ΦόρουμΣυχνές ΕρωτήσειςΑναζήτησηΟμάδες ΜελώνΕγγραφήΣύνδεση
Σημαντικά Θέματα
Πρόσφατα Θέματα
» ... Στον ύπνο μου είδα...
από Kwstasthessaloniki 21/10/2017, 21:49

» Ρόλος στο σεξ
από Kwstasthessaloniki 21/10/2017, 21:36

» Ποιά πράγματα σας ανάβουν?
από mistirius_boy 9/10/2017, 14:29

» Κάρμα ( Long Post)
από DiabolAkis 7/10/2017, 06:12

» Όταν είστε σε δημόσιους χώρους, τσεκάρετε (κρυφά ή φανερά) το φούσκωμα στο παντελόνι του άλλου;
από N.G95 6/10/2017, 23:53

» Αστείες εικόνες
από Dragneel 6/10/2017, 00:33

» Αγαπημένα ξένα τραγούδια
από Dragneel 6/10/2017, 00:17

» Καλωσόρισμα νέων μελών - Χαιρετισμοί
από Duality 3/10/2017, 04:45

» Τηλεφωνικό σεξ
από phonesexchat 21/9/2017, 18:31

» γκει προτασεις γαμου...
από Dragneel 9/9/2017, 22:06

» Soundtracks
από Dragneel 4/9/2017, 22:29

» Αστεία video
από Duality 29/8/2017, 08:39

» Αν ήσουν...
από Duality 23/8/2017, 10:34

» Παιχνίδι ερωτήσεων
από Duality 23/8/2017, 08:58

» Διάφορα video
από Dragneel 19/8/2017, 14:47

» Οff-topic
από N.G95 14/8/2017, 18:15

» Πονηρές παραλίες στο Βόλο
από apeiros69 30/7/2017, 22:11

» O λεξάριθμος του ονόματος μας δείχνει τον χαρακτήρα μας.
από SavantBleu 29/7/2017, 23:03

» Νέο μέλος
από tenorman 14/7/2017, 21:15

» MBTI Personality Test
από makosdim 2/7/2017, 19:45

» Τεστ Διπολικης Διαταραχης
από makosdim 2/7/2017, 19:26

» Θα χασω τη σχεση μου απο μια μ*λ*κι*;
από Steven94 27/6/2017, 22:25

» Τι σκέφτεσαι αυτή τη στιγμή;
από Steven94 27/6/2017, 22:22

» Θέματα συζήτησης μεταξύ ενός straight και ενός gay.
από DiabolAkis 26/6/2017, 21:33

» Κοιτάτε το πέος του διπλανού σας στα ουρητήρια σε δημόσιους χώρους?
από Cookie 26/6/2017, 00:43

Σας προτείνουμε
Συζητήσεις για το φύλο, το σώμα, τις επιθυμίες
Κέντρο πρόληψης για τον HIV
Kοινότητα LGBTQ νέων
Κορυφαίοι συγγραφείς του μήνα
Dragneel

Duality

Kwstasthessaloniki

DiabolAkis

mistirius_boy

N.G95

Οκτώβριος 2017
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
ΗμερολόγιοΗμερολόγιο

Μοιραστείτε | 

Gothic Rock Music-Τι γνώμη έχετε για αυτό το μουσικό στυλ?

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Daray
Forum Baby
Forum Baby

Φύλο : Άντρας
Περιοχή : Αθήνα
Αριθμός μηνυμάτων : 50

ΔημοσίευσηΘέμα: Gothic Rock Music-Τι γνώμη έχετε για αυτό το μουσικό στυλ?   20/12/2010, 23:28

+Goth+

Η πολιτισμική τάση goth είναι μια σύγχρονη υποκουλτούρα διαδεδομένη σε πολλές χώρες. Άρχισε στο Ηνωμένο Βασίλειο κατά τα πρώτα χρόνια της δεκαετίας του '80 στη σκηνή του gothicrock, παρακλαδιού του μεταπάνκ και απέκτησε αρκετά μεγάλο ρεύμα μετά το ουσιαστικό τέλος του πανκ και την άνοδο του New Wave. Η goth έχει επιζήσει πολύ περισσότερο από άλλεςτάσεις της ίδιας εποχής και συνεχίζει μέχρι σήμερα να διαφοροποιείται και να εξελίσσεται.
Τα καλολογικά στοιχεία και οι πολιτιστικές ροπές τους δείχνουν επιρροές από τη γοτθική λογοτεχνία του δέκατου ένατου αιώνα και το Παρακμιακό Κίνημα, μαζί με πρώιμες ταινίες φρίκης -ειδικά αυτές του γερμανικού εξπρεσιονισμού- και - σύμφωνα με τον Cesar Fuentes Rodriguez και την Carol Siegel - σε μια μικρότερη έκταση, τη σαδομαζοχιστική BDSM κουλτούρα. Η goth εκφράζεται τόσο σαν μουσικό στυλ όσο και σαν αισθητική και μόδα.
Η goth μουσική καλύπτει διάφορες μορφές, κοινός τόπος όμως για τους περισσότερους καλλιτέχνες είναι μια τάση προς τον σχετικά πένθιμο και επαναλαμβανόμενο ήχο, τους απαισιόδοξους στίχους και τα χαμηλών τόνων μπάσα φωνητικά. Οι μορφές της goth μουσικής κυμαίνονται ορισμένες φορές από το gothic rock στο punk. Σημαντικοί goth καλλιτέχνες ήταν οι Bauhaus, Siouxsie and the Banshees, David Vanian, The Mission, Fields of the Nephilim, The Cure, Christian Death, Dead Can Dance.
Η goth μόδα δίνει έμφαση στην εικόνα του ανδρογύναιου, στα ρούχα της εποχής του Μεσαίωνα, της Αναγέννησης και της Βικτοριανής εποχής ή ένα συνδυασμό αυτών.
Το κοινό νήμα στην goth κουλτούρα είναι η συνειδητοποίηση του αμφιλεγόμενου της ζωής, η αντίθεση μεταξύ του φωτός και του σκότους, του καλού και του κακού,της ζωής και του θανάτου, με την πεποίθηση ότι τα δύο άκρα δεν μπορούν να υπάρξουν το ένα χωρίς το άλλο, και ότι οι παραδοσιακοί χαρακτηρισμοί που ορίζονται στο ένα ή το άλλο από αυτά τα αντίθετα δεν είναι απαραίτητα αληθινοί. Οι Goths τείνουν να έχουν μια σκοτεινή και διεστραμμένη αίσθηση του χιούμορ, μια αγάπη για την ιστορία, τη λογοτεχνία,την ποίηση, την φυλολογία γενικότερα και τη μουσική.

Εσεις τι γνωμη εχετε για το Gothic μιας και που στην ελλαδα αρχιζει να γινεται γνωστο και τραβαει οσο και ποιο πολυ κοσμο?
Αν θελετε ποσταρετε clip και απο αγαπημενες μπαντες!!

Forum Baby
Forum Baby

Περιοχή : Ιωάννινα
Αριθμός μηνυμάτων : 81

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Gothic Rock Music-Τι γνώμη έχετε για αυτό το μουσικό στυλ?   21/12/2010, 03:39

Λατρεύω goth μουσική και οτιδήποτε dark!

Forum Baby
Forum Baby

Περιοχή : Ιωάννινα
Αριθμός μηνυμάτων : 81

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Gothic Rock Music-Τι γνώμη έχετε για αυτό το μουσικό στυλ?   21/12/2010, 03:54

Forum Baby
Forum Baby

Περιοχή : Κάπου εκεί!
Αριθμός μηνυμάτων : 28

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Gothic Rock Music-Τι γνώμη έχετε για αυτό το μουσικό στυλ?   21/12/2010, 04:11

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Gothic Rock Music-Τι γνώμη έχετε για αυτό το μουσικό στυλ?   21/12/2010, 05:14

επι της ουσιας το Gothic δεν υπαρχη ... περα απο τιτλος ναοδομιας.
μεσα στην μουσικη πλεον χρησιμοποιειτε για να περιγραψει μια συγκεκριμενη ατμοσφαιρα
και αισθητικη. ουσιαστικα μιλαμε για ενα μουσικο ρευμα (dark wave) που περιλαμβανει απο industrial/noise μεχρι dark ambient, neoclassical και παραδοσιακη μουσικη.
τελος παντων, ακουω της μουσικες της "gothic" σκηνης πολλα χρονια, και μεσα εκει κρυβονται καποιοι απιστευτοι καλλιτεχνες.

ενδεικτικα για οποιον ενδιαφερεται

Sopor Aeternus : http://www.youtube.com/watch?v=DjeeNTC6uxU
DIE FORM : http://www.youtube.com/watch?v=Y96LIpmY-kU
Diamanda Galas : http://www.youtube.com/watch?v=6sLDAMpiDmY&playnext=1&list=PL04CE432CF6D25697&index=19
Dead can Dance ; http://www.youtube.com/watch?v=JDTx4B1a1is&feature=related

Υ.Γ το βιντεο της Diamanda Galas ειναι ειδικα επιλεγμενο για το φορουμ.
Υ.Γ 2 η μορφη πισω απο τους Sopor Aeternus ειναι transgender.

futureperfect
Forum Beginner
Forum Beginner

Περιοχή : Thessaloniki
Αριθμός μηνυμάτων : 222

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Gothic Rock Music-Τι γνώμη έχετε για αυτό το μουσικό στυλ?   21/12/2010, 13:10

Με ελκυει πολυ το κινημα goth αν και μουσικη δεν ακουω για να ειμαι ειλικρινης. Το στυλ ομως μαρεσει πολυ και χρησιμοποιω goth στοιχεια στο ντυσιμο μου. Εχω εμμονη με τα skulls...
monster
Inactive Members

Περιοχή : city centre
Αριθμός μηνυμάτων : 15608
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Gothic Rock Music-Τι γνώμη έχετε για αυτό το μουσικό στυλ?   21/12/2010, 13:45

Τουλάχιστον προσπάθησα...

Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Gothic Rock Music-Τι γνώμη έχετε για αυτό το μουσικό στυλ?   21/12/2010, 13:50

Oκ, δεν τρελαίνομαι κιόλας.
Προτιμώ death και satanic metal πχ Dimmu Borgir, Gorgoroth, vader.

Maked
Forum God
Forum God

Περιοχή : thessaloniki
Αριθμός μηνυμάτων : 3075

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Gothic Rock Music-Τι γνώμη έχετε για αυτό το μουσικό στυλ?   21/12/2010, 14:28

Εγω παλι πραγματικα δεν μπορω να ξεχωρισω τι ειναι gothic. Νταξ υπρχει μια σκοτεινη αισθητικη, η οποια ομως υπαρχει και σε τοσα αλλα ειδη μουσικης που καπου χανω τη μπαλα. Ουτε καν εχω το ονομα ''Gothic'' στις κατηγοριες της μουσικης μου.
Γενικα παντως ακουω αρκετη μουσικη με σκοτεινο υφος... Οποτε υποθετω ακουω και gothic αν και προτιμω τον τιλτο dark + (xxx), ambient, ethereal etc
Δεν ξερω γιατι ομως, απεχθανομαι τη Ροκ μουσικη. Απλα δεν την αντεχω. Ουτε u2 ουτε scorpions ουτε τιποτα ροκ δεν το μπορω. Οποτε η gothic rock κατα πασα πιθανοτητα δεν μου αρεσει.

Αααα η Diamanda και οι Dead can Dance ειναι gothic? Τι μαθαινει κανεις.....
Παντως η Diamanda ειναι η κορυφη. Αγαπω Diamanda. Αν και τωρα τελευταια δεν εχει την τρομερη αιγλη που ειχε λιγο παλιοτερα. Αντε να ρθει κατα Θεσσαλονικη μερια να τη δω επιτελους.

α και για να μην το ξεχασω, εχω να δηλωσω: ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΤΗΝ ΚΙΘΑΡΑ (οτι να ναι )
????????
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Gothic Rock Music-Τι γνώμη έχετε για αυτό το μουσικό στυλ?   21/12/2010, 18:09

Maked, επι της ουσιας οπως προειπα, κατα τι γνωμη μου, δεν υπαρχη gothic. η Diamanda galas ειναι πολυ δυσκολο να μπει σε κατηγοριες. απο την αλλη εχει βγαλει καποιους δισκους (The Divine punisment & Saint of the pit, Metalanguage κλπ.) που αν δεν ειναι αυτο gothic, τοτε δεν ειναι τιποτα !! ενδεικτικα θα αναφερω τι μελοποιησει του Self tormentor του Baudelaire στο Saint of the pit.

Τωρα για τους Dead can Dance, μαλλον αυτοι δημιουργησαν το "Gothic" οπως το ξερουμε σημερα. μετα ερχονται ολοι οι υπολοιποι (Ataraxia, Black tape for the blue Girl, Sopor Aeternus, Faith and the muse κτλ)

Μιας και ακουστηκε το "Satanic" metal (Το σατανικ σε εισαγωγικα, γιατι μονο σατανικ δεν ειναι επι της ουσιας ολο αυτο το τσιρκο !!) δοκιμαστε Death spell omega, Ondskapt

Death spell omega : http://www.youtube.com/watch?v=NwF9dAolU5Y

Ondskapt : http://www.youtube.com/watch?v=7254AKwH5_o
????????
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Gothic Rock Music-Τι γνώμη έχετε για αυτό το μουσικό στυλ?   21/12/2010, 20:06

Οι death spell omega είναι αξιόλογοι - τουλάχιστον μέχρι τον 3ο τους δίσκο το 2004. Ειδικά το Ιnquisitors of Satan είναι τρομερό.
Στη συνέχεια άλλαξαν πολύ το στυλ τους και σταμάτησα να τους ακούω.

Οι ondskapt στο Draco Sit Mihi Dux μου άρεσαν, αλλά μέχρι εκεί.

Όσο για το τσίρκο που αναφέρεις είναι καθαρά θέμα γούστου. Πχ εμένα η καφρίλα μου αρέσει.

Σόρρυ για το οφφ τόπικ, αλλά όχι και τσίρκο οι Vader!
Cheesy
Forum Regular
Forum Regular

Περιοχή : Γκατζολία
Αριθμός μηνυμάτων : 495
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Gothic Rock Music-Τι γνώμη έχετε για αυτό το μουσικό στυλ?   21/12/2010, 20:51

Δεν μου αρέσει, πολύ fake. Κατά τα άλλα τρελαίνομαι για ροκ, ειδικά indie.

Forum Baby
Forum Baby

Περιοχή : Αθήνα
Αριθμός μηνυμάτων : 50

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Gothic Rock Music-Τι γνώμη έχετε για αυτό το μουσικό στυλ?   21/12/2010, 22:22

Gothic ναι υπαρχει,σιγουρα δεν υπαρχει στην κουλτουρα του ελληνα ομως.Ετσι και αλλιως εδω εχουμε παρα πολυ ηλιο
Τωρα το gothic εχει πολλες υποκατηγοριες οπως το rock kai to metal
Gothic rock.gothic metal,glam goth.gothic fiction,industrial,deathrock,neoclassical dark wave,electro gothic k.a

Ψαχνεις βρισκεις ακους και διαλεγεις.Το gothic σε γενικα πλαισια ειναι δυσκολο ακουσμα και στην ελλαδα ακομα ποιο δυσκολο μιας που η gothic κουλτουρα δεν σχετιζεται πουθενα απο μουσικη απο το κλιμα μεχρι και την αρχιτεκτωνκη μας.
Παντως ευτυχως αρχιζουν και το μαθαινουν εδω αυτο το μουσικο στυλ κατι που με χαροποιει ιδιαιτερα.

Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Gothic Rock Music-Τι γνώμη έχετε για αυτό το μουσικό στυλ?   21/12/2010, 22:39

Το μόνο που έχω να πω επί του θέματος είναι ότι το The Host Of Seraphim των Dead Can Dance ήταν είναι και θα είναι η πιο ανατριχιαστική μουσική που έχω ακούσει στη ζωή μου.Παλιότερα το άκουγα συνέχεια αλλά κάποια στιγμή ένιωσα να επηρεάζει άσχημα τη ψυχολογία μου και το σταμάτησα.Και τώρα που μου θυμίσατε τους Dead Can Dance το ακούω και μου βγαίνουν ψυχοσωματικά θέματα.( ρίγος,κόμπος στο λαιμό και στο στομάχι κτλ ).

????????
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Gothic Rock Music-Τι γνώμη έχετε για αυτό το μουσικό στυλ?   22/12/2010, 02:05

Zahl έγραψε:

Όσο για το τσίρκο που αναφέρεις είναι καθαρά θέμα γούστου. Πχ εμένα η καφρίλα μου αρέσει.

Σόρρυ για το οφφ τόπικ, αλλά όχι και τσίρκο οι Vader!

Μια διευκρινηση, το "τσιρκο" δεv πηγαινε στους Vader επι της ουσιας. αλλα στο (και καλα) satanic.
Εγω με την καφριλα δεν εχω προβλημα, αν και δεν θεωρω το μεταλ "καφρικο" οσο την noise σκηνη ας πουμε.
τελος παντων, δεν ξερω αν Vader ειναι τσιρκο, αλλα σιγουρα δεν ειναι satanic !!! με κα-νε-ναν τροπο.
αυτα τα God is dead ... ειναι για να τρομαζει η (χριστιανη) γειτονισσα και να κανει τον σταυρο της ....
οφφ τοπικ, αλλα επρεπε να το σχολιασω
Bara-kun
Forum Regular
Forum Regular

Περιοχή : Θεσσαλονίκη
Αριθμός μηνυμάτων : 314

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Gothic Rock Music-Τι γνώμη έχετε για αυτό το μουσικό στυλ?   22/12/2010, 23:42

Goth is what you make it... Μπορεί να είναι πολλά πράγματα τα οποία να μη φαίνονται απαραίτητα στην εμφάνιση. Η μουσική πάντως για μένα παίζει αρκετά σημαντικό ρόλο για να χαρακτηρίσω κάποιον ως goth..Δυστυχώς όμως πολλοί μπερδεύουν το goth σαν κίνημα με το punk, το post-punk και το rockabilly σε αρκετές περιπτώσεις... Ας μην αναφερθώ δε στο emo... Γι'αυτό ευθύνεται κυρίως ότι το goth wave δεν πέρασε ιδιαιτερα απ΄την Ελλάδα και ακόμα και στις περιπτώσεις που υπήρχε, ήταν σε underground κύκλους..

Όσον αφορά τη μουσική, μπορώ να πω πως η goth σκηνή είτε είναι rock, ηλεκτρονική ή κι εγώ δεν ξέρω, πάντα έχει και θα έχει μια ιδιαίτερη θέση στην καρδιά μου παρόλο που κατα καιρούς ακούω και πολλάαα άλλα πράγματα...Άλλωστε εκφράζει απόλυτα τη ψυχοσύνθεση μου και σε electro goth μαγαζιά έχω περάσει μερικά από τα καλύτερα μου βράδια... My soul is a goth and my ears are as well for the most part :)

Forum Baby
Forum Baby

Περιοχή : Κάπου εκεί!
Αριθμός μηνυμάτων : 28

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Gothic Rock Music-Τι γνώμη έχετε για αυτό το μουσικό στυλ?   3/1/2011, 23:32

Πρίν λίγους μήνες είχα πάει dark sun.Ένα μαγαζί τέτοιο με μια φίλη μου.Δεν ακούω τέτοια εγώ.Μόνο μπουζουκοκαταστάσεις. :D Αλλά ντάξει δεν ήταν άσχημα.

(το τραγούδι που πόσταρα είναι απο τα αγαπημένα της)
EndOfGreen
Forum Εxperienced
Forum Εxperienced

Περιοχή : Καπου θα αυτοπροσδιοριζομαι και εγω
Αριθμός μηνυμάτων : 532

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Gothic Rock Music-Τι γνώμη έχετε για αυτό το μουσικό στυλ?   24/2/2011, 19:18

Όχι επειδή είναι το όνομα μου αλλά οι End Of Green είναι οι αγαπημένοι μου "gothic" καλλιτέχνες.

Gothic Rock Music-Τι γνώμη έχετε για αυτό το μουσικό στυλ?
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: Fun Corner :: Μουσική-
Μετάβαση σε: