γυμναστήρια, καφετέριες
και κολλέγια των ΗΠΑ, όπως καταγράφουν οι επίσημες επιστημονικές
αναφορές.

Οι επιτροπές των παιδιάτρων και των ειδικών προστασίας του πληθυσμού
από τα Σεξουαλικώς Μεταδιδόμενα Νοσήματα σπεύδουν τώρα να
"βομβαρδίσουν" ενημερωτικά τους γονείς, δασκάλους, σεξολόγους,
γυναικολόγους και εκπαιδευτικές επιτροπές για τους κινδύνους που
παρουσιάζει αυτή η σεξουαλική πρακτική.

Οι ερευνητές επίσης αναφέρουν πως τα ποσοστά επιβίωσης από
στοματικό καρκίνο για τον οποίο ευθύνεται ο HPV είναι μεγαλύτερα σε
σχέση με τον στοματικό καρκίνο λόγω καπνίσματος. Προς το παρόν η
συμβουλή προς τους γονείς είναι να μιλούν στα παιδιά τους για το
στοματικό σεξ και για τις απαραίτητες προφυλάξεις.

απο το lifo.gr

οπως γραφει και ενας θεος αναγνωστης/αναγνωστρια

εχω πεθανει και δεν το ξερω

weirdo
Forum Regular
Forum Regular

Αριθμός μηνυμάτων : 397

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Στοματικό...πες μου ότι είναι ασφαλές!   10/6/2012, 17:15

Λοιπόν, επείδη από τότε που ξέσπασε ο σάλος με τις οροθετικές ιερόδουλες θορυβήθηκα και έκανα για πρώτη φορά στη ζωή μου τεστ για ΣΜΝ (αυτό της Βιοϊατρικής για: HIV Ag (p24)/ HIV Ab (type1 + type2), HBsAG (αυστραλιανο αντιγονο), ΑΝΤΙ-HCV (Hep C ολικό αντισωμα) και VDRL) για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο, έχω κάνει και σχετική έρευνα από την οποία έχω διαβάσει και λέω - με κάθε επιφύλαξη - τα εξής:

Στο σάλιο και τις μεμβράνες του στόματος (mucus) οροθετικών ατόμων έχουν ανιχνευτεί αντισώματα του ιου HIV αλλά όχι του ίδιου του ιου καθώς το σάλιο δεν είναι φιλικός οικοδεσπότης προς τον HIV. Αν δεν υπάρχει πληγή και στα δύο στόματα δεν είναι δυνατή η μετάδοση. Υπάρχει όμως και η άποψη ότι το σάλιο - όπως και τα δάκρυα - περιέχουν μικρές ποσότητες του ιού αλλά είναι τόσο αμελητέες που κανένας δεν έχει κολλήσει HIV από το σάλιο. Αυτό ισχύει μόνο για την περίπτωση που στα στόματα δεν υπάρχουν πληγές.

Επίσης σε περίπτωση οροθετικών ατόμων που ανταποκρίνονται θετικά στην φαρμακευτική αγωγή, το ιϊκό φορτίο στο αίμα και τα λοιπά υγρά πλησιάζει ή είναι μηδενικό και μη ανιχνεύσιμο με τα απλά τεστ - (δεν θεραπεύονται αλλά ο ιός παραμένει σε ανενεργή κατάσταση όπως συμβαίνει με τον έρπη). Η πιθανότητα να κολλήσεις σε αυτήν την περίπτωση είναι σημαντικά περιορισμένη.

Οπότε αν το κάνετε με κάποιον άγνωστο είναι σημαντικό να ρωτάτε αν έχει HIV. Αν σας πει ότι έχει είναι λιγότερο επικίνδυνο από το να σας πει "δεν ξέρω"!

Για τις Ηπατίτιδες έχουν ειπωθεί όλα και είναι ίδια με αυτά που έχω διαβάσει. Στην Ηπατίτιδα C υπάρχουν πειραμάτικά εμβόλια με εντυπωσιακά αποτελέσματα αλλά θα βγουν στην αγορά μετά το 2020 αφού πιστοποιηθεί η ασφάλειά και η μακροχρόνια αποτελεσματικότητα τους. Το καινούριο είναι πως με ένα πολύ ισχυρό κοκτέιλ φαρμάκων το ποσοστό ίασης πλησιάζει το 50% (αλλά έχουν και σημαντικές παρενέργειες).

Αυτό όμως που μεταδίδεται εύκολα - είτε με στοματικό είτε με πρωκτικό - είναι ο HPV (ο ιος των ανθρώπινων κονδυλωμάτων), στο οποίο δεν σε γλυτώνει ούτε το προφυλακτικό. Υπάρχει ένα τετραδύναμο εμβόλιο στην αγορά, το Gardasil, που παρέχει προστασία για μερικά από τα πιο επικύνδυνα στελέχη του ιού - από αυτά που μπορούν να προκαλέσουν καρκίνο - αλλά δυστυχώς στην Ελλάδα έχει εγκριθεί και γίνεται μόνο σε γυναίκες από 9 έως 26 ετών - στην Αμερική και το Ηνωμένο Βασίλειο έχει εγκριθεί και για τους άντρες. Το Gardasil παρέχει σχεδόν πλήρη ανοσία αλλά θα πρέπει να γίνει πριν την έναρξη της σεξουαλικής δραστηριότητας γιατί δεν έχει καμία απολύτως θεραπευτική δράση.

Αυτά και από μένα...
Anakin
Forum God
Forum God

Περιοχή : Στην 28η διάσταση
Αριθμός μηνυμάτων : 8383
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Στοματικό...πες μου ότι είναι ασφαλές!   11/6/2012, 04:02

Ισχύουν όλα τα παραπάνω αλλά κολλάω στην ερώτηση, άμα σου πει ο άλλος "δεν είμαι οροθετικός", θα είναι αλήθεια; Ή ψέματα, απλά να το "κάνετε" και μετά την πατάς. Μονίμως έχω αυτόν τον φόβο...

Forum God

Περιοχή : stonecity
Αριθμός μηνυμάτων : 10213
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Στοματικό...πες μου ότι είναι ασφαλές!   11/6/2012, 04:04

γι αυτό υπάρχουν τα condoms.

anakin θα έχεις μόνιμα αυτό τον φόβο. είναι συνήθεια..

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Στοματικό...πες μου ότι είναι ασφαλές!   11/6/2012, 04:05

Για να κολλήσει κάποιος hiv από στοματικό θα πρέπει να κάνει στοματικό σε διαφορετικό άτομο καθημερινά και να είναι εξαιρετικά άτυχος...
Τα ποσοστά μετάδοσης του ιού από το στοματικό σεξ είναι πολύ χαμηλά!! Τουλάχιστον έτσι έχω διαβάσει...
Αν είναι να φοβόμαστε κάθε κίνησή μας τότε δεν χαρούμε ποτέ τίποτα... :/
celestial
Forum God
Forum God

Περιοχή : stonecity
Αριθμός μηνυμάτων : 10213
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Στοματικό...πες μου ότι είναι ασφαλές!   11/6/2012, 04:06

αν έχεις μία αμυχή και τλειώσει ο οροθετικός στο στόμα σου την έβαψες..
ένας γνωστός μου έτσι κόλλησε.

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Στοματικό...πες μου ότι είναι ασφαλές!   11/6/2012, 04:09

Χμμμμ!! Σίγουρα το στόμα είναι πηγή πληγών (όχι με την έννοια του πόνου!).. Σ'όλη την περιοχή των δοντιών μπορει να εισχωρήσει κάτι.. Κανείς δεν έχει το τέλειο στόμα!!!
Σε τελική ανάλυση με τα πάρεις στο στόμα σου ρε αδερφε΄..
Anakin
Forum God
Forum God

Περιοχή : Στην 28η διάσταση
Αριθμός μηνυμάτων : 8383
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Στοματικό...πες μου ότι είναι ασφαλές!   11/6/2012, 04:09

Αυτό εννοείται! Δεν θα έκανα ποτέ ολοκληρωμένο χωρίς προφύλαξη εκτός κι αν έχω σχέση αρκετού καιρού και έχουμε κάνει εξετάσεις και εμπιστεύομαι τον άλλον στο θέμα του σεξ τότε το ξανασκέφτομαι.

Δυστυχώς, μόνιμος ο φόβος, εκτός κι αν έχει βγει κάποιο αντίδοτο-κοκτέιλ φάρμακων εναντίον του hiv, να το "μαραίνει". Πιστεύω πως θα είναι ένα από τα μεγαλύτερα επιτεύγματα του κόσμου.

Είναι όντως βλακεία να φοβόμαστε την κάθε κίνηση, απλά να προσέχουμε και να μη βάζουμε την ευχαρίστηση πάνω από την ζωή μας, για μια στιγμή δηλαδή... Ακόμα και να ξενερώσει ο άλλος ή να μην το κάνετε εν τέλει, αξίζει κατ'εμέ. Καλύτερα αυτό παρά να τύχει κάνα ξαφνικό εκεί που δεν το περιμένεις....

Στοματικό...πες μου ότι είναι ασφαλές!
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 3 από 4Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: Προσωπικά Θέματα :: Σχέσεις, Σεξ & Σεξουαλικότητα-
Μετάβαση σε: