ΦόρουμΣυχνές ΕρωτήσειςΑναζήτησηΟμάδες ΜελώνΕγγραφήΣύνδεση
Σημαντικά Θέματα
Πρόσφατα Θέματα
» ... Στον ύπνο μου είδα...
από Kwstasthessaloniki 21/10/2017, 21:49

» Ρόλος στο σεξ
από Kwstasthessaloniki 21/10/2017, 21:36

» Ποιά πράγματα σας ανάβουν?
από mistirius_boy 9/10/2017, 14:29

» Κάρμα ( Long Post)
από DiabolAkis 7/10/2017, 06:12

» Όταν είστε σε δημόσιους χώρους, τσεκάρετε (κρυφά ή φανερά) το φούσκωμα στο παντελόνι του άλλου;
από N.G95 6/10/2017, 23:53

» Αστείες εικόνες
από Dragneel 6/10/2017, 00:33

» Αγαπημένα ξένα τραγούδια
από Dragneel 6/10/2017, 00:17

» Καλωσόρισμα νέων μελών - Χαιρετισμοί
από Duality 3/10/2017, 04:45

» Τηλεφωνικό σεξ
από phonesexchat 21/9/2017, 18:31

» γκει προτασεις γαμου...
από Dragneel 9/9/2017, 22:06

» Soundtracks
από Dragneel 4/9/2017, 22:29

» Αστεία video
από Duality 29/8/2017, 08:39

» Αν ήσουν...
από Duality 23/8/2017, 10:34

» Παιχνίδι ερωτήσεων
από Duality 23/8/2017, 08:58

» Διάφορα video
από Dragneel 19/8/2017, 14:47

» Οff-topic
από N.G95 14/8/2017, 18:15

» Πονηρές παραλίες στο Βόλο
από apeiros69 30/7/2017, 22:11

» O λεξάριθμος του ονόματος μας δείχνει τον χαρακτήρα μας.
από SavantBleu 29/7/2017, 23:03

» Νέο μέλος
από tenorman 14/7/2017, 21:15

» MBTI Personality Test
από makosdim 2/7/2017, 19:45

» Τεστ Διπολικης Διαταραχης
από makosdim 2/7/2017, 19:26

» Θα χασω τη σχεση μου απο μια μ*λ*κι*;
από Steven94 27/6/2017, 22:25

» Τι σκέφτεσαι αυτή τη στιγμή;
από Steven94 27/6/2017, 22:22

» Θέματα συζήτησης μεταξύ ενός straight και ενός gay.
από DiabolAkis 26/6/2017, 21:33

» Κοιτάτε το πέος του διπλανού σας στα ουρητήρια σε δημόσιους χώρους?
από Cookie 26/6/2017, 00:43

Σας προτείνουμε
Συζητήσεις για το φύλο, το σώμα, τις επιθυμίες
Κέντρο πρόληψης για τον HIV
Kοινότητα LGBTQ νέων
Κορυφαίοι συγγραφείς του μήνα
Dragneel

Duality

Kwstasthessaloniki

DiabolAkis

mistirius_boy

N.G95

Οκτώβριος 2017
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
ΗμερολόγιοΗμερολόγιο

Μοιραστείτε | 

Πως ανακαλύπτω οτι ερωτεύτηκα;

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
????????
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Πως ανακαλύπτω οτι ερωτεύτηκα;   2/1/2011, 11:50

Έχεις ποτέ φέρει στο μυαλό σου το ερώτημα: «Τώρα έχω ερωτευτεί;». Δεν είναι μία απλή ερώτηση. Αυτό που σε κάποιον φαίνεται ως αγάπη σε κάποιον άλλο φαίνεται ως έλξη. Κάποιοι ερωτεύονται κεραυνοβόλα αρκετές φορές, πολλοί μάλιστα και με κάθε ωραία γυναίκα που γνωρίζουν, ενώ κάποιοι άλλοι δυσκολεύονται να φέρουν στη μνήμη τους μία περίπτωση που να ένιωσαν ερωτευμένοι. Για να απαντήσουμε στο ερώτημα, λοιπόν, πρέπει πρώτα να διαπιστώσουμε τι είναι έρωτας, πότε αρχίζει και πότε τελειώνει.

Ένα από τα αισθήματα που πολλοί συγχέουν με τον έρωτα είναι το πάθος. Τι είναι πάθος; Ένα πολύ δυνατό, έντονο αίσθημα φυσικής έλξης για ένα άλλο πρόσωπο. Το πάθος έχει κυρίως σεξουαλικό χαρακτήρα. Η έλξη είναι επιφανειακή, βασισμένη σε στιγμιαία. Συχνά, έχουμε πάθος για άτομα τα οποία δεν γνωρίζουμε τόσο καλά, άτομα που ακόμα έχουμε τη δυνατότητα να τα φαντασιωνόμαστε. Οι άνθρωποι συχνά συγχέουν τις λέξεις πάθος και έρωτας. Είναι χαρακτηριστική η έκφραση «ερωτεύτηκε από την πρώτη μάτια». Στην πραγματικότητα το αίσθημα αυτό είναι πάθος και όχι έρωτας. Το πάθος αναφέρεται στη φυσική έλξη και αφορά μόνο αυτή. Για ένα άτομο που το γνωρίζουμε ελάχιστα νιώθουμε μόνο φυσική έλξη. Ο έρωτας είναι κάτι πολύ περισσότερο και αναπτύσσεται στο πλαίσιο μίας σχέσης.

Ο έρωτας βασίζεται στην έγνοια για το άλλο άτομο, τη φιλία, την αφοσίωση και την ειλικρίνεια. Όταν ερωτεύεσαι είναι νιώθεις ένα άτομο σαν κομμάτι του εαυτού σου και μία διαρκή έλξη γι΄αυτό. Ο έρωτας είναι ένα κοινό αίσθημα που μοιράζονται δύο άτομα που ενδιαφέρονται πραγματικά για την ευτυχία του άλλου. Ο έρωτας δεν γνωρίζει ζήλια, έχθρα ή πειραματισμούς. Ο έρωτας είναι ένα θετικό αίσθημα. Αν οδηγείται από απιστία, ζήλια, ανασφάλεια ή κακία τότε δεν πρόκειται για έρωτα αλλά για ένα κακό του αντίγραφο.

Έρωτας είναι να παραδίδεις την καρδιά σου σε ένα άλλο άτομο και να νιώθεις την ασφάλεια ότι θα την μεταχειριστεί καλύτερα από ότι εσύ. Οτιδήποτε λιγότερο δεν είναι έρωτας αλλά έλξη, πάθος, βαθιά φιλία.

Δεν είναι εύκολο να καταλάβεις ότι έχεις ερωτευτεί, υπάρχουν όμως κάποιες ενδείξεις που μπορεί να σημαίνουν την αρχή ενός έρωτα. Αν συμφωνείς με 7 από τις 9 προτάσεις τότε πιθανότατα ο φτερωτός θεός σου έχει ρίξει τα βέλη του.

1. Το άτομο για το οποίο νοιάζεσαι σε κάνει να αισθάνεσαι ξεχωριστός-ή και καλά με τον εαυτό σου.

2. Αν και όταν αισθάνεσαι ζήλια αμέσως ξεθυμαίνει. Εμπιστεύεσαι τον σύντροφό σου ότι δεν θα σε προδώσει και δεν θα πληγώσει τη σχέση σας.

3. Ο σύντροφός σου, σου είπε ότι νιώθει τα ίδια βαθιά αισθήματα για σένα και εσύ δεν αμφιβάλλεις γι΄ αυτό.

4. Τίποτα δεν σου δίνει περισσότερη ηρεμία από το να βρίσκεσαι με τον σύντροφό σου.

5. Όταν μαλώνετε με τον σύντροφό σου, τα ξαναβρίσκετε μέσα σε λίγες ώρες και συμφωνείτε και οι δύο ότι τίποτα δεν είναι πιο σημαντικό από το να μπορείτε να εκφράζετε τα πραγματικά σας αισθήματα(ακόμα και αν αυτό δημιουργούσε προβλήματα κάποιες φορές).

6. Ο σύντροφός σου ποτέ δεν σου ζητάει να διαλέξεις ανάμεσα σε εκείνον/ η και τις υποχρεώσεις προς την οικογένεια και τους φίλους σου - Όταν εσύ επιλέγεις εκείνον/ η πάντα έχεις ένα καλό λόγο και πάντα είναι δική σου απόφαση και μόνο, και ποτέ υποχρέωση.

7. Ούτε εσύ, ούτε ο σύντροφός σου, νιώθετε την ανάγκη να δοκιμάσετε τα αισθήματα ή την πίστη του άλλου.

8. Είσαι περισσότερο ο «εαυτός σου» όταν είσαι με τον σύντροφό σου παρά όταν είσαι με οποιονδήποτε άλλο.

9. Το σεξ είναι μία αμοιβαία επιθυμία και συμφωνία, χωρίς το παραμικρό ίχνος προσποίησης ή υποχρέωσης.

Δεν κατάλαβες ακόμη αν έχεις ερωτευτεί; Ίσως τότε σου αρκεί να ξέρεις ότι για πολλούς ο έρωτας είναι το πιο όμορφο και αγνό πράγμα στον κόσμο. Δεν τον περιγράφεις, τον ζεις.

Εσυ πως ανακαλύπτεις ότι ερωτεύτηκες ;

http://www.onlylove.gr/sitebody/erotikafainomena/sitebody/posanakalypto/posanakalypto.php
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
middle east
Forum Master
Forum Master

Φύλο : Άντρας
Περιοχή : ΑΘΗΝΑ
Αριθμός μηνυμάτων : 2430
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως ανακαλύπτω οτι ερωτεύτηκα;   2/1/2011, 12:21

απο το καρδιοχτυπι , τα ωραια συναισθηματα που αισθανομαι για τον αλλο και την ανυπομονησια να τον ξαναδω , ωραιο αρθρο κριαρι

«Όταν ήρθαν να πάρουν τους Εβραίους, δεν διαμαρτυρήθηκα, γιατί δεν ήμουν Εβραίος./Όταν ήρθαν για τους κομμουνιστές δεν φώναξα, γιατί δεν ήμουν κομμουνιστής Όταν κατεδίωξαν τους τσιγγάνους, ούτε τότε φώναξα, γιατί δεν ήμουν τσιγγάνος./Όταν έκλεισαν το στόμα των Ρωμαιοκαθολικών που αντιτάσσονταν στο φασισμό, δεν έκανα τίποτα γιατί δεν ήμουν καθολικός. / Μετά ήρθαν να συλλάβουν εμένα, αλλά δεν υπήρχε πια κανείς να αντισταθεί μαζί μου». Μπέρτολτ Μπρεχτ
johnGayUk
Forum Εxperienced
Forum Εxperienced

Περιοχή : In Looondon concrete jungle where dreams are made
Αριθμός μηνυμάτων : 845

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως ανακαλύπτω οτι ερωτεύτηκα;   2/1/2011, 13:14

Για μενα επίσης έρωτας ειναι, Οταν εχεις να δεις τον άλλον καιρό, και Οταν έρθει η στιγμή να βρεθείτε και μεχρι να τον δεις και να τον αγκαλιασεις, νιώθεις στην κοιλιά σου εκατοντάδες πεταλούδες. Δεν ειναι αγχος, ειναι ανυπομονησία και η έντονη επιθυμία!

Οταν η αγκαλιά του και το μέρος δίπλα του που κάθεσαι φαντάζουν τα πιο σωστά και τα πιο ασφαλή μέρη στον κόσμο......! Αχ, Κούλα τι μας κανεις πρωι πρωι ( λιγο χιούμορ ειναι επιτακτικό. Μολις ξυπνησα και διάβασα για έρωτες!)

Forum God
Forum God

Περιοχή : Στην 28η διάσταση
Αριθμός μηνυμάτων : 8383
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως ανακαλύπτω οτι ερωτεύτηκα;   2/1/2011, 13:38

Συμφωνώ με τον προλαλησάντα Γιάννη!

Κατ'εμέ, νιώθεις ερωτευμένος όταν (εκτός από τα παραπάνω άρθρα του 4806):
1) Νιώθεις μεγάλη ανάγκη να τον δεις όσο καιρός κι αν περνάει, είτε μια μέρα, είτε μια βδομάδα, είτε ένας μήνας, είτε ένας χρόνος.
2) Νιώθεις τις "πεταλούδες" όπως είπε ο Γιάννης στην κοιλιά σου, κι γενικώς νιώθεις έτοιμος να σκάσεις από το τρελό καρδιοχτύπι όταν είσαι δίπλα του, σε αγγίζει καταλάθος, μυρίζεις το άρωμα του, τον καμαρώνεις γενικώς, κ.τ.λ..
3) Δεν μπορείς να φανταστείς άλλες στιγμές ευτυχίας, επειδή αισθάνεσαι πλήρης δίπλα του.
4) Όποτε τον βλέπεις, νιώθεις ότι μόνο με αυτόν θα ευτυχήσεις κι πως δεν χρειάζεσαι κάτι άλλο. Νιώθεις τόσο ευτυχισμένος κι χαρούμενος!
5) Όταν δεν σκέφτεσαι μόνο το sex αλλά κι άλλα θέματα.
6) Όταν φεύγει από κοντά σου, νιώθεις πως πέφτεις από τα σύννεφα, γίνεσαι μεμιάς "δυστυχισμένος", σε πιάνει η μελαγχολία κι δεν μπορείς με τίποτα να τον βγάλεις από το μυαλό σου και ήδη σκέφτεσαι την επόμενη φορά που θα τον δεις.
7) Εμένα πάλι, με πιάνει η τάση να μιλάω συνέχεια για αυτόν στους άλλους μέχρι να μάθουν απ'έξω κι ανακατωτά αυτά που ξέρω για αυτόν

Forum God

Περιοχή : Αθήνα
Αριθμός μηνυμάτων : 4685
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως ανακαλύπτω οτι ερωτεύτηκα;   2/1/2011, 14:24

Εμένα μου φαίνεται ενδιαφέρον το πόσο μπορεί να διαρκέσει ένας έρωτας που είναι άλλο τόπικ. Επίσης, πώς μπορεί να "τελειώσει" ο έρωτας σε μια σχέση, και να αρχίσει ξανά πιο ποιοτικά, πιο ουσιαστικά, σε κάθε περίπτωση διαφορετικά.
Και έτσι μια σχέση να μείνει ζωντανή μετά από καιρό όχι από συνήθεια ή σκέτη αγάπη, αλλά από αγνό και παθιασμένο έρωτα. Ναι αυτό το συναίσθημα που νιώθεις μέσα σου ή πάνω σου σαν ένα καυτό σίδερο, σαν ένα φλογισμένο ξίφος, το οποίο σε διαπερνά, σε σημαδεύει, αλλά ο πόνος δεν είναι τίποτα παραπάνω από την εμπειρία, από την σύγκρουση της ένωσης μας με τον άλλον. Και που ο χρόνος θα σβήσει την κάθε σκηνή, το κάθε κινηματογραφικό κάδρο, και θα αφήσει τις στιγμές ζεστασιάς με την σκέψη ή την παρουσία του δικού σου ανθρώπου.

Κάθε τέλος μια αρχή το κατοικεί.

I'm not a saint. I'm a noise.

"Κι εγώ λέω, αν θέλεις ονόμασέ με ακόμη και κανάτα, μόνο μη με σπάσεις."
????????
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως ανακαλύπτω οτι ερωτεύτηκα;   2/1/2011, 17:55

Νομιζω πως οταν εισαι ερωτευμενος δε χρειαζεται καν να το αναρωτηθεις! Το ξερεις! Εισαι σιγουρος για αυτο. Σκεφτεσαι τον αλλον συχνα, αν οχι συνεχεια, θελεις να εισαι μαζι του με οποιονδηποτε τροπο. Θελεις συχνη επικοινωνια και αδημονεις για αυτην. Συνηθως επισης, εισαι διατεθειμενος να κανεις τα παντα για εκεινον, αλλα αυτο εξαρταται απο διαφορα και απο τον καθενα. Μπορει να παρει βεβαια πολλες μορφες και να εχει πολλα απο τα αρνητικα στοιχεια που ανεφερε το παραπανω αρθρο, χωρις ωστοσο να παυει να ειναι ερωτας. Εχει αλλες ιδιοτητες απλα. Επισης, μπορει να ειναι μονοπλευρος, μπορει να μην ειναι αμοιβαιος (δινεις πιο πολλα απο οσα παιρνεις) και παλι ειναι ερωτας. Το μονο σιγουρο ειναι πως δεν μπορεις να φανταστεις να συνεχιζεις την πορεια σου χωρις τον αλλον, κι ας ξερεις πως μετα απο χψ καιρο θα μπορουσες να συνερχοσουν αν τον εχανες. Ωστοσο, ειναι κατι που δε θα θελες ποτε να συμβει και θα γινοσουν κομματια. Οπως ειχα δει και σε ενα αρθρο που αναφεροταν εκει " Επιθυμείς μέχρι θανάτου; Δεν αντέχεις μακριά από κάποιον/α; Τον/Την ποθείς βίαια; Θες να ζήσετε μαζί, τα πάντα, ως το τέλος;" ειναι μερικες ερωτησεις που μπορουν ανετα να σε διαβεβαιωσουν, αν και παντα η ενταση ειναι αναλογα με τον ανθρωπο και την αρχη ή τη χρονικη στιγμη που βρισκεται ο ερωτας!
Momoka
Forum God
Forum God

Περιοχή : Over There
Αριθμός μηνυμάτων : 6124

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως ανακαλύπτω οτι ερωτεύτηκα;   2/1/2011, 17:59

Να θα νιώθεις κάπως έτσι :

Forum Master
Forum Master

Αριθμός μηνυμάτων : 2975

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως ανακαλύπτω οτι ερωτεύτηκα;   2/1/2011, 18:11

Συμφωνώ σε γενικές γραμμές με τους προηγούμενους, αυτό που θέλω να πω είναι ότι και βέβαια υπάρχει κεραυνοβόλος έρωτας, και επιστημονικά μάλιστα είναι επαληθευμένο αυτό. Ο κεραυνοβόλος έρωτας δεν σχετίζεται με την φυσική έλξη πάντα. Πολλές φορές υπάρχει κάτι στα μάτια-στις κινήσεις-στην ομιλία του άλλου που μας αιχμαλωτίζουν εξαρχής σε ένα επίπεδο πολύ ανώτερο του φυσικού.

Υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που ξέρουν ότι βρήκαν τον άνθρωπό τους από το πρώτο κιόλας ραντεβού, και επαληθεύτηκαν. Εξάλλου ο έρωτας είναι αυτός που μας σπρώχνει να κάνουμε σχέση με κάποιον! Το "αρχίζουμε σχέση χωρίς να νιώθουμε κάτι ιδιαίτερο και μετά χτίζουμε σιγά σιγά τον έρωτά μας" μου φαίνεται, τουλάχιστον σε μένα, πολύ ακατανόητο, και ούτε θα μπορούσα να το κάνω ποτέ, χωρίς να αποκλείω όμως ότι γίνεται. Σαν προσέγγιση όμως μου φαίνεται πολύ πεζή.

Τώρα όλες αυτές οι διακρίσεις "έρωτας-πάθος" "ποιοτικός έρωτας" "έρωτας άλλα όχι αγάπη" "ερωτική αγάπη που δεν είναι έρωτας" "ενθουσιασμός που μετατρέπεται σε αγάπη μετά το πέρας έξι μηνών" με κουράζουν και τις θεωρώ και ανούσιες. Ο καθένας βιώνει τον έρωτα του όπως νομίζει και το να κατηγοριοποιούμε τα αισθήματα και τους ψυχισμούς των ανθρώπων και αδύνατο είναι και χωρίς νόημα. Σε κάθε άνθρωπο ισχύουν διαφορετικά πράγματα.
Εξάλλου μόνο στους κύκλους των γκέι έχω ακούσει να γίνονται τέτοιες συζητήσεις (όπως και συζητήσεις περί ξεπετών, που όσους στρέιτ γνωρίζω δεν ξέρουν καν τι σημαίνει η λέξη).
????????
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως ανακαλύπτω οτι ερωτεύτηκα;   12/7/2011, 23:09

Όταν όσα κλικ έχεις πάθει κατά καιρούς με διάφορους ανθρώπους φαντάζουν πλέον μικρά.
toutifrutti
Forum God
Forum God

Περιοχή : Venus
Αριθμός μηνυμάτων : 7354
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως ανακαλύπτω οτι ερωτεύτηκα;   15/7/2011, 19:24

shit! damn! καιρο ειχα να συγκινηθω ετσι..
Anakin
Forum God
Forum God

Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως ανακαλύπτω οτι ερωτεύτηκα;   16/7/2011, 01:37

Trust έγραψε:
Όταν όσα κλικ έχεις πάθει κατά καιρούς με διάφορους ανθρώπους φαντάζουν πλέον μικρά.

Hell yeah! +1000000 σε αυτό!

Forum God

Αριθμός μηνυμάτων : 4685
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως ανακαλύπτω οτι ερωτεύτηκα;   16/7/2011, 10:42

Άμα χρειάζεται να το ανακαλύψεις, τότε πιθανώς δεν είσαι!

Κάθε τέλος μια αρχή το κατοικεί.

I'm not a saint. I'm a noise.

"Κι εγώ λέω, αν θέλεις ονόμασέ με ακόμη και κανάτα, μόνο μη με σπάσεις."
????????
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως ανακαλύπτω οτι ερωτεύτηκα;   16/7/2011, 16:14

Το καταλαβαίνω όταν δακρύζω ακούγοντας αυτό το τραγούδι σκεπτόμενος πόση αγάπη θα μπορούσα να δώσω :

Anakin
Forum God
Forum God

Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πως ανακαλύπτω οτι ερωτεύτηκα;   16/7/2011, 16:15

MR Pe Pe έγραψε:
Άμα χρειάζεται να το ανακαλύψεις, τότε πιθανώς δεν είσαι!
Από τις καλύτερες ατάκες που έχω δει ποτέ μου σε forum!

Πως ανακαλύπτω οτι ερωτεύτηκα;
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: Προσωπικά Θέματα :: Σχέσεις, Σεξ & Σεξουαλικότητα-
Μετάβαση σε: