ΦόρουμΣυχνές ΕρωτήσειςΑναζήτησηΟμάδες ΜελώνΕγγραφήΣύνδεση
Σημαντικά Θέματα
Πρόσφατα Θέματα
» Ποιά πράγματα σας ανάβουν?
από mistirius_boy 9/10/2017, 14:29

» Κάρμα ( Long Post)
από DiabolAkis 7/10/2017, 06:12

» Όταν είστε σε δημόσιους χώρους, τσεκάρετε (κρυφά ή φανερά) το φούσκωμα στο παντελόνι του άλλου;
από N.G95 6/10/2017, 23:53

» Αστείες εικόνες
από Dragneel 6/10/2017, 00:33

» Αγαπημένα ξένα τραγούδια
από Dragneel 6/10/2017, 00:17

» Καλωσόρισμα νέων μελών - Χαιρετισμοί
από Duality 3/10/2017, 04:45

» ... Στον ύπνο μου είδα...
από Dragneel 1/10/2017, 23:56

» Τηλεφωνικό σεξ
από phonesexchat 21/9/2017, 18:31

» γκει προτασεις γαμου...
από Dragneel 9/9/2017, 22:06

» Soundtracks
από Dragneel 4/9/2017, 22:29

» Αστεία video
από Duality 29/8/2017, 08:39

» Αν ήσουν...
από Duality 23/8/2017, 10:34

» Παιχνίδι ερωτήσεων
από Duality 23/8/2017, 08:58

» Διάφορα video
από Dragneel 19/8/2017, 14:47

» Οff-topic
από N.G95 14/8/2017, 18:15

» Πονηρές παραλίες στο Βόλο
από apeiros69 30/7/2017, 22:11

» O λεξάριθμος του ονόματος μας δείχνει τον χαρακτήρα μας.
από SavantBleu 29/7/2017, 23:03

» Νέο μέλος
από tenorman 14/7/2017, 21:15

» MBTI Personality Test
από makosdim 2/7/2017, 19:45

» Τεστ Διπολικης Διαταραχης
από makosdim 2/7/2017, 19:26

» Θα χασω τη σχεση μου απο μια μ*λ*κι*;
από Steven94 27/6/2017, 22:25

» Τι σκέφτεσαι αυτή τη στιγμή;
από Steven94 27/6/2017, 22:22

» Θέματα συζήτησης μεταξύ ενός straight και ενός gay.
από DiabolAkis 26/6/2017, 21:33

» Κοιτάτε το πέος του διπλανού σας στα ουρητήρια σε δημόσιους χώρους?
από Cookie 26/6/2017, 00:43

» Τι είμαι τελικά;
από Cookie 26/6/2017, 00:25

Σας προτείνουμε
Συζητήσεις για το φύλο, το σώμα, τις επιθυμίες
Κέντρο πρόληψης για τον HIV
Kοινότητα LGBTQ νέων
Κορυφαίοι συγγραφείς του μήνα
Dragneel

Duality

DiabolAkis

mistirius_boy

N.G95

Οκτώβριος 2017
ΔευΤριΤετΠεμΠαρΣαβΚυρ
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
ΗμερολόγιοΗμερολόγιο

Μοιραστείτε | 

Πλατωνικός έρωτας...

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Levia8an
Forum Master
Forum Master

Φύλο : Άντρας
Περιοχή : Downtown
Αριθμός μηνυμάτων : 2222

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πλατωνικός έρωτας...   18/9/2010, 02:37

baZZ έγραψε:
όντως! συμφωνώ με το πρώτο άλλα ως αφετηρία ήταν η εξωτερική εμφάνιση πάντα!

ο Ιερός Λόχος των Θηβαίων ήταν ένα επίλεκτο στρατιωτικό σώμα που αποτελούταν από ζευγάρια εραστών-ερωμένων, κατά τα πλατωνικά πρότυπα πάντα.
Ο σκοπός που καταρίστηκε αυτό το σώμα είναι φυσικά ότι μπροστά στον σύντροφό τους οι πολεμιστές επεδείκνυαν πολύ μεγαλύτερη ανδρεία απότι μπροστά σε έναν άλλον που δεν γνώριζαν, ενώ επίσης ενισχυόταν η ομαδική δράση. Θεωρείτο επίσης μεγαλύτερη ατίμωση να δείξεις δειλία μπροστά στον εραστή σου παρά μπροστά στον πατέρα σου!
Φυσικά αυτά δεν μας τα μαθαίνουν στο σχολείο! Ούτε φυσικά ότι το παρόν σύστημα εφαρμοζόταν ευρέως στην Σπάρτη!

Γιατί να μην είναι όλοι οι μαθητές σαν εσένα???

MR Pe Pe
Forum God
Forum God

Περιοχή : Αθήνα
Αριθμός μηνυμάτων : 4685
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πλατωνικός έρωτας...   18/9/2010, 03:01

Πάντως το ενδιαφέρον στην όλη συζήτηση για εμένα είναι ότι μια πνευματική κατάκτηση όπως ο έρωτας κατά τον Πλάτωνα(και τον Σωκράτη) σε εμάς δεν έχει φθάσει. Το ομόφυλο του θέματος δείχνει απλώς ένα πολιτισμικό δεδομένο. Η εξύψωση όμως ενός συναισθήματος και η σύνδεσή του με μύθους, με ολόπλευρη ανάλυση υπαρκτών σχέσεων(όπως του Αλκιβιάδη και του Σωκράτη) και τόσα άλλα, μου δημιουργεί την αίσθηση ότι ο ελιτισμός του Πλάτωνα δεν ήταν κάτι παραπάνω από την πιο ουσιαστική προσέγγιση του ζητήματος. Προσπάθησε πέρα από όσα έβλεπε γύρω του να δείξει στον περίγυρο και τους μαθητές του ότι το άλλοτε τόσο πρόστυχο και άλλοτε τόσο μακρινό συναίσθημα του έρωτα, είναι κάτι ταυτόχρονα και ιδεατό και "φυσικό" και έχει ως αφετηρία την "ομορφιά" των ανθρώπων.

Είναι αργά και μάλλον δεν έχει ειρμό αυτό που γράφω...

Κάθε τέλος μια αρχή το κατοικεί.

I'm not a saint. I'm a noise.

"Κι εγώ λέω, αν θέλεις ονόμασέ με ακόμη και κανάτα, μόνο μη με σπάσεις."
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πλατωνικός έρωτας...   18/9/2010, 03:08

baZZ έγραψε:
ο Ιερός Λόχος των Θηβαίων ήταν ένα επίλεκτο στρατιωτικό σώμα που αποτελούταν από ζευγάρια εραστών-ερωμένων, κατά τα πλατωνικά πρότυπα πάντα.
Ο σκοπός που καταρίστηκε αυτό το σώμα είναι φυσικά ότι μπροστά στον σύντροφό τους οι πολεμιστές επεδείκνυαν πολύ μεγαλύτερη ανδρεία απότι μπροστά σε έναν άλλον που δεν γνώριζαν, ενώ επίσης ενισχυόταν η ομαδική δράση. Θεωρείτο επίσης μεγαλύτερη ατίμωση να δείξεις δειλία μπροστά στον εραστή σου παρά μπροστά στον πατέρα σου!
Φυσικά αυτά δεν μας τα μαθαίνουν στο σχολείο! Ούτε φυσικά ότι το παρόν σύστημα εφαρμοζόταν ευρέως στην Σπάρτη!
Στη Σπαρτη συγκεκριμενα και σιγουρα και στους Θηβαιους υπηρχε και αλλος λογος. Στην οπλιτικη φαλαγγα των Σπαρτιατων ο ενας προστατευε τον αλλον με την ασπιδα. Οποτε σε περιπτωση ριγματος υπηρχε μεγαλο προβλημα! Η εξασφαλιση τετοιων σχεσεων αναμεσα στους πολεμιστες εξασφαλιζε οτι θα μαχονταν και περισσοτερο προστατευοντας τον εραστη τους!

Τωρα οσον αφορα την ερωτηση του sogia, μου φαινεται αδιανοητο ενας ερωτας να κυμαινεται στο σταδιο της σαρκικης ελξης. Ο ερωτας αφορα και το πνευμα και την ψυχη και τη σαρκα (για να βαλω περιπου και το διαχωρισμο των αρχαιων!). Ειναι ταυτοχρονα πευματικη ταυτιση, ερωτισμος και συναισθηματικη ικανοποιηση και σαρκικη-σωματικη ελξη! Τουλαχιστον στο μυαλο μου ετσι τα εχω και ετσι τα εχω βιωσει! Αν λειπει καποιο απο αυτα, τοτε νομιζω πως προκειται για φιλια, συγγενεια, απλη ελξη ή καποια συνεργασια-συνομιλια.
Scandal
Forum Regular
Forum Regular

Περιοχή : Περιστέρι
Αριθμός μηνυμάτων : 298
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πλατωνικός έρωτας...   18/9/2010, 13:18

Στην Α' Λυκείου συνάντησα ένα άτομο που με τρέλανε κυριολεκτικά. Εγώ πήγαινα Α' Λυκείου κι αυτός Γ' στο διπλανό σχολείο (τα σχολεία χρησιμοποιούσαν την ίδια αυλή).
Από την πρώτη στιγμή που τον είδα κάτι άλλαξε μέσα μου.

Κάθε ημέρα πήγαινα σχολείο μόνο και μόνο για να τον βλέπω στα διαλείμματα. Δεν είχαμε κοινή παρέα. Ωστόσο εμένα μου αρκούσε να κατεβαίνω στα διαλείμματα και να τον χαζεύω. Όποτε τον κοίταζα, ήταν λες και ένα ορατό-φωτεινό περίγραμμα χώριζε την ύπαρξή του από τον υπόλοιπο γύρω κόσμο (δεν σας κάνω πλάκα επί αυτού).
Το περίεργο ήταν και εξακολουθεί να είναι ότι δε μπορώ να ανακαλώ στο νου μου το πρόσωπό του και το σώμα του. Κάθε φορά είναι σα να τον βλέπω για πρώτη φορά, κάθε φορά είναι ξεχωριστή και τη θυμάμαι, έστω και θολά.

Ποτέ μου δε τον έβλεπα σεξουαλικά (παρότι ήταν πάρα πολύ όμορφος σε προσωπο και σώμα, και επίσης όχι 100% το γούστο μου). Θα ήθελα πάρα πολύ να ήμουν στην αγκαλιά του και θα άντεχα να βρίσκομαι σε αυτή και χωρίς σεξουαλική επαφή. Θεωρώ ότι η σεξουαλική επαφή με αυτό το άτομο, αν γινόταν θα ήταν κάτι το υπερβατικό για εμένα.

Δε τον γνώρισα ποτέ από κοντά πέρα από την ημέρα που τον σταμάτησα στο δρόμο στην προσπάθειά μου να του εξομολογηθώ τι ένιωθα για αυτόν (2 χρόνια αφού είχε τελειώσει το λύκειο αυτός).
Σε όλο αυτό το διάστημα, ξέροντας που μένει έβγαινα κάθε ημέρα στο δρόμο και περίμενα να τον πετύχω.

Ήταν πολύ έντονη κατάσταση για εμένα. Δεν ξέρω αν μπορώ να το χαρακτηρίσω κανονικό έρωτα, πλατωνικό, καψούρα ή αρρωστημένη κατάσταση...

Αυτό δε μου έχει ξανά συμβεί με κανέναν άλλον, έχασα πάσα λογική και αυτοσυγκράτηση.

Έχει επεξεργασθεί από τον/την Scandal στις 18/9/2010, 13:52, 1 φορά
Cloud
Forum Master
Forum Master

Περιοχή : Χαλκίδα
Αριθμός μηνυμάτων : 1507

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πλατωνικός έρωτας...   18/9/2010, 13:28

Scandal έγραψε:

Ποτέ μου δε τον έβλεπα σεξουαλικά (παρότι ήταν πάρα πολύ όμορφος σε προσωπο και σώμα, και επίσης όχι 100% το γούστο μου). Θα ήθελα πάρα πολύ να ήμουν στην αγκαλιά του και θα άντεχα να βρίσκομαι σε αυτή και χωρίς σεξουαλική επαφή. Θεωρώ ότι η σεξουαλική επαφή με αυτό το άτομο, αν γινόταν θα ήταν κάτι το υπερβατικό για εμένα.

Δε τον γνώρισα ποτέ από κοντά πέρα από την ημέρα που τον σταμάτησα στο δρόμο στην προσπάθειά μου να του εξομολογηθώ τη ένιωθα για αυτόν (2 χρόνια αφού είχε τελειώσει το λύκειο αυτός).
Σε όλο αυτό το διάστημα, ξέροντας που μένει έβγαινα κάθε ημέρα στο δρόμο και περίμενα να τον πετύχω.

Ήταν πολύ έντονη κατάσταση για εμένα. Δεν ξέρω αν μπορώ να το χαρακτηρίσω κανονικό έρωτα, πλατωνικό, καψούρα ή αρρωστημένη κατάσταση...

Αυτό δε μου έχει ξανά συμβεί με κανέναν άλλον, έχασα πάσα λογική και αυτοσυγκράτηση.

Νομιζω συμφωνα με τον ορισμο που εδωσε ο Sogia αυτο που σου συνεβη Scandal ηταν πλατωνικο ερωτας. Η αληθεια ειναι οτι ειχα κατι τελειως διαφορετικο στο μυαλο μου για τον πλατωνικο ερωτα- οτι δεν συμπεριλαμβανονταν η σεξουαλικη ελξη- . Παντως το εχω νιωσει και εγω αυτο για ατομα οταν ημουν μικροτερος - σου αρκουσε να τον βλεπεις και το σεξ ερχονται σε πολυ δευτερευουσα φαση.

Τελικα τι αντιδραση ειχε το παιδι οταν του εκμυστηρευτηκες τον ερωτα σου?
Scandal
Forum Regular
Forum Regular

Περιοχή : Περιστέρι
Αριθμός μηνυμάτων : 298
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πλατωνικός έρωτας...   18/9/2010, 13:46

Cloud έγραψε:

Τελικα τι αντιδραση ειχε το παιδι οταν του εκμυστηρευτηκες τον ερωτα σου?
Δεν είναι τυχαίο που είπα "την προσπάθειά μου να του εξομολογηθώ τι ένιωθα για αυτόν"

Δεν κατάφερα να του το πω με αποτέλεσμα να περπατάω δίπλα του προσπαθώντας να τον κάνω να παραδεχτεί απλά ότι το είχε καταλάβει τόσο καιρό (αυτός μου μιλούσε σα να με έβλεπε πρώτη φορά). Το μόνο που παραδέχτηκε είναι ότι με θυμάται (2 χρόνια μετά) ότι πηγαίναμε στα ίδια σχολεία.
Το ότι το ήξερε είναι κάτι για το οποίο είμαι βέβαιος μιας που όποτε τον κοίταζα, πολύ συχνά με τσάκωνε. Επίσης με έβλεπε συνεχώς μπροστά του επί δύο χρόνια και ενίωτε με απέφευγε έντεχνα στο δρόμο.
Το αποτέλεσμα όλου αυτού ήταν να με κράξει (όπως ήταν αναμενόμενο, και δε τον κατηγορώ), ρωτώντας με αν είμαι αδελφή, λέγοντας μου ότι είναι str8 και να στρίψω στο πρώτο στενό.

Πιο πολύ με πλήγωσε που η ιστορία έληξε χωρίς να γίνει τίποτα, παρά το κράξιμο (το οποίο δε το πήρα στα σοβαρά). Τελικά, μετά από αυτό, του έστειλα ένα γράμμα με τη διεύθυνση μιας φίλης (ώστε να διαφυλάξω την ανωνυμία μου) και με απόδειξη παραλαβής (δλδ η φίλη μου έλαβε απόδειξη με την υπογραφή του ότι το έλαβε, την οποία μου έδωσε), εξομολογώντας τον έρωτά μου, και άλλα διάφορα.

Αν του είχα το είχα πει face to face, σίγουρα δε θα με έκραζε.
Cloud
Forum Master
Forum Master

Περιοχή : Χαλκίδα
Αριθμός μηνυμάτων : 1507

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πλατωνικός έρωτας...   18/9/2010, 13:55

ααααχχχχχχχχχχ κριμα που ειχε τοσο αδοξο τελος ρε γαμωτο
Οι ανεκπληρωτοι ερωτες παντα με συγλονιζαν. Παντως συγχαρητηρια που βρηκες το θαρρος και του εξομολογηθηκες τον ερωτα σου ο οποιος φανταζομαι θα ηταν πολυ δυνατος για να μεινει κρυφος. Απο την αλλη αν ο αλλος ειναι στρειτ δεν μπορει να κανει και πολλα. θα μου πεις θα μπορουσε να ηταν πιο ευγενικος αλλα με τοση ομοφοβια που υπαρχει στον κοσμο μαλλον πολυτελεια ειναι. Το ιδιο θα συνεβαινε και με εναν γκει αμα ερχονταν μια κοπελα και του εξομολογουνταν τον ερωτα της προς αυτον. Βεβαια ειμαι σιγουρος οτι ο γκει θα ηταν απειρως πιο ευγενικος στην ανιδραση του
Anakin
Forum God
Forum God

Περιοχή : Στην 28η διάσταση
Αριθμός μηνυμάτων : 8383
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πλατωνικός έρωτας...   23/2/2012, 09:34

Ναι, τον έχω βιώσει μια φορά, όχι για πολύ καιρό όπως συνηθίζω να είμαι ερωτευμένος αλλά για αρκετό Δεν υπήρχε ίχνος διάθεσης για σεξ ή κάτι ανάλογο. Νόμιζα πως δεν ήμουν ερωτευμένος απλά είχα εμμονή αλλά ήταν κάτι το διαφορετικό και δε νομίζω να το ξαναζήσω.

Forum Newbie

Περιοχή : The Eskimo Nebula
Αριθμός μηνυμάτων : 19
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πλατωνικός έρωτας...   16/4/2012, 01:46

Εδώ και αρκετό καιρό βρίσκομαι σε μια κατάσταση που όταν καταφέρνω να τη δω και να τη σκεφτώ κάπως αποστασιοποιημένα, παρότι δεν καταλήγω κάπου, μου θυμίζει αρκετά τον πλατωνικό έρωτα. Είχα γνωρίσει πριν ένα χρόνο περίπου, μέσω κοινών γνωστών, κάποιον αρκετά μεγαλύτερό μου ηλικιακά (26 εγώ, 45 αυτός). Μου άρεσε εξαρχής εμφανισιακά και μέσω των ίδιων κοινών γνωστών έμαθα ότι είναι bi. Να μην πολυλογώ, τους επόμενους μήνες έτυχε να βρεθούμε μερικές φορές σε κοινές παρέες και κουβεντιάσαμε αρκετά, έτσι άρχισα να ενδιαφέρομαι περισσότερο να τον γνωρίσω περαιτέρω χωρίς ωστόσο να του πω ότι είμαι ομοφυλόφιλος (έγινε κι αυτό, αλλά κάπως αργότερα). Αρχίσαμε να κάνουμε συχνά παρέα, να κουβεντιάζουμε για τα πάντα κι όσο πήγαινε το πράγμα άρχισε να αναπτύσσεται έντονη έλξη από τη μεριά μου, έλξη που δεν είχα ξανανιώσει, αφού ναι μεν είναι δεδομένο ότι με έλκυε σεξουαλικά, η απουσία σεξουαλικής επαφής ωστόσο δεν με απασχόλησε ποτέ έντονα κατά τις συναντήσεις μας. Το σχιζοφρενικό πάντως είναι πως ο ερωτισμός και η σωματική "οικειότητα" είναι πολύ έντονα! Ειδικά τον τελευταίο καιρό υπάρχουν συνεχώς φιλιά, αγκαλιές, χαϊδέματα, αρκετές φορές έχουμε κοιμηθεί μαζί, χωρίς όμως να ολοκληρώσουμε ποτέ. Επίσης, όσο είμαστε χώρια έχω συνεχώς στο μυαλό μου το πρόσωπό του, τη φωνή του, την κίνησή του, είναι σαν να βρίσκεται δίπλα μου βασικά και ξέρω πως το ίδιο ισχύει και γι' αυτόν. Τα έχουμε κουβεντιάσει όλα αυτά, όπως και το γεγονός πως δεν έχουμε ολοκληρωμένη ερωτική επαφή ως τώρα. Το παράδοξο στο οποίο καταλήξαμε είναι πως δεν είναι καθόλου παράξενο αυτό που συμβαίνει, αφού τίποτα μέχρι τώρα, είτε σκέψη είτε πράξη, δεν έχει καταπιεστεί και τίποτα δεν έχει εκβιαστεί, οπότε οτιδήποτε προκύψει, θα προκύψει φυσικά και από μόνο του. Αυτήν την απόλυτη οικειότητα σε πνευματικό, ψυχικό και σωματικό επίπεδο δεν την έχω ξαναβιώσει. Ούτε, άλλωστε, αυτός ο ηλεκτρισμός που νιώθεις να σε διαπερνά όταν είσαι ερωτευμένος υπήρξε πανταχού παρών για τόσο μεγάλο διάστημα σε κάποια από τις προηγούμενες σχέσεις μου. Εν τέλει, δεν ξέρω πώς ορίζεται αυτό που νιώθω, αλλά η αλήθεια είναι πως ποτέ δε με ένοιαξε λιγότερο
????????
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πλατωνικός έρωτας...   16/4/2012, 02:11

ετσι οπως τα γραφεις ειναι πλατωνικος ο ερωτας σας αλλα οπως βλεπω εισαστε μαζι καιρο....καλη η νηστεια απο επιλογη αγαπη μου αλλα μεχρι κ ο αλλος αναστηθηκε...εσεις ποτε?ασε που απο οσα εχω ακουσει και εχω ζησει κ εγω προσωπικα μετα την ολοκληρωση της σχεσεις πολλα ειναι που αλλαζουν...ειτε προς το καλυτερο ειτε προς το χειροτερο...δεν θες να δεις κ εκει εαν ταιριαζεις με τον άνθρωπο σου? γιατι κακα τα ψεματα το σεξ ειναι σεξ...κ αν αυτο το παιδι που πλεον στα 45 του μπορει να μην το εχει κ τοση αναγκη δεν εχει προβλημα να μην κανει ερωτα....εσυ εισαι 26 !αντι για αιμα κυλαει μεσα σου τεστοστερονη κ με ενα ορμονογραφημα αυτη την στιγμη βιολογικα καθαρα θα σπασει το μηχάνημα....οποτε δοκιμασε να κανεις κ κατι παραπανο απο αγκαλιτσες κ φιλακια κ αφεσου στην ολοκληρωση και την τελειοτητα που προσφερει η ομοερωτικη πράξη ...θα δεις θα προχωρήσετε παρα περα οτι εχετε χτισει μεχρι τωρα

Σπόιλερ:

????????
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πλατωνικός έρωτας...   16/4/2012, 02:19

peireotaki έγραψε:
καλη η νηστεια απο επιλογη αγαπη μου αλλα μεχρι κ ο αλλος αναστηθηκε...εσεις ποτε?

Κλαίω!
????????
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πλατωνικός έρωτας...   16/4/2012, 02:28

4806 έγραψε:
peireotaki έγραψε:
καλη η νηστεια απο επιλογη αγαπη μου αλλα μεχρι κ ο αλλος αναστηθηκε...εσεις ποτε?

Κλαίω!

εχω κεφια σημερα κ ειπα να γραψω κ εγω την αποψη μου...
????????
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πλατωνικός έρωτας...   16/4/2012, 03:17

Απλα τα πραγματα! Ερωτευμενος φουλ εισαι και οπως φαινεται και ο αλλος! Enjoy it!
????????
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πλατωνικός έρωτας...   16/4/2012, 19:01

Καλε μου φιλε, δεν θυμαμαι το ονοματακι σου, δεν εχει σημασια
ολα καλα και ολα ανθηρα με τα πλατωνικα και τα γουτσου γουτσου
ΑΛΛΑ καποια στιγμη πρεπει να μπει το νερο στα αυλακι, το πουλι στη φωλια του, η βίδα στην τρύπα...
γιατι καλο μου νευρα ειναι και αυτα και καποια στιγμη θα απρισετε κανα τοιχο ομαδικως
crazyboy88
Forum Εxperienced
Forum Εxperienced

Περιοχή : στην κοσμαρα μου..
Αριθμός μηνυμάτων : 521

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πλατωνικός έρωτας...   16/4/2012, 19:06

scratch έγραψε:
Καλε μου φιλε, δεν θυμαμαι το ονοματακι σου, δεν εχει σημασια
ολα καλα και ολα ανθηρα με τα πλατωνικα και τα γουτσου γουτσου
ΑΛΛΑ καποια στιγμη πρεπει να μπει το νερο στα αυλακι, το πουλι στη φωλια του, η βίδα στην τρύπα...
γιατι καλο μου νευρα ειναι και αυτα και καποια στιγμη θα απρισετε κανα τοιχο ομαδικως

Ianos
Forum God
Forum God

Περιοχή : Αθήνα
Αριθμός μηνυμάτων : 3383
Διάθεση :

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πλατωνικός έρωτας...   17/4/2012, 15:05

everflowingstream έγραψε:
Εδώ και αρκετό καιρό βρίσκομαι σε μια κατάσταση που όταν καταφέρνω να τη δω και να τη σκεφτώ κάπως αποστασιοποιημένα, παρότι δεν καταλήγω κάπου, μου θυμίζει αρκετά τον πλατωνικό έρωτα. Είχα γνωρίσει πριν ένα χρόνο περίπου, μέσω κοινών γνωστών, κάποιον αρκετά μεγαλύτερό μου ηλικιακά (26 εγώ, 45 αυτός). Μου άρεσε εξαρχής εμφανισιακά και μέσω των ίδιων κοινών γνωστών έμαθα ότι είναι bi. Να μην πολυλογώ, τους επόμενους μήνες έτυχε να βρεθούμε μερικές φορές σε κοινές παρέες και κουβεντιάσαμε αρκετά, έτσι άρχισα να ενδιαφέρομαι περισσότερο να τον γνωρίσω περαιτέρω χωρίς ωστόσο να του πω ότι είμαι ομοφυλόφιλος (έγινε κι αυτό, αλλά κάπως αργότερα). Αρχίσαμε να κάνουμε συχνά παρέα, να κουβεντιάζουμε για τα πάντα κι όσο πήγαινε το πράγμα άρχισε να αναπτύσσεται έντονη έλξη από τη μεριά μου, έλξη που δεν είχα ξανανιώσει, αφού ναι μεν είναι δεδομένο ότι με έλκυε σεξουαλικά, η απουσία σεξουαλικής επαφής ωστόσο δεν με απασχόλησε ποτέ έντονα κατά τις συναντήσεις μας. Το σχιζοφρενικό πάντως είναι πως ο ερωτισμός και η σωματική "οικειότητα" είναι πολύ έντονα! Ειδικά τον τελευταίο καιρό υπάρχουν συνεχώς φιλιά, αγκαλιές, χαϊδέματα, αρκετές φορές έχουμε κοιμηθεί μαζί, χωρίς όμως να ολοκληρώσουμε ποτέ. Επίσης, όσο είμαστε χώρια έχω συνεχώς στο μυαλό μου το πρόσωπό του, τη φωνή του, την κίνησή του, είναι σαν να βρίσκεται δίπλα μου βασικά και ξέρω πως το ίδιο ισχύει και γι' αυτόν. Τα έχουμε κουβεντιάσει όλα αυτά, όπως και το γεγονός πως δεν έχουμε ολοκληρωμένη ερωτική επαφή ως τώρα. Το παράδοξο στο οποίο καταλήξαμε είναι πως δεν είναι καθόλου παράξενο αυτό που συμβαίνει, αφού τίποτα μέχρι τώρα, είτε σκέψη είτε πράξη, δεν έχει καταπιεστεί και τίποτα δεν έχει εκβιαστεί, οπότε οτιδήποτε προκύψει, θα προκύψει φυσικά και από μόνο του. Αυτήν την απόλυτη οικειότητα σε πνευματικό, ψυχικό και σωματικό επίπεδο δεν την έχω ξαναβιώσει. Ούτε, άλλωστε, αυτός ο ηλεκτρισμός που νιώθεις να σε διαπερνά όταν είσαι ερωτευμένος υπήρξε πανταχού παρών για τόσο μεγάλο διάστημα σε κάποια από τις προηγούμενες σχέσεις μου. Εν τέλει, δεν ξέρω πώς ορίζεται αυτό που νιώθω, αλλά η αλήθεια είναι πως ποτέ δε με ένοιαξε λιγότερο
Ααααααααααααχχχχχχχχχχχ!!!!!!!!!!!! Τι ωραίο!!!! Κάτι τετοιο θα θελα να ζήσω κι εγώ!

δάκρυα, από ξεφτίλες και στριμώγματα."
ΜΑΛΒΙΝΑ ΚΑΡΑΛΗ
crazyboy88
Forum Εxperienced
Forum Εxperienced

Περιοχή : στην κοσμαρα μου..
Αριθμός μηνυμάτων : 521

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πλατωνικός έρωτας...   17/4/2012, 15:28

μονο στα φιλια και στης αγκαλιες εχετε μεινει???

ουτε μια ?????????
εγω αυτο το λεω βασανιστηριο οχι πλατωνικο ερωτα

Πλατωνικός έρωτας...
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 2Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
 :: Προσωπικά Θέματα :: Σχέσεις, Σεξ & Σεξουαλικότητα-
Μετάβαση σε: