ΦόρουμΣυχνές ΕρωτήσειςΑναζήτησηΟμάδες ΜελώνΕγγραφήΣύνδεση
Σημαντικά Θέματα
Πρόσφατα Θέματα
» ... Στον ύπνο μου είδα...
από Kwstasthessaloniki Χθες στις 21:49

» Ρόλος στο σεξ
από Kwstasthessaloniki Χθες στις 21:36

» Ποιά πράγματα σας ανάβουν?
από mistirius_boy 9/10/2017, 14:29

» Κάρμα ( Long Post)
από DiabolAkis 7/10/2017, 06:12

» Όταν είστε σε δημόσιους χώρους, τσεκάρετε (κρυφά ή φανερά) το φούσκωμα στο παντελόνι του άλλου;
από N.G95 6/10/2017, 23:53

» Αστείες εικόνες
από Dragneel 6/10/2017, 00:33

» Αγαπημένα ξένα τραγούδια
από Dragneel 6/10/2017, 00:17

» Καλωσόρισμα νέων μελών - Χαιρετισμοί
από Duality 3/10/2017, 04:45

» Τηλεφωνικό σεξ
από phonesexchat 21/9/2017, 18:31

» γκει προτασεις γαμου...
από Dragneel 9/9/2017, 22:06

» Soundtracks
από Dragneel 4/9/2017, 22:29

» Αστεία video
από Duality 29/8/2017, 08:39

» Αν ήσουν...
από Duality 23/8/2017, 10:34

» Παιχνίδι ερωτήσεων
από Duality 23/8/2017, 08:58

» Διάφορα video
από Dragneel 19/8/2017, 14:47

» Οff-topic
από N.G95 14/8/2017, 18:15

» Πονηρές παραλίες στο Βόλο
από apeiros69 30/7/2017, 22:11

» O λεξάριθμος του ονόματος μας δείχνει τον χαρακτήρα μας.
από SavantBleu 29/7/2017, 23:03

» Νέο μέλος
από tenorman 14/7/2017, 21:15

» MBTI Personality Test
από makosdim 2/7/2017, 19:45

» Τεστ Διπολικης Διαταραχης
από makosdim 2/7/2017, 19:26

» Θα χασω τη σχεση μου απο μια μ*λ*κι*;
από Steven94 27/6/2017, 22:25

» Τι σκέφτεσαι αυτή τη στιγμή;
από Steven94 27/6/2017, 22:22

» Θέματα συζήτησης μεταξύ ενός straight και ενός gay.
από DiabolAkis 26/6/2017, 21:33

» Κοιτάτε το πέος του διπλανού σας στα ουρητήρια σε δημόσιους χώρους?
από Cookie 26/6/2017, 00:43

Σας προτείνουμε
Συζητήσεις για το φύλο, το σώμα, τις επιθυμίες
Κέντρο πρόληψης για τον HIV
Kοινότητα LGBTQ νέων
Κορυφαίοι συγγραφείς του μήνα
Dragneel

Duality

Kwstasthessaloniki

DiabolAkis

mistirius_boy

N.G95

Οκτώβριος 2017
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
ΗμερολόγιοΗμερολόγιο

Μοιραστείτε | 

Στοματικό...πες μου ότι είναι ασφαλές!

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3, 4  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Cloud
Forum Master
Forum Master

Φύλο : Άντρας
Περιοχή : Χαλκίδα
Αριθμός μηνυμάτων : 1507

ΔημοσίευσηΘέμα: Στοματικό...πες μου ότι είναι ασφαλές!   22/1/2011, 13:50

Δεν νομιζω να υπαρχει γκει ανδρας που να μην απολαμβανει το στοματικο τοσο να το κανει οσο και να του το κανουν. Εχετε ποτε ομως αναρωτηθει ποσο ασφαλες ειναι και τι ρισκο υπαρχει σε αυτην την σεξουαλικη δραστηριοτητα? Αν και ολες οι ερευνες θεωρουν το πρωκτικο σεξ σαν την δραστηριοτητα με το μεγαλυτερο ρισκο για μεταδοση του HIV, δεν υπαρχει εγγυηση οτι το στοματικο ειναι 100% ασφαλες.

Αυτο συμβαινει γιατι οι ερευνες που εχουν γινει κατα καιρους αδυνατουν να ξεχωρησουν το ρισκο μεταδοσης του ιου απο το στοματικο σεξ αφου οι πλειοψηφεια των γκει ανδρων επιδιδεται τοσο σε στοματικο οσο και σε πρωκτικο. Με λιγα λογια οι ερευνητες αδυνατουν να βρουν δειγμα απο ατομα που εκανα μονο στοματικο και κολλησαν τον ιο, ικανο για να εξαγουν ασφαλη συμπερασματα. Επισης ενας αλλος σημαντικος παραγοντας που δυσκολευει τις ερευνες ειναι το γεγονος οτι οι ανδρες λενε ψεματα για τις σεξουαλικες τους πρακτικες. Πολλοι ερωτηθεντες ντρεπονται να παραδεχτουν οτι εκανα πρωκτικο χωρις προστασια, κανοντας τους ετσι να φαινονται οτι μολυνθηκαν απο στοματικο σεξ οταν στην ουσια το μη ασφαλες πρωκτικο ηταν η αιτια μολυνσης.

Επειδη λοιπον οι ερευνητες αδυνατουν να εξαγουν στατιστικα ασφαλη συμπερασματα, οι διαφοροι οργανισμοι και κεντρα υγειας προτεινουν την χρηση προφυλακτικου στο στοματικο. Αληθεια ομως ποσοι γκει το κανουν αυτο?

- Εσεις χρησιμοποιειται προφυλακτικο στο στοματικο?
- Πως πιστευετε οτι καποιος μπορει να μειωσει το ρισκο μεταδοσης του HIV οταν κανει στοματικο?
- Και τι γινεται με τα υπολοιποα σεξουαλικως μεταδιδομενα νοσηματα?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
baZZ
Forum Master
Forum Master

Περιοχή : Αθήνα
Αριθμός μηνυμάτων : 2975

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Στοματικό...πες μου ότι είναι ασφαλές!   22/1/2011, 13:57

-όχι (βέβαια δεν έχει τύχει να πάρω πίπα σε εντελώς άγνωστο ή σ'όποιον να ναι γενικότερα)

-μην καταπίνεις

-την πάτησες κατά την γνώμη μου αν έχει έρπητα-κονδυλώματα-γονόρροια κτλ και το κάνετε συστηματικά...άλλα αυτά συνήθως φαίνονται, ειδικά αν δεν το κάνεις με όποιον να ναι. Ας μην ξεχνάμε ότι υπάρχει ο κίνδυνος να ακουμπήσεις με το χέρι σου το πέος του και να μετά να το ακουμπήσεις στο δικό σου πέος (κάτι που γίνεται πολλές φορές προφανώς κατά την διάρκεια της διαδικασίας) και να κολλήσεις κι έτσι κάθε λογής μικρόβιο. Το aids μέσω στοματικού το θεωρώ λίγο τραβηγμένο απ'τα μαλλιά, άλλα πιθανόν σε σπάνιες περιπτώσεις να χει συμβεί...
name88
Forum Beginner
Forum Beginner

Περιοχή : Θεσσαλονίκη
Αριθμός μηνυμάτων : 114

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Στοματικό...πες μου ότι είναι ασφαλές!   22/1/2011, 14:11

Συμβαίνει επίσης αν έχεις καποια πληγή στο στόμα(ίσως απο βούρτσισμα δοντιών κτλ). Πολλοί λένε πως αν τελειώσει ο άλλος στο στόμα σου ίσως να είναι καλύτερο να καταπιείς γιατί πανε κατευθείαν στο στομάχι που εκεί υπάρχουν οξέα που καταπολεμούν τον ιό.(Με το σκεπτικό ότι δεν θα έρθουν σε επαφή με τη στοματική κοιλότητα που ίσως να υπάρχει πληγή)

Περιοχή : city centre
Αριθμός μηνυμάτων : 15608
Διάθεση :

Τι θα πει γνωστός? Και γνωστός να είναι, μπορείς να είσαι τόσο σίγουρος?

Forum God
Forum God

Περιοχή : thessaloniki
Αριθμός μηνυμάτων : 3075

Απ οσο ξερω AIDS με στοματικο μεταδιδεται μονο αν υπαρχει ανοιχτη πληγη στο στομα ή στον οισοφαγο. Οταν λεω ανοιχτη πληγη δεν εννοω μαχαιρια, πολυ ελαφρια ουλιτιδα φτανει. Επισης καπου ειχα διαβασει πως συνολικα το 8% οσων πασχουν απο AIDS το κολλησαν απο στοματικο, αλλα επειδη ειναι μια υποθεση αμφισβητειται. Σε καθε περιπτωση απολυτα ασφαλες το στοματικο δεν ειναι imo, ομως δεν ειναι και ευκολο να το κολλησεις.

1. Τι ερωτηση ειναι αυτη?
monster
Inactive Members

Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Στοματικό...πες μου ότι είναι ασφαλές!   22/1/2011, 14:12

name88 έγραψε:
Συμβαίνει επίσης αν έχεις καποια πληγή στο στόμα(ίσως απο βούρτσισμα δοντιών κτλ). Πολλοί λένε πως αν τελειώσει ο άλλος στο στόμα σου ίσως να είναι καλύτερο να καταπιείς γιατί πανε κατευθείαν στο στομάχι που εκεί υπάρχουν οξέα που καταπολεμούν τον ιό.(Με το σκεπτικό ότι δεν θα έρθουν σε επαφή με τη στοματική κοιλότητα που ίσως να υπάρχει πληγή)

καλύτερα να μην κάνεις τίποτα αν έχεις βουρτίσει δόντια (2-3 ώρες πριν) ή ξέρεις ότι έχεις πληγή.

Forum Master
Forum Master

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Στοματικό...πες μου ότι είναι ασφαλές!   22/1/2011, 14:14

Monster έγραψε:

εε δεν μπορείς...απλά μόνο και μόνο έχοντας μιλήσει με ένα άτομο για κάποιον καιρό σου δίνει μια εικόνα για το αν είναι του τύπου "πηδιέμαι χωρίς προφύλαξη και είμαι η φορητή πανούκλα". Φυσικά και δεν είσαι σίγουρος όμως...εννοώ πάντως ως "γνωστό" κάποιον τον οποίον δεν γνώρισες σε κλαμπ και κάνεις Ons μαζί του...
????????
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Στοματικό...πες μου ότι είναι ασφαλές!   22/1/2011, 14:21

Διάβασα τα εξής :

* Στις ΗΠΑ βρέθηκε το 2000 ότι το 7,8% ανδρών που είχαν μολυνθεί από τον ΗIV, κατά πάσα πιθανότητα μολύνθηκε κάνοντας στοματικό έρωτα με άνδρες (1) Όμως έκτοτε η μελέτη αμφισβητήθηκε και έχει δεχτεί επικρίσεις για την αναξιοπιστία των αρχικών δεδομένων της.

* Με βάση τα στοιχεία του, το Κέντρο Ελέγχου Λοιμώξεων της Αγγλίας υπολόγισε ότι το 1-3% των περιστατικών HIV το 2001 ενδέχεται να οφείλονται σε στοματικό έρωτα. Άλλες δύο μελέτες που ασχολούνται με το ίδιο θέμα ανεβάζουν τα ποσοστά σε 3-8%. (2, 3)

* Μια ισπανική μελέτη (Ιούνιος 2002) παρακολούθησε 135 "οροασύμβατα" ετεροφυλόφιλα ζευγάρια (ο ένας μολυσμένος με HIV/AIDS, ο άλλος όχι) για διάστημα 10 ετών για να υπολογίσει σε τι ποσοστό μεταδιδόταν το HIV μέσω στοματικού έρωτα που γινόταν χωρίς προφυλακτικό με εκσπερμάτωση μέσα στο στόμα. Βρέθηκε ότι, παρά τη μεγάλη συχνότητα στοματικού έρωτα (19.000 περιστατικά) μέσα σε 10 χρόνια, δεν παρατηρήθηκε ούτε μία μετάδοση του ιού HIV με αυτό τον τρόπο. (4)

* Σε μια αυστραλιανή μελέτη (1993-99) βρέθηκε ότι από 75 νεομολυνθέντες άνδρες, οι 5 ανέφεραν ότι μολύνθηκαν μέσω στοματικού σεξ χωρίς προφύλαξη. Επειδή όμως συνυπήρχαν και άλλοι επιβαρυντικοί παράγοντες, η μικρή αυτή μελέτη δεν μπόρεσε να καθορίσει τον κίνδυνο μετάδοσης του HIV από το στοματικό έρωτα. (5)

----------------------------------------------------------------------

Προσωπικά δεν χρησιμοποιώ προφυλακτικό.Νιώθω σχετικά ασφαλής για 2 λόγους.Πρώτον γιατί ακούω ότι οι πιθανότητες διάδοσης μέσω στοματικού είναι πολύ μικρές.Δεύτερον γιατί είμαι άτομο που κάνει λίγες σταθερές σχέσεις.Ε αν ποτέ κολλήσω θα είμαι τρομερά γκαντέμης.
monster
Inactive Members

Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Στοματικό...πες μου ότι είναι ασφαλές!   22/1/2011, 14:23

TrustOne έγραψε:
Δεύτερον γιατί είμαι άτομο που κάνει λίγες σταθερές σχέσεις.Ε αν ποτέ κολλήσω θα είμαι τρομερά γκαντέμης.

Forum Master
Forum Master

Περιοχή : Χαλκίδα
Αριθμός μηνυμάτων : 1507

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Στοματικό...πες μου ότι είναι ασφαλές!   22/1/2011, 14:32

TrustOne έγραψε:

Προσωπικά δεν χρησιμοποιώ προφυλακτικό.Νιώθω σχετικά ασφαλής για 2 λόγους.Πρώτον γιατί ακούω ότι οι πιθανότητες διάδοσης μέσω στοματικού είναι πολύ μικρές.Δεύτερον γιατί είμαι άτομο που κάνει λίγες σταθερές σχέσεις.Ε αν ποτέ κολλήσω θα είμαι τρομερά γκαντέμης.

Πραγματικα θα εισαι πολυ γκαντεμης!!! Νομιζω και εγω οτι οσο πιο μικρος ο αριθμος των ατομων που κανει κανεις σεξ τοσο μικροτερες και οι πιθανοτητες. Επισης νομιζω οτι ατομα που γενικα προσεχουν την υγιεινη του στοματος και δεν εχουν ουλες απο ουλιτιδα και εντονο βουρτσισμα ειναι ακομα πιο ασφαλη στο στοματικο. Τωρα οσο αφορα στην εκσπερματωση στο στομα επειδη το θεωρω αρκετα επικινδυνο θα το απεφευγα - σιγουρα ομως δεν θα ηθελα με τιποτα να χρησιμοποιησω προφυλακτικο.
Anakin
Forum God
Forum God

Περιοχή : Στην 28η διάσταση
Αριθμός μηνυμάτων : 8383
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Στοματικό...πες μου ότι είναι ασφαλές!   22/1/2011, 14:53

Με κάλυψαν οι από πάνω.

Αυτό που θα ήθελα να προσθέσω είναι πως αν προσέχεις με τις σχέσεις σου αν ο σύντροφος έχει κάνει στο παρελθόν σεξ με άγνωστους για αυτόν χωρίς προφύλαξη ή να πηγαίνετε στο γιατρό για αιματολογική εξέταση πριν την πρώτη επαφή. Δυστυχώς, οι γκέι ως επί το πλείστον είναι οι περισσότεροι με τον ιο του HIV. Για αυτό... δεν βλάπτει να κάνετε λίγη υπομονή πριν το σεξ, πρόκειται για την ζωή σας.

Forum Εxperienced

Περιοχή : In Looondon concrete jungle where dreams are made
Αριθμός μηνυμάτων : 845

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Στοματικό...πες μου ότι είναι ασφαλές!   22/1/2011, 14:55

http://www.bbc.co.uk/iplayer/episode/b00xhdzl/Is_Oral_Sex_Safe/

Ειναι ενα πολυ ενδιαφερον βιντεο, αλλα δεν ξερω αν μπορειτε να το δειτε, επειδη ειστε εκτος UK...!

Forum Master
Forum Master

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Στοματικό...πες μου ότι είναι ασφαλές!   22/1/2011, 15:01

JeffreyDeanMorgan έγραψε:
Με κάλυψαν οι από πάνω.

Δυστυχώς, οι γκέι ως επί το πλείστον είναι οι περισσότεροι με τον ιο του HIV. Για αυτό... δεν βλάπτει να κάνετε λίγη υπομονή πριν το σεξ, πρόκειται για την ζωή σας.

αυτό δεν ισχύει...ίσχυε μέχρι και την δεκαετία του 90 μόνο. Πλέον οι στρέιτ που μεταδίδουν τον ιό είναι αρκετά περισσότεροι.
TripJon
Forum Master
Forum Master

Αριθμός μηνυμάτων : 1804
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Στοματικό...πες μου ότι είναι ασφαλές!   22/1/2011, 15:12

baZZ έγραψε:
Monster έγραψε:

εε δεν μπορείς...απλά μόνο και μόνο έχοντας μιλήσει με ένα άτομο για κάποιον καιρό σου δίνει μια εικόνα για το αν είναι του τύπου "πηδιέμαι χωρίς προφύλαξη και είμαι η φορητή πανούκλα".

Τι μου θυμίζει αυτή η ατάκα

Seriously όμως.
Γενικά θέλει προσοχή και κυρίως για εκείνους που κάνουν συχνά one night stands.
Ισχύει πως όσοι κάνουν σταθερές σχέσεις, δεν αντιμετωπίζουν το πρόβλημα τόσο συχνά. Βέβαια απ'την άλλη αν είσαι εφησυχασμένος ότι ο δικός σου είναι πιστός και κάνεις ελεύθερο σεξ για παράδειγμα, ενώ εκείνος αρμενίζει από δω κι από κει και ξαφνικά μάθεις ότι όλως τυχαίως κόλλησες ΣΜΝ το χτυπάς το κεφάλι σου στο τοίχο...
Γενικά προσοχή παιδιά. Και ποιον εμπιστευόμαστε σ'αυτό τον τομέα και γενικά.
Άποψή μου να παίρνονται προφυλάξεις ακόμα και σε σχέσεις που διαρκούν πολύ. Ποτέ δεν ξέρεις.

Όσον αφορά το στοματικό, ναι, προσοχή σ'αυτό με πιθανή πληγή στο στόμα, κυρίως αν έχετε βουρτσίσει τα δόντια πριν. Βασικά όχι κατάποση.
????????
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Στοματικό...πες μου ότι είναι ασφαλές!   22/1/2011, 15:25

Το να χρησιμοποιείς προφυλακτικό στο στοματικό είναι κάτι σαν να βάζεις μία χαρτοπετσέτα πάνω στα χείλη του άλλου και μετά να τον φιλάς! Δηλαδή, δεν έχει κανένα νόημα!

Για τα σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα πρώτον προσέχεις σε τι άτομα παίρνεις πίπα και δεύτερον κάνεις εξετάσεις κάθε 2 μήνες περίπου για να βλέπεις άμα είσαι εντάξει εφόσον είσαι σεξουαλικά ενεργός.

TripJon
Forum Master
Forum Master

Αριθμός μηνυμάτων : 1804
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Στοματικό...πες μου ότι είναι ασφαλές!   22/1/2011, 15:30

4806 έγραψε:
Το να χρησιμοποιείς προφυλακτικό στο στοματικό είναι κάτι σαν να βάζεις μία χαρτοπετσέτα πάνω στα χείλη του άλλου και μετά να τον φιλάς! Δηλαδή, δεν έχει κανένα νόημα!

Για τα σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα πρώτον προσέχεις σε τι άτομα παίρνεις πίπα και δεύτερον κάνεις εξετάσεις κάθε 2 μήνες περίπου για να βλέπεις άμα είσαι εντάξει εφόσον είσαι σεξουαλικά ενεργός.

Για το anal σεξ λέω, αν αναφέρεσαι σε μένα, όχι για το στοματικό.
Πολλοί όταν αρχίζουν σχέση και όλα πάνε μέλι γάλα δεν παίρνουν καν προφυλάξεις και κάνουν ελεύθερο. Δε συμφωνώ.

????????
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Στοματικό...πες μου ότι είναι ασφαλές!   22/1/2011, 15:32

Σε περίπτωση υποπτης επαφής κανεις ενα τεστ μετά Απο 6 εβδομάδες, το επόμενο μετά Απο 3 μήνες και ενα τελευταίο στους 6 μήνες πάνω. Αν και ο μέσος όρος όσων έχουν προσβληθεί στις 40 μέρες έχει θετικά αποτελέσματα.
????????
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Στοματικό...πες μου ότι είναι ασφαλές!   22/1/2011, 15:37

Το τεστ πρέπει να περιλαμβάνει:

HIV Ag (p24)/ HIV Ab (type1 + type2)
HBsAG (αυστραλιανο αντιγονο)
ΑΝΤΙ-HCV (Hep C ολικό αντισωμα)
VDRL
Anakin
Forum God
Forum God

Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Στοματικό...πες μου ότι είναι ασφαλές!   22/1/2011, 15:38

TripJon έγραψε:
4806 έγραψε:

Πολλοί όταν αρχίζουν σχέση και όλα πάνε μέλι γάλα δεν παίρνουν καν προφυλάξεις και κάνουν ελεύθερο. Δε συμφωνώ.

@ νούμερο: Καλύτερα αυτό παρά να καταστρέψεις την ζωή σου για ένα πάθος. Πιστεύω πως δεν αρκούν οι 2 μήνες! Τουλάχιστον 20-30 μέρες! Κι αν τα προλάβεις πριν επεκταθεί, μπορείς να το επιβραδύνεις πολύ με την χρήση φαρμακευτικών ουσίων κι να επεκτείνεις την ζωή σου κι σωματική ακεραιότητα για πολύ ακόμα! Αν είσαι με έναν συγκεκριμένο κι τον εμπιστεύεσαι 100% πως δεν πάει με άλλα άτομα κι έχεις δει τις αιματολογικές εξετάσεις του τότε είναι εντάξει να το κάνεις μια στους δύο μήνες. Δεν είμαι κι απόλυτος βέβαια, ας βοηθήσουν οι Cio & Xorxito που ξέρουν.

@ Xorxito: Μπορείς να το κάνεις κιόλας αν είσαι σε σοβαρή-μακροχρόνια σχέση κι ο καθένας δεν παρεκτρέπεται σε "ξεπέτες" τότε πιστεύω πως δεν υπάρχει πρόβλημα να γίνει κάτι τέτοιο χωρίς προφυλάξεις!

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Στοματικό...πες μου ότι είναι ασφαλές!   22/1/2011, 15:42

TripJon έγραψε:
4806 έγραψε:

Εννοείται ότι ούτε εγώ συμφωνώ! Και σε μακροχρόνια σχέση, το προφυλακτικό είναι απαραίτητο για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο!

Jeffrey, άμα είναι να φοβάται κάποιος να κάνει στοματικό τότε καλύτερα να μην κάνει καθόλου.
(Γιατί ο μεν γεύεται λατεξ και ο δε νιώθει ελάχιστα πράγματα!)
????????
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Στοματικό...πες μου ότι είναι ασφαλές!   22/1/2011, 16:06

Κολλάει με στοματικό αλλά δύσκολα σε ποσοστό 10% περιπου. αλλά αυτά δεν είναι απόλυτα.

Λοιπον κοιταξτε. Οι οδηγιες ΠΟΥ ειναι:

1) ολα τα άτομα που εχουν σεξουαλικες επαφες 1 φορα τον χρονο τις παρακατω εξετασεις.

Xorxito έγραψε:
Το τεστ πρέπει να περιλαμβάνει:

HIV Ag (p24)/ HIV Ab (type1 + type2)
HBsAG (αυστραλιανο αντιγονο)
ΑΝΤΙ-HCV (Hep C ολικό αντισωμα)
VDRL

2) σε περιπτωση που είχατε υποπτη σεξουαλική επαφή (άτομα με πολλαπλους συντρόφους, τοξικομανεις, προφυλακτικο που σπάει, κατάποση κατά το στοματικό)

κάνετε τα ίδια τεστ με την εξής σειρά:
α) 6 εβδομάδες μετά την επαφή
β) 3 μηνες μετά την επαφή
γ) 6 μηνες μετα την επαφη.

Στους 6 μηνες το αποτελεσμα ειναι 100% σιγουρο. τωρα γιατι το κανουμε αυτο;;; γιατι σε καθε εξεταση υπαρχει το λεγομενο διαγνωστικο παραθυρο. δλδ μια χρονικη περιοδος απαραιτητη για να αρχισει το τεστ να βγαζει ορθα θετικα αποτελεσματα. Ομως στην πλειοψηφία των ανθρώπων που προσβληθηκαν από τον ΗΙV εδωσαν θετικα τεστ μεσα σε 40 μερες. Αλλά υπαρχουν σπάνιες περιπτώσεις που δίνουν θετικά τεστ μετά το περας 2 μεχρι 5 μηνών.

Γενικα δεν πρεπει να προσεχουμε μονο τον HIV αλλα και τις ηπατιτιδες B + C... ειναι εξισου επικινδυνοι ιοί και μαλιστα εχουν και αυτοί διαγνωστικό παράθυρο από 3 εως 6 μηνες.

Αρα τα τεστ όπως τα είπαμε για HIV και ηπατίτιδες...
Johnny
Forum Master
Forum Master

Περιοχή : Athens
Αριθμός μηνυμάτων : 2618
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Στοματικό...πες μου ότι είναι ασφαλές!   22/1/2011, 16:09

Πιστεύω πως δεν αρκούν οι 2 μήνες! Τουλάχιστον 20-30 μέρες!

μιπως ειναι λιγο υπερβολικο?;p

Κι αν τα προλάβεις πριν επεκταθεί, μπορείς να το επιβραδύνεις πολύ με την χρήση φαρμακευτικών ουσίων κι να επεκτείνεις την ζωή σου κι σωματική ακεραιότητα για πολύ ακόμα!

αν το προλαβεις πριν επεκταθει θεραπευεσε πληρως.
Anakin
Forum God
Forum God

Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Στοματικό...πες μου ότι είναι ασφαλές!   22/1/2011, 16:11

Κι αν το μάθεις σε 2 μήνες ότι είσαι φορέας του AIDS είναι ήδη αρκετά αργά νομίζω για να θεραπευτεί ως επί το πλείστον. Αν το καταλάβεις νωρίς-νωρίς τότε θα επιβραδυνθεί πολύ η δράση του!

Forum Master

Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Στοματικό...πες μου ότι είναι ασφαλές!   22/1/2011, 16:13

δεν φενεται ποιο νωρις.40 μερες κανει να φανει.
Johnny
Forum Master
Forum Master

Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Στοματικό...πες μου ότι είναι ασφαλές!   22/1/2011, 16:14

παντα ειχα την αποροια,που μπορεις να κανεις τετοιες εξετασεις?ειναι δωρεαν?κανει ωρα?πρεπει δηλαδη να περιμενεις ωρα και επισης τα αποτελεσματα σε ποσες μερες τις περνεις?)

Στοματικό...πες μου ότι είναι ασφαλές!
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 4Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3, 4  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: Προσωπικά Θέματα :: Σχέσεις, Σεξ & Σεξουαλικότητα-
Μετάβαση σε: