ΦόρουμΣυχνές ΕρωτήσειςΑναζήτησηΟμάδες ΜελώνΕγγραφήΣύνδεση
Σημαντικά Θέματα
Πρόσφατα Θέματα
» Ποιά πράγματα σας ανάβουν?
από mistirius_boy 9/10/2017, 14:29

» Κάρμα ( Long Post)
από DiabolAkis 7/10/2017, 06:12

» Όταν είστε σε δημόσιους χώρους, τσεκάρετε (κρυφά ή φανερά) το φούσκωμα στο παντελόνι του άλλου;
από N.G95 6/10/2017, 23:53

» Αστείες εικόνες
από Dragneel 6/10/2017, 00:33

» Αγαπημένα ξένα τραγούδια
από Dragneel 6/10/2017, 00:17

» Καλωσόρισμα νέων μελών - Χαιρετισμοί
από Duality 3/10/2017, 04:45

» ... Στον ύπνο μου είδα...
από Dragneel 1/10/2017, 23:56

» Τηλεφωνικό σεξ
από phonesexchat 21/9/2017, 18:31

» γκει προτασεις γαμου...
από Dragneel 9/9/2017, 22:06

» Soundtracks
από Dragneel 4/9/2017, 22:29

» Αστεία video
από Duality 29/8/2017, 08:39

» Αν ήσουν...
από Duality 23/8/2017, 10:34

» Παιχνίδι ερωτήσεων
από Duality 23/8/2017, 08:58

» Διάφορα video
από Dragneel 19/8/2017, 14:47

» Οff-topic
από N.G95 14/8/2017, 18:15

» Πονηρές παραλίες στο Βόλο
από apeiros69 30/7/2017, 22:11

» O λεξάριθμος του ονόματος μας δείχνει τον χαρακτήρα μας.
από SavantBleu 29/7/2017, 23:03

» Νέο μέλος
από tenorman 14/7/2017, 21:15

» MBTI Personality Test
από makosdim 2/7/2017, 19:45

» Τεστ Διπολικης Διαταραχης
από makosdim 2/7/2017, 19:26

» Θα χασω τη σχεση μου απο μια μ*λ*κι*;
από Steven94 27/6/2017, 22:25

» Τι σκέφτεσαι αυτή τη στιγμή;
από Steven94 27/6/2017, 22:22

» Θέματα συζήτησης μεταξύ ενός straight και ενός gay.
από DiabolAkis 26/6/2017, 21:33

» Κοιτάτε το πέος του διπλανού σας στα ουρητήρια σε δημόσιους χώρους?
από Cookie 26/6/2017, 00:43

» Τι είμαι τελικά;
από Cookie 26/6/2017, 00:25

Σας προτείνουμε
Συζητήσεις για το φύλο, το σώμα, τις επιθυμίες
Κέντρο πρόληψης για τον HIV
Kοινότητα LGBTQ νέων
Κορυφαίοι συγγραφείς του μήνα
Dragneel

Duality

DiabolAkis

mistirius_boy

N.G95

Οκτώβριος 2017
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
ΗμερολόγιοΗμερολόγιο

Μοιραστείτε | 

Οι ρόλοι στο σεξ και η σχέση τους με προτιμήσεις σε χαρακτηριστικά.

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Cloud
Forum Master
Forum Master

Φύλο : Άντρας
Περιοχή : Χαλκίδα
Αριθμός μηνυμάτων : 1507

ΔημοσίευσηΘέμα: Οι ρόλοι στο σεξ και η σχέση τους με προτιμήσεις σε χαρακτηριστικά.   2/10/2010, 17:25

Βρηκα την παρακατω ερευνα την οποια την θεωρω αρκετα ενδιαφερουσα και ειπα να την ποσταρω. Επειδη ειμαι σιγουρος οτι βαριεστε να την διαβασετε ολη στα Αγγλικα σαν καλο παιδι που ειμαι θα σας δωσω την περιληψη (η μεταφραση ειναι ελευθερη).

Η ερευνα εξεταζει μια κατηγοριοποιηση σεξουαλικων ρολων και καταληγει στο οτι η προτιμηση συγκεκριμενου σεξουαλικου ρολου σχετιζεται με διαφορετικες προτιμησεις οσον αφορα την εξωτερικη εμφανιση. Οι σεξουαλικοι ρολοι που εξεταστηκαν ειναι οι εξης:

-Μονο Τοπ
- Versatile, αλλα προτιμω Τοπ
- Versatile
- Versatile, αλλα προτιμω Μποτομ
- Μονο Μποτομ

Ηλικια

Ενω οι περισσοτεροι γκει ανδρες προτιμουν ανδρες που ειναι κοντα στην ηλικια τους, οι γκει ανδρες που δηλωσαν ‘μονο Μποτομ’ προτιμουν μεγαλυτερους σε ηλικια ανδρες σε σχεση με τους αυτους που δηλωσαν σαν ρολο ‘Μονο Τοπ’. Το 40% των Τοπ προτιμαει ατομα τουλαχιστον 5 χρονια νεωτερα (σε σχεση με το 20% των μποτομ) ενω το 42% των μποτομ προτιμαει ανδρες τουλαχιστον 5 χρονια μεγαλυτερους (σε σχεση με το 11% των μποτομ).

Υψος-Βαρος

Οσον αφορα το υψος οι Τοπ προτιμανε κοντυτερους ανδρες σε σχεση με τους μποτομ οι οποιοι με την σειρα τους προτιμουν ψηλοτερους ανδρες. Το ιδιο ισχυει και για το βαρος. Οι Τοπ προτιμανε πιο αδυνατους ανδρες σε σχεση με τους μποτομ οι οποιοι προτιμουν βαρυτερους ανδρες.

Τριχοφυια

Το 56% των Τοπ προτιμα ανδρες με ελαχιστη η καθολου τριχοφυια την στιγμη που μονο το 16% των μποτομ προτιμα ανδρες με αυτην την τριχοφυια. Οταν παμε στο αλλο ακρο, δηλαδη ανδρες με πολυ τριχοφυια τοτε τα ποσοστα αλλαζουν σημαντικα με το 23% των μποτομ να εχουν προτιμηση σε αυτην την κατηγορια ανδρων ενω μολις το 2% των Τοπ δειχνουν να προτιμανε ανδρες με εντονη τριχοφυια.

Ενταση σεξουαλικης πραξης

Η κατηγορια αυτη αναφερεται στο αν οι ερωτηθεντες προτιμανε το σεξ πιο αγριο (rough), πιο ηρεμο (gentle) η κατι ενδιαμεσο. Εκει οι ‘μονο μποτομ’ μαζι με τους ‘Versatile, προτιμω μποτομ’ εμφανισαν τα μεγαλυτερα ποσοστα προτιμησεων στο πιο αγριου τυπου σεξ.

Τα συμπερασματα της ερευνας ειναι οτι υπαρχει ενα φασμα σεξουαλικων ρολων (απο ‘μονο τοπ’ σε ‘μονο μποτομ’ και ολα τα ενδιαμεσα) το οποιο μπορει να αντιστοιχηστει σε ενα φασμα διαφορετικων προτιμησεων στα εξωτερικα χαρακτηριστικα. Ενω οι versatile δειχνουν να εχουν πιο μετριοπαθης προτιμησεις στα προαναφερθεντα χαρακτηριστικα οι ‘Μονο Τοπ’ ψαχνουν συντροφους με λιγοτερο ανδρικα χαρακτηριστικα (μικροτερους σε ηλικια, υψος και πιο αδυνατος καθως και με ελαχιστη τριχοφυια) ενω απο το αλλο ακρο οι ‘Μονο Μποτομ’ ψαχνουν για συντροφους που ειναι μεγαλυτεροι σε ηλικια, ψηλοτεροι, βαρυτεροι και με περισσοτεροι τριχοφυια, χαρακτηριστικα που δινουν περισσοτερη ανδρικοτητα (masculinity) σε εναν ανδρα.

http://www.nickyee.com/ponder/topbottom.html
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Cloud
Forum Master
Forum Master

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οι ρόλοι στο σεξ και η σχέση τους με προτιμήσεις σε χαρακτηριστικά.   2/10/2010, 17:25

Συμφωνειτε με τα παραπανω? Σκεφτομενοι τους ρολους σας στο σεξ μπορειται να δειτε στην δικια σας περιπτωση την αντιστοιχηση του ρολου σας με συγκεκριμενα χαρακτηριστικα εμφανισης στον συντροφο σας η αλλα ατομα που σας ελκουν?
????????
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οι ρόλοι στο σεξ και η σχέση τους με προτιμήσεις σε χαρακτηριστικά.   2/10/2010, 19:39

Πραγματικα απιστευτη η ερευνα! Στα πιο πολλα εχει δικιο. Δηλαδη με πιο διευρυμενα λιγο τα ορια της ερευνας δεν εχει παρακλιση ουτε σε μια κατηγορια! Εξαιρετικο κειμενο cloud!
baZZ
Forum Master
Forum Master

Περιοχή : Αθήνα
Αριθμός μηνυμάτων : 2975

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οι ρόλοι στο σεξ και η σχέση τους με προτιμήσεις σε χαρακτηριστικά.   3/10/2010, 02:10

εγώ αν και προτιμώ μπότομ έλκομαι πιο πολύ 1ον από μικρότερους, 2ον από μεγαλύτερους που δείχνουν μικρότεροι 3ον όχι πολύ "βαρβατίλα". Αν και απότι καταλαβαίνω μάλλον είμαι εξαίρεση
????????
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οι ρόλοι στο σεξ και η σχέση τους με προτιμήσεις σε χαρακτηριστικά.   3/10/2010, 11:56

Όταν λες μικρότερους εννοείς σε ηλικία (<18) ή σε σωματική διάπλαση βρε?
baZZ
Forum Master
Forum Master

Αριθμός μηνυμάτων : 2975

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οι ρόλοι στο σεξ και η σχέση τους με προτιμήσεις σε χαρακτηριστικά.   3/10/2010, 13:02

baZZ έγραψε:
εγώ αν και προτιμώ μπότομ έλκομαι πιο πολύ 1ον από μικρότερους, 2ον από μεγαλύτερους που δείχνουν μικρότεροι 3ον όχι πολύ "βαρβατίλα". Αν και απότι καταλαβαίνω μάλλον είμαι εξαίρεση

εσύ λες να μιλάω για σωματική διάπλαση?
Cloud
Forum Master
Forum Master

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οι ρόλοι στο σεξ και η σχέση τους με προτιμήσεις σε χαρακτηριστικά.   3/10/2010, 13:20

baZZ έγραψε:
baZZ έγραψε:

εσύ λες να μιλάω για σωματική διάπλαση?

Μικροτερους απο εσενα η μικρους σε ηλικια γενικα? Γιατι απο σενα μικροτεροι λιγο δυσκολο να βρεις. Εγω οταν ημουν 18 παντα κοιταγα 5 χρονια μεγαλυτερους
Panos_thess
Forum God
Forum God

Περιοχή : Θεσσαλονικάρααααααααααα~~ :3
Αριθμός μηνυμάτων : 3440

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οι ρόλοι στο σεξ και η σχέση τους με προτιμήσεις σε χαρακτηριστικά.   3/10/2010, 13:31

εγω διαφωνω στο οτι οι τριχωτοι τοπ γουσταρουν κυριως ατριχους. πιστευω οτι ειναι πολυ μεγαλο κ το ποσοστο που γουσταρουν κ οι ιδιοι τριχωτους.

And I don't believe in anything that makes you wanna save me."
pirelli
Forum Newbie
Forum Newbie

Περιοχή : Πάτρα
Αριθμός μηνυμάτων : 7

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οι ρόλοι στο σεξ και η σχέση τους με προτιμήσεις σε χαρακτηριστικά.   3/10/2010, 19:29

Χμμ, ήλπιζα να εφαρμόσω το ανάποδο μπας και καταλήξω αλλά δε...
Cloud
Forum Master
Forum Master

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οι ρόλοι στο σεξ και η σχέση τους με προτιμήσεις σε χαρακτηριστικά.   3/10/2010, 20:32

pirelli έγραψε:
Χμμ, ήλπιζα να εφαρμόσω το ανάποδο μπας και καταλήξω αλλά δε...

Δεν καταλαβα ακριβως τι εννοεις???
JudasIscariot
Forum Master
Forum Master

Περιοχή : bikini bottom (and not lame xania)
Αριθμός μηνυμάτων : 1663

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οι ρόλοι στο σεξ και η σχέση τους με προτιμήσεις σε χαρακτηριστικά.   3/10/2010, 20:33

Πάνο, κάτι περίπου με αυτό που λες μπορεί να επιβεβαιωθεί:

το λινκ δείχνει ότι 43.7% δεν προτιμάει αποκλειστικά άτριχους (οι μισοί θέλουν λίγες τρίχες και πάνω)

Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οι ρόλοι στο σεξ και η σχέση τους με προτιμήσεις σε χαρακτηριστικά.   3/10/2010, 20:45

κρίνοντας από τα δικά μου γούστα και τον δικό μου ρόλο έχω καταλάβει ότι όσο πιο πολύ "τοπίζει" κάποιος τόσο το καλύτερο για μένα. και για να μπορέσω να ευχαριστηθώ το ρόλο του παθητικού αλλά με εξητάρει περισσότερο και το να είμαι ενεργητικός με κάποιον πχ πιο ψηλό, πιο μεγαλόσωμο και πιο τριχωτό από εμένα.

αλλά όλα αυτά είναι στο μυαλό μας σαν γούστα και μόνο. στην πραγματικότητα σύντροφο επιλέγουμε με βάση πολλά περισσότερα χαρακτηριστικά που δεν βασίσονται μόνο σε αυτά που αναφέρει η έρευνα.
Cloud
Forum Master
Forum Master

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οι ρόλοι στο σεξ και η σχέση τους με προτιμήσεις σε χαρακτηριστικά.   3/10/2010, 20:55

4806 έγραψε:
κρίνοντας από τα δικά μου γούστα και τον δικό μου ρόλο έχω καταλάβει ότι όσο πιο πολύ "τοπίζει" κάποιος τόσο το καλύτερο για μένα. και για να μπορέσω να ευχαριστηθώ το ρόλο του παθητικού αλλά με εξητάρει περισσότερο και το να είμαι ενεργητικός με κάποιον πχ πιο ψηλό, πιο μεγαλόσωμο και πιο τριχωτό από εμένα.

αλλά όλα αυτά είναι στο μυαλό μας σαν γούστα και μόνο. στην πραγματικότητα σύντροφο επιλέγουμε με βάση πολλά περισσότερα χαρακτηριστικά που δεν βασίσονται μόνο σε αυτά που αναφέρει η έρευνα.

Και εγω αυτο πιστευα πριν διαβασω την ερευνα οτι ολοι οι γκει ανεξαρτητως ρολου κλινουν προς την αρρενωποτητα. Παντως για τους vers ( επειδη εισαι απο τι καταλαβα vers) τα ποσοστα ειναι περισσοτερο μοιρασμενα στις διαφορες κατηγοριες χαρακτηριστικων.
Περα απο αυτο γενικα λειει τι μας ελκει σεξουαλικα οχι ποιον επιλεγουμε για σχεση.
pirelli
Forum Newbie
Forum Newbie

Περιοχή : Πάτρα
Αριθμός μηνυμάτων : 7

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οι ρόλοι στο σεξ και η σχέση τους με προτιμήσεις σε χαρακτηριστικά.   3/10/2010, 23:24

@Cloud, σου λέει άμα έχεις αυτό το ρόλο, τότε με τόση πιθανότητα θα έλκεσαι από αυτό. Κάνε το ανάποδο τώρα
Cloud
Forum Master
Forum Master

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οι ρόλοι στο σεξ και η σχέση τους με προτιμήσεις σε χαρακτηριστικά.   5/10/2010, 01:38

pirelli έγραψε:
@Cloud, σου λέει άμα έχεις αυτό το ρόλο, τότε με τόση πιθανότητα θα έλκεσαι από αυτό. Κάνε το ανάποδο τώρα

Ε με αυτον τον τροπο δεν εχει κανενα νοημα να προσδιορισεις τον ρολο σου. Αυτο ειναι κατι που σου βγαινει αβιαστα...εκτος και αν εισαι καπου στην μεση (vers- το οποιο και αυτο θεωρειται ρολος) και εχεις μικτες προτιμησεις χαρακτηριστικων στα αγορια. Δεν ξερω αν σε διαφωτησα
michaelrey23
Forum Regular
Forum Regular

Περιοχή : Athens, Greeze
Αριθμός μηνυμάτων : 341

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οι ρόλοι στο σεξ και η σχέση τους με προτιμήσεις σε χαρακτηριστικά.   8/12/2011, 14:32

Καλή η έρευνα...
Έχει ένα δίκιο και ρίχνει άπλετο φως στο γεγονός ότι το σεξ είναι μία προέκταση των ψυχολογικών αναγκών μας που απλά ενσαρκώνονται σε ρόλους...
Origami
Forum Master
Forum Master

Αριθμός μηνυμάτων : 1971
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οι ρόλοι στο σεξ και η σχέση τους με προτιμήσεις σε χαρακτηριστικά.   9/2/2014, 21:42

Ενδιαφέρον

Forum Cowboy
Forum Cowboy

Περιοχή : London
Αριθμός μηνυμάτων : 4621
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οι ρόλοι στο σεξ και η σχέση τους με προτιμήσεις σε χαρακτηριστικά.   10/2/2014, 15:22

Προφανώς...Νομίζω όλοι διαισθητικά τα περιμέναμε αυτά τα αποτελέσματα...

Forum Regular
Forum Regular

Αριθμός μηνυμάτων : 496

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οι ρόλοι στο σεξ και η σχέση τους με προτιμήσεις σε χαρακτηριστικά.   11/2/2014, 15:07

Έχετε υπόψιν σας ότι στην έρευνα συμμετέιχαν (μόνο) 396 άντρες σε διάστημα 2 ημερών και ήταν όλοι χρήστες gay chat room.

Δεν είναι απαραίτητα αντιπροσωπευτικό δείγμα.
Genial
Forum Master
Forum Master

Περιοχή : Θεσσαλονίκη
Αριθμός μηνυμάτων : 2329
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οι ρόλοι στο σεξ και η σχέση τους με προτιμήσεις σε χαρακτηριστικά.   11/2/2014, 17:44

matt έγραψε:
Έχετε υπόψιν σας ότι στην έρευνα συμμετέιχαν (μόνο) 396 άντρες σε διάστημα 2 ημερών και ήταν όλοι χρήστες gay chat room.

Δεν είναι απαραίτητα αντιπροσωπευτικό δείγμα.
Η απόλυτη απομυθοποίηση.... μας άφησες με το αγγούρι στο χέρι, αν ισχύουν τα παραπάνω η στατιστική σημαντικότητα της συγκεκριμένης έρευνας είναι ένα "τσικ" λιγότερο από  " μηδενική"
Obito-kun
Forum Newbie
Forum Newbie

Περιοχή : Λάρισα
Αριθμός μηνυμάτων : 17
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Οι ρόλοι στο σεξ και η σχέση τους με προτιμήσεις σε χαρακτηριστικά.   13/2/2014, 13:29

χμμ... εδω δεν ξερω τι  να πω....  πιστευω οτι υπαρχει καποια αληθεια.... εγω πχ προτιμο οταν ειμαι τοπ ο αλλος να ειναι πιο κοντος/μικρος/ατριχος οπως και οταν ειμαι μποτ το αντιθετο οποτε... εχει και καποιο δικαιο με βαση τις δικες μου επιθυμιες  

Οι ρόλοι στο σεξ και η σχέση τους με προτιμήσεις σε χαρακτηριστικά.
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: Προσωπικά Θέματα :: Σχέσεις, Σεξ & Σεξουαλικότητα-
Μετάβαση σε: